Geen echte Instorting in staatsmijn Maurits Achtendertig kond zich nog redden CHINESE reders negeren blokkade van Sumatra Slachtoffers bij bombardement op Noord-Celebes? Volle melk (3.75 pet vet) en melanges van boter en margarine Regeringssteun voor groter melkverbruik op scholen Garantieprijs gekoppeld aan produktiehoeveelheid tóil 1 Nederland protesteert in Djakarta bureau smedestraat 5 haarlem Geen „bliksem acties" meer concessie Twee slachtoffers geborgen Noord-Korea laat passagiers vrij Jongeman tijdens vechtpartij met mes doodgestoken Scooterrijder bij botsing gedood Dr. Hatta terug in regering? MINISTERIËLE MELKNOTA Het weer 0V.i*GB°e Tegen onrechtmatig gebruik van de Kasimbar Alleen nummer- loterijen Fabrieksarbeider gearresteerd jSee MORRIS 'teforegM&fy/ Het weer in Europa DINSDAG 4 MAART 1958 81ste JAARGANG No. 29850 In een pijler, gelegen tussen de 391 en 355 meter verdie- Ping van de staatsmijn Maurits te Geleen, heeft zich Maandagmiddag omstreeks vijf uur een ernstige instorting Voorgedaan die, naar men thans met zekerheid aanneemt, aan zeven mijnwerkers het leven heeft gekost. De plotseling ontstane instorting veroorzaakte onder de 45 mijnwerkers die in de pijler werkzaam waren een ware paniek. 38 van hen konden nog vluchten, 7 raakten evenwel ingesloten. Direct na het ongeluk werd met man en macht geprobeerd ook deze zeven ingeslotenen te bevrijden. Hierin ,s men evenwel tot nu toe nog steeds niet geslaagd. Zij Moeten om het leven zijn gekomen. Tot de slachtoffers behoren drie Nederlanders, twee Italianen, een Pool en een Engelsman. Het zijn vijf nieuwelingen, die pas sinds kort in deze z.g, leerpijler werkzaam waren, een houwer en een instructeur. men3enI al Zweedse Suède Damesjasjes Meer wind lelefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'Jkant. Beverwijk: Breestraa! 171, tel 4790 'l<antoor en Red. lOmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 beetle: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen, "oofdredactle: Dr». H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, I 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. _iiiiiiiiiiimiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiinnininiiiiiiliiillliinni (Van onze Haagse redactie) M minister van justitie zal in het e%l£r in principe alleen toestemming den voor nummer-loterijen. Bliksem- vties zoals deze bijvoorbeeld door K.a- koliek Thuisfront en de katholieke ÈHBO werden georganiseerd, zullen dus niet meer mogen worden gevoerd. De minister heeft dit besluit genomen om mogelijke knoeierijen te voorkomen. Er is in het verleden wel eens iets ^bleken van knoeierijen bij de verkoop van de loten der bliksemloterijen. Deze Meierijen hebben evenwel nooit grote ^htien aangenomen en zij hebben nooit tot het instellen van een straf- j/^olging tegen de organisatoren van loterijen. kan de maatregel van de minister als een voorzorgsmaatregel. Het was JJ de bliksemacties nu eenmaal zo dat b beperkt aantal personen het geheim w' aan de speciale loten was verbonden, t^bde. De minister heeft geen bezwaar err-'n de SUS-krant waaraan steeds een (jsjkim is verbonden. Deze krant wordt De Sovjet-Unie heeft ogenschijnlijk ee« concessie gedaan in de kwestie ban de voorbereiding van een top conferentie. Moskou heeft zich plot ting bereid verklaard tot een con- 'Ofentie van ministers van Buitenland- 5e Zaken, die aan een bijeenkomst de regeringsleiders vooraf zou Roeten gaan. Maar of dit betekent, ,at de Russen de eis hebben ingewil- jjpd die de NATO-landen in december Parijs hadden gesteld, staat nog te ozien. Het is namelijk de vraag aan voor soort voorbereidende con- jJentie van ministers de Russen den- r n- Als die voorbereidende confe- r e zich immers uitsluitend zou daP[L}en het opstellen van de agen- ste V°0r e ontmoeting op het hoog de jlVeau en tot het aanwijzen van n«. ^olnemers aan die ontmoeting twee kolossale proble da aan zou daarmee nog niet vol- 7jetn zijn aan de Westerse verlangens- 9est besten heeft immers voortdurend zin V-d dat een topconferentie alleen bese ft» aIs er tevoren goede reden t0( at te veronderstellen dat men *>vereen overeenkomst raakt. Een hjey.enhomst die de spanning in de j-fJ-d zal verminderen. 