Bestrijders van de m in Amerika De geschiedenis van het F.B.I. J. Edgar Hoover reeds 34 jaar directeur BEHEERSTE KERNFUSIE IN RUSLAND H' neon aan Nylon, rook en de hemel Radio en TV Ontsteking van neuskeelholten Iedere 13,9 seconde wordt in de 1 I F.S. een grote misdaad gepleegd I 1 liter water is 400 liter olie Mededelingen over de daar gemaakte vorderingen Met geld is veel mogelijk Politiek Vanavond Zondag ZATERDAG 1 MAART 1958 PAGINA 9 Het Vaticaan herstelt fouten in jaarboek Sommige mensen zijn met één week van hun verkoudheid af, anderen zijn „de hele winter verkouden" roen op 1 november 1955 's avonds om drie minuten over zeven een toestel van de United Air Lines neerstortte op een bietenveld ergens in Colorado, was er aanvankelijk in heel Amerika slechts één persoon die wist dat er een massa-moord was gepleegd. Het was de 25-jarige Jack Gilbert Graham, die heimelijk een tijdbom fiad verstopt in de koffer van 2ijn moeder, op wie hij een hoge levensverzekering had afgesloten. Vierenveertig mensen von den de dood door de grenzenloze hebzucht van een man, die eens tegen een buurman had gezegd: «Voor geld ben ik tot alles in staat De experts die zich naar de plaats van de ramp hadden begeven, waren onmiddellijk een onderzoek begonnen naar de oorzaak. Was het een technische storing, was het een menselijke fout, of was er misdaad in het spel? Het laatste werd het minst waarschijnlijk geacht. De overblijfselen van het vliegtuig, die verspreid lagen op een oppervlakte van vijf vierkante kilometer, werden zorgvuldig verzameld, en de stukken van de wand van de romp werden met de grootste nauwkeurigheid aangebracht op een dummy van hel toestel. Zo slaagde men er in bijna de hele romp weer compleet te krijgen, maar er bleef een groot gat open aan de rech terkant van het toestel dichtbij de staart. Het was de plaats, waar de bagage gestaan had. Het metaal van de wand was op deze plaats naar buiten gebogen door een kolossale druk, die niet door de smak op de grond veroorzaakt kon zijn. Er was geen benzinetank op dit punt, dus dacht men aan een explosie. Het „Federal Bureau of Investigation de federale recherche, kreeg opdracht na te gaan of hier van een misdaad sprake kon zijn. Het laboratorium van het F.B.I. ontdekte op het metaal rond hét gat een substantie die op een dynamiet-explosie wees. Intussen had men de antecedenten nagegaan van alle omgekomen inzittenden, en na een grondig onderzoek was men verdenkingen gaan koesteren tegen Graham, die zijn moeder naar het vliegveld had gebracht en die op het laatste moment een pakje in haar koffer had gestopt. Een pakje in een fraaie kerstverpakking. Aanvankelijk kon men uit Graham niets los krijgen, maar toen men bij een onderzoek in zijn huis in het zakje van een overhemd een rolletje draad vond van het type dat gebruikt wordt voor het ontsteken van dynamiet, kwam de zaak aan het rollen. Eindelijk, na talloze verhoren, bekende de man zijn afschuwelijke misdaad. Terwijl hij in de ge vangenis op zijn proces zat te wachten, zei hij tegen een bewaker: „Tot de volgde maand kun je mijn post naar hier laten komen. Daarna kan je mijn brieven naar de hel sturen De duivelse daad van de man, die zijn moeder en drieënveertig andere mensen de dood in zond om aan geld te komen, zullen de mannen van het F.B.I. niet spoedig vergeten. Het was een van de meest verschrikkelijke mysteriën die zij ooit te ontrafelen kregen. ^|,nii|nui|iiiii„|„,ni|||||||||||||I||||||||||,l|l|,||l|,|||l|iiiiiiiiiiiiiii"ii"iiiiiiiiiiiiiiiiiiini„iii!iii„M„|||||||||||„„i„|M„ii„!