kleine Duitse zwemploeg behaalt zege op Nederland Simson het best bij tafelspringen Amsterdam legt beslag op titel Vlaamse reuzen wreken hun madammekes Broer Dirks eerste in motocross te Gemert Hoogveld vóór geduchte Duitse sprinters in nieuwe nationale recordtijd Turnkampioen schappen voor verenigingen in Amsterdam Volendamse deelnemers zijn in een prima conditie Suprematie bij schoonspringen geeft doorslag Kringturnwedstrijden Canada leidt in het toernooi om ijshockey titel Belgische deelnemers vallen na uitstekende start terug MAANDAG 3 MAART 1958 PAGINA 6 Ondanks hei feii dai de zwemsters in Wupperial sieeds voor een eersie plaais zorgden en hei nationale waierpolo- zevenial de prachtige „Schwimmoper" verliet mei een zege van 53, is Nederland er niet in geslaagd de inter landzwemwedstrijd tegen Duitsland te winnen. De supre matie bij hei schoonspringen is er de oorzaak van gewor den, dat de Duiisers mei 114 tegen 109 punten aan hei langste eind trokken. Eén man heeft bij dit teleurstellende resultaat beslist niet lang stilgestaan, namelijk de Amers- foorise poliiieman Theo Hoogveld. Hij zorgde namelijk voor een grote verrassing door op de honderd meier vrije slag de geduchte Duitse sprinters Baumann en Voell ie verslaan. De chronometers bleven voor hem staan op 56,8 sec. en dai betekende een nieuw Nederlands record. Dit laatste was ook hei geval toen Mary Kok de 400 meier 'vrije slag beëindigde in 4.55,9 sec, en de Amsterdamse zwem mer Sitters van de tijdopnemers te horen kreeg dat hij de 200 meter vlinderslag had afgelegd in 2.34,6 sec Bijna plaatste ook Hermsen zich op de recordlijsi. Met zijn lelijke, onrustige slag zwom hij de 800 meter vrije slag in 10.5,2 sec., waarmee het nationale record van Willemse werd geëvenaard. W ereldkampioenschap wielrennen 1959 in Nederland Polozevental klopt Duitsland: 53 P1KEUR VERKLEEDT ZICH ALS VROUW Wereldtitel voor Finse skiloper Biljarten in Arnhem W af flard Europees kampioen 71/2 Lütgehetmann vestigt een nieuw record E.N.R.K.W.V. „Amsterdam" w -\ Het congres van de U.C.I., de Inter nationale Wielerfederatie, heeft de or ganisatie van de wereldkampioenschap pen op de baan en op de weg in 1959 toegewezen aan Nederland, die van de wereldkampioenschap cyclo-cross aan Zwitserland en die voor cyclo-bal en kunstrijden aan West-Duitsland. De baankampioenschappen 1959 zullen gehouden worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Voor de weg- kampioenschappen heeft men het oog op Zandvoort, waar voor het parcours een gedeelte van het auto-circuit zou worden gebruikt. In Amsterdam werden, georganiseerd door de Amsterdamse turnbond, zondag de bonds-keurweöstrijden van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond om de na- In het Nederlandse kamp was men teleurgesteld over de derde plaats van Greetje Kraan op de 100 meter vrije slag. over de matige prestatie van Jaap de Jong op de rugslag en de onver wachte laatste plaats van Lenie Sij brands op de 200 meter schoolslag. In derdaad betekenden deze resultaten puntenverlies, waarmee in alle bespie gelingen vooraf geen rekening was ge houden. Er werd in die redenering ech- 'erij0ver hoofd gezien, dat Hoog veld voor een zeer mote verrassing zorgde door de Duitse sprinters Bau mann en Voell te verslaan. J1?. GGn fantastische race, die ogen schijnlijk in een dead-heat eindigde, werd de Amersfoortse politieman eer ste m de nieuwe Nederlandse record ed van 56,8 sec- Baumann kreeg ook 56,8 sec. achter zijn naam en op de der de plaats kwam alweer tot ieders verrassing de Leeuwardenaar Jan Osinga in 57,4 sec., dezelfde tijd als Voell. Eveneens dus onder het oude re cord van Herman Wülemse dat op 57,7 sti nd. De man die het meest verbaasd was over het record was Hoogveld zelf. Mary Kok op dree) Mary Kok zwom haar 400 meter vrije slag nog sneller dan enkele weken ge leden. in Bremen. De Duitse lucht doet haar kenne ijk goed, want van de Bre mer 4.56,2 werd het nu 4.55,9. Het for midabel zwemmende Hilversumse meis je, dat nu zo langzamerhand ook al w m drie jaar achtereen de ene we reldtijd op de andere laat volgen, trok haar "clubgenote Judith de Nijs naar Uitslagen te Wuppertal 4 x 100 m. vrije sl. dames: 1. Ne- derl. 4 min. 20.1 sec. (nieuw Ned. ree.) (Jopie Troost, Tine Tenkink, Greetje Kraan en Cockie Gastelaars): 2. Duits. 