In Atlantische oceaan gestort of zenders defect? TWEEDE AMERIKAANSE KUNSTMAAN AFGESCHOTEN ZOEK Geleerden staan voor een groot raadsel Bewogenheid in het Lagerhuis over Brits koninklijk jacht Pyromaan aan het werk in Moergestel? Groot aantal branden maakte 35 mensen dakloos Communisten schieten boven Korea Amerikaanse Sabre neer Koning Saoed wordt er van beschuldigd Nasser naar het leven te staan NI LU VIL I Iftfll I LLIv I v UI IL vUUIIflIl I Britannia99 een kostbaar stuk speelgoed99 Inzittenden van ontvoerd vliegtuig met enige vertraging vrijgelaten Lancering derde Spoetnik ook mislukt? Bestelauto door trein gegrepen Syriër beweert dat hem 200 miljoen en presidentschap is aangeboden Het weer- SAMENZWERING IN MIDDEN OOSTEN? Die Raeckse" geweest DONDERDAG 6 MAART 1958 6 81sfe JAARGANG No. 29852 Er is iets mis met de tweede Amerikaanse kunstmaan, die gisteravond om twee minuten voor half acht op de basis j Cape Canaveral in Florida is gelanceerd. De „Explorer II' is zoek. Vandaag, ruim een halve dag nadat de nieuwe Amerikaanse aardsatelliet met een Jupiter-C raket van het leger was afgeschoten, verkeerden de geleerden nog steeds in het onzekere over het lot van de ruim veertien kilo wegende kunstmaan. Alle waarnemingsposten hebben nog geen enkel radiosein opgevangen. Men acht het mogelijk dat de tweede Explorer niet in de baan is gekomen, die de geleerden tevoren voor hem hadden uitgestippeld. In dat geval is de lancering mislukt en moet de kunstmaan ergens tussen Amerika en Afrika in de Atlantische Oceaan zijn neergestort. Een andere mogelijkheid is dat de Explorer wél in zijn baan terecht is gekomen, maar dat de zenders niet werken. Eisenhower wachtte vergeefs op nadere mededelingen rsr™' dat de bestuurder van Zijn woning in brand gestoken De chef van de inlichtingendienst van het Syrische leger, kolonel Serraj, heeft Koning Saoed van Saoedi-Arabië ervan be schuldigd, dat hij hem meer dan 200 miljoen gulden heeft aange boden voor het vermoorden van president Nasser en het verhin deren van de Egyptisch.Syrische aaneensluiting in de Verenigde Arabische Republiek. Serraj verklaarde gisteren in Damascus, dat de schoonvader van de koning, Assad Ibrahim, hem cheques voor twintig miljoen gulden had gegeven en hem meer geld en het presidentschap van Syrië had beloofd ais hij zou slagen. Kolonel Serraj verklaarde de cheques te hebben geïnd, maar de Egyptische opperbevelhebber van de Egyptisch.Syrische strijd krachten, maarschalk Hakim Amer, van het complot op de hoogte te hebben gebracht. Het geld zal nu voor de Verenigde Arabi sche Republiek gebruikt worden. Nieuwe trein tussen Haarlem en Beverwijk Aee MORRIS beforej/ot/fiu/// Damespantalons in kleuren Maartse buien Het weer in Europa iiiiiitiiHiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiHiniiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniHimiiim In het Brabantse dorp Moergestel is enige onrust ontstaan naar aanlei ding van het grote aantal branden dat zich in enkele weken tijds heeft voorgedaan en waarvan de oorzaak onbekend is gebleven. De eerste brand verwoestte de boerderij van de landbouwer Van Dijck op Vinkenberg, waar bij veertig stuks vee verloren gingen. Een week later brandde het huis van dé familie Frommé op Rootven af. Vorige week dinsdag volgden drie aan- eengebouwde woningen aan de Rootvensestraat, waardoor drie gezinnen dakloos werden; twee dagen later verwoestte het vuur midden op de dag een huis aan de Oisterwijkseweg