GROOT ZWERVEND VOLK GAAT TEN ONDER De moderne samenleving biedt de Zigeuners, de laatste nomaden van Europageen plaats meer Steeds zich hebben de Romani als nette burgers te Honderden snufjes op Voorjaarsbeurs Amerikaanse klok loopt op impulsen van dag- en kunstlicht geweigerd vestigen GEBROEDERS (DAF) VAN DOORNE: „MANNEN VAN DE MAAND" De aanpak begonnen Van lippenstift tot garages Beeld begraven in Amersfoort lan ZATERDAG 1 MAART 1958 PAGINA 5 j—yen zwervend volk gaat ten onder, voor de fi stam der laatste nomaden van Europa, de J—J Zigeuners, is geen plaats meer. Degene, die zo intens meeleeft met regen en wind, zon en maan, rivieren en bomen en die zo zijn wel en wee deelt met dieren en planten, kan het ver trek uit deze wereld onmogelijk ervaren als een verlossing. De moderne maatschappij ziet het heengaan van de Zigeuners wel als een verlossing, er is immers geen gelegenheid tot zwerven meer in de moderne samenlevingIn ons land worden geen Zigeuners meer toegelaten, er leven nog maar enkele families binnen onze grenzen, wacn van de meesten een eerzaam beroep als muzikam uitoefenen. Gekleed in scharlaken jasjes halen zij wonderlijke toeren uit in etablissementen, waar bij zij zelfs de viool bespelen, terwijl zij het in strument op de rug of op hun hoofd houden. In Frankrijk treft men steeds meer bordjes aan interdit aux nomades". De grote bedevaart naar Les Saintes Maries in de Provence dreigt te ver worden tot een sensationele maskerade van dure toeristen. In Oost-Europa mogen de Zigeuners niet meer zwerven en zij worden gedwongen als mijnwerker of fabrieksarbeider te werken. Wie nog gehoor geeft aan zijn eeuwen-oude zwerflust gaat de gevangenis in. Tijdens de oorlog brach ten de Duitsers meer dan 500-000 Zigeuners om, zij stierven in de gaskamers, werden doodge schoten, neergeslagen of zelfs levend de crema toria ingedreven. In Spanje ziet men hen nog het meest, maar ook daar worden zij langzamerhand een bezienswaardigheid voor de vreemdelingen zoals in het Albagin te Granada, waar zij voor veel geld dansen en zingen. Als een zeker af scheid aan dit volk, dat zolang met het cultuur patroon van Europa verweven is geweest heeft dr. Ernest M. Gajary Kuhinka, een Hongaar die in 19lp naar Nederland vluchtte, een boek ge schreven. Kuhinka kreeg in ons land asyl en beëindigde zijn studies te Utrecht, waar hij op een theologisch proefschrift promoveerde. Het boek is bij de uitgeversmij. Wyt te Rotterdam verschenen. Beeldhouwer hoos Geestelijk adviseur Kath. Banketbakkerspatroons Ir. C. Franx officier Oranje-Nassau Geen audiëntie Eretitel en beloning overgedragen aan het gehele personeel De diepe indruk, die de presentatie van de DAF.personenaute in binnen- en buitenland heeft gemaakt, is voor de daartoe inge stelde onafhankelijke jury van journalisten aanleiding geweest om de titel van „Man van de Maand" toe te kennen aan de twee-eenheid de heren Huub en Wim van Doorne. Het DAF-personeel ook al aan de sigaar na- tiage am our» en l el- hin- van be- 5 se- ;gen, ores ron- 5.900 be ider •oot- uit Cu- ang- Vi- selij- irint de de en a ties idig- inen bond voor ist. so- 48. taris ling; 57. 65. atal; i. re; olm; 29. 