4 min. 27.0 sec. (Hertha Haa- se, Ingrid Künzel, Gisela Scholven en Kati Jansen). 100 m vr. sl. heren: 1. Hoogveld (Ned.) 56.8 see. (nieuw Ned. ree.); 2. Baumann (Did.) 56.8; 3. Osinga (Ned.) 57.4; 4. Voell (Did.) 57.4. 200 m schoolsl. heren: 1. Bodinger (D.) 2.37.1 (nieuw Duits ree.); 2. Rademacher (D.) 2.40.3; 3. Manzoni- des (N.) 2.44.1; 4. Koetse (N.) 2.45.8. 100 m rugsl. heren: 1. Miersch (D.) 1.05.6; 2. Van Enst (N.) 1.05.9; 3. De Jong (N.) 1.06.3; 4. Botsch (D.) 1.07.6. 100 m vl.sl. dames; 1. Atie Voorbij (N.) 1.12.8; 2.' Hertha Haase (D.) 1.13.8 (nieuw» Duits ree.); 3. Jopie Troost (N.) 1.15.8; 4. Wiltrud Ursel- mann (D.) 1.19.3. 800 m vr. sl. heren; 1. Horst Blee- ker (D.) 9.49.6; 2. Hermsen (N.) 10.05.2 (evenaring van Ned. ree.); 3. Schneider (D.) 10.12.5; 4. Van der Linden (N.) 10.13.6. 400 m vr. sl. dames: 1. Mary Kok (N.) 4.55.9 (nieuw Ned. ree.); 2. Ju dith de Nijs (N.) 4.57.1; 3. Ursel Winkler (D.) 5.16.4; 4. Ingrid Künzel (D.) 5.18.7. 4 x 100 m wisselsl. est. neren: 1. Duitsl. 4.17.7 (Miersch, Rademacher, Weber, Baumann); 2. Ned. 4.22.2 (Jaap de Jong, Menzonides, Sitters, Hoogveld). 200 m vl.sl. heren: 1. Weber (D.) 2 min. 22.7 sec. (nieuw Duits ree.); 2. Restle (D.) 2.33:1; 3. Bert Sitters (N.) 2.34.6 (nieuw Ned. ree.); 4. Smaling (N.) 2.41.9. Schoonspringen dames (vrije sprongen): 1. Baerbel Urban (D.) 125.03 p.; 2. Angelika Hellwig (D.) 124,03 p.; 3. Greetje Lugthart (N.) 115,48 p.; 4. Judith Dupon (N.) 104,67 p. 200 m schoolsl. dames; 1. Ada den Haan (N.) 2.47.8; 2. Wiltrud Ursel- mann (D.) 2.50.3; 3. Sieglinde Wolff (D.) 2.55.5; 4. Lenie Sijbrands (N.) 2.55.5. 100 m rugsl. dames: 1. Ria v. Vel- zen (N.) 1.13.4; 2. Jopie van Alphen (N.) 1.14.1; 3. Helga Schmidt (D.) 1.14.8; 4. Baerbel Gosziniak (D.) 1.17.4. 4 x 200 m vr. sl. est. heren; 1. Duitsland 8 min. 39,9 sec. (Bau mann. Scheufler, Link en Bleeker); 2. Nederland 8 min. 46,7 sec. (Coos de Jong, Hoogveld, Osinga en Jaap de Jong). 100 m vr. sl. dames: 1. Cockie Gastelaars (N.) 1 min. 3,2 sec.; 2. Hertha Haase (D.) 1-05.4; 3. Greetje Kraan (N.) 1.05,9; 4. Ingrid Künzel (D.) 1.07,5. Schoonspringen heren (vrije sprongen): 1. Rosenfeld (D.) 127.35 p.; 2. Enskat (D.) 126,88 p.; 3. Kett- ler (N.) 100,44 p.; 4. Mussert (N.) 98.46 p. 400 m vr. sl. heren: 1. Bleeker (D. 4 min. 39,4; 2. Baumann (D.) 4.49.2; 3. Coos de Jong (N.) 4.52.3; 4. Jaap de Jong (N.) 4.54.7. 4x100 m v/isselsl. est. dames: 1 Ne derland (Ria van Velzen, Ada den Haan, Atie Voorbij en Cockie Gas telaars) 4 min. 54,2 sec.; 2. Duitsland (Helga Schmidt, Wiltrud Urselmann Hertha Haase en Eng. Scholven (4 min. 57.4 sec. De eindstand luidt: 1. Duitsland 114 p.; 2. Nederland 109 p. een eveneens prachtige tijd: 4.57,3. Ur sel Winkler was in 5.16,4 de snelste Duitse. Op de 200 meter vlinderslag waren de Duitsers Weber (nieuw Duits record in 2.22,7) en Restler (2.33,1) ongenaak baar, maar de 2.34,6 van Sitters was snel genoeg om zijn eigen record van 14 dagen terug (2.37,5) met 2,9 sec. te verbeteren. Behalve door Weber werden Duitse records omlaag gehaald door Bodinger, die als Oostduitser in 1954 Europees kampioen werd o de 200 meter school slag in 2.37,1 en door Hertha Haase die op de 100 meter vlinderslag in 1.13.8 tweede werd chter Atie Voorbij (1.12,8) en voor Jopie Troost. Voor de snelle Hertha