Soekarno pleegt overleg Nationale met zijn Raad VIJF SL4CHTÖFFERS van mijnramp geborgen Prinses Beatrix van haar reis naar de West terug In 1980 is bevolking van Azië even groot als thans de wereldbevolking In waas van geheimzinnigheid TERUGKEER VAN HA TT a IN REGERING NOG ONZEKER Kiest Atjeh zijde van Padang? Douglas Home in Zweden 30.000 Fransen naar Algerije 4h ton voor de kerkenbouw? Ongeluk te wijten aan onvoorziene geologische omstandigheid Vertraagde aankomst van het vliegtuig een teleurstelling voor de prinsessen Margriet en Marijke In 2000 zullen China en Indië alleen al dit inwoneraantal hebben bereikt Eén dode en twee gewonden bij een bedrijf son geval Het weer- Bisschoppen hoopvol gestemd De instorting in de Maurits Bank Ned. Gemeenten Lening van f miljoen 100 Blij weerzien op Schiphol Deze week eerste ont moeting sinds een jaar met prinses Als snelle bevolkingsgroei aanhoudt: Schippersvrouw over boord gevallen en verdronken Zolderbak gekapseisd; roerganger verdronken Nuntiatuur in Italië recipieert niet orei/wêvy/ Het weer in Europa President Soekarno heeft gisteren een bijeenkomst geleid Van zijn „Nationale Raad", die een jaar geleden in het kader van zijn plan tot „geleide democratie" werd opgericht. Deze bijeenkomst, die vandaag en morgen voortduurt, is in een waas van geheimzinnigheid gehuld, en na afloop van de besprekingen werd geen communiqué uitgegeven. Politieke waarnemers menen echter, dat de Raad de huidige moeilijk heden in het land heeft besproken, rfa een verslag te hebben aangehoord van een speciale groep leden van de Raad, die kortgeleden van een reis naar de buitengewesten zijn teruggekeerd. 40 miljard francs extra voor defensie 25.000 OP NO. 21052 V er jaardag Pauskroning Falcon Wollen Tweedjassen I Meer wind „WIE WINT WOENSDAG?" Woensdag 5 maart 1958 81ste JAARGANG No. 29851 dP r?hffltt.ing werd niet bijgewoond door ma w van de landmacht generaal- met de anrt?' Nasution, die tezamen 1ere chefs van staven der tot lid ran ldï,or ^resident Soekarno tot lid van de Raad is benoemd. Na- sution was gisteren in het bureau van de premier in een diep gesprek gewik keld met Djuanda. Later voegde ook de secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, Suwito Kusu- Riowidagdo zich bij hen. Naar werd ver nomen, was Suwito door premier Djuan da ontboden om zijn onderhoud met de Chef-staf achter gesloten deuren bij te Wonen. Deze politieke activiteit ontwikkelde zich na de tweede samenkomst tus sen president Soekarno en oud-vice- president Hatta sinds de proclamatie van de „revolutionaire regering", ze ventien dagen geleden. Bovendien viel zij samen met een door de Indone sische ambassadeur in de Philippij- nen, Nazir Pamuntjak. in Manilla af gelegde verklaring, waarin deze naar gemeld wordt, voorspelde, dat Hatta mogelijk tegen het einde dezer week aan de centrale rege- rin# zal gaan deelnemen en dat het kabinet-Djuanda wellicht zou kun nen aftreden. De Indonesische minis ter van buitenlandse zaken heeft ver klaard niet te kunnen geloven, dat de ambassadeur dit gezegd zou heb ben. Waarnemers in Djakarta achten het ^venwel zeer goed mogelijk, dat Soe- ptrno aan Hatta zou hebben gevraagd !n de regering terug te keren, doch zij eekenden nog volkomen m het duister 'e tasten over de voorwaarden voor *Ulk een terugkeer. Hatta, die een uitgesproken anti-com- hiunist is en die door het opstandelin genregiem in Midden-Sumatra als pre mier van een nationaal kabinet wordt verlangd, heeft tijdens het jongste week einde nog eens