'Sjj Geneefse topconferentie van heeft ons geleerd, dat een even- S.® Jf-ieuwe ontmoeting op het hoog- bjjri lbeau zeer grondig zou moeten °°rbereid. De oereidheid van de öoen n om met het Westen zaken te 7loetpl0'u tevoren op de proef gesteld 'nnen zijn, hetzij in besprekingen nalen normale diplomatieke ka- V^inigf hetzij op een conferentie van Voo,. ers nan Buitenlandse Zaken, hop een dergelijke bereidheid is er Op eeds geen aanwijzing. 'e% d,9een van de concrete voorstel- uitvvervat waren in Eisenhowers ja lB schrijven aan Boelganin van Baan jiari i-l- zijn de Russen inge- esten ands i°nBSte nota aan het tot vp„,0eeft ons dus nog geen reden een ,°Ptimisme. Als Moskou echt en dn i nis iviosKOU ecni I eytreffende topconferentie wil Pan0r,'!, ^et niet uitsluitend op pro- der yh a .Ult is, zal hei een stap ver- Uiet doorbroken?' 06 ™g Naar de oorzaak van het ongeluk (het ernstigte uit de historie van staatsmijn Maurits) is maandagavond nog een onderzoek ingesteld. Vermoed wordt dat geologische omstandigheden een 40 meter lange breuk in de leer pijler, die 96 m. lang was, hebben ver oorzaakt. De plaats (afd. III) waar de instorting geschiedde ligt 1 'A km. van de schacht in het mijnveld verwijderd. Het ongeluk heeft zich in weinige ogenblikken voltrokken. In het betreffende gedeelte van de püler bevonden zich 18 man. 11 van hen wisten zich nog in veiligheid te stellen. In het onbedreigde gedeelte waren 27 man werkzaam, die allen bijtijds konden vluchten. Van de ingeslotenen Werd om streeks twee uur vannacht het eerste slachtoffer geborgen. Het was de onge huwde Italiaanse arbeider Vittorio Pun- tus, 24 jaar oud, en woonachtig in het Gezellenhuis te Geleen. Tegen de mor gen werd het tweede slachtoffer, de 25- jarige Nederlander J. D. Noort uit Rijns burg geborgen. Deze mijnwerker is ge huwd en vader van drie kinderen. De nog te bergen slachtoffers zijn: de Nederlanders, de 30-jarige L. F. Blom- maert uit Sittard, gehuwd en vader van vijf kinderen, en de 17-jarige ongehuwde hulpsleper B. Grootkarsijn uit Geleen de 34-jarige Pool F. Zietarski, woonach tig te Geleen, gehuwd en vader van één kind; de 34-jarige Engelsman F. Hip- wood geboortig uit Birmingham, woon achtig te Bom, gehuwd en vader van twee kinderen, en de ongehuwde ita- ijaanse mijnwerker S. Lmdin oud 22 jaar. De familieleden van al deze slacht- offers zijn van het tragisch gebeuren op de hoogte gesteld. Het bergingswerk wordt nog met kracht voortgezet. Het is geenszins zeker of de nog te bergen slachtoffers reeds vandaag kun nen worden bereikt. Het opruimen van de neergevallen steenmassa zal, naar het oordeel van de leiding van staatsmijn Maurits, enkele dagen duren. De rode gloed die elke nacht over het mijngebied van zuid-Limburg hangt, gloeide er ook maandagavond, maar boven het machtige mijnencomplex van de staatsmyn Maurits te Lutterade- Geleen, met het stikstofbindingsbedrijf en de cokesbatterijen, heeft deze gloed voor hen die op de hoogte waren van de ramp welke zich maandagmiddag enkele honderden meters onder de grond had klemmend' 'ets onheilsPe,,ends en be- „,ü.0Vün8T?.'