80-jarige H. van der Peet 50 jaar zelfstandig melkhandelaar in Haarlem VOORLOPIGE KORTINGS- PERCENTAGES THANS DEFINITIEF Nieuwe inzichten in voorlichting omtrent allerlei levensproblemen Amsterdamse inbrekers veroordeeld NAAIMACHINES Groote Markt werd 45 cm hoger Amsterdamse studenten in Pauze-theater Vergadering van r.-k. middenstand Over inlevering abnormaalwordt nog eens) gepraat FONS JANSEN VOOR R.-K. LEESZAAL Hoe spelen de r.-k. clubs? In Den Helder brandkast gestolen maar de inhoud was gering IN DE LOOP DER EEUWEN: air. WOENSDAG 5 MAART 1958 PAGINA 3 ENGEL, Gr. Houtstr.-181, Tel. 14444 Drs. B. J. Hoff terug uit Suriname Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Katholiek maatschappelijk jeugd- en gezinswerk Finale eerste klas libre K.N.B.B. Discussies over ziektekostenverzekering Faillissementen Vergadering Produktschap Siergewassen Inlevering abnormaal HOOGTEZON H J. MAERTENS N V Kapitein J. R. Flens met pensioen HEEMSTEDE Gemeenteraadsverkiezingen Kandidaten prot. chr. groep Amateurtoneel BLOEMENDAAL Auto over de kop Verleden week heeft men tijdens graafwerkzaamheden aan de Groote Markt te Haarlem bij het stadhuis een ontdekking gedaan, die oude theorieën over ophoging van de Markt bevestigd heeft. Toen het trottoir langs de voorzijde van het stadhuis vernieuwd moest wor den, heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om de zuilen van de voorbouw nabij de fietsenstalling verder uit te graven. Men kwam daarbjj tot de ontdekking, dat de eigenlijke voet ongeveer 45 centi meter onder het wegdek is gelegen. Men meende altijd, dat de huidige voet, die boven de grond uitsteekt, het onderstuk van de zuil was, aangezien die een goed tfgerond geheel vormde. Nu blijkt echter, dat de eigenlijke voet 45 centimeter lager is gelegen, waaruit men mag concluderen, dat de Markt in de loop der eeuwen 45 centimeter is opgehoogd door vuil en afval. De zuiltjes moeten dateren van onge veer het begin van de veertiende eeuw. Tevens heeft men ontdekt, dat de stenen grondvesten van de Ridderzaal bestaan uit grote, langwerpige stenen. In deze fundamenten heeft men brandlagen ontdekt, die vermoedelijk afkomstig zijn van de grote brand, diefhet stadhuis omstreeks het begin van de veertiende eeuw heeft geteis terd. Ook dat is een bevestiging van vroegere vermoedens. Tenslotte heeft men ontdekt, dat de zuilen gebouwd zijn op een doorlopende fundering, die waarschijnlijk de hele voorbouw van het stadhuis draagt. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat deze fundering door loopt tot vóór de kantoren van „Haarlems Bloei" en misschien zelfs tot in de Zijlstraat. Er bestaan oude schetsen van het stadhuis, waarop de voorbouw zover doorloopt. Geen angsten GARAGE DEN HOUT Voetbalwedstrijd Britse en Nederl. marine Industriediamant gestolen Een jaar voor steek met priem Beurs van Amsterdam Beurs van New Y ork Morgen, donder dag 6 maart, viert de heer H. van der Feet, wonend He rensingel 95 te Haarlem, zijn tach tigste verjaardag. Op zichzelf al een heuglijk feit. Doch tegelijk met de ver jaardag wordt een gouden jubileum gevierd. Enkele maanden geleden namelijk was het vijftig jaar geleden, dat de heer Van der Peet zelfstan dig melkhandelaar ■Werd. Een halve eeuw lang reeds, tot op de dag van vandaag, trekt hij er iedere morgen op uit om zijn melk en andere produk- ten te slijten. De heer Van der Peet, die thans de oudste zelfstandig werkende melk handelaar in Haar lem is, werd 6 maart 1878 te Spaarnwoude ge boren. Als zoon uit een boerengezin van vijf meisjes en Zeven jongens trok Haarlem,19waarn3hij een melkzaak ge kocht had in de Romolenstraat. Na twee jaar verhuisde hij naar de Heren- singel. De eerste tijd werd de melk nog met hondenkarren aangevoerd, later ge schiedde dat met paard en wagen. De heer Van der Peet betrok zijn melk steeds van dezelfde veehouders en de gang van zaken was toen zo, dat ook bij veel melkwinning alle melk van de veehouder werd gekocht. Daardoor werd er soms meer melk aangevoerd dan voor de consumptie nodig was, maar als boer-van-huis-uit was de heer Van der Peet een goede boter- en kaasmaker. Met de overmelk wist hij dus wel goed raad. Zijn vrouw heeft in de loop der jaren bergen werk moeten verzetten voor winkel en gezin, dat twaalf kin deren telde. Van de elf thans nog in leven zijnde kinderen hebben alle korte Advertentie Bezoek onze stand (Mo. 104) op de Voorj.