en in de nacht van zaterdag op zondag werden twee woningen aan het Kerkpad iD de as gelegd. Acht w oningen binnen drie weken in een dorp waar in de afgelopen vijf jaar maar een brand was voorgekomen. Kan dit nog toeval zijn iiiiiiiiinmniiiiiiiiiiiiiniuimiiuiHiiniiiiiiiiiiiiiHimimni De Jupiter-C raket van het Amerikaan- Se leger stqrt met de „Explorer II" officieel bekend als de Beta 1958", vanaf Zekerheid heeft men niet, want er schijnt ook iets misgegaan te zijn met de instrumenten, waarmee men ge tracht heeft de Explorer op zijn ra zendsnelle vlucht naar zijn baan te vol gen. De Jupiter-C is een raket die uit vier delen bestaat en volgens sommige radargegevens zou het vierde raketdeel niet gewerkt hebben. Andere aanwijzin gen spreken dit echter tegen en wijzen op de waarschijnlijkheid dat de radio- de lanceerinrichting te Cape Canave- zenders van de Explorer nie1 werken, ral in de taat Florida. Deze foto werd In dit laatste geval blijft altijd de mo- ltijj|É'"i de tweede Ameri- radiografisch uit Amerika overgebracht, gelijkheid bestaan De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat iuchtdoelartillerie der communisten nabij de grens van de gedemilitariseerde zone in Korea een Amerikaanse „Sabre"-straaljager om laag heeft geschoten. Dit melden Reu- tor en U.P. De piloot van een tweede „Sabre" verklaarde, dat het toestel getroffen terwijl het op geringe .fri„„vlo°K- Hij meldde te hebben aan d^ communistisch1 zi^va,8che"» bestandslijn gedaald! In een communiqué van de Ameri kaanse luchtmacht wordt medegedeeld dat het toestel zich negentig kilometer ten noord-oosten van Seoel, nabij de ge demilitariseerde zone, bevond, toen het Werd getroffen. De leiding der Ame rikaanse luchtmacht en het opperbevel der Verenigde Naties stellen gezamen lijk een onderzoek naar de toedracht van het incident in. De Noord-Koreanen zijn vandaag, en kele uren later dan aanvankelijk in de bedoeling lag, begonnen met de uitle vering van de 26 inzittenden van het Zuidkoreaanse vliegtuig, dat op 16 februari naar Noord-Korea „ontyoerd Werd door de acht communisten in het wiegtuig. Inzittenden verklaarden, dat twee ge wapende communisten de beide Ame rikaanse piloten met een pistool en een satel- Arthur C. Volgens een Britse ruimtevaartdes kundige hebben de Russen aan de voor avond van Kerstmis getracht een derde Ooetnik het luchtruim in te schieten, |.aar het is hun niet gelukt de in de ruimte te krijgen. Art V ke> een Britse geleerde en schrjj- zegt hierover uit betrouwbare bron 0,,Uiaties te hebben gekregen. De b|f'Cikanen hebben ongetwijfeld VJe' behulp van radar de mislukte Ueht van de grote raket waargeno- 0,1> aldus heeft Clarke vernomen. Wj?e .Dritse geleerde weigert te zeggen gev„ "em deze inlichtingen heeft ge- dat v.'-tegenover U.P. verklaarde hij wel bra„u onlangs een bezoek heeft ge- de aan dr. Wemher von Braun, se Statelijke vader van de Amerikaan- 8 aaWsatelliet. Sen K!8 voorspelde voorts dat de Rus- k°t 'r, nnen enkele maanden" een ra- dat aaar de maan zullen afvuren en bien"Leerste vlucht in de ruimte door plaa';8" Waarschijnlijk volgend jaar zal «an tL t „Hij voe8de hier echter eer lil at het, 20 jaar zal duren een mens de maan zal betreden. karabijn gedwongen hadden naar Noord- Korea te koersen. Twee Zuidkoreaan- se officieren die zich verzetten werden neergeslagen. Toen vanochtend de uitlevering in de tent van de gezamenlijke bestandscom missie begon, deed zich eerst een vertra ging