„TREK IK MIJ IETS AAN VAN HET PUBLIEK?" Boeiende UW NAAIMACHINE lit eraire avond in Vleeshal IteÉ Fraaie Lïbelle-show in Haarlems Concertzaal Zes schrijvers beantwoorden vraag G. Hurkmans koninklijk onderscheiden Ter gelegenheid van 40-jarig jubileum De Haarlemse keuring deze week in Treslong Hillegom „Wie is Janus", een vrijmoedige comedie Uit STAD en STREEK Gespannen aandacht bij publiek V. In de Schouwburg Bank voor Nederlandse Gemeenten biedt drie leningen aan Mevr. Van der Wel stelt vragen aan B. en W. PAGINA 3 >,Trek ik mij iets aan van het publiek?" Op deze, kennelijk zeer vele Mensen intrigerende, vraag hebben zes Haarlemse schrijvers ieder een antwoord gegeven tijdens de literaire avond, welke gisteren binnen de nihslag van de Boekenweek in de Vleeshal te Haarlem werd gehouden. Harriet Laurey, Godfried Bomans, Tjebbo Franken, Michel van der Plas, Harrie Prenen en Barend Rijdes waren de zes kopstukken, die achter de groene tafel gezeten waren met in hun midden een letterlievend voor zitter in de persoon van de heer H. W. M. van Run, die als verbindings officier fungeerde. Het letterkundig sextet mocht tot zijn voldoening vaststellen, dat het Publiek zich wèl iets van de schrijvers aantrekt. De belangstelling was indrukwekkend groot en vele bezoekers moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Die interesse hebben de schrijvers zich in ieder geval aan getrokken en zij hebben de mensen waar voor hun geld gegeven, als wij deze koopmansterm mogen gebruiken. Geen tijd voor U staat bij KUIPERS in de Films: Diversen burgerlijke Stand Haarlem „Het" en „mijn" publiek O. Th. Dantuma vijftig jaar Vijfjarig jongetje valt van acht meter uit raam Simon van der Geest zingt Matthaus-Passion Tulpen Diversen Degenen, die gistermiddag en -avond de Libelle-modeshow in Haar lems Concertzaal bezocht hebben, zullen even enthousiast als wij naar huis terug gegaan zijn. Wie de naaikunst machtig is, zal zo moge lijk direct aan de slag gaan, wie haar nog niet geheel beheerst, zal het met een Libelle-patroon en het beeld van de show voor ogen een heel eind brengen. De show toonde weer eens aan, dat de vrouw er van 's morgens vroeg tot 's avonds laat charmant uit kan zien. De keuze van de stof spreekt natuurlijk een kleurrijk woordje mee. Met de nieuwe katoensoort „Su per Renova" zijn de mooiste resul taten te bereiken, zelfs voor een avondjapon. Deze katoen kan zowel het jonge meisje als de wat oudere dame flatteren, mits beiden een naar haar leeftijd en type passend model en kleur kiezen. I Kindertoneel voor Invalidenbond Groot spaaroverschot bij de Nutsspaarbank R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Raad Haarlemmermeer W oonwagenkamp Die Csardasfürstin in Haarlemse schouwburg IR. A. L. HULSHOF OVERLEDEN 7500 personen bezochten „Bloemlust" Beurs van Amsterdam Beurs van New - •- New irk 4 Tjebbo FRANKEN, oud van jaren blaar jong van hart, bleek de meest schilderachtige van het zestal. Hij vond het maar een probleem op die ïk-vraag te moeten antwoorden, zich daarme h geheel bloot gevend. Dit nud sUsch streven achtte hij acceptabei m de Vleeshal, zelfs tegenover een veelkop Pig monster, in welke kwaliteit hij het publiek steeds ontmoette. De door hem geschreven roman over het leven van Frans Hals nam hij als uitgangspunt voor zijn zwierig betoog, dat kort samengevat hierop neerkwam: als ik schrijf, trek ik mij niets aan van het publiek: als ik klaar ben, moet ik er rekening houden. Dat laatste verklaarde hij nader met te zeggen, dat hij het publiek met het leven en de persoon van Frans Hals vertrouwd heeft willen maken. In die zin moest hij zich dus heel veel van het publiek aantrekken. Glashelder en overtuigend was de vi sie van HARRIET LAUREY, die haar antwoord afhankelijk stelde van hetgeen zij schrijft. „Schrijf ik poëzie", zo ver klaarde zij, „dan voldoe ik aan een strikt persoonlijke behoefte. De verzen krijgen gestalte, omdat ze er al zijn. Ik zou niet»weten hoe rekening te hou den met het publiek; ik kan dat dan nog niet eens met mijzelf. Het is niet "'^..mogelijk, maar ook overbo- smren 0 1J £et schrijven van verzen te aan.het publiek". Heel anders wordt de situatie, naar zij uit eigen er- varing kon verklaren, als een