| Soviet-academicus Koertsjotof I Naast het artikel van Koertsjatof is rjjdag hetcommunist sche een foto a£gedrukt van een van de eer- J. Edgar Hoover is al sinds 1924 directeur van het F .BI., de Ameri kaanse federale recherche. De heeft vrijdag partijorgaan „Prawda mededelingen gedaan over Russische vorderingen bij proefnemingen in de richting van be heerste kernfusie. Koertsjotof, die de energie, door kern fusie verkregen, de belangrijkste ener gie van morgen noemt, schrijft, dat het eerste model van een magnetische ke?nfusiereactor in 1950 door de Rus sische academici A. Sacharof en I. Tamm is ontworpen. Hiermee was de basis gelegd voor het Russische onderzoen op het ge bied van de kernfusie-energie en thans zijn verscheidene groepen Rus sische geleerden en ingenieurs be zig met het ontwerpen van reactors. In de loop van de proefnemingen werd een speciale zware waterstof (met een atoomgewicht twee in plaatsvan een) verhit tot meer dan een miljoen graden door een stroom van een sterkte van twee miljoen ampère. Bij dit proces werd het vrij komen van neutronen vastgesteld. De hitte is volgens Koertsjatof te verge lijken met de vijf miljoen graden Cel sius die in de zèta-reactor te Har well werd verkregen. Koertsjatof meent, dat met de ver vaardiging van kernfusiereactors het brandstofvraagstuk voorgoed opgelost zal zijn. Hij meldt voorts, dat de Sov jet-Unie reeds begonnen is met de in dustriële produktie van zware water stof. Een liter gewoon water is gelijk aan ongeveer vierhonderd liter olie wa' energie-potentieel betreft. Koertsjatof zegt, dat de Russische geleerden een „zeer moderne methode hebben gevonden om zware waterstof te krijgen, namelijk bij een temperatuur van min 250 graden. Hij noemt dit de „diepvries-methode". IIIIIIIIIHIIIllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiilllllllllllllllllllillllilllllllllllOlllllliiliiiiiiiiiiiiiiiiliiillllllllllllHllllHIIHIIIIIIIIIIIIÏÏ Het F.B.I. werd vijftig jaar geleden opgericht op initiatief van President Theodore Roosevelt. De organisatie, die ressorteert onder het ministerie van Justitie, verricht die recherche-werk zaamheden die niet door de politie van de afzonderlijke staten kunnen worden verricht. Het apparaat treedt op in alle gevallen waar overtreding van fe derale wetten wordt vermoed. Het houdt zich bezig met moord, diefstal, oplichting, kinderroof, spionnage, etc., lLet ,heeft in de loop der jaren een TJ §ospeeId bij de opsporing van - j voornaamste Amerikaanse misdadigers uit de Amerikaanse ge schiedenis an de twintigste eeuw. In een land als de V.S., waar iedere 13,9 seconden een grote misdaad wordt ge pleegd, is het bestaan van een organi satie als het F.B.I. onontbeerlijk. Al leen rechercheurs die bevoegd zijn in alle staten, kunnen in een land als Amerika, waar iedere staat zijn eigen wetten heeft, werkelijk effectief optre- den tegen gangsters, kidnappers en an- dere grote misdadigers. Het F.B.I. heeft een staf van met minder dan veertienduizend mannen en vrouwen. Het nationaal hooiakwar- tier is gevestigd in de stad Washington maar er zijn 52 regionale afdelingen. De agenten van de F.B.I. zijn verspreid over het hele land, en als waar ook in de V.S. een misdaad wordt gecon stateerd, kan het apparaat onmiddelijk in werking worden gesteld. Het F.B.I. beschikt over een zeer geperfectioneerd laboratorium, met afdelingen die zich specialiseren in het onderzoek van vuurwapens, bloed, haar, textiel, metalen, papier, inkt etc. Er werken natuurkundigen, che mici, artsen, biologen, handschrift kundigen en andere specialisten. Er een kolossaal