DampObevrijd^ Moeten leden van de Nationale Reserve bedelen om hun taak te kunnen vervullen? PRINSES BEATRIX winkelt in Paramaribo WENTELWIEKEN UIT hi vele opzichten een ei van Columbus ïvdSi'i'hs .TTirJsps Veelbelovende start van een Nederlandse helikopter Koninklijk Gezin op Soestdijk Ook kruideniers zenden nu een adres Minister StafSterke defensie brengt grote nadelen met zich mee Eisenhower is geheel hersteld Bezoek aan de West ten einde Meisjesstudenten weren mannen Drs. KORTHALS OP VVD-VERGADERING Simpelste, zuinigste en goedkoopste ter wereld N.V.V. waakt tegen infiltratie van communisten Prof. dr. J. J. Loeff Baby door bevriezing omgekomen? Benoemingen bisdom Rotterdam PAGINA Geneesmiddelenvoorziening De partij voor het overheidspersoneel Eigen lijst bij gemeente raadsverkiezingen Mgr. J. F. M. de Sain 12jaar hoofdaalmoezenier Pater Th. Neervens S.J4 overleden Geestelijk adviseur van St.-A delbert „Diplomatiek incident" moeilijke ^aak Tegengestelde verklaringen Twee vlootaalmoezeniers in hospitaal opgenomen Advertentie neus, keel,borst van vastzittend slijm Na de federatie van drogistenbonden, die reeds een adres over het wetsont werp geneesmiddelenvoorziening aan de Eerste en Tweede Kamer heeft ge zonden, heeft nu ook het „contact der drie bedrijfsvormen in de levensmidde lenbranche" in een brief aan de beide Kamers der Staten-Generaal bezwaren en wensen betreffende het wetsontwerp kenbaar gemaakt. Men bepleit in deze brief nadrukke lijk dat de gelijke positie van drogis ten, kruideniers en eventuele andere de tailverkopers van geneesmiddelen en verbandmiddelen, niet zijnde zoge naamde UR- of UA-artikelen, blijft ge handhaafd. Want, aldus de adressant, 101000 kruideniers (43 procent) verko pen verpakte genees- en verbandmid delen. Daarbij is volgens het economisch» instituut voor de middenstand geble ken, dat de omzet van de drogisten voor 35 procent bestaat uit verpakte genees- en verbandmidde'en. De sa menstelling van het overige assorti ment van de drogisten blijkt voor een belangrijk deel te bestaan uit dezelfde artikelen als door de kruideniers wor den verkocht, (wasmiddelen, toiletar tikelen enz.) De organisaties (de vereniging van grootbedrijven in levensmiddelen, de Ne derlandse verbruikcoöperaties, de alge mene' Nederlandse kruideniersbond, de Nederlandse katholieke kruideniers- bond en de christelijke kruideniers- bond) verzoeken nu er tegen te willen waken dat de wet geneesmiddelenvoor ziening mede dienstbaar wordt gemaakt aan het belang van enige groepen detail verkopers van genees- en verbandmid delen, niet zijnde UR- of UA-artikelen. Onder de meisjes-studenten van de universiteit van Oxford is zaterdag een staking uitgeroepen, die minder met de studie dan met het gezel ligheidsleven te maken heeft. De meisjes willen namelijk duidelijk stelling nemen tegen de proeven met atoombommen en tegen de vervaar diging van atoomwapens en om de mannelijke studenten te bewegen hen daarbij krachtig te steunen zul len zij het voorbeeld volgen, dat zij in de Griekse komedie „Lysistrata" hebben aangetroffen. Daarin immers besluiten de vrouwen dat zij, zolang hun mannen oorlog blijven voeren, zich bijzonder ontoegankelijk jegens hen zullen gedragen. Dienovereenkomstig willen de meisjesstudenten van Oxford zich consiequent van de mannelijke stu denten distanciëren, zolang deze niet duidelijk hun standpunt hebben be paald. „Ik heb al een invitatie voor een feestje afgeslagen" verklaarde de leidster van de staking, Margaret Franklin. Drs. Korthals en rnr. H. van Rlel, res pectievelijk lid van de Tweede en de Eerste Kamer, belichtten zaterdag voor de jaarvergadering van de V.V.D te Hengelo de liberale visie op defen sievraagstukken. Drs. Korthals betoon de