?,ds kon «iemand uit de ge- if i -e bedrijvigheid van dit mo derne kolenwinningsapparaat opmaken, dat een aantal moedige mijnwerkers, leden van de geformeerde reddingsploeg, al urenlang verbeten zwoegden om hun bedolven makers te bereiken. De pijler, waar de instorting gebeur de, ligt in 't deel van het Maurits-mün- veld dat bekend staat als het zuidhoofd. De kolenpijler was eennieuwe zo genaamd leerpijler. Aan de mijningang was het maan dagavond laat stil. Er was geen be langstelling of gearang van familie leden. Het bericht van de ramp was niet algemeen bekend en tegen de nacht waren er meer journalisten dan bewoners uit de omgeving bij de hoofdingang van de Maurits. Met de portier hield er alleen een wacht meester van de rijkspolitie de wacht. Dat was het enige teken dat er iets ongewoons gaande was. Van de namiddagploeg, die om tien uur 's avonds boven kwam, wisten de meeste mijnwerkers niet wat er was gebeurd. De overlevenden waren toen allen reeds uren naar huis of aan het reddingswerk. Er was geen alarm in het bedrijf, dat volkomen normaal door werkte alsof op enkele honderden me ters diep geen doden als slachtoffer van hun beroep bedolven lagen. De Noordkoreaanse regering zal don derdag de passagiers en de bemanning van het in Noord-Korea gelande Zuid- koreaanse verkeersvliegtuig terugzen den, aldus heeft volgens Reuter het hoofdkwartier van de Verenigde Naties vandaag te Seoel medegedeeld. Onder de inzittenden van het toestel waren twee Amerikaanse vliegers en twee Duitse burgers. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zeven mijnwerkers omgekomen Tijdens een vechtpartij tussen twee jóngemknnen op Cr Bredaseweg in Et- ten is zondagavond de 21-jarige stof feerder A. W. Regtop uit Sprundel door een 21-jarige fabrieksarbeider uit Etten met een mes gestoken. Hij werd zo ern stig aan het gezicht gewond dat hy drie kwartier later in het St. Ignatiuszieken- huis in Breda is overleden. De dader sloeg op de vlucht. Een half uur na de vechtpartij werd hij door de Rijkspolitie van zijn bed gelicht en gearresteerd. De jongemannen hadden al enkele weken ruzie. In een café aan de Breda seweg ontmoetten zij elkaar zondag avond. Er ontstond weer onenigheid. De stoffeerder werd door de kastelein uit het café verwijderd. Wat later ging B. naar buiten, het was toen half elf. Bui ten ontstond een gevecht. De arbeider trok een mes en stak zijn tegenstander ermee in diens gezicht. De jongeman zakte in elkaar. De wond was dodelijk. Na zijn aanhouding ontkende de arbei der met een mes te hebben gestoken. Hij beweerde een bierglas te hebben ge bruikt. Later gaf hij echter toe, inder daad met een mes te hebben gestoken. Hij had het mes tijdens zijn vlucht weg gegooid. Een ingeschakelde speurhond had in enkele minuten het mes gevon den Het was verborgen in een haag langs de weg. De dader bekende vol ledig. Omstreeks half vijf maandagmiddag is in Den Haag de 58-jarige heer N. G. M. van Wijk, onderwijzer te Rijswijk (Z.H.) en o.m. voorzitter van de Haag se voetbalbond om het leven gekomen, toen hij met zijn scooter in aanrijding kwam met een vrachtauto. Het onge luk gebeurde in de Vondelstraat. NOORD CELEBES Maandagochtend heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. Vondeling, de levensmiddelenbeurs „Roka", welke voor de tiende maal wordt gehouden in de Ahoy-hal te Rotterdam, geopend. De minister toonde veel belang stelling voor de verpakking van fruit. Rechts: mevr. van Walsum, de echtgenote van de Rotterdamse burgemeester. MOLUKSE EE Kampoen baroe 'zGo/r van Stboa Torntnt TOBOL BA ND A oenkoe=^"^" Kar o sa V. PELT 58226 BORNEO,- tELEBESc SUMATRA JAVA Enige Chinese reders te Singapore hebben besloten, de blokkade van Midden Sumatra door de centrale regering te negeren, en schepen met rijstladingen, in ruil voor rubber, naar havens in Midden Sumatra te zenden. Drie schepen met ruim 3000 ton rijst hebben, aldus de „Straits Times", Singapore verlaten met bestemming