NYLON, ROOK EN NEON AAN DE HEMEL Brussel wordt tijdens de Expo het Mekka der reclamevliegers Feestelijk boekenbal opent de 23ste boekenweek Nederlandse Comedie speelt twee spelletjes van Shaw Tdanus: Een ideaal dat nu nog niet vatbaar is voor verwezenlijking r Het regende boetes zoals eens tijdens de diensttijd celstraffen Werkt Hongaar voor de A.V.O.? Het bal was beter Eén protestants-christelijke partij? Antipapisme is C.H.U. vreemd. De verduistering te Ammerstol „Spion' door land genoten onder handen genomen Krijgen alle kinderen hun spaargeld terug? ZATERDAG 1 MAART 1958 PAGINA 7 JSr inB r'nvijl de heer J. M. Schroder, de 27-jarige direc teur van het Nederlands Luchtreclamebedrijf, ons zijn druk vliegprogramma voor dit jaar ontvouwt, Verkeren onze gedachten nog bij een vroegere passage Ult ons gesprek, bij die wilde avond van de luchtmacht- Vrienden. Dat is een opwindende gebeurtenis geweest Vtt het verleden van de jonge directeur. Hij vervolgt Zl]n verhaal. „Zeventig procent van onze bezigheden échten we dit jaar op België. Bij de invalswegen van Brussel en op het terrein van de Expo hangen we ballonnen in de vorm van bierflessen en pakjes siga retten in de lucht. Al onze vliegtuigen zullen reclame teksten boven de stad slepen. Bij mooi weer schrijven rve reclamenamen met witte rook aan de hemel en s avonds vliegen onze machines met neonletters. Voor e riachtreclame moeten we nog drie Harvards kopen", denken nog steeds een beetje aan wat hij eerder vertelde, over de jongens die de vliegeropleiding het enige voordeel van hun militaire diensttijd vonden. Als Sergeant-vlieger of als luitenant-vlieger meenden ze een extra zakcentje te kunnen verdienen met iets heel hieuws, met luchtreclame. We waren toen al te optimis tisch, had de heer Schroder ons bekend. Met zijn lange Bestalte even rustig neergevlijd in een stoel in zijn kantoorverirek te Amsterdam legt hij ons uit dat hij zijn medewerkers op het ogenblik een methode be studeren om bij donkere hemel reclame in de lucht te schrijven. Hij heeft het over nieuwe, grotere vlieg tuigen kopen en zegt dan ineens: „In het iets verdere Verschiet zullen we zeker met passagiers- en vracht- Vervoer beginnen". „Een eigen luchtvaartmaatschappij dus?", vragen we. „Een eigen maatschappijtje met voor lopig zo'n twee kisten voor speciale opdrachten. Noem het de wilde vaart, want het is niet de bedoeling dat we op vaste lijnen gaan vliegen of de bestaande maat schappijen met hun vaste lijnen concurrentie aandoen". hierover. Ons oog valt voor het eerst op .HhJuj,'V' VS' de speelgoedvliegtuigjes, boven het scnnjjöureau van de heer Schroder. Als een spelletje, 'let begonnen. De dienstplichtige Schroder die in onder de vleugels van 's lands luchtmacht werd ge- toepen, kwam net van de H.B.S. Hij kreeg een oplei ding tot vlieger, hetgeen hij op prijs stelde; maar het blauw-grijs van het pakje en de ruimte van de kazerne waren hem te nauw. Op een wilde avond, zoals hij ons Vdievr' yerd het Idee geboren: je moest iets achter Frn ,n kunnen hangen, reclame bijvoorbeeld. l/™ l "CUj.'con je hier en daar wel huren, in"™* d^nstvrienden werken er thans nog zeven tt dttjf, meest vliegers", zegt de heer Schroder. et is lastig met herhalingsoefeningen. Dan zijn we Zeve,n weg- Bovendien heb ik dan een moeilijke tijd omdat ik als sergeant de luitenants heb aan te horen die ik nu werk verschaf. We moeten het gedurende die tijd redden met onze losse medewerkers, van wie de meesten K.L.M.