zich daarbij krachtig voorstander van voldoende geoefende militaire vrij willigers die ingeval van totale oorlog het thuisfront moeten beschermen tegen aanvallen van bijvoorbeeld Russische luchtlandingstroepen. Gezien de kwes tie van de nationale reserve riep spre ker uit: „Moeten deze mensen bedelen, om hun taak te vervullen?. Het dood maken van de nationale reserve knakt ook de geestelijke volksweerbaarheid. Dat minister Staf door de Kamer ge dwongen is plaats voor deze vrijwilli gers te maken, knakt eveneens het ver trouwen in deze bewindsman". Over de militaire positie van het wes ten zei spreker, dat het gevaar bestaat, dat onder de huidige financiële omstan digheden ,,in het vlees van de krijgs macht zal worden gesneden". Hij pleit te in dit verband voor een doelmatiger er. daardoor voordeliger defensiebeleid met minder ambtenaren dan nu. Officieren moeten bij hun opleiding bedrijfseconomisch geschoold worden. De krijgsmacht moet beschouwd wor den als een groot bedrijf, waar de groot ste efficiency is vereist, ook al moeten daarbij heilige huisjes instorten. Grote sommen gelds kunnen zo bespaard wor den. Drs. Korthals toonde zich voorstan der van een ernstig gesprek tussen oost en west, zonder propaganda, maar op basis van de constructieve westelijke voorstellen, die in het ver leden werden gedaan, en niet op de wankele gronden van het Poolse plan Rapacki, dat alleen Fusland voor deel kan bieden tegen een verzwakt Westen. Naar het inzicht van n,r. van Riel is de totale oorlog in wereldverband op het ogenblik alleen een middel van po litieke dreiging. Een kleine oorlog met conventionele middelen behoeft niet tot een grote oorlog uit te groeien, mits de verleiding daartoe niet groot wordt. Het is daarom noodzakelijk voor de gro te machten als de Verenigde Staten vol doende verplaatsbare convéntionele troe pen te hebben om overal ter wereld zon der atoomwapens succesvol oorlog te kunnen voeren. Zowel Rusland als de Verenigde Staten willen in West-Europa een atoomoorlog vermijden. Gezien de troepensterkte aan onze kant is het nood zakelijk, dat tegen de enorme Russische legers de A-bewapening in Europa ls evenwichtsfactor gehandhaafd blijft. In dien het Westen daarbij echter te wei nig conventionele troepen handhaaft, wordt een waterstofbomoorlog verleide lijk. Ten aanzien van de legerorganisa- tie zei mr. van Riel voorstander te zijn van kleine, hoogst beweeglijke gevechts eenheden onder uiterst bekwame lei ding, die onafhankelijk kunnen opereren en weinig kwetsbaar zijn voor atoom- aanvallen. De tijd van eenheden in dl- visieverband is voorbij. De centrale sta ven hebben daardoor aan betekenis in geboet. De defensie kwam ook ter sprake nu bij monde van minister Staf tij dens de in Amsterdam gehouden leden vergadering der C.H.U. Gelukkig is men het er in Nederland over eens, aldus spr., dat bij de grote spanningen tussen oost en west een sterke defensie noodzakelijk is. Dit brengt met zich mee de grote nadelen van een lange diensttijd, een hoge be groting en vele geruchten en medede lingen. Alles dient in het werk te wor den gesteld om te komen tot een ver zachting van de tegenstellingen tussen oost en west, mede ook door de hou ding van teder persoonlijk. Blijft deze ontspanning echter achterwege, dan dient men heel erg voorzichtig te zijn met verkleining van de defensie-inspan ning. Niet bang moet men zijn 'n raket- basis in ons land te doen vestigen ter verdediging van onze eigen vrijheid. Eisenhowers artsen hebben medege deeld dat de president volledig hersteld is van de „hersenaanval" (lichte be roerte) die hij in november /an het vo rig jaar heeft gehad. Men heeft niets kunnen constateren waaruit blijkt dat zijn centraal zenuwstelsel enig letsel