34. lis; ieon; 5*- loot! lark; bA- zen- steel Z. ver jaar. AR- Irik- G. rOM Kippendieven, kinderrovers, moorde naars, oplichters, dieven, zo heeft men de Romam genoemd. Het is het natuur lijk verzet_ van een gevestigd volk, dat zich bedreigd voelt als de nomaden in hun vervuilde wagens voorbijtrekken. Maar wie wat meer met de Zigeuners te maken heeft gehad, weet, dat er heel andere krachten in dit volk schui len, al zou ik niet graag een paard, een tweedehands auto van hen kopen of mij de hand door een van de sluwe lenige vrouwen laten lezen, terwijl ik honderd gulden op zak had. Na alle studies die er over de herkomst en de anthropolo- gische betekenis van de Zigeuners zijn geschreven geeft het boek van Gajary Kuninka een geheel andere visie op dit merkwaardige volk. Een wetenschappe lijk werk is het boek eigenlijk niet, hoe wel men het in zekere zin een linguïs tisch werk zou kunnen noemen, want de schrijver geeft een grote schat aan eeuwenoude sagen, die onder de Zigeu ners leven, hij geeft vertalingen van tal van volksgedichten, verzen en liede ren, hij geeft een uitgebreide woorden lijst en een beknopte grammatica van de taal en tracht aan de hand daarvan een herkomst te destilleren, zonder in be toogtrant te vervallen. Hoewel men aan kan nemen, dat de taal der Zigeuners stamt van een der vele Neo-Hindoe-ta- len men gelooft dan ook algemeen dat de Zigeuners stammen uit het uiterste Noord-Westen van Indië toch ls de herkomst van de Zigeuners duis ter. Dr. Kuhinka beweert, dat zij sinds de veertiende eeuw in Europa gesigna leerd zijn, maar een geschiedschrijver uit Byzantium vermeldt, dat in 855 on geveer 27000 Zigeuners door Keizer Mi chael III, de Dronkaard, meegebracht werden van zijn vérre veroveringstoch ten.^ Zij zouden op zijn Domeinen in Ana- tolië voor hem moeten werken, maar Zij werkten niet en brachten hun tijd door met dansen, zingen en stelen. Een Georgische pater van de Athos- berc signaleert hen rond 1100 in Grie kenland. In 1270 moeten ze al in de El- zas vezien zijn. Ook is er het merk waardige verhaal over de aankomst dei- eerste Zigeuners in Parijs in 1427 Kapt. Comdt Rijs uit Gent, die uit hoof de van zijn ambt, veel in aanraking is gekomen met Zigeuners en daar ook een grote' stüdie over geschreven heeft, zegt over hun aankomst te Parijs, oude documenten aanhalend: Zij kwamen uit de richting Orleans, de overste van de post deed de brug ophalen, toen zagen de Parijzenaars een bende slanke man nen en vrouwen, omringd door een zwerm vuile kinderen, dansende beren en versleten paarden een kamp oprich ten. Lawaai, geroep, zang, ratels en tamboerijnen gaven een speciale kleur aan deze bende. Een voertuig, rijk ver sierd met rode huif kwam tot de poort. Een oude man stapte af. Hij droeg hoge laarzen in verschillende kleuren en een rode mantel, die vastgemaakt was door een gouden ketting. Hij zei de Hertog van Egypte te zijn en hij toonde een perkament van de Paus afkomstig, waarin stond, dat zij een groep boete doeners vormden, die gedurende zeven jaar moesten rondzwerven. Kuhinka bevestigt dit verhaal en zegt dat de Zigeuners naar Rome waren ge weest om zich bij de Paus aan te beve len voor hun bekering. De Heilige Va der zou hun inderdaad een boetetocht van zeven jaar, waarbij zij niet op een bed mochten slapen, hebben opgelegd. De latere eeuwen spreken steeds weer van de Zigeuners. Zij krijgen privileges, zij worden als slaven verhandeld, wor den gebrandmerkt, hun oren worden in Bohemen afgesneden, zij worden gege seld in Engeland en gebrandmerkt in Schotland in de 17e eeuw, verjaagd in Spanje. Uit Nederland is zelfs een ver haal afkomstig (Zaltbommel 1725), waarbij 10 heidens gevangen zijn, ge radbraakt worden, waarna hun hoofden op palen worden gezet. Steeds heeft de gemeenschap zich tegen hen verzet, steeds heeft men hen gedwongen een vast ambacht te kiezen en in huizen te Wonen, steeds hebben de Romani ge weigerd. Wetend dat hij de ondergang tegemoet ging heeft de Zigeuner het ge voel boven het denken, de vrijheid bo ven de gebondenheid verkozen. Hij tracht met een voor zichzelf harmonisch leven een omheining te zetten in