Onder de blauwe vaan van Lotharingen Rallye Bagdad Republikeinse Volksbeweging weigert staatssecretariaat Felle brand in bandenfabriek te Diemen W erkloosheidsverzekering heeft voldoende reserve Detain opent nieuw kantoor KRUISWOü.ti/ltAADSEL Plan van premier Gaillard mislukt Twee bejaarden omgekomen Verkiezings borden vernield Jemen bij de Ver. Arabische Republiek Werkloosheid licht gestegen gr ÜÈWiïï H Indonesië leent 15 min dollar Voor Tunesische en Marokkaanse zaken Amsterdamse dollar lening betaalt zichzelf Stem van Busby zal zijn club stimuleren Gasverstikking Danktelegram van prinses Beatrix Waarschuwing van de burgemeester van Amsterdam Schade geschat op f 100.000 „AMOR" ging DOOR VOCHTIG ERTS TEN GRONDE Ontploffing tijdig voorkomen „Het Heertje" failliet naar Waar blijft raamwet op het voortgezet onderwijs? WOENSDAG 5 MAART 1958 PAGINA i> Minister Hofstra: Toewijzing van binnen lands kapitaal wordt kleiner Via geluidsinstallatie Dr. O. F, E. Muhlbock bijzonder hoogleraar Nieuwe Kamerleden In februari door AGATHA CHRISTIE Forste Kamer vraagt: Onderwijs moet wel gewijzigd, niet verlicht worden Broeders St.-Joannes de Deo gaan zieken verplegen in Afrika Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Katholieke Illustratie „//////W'/A ffV deze foto ziet men dak, waarin een (Van onze Parijse corespondent) PARIJS, hedenmorgen De parlemen .sfractie van de Repu blikeinse Volksbeweging (christen-de mocraten) heeft gistermiddag met een krappe meerderheid een van haar leden, de heer Dupraz, machtiging geweigerd tot het aanvaarden van een hem door minister-president Gaillard aangeboden staatssecretariaat aan Buitenlandse Za ken, waar hij speciaal belast zou wor den met de behartiging van de Frans- Marokkaanse en Frans-Tunesische be trekkingen. Naar de voorzitter van de ministerraad had doen verluiden, was de instelling van dit staatssecretariaat noodzakelijk gebleken ter verlichting van de taak van de minister van Buiten landse Zaken, de heer Pineau. Op zich ls dit als beweegreden zeker plausibel De dollarlening van Amsterdam valt niet onder het zgn. rentegamma omdat dat slechts geldt-voor leningen op de binnenlandse kapitaalmarkt. De bedoe ling van het rentegramma is immers, zo stelt minister Hofstra in antwoord op ATagen uit de Tweede Kamer, om op de binnenlandse markt een coördi natie tussen vraag en aanbod tot stand te brengen. Dit aspect geldt niet voor buitenlandse leningen. Er zijn bij een buitenlandse lening wel problemen die meer liggen in de deviezensfeer en het valutarisico. Mi nister Hofstra heeft echter gemeend hier overheen te kunnen stappen om dat de Amsterdamse lening wordt ge bruikt voor de financiering van objec ten, die weer deviezen opbrengen. Zij is „self liquidating" De minister heeft Amsterdam wel doen weten dat bij de huidige kapitaal- schaarste de toewijzing van middelen via de n.v. bank voor Nederlandse ge meenten o.m. afhankelijk zal worden gesteld van het bedrag, dat Amsterdam uit de buitenlandse lening heeft verkre gen. Voor de aanvang van de komende wedstrijd Manchester UnitedWest Bromwich Albion, welke op Old Traf- ford wordt gespeeld, zal de stem van Mat Busby over het veld klinken. De manager van Manchester, die nog steeds in het „Rechts der Isar-hospitaal" in München verblijft, heeft een bood schap op een geluidsband laten opne men, welke via de geluidsinstallatie van het terrein van United zal worden uit gezonden. De inhoud van deze boodschap zal tevoren niet bekend worden gemaakt. Men gelooft echter, dat Mat Busby de dank van zijn club en van de stad Man chester zal uitspreken voor de zorg, die in het ziekenhuis van München aan de gewonden van de vliegramp is en wordt besteed. De wedstrijd tegen West