-vliegers zijn, die voor ons mi hun vrije tijd vluchtjes maken". Een formatie reclamevliegtuigen boven het Olympisch Stadion in Amsterdam is vooral in de pauze een vertrouw de attractie. Het Luchtreclamebedrijf, zo hebben We vernomen, moet vooral voor de Expo zun personeel uitbreiden, niet al leen vliegend personeel, maar vooral grondpersoneel voor de bewaking en verplaatsing van de ballonnen. „Ja, die ballonnen-affaire is een bijkomende werkzaamheid geworden. We kunnen ze in aiie vormen laten maken bij een Duitse fabriek, waarvan wij de alleen vertegenwoordiging hebben in Europa. Sigarettendoosjes, bierflessen^ bananen ballonnen, maar ook schpnvliegtui- of schijngeschutsstukken. Met deze {dummies" kun je in de tijd van een fVartier een hele schijnvliegbasis aan eggen," zegt hij en hij laat ons foto s 'an die echt-lijkende rubberen straal jagers zien. Evenmin als bij de bal- jonnen hoeft hij op het gebied van de 'Uchtreclame-met-vliegtuigen concur rentie te vrezen. Er is in Europa geen weede bedrijf als het zijne aan te wij ten. Daardoor kon hij zich wat minder Afhankelijk maken van de engheid en "et vele slechte weer in ons land. Hij pon in het buitenland luchtreclame gaan bedrijven, vliegtuigen in Turijn en Antwerpen stationeren, zoals hij ook 2lJn materieel over Nederlandse vlieg velden verspreid heeft. ,,De moeilijk heid m het buitenland is altijd weer sicZfrslUnning- Vergunning om met een S vergunning om na zonsonder- fp ,u;Jl guÏPing °m boven grote steden v»nrt!PnVDe Nederlandse Rijkslucht vaartdienst verleent bewonderenswaar dig veel medewerking, maar elders moet je stapje voor stapje Als stripverhalen Als dan ineens weer de telefoon gaat, Vangen we flarden op van een soort gesprek dat op dergelijke momenten «teevast populaire boeken of stripverhalen onderbreekt. De heer bchröder, met zijn ogen naar de Din- «y-toys, praat in de telefoon verheugd Over een contract dat in plaats van veertien dagen vijf weken geldigheid neeft. „We waren een paar minuten voordat de inschrijving slootoen contract van\ een miljoenja". Wij denken inmiddels aan die beginjaren, waarover hij verteld heeft, hoe hij en ijn medewerkers gezocht en gezocht ebben naar de juiste manier om met en sleepnet op te stijgen. Op een be tonnen baan kreeg zo een trillend een- mansvliegtuigje het net na lang rukken trekken wel de lucht in, al moest Je niet vragen hoe. Maar op een gras- baan lukte dat niet. Dan probeerde men bet door een paar mannen op een jeep ïe zetten die een stuk van het net boven hun hoofd tilden. Het net moest blijven Paken aan de overvliegende machine blaar als de jeep schakelde of over bobbel reed, lagen de uitgerekte Plannen voorover op hun neus. Einde- juk vonden ze een systeem dat de vlie- |ei"s na dagenlang oefenen onder de jh'e kregen. En die netten? Op de .beeste Nederlandse vliegvelden heeft j®t bedrijf een volledige uitrusting en de tijjj van zes minuten is een for- t atie van twaalf vliegtuigen met een g blarnetekst de lucht in, Formatievlie- t h met een tussenruimte van tien me- hiph leerden de heer Schroder en zijn hstvrienden al in hun diensttijd, ajj telefoongesprek is geëindigd. En veri?e heer Schroder de blijkbaar slecht hij. lon vraag in onze blik ziet, zegt Zaj "Schrijft u er verder niet over. Ik hjet et H uitleggen. Onze klanten willen hie. Altijd dat we van té voren onze griwe Plannen bekend maken. U be- W6 ?e klant moet tevreden zijn. Toen allps 