Sumatra, zonder dat de ladingen zijn gedekt door enig document van het Indonesische consulaat te Singapore. Van een der scheepseigenaars heeft het blad vernomen, dat liij de gezagvoerder heeft geïnstrueerd, alle Indonesische controleposten te negeren. De woordvoerder van het Indonesische consulaat generaal te Singapore heeft bekend gemaakt, dat schepen die trachten de blokkade te doorbreken, als smokkelschepen zullen worden beschouwd. De „Straits Times" meldt eveneens, dat een aantal zakenlieden te Singapore die belangen hebben in Midden Suma tra, de vertegenwoordigers van de op standige regering te Singapore hebben verzocht, te Singapore een propaganda- en handelsbureau te openen. Vol gens het blad hebben degenen, die dit verzoek deden, de tegenregering te Padang vanaf het ogenblik dat zij werd geproclameerd, in het geheim gesteund. De zakenlieden en de vertegenwoordi gers van de opstandelingen zouden vrij dagavond een bijeenkomst hebben ge had in een hotel te Singapore om over het plan te beraadslagen. De propagan da van het bureau zou moeten worden gericht op het verkrijgen van de steun van Chinese en in het buitenland wo nende Indonesische handelaren voor de tegenregering. Het zou ook in het voornemen liggen, dergelijke bureaus te stichten te Kuala Lumpur en Penang. De radio der opstandelingen in Mena- Dat Prinses Beatrix zich bij haar bezoek aan de West uitstekend vermaakt heeft, bewijst dit plaatje wel. Tijdens haar verblijf in Coronie nam zij vrolijk op de z.g. „huwelijksschommel" plaats. do heeft gisteren bekend gemaakt, dat zondagmorgen Noord-Celebes is gebom bardeerd door vliegtuigen van de lucht macht der centrale regering. Volgens het radiobericht werden „talrijke per sonen" slachtoffers van „beschietingen met mitrailleurs in het wilde weg". Luchtdoelbatterijen schoten van de grond af, doch het resultaat van hun vuur is niet bekend. Radio Padang heeft verklaard dat bij de bombarde menten in Midden Sumatra ook slacht offers zijn gevallen. Ventje Sumual, de leider van de opstandige beweging in Noord-Cele bes heeft bekend gemaakt dat hij zal pogen een gewapende macht te vor men, bestaande uit eenheden van een landmacht, een zeemacht en een luchtmacht, om de strijd tegen de centrale regering voort te zetten, al dus radio Menado. Troepen van de tegen-regering op Midden-Sumatra houden vandaag ma noeuvres in de buurt van Pariaman, een havenplaats ten noorden van Pa dang. Daarbij zal zowel van zwaar als van licht geschut gebruik worden ge maakt, aldus heeft Radio-Padang ge meld. Een woordvoerder van de tegenrege ring heeft medegedeeld, dat in Midden- Sumatra scholieren een militaire op leiding krijgen „om onze defensie te versterken in geval van een aanval door Djakarta". „Vele andere scho lieren hebben de wens te kennen gege ven, zich bij het vrijwilligerskorps te voegen. Na beëindiging van hun oplei ding zullen deze scholieren volledig wor den bewapend en over heel Midden Su matra worden ingedeeld", aldus de be kendmaking. De premier van het opstandige Mid den Sumatra Sjafruddin heeft aan bui tenlandse journalisten medegedeeld dat, als de regering te Djakarta wapens van Rusland krijgt, hij aan Amerika zal verzoeken, de tegenregering wapens te leveren. Sjafruddin zeide ook, dat hij met belangstelling een aanval op Midden Sumatra door Indonesische troepen afwacht, omdat, zeide hij, dit tot opstanden elders in Indonesië zou leiden. Dr. Nazir Pamuntjak, de Indone sische ambassadeur te Manilla, heeft vandaag volgens United Press ver klaard dat dr. Mohammed Hatta in de Indonesische regering zal terugkeren. Volgens dr. Pamuntjak kan dat reeds „tegen het eind van deze week" het ge val zijn. Wanneer dr. Hatta weer aan de Indonesische regering deelneemt zal de Sumatra-beweging