Bromwich zal worden bijgewoond door 30 artsen en verpleegsters van het ziekenhuis en door de burgemeester van München, Adolf Hieber. De delegatie van artsen en verpleegsters staat onder leiding van de directeur-geneesheer prof. Georg Maurer. Twee Utrechtse bejaarden, de 83-ja- rige heer A. W. van Veenendaal en zijn 89-jarige schoonzuster, mej. W. Gadel- la, zijn door gasverstikking om het le ven gekomen. De oude heer had maan dagmiddag een gascomfoor in de jeu ken willen aansluiten maar heeft daar bij een verkeerde kraan opengedraaid. Het gas stroomde vrijelijk door de wo ning, zonder dat de oudjes iets heb ben gemerkt. Hun reukvermogen was de laatste tijd nl. aanzienlijk minder geworden. De dood overviel de yr°nw terwijl ze in een stoel zat, terwijl het ontzielde lichaam van de man m de gang werd aangetroffen. genoeg. Men mocht zich evenwel afvra gen of Gaillard niet eveneens een ge- dachtengang had gevolgd van, op zijn Nederlands weergegeven, „nieuwe be zems vegen schoon"; hetgeen dan in het bijzonder de oplossing van de moeilijk heden met Tunesië, waaraan zich nu nieuwe nationalistische moeilijkheden met Marokko schijnen te gaan toevoe gen, zou hebben moeten bevorderen. De nieuwe staats-secretaris zou name lijk voor zijn rayon een volledige machtsdelegatie hebben gekregen, met ander" woorden hij zou in fei te naast minister Pineau hebben kun nen optreden, zoals ook staatssecretaris Maurice Faure reeds doet voor de zaken het gemeenschappelijk Europa betref fend. Aannemelijk is tenslotte ook nog dat minister-president Gaillard de Re publikeinse Volksbeweging meer dan tot dusverre rechtstreeks heeft willen betrekken in de verantwoordelijkheid voor een der meest omstreden onder delen van het regeringsbeleid, daardoor de samenhang van zijn regeringsmeer derheid tevens enige hoognodige ver sterking bezorgend. Wat ook allemaal de berekening moge zijn geweest, de beslissing van de Volks- republikeinse fractie heeft er een streep door gehaald. Daarbij hebben de Volks republikeinen ten overvloede nog weer eens onthuld hoe ook zijzelf intern ver deeld zijn door de met Noord-Afrika sa menhangende problematiek. Van de oud premier Georges Bidault, die inds er.ige tijd met de aanvoerder der Sociaal-Re publikeinen de heer Soustelle, en de ge wezen minister van Nationale Defensie de heer Morice van de dissidente radi calen in een soort driemanschap cam pagne voert voor een veel energieker beleid, gericht op het Frans houden van Algerije, heet het dat hij binnen zijn eigen partij vrij eenzaam voorligt op zelf de meert behoudend pezinden. Verschillende van de Volksrepubli- keinse fractieleden hebben naar ver luidt in hoogst onomwonden termen ge motiveerd waarom het geen pas gaf dat een der hunnen het nieuwe staats secretariaat op zich nam. „Deze verant woordelijkheden", zo betoogden zij, „kunnen wij niet aanvaarden. De Repu blikeinse Volksbeweging is het met de regering niet eens voor wat het beleid inzake Algerije en Tunesië betreft". Het ontgaat derhalve ook deze Volksrepubli keinen allerminst dat de Tunesische af faire niet los gezien en behandeld kan worden van het Algerijnse drama, dat formeel tot Frankrijks binnenlandse za ken wordt gerekend en waarvan de re gie, voor wat de politiek betreft, voor alsnog vastbesloten in handen wordt ge houden door minister Lacoste. De heer Dupraz heeft verklaard dat hij de door zijn „vrienden" genomen beslissing be treurt en ziet als zwaar van konsekwen- ties, maar dat hij er zich bij neerlegt. Tot bijzonder hoogleraar - als eerste bezetting van de voor kort vanwege het Nederlands Kankerinstituut bij de gem. Universiteit van Amsterdam ingestelde leerstoel - in de „experimentele onco logie" (kankeronderzoek) is benoemd dr. O. F. E. Muhlbock, sinds 1946 hoofd van de biologische afdeling en voorzit ter van de wetenschappelijke staf van genoemd kankerinstituut. 