archief, waar men bijvoorbeeld 't schrift kan vinden van ?'e schrijfmachines die ooit in Ameri- vervaardigd werden, waar men afdrukken heeft van all® bestaande soorten autobanden, stukjes autolak in iedere kleur die ooit gebruikt is, en 42000 verschillende watermerken, om papiersoorten thuis te brengen. In een ander archief worden de vingerafdruk ken bewaard van iedere Amerikaan die ooit met de justitie in aanraking is gekomen, terwijl er ook foto's zijn van talloze veroordeelden. Het is een bijzonder goed georganiseerde onder neming, die zich dan ook kan beroe men op de oplossing van een groot aantal uiterst moeilijke problemen. Over het F.B.I. is onlangs een fasci nerend boek geschreven door een journalist van de New York Herald Tri bune, Don Whitehead, die tweemaal de Pullitzer Prize voor reportage heeft gekregen en die zich indertijd zowel in de tweede wereldoorlog als in de Koreaanse oorlog bijzonder onderschei den heeft. Whitehead kreeg voor het verzamelen van zijn materiaal de vol ledige medewerking van de directie van het F.B.I. en hij kreeg toegang tot docu menten die tevoren aan niemand ge toond waren. Het is de eerste maal dat „The F.B.I. Story" volledig ver teld wordt, al zijn er in de loop der jaren heel wat boeken over bepaalde aspecten van het werk van dit apparaat verschenen. et verhaal van het F.B.I. is voor een belangrijk deel het verhaal van J. Edgar Hoover, de man die nu al bijna 34 jaar lang aan het hoofd staat van de organisatie. Hoover heeft gediend onder niet minder dan elf procureurs-generaal (ministers van Justitie) en vijf presidenten. H.j werd keinse in Democratische handen "je ging en opnieuw toen in 1953 de Repu blikeinen weer aan het bewind kwamen. Het F.B.I. heeft zich steeds zorgvuldig gedistancieerd van de politiek en Hoo ver heeft steeds gewaakt tegen „poli tieke benoemingen." Bijna alle topfunc tionarissen zijn in de dienst opgeklom men. In vele gevallen kregen zij hun eerste opleiding aan de F.B.I. Academy, het eigen opleidingsinstituut van 'de dienst, dat behalve verscheidene theo retische cursussen ook een cursus geeft in zelfverdediging met allerlei soorten vuurwapenen. In maart 1924 benoemde president Calvin Coolidge een nieuwe procureur- generaal: Harlan Fiske Stone, die te voren officier van justitie geweest was in New York en die zich in die functie een grote reputatie had verworven. Stone kreeg de opdracht het ministerie van justitie drastisch te reorganiseren en daarbij vooral aandacht te schenken aan het F.B.I.waar veel kritiek op was geleverd. Stone liet voor het direc teurschap van het F.B.I. zijn oog vallen op de jonge jurist J. Edgar Hoover, die acht jaar te voren bij de organisa tie in dienst was getreden. Hoover, die pas 29 was toen hij de eervolle benoe ming kreeg, begon onmiddellijk met een grootscheepse zuivering. Hij ont sloeg een groot aantal lieden op wier gedrag wat aan te merken viel en hij trok een reeks veelbelovende nieuwe jonge mensen aan. Zo slaagde hij er spoedig in het F.B.I. weer een goede reputatie te bezorgen. Tot de voornaamste taken van het F.B.I. behoorde in de twintiger en der tiger jaren de bestrijding van het „gangsterism," een vorm van misdaad die opgekomen was tengevolge van de demoraliserende invloed van de eerste wereldoorlog, maar vooral ook tenge volge van de „drooglegging" van 1920, die een uitgebreide illegale handel in sterkedrank veroorzaakte. Vooral in het begin van de dertiger jaren hadden de gangsters in Chicago en elders een sfeer van terreur gecreëerd, waartegen niet radicaal genoeg kon worden opge treden. Het was in maart 1932 dat de hele natie werd opgeschrikt door de ontvoering van de baby van de beroem de aviateur Lindbergh. De kidnapper zo bleek later had de kleine Lind- T ■■.iimni-m-» i'I r|, 'Ij' dood en begraven, maar hij liet de on- I - ,C -OjèAM-, feu» i, i gelukkige ouders in de waan dat hun I - i J™d no£ in leven was en hij eiste een I J bedrag van niet minder dan 50.000 dol- a...