waren het trou wens toch grote dagen. Want na haar record op zaterdag had zij zondag op nieuw een belangrijk aandeel in het behalen van de Duitse zege. Geheel onverwachts bleef zij op de honderd meter vrije slag in „het kielzog" van Cockie Gastelaars zwemmen. De Schie- damse zwemster had op de 4 x 100 me ter vrije slag als tussentijd 1 min. °,2 - c. gemaakt en in schitterende stijl, met flitsende keerpunten, joeg zij op het r soon lijk sprintnummer onbedreigd over de baan. Greetje Kraan, de ex- Europese recordhoudster, kon na het tweede keerpunt het hoge tempo niet volhouden. Hertha Haase zette onder luid tumult van haar 2000 landgenoten een felle aanval in. Zij kwam naast Greetje en tikte even later zowaar met een armlengte voorsprong aan: 1.05,4 was de tijd van de dolgelukkige Duitse. Crote spanning Onder grote spanning verliep num mer na nummer. Na de eerste dag had Nederland de leiding met 60—54 oun- t?n, na het schoonspringen d„mes was d stand echter al 7676. De vraag rees of Nederland op de 200 meter school slag dames de mogelijke voorsprong van vijf punten zou heroveren. Al na ruim een baan was het echter duidelijk dat ■nie Sijbrands geen kans zou maken de tweede plaats te bezetten en zo ont- wi. Lelden zich twee duels tegelijk. Ada den Haan tegen Wiltrud Urselmann en Lenie Sijbrands tegen Sieglinde Wolff. Onze wereldrecordhoudster, die al eens van Wiltrud had verloren, lag na 100 meter nog iets achter, maar met haar veel mooiere, glijdende slag, met haar zwiepende beenbeweging merkte zij de achterstand rustig weg, nam de leiding over en won in de fraaie tijd van 2.47,8, slechts 1,4 sec. boven haar Nederlands record. Lenie Sijbrands zette haar aan val op de derde positie van Sieglinde Wolff iets te laat in. Het Amsterdamse meisje kwam een meter te kort. Bij het schoonspringen kwamen de Nederlanders er nauwelijks aan te pas. Nach de dames Greetje Lugthart en Judith Dupon, noch de springers Kett- ler en Mussert konden aan de atletische beheersing van hun tegenstanders tip pen. Daar vrijwel het zelfde zevental was opgesteld dat in het Trofeotoernooi in Zagreb had gefaald, leek het verstandig om met een nederlaag van het polo team rekening te houden. Nederland won echter met 35. •Het is in de allereerste plaats de ver dienste van de sterk spelende verdedi ging geweest, dat Nederland de eerste dag van de totale ontmoeting met een puntenvoorsprong kon afsluiten. Doel man Kniest, aanvoerder Luchs en diens clubgenoot Lamme speelden een uitste- I m wedstrijd De Hagenaar Ran, de butant in de nationale ploeg.' paste zich goed aan. Aanvankelijk bepaalde hij zich uitsluitend tot verdedigen, later in de tweede helft kwam hij wat meer los en toen kon hij door goed afnemen met zijn onwaarschijnlijk lange armen her haaldelijk de basis voor een aanval leg gen. Voorhoede matig De voorhoede daarentegen was weer het zorgenkind en het ziet er niet naar uit dat hierin spoedig verandering zal komen. Frits Smol, die men langzamer hand wel veteraan mag noemen, -as de beste van het drietal. Met zijn han digheid. zijn intuïtie voor de luiste po sitie en zijn doorzetten camoufleerde hij gebrek aan snelheid en physieke kracht. Muller en Van Dorp bleven ech ter ver onder de maat. Zij plaatsten slecht en toonden weinig initiatief. Als extra probleem voor trainer Frans Kuyper komt er dan nog bij, dat Luchs binnenkort naar Zuid-Afrika gaat emi- In een draverij voor dames, welke te Dinslaken werd gehouden, heeft zich een incident voorgedaan, dat de lachlust van sommigen en de ergernis van anderen heeft opgewekt. Het paard „Historius" met „juffrouw Maria Koenen" uit Kalkar op de sulky ging zo vlot van start en bleef de gehele wedstrijd zo gemakkelijk draven dat de experts zich hieroververbaasden. De leiders van de draforganisatie, die „Historius" kennen, konden -hun ogen nau welijks geloven en een vermoeden dat hier iets niet in de haak was, bleek juist te zijn. Na afloop van de draverij werd zo wel „mej. Koenen" als het paard voor een nadere keuring gevorderd. Toen een van de „onderzoekers" de dame de pet van het hoofd nam, hield hij niet alleen de net maar ook een pruik in zijn handen „Historius" was door zijn eigenaar, Dieter Mulder uit Kalkar, gereden. Hiertoe had Muider zich als vrouw ver kleed. Het bedrog werd aan bet bestuur van de Duitse Drafsport gemeld, dat Mui der onmiddellijk van alle deelneming aan draverijen uitsloot. Ook de trainer, die van de verkleedpartij van zijn baas op de hoogte was, zal met een bestraffing reke ning moeten houden. De Nederlandse deelnemers waren soms ook enthousiaste supporters. greren. Al met al is de kans op herstel van onze vroegere positie aan de top voor de nabije toekomst en zeker voor het toernooi om de Europese titel in Boedapest zeer klein. Nederland nam de leiding toen de Duitse linksvoor Rademacher naar de kant was verwezen. Eerst schoot Muller mis, daarna Luchs, maar de tegenaan val werd prachtig door Lamme onder schept en enkele seconden later schoot de opgezwommen Luchs met een hoge bal raak. Een misverstand bij het overnemen stelde Pennekamp in de gelegenheid gelijk te maken en vijf minuten later kreeg Osselmann met een strafworp tegen Lamme de kans Duitsland aan een voorsprong te helpen, maar de ofi- gemaakbare Kniest ranselde de lard ingeschoten bal uit de hoek. Dit leek de instorting van de Duitse weerstand te hebben ingeluid. Eerst kon Van Dorp uit een vrije worp van Smol scoren, daarna zorgde Smol vanaf de mldden- voor-plaats voor een ./oorsprong van 3—1. Ploeg herstelt zich Het vertrouwen in eigen kracht was teruggekeerd. De ploeg kwam na rust goed los en ook Ran trok nu af en toe naar voren. De Duitse rechtsachter Pen nekamp moest het water verlaten, maar nog voor van de numerieke meerder heid gebruik was gemaakt «at ook L hs aan de kant. Schepers kreeg een kans, maar de ïat keerde het harde schot. De spelersverhouding werd 6 tegen 5 in Duits voordeel, toen Ran wegens hinderen uit het water werd g onden, maar in plaats van 32 werd het 41 voor Nederland. Lamme pro beerde het met een ver schot en doel- ma i Bildstein stak er geen hand naar uit. Een minuut later was het 51 door een keurig drukballeje van de vrijge- zwommen Smol. De Duitse tegenacties, gekenmerkt door stevig' spel, maar slecht schieten, werden steeds goed opgevangen door de gesloten verdediging. De ietwat ge flatteerde voorsprong was kennelijk een te grote weelde. Door twee ernstige dekkingsfouten kon de Duisburger Os selmann de Duitse nederlaag tenslotte nog wat draaglijker maken: 35. (Van onze sportcorrespondent) Na de kringkampioenschappen van vo rige maand volgden vandaag de dioce sane turnwedstrijden om liet kringkam pioenschap van het bisdom Haarlem en gelijktijdig een formatie van de dio cesane keurploeg van vijf turners, die in april zullen uitkomen voor de natio nale kampioenschappen. Deze tweede fase dus eindigde in een welsprekende overwinning van het favoriete district "Amsterdam, dat maar een greep hoeft te doen in het overvloedige turnersma teriaal van Volendam om een winnende ploeg samen te stellen. Zo ook nu. Met vier Volendammers op het eerste plan en de Amsterdammer Jan Keijer van K.D.O. legde Amsterdam niet alleen be slag op het kringkampioenschap, maar nam tevens de hele keurploeg van het bisdom voor haar rekening. Kring Noord-Holland kwam op eer biedige afstand en nog verder "kring Haarlem. De individuele strijd om een gunstige plaats in het nieuwe diocesane keurkorps was interessanter. Hoog laai de hier het vuur op onder de Volendam mers. Herman Tol zat tussen twee vu ren, enerzijds de kampioen Theo Bos, anderzijds de steeds