- Benrs van de Vr.-L-vaart-af d. Paviljoen. Deskundige voorlichting. Onze oud-stadgenoot de heer B. J. Hoff, litt. ind. drs., is gisteravond met zijn gezin weer uit Suriname in Haar lem teruggekeerd. Hij heeft in de West een belangrijke wetenschappelijke op dracht vervuld. TOoor samenwerking van de Stichting Wosuna (Wetenschap pelijk Onderzoek Suriname-Nederland- se Antillen) en het Koninklijk Insti tuut voor Taal-, Land- en Volkenkun de is hjj uitgezonden naar Suriname om daar de taal der Caraïbische In dianen te bestuderen. Ruim twee jaar heeft hij onder de Indianen gewoond, in het dorp Cornells Kondre in het westen en in Bigistone (Oost-Surina- me) teneinde de taal zo nauwkeurig mnveliik te registreren.. De heer Hoff is assistent bl het Koninklijk Insti- tuut voor Taal-, Land- en Volkenkunde te 's-Gravenhage. 18 j. CINEMA-PALACE: Chirurg, 2 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Achterdocht, 18 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: De hel van Marseille, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LyXOR: De gele tomahawk, 14 7. 9.15 uur. MINerva: Wo The Monte carlo Story, !4 Jaar, 8.15 uur R Slssl. keizerin en moeder, alle leeft. 2, 415 7 01= R2^0Y:7V9T5htuuraa'r Hongkong.' 14 jaar. fiTDüo°IOTh^0spiS?Saobtlag?a' LouJs Y'l UUI' 2.15, 7, 9.15 uur. Tot en met vrijdag 7 maart Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlem se voorjaarsbeurs voor de Vrouw. Ge opend dagelijks van 10—17 uur en van 19—23 uur: Woensdag 5 maart Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. F. J. E. Hogewind over „De mens m de samen- leving: samenleven, een excursie^ op het terrein van de sociale psychologie Stadsschouwburg, 19.30 uur: Interscholair Jeugdtoernooi. Donderdag 6 maart Studio-theater, 1214 uur: Filmprogram ma voor Pauze-theaterclub. Raadhuis, Hoofddorp, 14.30 uur: Verga dering van de Raad der gemeente Haar lemmermeer. Geb. Vrijz. Hervormden, Jacobstraat, 20 Uur: De heer R. M. van der Hart spreekt over Bloembollen (Weten en Werken). Brlnkmann, Grote Markt, 20 uur: Verga dering van Europese federalisten; de heer P. J. Kaptein, Eerste-Kamerlid, spreekt over „Euromarkt". Die Raeckse, Raaks: „Dieu a besoin des hommes", film voor katholiek maatschap pelijk jeugd- en gezinswerk. Open Deur, Gierstraat, 20 u.: Theologische cursus. Dr. H. van der Linde over „De kerk in de moderne wereld". ONDERTROUWD: J. J. M. Mes en E H. Kaandorp, H. A. Zegwaart en C. M. Stokman, C. M. van Schagen en M. H. Pijpjes, C. Kruijff en M. Blom, H. Schol- jen en R. Stringer, L. F. Maurer en A. J. ®etz, J. D. H. Verhoef en E. E. Pe- Minski GETROUWD: F. van der Zalm en M. kan der Schoor. BEVALLEN van een zoon: W. Bur- Jekers-Sikkema, J. W. Bleeker-ten zoolde, N. van Santen-Sluis, H. M. Boeke- Huinen. BEVALLEN van een dochter: D. fde Leeuw-Spruijt, E. A. M. van der Velden-de Waard, D. L. Klinkenberg van 't Hof, S. P. Schmidt-de Liefde. OVERLEDEN: J. Smit-Voskuilen, 57 W Overtonstraat, M. Stieva-Meijer, 76 j., «azepaterslaan, E. C. J. Werner-Craa- wir' 82 v- d- Vinnenstraat, W. J. Stok- oXvan Eijk, 65 j„ Kamperlaan, H. H. holten, 70 j., Graaf Willemstraat, M. 68 i-> Gasthuisvest, A. R. Hulshof, 77 j., Kleine Houtweg. of langere tijd een handje moeten helpen om de zaak tot bloei te bren