voor doordat de Zuidkoreaanse af gevaardigde weigerde de in communisti sche termen gestelde overdrachtspapie ren waarin sprake was van „de gevol machtigde vertegenwoordigers van de volksdemocratische republiek Korea" te ondertekenen. De Amerikaanse afgevaardigde, Kehl, is tussenbeide gekomen en wist de Zuid- Koreaan te bewegen tot het onderteke nen van de formulieren. Noorwegen Eenheden van de Noor se marine, op manoeuvre in de Fjoer- nefjord bij Bergen, hebben een onder- zeeer van onbekende nationaliteit waar genomen. De bemanning van een mo- 7?J„pe?i0boot bad een periscoop ge- rJfü' welke waarneming door een radar- h^fLWfsJbevestiSd. Ondanks een uitge- P8d onderzoek heeft men niets meer kunnen ontdekken. kaanse kunstmaan met optische of an dere middelen waar te nemen. Het kan nog wel enige dagen duren voor men alle gegevens over de lan cering heeft uitgewerkt en zekerheid heeft. President Eisenhower heeft gisteravond met verscheidene andere functionarissen op het Witte Huis te vergeefs gewacht op nader nieuws over de tweede Explorer. Op alle waarnemingsposten blijven de radio-technici gespannen luisteren, maar, zo verklaarde een woordvoerder, „tot nu toe hebben wij nog geen piep gehoord". De 'erschillende deskundigen volstaan met de verklaring, dat alles er op wjjst dat de kunstmaan zich niet gedraagt als verwacht werd. Men had hooggespannen verwachtin gen van deze tweede Amerikaanse aard- satelliet, die iets zwaarder is dan de op 31 januari gelanceerde Explorer, een doorsnede heeft van 15 centimeter en een lengte van twee meter. Hij is uit gerust met een klein bandopname-ap paraat. dat naar men hoopte weten schappelijke gegevens zou opnemen en naar de aarde zou doorzenden. De in strumenten wegen samen bijna vijf kilo. Zij dienen voor het registreren van de temperaturen aan de oppervlakte van de beschermende stalen huid van de kunstmaan, óe temperaturen in de kunstmaan, de erosie van kosmische stof en gegevens over kosmische stra len. Een geiger-teller verzamelt de ge gevens over kosmische stralingen. Al deze gegevens zouden door twee zen ders naar de aarde gezonden worden. Het signaal van de krachtigste zender, die naar verwacht werd twee tot drie weken zou werken, had door radio amateurs opgevangen kunnen worden. Met de signalen van de tweede zen der, waarvan men verwachtte dat hij twee tot drie maanden zou werken, zou at niet het geval zijn geweest. Van Allen, het hoofd van de af- "atUurkande van de universiteit heeft, enkele minuten na het afs8^®t8? v,aa de tweede Explorer nog nieuwe kunstmaan wellicht honderd keer meer bruikbare gegevens over kosmische stralen zou verschaffen dan de eerste. Nu de aardsatelliet, op het moment dat hij reeds verscheidene banen rond de aar de beschreven zou moeten hebben, nog steeds niets van zich heeft laten horen, lijkt het vrijwel zeker dat deze veron derstelling niet uit zal komen. Dr. William Pickering, de directeur van het laboratorium voor straalaan drijving van het technologisch instituut van Californië, weigerde in antwoord op vragen van journalisten te verkla ren of hij het project als mislukt be schouwt. „Ik zal in het geheel geen verklaring afleggen op dit tijdstip", zo zeide hjj. „Ergens moet iets fout ge gaan zjjn", zo voegde hy hieraan toe. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het Britse koninklijke echtpaar zal voor het statiebezoek aan ons land de Noordzee oversteken in het koninklijk jacht Britannia. In verband hiermee verneemt uw correspondent dat de heer W. Grotenbreg, assistent pers attaché van de Nederlandse ambas sade in Londen, op 12 maart achtereen volgens voor de matrozen en de offi cieren van het koninklijk jacht een lezing zal houden, toegelicht met films, over ons land. Er heerste gisteren enige bewogen heid in het Lagerhuis over de Britan nia, een schip dat vele leden van La bour, evenals de gehoorzame onder danen van Lord Beaverbrook, be schouwen als een buitensporige luxe. Gisteren noemden de socialisten in het Lagerhuis het jacht een „kost baar stuk speelgoed", hetgeen de conservatieven zeer boos maakte. De vertegenwoordiger van de minis ter van marine verklaarde dat het pres tige, de waarde, mitsgaders de trots van de Britse marine over de Britan nia zich niet lieten meten in financiële termen. De socialistische ex-minister Shinwell meende dat het koninklijk echtpaar recht had op ontspanning, maar dat er plaats was voor bezuiniging op het jacht, dat naar zjjn mening en die van een aantal van zijn partijgenoten te veel kostte aan onderhoud en repara ties. Maar de ministeriële woordvoer der zei dat 'iet niet juist was om in verband met het jacht alleen maar te denken in termen van ontspanning. Het schip, zo verklaarde hij, zou o.m. bin nenkort kunnen worden gebruikt voor het staatsiebezoek aan Nederland, en zou vervolgens elke volgende maand gebruikt worden voor officiële bezoe ken van het koninklijk gezin. Het koninklijk jacht Britannia meet 4715 ton, is 120 meter lang en 19 meter breed. Het heeft een bemanning van 271 man en heeft twee 3-ponders aan boord voor het afvuren van saluutscho ten. Op de onbewaakte overweg in de Bargermeerweg te Emmen is woensdag een bestelauto door een trein gegrepen en opzij geworpen. De bestuurder van de bestelauto is, na uit de vernielde wa gen te zijn bevrijd, in zeer zorgwekken de toestand naar bet ziekenhuis te Em men overgebracht. Hij is een dertigja rige Fransman, die tijdelijk in Olden- zaal woont. Het Britse koninklijke jacht „Britannia" waarmee Koningin Elizabeth en haar gemaal eind maart naar Nederland zullen reizen. Velen geloven daar niet meer aan, te meer omdat van geen van de bran den die alle op de zolderverdieping zijn uitgebroken de oorzaak is vast gesteld. Hoewel het politieonderzoek niets aan het licht heeft .gebracht dat op brandstichting wijst, denken velen dat er een maniak aan het werk is. Dat de 3700 inwoners van Moergestel in paniekstemming leven, dat ze niet meer boven durven slapen en dat ze hun bezittingen evenals in de oorlog ge pakt hebben staan, is beslist niet waar. Wel is men ongerust en op zijn hoede en zijn in diverse gezinnen maatregelen getroffen om bij eventueel onheil snel te kunnen handelen. En de drie politie mannen zjjn extra waakzaam. De branden hebben 35 mensen dak loos gemaakt. Het grootste deel is bij familie ondergebracht en twee gezin nen, een van negen en een van zeven personen, hebben onderdak gekregen in een leegstaande villa, die de eigenaar, een Tilburgse industrieel, direct ter be schikking heeft gesteld. De gemeente hoopt, dat zij een extra woningcontin gent zal krijgen. Het contingent van ze ven woningen dat zij toebedeeld heeft gekregen is namelijk volledig nodig om de geleden verliezen te compenseren. De rijkspolitie te Veenwouden heeft een 24-jarige man uit dit dorp gear resteerd wegens het doen van een val se aangifte bij een brandverzekerings maatschappij. Tijdens het verhoor be kende de man de