„ ,1i lar als „losgeld". Het geld werd door een bemiddelaar op een afgesproken Dè atoomspion Julius Rosenberg (midden) met twee agenten van het F.B.I. Het plaats gedeponeerd, maar van de baby FB.I. wist verband te leggen tussen de activiteiten van Klaus Fuchs, die in ontdekte men geen spoor tot tenslotte Engeland werd gearresteerd, en het werk van de Rosenbergs, die tenslotte in ÏY» YYlCkl 1 WT TT. 7 -J r. nnr. 3T -1 1 77141, J C 7 ste Russische „toroidal-kamers' (voor kernfusie). Koertsjatof zegt te voelen voor het gebruik van een magnetisch veld om het „plasma" van het geïoniseerde gas te isoleren teneinde te beletten, dat de hitte de kamer zelf aantast. Maar, zo voegt hij eraan toe, in reactors van de toekomst zou het mogelijk moeten zijn dat het magnetische veld van de elek trische stroom die door het gas gaat zelf de hitte-isolatie verschaft in een dikwandige kamer, voor een duur van ongeveer een seconde. Koertsjatof acht dit technisch uitvoerbaar. De kleinste omvang van de actieve zone of kern van een reactor waarbij een mengsel van zware waterstof en tritium gebruikt wordt, zou ongeveer een meter zijn. Maar reactors waarin zuivere zware waterstof wordt gebruikt zouden groter zijn. Deze reactors zou den alleen nuttig blijken voor vaste elektrische krachtstations van grote capaciteit. Kernfusie-reactors zouden gebruikt worden als bron van hitte voor het verkrijgen van stoom, maar er is volgens Koertsjatof ook een mo gelijkheid, dat er een methode is om rechtstreeks elektrische energie te ver krijgen. Een dergelijke methode was in 1954 door een Russische geleerde, G. Budker, gevonden. Koertsjatof is van mening, dat de resultaten van de Britse proeven met de zèta nog niet voldoende zijn om een duidelijk beeld te krijgen van de pro cessen die in de kamer plaats vinden. Het in Rusland verrichte onderzoek ge schiedde op iets andere wijze dan in Engeland. ,Wij zijn van plan hierover verslag uit te brengen op de tweede internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van kernenergie, die dit jr.ar in Geneve gehouden zal worden". Aangaande het Amerikaanse onder zoek zei Koertsjatof, dat de intensiteit van de neutronenstraling die de Amen- kanen bij hun proeven hebben verkregen „aanzienlijk minder" is dan die welke Rusland tot stand had gebracht. Koertsjatof acht het moeilijk volledige openhartigheid onder de ge leerden van verschillende landen, die met het onderzoek naar de beheerste kernfusie belast zijn, te verwachten voordat kern- en waterstofwapens zijn verboden. Vervolg van pagina 7) hoor. De derde evenmin. Hij stapte ach teloos een vierde vertrek binnen, in de mening dat hij in een andere gang te recht kwam. Hij stond echter plotse ling voor een bureau, waarachter zich generaal Baretta bevond. De generaal liep wat rood aan en vroeg luidkeels: „Wat doe je hier?" „Ik kom voor de jongens in Indonesië en wil graag drie vliegtuigen hebben." Of de korporaal be-dit en be-dat was en of hij nooit van de hiërarchieke weg had gehoord, informeerde de generaal, evenmin langs de hiërarchieke weg. Korporaal Schroder bleef lang praten en kreeg één vliegtuig, hetgeen voldoende was om de feestavond tot een groot