gen. Vele bewoners uit Haarlem-Noord hebben de heer Van der Peet nog ge kend als melkbezorger, die met zijn hondenkar rondtrok. Andere delen van de stad werden verzorgd door zijn zoons en dochters. Na het huwelijk van negen van zijn kinderen en het intreden van een zoon in de geeste lijke stand heeft de heer Van der Peet zijn bedrijf ingekrompen tot één melk- wijk, welke hij ondanks zijn hoge leef tijd vitaal en opgewekt iedere dag verzorgt. Twee zoons en twee dochters hebben ook hun bestaan in de melk handel gevonden. Zes leden van het Amsterdams Stu dentencabaret hebben gistermiddag de talrijke bezoekers van het Pauzetheater gedurende de veertig minuten meesten tijds amusant beziggehouden met een bloemlezing uit hun repertoire, aange vuld mét enige noviteiten. Het was voor de tweede maal, dat de Amsterdamse studiosi in het Pauzetheater optraden en onzes inziens was hun eerste program wel iets sterker en puntiger, al viel er gisteren ook weer van verschillende rake cabaret-vondsten te genieten. Maar nummers als de opera-parodie vallen naar onze smaak meer onder het begrip kul", dan dat ze nog tot het Amster damse cabaret-peil gerekend mogen worden. Voortreffelijk waren de „flitsen", wel ke de studenten vertoonden uit de .nieuwe Nederlandse speelfilm Wil de Zandschutter", waarin zij de afgezaagde streek-romantiek vlijmscherp op de kor rel namen. De interpretatie van het experimentele" gedicht „Oote Boe" was even oorspronkelijk gevonden als mi misch gespeeld door het team, be staande uit Hans van den Bergh, Antoi nette de Boer, Hilde Esser, Guus de Boer, Jaap van Luin en Peter Lohr, somtijds aan de vleugel begeleid door Rutger d'A illy. Met het ridiculiseren van bekende kinderliedjes behaalde Hans van den Bergh een meer voor de hand lig gend lach-succes. O.Z.D. Morgenavond zal in restaurant „Die Raeckse" aan de Raaks te Haarlem worden vertoond de film „Dieu a be soin des hommes". De avond wordt georganiseerd door de Stichting Katho liek Maatschappelijk Jeugd- en Gezins- werk. Maandag is in restaurant Bolwerk te Haarlem de finale gespeeld in de eerste klas libre van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond, district Haarlem. De uitslagen waren Het gouden feest van de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Rooms Katholieke Middenstandsbond, dat dit jaar zal worden gevierd, zal een grootse manifestatie worden van wat de Haar lemse katholieke middenstander ver mag. Er zijn verschillende plannen in voorbereiding, waarover de heer W. C. M. Holt zich gisterenavond tijdens de algemene ledenvergadering van de mid denstandsvereniging nog niet kon uit laten. De ziektekostenverzekering, die het hoofdbestuur van de NRKM ter dek king van behandelingskosten als gevolg van ziekte of ongeval met een grote assurantiemaatschappij heeft gesloten en waarbij de leden van de bond zich kun nen aansluiten, ontmoette vooral van de zijde van de leden, die in het assuran- tiebedrijf werkzaam zijn, veel weer stand. Zij vonden het onaanvaardbaar, dat aan een groot bemiddelingskantoor in Breda, waarvan prominente figuren uit de NRKM de functie van commissa ris vervullen, een bevoorrechte positie was geschonken. Daardoor worden le den van de bond, die als assurantie-be middelaars optreden, gedupeerd. De voorzitter de heer Fr. van Reysen ver klaarde, dat ook het afdelingsbestuur nog geen standpunt heeft ingenomen. Hij zegde toe, dat hij de bezwaren van de .assurantie-middenstanders" op een bin nenkort te houden diocesane vergade ring ter sprake zal brengen. Een levendige discussie ontstond er naar aanleiding van een causerie van de heer A. Huissen over het onderwerp „Het nut van een middenstandsadmini stratie". Hij voerde aan, dat een goede bedrijfsadministratie verbetering van de produktiviteit en rentabiliteit tot gevolg kan hebben. Bovendien kunnen