53 begonnen deden we letterlijk We k°? de klanten tevreden te stellen, terii eJJreven soms regelrecht vrijbui- hoop'tp ,.luchtvaartregels wat betreft htondpp jijden en vliegplaatsen be de hrw„V0?r °"s nauwelijks. Het regen- tuir-en olvf1 e tüd- Er werden vlieg den achter ons aangestuurd en als De „schrijvende vliegtuigen" zijn nog maar halverwegeIn de mond van funny face" moet nog een sigaret gestoken worden en daaronder moeten de vliegers nog het merk schAjven. drukke Italiaanse Rivièra, over de plei nen van Londen en Stockholm. Er ko men kaarten aan te pas, schema's van gestationeerde vliegtuigen, a"to's en bal lonnen. „Het is bij ons óf razend druk óf tergend kalm. Het kan gebeuren dat we overdag netten knopen, 's nachts met de een of andere ballon naar Eind hoven rijden, een andere in Antwer pen ophalen, de volgende dag uren langs het strand vliegen, tegen vijf uur een bespreking op het ministerie heb ben, 's avonds parachuutjes met siga retten uitgooien en de volgende dag nou ja, dan heb je weer omzetbelasting te betalen, uit te rekenen hoe het met investeringen en afschrijvingen gaat, mensen uit te leggen dat je niet kunt vliegen omdat het slecht weer is, ga zo maar door." Dan spreekt hij over acht tien man personeel die extra moeten worden aangenomen en nog eens elf man voor Met korte tussenpozen dwalen onze gedachten weer af en trachtten we ons de jongeman voor te stellen die de dienst zo eentonig vond en avondjes organi seerde. Een zo'n avond zou geld moe ten opbrengen voor de militairen in In donesië. Dienstplichtige Schroder, nog geen twintig jaar en in de rang van korporaal-leerlingvlieger, kreeg hon derd gulden van zijn commandant in Nijmegen om dat te organiseren. Hij zat niet lang met de handen in het haar, belde Lou Bandy op en legde uit dat hij de belangeloze medewerking van een uitgelezen gezelschap kleinkunst- artiesten verlangde. Het was voor „de jongens in Indonesië." In veertien dagen tijd had een transportbedrijf belange loos voor vervoer van allerlei gezorgd, had een groot hotel een enorm gratis diner toegezegd, had generaal Aler goedgevonden dat strooibiljetten zou den worden uitgeworpen, trokken twee radiowagens door de stad, de burgerij inlichtend over de op handen zijnde feestavond en had korporaal Schroder zeer kwade gezichten gezien van gene raals die hij onaangediend bezocht. Zo moest hij in Den Haag zijn om vlieg tuigen te krijgen die de biljetten zouden uitwerpen. Korporaal Schroder kwam in een gebouw met een lange gang. Hij opende de eerste deur. Niemand aan wezig. Klopte op de tweede. Geen ge- Vervolg op pagina 9) (Van onze correspondent) Vijf in Arnhem wonende Hongaren hebben dezer dagen een landgenoot met een broekriem bewerkt, omdat zij tot de conclusie waren gekomen, dat hij optrad als spion van de Hongaarse staatspolitie, de AVO. Tot die conclu sie zijn zij gekomen op grond van de volgende feiten: de jongeman ontving via Brazilië regelmatig postwissels, soms van meer dan 100 gld. Hij werk te niet, betaalde nochtans zijn huur en was herhaaldelijk dronken. In een dergelijke toestand heeft hij zich laten ontvallen dat zijn broer in Hongarije „ook bfl de AVO" werkte. Tenslotte heeft hij getracht geld te lenen, toen hij onmiddellijk naar Den Haag moest, ofwel naar het Hongaar se consulaat ofwel naar de Braziliaan se emigratiedienst. In zes weken tijds is hij in drie verschillende pensions wegens herhaalde dronkenschap buiten de deur gezet. Op