auteur met een zekere bestemming schrijft. Dat is min of meer het geval bij kin derboeken. „Ik laat het liefst mijn kinderboe ken zonnig en gelukkig eindigen, een slot, waarin de boosdoener ten goe de keert. De kinderen hebben echter liever, dat de boosdoener flink ge straft wordt. En daar houd ik dan maar rekening mee". „Ik word bij het schrijven zo bezig gehouden, dat ik geen tijd heb voor u", verzekerde BAREND RIJDES. „De oplossing van structuurproblemen eist zoveel van mijn energie en belangstel ling, dat ik gewoon niet aan' U toe kom". De toehoorders namen gelaten maar aandachtig kennis van die mede deling des heren Rijdes, die in klassiek en met zorg geformuleerde zinnen na der uiteenzette, dat het schrijven voor een auteur een levensverschijnsel is als Advertentie Kleine Houtstr. 112 - Haarlem -Tel. 11142 CINEMA-PALACE: Chirurg, 18 J. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Frans HALS: Achterdocht, 18 Jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. T 2'30' 8 UUr' o I PB hel van Marseille, 18 jaar. Luvon 2- 815 uur- 2 7 0 ,?e gele tomahawk, 14 J. ».i5 uur MSWEryVH ,PV25 uu°r: M°nt6 Car,° RaUeBleAenD2,: 445?'',. e" m°eder' ROXYVlucht naar Hongkong.' 14 i„ar 2.30, 7. 9.15 uur. Jaar' STUDIO: T.m. wo.: Casablanca 2.15, 7. 9.15 uur. Do.: The spirit ol St. Louis, a. L 2.15, 7, 9.15 uur. 18 J. Tot en met vrijdag 7 maart Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlem se voorjaarsbeurs vooi de Vrouw. Ge opend dagelijks van 1017 uur en van 19—23 uur. Dinsdag 4 maart Concertgebouw, 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Programma: Werken van Couperin, Messiaen, Franck en Alain. Rrinkmann, Grote Markt: De neer Koest «Preekt over het land Itaiië (Inst. voor arbeidersontwlkkellng) ans Halsmuseum, 20 uur: Dr. A. M. Lo- enz cle Haas spreekt over „Epilepsie, de vuige ziekte" (Volksuniversiteit). a1, Orote Markt, 20 uur: Lezing oor de heer Fons Jansen in het kader ah de Boekenweek. —rinkmann, Grote Markt, 20 uur: Ver overing van de Haarlemse Middenstands- «reniging met lezing door de heer A. JJWssen over het onderwerp: „Hoe ver meerder ik mijn inkomen?" Woensdag 5 maart lArans Halsmuseum, 20 uur: Dr. F. J. E. Jjogewind over „De mens in de samen- Ylng; samenleven, een excursie op het riem van de sociale psychologie". j ONDERTROUWD: K. L. Bosch en M. Ij po.st, G. B. Koeman en P. H. Polman, VA Lamme en M. E. Oderkerk. A. |TROUWD: E. Spoelder en E, W6«Servan een ZOON: E. Grau- V0/"an-Pedersen, J. Boon-Mulder, G hn; Borgmeier, J. P. Zaremba-Veld- Gpff U. van Huis-van As, G. J. E. van tern eh-Visje, J. M. Doornebosch-He- bj, L C. van Kempen-Lubbe. A. ivr ALLEN van een DOCHTER: J. kérp„' Ueezen-Heemskerk, N. A. Bak- hiei.,.1 assee, A. H. van Rooijen-Bau- OvSJi C. Stoffer-Driessen. Laai-cT LeDEN: M. Bruné-van der f>_ Westerhoutpark, G. Rin- eten en drinken. Hij stelde voorts, dat een schrijver bij zijn werk een wereld binnentreedt, die hij zelf heeft opge roepen Het publiek bepaalt niet het doel van die intrede, doch heeft wel een, zij het middellijke, invloed op de kwaliteit van die beweging, evenals op de vormgeving. MICHEL VAN DER PLAS dreef op een kostelijke en eerlijke manier de spot met het publiek van- de jaarlijkse boekenmarkt te Amsterdam, waar schrijvers eikaars boeken verkopen. De dichters worden bekeken als de die ren in Artis, en in dat geval trekt Mi chel van der Plas zich echt iets aan van zijn publiek. Hij kreeg in dit ver band een „open doekje" voor zijn op merking „YVanneer u minder geïnteres seerd was in de dichters, en meer in hun gedichten, dan waren wij al een eind verder". Afgaande op de directe bedoeling van de vraag, gaf de causeur te verstaan, dat hij, zolang hij aan het schrijven is, zelf publiek is. „Ik ben mijn eigen toe hoorder, totdat het gedicht klaar is. Dan word ik me dat grote „buiten" be wust en leg ik het gedicht te, vondeling, in de hoop, dat iemand het vindt en het wil houden. En steels kijk ik door de gordijnen, of het meegenomen wordt", aldus Michel van der Plas, daarmede aangevend, in hoeverre en wanneer het publiek hem interesseert. In een indrukwekkende en soms be wogen voordracht maakte HARRIE PRENEN onderscheid tussen „het" pu bliek en „mijn" publiek. Het eerste noemde hij