groter wordende bedreiging van de Amsterdamse Volen- dammer Nico Huikeshoven. Dik tevre den over zichzelf overtroefde lierman (Van een onzer verslag- draaft, ietwat gevers) heen er. weei Enige honderden bas- aan weerszij van het ketball-enthousiasten hiel- speelveld geplaatste bas- den zaterdagavond in de Amsterdamse Apollohal de adem in. De tijd voor de damesinterlandwedstrijd tussen Nederland en Bel gië was op vijftien se conden na verstreken. België leidde met 56 te gen 55 en scheen op weg kets. Deze gelijken op schepnetten zonder bo dem, waar de bal moet worden ingeworpen. Het is zaak te proberen om zoveel mogelijk punten te scoren en de tegenpartij, die dit venangen natuur lijk ook koestert, zoveel naar de zoveelste triomf mogelijk t„ hinderen. Li over het hard-werkende, cham contact leidt maar technisch veel min- al heel gauw tot strafpun- der bekwame Nederland- ten. Hij of zij die een se team. Onder geweldige overtreding begaat, moet spanning kropen de se- op last van een der twee condewijzers voort, totdat scheidsrechters schhldbe- zij het allerlaatste mo- wust de hand opsteken, ment aangaven. Juist op waarna men door de jury dat ogenblik verliet de wordt genoteerd. Na vijf bal de gevoelige handen persoonlijke strafpunten van mevrouw Hanna van is een verblijf in het Gent-Jansen, basketball, veld niet langer gewenst pioniere van Nederland en wordt men vervangen Het voorwerp suisde bui- door een van de reserve ten de officiële speeltijd spelers, die naast de coach precies in de basket en van de ploeg op een bezorgde mevrouw Van bankje langs het veld Gent-Jansen en de an- zitten. Die coach is bij dere dames van het natio- basketball een. belangrijk nale team bijzonder pret- man. tige ogenblikken. Want Hij bepaalt de aanvals- een bal, die binnen de en verdediginstactiek en speeltijd wordt geschoten heeft de bevoegdheid om en, .zonder dat iemand vijf keer het spel te on hem aanraakt, buiten de derbreken en het team speeltijd door het net bepaalde instructies te ge valt. „zit". Daarmee 'ie- ven of zo nodig te wij- haalde de oranjeploeg met zigen. Wat de Nederlund- 57-56 de tweede overwin- se damesploeg betreft, ning in de reeks van lag deze moeilijke taak damesinterlands tussen op de nog jeugdige schou- Nederland en België. slungelig coach van een damesploeg tussen de was Dit waren overigens de laatste prettige momenten voor het Nederlandse basketball. Want toen beleefde men het optreden van de Vlaamse reuzen, die hun madammekes wilden wre ken voor hetgeen hun was aangedaan. Arme Neder landse spelers. In hun clubs met klinkende na men zoals The Wolves of The Blue Stars uitblin kers, kwamen zij er nu op de houten vloer van de Apollohal niet aan te pas. De Belgen hadden de beschikking over jon gens als Van Huele, Cha- ragne en Loridon met een lichaamslengte en een maat schoenen, die bui ten de normale propor ties vallen. Bij basketball maakt men zich hierover echt niet druk. Men noteert deze en nog vele andere gegevens over afmetingen op lijsten, die bij de wed strijdleiding ter inzage liggen. Op de Belgische lijsten viel wat dit be treft heel wat te noteren Dat het uitsluitend aan de forsere lichaamsbouw van de Belgen lag dat Nederland werd overklast, willen wij geenszins be weren. Zij beheersten hel spel in alle opzichten be ter dan de oranjemannen Een wonderlijke sport het basketball, dat in Amerika is ontstaan en daar uitgroeide tot een geliefde vor n van vrije tijdsbesteding. Een tien tal figuren gestoken in kleurige, glimmende ders var. de heer Burgert. De Belgische spelers raak Hij nam zijn beslissingen ten zaterdagavond dan met heel wat meer suc ces, dan zijn collega Al- denberger van het heren team. Het kwam Burgert de kampioen Bos met 'paardspringen, maar Nico en Kees van Gerie deelden in deze victorie. Maar de