Wat vraagt het publiek? De belasting voor f 70.000 ontdoken Scherpe kritiek van prof. Oud op politiek van de regering en de socialisten 35 verzekeringsmijen voeren een uniforme ziektepolis in TRAITAL 3 Van horen en zien gesproken DE AMERIKAANSE PSYCHOLOGEN VOORSPELLEN HET EEN .JAAR VAN TEVOREN VAM DRENTHE De invloed van kleuren is veel 1 gróter dan men denkt Katholieken durven niet zonder de socialisten te regeren COMMANDANT VOLGENS INDONESISCHE voorstelling Twee maanden en f 5000 boete geëist OP PARTIJCONGRES DER V.V.D. Verzekerden dragen „risico aan de voet Rijtoer van prinses in Paramaribo ZATERDAG 1 MAART 1958 PAGINA 5 Uw haar - vrij van roos - met anti-roos Vraag TRAITAL 3 Koopman vrijgesproken van verduistering T.V. en politiek T.V. en gezondheids zorg Bandrecorder Radio en wetenschap V.A .R.A .-verslag TT et is gevaarlijk om in deze tijd van het jaar een kast te gaan verzetten. Daar zie je dan een spinneweb achter en een verschoten plek van het behang. Je veegt het web met een stofdoek weg, je ziet méér ongerechtigheden en op hetzelfde moment schiet er in het huisvrouwelijk hart iets naar boven, een soort roep uit de verte om ver nieuwing. Wie er dan tijd en ambitie voor heeft begint in de een of andere vorm aan de grote schoonmaak, die men net zo goed de voorjaarsher ziening zou kunnen noemen. De vijftienduizend behangers in ons land krijgen het nu weer druk. Want zij plakken toch wel het leeu wenaandeel van de slordige dertig miljoen rollen behangselpapier, die er per jaar verbruikt worden. Dat is zo'n tweehonderd miljoen meter be hang want op een rol zit ruim zes en een halve meter, welke lengte berekend is naar de hoogste kamers in de grootste huizen en verlies bij het afsnijden van een onvoordelig dessin. Het „doe het zelf" komt hier naar Amerikaans voorbeeld ook wel steeds meer in de mode, maar zelf behan gen is niet zo makkelijk als het lijkt wanneer men het de vakman ziet doen en het levert een veel gro ter gevecht met schaar en natbe- lijmd papier dan men als argeloze beginner vermoedt. Men ziet soms 's avonds achter gordijnloze verlichte ramen de amateur op een trap zwoe gen. Men heeft respect voor hem. Het met pot en kwast (of rol) zelf verven van de muurvlakken is iets minder bewerkelijk, hoewel dat ook een heel karwei is, maar het geklie- der is minder chaotisch. Met verf is een intensievere kleur te bereiken dan met behang. Maar met behang kan men experimenteren en niet alle muurvlakken hetzelfde maken. Bij voorbeeld drie wanden effen en de vierde met Biedermeitr-roosjes of abstracte bliksemschichten. Dat kan echter alleen in een betrekkelijk groot vertrek waar nog ruimte is, die steeds grotere weelde van ruim te, waarvan een Chinese wijsgeer zegt, dat „dat onbenutte stuk vloer Ter zitting van de Utrechtse recht bank hoorde een 57-jarige caféhouder uit Utrecht twee maanden gevangenis straf en een geldboete van 5000 of vijf maanden hechtenis tegen zich eisen toen hij zich vrijdag moest verantwoor den wegens het doen van onjuiste be lastingaangiften. Over het jaar 1954 zou hij een bedrag van 44 mille aan inkomen hebben verzwegen en over 1955 een bedrag van 26.000 gld. De verdachte wilde de feiten niet ont kennen maar trok de juistheid van de cijfers in twijfel. Hij had in de jaren 1952-'54 handen vol geld uitgegeven voor de verbouwing van zijn café tot cabaret en het engageren van arties ten. Van al deze onkosten was geen aantekening gehouden, terwijl zijn ge hele boekhouding uiterst summier was geweest. Naar zijn eigen schatting zou een bedrag van 10 