amorf, het tweede achtte hij noodzakelijk als klankbord van de auteur. In zoverre, dus wat de tweede categorie betreft, vond hij het noodza kelijk, dat een schrijver rekening houdt met „zijn" publiek, waardoor hij van zelf naar „het" publiek komt. Uitvoe rig ging hij in op Gezelle, een gelukkig dichter, die zoals dat vroeger was geen publiek had, maar een volk. Gezelle schreef voor dat volk gelegen heidsgedichten, waaronder de schoon ste verzen zijn. Sinds de Tachtigers is dat anders geworden, want als je een god bent in het diepst van je gedach ten, schrijf je geen gedicht bij een kope ren bruiloft. Tenslotte prees Harrie Prenen de auteurs, die helemaal geen publiek hebben, die schrijven voor hun ge noegen en wier werk in de laden van mimmmiiiiiiimmiiiiiiimiiiiiiiiimHHU iimiiiiiiiiimmiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiinuiH,,,,! iitiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii hun bureau blijft liggen, totdat het'na hun dood ontdekt wordt en misschien uitgegeven. Over zichzelf was hij kort en bondig: „ik heb lak aan „het" publiek, maar ik ben op zoek naar „mijn" publiek". GODFRIED BOMANS bleek een be wonderaar én tegenstander van Prenen te zijn ten aanzien van diens laatste op merking. Schrijven is hetzelfde als spreken tot een ander, meende Bomans. De man, die op een eenzaam eiland zit en zogenaamd voor zijn genoegen schrijft, zal zijn pen in het zand gooien, als hij maar vermoedt, dat er nooit een schip aan de horizon zal verschijnen om zijn produkten af te halen. Hij zal zich dan gaan toeleggen op landbouw en visserij. Het is voor de auteur niet ge noeg beloning, dat zijn gedachten ge stalte krijgen. Hij wil ook erkend wor den. Overigens ontkende Godfried Bomans niet, dat de schrijver, die zich iets van zijn publiek aantrekt, in grote gevaren komt. De lezer transponeert een door hem bewonderd boek heel gauw op de maker, waardoor het misverstand van de artistieke roem ontstaat, dat schrij ver en werk samenvallen. Ofschoon het niet onjuist en zelfs wenselijk is, dat de auteur rekening houdt met wat de men- sen van ham verwachten, Komt hij toch Qeïis voor de keus te staanzichzelf te zijn en de mensen teleurstellen, of de mensen tevreden houden, maar zichzelf verraden. Het publiek kreeg daarna gelegen heid het zijne te zeggen, waarvan voor al de jongeren gebruik maakten. Hun opmerkingen leidden soms tot levendi ge discussie tussen de schrijvers zelf, die vaak bewonderenswaard waren in hun improvisatie. Er moest tenslotte toch een punt gezet worden. Doch dat geschiedde niet eerder dan nadat, de heer Rijdes voorzitter Van Run be dankt had voor zijn spitse en van esprit getuigend verbaal optreden op deze en vroegere soortgelijke avonden, en nadat de heer P. G. M. Coebergh, voorzitter van de vereniging van Haarlemse boek verkopers zijn dank jegens het septet in de vorm van een boek betuigd had. Binnen de witte muren van de Haarlemse Vleeshal was een uiter mate talrijk publiek bijeengeko men om te luisteren naar hetgeen zes Haarlemse schrijvers zouden openbaren ten antwoord op de vraag „Trek ik mij iets aan van het publiek?" Be avond was ge organiseerd t%r gelegenheid van de Boekenweek. M. rens*r\ni,ng' 36 Kamperlaan v=,„ Oudolf van H: R. Mee- rv74 j., Westerhoutpark, G Dijk-Ingenhoes van Schaik, 78 Hazen-.» g es van Schaik, 78 Gasthic aan' G' strUb's-Kruk, 66 j., 86 1 u>Ts.vest- D- A- J- Willemse-Welter, Gasti».' c' Beetsstr., K. van Dijk, 70 j., J' P" J" Hulsbosch .1 d.: De ere-médaille in goud, behorende bij de ridderorde van Oranje-Nassua, werd gistermiddag door de burgemees ter van Haarlem, rar. O. P. F. M. Oeniers. uitgereikt aan de heer G. Hmïmans, chef de bureau van het ad- •sjui aap aoojuiDi-sjnajnDoad ua -ua»nooA Simons, Bruch, van Lobcn Seis en Ober- man, ter gelegenheid van het feit, dat de thans koninklijk onderscheidene veer tig jaar werkzaam is bij de later met de laatstgenoemden uitgebreide asso ciatie. De heer Hurkmans was onmis kenbaar verrast door de huldiging, wel ke hem op het kantoor bereid werd, waar de talrijke vrienden en relaties, welke hij in de loop der jaren dank zij zijn verdienstelijk werk ook op an der dan juridisch gebied verworven heeft, zich niet onbetuigd lieten. „U bent blijkbaar een universeel mens", aldus begon de burgemeester zijn huldigingstoespraak, welke onmid dellijk volgde op die van de heer C. J. van der Ploeg, van de r.