een gegeven ogenblik zat dit al les de Hongaarse jongens zo hoog, dat zij op hem afstormden toen zij hem od de straat ontmoetten. I 'aarop heb ben zij de politie meegedeeld dat hij een spion is. Zij verklaarden verder, dat zij hem in december hadden leren ken nen toen hij hen uit Rotterdam in hun kosthuis te Arnhem bezocht en om on derdak vroeg. Zij hebben hem toen bij zich opgenomen, maar na vier weken werd hij wegens dronkenschap de deur uitgezet. De politie te Arnhem is van mening dat het uit veiligheidsoverwegingen be ter is hierover geen nadere mededelin gen te doen. H. M. de Koningin tijdens de pauze op het openingsfeest van de Boekenweek in gesprek met Anna Blaman en de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de „Vereeni- ging tot behartiging van de belangen des boekhandels". Staatssecretaris mr. R. G. A. Höp- pener is de man geweest, die gister avond na een daarmee samenhangend speechje kon verklaren, dat de 23ste Boekenweek was geopend. Hij deed dat aan 't begin van een feestelijke avond, bijeenkomst in de Amsterdamse Stads schouwburg, waarbij ook dit jaar weer H.M. de Koningin door haar aanwe zigheid blijk gaf van haar belang stelling voor alle faits et gestes van de commissie voor de collectieve pro paganda van het Ned. boek. Het moet overigens gezegd worden, dat de commissie ook nu weer bijzonder gelukkig bleek in de organisatie van wat onderhand iedereen in Nederland „het boekenbal" is gaan noemen. Met ten Koomstra had daarvoor de Schouw burg met behulp van vele visnetten, bakblikken en linker damesschoenen zeer aantrekkelijk versierd en de zw waarmee honderden joyeus geklede dames en heren zich door die ruim te bewogen deed ons althans iets be grijpen van de fervente zwarte handel in toegangskaarten. Het is, alles bij eengenomen, een allergenoeglijkst feest, waar van het jaar ook de mi nister J. G. Suurhoff en dr. ir. A. Von deling verschenen. Zo genoeglijk overigens als het feest, zo onbelangrijk mogen ook dit jaar weer de op deze avond geleverde ar tistieke prestaties genoemd worden. Daarmee blijkt de commissie geen bij zonder geluk te hebben. Na het wel komstwoord van de heer Chr. Leeflang en het openings speechje van staatsse cretaris Höppener werd namelijk het woord gegeven aan de Ned. Comedie, die twee weinig gespeelde spelletjes van Bernard Shaw op de planken bracht. Het eerste, „Village wooing" (Dorps vrijage) hebben wij ai besproken toen vorig jaar september de Edinburgh Fes tival Company daarvan in Eindhoven de eerste Nederlandse opvoering ver zorgde. Het is een volslagen onbelang rijk gevalletje, waarin Shaw ons drie bedrijfjes lang bezighoudt met een dorpse winkeljuffrouw, die tenslotte een nogal sufferige schrijver het huwelijk inpraat. Het is bepaald niet Shaw op zijn best, maar gezegd moet worden dat Han Bentz van'den Berg en Mary Dressel- huys het vertolktenop een manier die de aandacht voortdurend plezierig ge spannen hield. Beiden leverden een vaardigheidstest, die ons na een stille vergelijking met Brenda Bruce en Mi chael Denison aan de Nederlandse in terpretatie de voorkeur doen geven. Na de pauze was het opnieuw Shaw, nu „How he lied to her husband". Kwaliteit nog iets minder en het spel, eerlijk gezegd, dienovereenkomstig. Noch Kitty Janssen, noch Allard van der Scheer, noch André van den Heuvel zagen kans dit onbenullige werkje van de grond te Jcrijgen. Het was ook een onmogelijke opgave en de poging der optredenden vertoonde