succes te maken. Want Lou Bandy had voor de artiesten gezorgd en het diner was ex cellent geweest. Korporaal Schroder kreeg veel geld voor de jongens in In donesië. Levensgevaarlijk Terwijl «we nog steeds in onze stoel na proeven over deze geschiedenis, ho ren we van de directeur Schroder dat de sleepnetten tegenwoordig van nylon zijn en de letters daarop van zwart katoen. Hij spring van de hak op de tak. „In Hasselt in België hadden we een tijdje geleden een bierflesballon hangen. De man aan wie de bewaking was opgedragen, was van vermoeidheid 's nachts in slaap gevallen. In die nacht kwamen er studenten..." Iemand van zijn personeel komt hem wat vragen. Het schiet ons te binnen dat hij inder tijd met rondvluchten te organiseren geld bijeen kreeg voor gala-uniformen voor de luchtmachtkapel, zoals we van iemand vernamen. „We hadden het over Hasselt," zo gaat hij ineens verder, „De studenten haken de ballon los en gaan ermee slepen. Moet u zich voorstellen. Levensgevaarlijk. Ze trekken de ballon, twaalf meter hoog en gevuld met wa terstof, onder elektrische hoogspan ning leidingen door en bevestigen de koorden aan een standbeeld midden in de stad. In de vroege morgen krijg ik een telefoontje van een onthutste bewa ker: de ballon is weg. De schrik slaat me om het hart. Verbroken contracten, ballon kapot, bekeuringen van de politie, allerlei verschrikkingen schieten me door het hoofd. Later op de dag word ik opnieuw opgebeld. De- ballon is ge vonden, dank zij de grote verhalen en de foto's i*' een ochtendblad. Mijn op drachtgever huilde bijna van dankbaar heid voor deze publiciteit." He.S. aL .37-jarige Carl Austin Hall (rechts op de voorgrond) en zijn vriendin, de -jarige Bonnie Brown Heady, die in oktober 1953 te St. Louis in de staat tnonri^r\jWer^en gearresteerd. Zij hadden een zesjarig kind ontvoerd en ver- ma. Het tweetal werd later ter dood veroordeeld en vervolgens geëxecuteerd in de gaskamer van de gevangenis van Jefferson City. in mei het grafje gevonden werd. Intussen was het F.B.I. aan het werk gegaan. Het bleek uiterst moei lijk de gangster op te sporen. Meer dan twee jaar lang werd er met de grootst mogelijke intensiteit gezocht naar aanwijzingen die tot de arres tatie van de misdadiger zouden kunnen leiden. Eerst in september 1934 kreeg men een aanknopingspunt, toen de exploitant van een benzinepomp ver denking kreeg tegen een automobi list die betaalde met een verouderd biljet van tien dollar. De exploitant had gelukkig de tegenwoordigheid van geest het nummer van de auto te no teren. Door toedoen van het F.B.I. ontdekte men dat het bankbiljet in dertijd door Charles Lindbergh aan de „kidnappers" van zijn kind was gegeven en het autonummer wees uit dat de auto het eigendom was van Richard Hauptmann. Hauptmann werd gearresteerd en in zijn garage vond men een heel pakje bankbiljetten dat deel had uitgemaakt van het „los geld". Het F.B.I. verzamelde nog meer bewijsmateriaal en na een sen sationeel proces werd Hauptmann ter dood veroordeeld. Op 3 april 1936 werd hij op de electrische stoel ge- executeerd. In 1934 zorgde het F.B.I. voor de op sporing van de beruchte John Her- bert Dillinger, de léider van een „gang" die maandenlang het Midden- Westen geterroriseerd had. De bende had in deze periode tien mensen ver moord en zeven gewond. Dillingers man nen hadden vier banken beroofd, drie wapenmagazijnen van de politie geplun derd en uit drie gevangenissen hadden zij collega's bevrijd. Door de politie van de staat Arizona was Dillinger ten slotte gearresteerd, maar de misdadi ger wist uit