zijn standpunt herhaald, dat de communisten uit de regering be horen te bljjven. Het plan van Soekar- ho voor een „geleide democratie" daar entegen omvat het opnemen van de communisten in een „alle-partijen-kabi- net". De tweede ontmoeting tussen de bei de topleiders heeft in ieder geval ken nelijk meer succes gehad dan de eerste, die elf dagen geleden werd gehouden en die naar werd vernomen geen resulta ten zou hebben opgeleverd. Radio-Padang heeft beweerd, dat At jeh op het punt staat zich aan te slui ten bij het „rebellen-regiem van Midden- Sumatra". Volgens de omroep zou de volgende week hierover in Atjeh een officiële verklaring worden afgelegd. De premier van de tegenregering, mr. Sjafruddin Prawiranegara, heeft Via radio-Bukit Tinggi meegedeeld, dat de Caltex-petroleummaatschappij de betaling van „royalties" aan de cen trale regering in Djakarta heeft ge- staakt. Een woordvoerder van de maat schappij in Singapore heeft dit bericht ontkend. Een dergelijke beslissing zou nlleen door de directie van de maat schappij genomen kunnen worden, zei hij. Sjafruddin zei ook nog, dat de centrale regering er verstandig aan Zou doen geen aanval te ondernemen mgen de installaties van de Caltex bij pakan Baru. Waarnemers in Singapore Verwachten, dat de centrale regering haar troepen, die zich thans in de *uouw-archipel bevinden, opdracht zal Seven een landing te beproeven in de "hurt van Pakan Baru. De premier Van de centrale regering, Djuanda, heeft gisteren de algemeen vertegen woordiger van de Standard Oil Com- bahy op zijn bureau ontboden. fc-ftemier Gaillard van Frankrijk is te, met de betrokken ministers eens L; Worden over het zenden van verster- jjjjken naar Algerije, waar al 400.000 l>|5n strijd voeren met de opstandelin- da?' ^en beeft een compromis bereikt, Wi er vo,£ens een mededeling van be- 40 bare zijde op neer komt, dat er \v0 büljard francs extra beschikbaar gesteld en dat er 30.000 militai- va„ "aar Algerije gaan ter vervanging hu' de manschappen die na afloop van striiaJensttU<l gedemobiliseerd zijn. De KulHo ost Frankrijk al zo'n tien miljoen 'ard per dag- Men verwacht dat Gail- Rinp- aag nog het kabinet machti- Van J vagen om het voortbestaan defew ,rekering te verbinden aan de ensiebegroting, aldus meldt Reuter. iiiiiiiiimiii iiiiiuinnimiiiiiiiiimmiiimiiiiiiiiiinuiiimiii Het sprookje, waarover de bisschop van Rotterdam bü zijn aankondiging van Kerkenbouwzondag heeft gespro ken, belooft werkelijkheid te worden. Voorzover de cijfers der parochiële collecten thans bekend zijn is de op brengst vergeleken met vorig jaar met 50 procent gestegen. Gezien de voor lopige resultaten, hoopt mgr. Jansen op een totaal opbrengst van een kwart miljoen tegenover 170.000 in 1957. Het bisdom Haarlem is eveneens zeer tevreden over de tot dusver bereikte resultaten. Van de ruim 180 Haarlemse parochies hebben er 50 een bedrag op gezonden van 50.419,99. Men hoopt op een totaal opbrengst van bijna twee ton, tegenover 157.408,28 gulden in 1957, ofwel een stijging van 30 procent. Op het bisschoppelijk secretariaat van Rotterdam zijn thans opgaven binnen gekomen van 73 parochies en rectora ten van de 175, welke het bisdom telt. De opbrengst van deze 73 parochies en rectoraten op Kerkenbouwzondag 1958 is 109.557 tegenover 73.616 in 1957, een meeropbrengst van ruim 35.000 ofwel bijna 50 procent. Op gironum mer 647.700 t.n.v. de vicaris-generaal van de Bisschop van Rotterdam komen ook talrijke giften binnen. Het eind- totaal hiervan wordt bekend gemaakt, wanneer