heeft gekregen, aldus de verklaring van drie neurologen, die de president hadden on derzocht. Hagerty, Eisenhowers perscnef, ver klaarde dat de president niet alleen een neurologisch onderzoek heeft ondergaan, maar ook een medisch onderzoek op ander gebied. Op de vraag van verslag- evers of een en ander betekende dat lisenhower weer volledig hersteld is en niet alleen de gevolgen van de aanval in november te boven is gekomen, ant woordde Hagerty: „Ik geloof dat ik uw vraag bevestigend moet beantwoorden. De partij voor overheidspersoneel zal bij de gemeenteraadsverkiezingen met een eigen lijst uitkomen in Amsterdam, 's-Gravenhage en Arnhem. In het be- stuui is wegens het aftreden van secre taris J. Wolff een verandering gekomen. Het is nu als volgt samengesteld: voor zitter A. J. B. L. Radix te Amsterdam, vice-voorzitter C. Krabbendam te 's-Gra- venhage, secretaris C J. M. van Eyken te 's-Gravenhage, penningmeester J. te Loo te 's-Gravenhage en lid J. G, Goldschmeding te Amsterdam. Zaterdag was het twaalf en een half jaar geleden, dat mgr. J. F. M. de Sain werd benoemd tot hoofdvlootaal- moezenier Hel corps vlootaalmoeze- niers heeft in intiem* kring de jubi- laiis feestelijk gehuldigd. Het bezoek van prinses Beatrix aan Suriname stond zaterdag geheel in het teken van het Surinaams tienjarenplan. Nadat de prinses zich eerst door de di recteur en onderdirecteur van het plan bureau over het werk had laten inlich ten, maakte z;j later op de ochtend een tocht naar de verschillende projecten. Zij bezocht o.a. het laboratorium van het bouwbureau, het bureau luchtkar-, tering, de 'andsboerderjj en de tech nische school. In de namiddag Is de prinses gaan winkelen in de binnenstad van Para maribo. Dit niet aangekondigde bezoek trok uiteraard van de zeer vele aanwe zigen de aendacht. Gelukkig begreep men dat de prinses het op prijs stelde, ongehinderd haar inkopen te doen. Later op de dag werd voor de prin ses een jeugddemonstratie gehouden In het stadion. Honderden kinderen die op de groene grasmat stonden opgesteld jubelden H.K.H. hartelijk toe, zwaaiend met ontelbare oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes. Een bijzonder aardig moment was toen de leerlingen van een aantal scholen te Paramaribo het stadion binnen kwa men en op het middenveld voor prin ses Beatrix de kaart van Suriname gingen uitbeelden. Na afloop trokken alle kinderen zin gend en vrolijk zwaaiend met hun vlag getjes langs de tribune waar H.K.H. had plaats genomen. Het was aandoen lijk te zien hoe de peuters die met veel bravour kwamen aanmarcheren een maal voor de prinses gekomen op hielden met zwaaien en zingen en de hoge gast vol eerbied aankeken en ver gaten door te lopen. Om acht uur 's avonds was er een galadiner waar behalve de prinses en haar gevolg, aanzaten gouverneur Van Tilburg, ministerpresident Ferrier, de statenvoorzitter S. Axwijk, de wnd. ondervoorzitter van de Raad van Ad vies, de directeur van het kabinet van de gouverneur, allen vergezeld van hun echtgenoten. Zondag bezocht de prinses een klei ne expositie van Surinaamse kunste naars. Des middags werd H.K.H. verrast door een hartelijke demonstratie van aanhankelijkheid. Alle rassen en stan den van Suriname liepen in hun na tionale kledij in een bonte rij langs de prinses, zingend en zwaaiend, bloe men neerleggend en geschenken aan biedend. Zelden zag Paramaribo een zo vrolijke, door verschillende soorten van muziek begeleide schare van mensen langs het paleis trekken. Na afloop an Met défilé nam de prin ses vanaf het balkon van het paleis nog een geweldige ovatie in ontvangst. Nadat orlnses Beatrix vanmorgen nog enkele instellingen in Paramaribo had bezocht is zij vanmiddag, hartelijk uit geleide gedaan door vele