mille zijn gemoeid met „ongrijpbare onkosten" maar van de zijde van de fiscale recherche acht te men geen hoger bedrag clan 5000 voor deze post aannemelijk. Tegen een 38-jarige exploitant, een schoonzoon van de vorige verdachte, die over 1955 9300 te weinig had op gegeven, werd een maand gevangenis straf geëist en 1000 boete of een maand hechtenis. Uitspraken 14 maart. Zelf behangen is niet zo makkelijk als het lijkt- ijlllllUIIUIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllll muiiÜ juist de kamer werkelijk bewoon- baar maakt". De laatste jaren is het crème witte behang het meest gangbare maar nu schijnt er weer een neiging te zijn om behang met een patroon tje te nemen. Zo zal de kringloop altijd gaan Heel vroeger behingen de mensen hun holen en hutten met dierenhuiden of ze vlochten een be spanning van gras en riet. De Kruis vaarders brachten uit het oosten de meer geciviliseerde bekleding met tapijten mee. Gobelins kwamen in de mode en in de gouden tijd bedek ten de welgestelden de witgekalkte muren van hun woonhuizen met be spanningen van zijde en damast. De dierenhuid kwam in hoogst veredel de vorm weer terug als bekleding van aaneengewerkte leren vellen, bestempeld met sierlijke motieven. Dat was alles heel kostbaar maar toen men het in papier ging na maken kon iedereen zich inrichten met imitatie tapisserie of imitatie goudleer langs de wand. Tot men genoeg kreeg van dat drukke gedoe en weer wenste terug te keren tot de witgekalkte wanden, welk effect werd bereikt met.papier. Hét voordeel van effen wit in onze kleine woningen is, dat het de ruimte groter doet lijken en het licht bin nenhaalt omdat wit de grootste licht reflectie heeft. Het is voor de buitenstaander moei lijk te begrijpen, hoe de behangsel papierfabrikanten die contact hou den met de woninginrichting kun nen weten, in welke richting de vraag zal gaan. Dat is tóch al zoiets merkwaardigs, dat onbestemde, dat men pleegt te noemen de „vraag van het publiek", die altijd maar net moet kloppen met wat de produktie, dat steeds groeiende monster, ons voorzet. Is er een werkelijke vraag van het publiek, of wordt die vraag losgeslagen door wat de huisvrouw (zij is immers de grootste consu ment) in de winkels ziet en krijgt voorgezet? In Amerika, waar men veel doet aan „motivational re search", het onderzoek naar de be weegredenen, kunnen de aan de in dustrie verbonden adviseurs, die psychiatrisch en sociaal wetenschap pelijk goea geschoold zijn, een jaar van te voren voorspellen, welke kleuren bijvoorbeeld er het volgend seizoen in het binnenhuis gevraagd zullen worden. Sinds de psychologie is ingeschakeld in de verkoopmetho den, zijn alle geheime beweegrede nen waaróm iemand dit of dat koopt, zonder pardon blootgelegd. Het Ame rikaanse vakblad de „Advertising Agency" heeft daar onlangs een en ander over onthuld, en verteld, hoe de Amerikaanse reclame-specialisten te werk gaan om de vrouwen, via onderbewuste motieven, een was machine te doen kopen. Men zet in de advertentie dan niet, dat het huis houden verlicht wordt door de aan schaf van zo'n apparaat, want de Amerikaanse vrouwen hebben toch al een schuldgevoel omdat ze het zo veel makkelijker hebben dan hun moeder Men pakt het juist anders om aan en bespeelt hun eergevoel als huisvrouw. In de reclamecam pagne heet het dan, dat ze met een wasmachine een toegewijder moeder en een zorgzamer echtgenote zijn! T T oe frappant de onbewuste in- vloed van kleuren is btijk! uit Jiet volgende staaltje ont leend aan hetzelfde blad: Een nieuw waspoeder werd