daardoor aan kracht verliezen, verklaarde de ambas sadeur. Indien dr. Hatta in de regering komt zal dit tevens het einde betekenen van het kabinet-Djuanda, aldus Pa- montjak, want de regerlng-Djuanda zal dan aftreden. Dr. Pamuntjak, die van een reis van vier maanden door Indo nesië op zijn standplaats is terugge keerd, verklaarde dat nog niet vast staat, welke de positie van dr. Hatta zal zijn wanneer hij aan de regering deelneemt. „Dat is niet belangrijk", zei hjj. „Want de samenwerking van de twee grote leiders zal hecht zijn". (Van onze Haagse redactie) De eerste beslissingen van minister dr. ir. A. Vondeling inzake het melk en zuivelbeleid zijn vervat in een melk- nota aan de Tweede Kamer. Zij luiden als volgt: 1. Er mag volle melk met een ge halte van 3,75 procent vet verkocht worden. Ze zal tien cent per liter meer kosten dan de huidige melk (2,5 pro cent vet). 2. Er mogen voortaan melanges van boter en margarine worden verkocht. De mengverboden worden opgeheven. 3. Het melkverbruik op de scholen wordt met financiële steun van de re gering opgevoerd. 4. De garantieprijs voor de boeren is vastgesteld op 28,85 per 100 kilo gram melk met 3,7 pet vet. Het land bouwschap had ƒ29,80 gevraagd. 5. Hoewel de garantieprijs nu 0.4234 cent hoger is, zal de normale melk (2,5 pet) toch niet duurder worden. De regering gaat namelijk de consu mentensubsidie op deze melk met een halve cent verhogen. Minister Vondeling brengt een be langrijke wijziging in het garantiebe- leid voor melk aan door deze garantie te binden aan een bepaalde produktie hoeveelheid. Als in het nu lopende melkjaar meer melk wordt geprodu ceerd dan in het melkjaar 1956-1957, dan wordt over dat meerdere geen garan tieprijs uitbetaald. Het is nog niet be kend op welke wijze dit nieuwe stelsel verwezenlijkt zal worden, maar minis ter Vondeling ljet gisteren tijdens een persconferentie wel doorschemeren, dat men denkt aan het vaststellen van produktiehoeveelheden per streek. Wanneer dus in een streek de melk- produktie stijgt, zullen waarschijnlijk alle boeren in die streek daarvan de nadelige gevolgen ondervinden doordat hun garantieprijs lager wordt. Met het georganiseerde bedrijfsleven zijn even wel over deze kwestie nog onderhande lingen gaande. De minister acht het niet uitgesloten, dat in volgende jaren een verdere beperking van de te garan deren hoeveelheid melk noodzakelijk zal zijn. Ook de garantiemethode is nog in bestudering. Men overweegt nog of een garantie naar grondsoort noodzakelijk is. Hoewel de regering nu een hogere consumentensubsidie van een halve cent op normale melk gaat geven, zal het totale bedrag aan consumenten subsidie ten laste van het budget niet hoger worden. Dit ligt althans in de bedoeling van de regering. Dit doel kan worden bereikt doordat op de vol le melk geen consumentensubsidie ge geven wordt. Indien voldoende volle melk verkocht zal worden, hetgeen mi nister Vondeling zei te verwachten, dan betekent dit immers een bespa ring op de consumentensubsidie. De reden waarom de regering de prijs van de normale melk op hetzelfde peil wil houden is, dat zjj het in de tegen woordige omstandigheden niet ge wenst acht om de kosten van levens onderhoud te doen stijgen. De regering streeft ook naar een vermindering van het boteroverschot, dat tot de bekende jaarlijkse verliezen op koelhuisboter leidt. Door het toela ten van de verkoop van volle melk wordt de hoeveelheid melkvet voor de produktie van boter geringer. Een an dere maatregel welke een vermindering van het boteroverschot ten doel heeft is het toestaan van de verkoop van melanges van boter en margarine. Bei de maatregelen zullen nog enige tijd op hun verwezenlijking moeten wachten. Voor de volle melk is een wijziging van het