Surinamers en tal van autoriteiten, van het vliegveld Zanderij naar Nederland vertrokken. de kolibrie slaat zijn Onlangs, vóór het vertrek van Prins Bernhard naar Afrika en van Prinses Beatrix naar de West, poseerde het Konink lijk Gezin op het paleis Soestdijk voor deze foto, die speciaal gemaakt werd in verband met het komende bezoek van het Britse konl nklijke paar. (Foto Meyboom) (Van onze luchtvaartredacteur oen de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, vandaag op het vliegveld Rotterdam officieel het bewijs van lucht waardigheid uitreikte voor de Kolibrie, de Nederlandse helikopter met stllivstraal-aandrijving, was dat de bekroning van de arbeid, die een groep van *es landgenoten jarenlang met evenveel enthousiasme als vindingrijkheid heeji ,erricht. De plechtigheid vormde tevens het commerciële startschot van de N.h.i., e Nederlandse Helikopter Industrie. ,irh u„ Een veelbelovende start.' De directeur van de jonge f„.r.ppi )fi>/ aanmatigende ir. G. F. Verhage, mag dan de Kolibrie „een universeel 'flüerktuignoemen, in luchtvaartkringen laat men «ch heet tuajucht- heiden uit over de prestaties en mogelijkheden van Nederla j ^d k j lao.rtulg. De Kolibrie is in vele opzichten een er van Columbus, ten maruuweK 6,1 Patente™ in J^i^jlkovteVter wereld, maar daarmee tevens de goedkoopste en de zuinigje De Kolibrie is zo klein dat er gemakkelijk drie teapUiu 1°°Psie en af in het zeer bescheiden werkplaatsje van de N B 1 tfichthaven Maar desondanks zal één enkele Kolibrie afzienbare tijd aan het buitenland verkocht zullen worden. In verschillende delen Van de wereld koestert men belangstelling voor de Nederlandse helikopter, maar vooral uit Amerika, Engeland, West-Duitsland en Israël zijn de bewijzen daarvan binnengekomen. kopter Industrie een aanhangwagen ge construeerd, „Helicar" geheten, waar mee de Kolibrie over de weg naar zijn werkterrein kan worden gebracht. Met uitgeklapte zijkanten kan deze „Heli car" tevens dienst doen als platform voor het landen en starten. De brandstofkwestie heeft evenwel ook weer gunstige kanten. De motoren lopen op doodgewone huis- brandpetroleum, die niet alleen goed koper is dan iedere andere vliegtuig brandstof, maar die bovendien overal gemakkelijk te krijgen is. De hefschroef van de Kolibrie heeft een diameter can tien meter. Het toestel kan een nuttige lading van 410 kg ver voeren. De kruissnelheid is honderd km, de maximum snelheid 113 km. De Kolibrie is bijzonder geschikt voor de landbouwluchtvaart, maar kan voorzien van twee brancards ook als ambulan ce dienst doen en verder nog gebruikt worden voor reddingswerk, luchtkarte- rmg, luchtfotografie, politietaken, per sonen- en vrachtvervoer, reclamevlie- gen en voor het onderhouden van ver bindingen bij de strijdkrachten. Aan de export staan geen moeilijkhe den In de weg, want de Kolibrie zal haar vandaag verkregen bewijs van luchtwaardigheid ook in Engeland en de V.S. kunnen laten gelden, omdat men de beproeving van het toestel geba seerd heeft op de eisen, die men in deze landen stelt en die vrijwel internatio naal erkend worden. De belangrijkste snufjes van de Ko librie schuilen in de rotor (de hef schroef) en in de twee motoren,die aan het uiteinde van de rotorbladen zijn aangebracht. Het zijn stuwstraal motoren, die het grote voordeel bie- S'd,at zU geen enkel bewegend deel \et is het type motor' dat rTwPbrulkt wordt voor superso- ?