alle cijfers van Kerkenbouw zondag 1958 op het bisschoppelijk secre tariaat zijn binnengekomen. Engeland In een mijn in Zuid- Wales zijn twee mijnwerkers om net leven gekomen doordat hun liftkooi m de schacht omlaag stortte. Twee anderen werden ernstig gewond. Ook in een mijn bij Sheffield is een liftkooi neer- gëstort. Daar werden 45 mijnwerkers gewond. Naar wij vernemen zal de Bank van Nederlandsche Gemeenten een obligatie lening uitschrijven groot f 100 miljoen, rentende De uitgiftekoers is 99%, de looptijd 25 jaar Het doel van de le ning is financiering van de kapitaals uitgaven, o.a. woningbouw. In de 538e staatsloterij, 4e klasse, 11# lijst is een prijs van 25.000,- gevallen op no. 21052. In het gebied ten noord-oosten van Duvivier in Algerië hebben Franse troepen een zuiveringsactie gehouden, waarbij 44 fellagha's werden gedood en elj gevan gen genomen. Hier ziet men twee Franse militairen drie Algerijnen op wapenen fouilleren. Met een vertraging van bijna twee en een half uur is Prinses Beatrix dins dagavond met de super constellation „Griffioen" van haar reis naar de West op Schiphol teruggekeerd. Zij werd op het platform door haar moe der begroet. Zowel boven in het restaurant, als op de ontloop en het platform waren j zeer veel mensen aanwezig, toen het i grote toestel in het licht van vele fel- i Ie lampen vlak voor de aankomsthal tot stilstand kwam. Er was een glim lach op het gelaat van de koningin, toen zij haar oudste dochter, met een boeket witte 'doemen in haar hand, een wit hoedje op het hoofd en een grijze mantel aan, stralend van vreugde over de geslaagde reis en over de gelukkige thuiskomst in de opening van het toe stel zag verschijnen. De kroonprinses kwam snel de tran af en moeder en dochter vielen elkaar in de armen. Daarop schudde prinses Beatrix ver scheidene autoriteiten de hand. Nadat de prinses vervolgens harte lijk afscheid had genomen van de ge zagvoerder en de bemanning van de constellation, kreeg het enthousias te publiek boven op de omloop gelegen heid de kroonprinses toe te juichen. Prinses Beatrix was er zo verrast door, dat ze naar boven wuivend in de richting van de omloop en de ont vangstkamer liep en zich toen in alle drukte plotseling realiseerde, dat ze haar moeder kwijt was. Ze keerde zich om, schoot in een lach en liep snel naar nare majesteit terug, die, nog steeds omstuwd door de aanwezigen, inmid dels ook naar de ontvangstkamer op ^?w;Iï.a^T, Sn tweede male juichte het publiek op de omloop spontaan de ko ningin en de kroonprinses toe, totdat dezen met het gevolg en de gasten in de ontvnngstKa.m©r verdwenen. Tien minuten later namen de konin gin en de prinses in de hofauto's plaats en ook dit geschiedde onder de hartelijke t spontane van hét publiek. toejuichingen Intussen was de vertraging van de aankomst een grote teleurstelling, voor de prinsessen Margriet en Ma rijke, die er de hele dag op hadden gevlast om samen met moeder om half zeven naar Schiphol te gaan,' wapt prinses Beatrix zou om half acht aankomen. Toen in de loop van de middag bekend werd, dat het veel later zou worden, moest van dit plan worden afgezien. Voor de jeugdige prinsessen werd het te laat om er bij te zijn. Robin Douglas Home, de 26-jarige Britse ex-barpianist die dingt naar de hand van prinses Margaretha van Zwe den, is gisteren per vliegtuig uit Hon den in Stockholm aangekomen. Hij reisde onder de naam Yorke om de pers op een dwaalspoor te brengen, een poging die evenwel niet gelukt is. Hij blijft een week in