het Huis van Bewaring te ontvluchten. Een vriendin van de ban diet gaf tenslotte het F.B.I. aanwijzin gen voor zijn aanhouding. Bij de uit gang van een bioscoop in Chicago werd de gangster door agenten van het F.B.I. toegeroepen zich over te geven. Dillin ger greep naar zijn revolver, maar vóór hij had kunnen schieten, werd hij dode lijk getroffen door de kogels van de agenten. Ook na de tweede wereldoorlog heeft het F.B.I. opzienbarende pres taties geleverd. De organisatie ont maskerde de kidnappers van de zes jarige Bobby Greenlease, het zoontje van een rijke automobielhandelaar in Kansas City. (Ook in dit geval was het kind onmiddellijk na de ontvoe ring vermoord en hadden de gang sters toch losgeld gevraagd). De ont voering geschiedde in september 1953 en in oktober van dat zelfde jaar werden de kidnappers, een man en een vrouw, gearresteerd. Twee maan- New York werden aangehouden. Julius en zijn vrouw Ethel werden op 5 april 1951 ter dood veroordeeld. Enige tijd later werden zij terechtgesteld op de elektrische stoel van de Sing Sing-gevangenis. den later werden de misdadigers in de gaskamer van de gevangenis van Jefferson City terechtgesteld. In het jeugdprogramma van de VARA werd vrijdagmiddag aandacht besteed aan de figuur van de Duitse bandlei der Kurt Edelhagen. Hij is de nog zeer jonge zoon van een mijnwerker uit Recklinghausen. Kort na de oorlog kwam hij in dienst van de Südwest- funk in Baden-Baden. Hij stelde een amusementsorkest samen dat wereld faam heeft verworven. Hij ontdekte sterren als Catherina Valente, die nu miljoenen verdient. Eind 1956 vroeg de Nordwestdeutsche Rundfunk of Edel hagen naar Keulen wilde komen. De NWDR. nu gescheiden in twee in stanties maar in feite nog één geheel, omvat het rijkste en dichtst bevolkte gedeelte van West-Duitsland. Tweederde van de radioluisteraars wonen er en bijna een miljoen TV-kijkers. Het budget dat ter beschikking staat is heel wat groter dan dat van de B.B.C. (luisteraars betalen in Duits land 30 Mark, kijkers 60 Mark). In Keu len vroeg men Edelhagen wat hij zou willen? Hij zei aarzelend dat hij een goed Europees jazzorkest zou willen leiden. Ga je gang, zei men. Hij be steedde een half jaar aan de samen stelling van dat orkest dat bestaat uit vier trompetten, vier trombones, vijf saxofoons, en een ritmegroep en dat drie gerenommeerde arrangeurs in vas te dienst heeft. De medewerkers zijn de besten van vijf nationaliteiten; onder de arrangeurs is een Nederlander. Het orkest is nu onbetwist het beste jazzensemble van Europa. Edelhagen hoeft zich niet meer om ontdekkingen, schlagers of tophits druk te maken. Van hem wordt alleen het beste jazz orkest van Europa verlangd. Zulke din gen kan alleen een zeer rijke omroep zich veroorloven. De toch al prettige vrijdagavond werd gisteren voor de radio nog aantrekke lijker gemaakt door politieke praatva- ria. Eerst vorderde de regering zend tijd van de VARA voor deP.v.d.A. Nu moeten we deze heren nageven dat zij weten wat actueel is. Men besteed de alle tijd aan het vraagstuk van de gerepatrieerden. Nog deze week gaf ook de VARA-TV een uitvoerige reportage uit Budel met het oog op deze gere patrieerden. Er zijn heus wel moeilijk heden. Van de NCRV werd zendtijd gevorderd voor de jaarvergadering van de V.V.D. Men hoorde prof. Oud de socialisten de les lezen. Als men zoiets hoort, be treurt men het dat er niet meer uit zendingen zijn uit het parlement. J. v. S. In de serie populaire klassieken speelt vanavond het Promenade-orkest o.l.v. Hugo de Groot voor de K.R.O.; m.m.v. de Zwitserse sopraan