1e dr. Des nachts zijn te Amsterdam een aantal verkiezingsborden van één be paalde partij deels vernietigd, deels weggehaald. Het betrof hier een geor ganiseerde actie van jongeren onder leiding van ouderen. Tegen allen, die hierop worden betrapt zal ten strengste worden opgetreden door de politie, zo heeft de burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall als hoofd van de poli tie dinsdagavond meegedeeld tijdens de begrotingsdebatten in de Amsterdamse gemeenteraad. Indertijd zijn de politieke partijen met de gemeente officieus overeengekomen het bekladden van muren en schuttin gen met verkiezingsleuzen achterwege te laten. Deze onderlinge afspraak betekent volgens de burgemeester, dat de par tijen thans elkanders borden op brug gen en op pleinen dienen te respecte ren. In het gewraakte geval zijn dui delijk aanhangers van een bepaalde partij georganiseerd aan het werk ge weest. De heer J. Boetje (P.v.d.A.) sloot zich bij de opmerkingen van de burge meester aan. Hij verklaarde, dat recla mes aan huizen en dergelijke, het mik punt zijn van bepaalde jongelui, die door ouderen worden gesteund en hij juichte de maatregelen van de politie dan ook toe. Desgevraagd deelde de politie mee, aangifte te hebben ontvangen, dat waarschijnlijk een dertigtal borden van de communistische partij zijn vernield. De politie heeft drie jongens, 16 of 17 jaar oud. aangehouden en de vracht auto, waarop de gestolen borden wer den vervoerd in beslaggenomen. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag onstreeks vier uur werd de vrijwillige brandweer te Die- men gealarmeerd voor een felle uit slaande branc ir de bandenfabriek In ter Sales op de Sniep te Diemen. Het bleek dat de brand was uitgebroken in de plasticbrekerij van de firma Sa- bin Co. Grote rookwolken ontwikkelden zich in de omgeving, terwijl de vlammen fel uitsloegen. Het gehele pana van dit bedrijf brandde uit. Tevens ging een partij tweedehands autobanden, welke op het terrein was opgeslagen, in vlammen op. Een tegen het pand gelegen opslag loods va.i de firma Inter Sale, waarin een parti. nieuwe autobanden was op geborgen, werd eveneens een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op ruim honderdduizend gulden. De vrijwillige brandweer van Diemen kreeg in de loop van de middag as sistentie van de brandweer uit Muiden. Des avonds om zeven uur was men het vuur meester. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek inge steld. 11 - Na de emotievolle avond zegt Victor de volgende morgen: „Laten we deze dag besteden om Venetië te leren kennen. Het gebeurt niet dikwijls, dat een Noorderling daartoe in de gelegenheid is." Ze dwalen langs de kana len, door nauwe steegjes, over prachtige pleinen en bekijken met verwon dering het bonte Venetiaanse straatgewoel, maar bemerken niet, dat een paar ongunstig uitziende individuen hen op een afstand volgen. Deze kerels komen echter niet dichterbij, ook niet, wanneer de beide Lotharingers bij de haven gekomen zijn, waar ze een ogenblik uitrusten. Victor denkt steeds aan Bianca, en Robert, die begrijpt, wat er in hem omgaat,, zegt: „Seigneur, laten we de opdracht van onze Hertog niet vergeten!" Lachend antwoordt Victor: „Wees gerust, Robert, wat er ook gebeurt, het belang van Lotha ringen gaat voor!" Morgen weten we, welk bericht we de Hertog kunnen zenden." Al pratende wandelen ze verder de stad door. Ongemerkt volgen hen echter nog steeds twee duistere figuren, die ook 's avonds, wanneer de beide vrienden reeds lang huiswaarts zijn gekeerd, het huis van de kan selier blijven gadeslaan. Een langdurig onderzoek heeft uit gewezen, dat het K.N.S.M.