Zweden en zal de prinses voor het eerst sinds een jaar weer ontmoeten. Indien het tot een huwelijk komt zal prinses Margaretha het vierde lid van de Zweedse koninklijke familie zijn dat haar koninklijke titels d >r een morganatisch huwelijk verliest. Volgens haar vrienden kan haar dat weinig schelen. Douglas Home logeert bij de Britse militaire attache in Stock holm. In totaal waren vanochtend vjjf van de zeven slachtoffers van de mijnrani' te Lutterade- Geleen geborgen. Verscheidene instanties en personen hebben telegrammen naar de Staats- mjjnen gezonden, waarin zij hun deel name met de ramp betuigen. Onder andere deden dit de staatssecretaris van economische zaken dr. G. Veld kamp, het bestuur van de Mijn Indus trie Raad en het bestuur van dé Britse kolenmaatschappij The National Coal- board. Met uitzondering van de ingestorte pij ier is in het ondergronds bedrijf van Staatsmijn Maurits dinsdag normaal doorgewerkt. Zelfs de meeste mijnwer kers die de betrokken pijler nog bij tijds konden verlaten, zijn ondanks de voor hen aangekondigde extra verlof dag gewoon in het ondergronds bedriji afgedaald. Een kleine onregelmatigheid deed zich voor met een 25-tal Italianen, die weigerden af te dalen zolang de slachtoffers nog niet geborgen waren. Na enig overleg zijn ook deze man nen normaal aan het werk gegaan. Op een persconferentie, die dinsdag middag in Geleen is gehouden, heeft directeur ir. A. Hellemans van de di rectie der staatsmijnen medegedeeld dat het opruimingswerk en het zoeken naar de slachtoffers in vier ploegen van vier mijnwerkers wordt verricht. Zij lossen elkaar op geregelde tijden af. Omtrent het late tijdstip, waarop de ramp bekend werd gemaakt, deel de ir. Hellemans nog mee, dat dit te wijten is geweest aan diverse facto ren. Allereerst was het uur, waarop het ongeluk gebeurde, zeer ongunstig. De instorting deed zich voor op een moment, dat de dienst nog niet was afgelopen. Was dit wel het geval ge weest, dan had een controle van de penningen gemakkelijk kunnen aanto nen, hoeveel mijnwerkers door het ge steente waren bedolven. Bovendien werd het vaststellen van het aantal slachtoffers bemoeilijkt door het feit, dat pas maandag een geheel nieuwe bezetting in de onheilspijler was te werkgesteld. De pijler leek geschikt om er jonge mijnwerkers ter voltooiing van hun op leiding in te laten afdalen. De bezetting van de pijler bestond voornamelijk uit enkele maanden bj iostslepers, die pas de staatsmijnen in dienst zijn. Onder leiding van een vier tal instructeurs en enkele ervaren hou wers zouden zij er hun opleiding vol tooien. De samenstelling van deze be zetting verklaart, waarom vijf van de zeven slachtoffers slechts kort of pas enkele maanden op staatsmijn Maurits werkzaam waren. De twee andere slachtoffers, de Nederlander Blom maart en de Pool Zietarski waren hou wers en respectievelijk 4 en 10 jaar bij de Staatsmijnen in dienst. Van justitionele zijde zal geen onder zoek naar de schuldvraag van de ramp op Staatsmijn Maurits te Geleen wor den ingesteld. Dit zou alleen gebeuren wanneer van enig misdrijf sprake zou zijn. Dit laatste is volledig uitgesloten, omdat de ramp te wijten is aan een niet te voren te berekenen geologische omstandigheid. Een laag slecht gesteente, waarvan de aanwezigheid boven de koollaag van de ongelukspijler niet werd vermoed, is gaan schuiven en heeft een zij waartse instorting van het pijlerdak veroorzaakt. Van het voorkomen van de ze slechte steenlaag, een brak ge naamd, was de mijnbouwkundigen niets