in proefpakjes rond gezonder, aan een 'aantal huisvrou wen, een gedeelte in blauwe verpak king, een deel in geel omhulsel en een derde zending in blauw met gele pakjes. De reactie van de verbruik- sters was, dat het blauwverpakte zeeppoeder niet schoon waste, het geelverpakte de was bedierf en alleen de verbruiksters van het zeeppoeder, dat uit het bonte pakje was geko men, waren er unaniem tevreden over! Dit brengt ons weer terug op de sterke suggestie die er van kleuren kan uitgaan. En om terug te keren tot het binnenhuis, ook daar hebben kleuren hun invloed bewust of on bewust. Daarvan iets af te weten, hoeft de spontane keuze naar de eigen smaak nog niet in de. weg te staan. Het is tegenwoordig ook niet moeilijk meer om zich, voor men definitief iets kiest, te laten voor lichten. Want het is jammer wan neer IJ bijvoorbeeld op Uw eigen houtje, om een kleine kamer een zonnig aanzien te geven, een muur vlak geel maakt en U merkt' dan naderhand, dat dat benauwend is en dat het lijkt of de muur op U zal vallen. Of als U een kamer op het noorden blauw laat behangen en later ontdekt, dat het koude blauw de kamer nóg kouder en naargees- tiger maakt. Nieuw is het om blauw en groen te combineren, wat heel mooi kan zijn als men de goede tinten naast elkaar zet. Maar met zoiets durft niet iedereen te experimenteren. Evenmin als met het geven van een heel lieht pasteltintje aan het pla- fond en dat nu eens niet puriteins wit te kalken. Men schat, dat tachtig procent der Nederlandse gezinnen huist in een conventioneel milieu en twintig procent het nieuwe, het mo derne, het vooruitstrevende wonen aandurft. Maar hoe men ook woont, wie een nieuw behang wil of een andere kleur gordijnen, die wens- droomt daar in deze weken over, nu de vogels om hun nest te stofferen, plukken aan de dekens, die worden buitengehangen zodra de crocussen bloeien en de lijsters met hun vleiend geroep beginnen. A. Bgl. Zaterdagmiddag 8 maart zal in het antiquariaat Mercator in de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam in een nieuwe expositieruimte een tentoon stelling van schilderijen van de Vene- tiaanse schilderes Valeria Rambelli worden geopend. Dr. C. Morpurgo, voorzitter van het Centro Culturale Dante Alighieri, zal een inleiding houden. De voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, V.V.D.prof. mr. P. J. Oud, heeft vrijdag in zijn jaarrede voor het congres van deze partij te Hengelo felle kritiek geleverd op de regering in het algemeen en op de politiek van de socialisten in het bij zonder. Prof. Oud hield allereerst een be schouwing over vrijheid en gezag. Het gezag verspeelt zijn recht, aldus spr., indien het uit het oog verliest, dat het is geroepen zóveel als het in zijn vermogen is het recht van de mens op volledige ontplooiing van zijn per soonlijkheid voor verwezenlijking vat baar te maken. Het gevaar, dat dit uit het oog is verloren, is vooral aan wezig als de socialistische invloed op het regeringsbeleid tegroot wordt. Prof. Oud acht daarbij geen boos op zet bij de socialisten aanwezig. Maar ook hij, die met de beste bedoelingen vervuld is, kan dwalen. Voor spr. staat vast, dat de socialisten dit doen, als zij menen de vrijheid van de mens te bevorderen door de staat tot de almach tige te maken. In het licht van de weifelende hoog conjunctuur stelde prof. Oud, dat be wezen is, dat de overheid niet tot taak heeft en ook niet over de middelen be schikt de conjunctuur in de hand te houden. Te simplistisch werd eertijds gesteld, dat de overheid zich op de achtergrond