kampioensbe ker, waarop al vier keer de naam Bos voorkomt, wankelde niet. Bos verstond geen grapjes meer. Deze keer zou hij de beker definitief mee naar huis ne men. Zijn grondoefening klonk als een klok. Met ringen stil geen weddenschap pen om veel handstanden. Vloeiend en speels als eertijds in Brussel, toen hij internationaal ringenkampioen werd, verliep zijn oefening. Bij ieder volgend turntoestel schoof Bos lachend steeds verder vooruit op de ranglijst. Herman Tol gaf die uitzichtloze strijd met deze geïnspireerde turner op, maar werd nu opgezweept door die duivelse kleine en jeugdige Nico Huikeshoven, die maar steeds gelijke tred met hem hield. Een kleine misgreep op de brug bracht het einde van een mooie droom voor Nico. Toch verstond hij het om een routinier, als Kees van Gerie achter zich te laten en is nu weer dichter bij de top geko men. Jarï Keijer kreeg nog geen kans om Kees te pakken, maar met. zijn vijf de plaats komt hij voor het eerst uit op de nationale kampioenschappen, een hoogtepunt in ieders turnersloopbaan. Onder gunstige weersomstandigheden zijn zondagmorger de wereldkampioen schappen ski in de Noorse nummers be gonnen met de 30-kilometerloop, waar voor 65 deelnemers warer ingeschreven, met als favorieten de Finnen Tiainen en Hakulinen, de Zweed Jernberg, de Noren Brusveen en Brenden, en de sen Koltsjin en Sjelsjoekin. Het was een ter niet een van de hier genoemden a*e de strijd won maar de 25-jarige boeren zoon Kalevi Haemaelainen uit SoulK bij Savonlinna in Oost-Finland. wu - zette de eerste plaats met een dul^ J voorsprong op Koltsjn en Jernnerg. tionale titels voor keurgroepen van ver enigingen gehouden. De zaal van liet ge bouw Marcanti was de gehele dag gevuld met een geestdriftige schare toeschouwers. De wedstrijden begonnen reeds 's mor gens om hair twaalf met paardspringen voor dames. Het nummer waarin geen kampioene kon worden aangewezen, om dat de prestaties daarvoor onvoldoende waren en het maximum puntenaantal voor een kampioenschap niet werd behaald. Winnaar werd Kralingen (Rotterdam) met 55.75 pnt. Bij de ritmische vrije oefeningen van de dames behaalde Aspaci (Rotterdam) met flinke voorsprong het Nederlands kam pioenschap met 67 punten. Tweede werd Quick (Huizum) met 62.25 punten en derde Thor (Schiedam) met 59 pnt. Het klassi kaal brugturnen met ongelijke leggers voor de dames was voor de ploeg van DOS (Amsterdam), die alleen werkte, maar nie.ttemin het hoogste aantal punten van de dag behaalde, n.l. 74.25 pnt. van de maximaal te behalen 80 purften. Het klas sikaal brugturnen van de heren bracht al leen Olympia (Nieuwenhagen) in de zaal. welke ploeg echter door iets te kort te werken en door de minder zorgvuldige af werking van de oefenstof er niet in slaagde een kampioenstitel te behalen. De ploeg behoorde daarvoor namelijk 75 procent van het totaal te behalen, maar Olympia kwam niet verder dan 54.25 pnt en moest genoegen nemen met een derde prijs. De ritmische baloefeningen voor de dames bracht weer succes voor Aspacia (Rotterdam), die op de Nederlandse kam pioenstitel beslag legde met 69 pnt. Tweede werd weer Quick (Huizum) met 61.75 pnt en als derde klasseerde zich UDI (Arn hem) met 57.50 pnt. Het slot van de wedstrijd was zeer spec taculair door het fraaie springen over do springtafel van een vijftal herenploegen nl Olympia (Nieuwenhagen), Simson Amsterdam), Ulysses (Rotterdam). Bato (Haarlem? en Kralingen (Rotterdam). Vooral strijd tussen Simson en Kra- lineen was zeer spannend en tenslotte bleek de jury door het "lts^e2g £[0eg van Simson zo geïmponeerd, dat £e Ploeg met 1 punt meerderheid beslag legde op de Nederlandse kampioenstitel. Simson De- haalde 67.75 pnt. Kralingen 66.75 pnt. en Olympia (Nieuwenhagen) 59.75 pnt. Te Oslo is het ijshockcytoernooi om het wereld-en Europees kampioenschap voortgezet met de wedstrijd tussen de Whitby Dunlops, het vertegenwoordi gende team van Canada en Polen. De eindstand was 14-1. Zweden, bezitter van de twee titels, versloeg na een trage start met 5-2 Finland. Van de Russen verloren de Finnen met 10-0. De cijfers geven echter geen duidelijk beeld van het krachtsverschil. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat de Finnen weinig tegenstand hebben geboden. Het tegendeel is echter waar. Hun aanvallen waren soms beter, doch niet productief. Ook in snelheid waren zij hun tegen standers dikwijls de baas, maar in een man tegen man-duel blonken de Russen uit. De wedstrijd tussen Rusland en Noor wegen is in een overwinning van 10-2 voor de Russen geëindigd. De ontmoeting Canada-Noorwegen werd een zege van 12-0 voor de Cana dezen. De stand: Canada 2 2 0 0 4 26— 1 Rusland 2 2 0 0 4 20— 2 Zweden 2 2 0 0 4 14— 2 Tsj echoslowakij e 1 1 0 0 2 5— 1 Amerika 1 1 0 0 2 12— 4 Polen' 2 0 0 2 0 5—26 Finland 3 0 0 3 0 3—20 Noorwegen 3 0 0 3 0 2—31 Een groot biljarter en een groot artist is de 30-jarige Belgische vertegenwoor diger in likeuren Wafflard, de eerste Europese titelhouder na de samensmel ting van de F.I.B. en de U.I.F.A.B. Voor de tweede maal in successie werd Waf- flard kampioen in kader-71,2, een van de moeilijkste kaderspelen, want ook het vorige jaar behaalde hij deze titel. En eveneens voor de tweede achtereen volgende maal moest hij daarvoor de Duitser Lütgehetmann verslaan. In Mün- chen-GIadbach in 1957 geschiedde dat tijdens een barrage-partij, waarin Waf- flard heer en meester was. Nu, te Arnhem, werd het een zeer spannende finale. De enige troost was voor Lütgehet mann, die vanaf het begin van dit toer nooi verreweg het sterkste spel had ver toond, dat hij met een algemeen gemid delde van 31.6 een nieuw Europees re cord vestigde. Het oude record had hij ai op zijn naam sinds februari 1953, toen hij het in Viersen op 24.24 bracht. Het was aan deze recordprestatie en het eveneens hoge gemiddelde van Wafflard (25.30) te danken, dat het toer- nooi-gemiddelde in vergelijking tot het vorig jaar slechts van 18.85 tot 17.66 daalde. Van de Pol was te wisselvallig om een rol in de beslissende fase te spelen, maar bleef met een algemeen gemiddelde van 20.30 tot de internationale topklasse be horen, al bezette hij dan ook door enige minder gelukkige partijen de vijfde plaats. Henk de Kleine echter bleef ver bene den de maat. Dat hij toch nog op de zesde plaats eindigde, dankte hij alleen san het feit, dat de Duitser Rudolph en de Franse kampioen Grivaud nog slech ter speelden. De uitslagen van zaterdag en zondag: Grivaud (Fr.) Van Hassel (Belg.) Rudolph (Duitsl.) Vervest (Belg.) Rudolph Grivaud Van Hassel (Belg.) De Kleine (Ned.) Wafflard (Belg.) De Kleine Lütgehetmann (Did.) 300 Van de Pol (Ned.) Van Hassel Rudolph De Kleine Grivaud Vervest Van de Pol Lütgehetmann Wafflard Het eindklassemc... car., brt., h. serie, alg. gemiddelde): 1. Wafflard (B.) 14 2100 83 129 25.30 66 300 12 12 29 103 5,50 25,— 256 300 13 13 73 65 19,69 23.07 223 300 24 24 37 43 9,29 12,50 300 265 15 15 70 98 20,00 17,66 300 214 18 18 77 42 16.66 11,88 300 77 9 9 100 38 33.33 8,55 300 210 14 14 121 53 21,42 15,00 300 282 28 28 50 39 10.71 10.07 300 238 19 19 104 53 15.78 12.52 257 300 9 9 171 74 28.55 33.33 luidt (matchpnt., 2. Lütgehet mann (D.) 12 3. Vervest (B.) 10 4. v. Hassel (B.) 8 5. -v. d. Pol (N.) 4 6. De Kleine fN.) 4 7. Rudolph (D.) 2 8. Givraud (Fr.) 2 2057 66 202 1906 101 112 1636 83 135 1685 83 210 1636 127 98 1331 113 73 1148 108 57 31.16 18.87 19,71 20,30 12.88 11.77 10,62 Het toernooi-gemiddelde was: 17.66. Eerste rit wintercompetitie. A-klasse 40 km tijd 1.01 uur: 1. Oudshooim. 