-schip „Amor" in maart van het vorig jaar in de Middellandse Zee ten onder is ge gaan door een ladingverschuiving, die het gevolg was van een te hoog voch- tigheidsgeha 'e van de pyrietlading. De ze lading was ingenomen bij de mijnen op Cyprus. Het erts was niet voldoen de gedroogd. Door de trilling van het schip kwam het vocht vrij en maakte van de lading een brij, dié tijdens een stroom in beweging kwam. Bij de on dergang waren geen mensenlevens te betreuren. Een 55-jarige stoker heeft gistermor gen in de kelder van een bankgebouw aan de Blaak te Rotterdam enige bange ogenblikken beleefd. Toen hij met las- werkzaamheden bezig was, sloeg plot seling de vlam in de acetyleenfles. Onmiddellijk waarschuwde men brand weer en politie en spoedig was de om geving van het bankgebouw afgezet. De brandweer liet meteen de kelder vollopen om de fles in het water af te koelen en daarna deed men de fles in een bak met water. Twee brandweer lieden hebben tenslotte de gevaarlijke fles in de wijnhaven laten zakken. In de vacature van prof. G. de Grooth (VVD) heeft de voorzitter van het cen traal stembureau benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello te Loenen aan de Vecht. Tot lid der Tweede Kamer is in de vacature - J. F. Reuter (CPN) benoemd verklaard de heer B. Brandsen te Am sterdam. De kroonprins van Jemen, prins Saif al Badr (midden) gefotografeerd met president Nasser van Egypte en presiden Koewatly van Syrië tijdens de eerste bijeenkomst van de regeringshoofden na het besluit van Jemen om toe te trecie tot de verenigde Arabische republiek. De opname werd in Damascus gemaakt. Het gezamenlijk vermogen van de wachtgeldfondsen beloopt thans 340 mil joen gulden, dat van het algemeen werk loosheidsfonds 456 miljoen gulden. Ver meerderd met de lopende premie-op brengst is dit een reserve, waaruit een werkloosheid van 13 pet gedurende twee jaar zou kunnen worden opgevangen. Het gemiddelde percentage van de werk loosheid bedraagt thans 3,9 pet.; er is dus geen reden zich thans over de Morgen opent in Londen de tentoonstelling van het ideale huis zijn poorten voor het pubhek Op deze foto ziet M der inzendingen: een ontwerp van de Duitser Ludovici, dat eigenlijk aVXen maar bestaat uit een dak waarin een vol ledig huis is ondergebracht. Het bijzondere is echter, dat men er rustig nog een verdieping onder kan Jouwen zoatsae foto laat zien. De oorspronkelijke opzet was een woning te bouwen, die maximale bescherming geeft tegen van aard schokken. De geregistreerde arbeidsreserve is in februari gestegen van 129.783 tot 130.907, aldus meldt de voorlichtingsdienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Het aantal geregistreerde werkloze mannen is in de maand februari toege nomen van 122.511 tot 124.173. Het aan tal werkloze vrouwen daarentegen is gedaald van 7272 tot 6734. In de provincie Groningen is 't aantal geregistreerde werkloze mannen met 250 gestegen tot 12.105. Een stijging vond eveneens plaats in de provincies Drenthe (plus 200), Overijssel (plus 320), Noord- Holland (plus 650) en Noord-Brabant (plus) 400)Een daling werd geenstatew a in de provincies Friesland (min 13?' Holland (min 270 en Zeeland 5,mi9-ferc Vrijwel onveranderd blevcn ae ii van de provincies Limburg, Geldenano en Utrecht. financiële positie van de werkloosheids verzekering ongerust te maken. Dit zei dinsdag de staatssecretaris van sociale zaken, dr. A. A. v. Rhijn, toen hjj te Utrecht het nieuwe kantoor gebouw van de Detam, de bedrijfsver eniging voor detailhandel en ambach ten, officieel opende. Hij deed dit na mens minister Suurhoff, die plotseling was verhinderd deze ceremonie te ver richten. De Detam is