-enL ?naar desondanks is de constructie bijzonder eenvoudig. Het Is een ronde bus van een speciale taps toelopende vorm, die men het best zou kunnen vergelijken met een permanent brandende moderne olie- Kachel. Een Britse vliegtuigfabriek heeft ook al eens met een helikopter met stuw- s tra al mot oren geëxperimenteerd, maar dat toestel is nooit aan wezenlijke vlieg- proeven toegekomen. De Kolibrie is Js daardoor het enige hefschroefvlieg- ddg met stuwstraalvoortstuwing ter we reld, dat een bewijs van luchtwaar digheid voor gebruik in de burger- tehtvaart heeft verworven. De stuw- ^aalmotor is niet alleen de eenvoudig- krachtbron, die men kent, maar te stis de lichtste; bij de Kolibrie is het Rewicht nauwelijks negen kilo. Bij een helikopter met gewone zui germotoren wordt de roterende werking van de motor via een ingewikkeld tand wielmechanisme op de rotor overge bracht, waarbij bovendien een vertra ging tussen motor en rotor tot stand moet komen. Bij de Kolibrie is dat alle maal niet nodig, omdat de beide moto ren aan het eindè van de rotorbladen zijn gemonteerd en dus als het ware deel uitmaken van de rotor. Daardoor ls de constructie van de rotorkop (de Verbinding tussen rotor en romp), hoe- M hij er voor een leek misschien nog S ingewikkeld uitziet, ongekend een- >dig geworden. Dat maakt het on- ,ö?rhoud aanmerkelijk eenvoudiger, te mijl bovendien op een van de meesi jhvetsbare plaatsen de veiligheid aan merkelijk verhoogd wordt. Voor de start wordt een ongecompli ceerd bromfietsmotortje gebruikt, dat desondanks in al zijn simpelheid aan merkelijk Ingewikkelder is dan de twee ÏJuwstraalmotoren. Het bromfiets- motortje brengt de rotor langzaam in beweging, terwijl met een eenvoudig aompje de brandstof uit de tanks on der de vlieger tot op de hoogte van de 'otor wordt gebracht. Permanent wer kende brandstofpompen heeft de Koli brie niet nodig, want door de middel puntvliedende kracht van de draaiende rotor wordt de brandstof automatisch naar de motoren aan het eind van de rotorbladen gedreven. Alles bij elkaar neeft een helkiopter met zuigermotoren 15 maai zoveel onderdelen als de Koli brie. Mede daardoor is het mogelijk, bat de Kolibrie te koop is voor een der de van de prijs van een zuigermotor-he- bkopter met hetzelfde laadvermogen. De Kolibrie is ook een bijzonder vei- {!ge helikopter. Er zijn al heel wat he- "kopters verongelukt en in verreweg de meeste gevallen was dat toe te schrij ven aan een defect aan de kleine staart schroef. Een door een as aangedreven schroef zoals bij vrijwel alle hef- schroeven van helikopters het geval is wekt een contra-rotatie op. Als de befschroef met de richting van de zon draait, dan zou de romp van de helikop ter de andere kant op gaan tollen, In- uien niet de kleine staartschroef een te gengestelde beweging zou maken. Valt de staartschroef tijdens de vlucht plot seling uit, dan gaat de helikopterromp «iet grote snelheid tollen, zodat de pi- mot meestal de kluts kwijt raakt en voordat hij het weet al met zijn machi- 2e is neergestort. Bij de Kolibrie wordt ®chter, zoals gezegd, de hefschroef niet aangedreven met een as, maar met de mm het uiteinde van de schroefbladen J'ttende motoren. Er ontstaat dus geen yontra-rotatie; de kleine staartschroef de Nederlandse helikopter dient uitsluitend voor het bepalen van de beginrichting. .Het neerstorten van een helikopter ijurbt ook dikwijls veroorzaakt door het iwallen van de enige motor, die het .effende toestel rijk is. De Kolibrie er twee. Wanneer een ervan de- raakt, kan het toestel met de 60 pk >Vt de andere veilig landen en zelfs ®6h Gvee defecte motoren maakt het 8ee„'Veel betere kans. De Kolibrie heeft die h,?