uit een ordentelijke administratie cijfers en ge gevens worden geput, die gehanteerd kunnen worden wanneer het gaat om in williging van gerechtvaardigde verlan gens. Verder dient elke middenstander een goede bedrijfsadministratie er op na te hebben om over gegevens te kun nen beschikken, wanneer hij gedwon gen wordt om kredieten aan te trekken. Hij gaf zijn toehoorders in overweging om veel aandacht te besteden aan de publicaties van het Economisch Instituut voor de Middenstand. Een bespreking over de stichting van een detailschool in Haarlem werd door de voorzitter van de agenda afgevoerd. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 4 maart in staat van faillissement verklaard: De vennootschap onder de firma G. Schaap Pzn, steenkolenhandel, voor heen gevestigd te Zaandijk, thans te Koog aan de Zaan, alsmede haar fir manten X Schaap Pzn, steenkolenhan delaar te Zaandijk, en L. Kokkes, steenkolenhandelaar voorheen wonende te Zaandijk, thans te Koog aan de Zaan, Rechter-Commissaris mr. J. D. Vink. Curator: mr. W. N. Felhoen Kraal, advocaat en procureur te Wormerveer. Onder voorzitterschap van dr. A. J. Verhage kwam het bestuur van het Pro duktschap voor Siergewassen dinsdag te Den Haag in openbare vergadering bij een. Behoudens enkele punten van huis houdelijke en administratieve aard wa ren het de vaststelling van de definitieve heffings- en kortingspercentages bloem bollen oogst 1957, en een tweetal advie zen betreffende de inlevering van het z.g.n. „abnormaal" tegen f 0.30 per kg., die deze bijeenkomst belangrijk maak ten. Bovendien werden van werkne merszijde nogingen gedaan om een van hen voor de sector „handel in het Da gelijks Bestuur op te nemen, welke po gingen succes boekten doordat de heer Sterringa (Merc.) in dat college zitting neemt ten koste van de zetel van de heer Hoogeland. De voorlopig vastgestelde heffingsper centages, te weten voor hyacinthen 16, vroege tulpen 6, overige tulpen 9 en nar cissen 5 1/2, alsmede de kortingspercen tages, bedragende 9, 4, 10 en 4 werden aan de hand van uitvoerige overzich ten definitief vastgesteld. De overschot ten zijn n.l. minder dan 3% en worden, krachtens genomen besluit, toegevoegd aan de reserves. Er was een advies ingekomen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur om de inleverings maatregel voor hyacinthen en narcissen te handhaven doch die voor de tulpen te laten vervallen. De K.V.O.B. ging nog verder en wilde ook die voor de nar cissen schrappen. Deze aangelegenheid is uitvoerig besproken in de Commissie van Bijstand die zich op het standpunt stelt beide adviezen af te wijzen omdat de bestaande overname-regeling grote praktische voordelen biedt. De C. v. B. krijgt nu echter nog gelegenheid met de beide organisaties van gedachten te wis selen. Dit agendapunt werd aangehou den voor een volgende vergadering. Een punt van bespreking vormde voorts de kwestie met Zwitserland. ur. Verhage sprak als zijn standpunt uit, Advertentie VERKOOP ËN VERHUUR Cel 15220 Nassaustraat 5 Haarlem dat er volledige bereidheid bestaat bij het Zwitserse Boerenverbond om tot een overeenkomst met Nederland te komen doch dat andere organisaties niet mee willen. De „herrie in Zwitserland", zoals dr. Verhage het noemde, is een presti- gestrijd tussen de organisaties aldaar die op onze rug wordt uitgevochten. De ver gadering verklaarde zich bereid de voor zitter de bevoegdheid te geven te trach ten tot overeenstemming te geraken, ooi*, met de andere organisaties. Tenslotte werd de heer Sterringa (Mere.) benoemd in het Dagelijks Be stuur, vertegenwoordigende de sector „handel" van werknemerszijde; hij komt daardoor in de plaats van de heer Hoo geland. Andere mutaties vonden niet plaats zodat het college thans bestaat uit de werkgevers Buisman, Kralt en Th. de Vroomen, en de werknemers Elfrink, Stokman en Sterringa. De heren Th. de Vroomen (Bib.) en L. Elfrink (St. Deus- dedit) blijven ondervoorzitter. Kapitein J. R. Flens, sedert het in de vaart komen van het ms. „Prins der Nederlanden", een der passagiers schepen van de K.N.S.M., gezagvoer der van dit schip, is van zjjn laatste reis als kapitein van dit schip in Am sterdam gearriveerd. De heer Flens wo/dt donderdag 6 maart a.s. 60 jaar, waarmee hij de pensioengerechtigde leertijd voor zeevarende K.N.S.M.