een van de belangrijk ste bedrijfsverenigingen, aldus de staatssecretaris. Er zijn 220.000 verze- kerder bij aangesloten, voor wie de De tam de ziekteverzekering, de werkiou heidsverzekering en de kinderpo k De werkzaarnhea verzekering uitvoert. den van de bedrijfsvereniging - - de oorlog zo sterk ^f^Wchillende administratie m negen v onder. panden te Utrecht moest bouw aan "(jenóord, De gouverneur van Suriname, heer Van Tilburg, en de premier, Ferrier, hebben uit het vliegtuig waar. mee prinses Beatrix naar Nederland is teruggekeerd, *n telegram van haar ontvangen. Hierin zegt de prinses nog maals hartelijke dank voor het bijzon der prettig verblijf in Suriname. In alle kranten wordt uiting gegeven aan spijt, dat het bezoek tot het verleden behoort Men ls het erover eens dat de prinses alle harten heeft veroverd. De rechtbank te Amsterdam heeft dinsdag het faillissement uitgesproken van de 49-jarige C. van H. uit Amster dam, de voormalige boekhouder-kassier en procuratiehouder van een N.V. te Amsterdam, die in de afgelopen tien jaar bijna 1.8 miljoen gulden van deze firma zou hebben verduisterd. De aanvrage werd namens de N.V. ingediend door mr. C. P. Kalff met het doel een door de rechtbank aan te wij zen curator in de gelegenheid te stellen eventueel nog aanwezige vermogensbe standdelen van de kassier op te sporen en te beheren en tevens na te gaan of er nog uitstaande leningen kunnen wor den geïncasseerd. De gedetineerde C. van H. was ter zitting niet zelf ver schenen, doch werd vertegenwoordigd door zijn raadsman mr. Feljer de Jong als gemachtigde. De rechtbank benoemde mr. M. Knap tot rechter-commissaris en mr. dr. P. B. Jonker tot curator. „Ik vind Vic veel aardiger dan Victoria. Moet u nog niet naar kantoor?" „Ik heb helemaal geen haast. Heb vanochtend pas ontslag gekregen." „O, jee, dat spijt me," klonk het welgemeend. „Mij spijt het helemaal niet. Ik krijg allicht 'n prettiger baantje dan ik had." Hierop bracht zij een geestig verslag uit van het geen er die ochtend bijGreenholtz was voorgevallen. Tot groot vermaak van Edward gaf ze hierbij een reprise ten beste van haar optreden als mevrouw Greenholtz. „Je acteert werkelijk reusachtig goed, Vic, zei hij vol bewondering. „Je moest eigenlijk aan 't toneel gaan!" Vic aanvaardde deze hulde met een zelfgenoegzaam lachje en de opmerking, dat als Edward nu niet gauw maakte, dat hij weg kwam, zijn baas hem ook wel eens de laan kon uitsturen. „Ja," gaf hij toe, en ik zou heus niet zo gemak kelijk een ander baantje vinden als jij. Een goeie steno-typiste heeft het toch maar gemakkelijk! Er klonk wat afgunst In zijn stem. „Ik ben niet eens 'n goeie," biechtte Vic openhar tig op. „Daarom krijg ik ook niet de beste baantjes. Ik houd nog het meeste van wetenschappelijk werk, weet je. Die vreemde woorden kan tóch geen mens spellen en dan hoef ik me ook niet erg te generen. Wat doe jij voor werk? Je lijkt me nog maar pas uit militaire dienst. Gevlogen soms?" i „Goed geraden!" „Vecht-piloot? „Alweer raak! Daarom heb ik geen klagen: we kregen alle steun om in de burgermaatschappij weer aan de slag te komen. Maar ik had m'n studie nog niet klaar, zie je. Daarom zit ik nu op 'n stom kan toor achter een stapel dossiers en cijferstaten. Je krijgt het gevoel of je gedegradeerd bent." Vic knikte vol sympathie en Edward sprak wat bitter verder: „Je bent van het eerste plan wegge- knikkerd. Ik had nog wel het Kruis van Verdienste. Maar wat koop ik daarvoor?" Vic wist niet hoe ze onder woorden zou brengen, dat een drager van het Kruis van Verdienste in de tegenwoordige wereld een heel wat beter lot ver diende. „Zo zie je, dat ik mezelf ook nogal katterig voel,' besloot Edward. „Maar komaan, ik moet opstappen