werkelijk nog wel kwaliteiten. Neen, nogmaals herhaald, het bal was beter. Iedereen was er, iedereen keek naar iedereen en de vice-voorzitter van de commissie komt de eer toe erin ge slaagd te zijn de gasten te bewegen de versiering tot ongeveer twee uur on gemoeid te laten. Daarna begon de tra ditionele afbraak, die in andere zin op vele plaatsen tot vroeg in de mor gen is doorgezet. Het speechje, waar mee clementie voor de versiering werd ingeroepen, was dan ook artistiek het onbetwistbaar hoogtepunt van het se rieuze gedeelte. Zo is het boekenbal nu eenmaal. Alb. W. De voorzitter van de Christelijk-Histo- ricche Unie, de heer H. W. Tilanus heeft vanochtend te Amsterdam op de algemene vergadering van deze partij opnieuw de vraag over de samenwer king met anderen en met het indiener! van een gemeenschappelijke lijst, aan de orde gesteld. Hij meent, dat daarvoor geen vaste gedragslijn kan worden aangegeven, om dat wat in de ene gemeente mogelijk of zelfs noodzakelijk is, in de andere ongewenst kan zijn. Dat in Brabant en Limburg de samenwerking met de pro testantse christenen wenselijk is, acht hij begrijpelijk. Hij betreurt het, dat het Gereformeerd Politiek Verbond en de staatkundig gereformeerden in Bra bant dit niet inzien. „Hun stemmen gaan nu praktisch verloren", zei hij In Den Haag hebben A.R., C.H. en S.G.P. thans besloten met één protes tants-christelijke lijst uit te komen met de motivering, dat door dit samengaan de A.R. en de C.H.U. duidelijk stelling willen nemen tegen het socialisme en de zogenaamde doorbraak. „Ais protes- we maar tien meter te laag vlogen, waren we erbij. We zijn nu echter vol maakt heer in het luchtverkeer, van daar dat we van de Rijksluchtvaart dienst zulke voortreffelijke concessies hebben gekregen." Liftend naar klanten De tijd van de boetes lag maar drie jaren na de tijd van de celstraffen. Dienstplichtige Schroder bekende ons zjjn dienstjaren bi) wijze van spreken meer in de cel dan daarbuiten te heb ben doorgebracht. Altijd was hy op pad om bedrijven te interesseren voor zjjn luchtreclame. Hij vloog met zijn ge huurde vliegtuigjê voor de bakker en de slager. De grotere bedrijven geloof den er niet in. De weinige vlieguren kost ten hem handenvol geld, en op geregel de tijden zijn vrijheid. Als militair mag men geen bijverdienste genieten, het geen hem duidelijk werd gemaakt met arrest, telkens als hij maar even te laat in de kazerne terugkeerde. Na zijn diensttijd meende hij, en meenden zijn enthousiast geworden vrienden dat het luchtruim voor hen open lag. Maar voordat zij vergunning hadden om de hemel met reclame te verstoren, was er ruim een jaar verstreken. En daar na waren er bijna geen klanten te vinden. Naturlijk ging de jonge Schro der verder, hoewel zijn schulden wan hopig stegen. In de winter zocht hij andere baantjes, als autorij-instructeur, als produktieieider, ais vertegenwoordi ger van een jeneverfirma. Intussen pro beerde hij klanten te vinden voor de zomer. Het was een lijdensweg. Zonder een cent op zak, liftend van hier naar daar, ging hij de bedrijven langs, tot opeens een bekende sigarettenfabriek driehonderd uur lang haar merk in de lucht wilde zien. Toen kon de zaak beginnen. De luchtmachtvrienden kre gen werk, ander personeel kwam in dienst, er werden Tiger-moths gekocht en een Auster. Volgende klanten maak ten het nodig vliegtuigen van de Na tionale Luchtvaartschool van particulie ren te charteren. De heer Schroder