bekend. Evenmin werd deze brak door de speciaal geïnstrueerde mijnwerkers, die de pijler onlangs hebben „aange zet". geconstateerd. Niemand van de betrokken func tionarissen is derhalve tekort gescho ten. Wel zijn getuigen van het ongeluk maandagavond aan een urenlang ver hoor onderworpen. Dit verhoor werd afgenomen door functionarissen van de Staatsmijnen en van het staatstoezicht op de mijnen. Dit is alleen gebeurd Prinses Beatrioc is gisteren per vliegtuig uit de West in Nederland teruggekeerd. Op Schiphol werd zij afgehaald door H. Af. de Koningin. Indien de bevolking van Azië in het i huidige tempo blijft groeien, zal zij in i het jaar 1980 even groot zijn als de huidige wereldbevolking, terwijl China en Indië tezamen in het jaar 2.000 even veel inwoners zullen hebben als thans i de gehele wereld, aldus een door de Verenigde Naties samengesteld over zicht, dat in de jaarlijkse bijeenkomst van de Economische Commissie van de Verenigde Naties voor Azië en het Verre Oosten is besproken. Volgens het rapport stellen deze fei ten duidelijk de mogelijkheid in het licht, dat de hoop op verhoging van het levenspeil in Azië niet zal worden bewaarheid, indien de bevolkingsgroei onbelemmerd voortgaat. De plannen, die in sommige Aziatische landen be staan om de bevolkingsgroei te rem mer, moeten daarom belangrijk worden geacht, aldus het overzicht. Azië heeft rijke welvaartsbronnen, die nog niet aangeboord zijn, zoals bodemschatten, en grote mogelijkheden voor de opwek king van elektriciteit met waterkracht. Daar staat echter tegenover, dat de bevolking voortdurend toeneemt, het geen voor vele landen in dit wereld deel een vraagstuk vormt. De verkoop van landbouwprodukten uit de overschotten in de Verenigde Staten, zo vervolgt het rapport, is een steeds belangrijker rol gaan spelen in Azië. Ondanks de kritiek op dit pro- gramma krijgt men de indruk, dat het in Azië steeds meer wordt aanvaard. De Sovjet-Unie verleent niet alleen aan China hulp, maar ook aan andere Azia tische landen, o.a. aai. Afghanistan, In dië en Indonesië. In bepaalde geval len neemt deze hulp grote afmetingen aan. Sedert 1953 verleent China meer hulp aan andere landen dan het zelf van de Sovjet-Unie ontvangt. De vooruitzichten voor de voedsel voorziening in 1958 worden in het overzicht niet bijzonder goed genoemd. De verwachting wordt uitgesproken, dat de Aziatische landen meer voedsel zullen moeten importeren. De Aziati sche rijstinvoer zal dit jaar minstens even groot zijn als die van 1957 en wellicht zelfs groter. Droogte of over stromingen of beide hebben de produk- tie van rijst in Indië, Ceylon en Indo nesië ongunstig beïnvloed. Leden van de bergingsploeg in de mijn Maurits komen, nadat zij zijn afgelost, boven- om het ongeluk zo volledig mogelijk te kunnen reconstrueren. Een en ander is dinsdagmiddag door de mijnbouwkundige directeur van de Staatsmijnen ir. A. Hellemans aan de vertegenwoordigers van pers en radio meegedeeld. Ook zijn de ringleden van Staatsmijn Maurits op diezelfde dag tijdens een spoedeisende vergadering uitvoerig over het gebeurde ingelicht. Vandaag werd in verband met de ramp een speciale vergadering van de ondernemingsraad van de Staatsmijnen gehouden. Staatsmijn Maurits te Geleen is de grootste twee schachten-mijn ter we reld. Een derde schacht is nog in aan bouw. Het ondergrondse bedrijf van 'deze mijn is zo groot als de oppervlakte van de stad Amsterdam. De grootte van het Maurits-concessieveld, gelegen tus sen de concessie van Staatsmijn Emma te