Trude Ulrieh. Uitgevoerd wordt een program ma van operamuziek van Gluck, Han del en Weber (298 m19.15 uur). Het spel Judith van Jean Giraudoux wordt opgevoerd voor France ni (Nat.) door leden van de Comedie Frangaise (280 m—21 uur). Het Omroeporkest speelt zondagmid dag o.l.v. Carlo Damevino. Uitgevoerd wordt o.m. de Vijfde symfonie, Uit de nieuwe wereld, van Dvordk (298 m 14 uur). Enkele jaren geleden werd het F.B.I. ook ingeschakeld bij het sensationele geval van atoomspionage, waarbij Klaus Fuchs en het echtpaar Rosen berg de hoofdrol gespeeld bleken te heb ben. Het was het F.B.I., dat het ver band wist te leggen tussen de activi teiten van Fuchs, die in Engeland was gearresteerd, en de werkzaamheden van de Rosenbergs die tenslotte in de zomer van 1950 in New Vork werden aange houden. Whitehead heeft in zijn verhaal over het F.B.I. goed laten uitkomen wat de mannen van Hoover betekenen voor de handhaving van de veiligheid, de rust en de orde in de Amerikaanse samen leving. Dat zijn werk veel belangstel ling trekt, blijkt wel uit het feit dat „The F.B.I. Story' al vele maanden lang een van de meest verkochte boe ken is. (Het staat al geruime tijd op de maandelijkse lusten van best-sel lers). Kort geleden is het boek ook door een Engelse uitgever gepubliceerd, zo dat het voor Nederlandse lezers betaal baar is geworden. Het is een verhaal dat men ademloos uitleest, als was het een detective-roman. HANS BRONKHORST „The F.B.I. Story" bij Don White head. Published by Muller, Londen. Het Vaticaan heeft gisteren fouten ge corrigeerd in het Pauselijke Jaarboek van 1958, aldus bericht Reuter. Het be treft hier zestien diocesen en pre- laatszetejs, voor het grootste deel in. Oost-Europa. Het Vaticaan noemt de fouten drukfouten. Zoals bekend wa.s de Westduitse regering niet ingenomen met de oorspronkelijke indeling van vier voormalige Duitse kerkelijke gebieden. Deze indeling door het Vaticaan bete kende volgens de Westduitse regering dat het Vaticaan de overdracht van deze gebieden aan Polen erkende. Van welingelichte Westduitse zijde in Rome werd meegedeeld, dat de Westduitse regering de correcties waarschijnlijk juist zal vinden. In de voortdurende verdedigingsstrijd te gen de niet aflaten de aanvallen van bacte riën en virussen zijn de amandelen nuttige voor posten. Wij hebben in de vorige kroniek hierover een en ander verteld. Vandaag nog iets over ontstekingen van de neuskeelholten en de omgeving. Wij zullen eerst ietsvertellen over de verschil lende holten in ons hoofd. Op de eer ste plaats die rond de neus, de zoge naamde neusbijholten. De grootste be vinden zich ter weerszijden van de neus vleugels in de bovenkaak en heten daarom kaakholten. Boven de ogen is het uitstekende voorhoofdsbeen even min massief, het bevat de voorhoofds holten. Verder bevinden zich nog een aantal kleine holten of luchtcellen in het zeefbeen tussen de neusholte en de grootste holte van de schedel, de hersenholte. Behalve deze laatste staan alle genoemde holten via een opening in verbinding met de neus holte, vandaar hun gemeenschappelij ke naam: neusbijholten. Door deze openingen kan het in deze holten ge vormde slijm naar de neus afvloeien. De betekenis van de neusbijholten schijnt voornamelijk te zijn dat zij het gewicht van de schedel beperken. Lucht is lichter dan massief bot. Een deel van het traanvocht komt ook in de neus terecht. De traanklier- tjes die in het bovenste ooglid zijn ge legen produceren voortdurend vocht om de oppervlakte van het oog vochtig te houden. Als dit niet gebeurt zou het doorzichtige