roept voor ons het heden weer op als hij vertelt van de prijzen. „Een uur slepen kost 205 gul den. Schrijven dat doen we door olie te verbranden kost ƒ65 per let ter. Hoe lang denkt u", zo vraagt hij ons, „dat een poot is van één letter?" We raden: honderd meter. „Twee kilo meter," zegt hij. „We schrijven op een hoogte van vijf kilometer. Voor elke zes letters is een vliegtuig nodig. Van te voren is uitgerekend, zo lang die koers, zo lang die koers. De vlieger hoeft maar op zijn instrumenten te kijken en op tijd op de knop te druk ken voor de olieverbranding. Voor de nachtreclame met neon moeten we tel kens nieuwe letters construeren die dan ergens onder de vleugels bevestigd wor den. De firmanaam, die in de nacht hemel moet gloeien, mag natuurlijk niet te lang zijn, daarvoor is onze Auster te klein. Maar we gaan een groot vliegtuig bestellen". Ons gesprek gaat over reclame bij bloemencorso's, stadionwedstrijden, carnavalvioringen, TT-racs, over vlie gen aan de bijna altijd heldermooie, Op vliegvelden in en buiten Nederland heeft het bedrijf ree lamenetten hangen met letterfragmenten. De naam van een aameskapsalon, een sigaretten- of rijwiel merk e.d. is in een oogwenk geformeerd. tanten wensen wij nadrukkelijk onze plaats en ons karakter te handhaven tegenover de groeiende invloed van het rooms-katholicisme," stond er voorts in. Volgens de heer Tilanus had de par tijvoorzitter van de K.V.P., die in dit verband over antipapisme had gespro ken, de motivering misverstaan, ai voegde hij eraan toe, dat de woorden en de enscenering ervan daartoe mis schien aanleiding hebben gegeven. „Antipapisme is de A.R. en ook ons als C.H.U. vreemd," zei hij. „Ik Iaat de opvattingen van de staat kundig gereformeerden met wie men in Den Haag ook samenwerkt, hier bui ten beschouwing. Die keren zich trou wens in het parlement niet minder hef tig tegen Anti-Revolutionairen en Chris- telijk-Historischen als tegen de K.V.P. Zoals opgenomen staat in ons begin selprogramma zeggen wij: In overeen stemming met de historische ontwikke ling van het christendom op Nederland se bodem moet Nederland bestuurd wor den als een christelijke staat in protes tantse zin. Aan dit beginsel, dat reeds vijftig jaar in ons program staat, wen sen wij, christelijk-historischen, vast te houden." „Reeds is geschreven," aldus de heer Tilanus, „dat in protestantse kring bf] velen de begeerte leeft, om te komen tot de vorming van een grote protes tants-christelijke partij, maar ik ben het eens met het standpunt, dat dit een ideaal is, dat thans voor verwezenlij king nog niet vatbaar is. Wel moet de goede verstandhouding en de samenwer king tussen beide partijen zoveel moge lijk worden bevorderd. Goede nabuur schap, maar eigen zelfstandigheid." Er is een kans, dat alle kinderen wier spaargeld verloren is gegaan als gevolg van de verduistering, waarvan de directeur van de Ammerstolse spaarbank wordt verdacht, schadeloos zullen worden gesteld. Nadat eerst een Amsterdamse student voor dit doel 5000,- had geschonken, is er nu een aanbod ontvangen van een spaarbank in de Krimpenerwaard ook de rest van dit spaargeld (ongeveer 15.000,-) aan te zuiveren, op voorwaarde dat de klei- ne spaarders naar deze bank zullen overgaan. Ook andere banken hebben laten blij ken, dat zij er prijs op stellen spaar ders van de thans niet mer functione rende spaarbank te Ammerstol voor hun bank te winnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7