moest houden bij voldoende particuliere werkgelegenheid en in goe- Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O. K. en W. zal donderdag 24 april te Delft de studentenflats officieel ope nen. Deze flats zijn door de gemeente Delft gebouwd en een geschenk aan de hogeschool bij het gouden jubileum van de T.H. De opening geschiedt 's middags om vier uur. (Van. onze Utrechtse redacteur) Om meer eenheid te brengen in de ziektekostenverzekering van niet ver plicht verzekerden, hebben 35 verze keringsmaatschappijen een algemene Nederlandse polis voor ziektekosten verzekering ingevoerd. De polis is on- opzegbaar door de betrokken maat schappij en is gebaseerd op de vrije keuze van arts, ziekenhuis en sana torium. Er is geen wachttijd aan ver bonden. De polis biedt mogelijkheden de kos ten te verzekeren van ziekenhuisver- pleging gedurende een onbeperkt aantal dagen, evenals van verpleging in een rheumakliniek, revalidatiecentrum e.d. en van klinische specialistische behan deling. Voorts kunnen ook de kosten van sanatoriumverpleging, niet-klinisch specialistische behandeling en zieken- vervoer worden verzekerd, bij enkele maatschappijen bovendien ook de kosten van huisarts en apotheker. De kosten van niet-klinische behande- 1? ling, huisarts en apotheker worden slechts boven een bepaald minimum verzekerd, zodat de verzekerden ook enig eigen risico dragen „risico aan de voet" zoals verleden jaar ook is aanbevolen in het rapport van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Genees kunst, dat in grote lijnen overeenstemt met de vorm, die genoemde 35 maat schappijen thans aanvaard hebben. De betrokken maatschappijen verkla ren, dat .deze nieuwe verzekeringsvorm is ontstaan uit het besef, dat zij een belangrijke maatschappelijke functie hebben te vervullen. Zij willen hiermede het bewijs leveren, dat het particu liere verzekeringsbedrijf in staat is, een zeer ver gaande dekking tegen de kos ten van geneeskundige behandeling te verlenen en aan elk redelijk verlangen tegemoet komen. Tot de deelnemers aan deze algeme ne polis, die voor alle een uniform ka rakter draagt, behoren vooral kleinere verzekeringsmaatschappijen. Advertentie Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is dp roos verdwenen. de jaren reserves moet vormen om bij uitvoering van overheidswerken een stuwende invloed te kunnen uitoefenen. Tijdens een hoogconjunctuur echter moeten tal van overheidswerken wor den uitgevoerd in rechtstreeks verband met de expansie van het particuliere bedrijfsleven, zoals energievoorziening, verkeerswegen, kanalen en havens. Er is van die aangekondigde poli tiek niet veel terecht gekomen. De hier en daar niet onbedenkelijke toe neming van de werkloosheid zou door genoemde uitgangspunt geen pro bleem voor de regering behoeven te zijn. Uit het in goede jaren gevormde potje gefinancierde overheidswerken en door belastingverlaging zou er im mers onmiddellijk weer voldoende werkgelegenheid moeten zijn. Integen deel, zelfs leden van de regeringspar tijen zijn verontrust. Ook over de be sluitvaardigheid en slagvaardigheid der regering. Stellende, dat de regering in zich zelf verdeeld is met gestadig touwtrek ken tussen socialisten en niet-socialis- ten, hetgeen duidelijk bleek bij de be stedingsbeperking, wees prof. Oud op. de motie-Jansen (K.V.P.) in het voor jaar 1957, waarbij aan bezuiniging de voorrang werd gegeven boven belasting verhoging. Toch kreeg minister Hofstra begin januari zijn zin op belastingge bied na een tegemoetkoming van twin tig miljoen op rekening