-k. landarbei- dersbond „Sint-Deus Dedit", voor wie de heer Hurkmans zich eveneens zeer verdienstelijk gemaakt bleek te hebben. Burgemeester Cremers wees er op, dat een chef de bureau als de heer Hurk mans niet alleen de onmisbare schakel op een advocatenkantoor is, maar dat hij bovendien nog kans gezien heeft tal van andere voor het maatschappelijk leven verdienstelijke activiteiten te ont wikkelen. Zo was hij in de loop der jaren betrokken jij de oplossing van kwesties in de bloembollenhandel, werk zaam op sociaal-charitatief terrein, tijdens de oorlog hoofdredacteur van een illegaal tijdschrift en na de oorlog lid van de nood-gemeenteraad" van Haar lem. Aan het slot van zijn toespraak deed de burgemeester mededeling van de koninklijke onderscheiding, welke hij de jubilaris vervolgens opspeldde. De heer Hurkmans was eerder reeds toegesproken door zijn principalen mr. j H J Simons en mr. A. Bruch, door de gerechtsdeurwaarder C. H. Erbrink de voorganger van de jubilaris op het advocatenkantoor - en door de heer Gisteren was het feest op nummer 90 aan de Zijlstraat te Haarlem. De boekhandel van de heer O. Th. Dantu ma bestond namelijk vijftig jaar. Be gonnen in hetzelfde perceel volgde uit breiding op uitbreiding. Er kwam een drukkerij bij in. de Schagchelstraat, maar ook deze verhuisde naar de Zijlstraat. De laatste verbouwing kw^im enkele ja ren geleden, toen' een ondergrondse showroom werd bijgebouwd. Maandag hield de heer Dantuma te zamen met zijn echtgenote receptie. Ve le leveranciers cliëntelen, vrienden en bekenden kwamen de heer Dantuma ge lukwensen met het unieke jubileum. De heer Dantuma is namelijk de oprichter en is nog steeds eigenaar van de zaak. Op de receptie waren verder aanwezig de hoofdcommissarissen van politie van Haarlem en Heemstede. Vele anderen brachten hun gelukwensen per telegram over of stuurden bloemen. van der Ploeg, terwijl talrijke advo caten, functionarissen uit gerechtelijke kringen, bestuursleden van verenigin gen, waarbij de heer Hurkmans betrok ken is en anderen hun gelukwensen aan boden tijdens een levendige receptie. In zijn dankwoord op de verschillen de toespraken toonde de onderscheide- '1® z'?b zeerste verrast met de hul- u i it slechts „onder voorrecht van boedelbeschrijving" wilde aanvaarden, terwijl hij allen dankte voor de aange name samenwerking en vriendschap, welke hij steeds mocht ondervinden. Maandagmiddag om kwart over een '8 de 5-jarige Daniël Hogenboom uit de Kolkstraat te Haarlem uit een raam gevallen, dat zich acht meter boven de straat bevindt. Het kind is met een her senschudding opgenomen in het Grote Gasthuis. Er is geen levensgevaar aan wezig. Het ongeval gebeurde, terwijl de moe der in een kamer op de tweede verdie ping aan de achterzijde van het per ceel bezig was. Vermoedelijk is het kind, dat in de voorkamer speelde, op de vijfentwintig centimeter brede ven sterbank geklommen, heeft toen de ra men geopend, en heeft zijn evenwicht verloren. „De jonge Haarlemse tenor Simon van der Geest is uitgenodigd bij de tra ditionele uitvoering van Bach's Mat- theus-passie, die op Palmzondag onder leiding van Eduard van Geinum in het Concertgebouw te Amsterdam plaats vindt, de 'Aria's te vertolken. Simon van der Geest studeerde aan het Am sterdams Muzieklyceum, alwaar hij het vorige jaar eindexamen aflegde. Zijn leraren waren Boris Laftotykin- Pelsky, Signora Perugia voor het Italiaanse en Paula Lindberg voor het Duitse repertoire. Simon van der Geest is in de kerk- muziekwereld geen onbekende. Reeds als knaap zong hij in het koor van de St.