2 Te Riele; 3 v. d. Linden; 4. v* uur- q i?geR* B-klasse 40 km ^^uiienbur'tr- ?fhs; 2' Piprp- 9 A Post. 4. jvunenburg, 5. Perrels. Adsoiranten 20 km tijd -.30; 1 Snhllid Leun1s; 3 Stevens; 4. Th. Hogeboom. v. Scheppingen; Albert Dirks „danst" met zijn motor over het parcours van de internationale motorcross te Gemert. •.W-W y. k-v Onder gunstige weersomstandigheden „,.a te Gemert in de zogenaamde v\fandelse bergen de eerste motocross 'van dit seizoen verreden. Niet minder da£ W-0»0 toeschouwers hebben van een spannende strijd kunnen genieten. Het parkoers met een Jengte van 2200 meter vertoonde seen plekje sneeuw meer en verkeerde dank zij de neerslag van de laatste weken in een haast ideaie con. ditie. Even dreigde een lichte regen tijdens ae eerste manche der internati- °"Te" het feest te verstoren, maar de nattigheid bleek van zeer korte duur. ue hoofdschotel werd gevormd door de internationale race, die over twee manches van tien ronden zou worden gereden. Winnaar werd Broers Dirks uit Eindhoven. In deze klasse stonden aan de start: 11 Nederlanders, 6 Belgen en de Duitser Betzlbacher. Deze laatste, Europees kampioen in de 250 cc klasse mocht op ook maar van een on derdeel vermoeid: het sco-1 ren van punten. Mis schien was dit de oor- dan ook echt wel toe dat zaak dat het slechts bij hem, na 1 it behalen van de verrassende winst, op broekjes er, op schoenen afdoende wijze werd dui- met een dikke rubberzooi, delijk gemaakt, dat hij 44-88 is gebleven en de fel begeerde honderd doelpunten niet werden bereikt. zijn kwartliter niet starten, daar het reglement voorschrijft dat de machine minstens 350 cc inhoud moet hebben. Betzlbacher heeft daarna op een ge leende 500 cc inhoud de eerste manche toch nog meegereden en zoals te ver wachten viel bleef hij ver onder zijn beste prestatie. De start van de eerste manche der internationalen, waarbij de Belg Rom- bouts het heft in handen nam deed vermoeden dat onze landgenoten aan deze Belgen hun handen vol zouden hebben. De volgende ronde bracht Albert Dirks echter aan de kop, gevolgd door Broer Dirks. Steeds groter werd de voorsprong, die de gebroeders Dirks opbouwden op de Belg Rombouts. Reeds na de vierde ronde had Broer Dirks een voorsprong van 59 seconden op de eerste Belg. Slechts zes rijders werden in deze manche niet door Broer Dirks gedubbeld. De tweede manche was haast een getrouwe copie van de eerste. Weer een fanatieke start van de Belgen Liekens en Rombouts. Albert Dirks nam echter de leiding over, maar Broer Dirks passeerde hem spoedig en won tenslotte opnieuw. Uitslagen eerste manche: 1. Broer Dirks (Eindhoven) BSA 36.01.3; 2. A. Dirks (Eindhoven) BSA 36.42.2; 3. J. Rombouts (Mortsel) BSA 38.28.2; 4. J. Jansen (Eindhoven) BSA 38.34.3: 5 P. van de Oever (Helmond) BSA 39.03.4. Tweede manche: 1. Broer Dirks 37.03.2; 2. J. Jansen 39.13.4; 3. F. Selling 40.38.3; (Asd.) Velocette; 4. R. Selling 41.25.6 (Asd.) Velocette; op een ronde 5. J. van der Mei (Gorredijk) BSA. Het eindklassement: 1. Broer Dirks 40 pnt.; 2. J. Jansen 36 pnt.; 3. Fr. Selling 33 pnt.; 4. R. Selling 29 pnt.; 5. J. Rombouts 27 pnt. In het buitenland Op dezelfde dag als in Nederland zijn in Schotland, Ierland, Wales en België de nat. crosskampioenschappen atletiek gehouden. Kampioen van Wales werd John. Merriman (Watford Harriers), die het 14.500 meter lange parcours aflegde in 50 min. 55 sec. Het kampioenschap van Ierland over 14.500 meter, gehouden te Dundonald, een plaatsje bij Belfast, werd gewonnen door Dunne, die in 50.44 zijn landgenoot Douglas versloeg. In Schotland bracht Brown de titel in 48 min 19 sec. over de 14.500 meter op zijn naam. Het Belgische cross kampioenschap werd gewonnen door R. van den Borre. Hij liep het 14.480 meter lange parcours in 49.04.- en versloeg de favoriet Hermans, die 49.50 sec voor deze afstand nodig had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6