-ers zal hebben bereikt. Kapitein Flens, die zowel de eerste als de tweede wereld oorlog op zee heeft meegemaakt, zal na zijn 43-jarige loopbaan bij de K.N.S.M. de zee voor de wal verwisselen. Mannen van de Dienst voor Den Hout en de Plantsoenen klimmen deze dagen als apen in de bomen voor de oude Sint Baaf op de Markt. Zij snoeien en kappen, tot er van de takkenrijke bomen niets overblijft dan een houten staketsel et afgeknotte uitlopers. Hun werk is geen overbodige luxe, want het is reeds enkele malen gebeurd, dat bij flink stormweer takken van de bomen worden gerukt en ongelukken veroorzaken. Bovendien bereikt men op deze manier, aat straks, wanneer de jonge loten uitschietenhet bladerdak niet te laag hangt. Corver Meeuwenoord Copini Heiligenberg Mulder De Bruin Bertholée Corver Van Kuppehveld Meeuwenoord Van Kuppenveld 200 28 43 7.14 157 28 39 5.60 199 37 34 5.37 200 37 23 5.40 200 24 50 8.33 123 24 36 5.12 167 36 32 4.63 200 36 39 5.55 178 31 22 5.74 200 31 46 6.45 200 24 38 8.33 132 24 58 5.50 De „Protestants Christelijke Groep" te Heemstede heeft voor de gemeen teraadsverkiezingen kandidaat gesteld: mr. O. H. van Wijk, mr. K. A. F. j Pliester, ir. Joh. Kooymans, K. J. Dijkstra, P. Dondorp, ir. D. J. En schedé, M. G. Kortleve, mevr. P. C. van Noort-den Os, D. Lam, B. van Her Steps J. de Ruiter, M. Merkens, K Collet A. J- Franken, J. Aantjes, W. F. de Vries, J. van Kogelenberg, G. R. Kuijper, G. van Noort, C. F. J. de Ridder. De r.-k. vereniging Heemsteeds Ama teur Toneel geeft woensdag 12 maart om kwart over acht 's avonds in het Minerva-theater te Heemstede een op voering van het toneelspel „Pinky, een blank negermeisje" naar de roman van Cid Pickett Summer. De regie heeft J- J. Schelvis. Op de Zeeweg is gisteravond een auto met twee in Zandvoort logerende Ame rikanen over» de kop geslagen. De vreemdelingen, 37 en 35 jaar oud, loge rende in de badplaats, hadden de auto gehuurd. Op de Zeeweg werden zjj ter hoogte van de vuilnisbelt verrast door een bocht. Zij reden de berm in, waarna de wagen kantelde. De inzittenden ble' ven vrijwel ongedeerd. Gisteravond was het de R.K. Openba re Leeszaal en Bibliotheek, die ter gele genheid van de Boekenweek in de Haar lemse Vleeshal een avond belegde, ge wijd aan een met „het boek" in verband staand onderwerp. Ten. overstaan van een goeddeels jeugdig gehoor gaf de auteur Fons Jansen een uiteenzet ting van enige nieuwe inzichten aan gaande onderwerpen als: liefde, sexuele voorlichting en deugdenleer. Hij deed zulks in de vorm van een in lichte en losse trant gehouden causerie, waarbij een aantal uit zijn huisbiblio theek meegebrachte boeken als wegwij zers fungeerden. De boeken, welke Fons Jansen zelf op zijn naam heeft staan en die zijn geverseerdheid in de aangeduide onderwerpen bepalen, zijn: „Liefde", „Huwelijk in ballingschap", „Liefdes verhouding vóór het huwelijk" en „Drie kleine kleutertjes". Hij is redacteur van het bekende tijdschrift G 3 en gespreks leider op bezinningsbijeenkomsten van jeugdige militairen. De spreker begon zijn causerie met te attenderen op de noodzaak van eerlijk heid, echtheid en van „vakkennis" danig verschillende wijsheid, wanneer een on derwerp als de huwelijksproblematiek ter sprake komt. Aan de hand van een aanhangsel van prof. J. H. van den Bergs „Metabletica" liet hjj zien hoe de „voorlichting" eerst na de