een technische wereld, maar hij redt er zijn bestaan niet mee. Nooit heeft hij aan bezit waarde gehecht, het particulier bezit acht hij gemeenschapsgoed om zijn dagelijks bestaan te rekken. En hij zingt: Met de wolken mag ik trekken Van het ene oord naar het andere; En maar trekken, trekken met een kostelijke kruik door de grote wijde wereld, zo'n leven is mij aardig en ik vier feest zolang ik kan. Het poëem zal wel veel geleden hebben In de vertaling, maar ook de flauwste weergave van de Zigeuner-liederen ge ven genoeg van hun hang naar vrijheid, hun leven met de natuur, met vogels •n bomen. Ook hun liefdes-poëzie is soms ontroerend om te horen. De schrij ver van het boek geeft er veel van weer. Slankelenige vrouwen met vuils, angstige kindertjes. De verzen doen dikwijls denken aan de Spaanse Copla's. Lust'loos lig ik in het woud Op mij vielen bladeren ,En de vogel zingt van liefde Dat is zo mooi, liefje. Over religie, liefde, huwelijk, ge boorte, en dood geeft de schrijver tal van gebruiken weer, die duidelijk tonen hoe sterk dit volk zijn totaal eigen ze den en gewoonten kent. Bij alles over weegt een sterke natuur-wet. Heel het huwelijk is gericht op het verwekken van kinderen en kinder-rijkdom is dan ook het hoogste, wat de Zigeuner kan verlangen. In ieder kamp wordt men steeds weer getroffen door het grote kindergetal, kinderen zijn de kleine vorsten en de moeder is dan ook de cen trale figuur in de gemeenschap. Bij de Zigeuners kan men dan ook in zekere zin van een matriarchaat spreken en tal van aangehaalde oude sagen en le genden leveren er een Onomwonden, soms cru bewijs voor. Desondanks is de vrouw sterk aan de man gebonden en ontroerend is dan ook het lied van de treurende vrouw over haar gestor ven man. De mensen vragen mij waarom ik klaag, de winden vragen mij waarom ik huil, de vogels vragen mij waarom ik kerm. En allen zeg ik: mijn boom vermolmde, mijn tent is leeggeroofd, mijn hart is diep bedroefd, omdat ik een verlaten vrouw ben. En zij vragen mij waarom ik verlaten ben, waarom geplunderd, waarom mijn hart bedroefd is, waarom mijn boom vermolmd is, En allen zeg ik: tent, hart en boom zijn mijn man, hij is gestorven, nooit komt hij terug. Doorgaans zijn de Zigeuners geens zins zo melancholiek en hun karak ter wordt gekenmerkt door een grote zin voor humor, gevatheid, slimheid. Zij gaan er in op de burgers bij de neus te nemen, om niet te spreken van be driegen, en altijd weer weten zij zich uit de hachelijke situatie '.e redden. Zeer bekend is het verhaal van de man, die een paard van een Zigeuner gekocht had. Later bleek het paard blind te zijn en de koper zocht woedend de hande laar op. Schurk", zei de man, je hebt mij een blind paard verkocht". ,,Dat is toch veel erger voor het paard, dan voor jou", was het antwoord. Eens heb ik in Gonzago een convengo van Zigeuners bijgewoond naar aanlei ding van de duizendste paardenmarkt aldaar. Zij hadden grote tenten opgesla gen en stalden daarin, om mensen te trekken, hun kleurrijkste shawls en doe ken uit, hun samovars en kandelaars en schooiden van ochtend tot avond om geld en rukten de handen van de arge loze boeren haast uit het lid, in hun zucht om de toekomst te voorspellen. Op een milde avond ging over de markt het gerucht, dat de Zigeuners op een stille plek een bruiloftsfeest vierden. In drommen trok men er naar toe, maar niemand werd toegelaten. Hier en daar werd stil gemompeld, nu ja na beta ling van duizend lire waren de Zigeu ners genegen enkele belangstellenden tot het geheim rituei toe te laten. Al les bleek later een complete voorstel ling te zijn om geld los te krijgen, waar bij de bruidegom, een dikke