-Jozefkerk onder dirigent Jan Laar veld en in dat van de O. L. Vrouwe- kerk onder Jacq. de Jong z.g. Aanvan kelijk wilde hij pianist worden en nam hij les van Albert de Klerk, doch later voelde hij zich geroepen tot het zan gersambt. Vóór zijn eindexamen werd hij reeds in de gelegenheid gesteld voor de Radio op te treden. Voor zijn recitals koos hij bjj voorkeur Franse en Italiaanse lie deren. Zijn medewerking werd o.a. gevraagd voor de uitvoeringen van Honegger's „Le Roi David" onder di rigent Albert Wolff en Verdi's „Un giorno di Regni" onder de Italiaanse dirigent Alfredo Simonetto. Bij de Mattheus-uitvoering treedt hij op naast dc tenor Ernst Haefliger, en de bas Heinz Rehfus, de andere partijen worden vervuld door de dames Erna Spoorenberg en Annie Hermes, de he ren David Hollestelle en Hans Wil brink. In verband met het feit dat het Kre lagehuis te Haarlem wordt ingeno men door de Voorjaarsbeurs voor de Vrouw heeft deze week de wekelijk se bloemenkeuring in het Hillegom- se Treslong plaatsgevonden. Kwanti tatief veel minder dan voorgaande weken stond deze keuring kwalitatief weer op een hoog peil, doch .nieuws' was er niet veel te beleven. De hoofdschotel werd gevormd door de tulpen waaronder de machtige dar- win-hybriden het neusje van de zalm waren. Jac. Tol uit Sint Pancras had een aantal pannen met Lefeber s Fa vourite opgesteld die werkelijk het van hèt waren. Een prachtige verschijning is deze grote oranjerode tulp en naar ons gevoelen ook de mooiste onder de soortgenoten. Apeldoorn was eveneens door Tol aangevoerd; ook Ruibro van Hillegom bracht deze variëteit naar vo ren. De fa. D. W. Lefeber Co., te Lis- se, de winners van deze groep, voer den zelf Parade en Empire State naar voren en Diplomate was opgesteld door Ruibro en P. A. v. Saase te Hillegom. J. H. Rijkelijkhuizen, Hillegom, maakte furore met een aantal pannen fost. Princeps en C. N. Silver, Oude- sluis toonde parkiet All Bright, in huis gebroeid en als zodanig onberispelijk. Een mooie tulp qua kleur is darw. Pink Supreme van Gebr. Kaptein, Breezand, alleen een beetje los van bloem. Mooi waren ook vier grote kis ten met de dubbele gele Golden Victo ry van C. P. Alkemade Az„ Noordwjjk. De donkerrode Rococo was opgesteld door L. v. Staalduinen jr., 's Graven- zande, naast de lichtrode darw. Red Queen en de bruin met gele dubbele tulp May Beauty. Red Queen was even eens aanwezig van Th. v. d. Gulik, Spierdijk. G. Enthoven, Nieuw Vennep, en J. A. van Zanten, Heemskerk, had den de donkerrode tt. Atom opgesteld; de laatste bovendien nog de lilarose tt. Virtuoso. In oranjerood met gele rand lieten P. Hopman Zn., Hillegom. de tt. United Europe zien en J. C. v. d. Meer, Noordwijk, de zwavelgele tt. Li beration, die echter een andere naam moet hebben. Tr. t. Pater Silvmus van H. v. d. Poel, Lisse, heeft zuiverwitte forse bloemen maar de plant bleef in het ge heel wat kort. P. v. d. Haak, Noord- wijk, toonde de licht-oranjerode tt. Vink's Memory en Gebr. Segers, Lisse, de satijnrose parkiet Berlage. Narcissen waren er ditmaal slechts vier n.l. de trompetten Makassar van G. Enthoven, Nieuw Vennep, en Anima- to van P. J. v. d. Berg Zn., Egmond Binnen, beiden geel met oranjegeel, terwijl de laatste ook nog de bekende Abbey of Egmond had aangevoerd. P. v. Deursen, Sassenheim, was er met de grote bicolor Trocadero, met zwavelgele trompet, en de aardige, helderwit met gloeiend oranje g.k. Amateur. George Vreeburg, Lisse, toonde wat er met de witte hyacinth Nevada is te bereiken als ze in huis wordt gebroeid. G. Koster Cz„ Bovenkarspel, liet stam- selectie zien van Holl. iris White Ex celsior en Wülfinghoff, Rijswijk, kreeg het Getuigschrift I. klasse op zijn won dermooie goudgele freesia Gold Coast. De zeer lichtblauwe Seilla Tuberge- niana waren, in tegenstelling met vori ge week, nu heel goed; ditmaal ingezon den door Roozen-Kramer van Benne- broek. G. H. Hageman Zn., Heemste de, bracht wederom een viertal soorten van de aardige crocus Chrysanthus naar voren, t.w. Yellow Queen, Blue Bird, Pr. Beatrix en Ladykiller, en de fa. W. Blokker Jr., Akersloot, toonde grote verschillen van enkele galanthus- variëteiten, het bekende sneeuwklokje. Naast het gewone enkele type en de ge vulde vorm daarvan stonden er de twee maal zo grote Galanthus Max. en Viridi Apice, die zo te zien nog forser is maar minder bloemrijk. Tot slot: de eerste gladiolen waren er al, prim. Orange Favourite van G. J. II. Beukers, Noordwijk aan Zee. De bollen waren bij normale voorbehandeling 20 de cember in de warme kas gekomen en de eerste was 25 februari in bloei. Er waren slechts vier takken, maar het is toch wel een uitzonderlijke prestatie. Het jonge meisje en haar oudere slanke zusters kiezen een