alleen, ik zou je willen vragenvind je 't goed, dat ik 'n snapshot van je maak?" Terwijl Vic niet goed wist hoe ze 't had, wat bloos de en wat stamelde, had Edward een kleinbeeld- camera te voorschijn gehaald. „Je zit daar verba zend leuk, weet je! En morgen moet ik helemaal naar Bagdad". „Naar Bagdad!" riep Vic hevig teleurgesteld. „Ja, helaas. Ik wou op 't ogenblik, dat 't niet waar was. Maar vanmorgen vond ik het wel aardig. Een afwisselingetje, hèen 't land weer eens uit!" „Wat voor baan heb je dan?" „Vrij raar. Culturele toenadering, humanisme en literatuur. Mijn baas heet dr. Rathbone, een reuzen idealist, met 'n ouwerwetse pince-nez op z'n neus Ik wist niet, dat die dingen nog bestonden! Over de hele wereld opent hij culturele centra. Nu een in Bagdad. Shakespeare en Milton worden dan in 't Arabisch, Koerdisch, Perzisch en Armeens vertaald. Stel je voor! Ik dacht dat de British Council zich met zulk werk bezig hield. Enfin, ik verdien m'n brood er mee". „Maar wat is jouw eigenlijke werk?" vroeg Vic verder. „Ik ben zo'n beetje de duvelstoejager van Rathbo ne, weet je. Ik behandel zijn post, boek z'n passages, zorg voor de expeditie van z'n uitgaven en sjouw van 't kastje naar de muur. In Bagdad moet Ut de ver broedering der volken helpen tot stand brengen tot één culturele hutspot, snap Ï^F'.^^tbaan'^bT zakte op 't laatst wat af. „Eigenlok n rotbaan. S Vic zag geen kans hem veel troostte ,geven „Als 3e nu even deze kant uit ^kt- vroeg Ed ward, „één „en profil" en één >>en face schit terend gewoon". De sluiter van zijn toestel klikte tweemaal en Vic keek net zo tevreden als een spinnende poes. Hoe kon dat ook anders, wanneer je als meisje plotse ling indruk hebt gemaakt op zon knappe jonge- mf,Wat stom", ging Edward door. „Net hebben we kennis gemaakt of ik moet helemaal naar Bagdad. Wil je wel geloven, dat ik lust heb dat baantje er aan te geven? Maar zo op 't laatste moment, na alle soeza met passen, formulieren en visazou 't geen goeie beurt wezen, is 't wel?" „Misschien vind je het niet meer erg als je er zit!" opperde Vic. „Nnee", betwijfelde Edward. „Ik vind, dat er aan die hele zaak 'n luchtje zit". „Wat voor luchtje?" „Wat zal ik je zeggenDie culturele flauwiteiten lijken me 'n fagade voor heel iets anders.Wat. zou ik niet precies weten te zeggen, 't Is 'n volkomen onberedeneerd gevoel van me. Maar dat komt wel eens uit. Zo heb ik ook eens, zonder bepaalde reden, vlak vóór een nachtvlucht de olieleiding van m'n toestel schoongemaakten dat was maar goed ookanders was ik nooit teruggekomen". „Denk je, dat die Rathbone eigenlijk een heel an der spelletje speelt?" vroeg Vic. „Ik snap niet welk, hoor. Ik bedoelde man maakt een door en door fatsoenlijke indruk, het is- 'n echte geleerdehij is lid van al die genoot schappen enzovoort. Toch vertrouw ik de zaak niet helemaalNu, tot ziens, Vic. Ik wou dat je mee- g% ook", bekende Vic. „Wat ga ji) nu doen?" „Even langs het Arbeidsbureau in Gowerstreet. Me opgeven voor 'n ander baantje", antwoordde ze wat mistroostig. t (Wordt vervolgd). personeel verenigd. (Van onze Haagse redactie) De 7-g. „raamwet op het voortgezet onderwijswaaraan op het departe ment van minister Cals nu al vele ja ren wordt gewerkt, zal nu onderhand zeer spoedig moeten komen. Vele Eer ste Kamerleden hebben de bewindsman ta het voorlopig verslag op zijn begro ting gewaarschuwd dat er anders geen mogelijkheid meer bestaat dat het voor stel in zijn huidige ambtsperiode tot wet kan worden verheven. Deze leden menen ook, dat wijzigin gen in het onderwijs niet tot een kwa litatief lager peil mogen leiden. Zij zou den eerder een gewijzigd dan een ver licht eindexamen willen bepleiten waar bij het overbodige wordt weggelaten, maar