hoornvlies uitdrogen en troebel worden, hetgeen verlies van het gezichtsvermogen zou beteke nen. In normale omstandigheden pro duceren de traankliertjes ruim vol doende vocht, dat door het knipperen van de oogleden over de gehele opper vlakte van het oog wordt verspreid. Om te voorkomen dat het overtollige vocht ons voortdurend over de wan gen zou lopen zoals bij huilen het ge val is, wordt het teveel via een heel fijn kanaaltje naar de neus gevoerd. Het begin van dit kanaaltje is als een puntje te zien aan de neuszijde van het onderste ooglid. Eenmaal in de neus gekomen verdampt het traan vocht snel door het langsstrijken van de ademhalingslucht, zodat het niet uit de neus zal lopen. De genoemde neusbijholten doen bij een flinke ontsteking van de neus, zoals die meestal ontstaat na een gewone verkoudheid, altijd min of meer mee. Door de eigenlijke ver bij een ontsteking, als alle weefsels opzwellen, nog nauwer wordt of zelfs geheel afgesloten raakt. Daardoor kan de noodzakelijke reiniging van de bij holte niet plaats vinden en de ontste king krijgt een ernstig karakter. Dit laatste komt voornamelijk voor bij een verse verkoudheid, respectievelijk bijholteontsteking. In de meeste ge vallen is het„dan mogelijk met be paalde stoffen de zwelling te doen ver minderen, waardoor de afvloed weer koudheid, het kortdurende stadium van het niezen en de overvloedige af scheiding van waterig vocht worden de slijmvliezen van de neus en zijn bij holten beschadigd en krijgen de bac teriën, die zich daar van oudsher al genesteld hadden maar geen kwaad doen zo lang het slijmvlies intact was, de kans dieper door te dringen in het weefsel. Er ontstaat nu een etterige ontsteking, die in korte tijd soms meer zakdoeken kan vragen dan de lin nenkast rijk is. De duur en intensiteit van deze ontsteking wisselen nogal. De meeste mensen zijn er na één week vanaf, anderen blijven er weken lang mee sukkelen, het zijn de men sen die „de gehele winter verkou den" zijn. De ontsteking zeurt dan voort in een of meer neusbijholten, meestal de kaakholte, die de groot ste is. Als U weet, dat deze zo groot is als een stuiter kunt U begrijpen, waar de soms grote hoeveelheid ette rige afscheiding vandaan komt. Voor het chronisch worden van een neus- bijholteontsteking zijn meerdere oor zaken aan te wijzen, o.a. afwijkingen in de inwendige bouw van de neus, bij voorbeeld een te nauwe opening van een bijholte naar de neus, die juist op gang komt. Hierop berust de toe passing vein de neusdruppels, die de zwelling van de weefsels doen af nemen, hetgeen bovendien een gevoel van opluchting geeft. Neusdruppels werken echter als een tweesnijdend zwaard. Vooreerst zijn er ondeugde lijke, met name als zij olie bevatten waardoor juist het ontstaan of onder houden van een bijholteontsteking in de hand wordt gewerkt, hetgeen ook geschiedt bij te veelvuldig of langdu rig gebruik van betere neusdruppels.. Vooral bij kinderen zijn langdurige ontstekingen van de neusbijholten niet zeldzaam en kunnen zij evenals chro nische ontsteking van de amandelen oorzaak zijn van allerlei klachten en verschijnselen, die op het eerste ge zicht niet altijd wijzen op de bijhol ten als de oorspronkelijke boosdoe ners. Er is tenslotte nog een holte, die met de neuskeelholte in verbinding staat: de middenoorholte. Ook deze wordt nogal eens betrokken bij ont stekingen in de neuskeelholte. Midden oorontsteking is bjj kinderen geen uit zondering. Het lijkt ons nuttig hier aan volgende week een aparte kro niek te wijden. St

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9