°genaamde „onveilige hoogte 15 eti „de meeste helikopters tussen de 06 150 meter zit. IjvS'b aan de constructie van de Ko- dpnie helemaal geen nadelen verbon- Vrnda, het brandstofverbruik is Vnd _P0°g. waardoor het vliegbereik m».,, helikopter beperkt is tot maxi- hon 100 km. Hoe groter de lading, hoo .m'nder brandstof er mee kan en korter het toestel in de lucht kan lannu"' Wordt de helikopter in de Werw°Uw 8ehruikt voor bespróeiings- er hu dan kan het toestel, wanneer snrn? voor zeven minuten men vloeistof wordt meegeno- k\vnnnnia?r gedurende ongeveer een wartier m de lucht blijven. ö'e)esl^u!lbrie is,.,?us een hedkopter, banden o gescMkt is voor korte af- te komêt?1^ af,n bezwaar tegemoet men heeft de Nederlandse Heli- De Kolibrie, de Nederlandse helikopter die vandaag zijn bewijs van luchtwaardig heid heeft gekregen. Het toestel is uitgerust met sleden, maar desgewenst kunnen twee wielen omlaag worden geklapt. Prins Bernhard, die in het verleden reeds vim zijn belangstelling voor de Kolibrie heeft doen blijken, werpt een blik in een van de stuwstraalmotoren. De Prins heeft nog niet de gelegenheid gehad een vlucht te maken met de helikopter, maar hij heeft wel verklaard daar graag spoedig eens voor in aanmerking te komen. De man, die dit toestel „een univer seel hefwerktuig" noemt, ir. G. F. Ver hage, is vroeger elektrotechnisch inge nieur bjj de P.T.T. geweest. In de mei dagen van 1940 vloog hij als waarnemer in een Fokker T-5 bommenwerper. Het toestel werd door de Duitsers neerge schoten, zodat de heer Verhage zich met zijn parachute moest redden. Daar bij heeft hij echter niet voor goed af scheid genomen van de luchtvaart, wan( naast zijn drukke werkzaaipheden tijdens de oorlog bij de illegaliteit hij droeg o.a. zorg voor het radio-contact met Engeland heeft hij nog tijd over weten te houden om zich intensief met de studie van het hefschroefvliegen be zig te houden. Kort na de oorlog publiceerde hij een rapport over zijn vinding, die de bestu ring van een helikopter aanmerkelijk vergemakkelijkt: het zelf-instellende ro torblad. Ir. J. Meijer Drees, die als vliegtuigbouwkundig ingenieur bij het Nationaal Luchtvaart Laboratorium te Amsterdam werkzaam was, nam con tact met hem op. Samen wisten zij het Nederlands Instituut voor Vliegtuigont wikkeling warm te maken voor hun plannen evenals de oud-directeur-gene raal van de P.T.T.de heer T. van Hou- welingen. Via de SOBEH, de Stichting voor ont wikkeling en bouw van een experimen teel hefschroefvliegtuig, werd vervol- grens in oktober 1955 de Nederland se Helikopter Industrie N.V. opgericht, met ais aandeelhouders de Aviolanda- vliegtuigenfabriek te Papendrecht en de Kromhoutmotorenfabriek te Amster dam. Avioianda maakt de grotendeels uit buizen opgebouwde romp van de Ko librie, Kromhout de stuwstraalmotoren en Fokker de rotor. Op de Rotterdam se luchthaven worden de verschillende onderdelen samengebouwd in een werk plaats, die alleen in verband met de noodzakelijke bestedingsbeperking van de gemeente Rotterdam voorlopig nog te klein blijft en geen gelijke tred kan houden met het dynamische luchtvaart bedrijf. 'Het N.V.V. heeft aangekondigd dat het voorzorgsmaatregelen heeft geno men tegen een infiltratie van commu nisten uit de E.V.C. in eigen gelederen met de bedoeling ondermijnende ar beid te verrichten. Het is aan het N.V.V. bekend dat de C.P.N., aan wier gezag de E.V.C. is onderworpen, alles in het werk stelt om de leden van deze organisatie te doen op gaan in de bij het N.V.V. aangesloten bonden. Aldus zal men, aldus een me dedeling van het N.V.V., willen trach ten deze vakcentrale uit te hollen naar het voorbeeld van de Franse C.G.T. in de jaren kort na de oorlog. Ofschoon het N.V.V. zich geen grote zorgen maakt over de infiltratiepogingen, wel ke thans In versterkte mate zullen voor komen, heeft het de aangesloten bon den verzocht waakzaam te zijn en maatregelen te treffen, waardoor elke infiltratie kan worden voorkomen. Het vakverbond herhaalt de ten tijde van de bloedige onderdrukking van de Hon gaarse opstand afgelegde verklaring, dat voor communisten in zijn rijen geen plaats is. In het Berchmanianum te Nijmegen is zondagochtend pater Th. P. C. Neer vens S.J. overleden. Pater Neervens werd 23 januari 1876 te Melmond gebo ren. Hij trad september 1895 in bij de Jezuïeten, werd priester gewijd op 24 september 1908. Van 1918 tot 1928 was hij leraar Engels te Katwijk, van 1928 tot 1950 leraar Engels aan het St.