van de ge meenten. Veel beter was het geweest de minis ter de voet radicaal dwars te zetten. Daarvoor is men aan de rechterzijde bevreesd, aldus prof. Oud. De katholie ken leven met de socialisten als kat en hond, maar durven niet zonder so cialisten te regeren. ,,Op mijn voorstel voor een minder heidskabinet bij een loyale houding der liberalen riposteerde de heer Komme niet te willen regeren onder de zweep van de liberalen. Ik heb toen geant woord", aldus prof. Oud, „regeert ge dan liever onder de knoet der socialis ten?" Daarop komt volgens spreker de te genwoordige regeringspraktijk neer. Onder die knoet aanvaardde men huurblokkering en belastingverhoging en liet men zich in de landbouwpoli tiek op wegen drijven, die men eigen lijk niet wilde gaan. Het amendement Droesen (K.V.P.) om de boeren uit een begrotingspost de hun toekomende melkgelden te betalen, kreeg steun van A.R., C.H. en Liberalen. Aanne ming scheen verzekerd. Op het on aanvaardbaar van de minister trok de voorsteller het amendement prompt in. Toen de socialistische knoet zwaai de, kromden zich de katholieke rug gen, aldus prof. Oud. Het is te vroeg conclusies te trek ken uit de motie-Bieuwenga over de werkloosheid, die donderdag in de Tweede Kamer in behandeling werd nomen, zo zei prof. Oud. Het is wel duidelijk, dat een op belastingverlaging gerichte anti-depressie-politiek van deze regering niet te verwachten is. Veel eer kan men pogingen van minister Hofstra verwachten, om onder aanspo ring van de door de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Ver meer, geuite wens, belastingen te ver hogen. Dit is nu de theorie en de prak tijk der socialistische conjunctuurpoli- tiek, zo riep prof. Oud uit. Het Haagse Gerechtshof heeft een 22-jarigé koopman vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Au^van ringen en vervalsingen ten naaeip de overleden Haagse kunstschilder ton van Wely. eerste aan- De rechtbank had vrijgespro- leg de koopman even^raaj had veer. tiln dagenrgeleden een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden" ge- eist. D? televisie krijgt steeds meer invloed op het openbare leven, vooral in landen als Engeland is dat het geval. Het is dus begrijpelijk dat de politieke partijen uitzien naar de gunst van bekende en populaire figuren. Zij immers spreken tot de verbeelding van de massa, zij hebben hun ge hoor, zij weten hen te boeier dus wellicht te overreden. In Engeland worden dan ook bekende televisie-figuren, wier politieke inzichten bekend zijn, benaderd om zich kandidaat te stelleii voor het Lagerhuis. Een zeer sprekend geval is dat van Ludovic Kennedy, zeer t end als commentator bij de berichtendienst van de com merciële televisie. Hij werd door de liberalen kandidaat ge steld bij de tussentijdse verkie zingen in Rochdale. Met zijn echtgenote, de beroemde dan s' -res Moira Shearer, voerde hij een felle campagne, die wel gèvoigen had. Hij versloeg de conservatieve kandidaat met grote cijfers. Nu wordt bekend dat ook Jaqueline McKenzie kandidaat is voor de libera len. Zij begon haar carrière als omroepster bij de B.B.C.- tele visie, doch is nu een van de weinige vrouwen die geheel zelfstandig een eigen program ma leiden. Zij is zeer populair er ue liberalen zullen zeker succes met haar hebben. Ten slotte is nog bekend dat de hu morist Gilbert Harding kandi daat is voor Labour en de be- k -de, B.B.C.