vrolijk, zon nig motief, maken de rok meters wijd en dragen haar petty-coat. De wat meer in leeftijd gevorderde vrouw kiest minder opvallende kleuren en maakt haar rok nauwsluitend of stikt de plooien wat in, waardoor een slank effect wordt verkregen. De vóórnaamste modelijnen van dit seizoen zijn, zoals bekend: afstaande kraag, mouwen, die j'uist bij het laag ste schouderpunt worden ingezet en een enigszins verdoezelde, doch geen ver waarloosde taille. Wij kregen gisteravond een zeer ge varieerde modecollectie te zien. Een aparte pyama in streepdessin kreeg een hartelijk applaus evenals de korte peignoirs. De strandpakjes met de leu ke wijde pofbroekjes vielen zeer in de smaak, vooral waar verschillende mo dellen uitgerust waren met een aparte rok, waardoor men het practische drie delige strandpak krijgt. Er zullen weinig mensen zijn, die zich gisteravond in de schouw burg niet geamuseerd hebben met het blijspel „Wie is Janus?" van Caro lyn Green. De Nederlandse Comedie heeft er onder regie van Henk Rigters een vlotte en charmante voorstelling van gegeven voor abonnementhouders. Maar toch kunnen wij ons voorstellen, dat al dat plezier een wrang bijsmaak je had, want de humor in dit stuk werd ten beste gegeven ten koste van een ons heilig begrip als het huwelijk. Die humor werd lot het einde toe volgehou den zonder ook maar een ogenblik stil te staan bü datgene waarmee de spot gedreven werd. Het is waar; het was een goedmoe dige spot en geen eerlijk mens zal er ernstig aanstoot aan nemen. Maar men vraagt zich alleen af of de schrijfster er niet beter aan had gedaan de ge voelens van een deel van haar publiek wat meer te respecteren. Uiteindelijk is dat natuurlijk haar zaak, zoals het onze zaak is die bijsmaak te proeven. Voor minderjarigen lijkt me dit stuk beslist niet geschikt. „Wie is Janus?" is een vraag die nauwelijks aan de orde komt in dit stuk, want van stonde af aan is duide lijk, dat het een schrijverspaar is, dat gedurende twee zomermaanden bijeen komt om best-sellers te schrijven van een' historische en pikante soort. Hij is getrouwd en zij is getrouwd, maar wanneer haar echtgenoot plotseling ten tonele verschijnt en bovendien een be lastinginspecteur komt controleren, blijkt het met „Janus" gedaan te zijn. Zjj ontdekt echter, dat de belastingin specteur er ook een vriendinnetje op na houdt en alles komt in het reine. Zij dreigt een ogenblik zowel haar man als haar schrijfpartner te verstoten, maar het slot van het liedje is, dal al les bij het oude blijft. Het is een vlotte comedie, die door Henk Rigters met vaart de planken op is gestuurd Edo Spier had er een heer lijk décor voor ontworpen en de dames waren door Dick Holthaus en Max Hey- mans bijzonder flatteus gekleed. „Zij" werd gespeeld door Mary Dresselhuis. Het is verwonderlijk hoe zij met altijd weer dezelfde gebaartjes en stemtril- linkjes, toch iedere keer opnieuw weet te boeien. Het argeloze vrouwtje kreeg bij haar in ieder geval prima gestalte. „Hij' werd tot 'n creatie gemaakt door het sobere, uiterst genuanceerde spel van Joan Remmelts. Haar echtgenoot was Louis Borel. Dat hij de rol ge speeld heeft durven we nauwelijks te schrijven, want het bleef beneden alle peil. Mien Duymaer-van Twist was een kordate uitgeefster, die kennelijk ple zier had in haar oude-vrüsters-bestaan. Dick SchCifer was een tezeer gechar geerde belastinginspecteur, die dit blijspel in de kluchtsfeer probeerde te trekken. J. W.v.d. V Dat jersey nog altijd favoriet is, valt te begrijpen, wanneer men bedenkt, dat het heerlijk licht, warm, practisch kreukvrij en bovendien voor vele doel einden geschikt is. In jersey zagen wij japonnen, ensembles, pakjes en een lange pantalon. Vele japonnen hadden het zo gewilde witte kraagje. Bij de jongere generatie staat dit fris en gezellig. De blouses waren stuk voor stuk het maken waard, evenals de vele rokken, die getoond wer den. Een mantelpakje met een los jas je blepk weer een begerenswaardig be zit voor iedere vrouw. In prachtige zwarte kamgaren baratea is het ge schikt voor de oudere dame en in tweed of dunne wollen stof voor de jongere De robe manteau, een geheel doorge knipte japon, kan, indien men- hiervoor de juiste stof kiest, een verfijnde