auto-han delaar er zelfs niet voor terugschrok zich in zijn pols te snijden om zijn bloed met dat van de bruid te vermen gen. Ook de Godsdienst van de Zigeuners, al zijn zij fervent katholiek, is met hei dense mystiek vermengd. De God ,,Devla" wenst dat het leven van de Romani een daadwerkelijk leven is, want de zon, de bliksem en de elemen ten vuur, lucht en water beheersen zijn leven. Hij houdt niet van gepraat en op de bedevaart in Les Saintes Maries de la Mer kan men ervaren h-e daad werkelijk het geloof beleden wordt, wan neer het eenmaal aanvaard is. Zeld zaam is de overgave en de hartstocht van deze mensen, wanneer zij de hei lige geheimen vieren, maar St. Sara, een zwart houten beeld omhangen met kleren en sieraden, blijft bijna een af god. Maar, zoals gezegd, de bedevaart in de Canmargue dreigt al weer te ontaarden in een touristische attractie en als het vreemdelingen-verkeer zich van zoiets meester maakt dan is het gedaan met de echtheid en de eerlijk heid van dat wat tot nu gold als een der merkwaardigste uitingen, een van de meest gloedvolle demonstraties van het intense leven van een verguisd volk, dat tot ondergang is gedoemd. MARIUS VAN BEEK. De Amersfoortse beeldhouwer Maar ten Mooij is verbolgen over het feit, dat een door hem vervaardigd, maar niet geheel afgewerkt beeld door de dienst gemeentewerken van Amersfoort met behulp van een graafmachine onder de grond is gestopt. Het beeld stond op de oude begraaf plaats, die aan de weg naar de nieuwe tunnel grenst. Om de autoriteiten, die vandaag de officiële opening van de tünnel zullen bijwonen, het slordige aanzicht van een onafgewerkt beeld te besparen, besloot men, het maar te be graven. Volgens ir. J. S. van Nouhuys, de directeur van de dienst, is dit een tijdelijke maatregel, omdat juist de opslagplaatsen van de dienst ook worden verplaatst. Het beeld begraven was nu de meest goedkope oplossing. Het beeld was door Maarten Mooij in opdracht van de gemeente gemaakt, naar een schetsontwerp, dat door een tot oordelen bevoegde commissie was aanvaard. De uitwerking van de schets viel tegen, zodat het beeld nooit de plaats van zijn bestemming bereikte, n.l. de begraafplaats Rusthof waar het op het voorplein van het kerkhof in de nabijheid van de graven van geallieer de militairen uitdrukking had moeten geven aan het leed van de nabestaan den. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot landelijk adviseur van de Nederlandse banket bakkerspatroonsbond de rector van Huize Groenestein te Den Haag, A. W. H. van den Heuvel. Vrijdag is in de aula van Museum Boymans te Rotterdam afscheid geno men van ir. C. Franx als directeur van gemeentewerken te Rotterdam. De burgemeester, mr. G. E. van Walsum, deelde hierbij mede, dat iet H.M. de Koningin behaagd heeft hem te benoe men tot officier in de orde van Oranje Nassau. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal woensdag 5 maart geen audiëntie verlenen. Een van de meest interessante nieuw tjes, die op de Voorjaarsbeurs van 18 t.m. 27 maart te Utrecht te zien zal zijn, is ongetwijfeld de „Solarion," een op lichtenergie lopende klok, die niet opgewonden behoeft te worden en geen aansluiting aan het elektrisch net be hoeft. Deze uit de Verenigde Staten ge- importeerde klok ontleent haar vermo gen aan enige siliciumelementen, die impulsen van dag- of kunstlicht opvan gen en aldus.stroom genereren, waar mee een kleine accu wordt opgeladen. Wanneer de klok één dag in het licht staat, kan zjj 'n maand lopen. Na lange- I re tijd aan he: licht blootgesteld te zijn, i kan de „Solarion" zelfs een jaar lang zonder nieuwe lichtimpulsen de juiste tijd aanwijzen. Minder