waarbij wat behouden moet blij ven, wordt verdiept. Eventuele maatre gelen mogen in geen geval een verlich ting tot gevolg hebben die aan het on derwijs schade zou berokkenen. Vele andere leden klagen naar aan leiding van de traagheid in de wet gevende arbeid opnieuw over een h.i. teveel aan adviesinstanties. Con centratie zou tot een aanmerkelijke bespoediging kunnen leiden. In overeenstemming met de pause lijke wens, neergelegd in de encycliek Fidei Donum, heeft de congregatie der broeders van St. Joannes de Deo in Nederland besloten zich te vestigen in Tanganyika (Brits Oost Afrika). In samenwerking met de witte paters wil len de broeders een instituut beginnen voor de opleiding van negers tot leken- verpleger. Dit jaar vertrekken vier broeders naar Engeland voor een speciale oplei ding. In september 1959 zullen zij dan naar Tanganyika vertrekken. Het is nog niet bekend, waar het opleidings instituut zal worden gevestigd. Horizontaal. 1. kier, a. putemmer, 8. in orde s00rt onder wijs (aik; °,rzetsel, 14. schrede, 16. onvruchtbaar, 18. plaats in Gelderland, 30. gelofte, 22. familielid 24. vreemde mu"t> 25. voor 26. stremsel' 28. zijrivier van de »°"au' 3°' ontkenning, 32.' watering, 34. Verticaal: 1. kleur, 2. maandstand (afk.), ;/„„,ngels telwoord, 4. heilige (afk.), 5. vogel, 6. stofmaat, 7. gebogen, 10. godheid, Plaats op de Veluwe, 13. zetel, 15. reeks, 17. deel v. h. hoofd, 19. aanw. voor- naamw., 21. lidwoord, 25. uiteinde der aardas, 26. bijbelse figuur, 27. opgewekt, ?9. ernstige toestand, 31. bar, 33. boom, 35. bijwoord. 37. afstandsmaat (afk.), 38. de onbekende (afk.). Horizontaal: 1. ventilator, 2. lier, - ero sie, 3. organist, - T.C., 4. neep, - de, - gul, 5. revenu, - s.o., 6. eb, - zuring, 7. reu, - carré, 8. re - reünie. 9. dove. - Smilde, 10. amulet, - en, 11. leest, - smart. Verticaal: 1. vlonder, - dal, 2. Eire, - Rome, 3. neger, - revue, 4. trapeze, - els, 5. vuur, - et, 6. leider, - Est, 7. arsenicum, 8. tot, - unaniem, 9. os, - gril, 10. ritus, - reder, 11. ecloge, - ent. Tien pagina's van het nummer van deze week zijn gewijd aan de exclusie ve fotoreportage van de bekende Fran se fotograaf Marc Riboud over de op standige beweging in Midden-Sumatra. Riboud was de enige, die erin slaag de tijdens de vijf dagen van het ul timatum een reeks pakkende foto's te maken van de gebeurtenissen, die door heel de wereld gespannen werden ge volgd. J. W. Hofwijk heeft te Salzburg een bezoek gebracht aan een klooster van de zustercongregatie van de Hei lige Eucharistie, nauwelijks twintig jaar geleden gesticht. Meer dan tien jaar moesten de uit Tsjechoslowakije gevluch te Eucharistinnen wachten, voordat ze „ontdekt" werden door iemand die ze nodig had. Voorts is er een artikel over Sakiet-Sidi-Joessef, het Tunesische dorp dat onlangs door Franse vliegtuigen Werd gebombardeerd. R. Kalkhoven schrijft over het Limburgse dorp Boc- holtz, door hem „het muzikaalste dorp van Nederland" genoemd. Het feitenre laas van Irmgard Göttrup, de vruow van een Duitse raketdeskundige, die in Rusland de leiding had van de experi menten met de V-2, wordt voortgezet. De karakteristiek van de week is ge wijd aan Ferenc Münnich, minister-pre sident van Hongarije. Het kort verhaal is van L. Critchell. Jan Cottaar schrijft over het Romeinse sportcentrum Foro Italico. Het Indonesische parlement heeft zijn goedkeuring gehecht aan een lening van 15 miljoen Amerikaanse dollars ten behoeve van wegenaanleg en bouw van elektrische centrales. Volgens n® regeringsbekendmaking zou er voor rang worden gegeven aan het herstel van de 500 km lange snelweg die door het gebied van de Sumatraanse op standelingen loopt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2