standaardisatiebesluit nodig. Voor de bereiding van melanges moet ge wacht worden op bepaalde verordenin gen, waaraan ook het bedrijfsleven me dewerking moet verlenen. Bovendien moet de industrie zich uiteraard nog op de produktie van deze nieuwe arti kelen instellen. Ook de nieuwe regeling van de schoolmelkvoorziening zal nog even op zich laten wachten. De minister heeft het voorstel van het landbouwschap niet gevolgd. Na enige vergaderingen met dit publiek rechtelijk orgaan bleek verschil van mening te blijven bestaan. (Vervolg op pagina 5) Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nevelig weer met in het algemeen veel bewolking en in het noorden van het land plaatselijk enige regen. Matige, langs de waddenkust later krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen. Zon: 7.19-18.25. Maan: 18.32-6.43. Station temp. neersl. Weer heden afgel. 7 uur 24 uur Stockholm sneeuw -3 2 Oslo mist -1 0.5 Kopenhagen ijzel -0 0.1 Londen geheel bew. 3 0 Amsterdam geheel bew. 2 0 Brussel geheel bew. 3 0 Luxemburg geheel bew. -0 0 Parijs geheel bew. 4 0 Nice licht bew. 6 0 Berlijn geheel bew. -2 0 München geheel bew. -2 3 Zürich zwaar bew. 1 0.1 Genève geheel bew. 3 0 Locamo onbewolkt 3 0 Wenen onbewolkt -2 7 Innsbruck mist -4 1 Rome licht bew. 5 0 Advertentie De Nederlandse regering heeft op 28 februari de diplomatieke vertegenwoor diging te Djakarta opgedragen krach tig te protesteren bij de regering van de republiek Indonesië tegen het on rechtmatig gebruik van het aan de Kon. Paketvaart Mij toebehorend S.S. „Ka simbar" en tegen de beschieting van Hr. Ms. „Drenthe" door Indonesische militairen aan boord van de Kasimbar, aldus heeft het ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. In de protestnota, die gisteren op het Indonesische ministerie van buitenland se zaken is overhandigd wordt, naar het ministerie verder meedeelt, o.m. het volgende gesteld: „Op 21 februari te ca. 3 uur 40 plaatselijke tijd ont moette Hr. Ms. „Drenthe" in volle zee op 0 graden 38,2 minuten zuiderbreedte en 119 graden 16,0 minuten oosterlengte een schip dat by onderzoek bleek te 2ijn het S.S. „Kasimbar" toebehorend aan de N.V. Kon. Paketvaart Mij welk schip een Nederlandse zeebrief bezit en de Nederlandse natievlag voert. Daartoe gesommeerd door Hr. Ms. Drenthe" weigerde de „Kasimbar" te stoppen. Nadat een waarschuwingsschot voor de boeg was gelost werd vanaf genoemd schip vuur uit kleine vuur wapens afgegeven op Hr. Ms. „Drenthe". Bij het aanbreken van de dag is Ver volgens een aantal bemanningsleden van Hr. Ms. „Drenthe" op de „Kasim bar" overgegaan. Zij bevonden dat laatstgenoemd schip voer onder com mando van e.,1 Indonesische gezag voerder die niet door de rechtmatige eigenares de N.V. Kon. Paketvaart Mij als zodanig was aangesteld. Voorts bleek zich een detachement van veer tien gewapende Indonesiërs behorende tot de strijdmacht van de republiek Indonesië aan boord te bevinden. Op bevel van de commandant van Hr. Ms. „Drenthe" is de „Kasimbar" vervolgens opgestoomd naar de havenplaats Mona- kwari teneinde aan de rechtmatige eige nares ter beschikking te worden ge steld. De Nederlandse regering tekent krach tig protest aan tegen het onbevoegd en onrechtmatig gebruik dat onder het ge zag van de regering van de republiek Indonesië van het S.S. „Kasimbar" is gemaakt en tegen het optreden met wapengeweld door tot de officiële strijd krachten van de republiek Indonesië behorende militairen tegen Hr. Ms. „Drenthe" in de rechtmatige uitoefening van de bevoegdheden van de Kon. Ma rine t.a.v. een Nederlands schip op vol le zee. Zij behoudt zich terzake voor van de republiek Indonesië volledig vergoeding te eisen van de dientenge volge ontstane schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1