opbloei van het nationalisme in het begin der ne gentiende eeuw een opzettelijke en vaak met geheimzinnigheid omklede bezigheid was geworden, hetgeen voortvloeide uit de toen geconstrueerde tegenstelling tus sen de wereld van het kind en die van de volwassene. De moeilijkheden van de overgang van de ene naar de andere wereld zijn later puberteitsperikelen gaan heten. Er is thans een kentering gaande in die zin, datlbanpassing van het kind aan de wereld der volwasse nen niet meer als ideaal wordt gezien; integendeel, een verzetshouding krijgt nu en dan de haar toekomende positieve waardering. Het boek van Gustave Thibon, „Wat God verenigd heeft", gaf hem aanlei ding tot het signaleren van een alge meen gebrek in de voorlichting: het over het hoofd zien van de geestelijke verschillen tussen man en vrouw, voort spruitend uit de beperking tot het li- chamelijk-sexuele. Hij citeerde in dat verband Thibons pregnant sleutelwoord: „Bij de man daalt de liefde af van de lippen tot het hart; bij de vrouw stijgt de liefde op van het hart naar de lip pen". Over de opvoeding in de godsdienst en de deugdenleer kwam hij te spreken aan de hand van het boek „Spelend voor Gods aangezicht" door mevrouw N. Snjj- ders-Oomen en van Antoine de Saint- Exupéry's „De kleine prins". De kinderen moeten worden ge spaard voor een onjuist zondebesef en gewetensangsten maar ook voor het simplisme dat hartstochten een soort van vermaterialiseerde, in ons wonen de, duivelen zouden zijn, waartegen een strijd op leven en dood moet worden gevoerd. De Nijmeegse zenuwarts dr. Terruwe heeft gelijk, wanneer zij in „De rijping van het verlangen" betoogt, dat wij „vertrouwd" moeten raken met onze strevingen in stede van het slachtoffer te worden van het conflict der elkaar weerstrevende neigingen. Ten leste hanteerde spreker het Boek der boeken, met name het Nieuwe Tes tament, om te wijzen op Christus' woord, dat al het slechte uit het hart komt, d.w.z. iets is van de t o t a l e mens en niet zetelt in het verstand of de uiterlijke daad alleen. In dat verband bepleitte hij een hard nodige herziening van de „Oefening van berouw". Eveneens is discutabel de nationalistisch-dogmati- sche vorm van de catechismus. Aanbe velenswaard voor de jeugd zijn boeken als „God houdt van ons" en „Bijbelse verhalen voor jonge kinderen". Tijdens de gedachtenwisseling vond spreker gelegenheid te wijzen op de overgang waarin wij verkeren, nu de ouders meer en meer een (natuurlijke en vanzelfsprekende) voorlichting aan hun kinderen gaan geven terwijl de scholen van het voortgezet onderwijs soms deze voorlichting nog ter hand nemen in de veronderstelling, dat de ouders in gebreke blijven. Op de vraag „Kunnen jonge men sen maar alles lezen" antwoordde hij hun onvolwassenheid moeilijk kun nen ontkennen. Criterium zij de over weging: ontneemt dit boek mij de innerlijke vrede? Voorlichting en ont radingen zag hij liever komen van de kant van vertrouwde personen dan van „instituten." Het was de voorzitter der Leeszaal, ir. P. M. Tordoir, die de spreker inleidde en hem dank zegde. Hij wees op de ver blijdende verjonging der Leeszaal door vernieuwing, reorganisatie en de instel ling van de open uitleen. Advertentie Prijsverhoging Hofstra grotendeels door RENAULT-fabriek en agenten opgevangen. Renault vier Luxe f 4995.— i.p.v. f 5165. Renault Dauphine f 5995i.p.v. f 6240.— (Zondag 9 maart) 1. DEMZaandijk 2. HBC—AFC 3. VelsenWijk aan Zee 4. TYBB—VIOS 5. WSBRoodenburg 6. Alkmaarse BoysADO 7. WaterlooNAS 8. Geel WitUithoorn 9. Onze GezellenDIO 10. ForeholteTeijlingen De inzendingen moeten uiterlijk za terdagmiddag in ons bezit zijn. Tijdens het bezoek van H. M. Ko ningin Elizabeth II van Engeland aan Amsterdam zal de bemanning van het koninklijke jacht „Britannia" dinsdag middag 25 maart om twee uur een voet balwedstrijd spelen tegen leden van de Kon. Marine. De wedstrijd is op het A.F.C.