opzienbarend, maar wel in teressant is het polshorloge „d'Orville," dat zo perfect moet zijn, dat de fabri kant er tien jaar garantie op geeft. De Jaarbeurs zou niet volledig zijn onder eer uitgebreide sortering kachels e.d. Interessant is de geheel automa tische oliestook „Scaldis I", die voor zien is van een elektro-mechanische luchttoevoer en speciaal geschikt heet te zijn voor slecht trekkende schoor stenen. Een Nederlandse fabrikant brent een kolenkachel, die qua uiterlijk uit stekend past in het moderne interieur, een plaatstalen mantel heeft en voor zien is van een frontdeur, die door luchtkoeling op lage temperatuur ge houden wordt. In dezelfde afdeling zal ook een hetelucht kook- en sudderplaat te zien zijn, waai van de indirecte warm te aanbranden voorkomt. Voor de huisvrouw zijn er honderden snufjes, zoals o.v. een reinigingsmiddel nylon wielen,' roestvrij, geruisloos, licht en sterk. Tot het speelgoed mag wellicht ook het serpentine-pistool gerekend worden, dat de fabrikant uit Vlaardingen een verrassende attractie noemt, omdat een relletje seroentine over grote afstand op een trefzeker doel geschoten kan wor den. Het assortiment op de Jaarbeurs varieert van een elektrische blik opener, een lippenstift tegen blaren en rubber jarretelleknopjes tot alu- minium-glasgevels, lucht afzuigende lastafels, combinatieramen van alumi nium en hout, plastic trapleuningen en kolomvrije garages in de vorm van demontabele overkappingen, die zo geconstrueerd zijn, dat de aero-dyna- mische werking het binnendringen van hagel, wind en regen belet. Het is te veel om op te noemen, te veel zelfs om een verantwoorde keuze te maken; wij kunnen slechts willekeu rige grepen doen: jerrycans in plastic (handig voor oliestook), verchroomde of met plastic omhulde stapelmanden voor winkel en keuken, inwerpkluizen met gepantserde brandkastdeur - speci aal tegen overvallen op benzinestations en deurknoppen, -krukken e.d. van Limoges-porcelein, effen wit of gede coreerd met bloemmotieven, die ont leend zjjn an Franse meesters. Tenslotte de „Microfix", een door de Duitse fabrikant als de „sensatie van het jaar" aangekondige „kookwonder.' dat het uiterlijk heeft van een gasfor nuis, maar zijn warmte ontleent aan infrarode stralen, waarmee zeer snel gekookt kan worden. De „Solarion" de Amerikaanse klok, die op impulsen van dag- en kunstlicht loopt van droog-schuim, waarmee karpetten en andere voorwerpen, die niet nat mogen worden, schoongemaakt kunnen worden. Nieuw is ook de deken-plaid, die aan de ene zijde als plaid en aan de andere zijde als deken is afgewerkt en daardoor voor beide doeleinden bruik baar is. Voor het ophangen van gordij nen brengt een Utrechtse firma super- elastisch nijlon spankoord op de beurs, dat als touw kan worden geknipt en geknoopt. Uit Amsterdam komt een naadloze, gladde en slijtvaste plastic aanrecht, leverbaar in diverse kleuren. De toepassingsmogelijkheden van plas tic schijnen vrijwel onuitputtelijk te zijn. Een Amsterdamse firma brengt een „Houfris" koeltas in de handel, waar in dranken e.d. minstens acht uur koel of warm blijven door de thermosvulling. Er is nu ook plastic regenkleding, waarvan le knopen en knoopsgaten niet gelast, maar gestikt zijn, waardoor uit scheuren voorkomen wordt. Plastic als vloerbedekking wint steeds meer veld, als speelgoed eveneens. Van het laatste levert West-Duitsland een voorbeeld met rolschaatsen van plastic, voorzien van (Adverieniie) Teneinde met deze onderscheiding uitdrukkelijk hulde en waardering te brengen aan alle medewerkers van hoog tot laag, die ieder voor zich een belangrijke bijdrage aan deze pres tatie hebben