uit- gaansjapon zijn, of een meer sportief karakter dragen. De accessoires spelen hierbij natuurlijk een belangrijke rol. Ook de hemdjurk werd vertoond, en wel op een aanvaardbare manier. Vermelden wij nog de zeer mooie mantels, waaronder die van pied de poule een zeer goede ontvangst kreeg. Tot slot werden er enkele zeer geslaag de avondjaponnen getoond en een ver rassende bruidsjapon. Een woord van lof voor het aantrekke lijke programma, dat de vorm van een handspiegel had meegekregen. De hoe den, die de mannequins tijdens de show droegen waren van Toon Smit. A. H. In het kader van de jaarlijkse actie ten behoeve van het Revalidatiefonds van de afdeling Haarlem en Omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond en de daartoe aan te wenden col lecties te Haarlem, Spaarndam, Bloe- mendaal, Overveen, Aerdenhout, Bent veld, Vogelenzang, Bennebroek, Nieuw Vennep, Abbenes, Hoofddorp, De Lijn den, Zwanenburg, Badhoevedorp en Vijf huizen in Maart, zal het Kindercircus „Lambertha" onder leiding van me vrouw (tante Gusta) van der Gracht, woensdag 12 maart een voorstelling ge ven in Gebouw St. Bavo aan de Smede straat te Haarlem. Bovendien zal deze avond benut worden voor een openbare uitreiking van een vervoermiddel ten behoeve van een lichamelijk gehandi capte. De heren C.C. van der Willigen, Bur gemeester van Haarlemmermeer en D. Heymans, directeur van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheids' dienst van Haarlem zullen beiden op de ze avond het woord voeren over de pfO' blemen rond de invaliditeit. De spaarcijfers bij de Nutsspaarbank te Haarlem gaven in de afgelopen maand een zeer grote vooruitgang te zien. De inleggingen bedroegen in fe bruari 2.861.270 en de terugbetalingen 1.934.636 zodat het spaaroverschot 926.634 beliep, tegenover 2.627 in ja nuari. Het spaartegoed bereikte hier mede een totaal bedrag van 48.703.896. In de afgelopen maand werden 859 nieu we spaarders ingeschreven, waardoor het totaal aantal spaarders steeg tot 86.314. Het aantal spaarbusjes in om loop steeg met 167 tot een totaal van 14.166. Nieuwe Aanwinsten: Franse romans. M. Auclair: Le mauvais Coeur. M. Bu- tor: La modification. M. Butor: L'em- ploi du temps. A. de Céspedes; Elles. Y. Chauffin: Ces enfants de malheur. E. Condroyer: La maison du grand si lence. A. Curvers: Tempo di Roma. J. David: Le crépuscule du matin. R. Flouriot: Le fleuve salé. J. l'Hote; La communale. P. A. Lesort: Le fer rouge. L. Psichari: Le chien et la pierre. M. de Saint-PierreLes écrivains. M. Susini: Un pas d'homme. De gemeente Haarlemmermeer heeft van de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten drie geldleningen aangeboden ge kregen, resp. groot 300.000, 38.000 en 450.000. De lening van 300.000 wordt aangeboden voor de aankoop en het bouwrijp maken van gronden in de Aalsmeerderbuurt-zuid, de lening van 38.000,- voor het dempen van de sloot langs de Olmenlaan te Zwanenburg en voor de aanleg van een riolering in de ze laan, en de lening van 450.000,- voor aankoop en bouwrijp maken van grond in Hoofddorp, Nieuw Vennep en Badhoevedorp. De rente van deze le ningen bedraagt zes procent, de loop tijd is ongeveer vijfentwintig jaar, de aflossing zal geschieden in twintig ge lijke termijnen, te beginnen op 15 no vember 1963. B. en W. stellen de raad van de gemeente Haarlemmermeer voor in de openbare vergadering van 6 maart te besluiter tot het aangaan van de leningen. DE VRIJE TIJD. In het gebouw van de St. Vincentiusvereniging aan de Zoé- testraat te Haarlem zal pater Beekman vrijdag 7 maart voor de r.-k. Commis sie „De Vrije Tijd" spreken over de onderwerpen „Het Gebed" en „Is de katholieke kerk aan het veranderen?" KRUIDENIERSBOND. De heer N. Olij van het Productiviteitscentrum zal maandag 10 maart in restaurant Brink- mann aan de Groote Markt te Haarlem op een bijeenkomst van de Nederland se Katholieke Kruideniersbond, kring Haarlem een lezing houden over nieuwe interieuren in kruidenierszaken. De voorzitter van de kring zal het punt „Be spreking Koopavond" aan de orde stellen. BRIDGE-DRIVE. Ter gelegenheid van het twaalfenhalf-jarig bestaan van de Bridgeclub „Boekenroode" zal zater dag 8 maart een bridge-drive worden gehouden voor alle bridge-clubs, aange