- Ignatiuscollege te Amsterdam. Van 1929 tot 1941 was hij directeur van de af deling H.B.S. var dit college. In 1950 ging hij met emeritaat. Na enige ernstige ziekten werd hij in 1956 van Amsterdam naar het Berchmanianum te Nijmegen overgeplaatst. Naar wij vernemen, heeft de aartsbis schop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, namens het Hoogwaardig Episcopaat prof. dr. J. J. Loeff, secretaris van het r.-k. Kerkgenootschap in Nederland te Den Bosch, benoemd tot geestelijk advi seur van de St.-Adelbertvereniging Zoals bekend, is mgr. W. Nolet uit Am sterdam verleden jaar .als zodanig afge treden. Met ingang van 1 maart heeft het hoofdbestuur van de St. Adelbertvereni- ging mr. H. M. Koning benoemd tot secretaris, als opvolger van mr. J. A. Geukers, die verleden jaar tot burge meester van Bolsward werd benoemd. Mr. Koning werd in 1955 adjunct-secre taris en trad sinds 1 juli 1957 op als waarnemend secretaris. In een woonwagen te Heerlerheide ls een baby van vier maanden overleden. De vader, die het lijkje naar het St. Jo- sephziekenhuis te Heerlen bracht, ver klaarde daar, dat het kindje, slechts schamel gekleed en toegedekt, de nacht had doorgebracht op de vloer van de on verwarmde wagen. Aangenomen wordt, dat het kindje tengevolge van bevriezing is overleden. Van de zijde der justitie is een onderzoek naar de doodsoorzaak ge last. Over het incident van donderdag jl. waarbij de eerste secretaris van een ambassade in ons land te Delft een chauffeur een klap in het gezicht zou hebben gegeven, vernemen wjj van de zijde van de politie, dat de zaak wellicht niet tot klaarheid za' kunnen worden gebracht. De chauffeur en degene, die naast hem in de bestelauto zat, verklaren dat de diplomaat heeft geslagen, doch deze en zijn medepassagier ontkennen dit. Overigens zou de diplomaat niet ver volgd kunnen worden wegens mishande ling, aangezien hij diplomatieke on schendbaarheid geniet. Met het mee nemen van het contactsleuteltje van de bestelauto, dat hij naar het politiebureau bracht, maakte hij zich niet aan een strafbaar feit schuldig. De diplomaat was de chauffeur ach terna gereden, nadat deze met ztfn auto op het linkerweggedeelte zou zijn geko men en de diplomaat in het nauw zou hebben gedreven. Op de Rotterdamse- weg had de diplomaat de Delftse chauf feur tot stoppen gedwongen en hem, volgens de verklaring van laatstgenoem de, een klap in het gezicht gegeven. Daarna had de diplomaat het contact sleuteltje uit de auto genomen en dat op het bureau van politie afgegeven. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot deken van Poeldijk en tot pastoor van de H. Bartholomeusparochie te Poeldijk de zeereerw. heer H. C. MDijsselbloem, die pastoor vas van de H. Barbara te Rotterdam. Tot zijn opvolger te Rot terdam is benoemd de zeereerw. heer P M. J. van Vliet, die pastoor was te Brielle (H. Martelaren van Gorcum). Daar is tot pastoor benoemd de zeer eerw. heer J. van den Boogerd, die kapelaan was te Rotterdam (H. Familie). Vlootaalmoezenier dr. A. L. M. Goossens, die door de hoofdvlootaalmoe- zenier was aangewezen voor Nieuw- Guinea, is in het marine-hospitaal te Overveen opgenomen voor een opera tie in de neusholte. Voor een algemeen onderzoek is ln hetzelfde hospitaal opgenomen vloot aalmoezenier baron G. van Voorst tot Voorst van het marine-opleidingskamp te Doorn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5