Treebeek en de Belgische grens, is vijfduizend hectare. Het aantal verdie pingen bedraagt vier, te weten 391, 455, 548 en 660 m. Een vijfde verdieping, 810 meter, is momenteel nog in aanleg Op de 391 meter verdieping bevindt zich een vluchtgang naar het önder- grondse bedrijf van Staatsmijn Emma. De lengte van de ondergrondse open staande werken bedraagt 180 km. Hier van zijn rond 120 km steengang en 60 km pijlers. De produktie, voor een kwart langs mechanische weg gewon nen, beloopt per jaar gemiddeld twee en een half miljoen ton, dat is een der de van de totale kolenproduktie van de Staatsmijnen. Sinds Staatsmijn Mau rits, met de aanleg waarvan in 1915 werd begonnen, in 1926 in exploitatie kwam, heeft deze mijn in totaal meer dan 70 miljoen ton vetkool geproduceerd Op deze jongste Staatsmijn zijn rond 10.000 personen werkzaam. Hiervan ne men er meer dan 6500 deel aan het ondergrondse arbeidsproces. De 64-jarige machinist. W. Broek huis is gisteren om het leven gekomen toen tengevolge van een defect in een koelmachine in de coöperatieve stoom- zuiveifabriek te Duider, gemeente Weerselo, amoniakdamp in de ma chinekamer van dit bedrijf ontsnapte. Twee andere personen, een monteur en de tweede machinist liepen lichte brandwonden in het gelaat op en wer den ter observatie in het r.-k. zieken huis te Hengele, opgenomen. Hun toe stand was gisteravond zeer redelijk. Op de Nieuwe Maas is dinsdagavond een 38 ton metende zolderbak, die ge trokken werd door de sleepboot „Son- ja", gekapseisd. Daarbij is de roergan ger J. Stapel uit de Tweebosstraat Rotterdam dronken. te water geraakt en te ver- -iivertma f Dinsdagmiddag is in de Waalhaven te Rotterdam de 29-jarige mevrouw Ch. van Gorkum-Blok, tijdens- afwezig heid van haar man, van het rijnschip „Flamingo" over boord gevallen en verdronken. Toen haar man uit de stad terugkeerde, zag hjj haar vele meters verder in het water drijven. Hjj slaag de er in haar met behulp van andere schippers op het schip te brengen. Een ijlings te hulp geroepen arts kon ech ter slechts de dood constateren. De pauselijke nuntiatuur in Italië heeft officieel bekend gemaakt, dat de gebruikelijke receptie ter gelegenheid van de verjaardag van de Pauskroning geen doorgang zal vinden, zulks in ver band met het feit, dat Paus Pius XII alle festiviteiten heeft afgelast met het oog op de recente felle aanvallen tegen de Kerk en de uitspraak in het proces tegen de bisschop van Prato. Zowel de vice-staatssecretaris van buitenland se zaken van Italië, Scalfaro, als de Italiaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel, Migone, hebben langdurige be sprekingen op het Pauselijk staatssecre tariaat gevoerd. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachtimg tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot krachtige, in het noorden tijdelijk harde wind, ruimend van zuidwest naar noord west. Iets kouder overdag. Zon: 7.17—18.27. Maan: 19.56—7.12. Advertentie Dinsdag sluiting; Woensdag uitslag. Zie pagina g temp. neersl. Station Wet/ heden afgel. 7 uur 24 uur Stockholm geheel bew. 3 2 Oslo onbewolkt -1 0 Kopenhagen regen 3 2 Londen zwaar bew. 7 0 Amsterdam zwaar bew. 6 0J Brussel geheel bew. 6 0 Luxemburg mist -1 0 Parijs geheel bew. 3 0 Nice onbewolkt 6 0 Berlijn regen 3 0.1 München geheel bew. -5 0 Zürich mist -5 0 Genève onbewolkt -2 0 Wenen zwaar bew. -3 0 Innsbruck zwaar bew. -9 0 Rome onbewolkt 4 2 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van 'redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1