sloten bij het district Kennemerland van de Nederlandse Bridge Bond. De drive wordt gehouden in restaurant „Dreefzicht" te Haarlem en zal als „Open drive" worden gespeeld. Op 8 maart zal het tevens twaalfenhalf jaar geleden zijn. dat de heer M. A. J. Daniëls te Heemstede bestuurslid van „Boekenroode" is, waarvan elf jaar als voorzitter. GROENTENVEILING. In de Bilder- dijkzaal van restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem houdt de Haarlemsche Groenten- en Fruitveilings vereniging dinsdag 11 maart, 's middags om twee uur, de algemene ledenver gadering. Het raadslid mevrouw J. J. van der Wel-Bjje (P.v.d.A.) heeft aan B. en W. van Haarlem de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Dragen B. en W. kennis van het feit, dat de omstandigheden in het Haar lemse woonwagenkamp voor „Haar lems Dagblad" aanleiding waren tot het publiceren op dinsdag 25 februari van een critisch artikel en interview? Zjjn B. en W. van mening, dat deze cri- tische geluiden in de huidige situatie van het kamp een volkomen juiste ach tergrond vinden? Kunnen B. en W. meedelen wat de reden is van het uit blijven van een voorstel tot totstand koming van de meest primaire voorzie ningen om het kamp redelijk bewoon baar te doen zijn? Is het juist, dat plan nen hiertoe reeds klaar zijn, zoals in het in de pers gepubliceerde intervieuw met de directeur van Sociale Zaken wordt meegedeeld? Kunnen B. en W. op korte termijn zulk een voorstel aan de raad doen toekomen, teneinde tot uitvoering van de voorzieningen te ge raken? Kunnen B. en W. de raad in lichten in hoeverre er ongeoorloofd schoolverzuim plaats vindt onder de leerplichtige kinderen uit het woonwa genkamp? Het Nieuw Operette Gezelschap zal maandag 10 en dinsdag 11 maart een opvoering geven van Emmerich Kal- mans „Die Csardasfürstin" in de stads schouwburg te Haarlem. Op 77-jarige leeftijd is te Haarlem overleden de oud-stadsarchitect van Am sterdam, ir. A. L. Hulshof. De heer Hulshof heeft als hoofd van de gemeentelijke afdeling gebouwen en later als stadsarchitect de leiding ge had bij belangrijke vooroorlogse gemeen telijke bouwwerken, o.m. de xhi- rurgische afdeling van het W.G., het Vossiusgymnasium in Zuid, de scholen aan de Joz. Israëlskade en de H.B.S. aan de Gerrit v.d. Veenstraat. Hij was ook de ontwerper van de nieuwe vleu gel van het raadhuis aan de O.Z.Voor burgwal. Ir. Hulshoff heeft talloze an dere gemeenten geadviseerd over ar chitectonische kwesties. Na zijn af scheid op 65-jarige leeftijd was hij ad viseur van de Ned. Hervormde Kerk voor de herbouw van verwoeste kerken. Laatstelijk had de heer Hulshoff nog zitting in de jury voor de prijsvraag voor de nieuwe Nederlandsche Bank aan de Oude Turfmarkt. De laatste bloemententoonstelling an nex mechanisatieshow „Bloemlust" werd bezocht door ongeveer 7500 beta lende bezoekers. Joegoslavië In een vraaggesprek met een verslaggever van de „New York Times" heeft president Tito ver klaard dat Joegoslavië tegenstander is van de vestiging van raketbases in Italië, omdat zijn land zich hierdoor in direct bedreigd zou voelen. (Niet offlcieie Koenes) Stt Ned. 1953 315 Ned 1953 315 Ned 1958 31'« Ned 1948 315 Ned 1950 315 Ned 1954 315 Ned 1955 1 3-315 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. tac. (nschr Grtbk 1946 S B.N.G. won.bouw 6 Ned. HandeJ Mil cert 4X.0 Van Berkel'a Patent CaJve-Delft cert Van Gelder K.od. Hoogvens cert Unilever cert Ned. Ka be) Pblllpt Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned Stoomb. Ml] Ned Scbeepv Unie Kilt U.VA. Del) Mt) cert. A'dam 214 '56 A'dam '56 U A'dam III Rentespaarbr vorig opening Slot 4/3 91% 89% 89% 88% 84% 84% 853/4 85% 88 873,4 90% 90 H 10815 14515 150% 150^/4 18915 300 172% 274 336% 337 225 255% 25914 145,50 148.80 46% 461,4 131%e 1341,4 121lie 11015 112 104,70 105.20 8215 61 6114 84% 93% 94% 103% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KL-M Montgomery Wr/d Radto Corp Republic StsW. Royal Dutqft Shell Vnim Oil Southern Jyelflc Souther» Railway Tidewater U.S Steel Stemming: 28/2 40% 39% 50% 50% 60'/. 34 6115 34% 78% 78% 27% 27% 33% 33% 3215 323,5 42 41 38% 3915 61 63 37% 3715 31% 31s/. 20% 21 58% 59% onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3