-terrein en voor publiek gratis toegankelijk. Ook de des avonds in de Apollohal te houden hoofdklassewedstrijden van de Ned. Volleybal Bond zullen voor be manningsleden van het schip van de Kon. Marine in uniform, gratis toegan kelijk zijn. De Alkmaarse rechtbank heeft drie Amsterdammers, een 27-jarige timmer man, een 34-jarige stoker en een 33-jar rige monteur veroordeeld wegens dief stal met 'nbraak. Beide eerstgenoemden tot 18 maan den met aftrek van het voorarrest, de derde, die nog een blanco strafregister had, tot één jaar, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De uitspraak tegen een Amster damse autohandelaar wegens mede plichtigheid was zes maanden met af trek van het voorarrest en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering tegen hem geëist werd aange houden. In de nacht van 22 op 23 september j.l. was het drietal in de auto van de autohandelaar naar Den Helder gere den. Daar hadden zij uit het kantoor van een pakhuis een brandkast gesto len en hem per auto naar de duinen in Callantsoog gebracht. Bij opening bleek de inhoud slechts te bestaan uit een partij ziekenfondscoupons, zegels en ƒ12,50 aan geld. Toen de vrouw van een hunner de zegels wilde verkopen kreeg de politie vat op de daders. Drie Amsterdamse jongemannen, die in november van het vorig jaar had den ingebroken in een fabriek aan de Blankenstraat te Amsterdam en daar voor 16.000 aan industriediamant, dia mantpoeder, geld en aanstekers had den meegenomen, zijn door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Een 19-jarige verwarmingsmonteur tegen wie de Officier van Justitie acht tien maanden jeugdgevangenis had ge- eist, kreeg een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een 27-jari- ge man werd veroordeeld tot een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en af trek van het voorarrest (Hij was een van de drie gevangenen, die op 24 ja nuari uit het huis van bewaring het Een 19-jarige jongeman, die in okto ber j.l. een jongen met een priem in de buik heeft gestoken, is door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Zes maanden van de straf zijn voorwaardelijk opgelegd met dat jonge mensen begrijpelijkerwijs een proeftijd van drie jaar. Lloydhotel ontsnapten. Op 5 februa ri kon hij echter weer worden gearres- teerd). Een 28-jarige man kreeg een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en af trek van het voorarrest. Beide laatsten zullen zich onder toezicht moeten stel len van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme. De inbraak van het drietal was des; tijds met succes bekroond, omdat zij in het gebouw een volledige apparatuur van snijbranders aantroffen, waar mee zij zonder meoite de brandkast konden openen. (Niet officiële Koersen) vorig opening Slot 5/3 3% Ned. 1953 3)4 Ned 1953 3)4 Ned. 1956 3)'« Ned. 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned. 1955 1 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac Inschr Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned. Handel Mtl cert A.K.U Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber HoU Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mij Ned Scbeepv Unie KLH B VA Dell Mij. cert. A'dam 2)4 "861 A'daro '56 D A'dam ID Rentespaarbr. 92)4 88% 83 H 84)4 84% 85)4 85)4 87% 90% 108)4 146)4 150)4 189)4 300)4 173 275 336% 259)4 149.10 47 135)4 126)4 113 106 83% 62% 84)4 93% 94)4 103% 88% 87A 90% 149)4 335)4 258% 150.10 46% 112)4 62 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KiJia. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 3/3 40% 39)4 50% 61)4 34% 78% 27% 33% 32)4 41 39)4 63 37)4 31s/. 21 59% 4/3 40% 39)4 50% 61s/. 34% 79% 27% 33)4 33 41% 39% 64)4 37% 32 21% 59)4 Stemming i goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3