-interviewer Jef frey Johnspn-Smith voor de conservatieven. i> aai ook de partijen zeii stellen zich in op het medium televisie. Zij beseffen dat de Deeldbuizen een beslissende rol zullen spelen bij de volgende verkiezingen. In hun hoof.l- <war';er in Transport House heeft Laboui dan ook een com plete itudio ir"compleet met zend- en int' 'li- teiten. Voor de meest bekende persoonlijkheden van de Dartii wordt een televisiecursus ge- De Ampex in bedrijf. geven, waarin zij leren hoe zich voor de camera's te gedragen. Het is gebleken dat brallende redevoeringen het helemaal niet doen. Men leert daarom ook de felsten zich rustig er gemoedelijk rechtstreeks tot de kijkers in de huiskamers te wenden. Ook de conservatieven gaan in hun hoofdkwartier een studio inrichten en ook zij zijn doend met een cursus. De B.B.C.-televisie is be zig met een groot opge zette serie uitzendingen: „Uw leven in hun han den' In een groot aantal uit zendingen uit ziekenhuizen in alle delen van Engeland laat men zien hoever de moderne chirurgie, is gevorderd. Men heeft een speciale camera la- -(.instrueren die de hande lingen van de chirurg nauw keurig volgt. De Britse vereni ging van artsen (BMA) is het n ieze uitzendingen echter niet eens Zij vinden het te be keuren dat men zoveel van wat voor vakmensen van grote waarde is, in de huiskamers aan iedereen voor wil zetten Men kan het stellen zoals men wil, zo redeneren de artsen, maar men zal het publiek kip- pevel bezorgen. De uitzendin gen zullen werken als een boe merang want de mensen zul len niet meer vertrouwen doch wel meer angst krijgen. De B.B.C. zegt dat men de serie voorbereid heeft met het minis terie van gezondheidszorg en me* medewerking van de sta ven van een groot aantal zie kenhuizen. De meeste uitzen dingen zullen dan ook recht- strer' s uit deze ziekenhuizen word uitgezonden. Enkele zullen op de film worden vast gelegd. Terwijl men zich nog ver baast over de kwaliteit van de recorders die ge luid op de band vastleggen, komen er ste. ds meer berich ten over apparaten die hetzelf de doen met gehele televisie- uitzendingen, dus beeld en ge luid, op magnetische wijze op de speciale band vastleggen. Hoe dat gaat kunnen wij niet zo precies in het kort uitleg gen, maar het komt er op neer dat men de elektronische impulsen van de televisie om zet in elektrische impulsen, die agnetisch vastgelegd kunnev worden. Tot nog toe kende men alleen de Telerecorder, een speciaal filmapparaat, dat de beelden zn van de beeldbuis op film registreerde. Ook in Bussum staat zo een toestel, waarmee bijv. buitenlandse uitzendingen worden vastgelegd om later uit gezonden te worden. Het geluid wordt dan synchroon op een recorder vastgelegd. Er zijn teger dit systeem nogal wat bezwaren. Eerstens is de kwa liteit niet al te goed, o.m. door het f. severschil tussen film en televisie. Bovendien is film beeld voor de televisie nooit zeer mooi. Het voornaamste be- zw is van financiële aard, want film is duur. Een apparaat dat als band- rei order zeer goed schijnt te voldoen is de Ampex, een pro- dukt van de gelijknamige Ame rikaanse firma. Het werkt met een roterende kop die 14400 om wentelingen per minuut maakt. Het beeld heeft geometrisch en lineair kwaliteiten, maar blijft vooralsnog beneden het oorspronkelijke beeld. Ook de Duits* televisie heeft er nu enkele aangeschaft (ze kosten twee ton), doch men heeft Sie mens gevraagd ze te verbete ren. De grote voordelen van zulk ecorder zijn dat ze goed koper werken dan de teierecor- dei.een magnetische band kost een paar tientjes en is meer dere malen te gebruiken. Op de magnetische band wordt het beeld rechtstreeks vanaf de ca mera vastgelegd. De toepas singsmogelijkheden