geleverd, hebben de heren Van Doorne zowel de titel als de daarbij behorende beloning (een aanzienlijke hoeveelheid sigaren) aan de gehele DAF-gemeenschap over gedragen. i De Nederlandse Sigarenindustrie, i onder wier auspiciën de actie „Man van de Maand" wordt gevoerd, heeft in een gisteren gehouden bijeenkomst van de Ondernemingsraad der DAF- fabrieken de benoeming bekend ge maakt en als blijk van waardering een pakket van 3000 sigaren over handigd. Bij deze gelegenheid werd de verwachting uitgesproken, dat de DAF-personenwagen straks in de wereld een even voortreffelijke naam en faam zal verwerven als de Neder landse sigaar sinds jaar en dag ge niet. (Vervolg van pag. 1) Het is vanzelfsprekend nog te vroeg om een eindoordeel te geven over de interpellatie Biêwenga, omdat het eigenlijke debat hierover eerst vol gende week zal plaatsvinden. Eerlijk ge zegd is ons de serie vragen tegengevallen. We hadden een krachtiger geluid ver wacht tegenover de regering, die het parlement practisch in de mist laat varen en aanvankelijk weigerde, de kamer te laten discussiëren op grond van een nota. Het antwoord dat minis ter Suurhoff gaf, beslaat zonder de per soonlijke toevoegingen van de minis ter 18 pagina's en heeft het karakter van een nota. Waarom kon dat niet vooraf? Het debat had dan gisteren in gezet kunnen worden, opdat de Kamer leden de stukken hadden kunnen bestu deren. Nu is een nodeloze vertraging ontstaan, welke ook het nemen van maatregelen weer wat opschuift. Maar voornamelijk is ons de inzet tot dit werkgelegenheidsdebat wat tegen gevallen omdat de grote lijn er in ont breekt. Wij zjjn natuurlijk verheugd over het feit dat de werkgelegenheid goede injecties zal krijgen doordat er 3000 woningwetwoningen meer zullen worden gebouwd; doordat 55 miljoen zal worden uitgetrokken om op korte termijn normale werken in de provin cies Groningen, Friesland en Drente, alsmede gedeelten van de provincies Gelderland, Overijssel en Noord-Bra bant aan te pakken (waarom West friesland niet?); doordat de vestiging van nieuwe regionale industrieën zal worden bevorderd: doordat 25 miljoen overheidsorders zullen worden geplaatst, die aanvankelijk waren uitgesteld. Maar, het vestigen van nieuwe in dustrieën, het bouwen van wonin gen, het uitvoeren van uitgestel de werken, is slechts een tijdelijke aan pak van het werk en het bergt zelfs het gevaar in zich dat, wanneer niet gelijktijdig andere maatregelen worden genomen, de te grote aanwending van het nationale inkomen in de consump tieve sector weer gaat groeien. Voor we het beseffen, kunnen we dan weer in een periode van overbesteding komen, met alle rampzalige gevolgen van dien. Wanneer we dus constateren, dat zo wel in de vragen van de heer Biewenga, als in het antwoord hetwelk de minis ter van Sociale Zaken namens de rege ring heeft voorgelezen (hij zelf kon dit antwoord wegens zijn verblijf in Afrika niet maken!) de grote lijn ontbreekt, dan bedoelen we te zeggen, dat een ver hoogde productieve kracht niet uitslui tend nationaal en consumptief kan en mag worden aangewend. Bevordering van de industriële capaciteit vereist gelijktijdig maatregelen, die een ver hoogde export mogelijk maken. Herstel van het vertoonde bedrag tot dat van de periode waarin geen werkloosheid was, moet betekenen: bevordering van maatregelen die het sparen en derhalve de bezitsvorming stimuleren. Dit zijn slechts twee punten, maar ze zijn van zulk een groot belang dat wij van harte hopen dat in de rest van het debat dit duidelijk zal gaan spreken. Anders blij ven we aan het lappen, waar koersver- nieuwing noodzakelijk is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5