zijn niet te overzien. Vandaar dat men overai naarstig speurt naar de oplossing van de problemen, die er zeker nog bestaan. Ook is de aanschaffingsprijs voor lopig natuurlijk nog een 'be zwaar. Een wetenschappelijke con troverse tussen een En gelse en een Russische geleerde is onlangs via de radio bijgelegd. Dr. A. B. Pippard van de universiteit van Cambridge is een expert op het gebied van de lage tem peraturen. Hij sprak voor de B.B.C. in de reeks voordrach- ter „Frontiers of Knowledge over de gedragingen van me talen en vloeistoffen bij het absolute nulpunt. De voor dracht werd gehoord door de man met wie hij in vele wetenschappelijke tijd schriften had gepolemiseerd Dr. E. Lifshitz van de univer siteit van Moskou. Deze sprak enige dagen later voor de Rus sisch^. radio en zette uiteen dat b-j Pippard nu eindelijk ge heel had begrepen en dat Pip- Pa' gelijk had. Door de B.B.C. gewaarschuwd luisterde Pippard en kwam zo te weten dat zijn tegenstander hem nu naar waarde schatte. De serie „Frontiers of Knowledge" is deze weel- aan de laatste uitzen ding toe. Dinsdag om kwart voor vijf kan men daar naar luisteren over het Derde Net werk. Er is in de afgelopen twee jaar alles in behandeld wat momenteel voor de natuur wetenschappen van belang is. In het jaarverslag van de Vara over 1957 staan een aantal aardige statistieken. Zij zijn natuurlijk alleen van de uitzendingen van deze omroep vereniging, maar geven wel een doorsneebeeld van de Ne derlandse uitzendingen. De Va- - heeft berekend dat haar pro gramma's voor 31,8 pet bestaan uit gesproken woord, waarvan' 4 pet politiek, 33,6 pet lichte muziek, 6,1 pet cabaret, 12,5 pet samengestelde program ma's en 16 pet ernstige mu ziek. Hebben de categorieën ernstige muziek en gesproken woord de neiging te dalen, de lichte muziek stijgt. Overigens blijkt uit een nadere analyse dat de meeste ernstige muziek op ongunstige Uren wordt uit gezonden. Slechts 160 uren >n een neel jaar werd goede mu- gezonden.een gUnStige tijd uit" O ickens-d eskund ige Vanavond is er weer een uitzending van de aardige quiz, „Weet wel wat je waagt", met Theo Eerdmans als ondervrager en Maud als „panel-girT', zoals men dat in Engeland noemt. Laatst was in deze strijd een jong meisje te horen en te zien die opgaf veel van Dickens te weten. Nan- neke Hooymaayer uit Blaricum heette ze en bracht het een heel eind, ondanks haar zestien jaren. Maar de wedstrijd won ze niet door een vraag te mis sen. Het is leuk te horen hoe de Nederlandse kijkers begaan waren met haar lot. Een fa milie uit Loosdrecht stuurde haar 21 oude Dickensuitgaven, een meneer uit Driebergen ook een heel pakket. Een pastoor uit Leiden stuurde 25 oude Dickensboeken en andere pak ketten kwamen uit Den Haag en van een verpleegster in Den Oever. Nanneke is er beduusd en ontroerd van. Wat zal ze nu veel van Dickens gaan weten! Theo Eerdmans enMaud in „Weet wel wat je waagt". NADRUK VERBOD De bevolking van Paramaribo hef" vrydag prinses Beatrix op haar - rytoer na haar terugkeer in Param»' bo hartêiyk welkom geheten. Lang8 route waren de kantoren en schol leeggestroomd en ook honderden an ren juichten de prinses enthousiast to Vrijdagavond woonde prinses o trix een culturele avond bu in hete bouw van het toneelgezelschap rs lia. Deze vereniging van ama"* bracht haar v; rschillende tr&g*» ten uit bestaande Surinaamse *9.0» stukken, speciaal van bet v t neel, als een soort revue met e* 0p verbonden. Het programma n o met een heel oud Indiaans spro°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8