vervalsing. Hij gaf eveneens toe op 3 februari zelf brand in zijn woning te hebben gesticht. De woning brandde toen tot de grond toe af. De man gooide op de avond van de derde februari, terwijl zijn vrouw af wezig was, een hoeveelheid petroleum over brandbaar materiaal en stak het daarna in brand. Hij ging toen naar zijn ouders, die in de buurt wonen. De dader is voorlopig overgebracht naar de politiekazerne te Quatrebras. Sï-J Toen de heren nog vrienden waren: Rechts Nasser, links koning Saoed. Mot ingang van zaterdag 8 maart zal op zaterdagen tussen Beverwijk en Haarlem een nieuwe trein gaan rijden. De dienstregeling is: Beverwijk vertrek 12.54, Santpoor* Zuid vertrek 13.02, Bloemendaal vertrek 13.06 Haarlem aankomst 13.10. Deze trein stopt dus niet te Driehuis Zuid en Santpoort Noord. ■WfjiprlCTtff De leeuw Negus van het circus Hagenbeek in de Duitse stad Kassei is sinds een jaar pleegvader van vier boxers. Negus, een geschenk van de keizer van Ethiopië, voelde zich, toen hij nog maar drie maanden oud bij Hagenbeek kwam, zeer eenzaam. Daarom werd hem een jonge boxer-teef als gezelschap gegeven. De vriendschap, welke tussen de leeuw en de hond ontstond, strekte zich later ook uit tot de drie jongen, welke de hond ter wereld bracht. Nu de jonge honden echter flink zijn gegroeid en de leeuw dus inwoning van vier honden heeft, weet men bij Hagenbeek niet goed meer of de leeuw op de vier boxers, of de boxers op hem passen. Serraj zei voorts, dat de bedoeling van de samenzweerders was Nasser tijdens een reis met een vliegtuig te laten verongelukken door het toestel neer te schieten. De Verenigde Staten, die van de zaak afwisten, zouden het nieuwe bewind in Syrië direct erkend hebben, zei hij. De andere westelijke staten zouden volgen. Indien het pian mislukte zou de Amerikaanse zesde vloot de samenzweerders helpen ont vluchten. President Nasser had gisteren eer der op de dag de samenzwering ont huld. Hij deelde toen mee dat Serraj cheques waren aangeboden die uit de Arabische hoofdstad afkomstig wa ren, doch hij noemde koning Saoed niet met name. Hij richtte zijn be schuldiging toen tot „de imperialis ten, hun stromannen en de oliebelan- gen". Waarnemers in Beiroet houden rekening met de mogelijkheid, dat Egypte en Syrië de betrekkingen met Saoedi-Arabië zullen verbreken. Serraj liet tijdens de persconferentie fotokopieën van de drie cheques zien. Hij bleek zich woordelijk de volgende volzin van Ibrahim, de schoonvader van de Saoedi-Arabische vorst te her inneren: „Koning Saoed heeft de Egyp- tlsch-Syrische Unie als Egyptisch impe rialisme bestempeld en bij de ziel van zijn vackr gezworen dat die unie niet tot stand zal komen. Hij stelt al zijn morele en financiële macht tot uw beschikking en biedt u het presidentschap van Syrië aan" In een proces tegen vijf royalisten, die het regiem van Nasser zouden heb ben willen omverwerpen en de Egyp tische monarchie herstellen, is gisteren naast de naam van koning Saoed ook die van de kroonprins van Irak, Abdel Ilah, genoemd. Ook hij zou financiële hulp voor de samenzwering hebben toegezegd. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien, afgewisseld door op klaringen, matige tot krachtige, tij delijk harde wind tussen west en noord, tamelijk koud weer. Zon: 7.14—18.29. Maan: 21.20—7.40. Advertentie Voer uw bruiloft, vergadering of feest in ZALEN DISPONIBEL temp. neersL Station Wet/ heden afgeL 7 uur 24 uur Stockholm sneeuw 1 7 Oslo zwaar bew. 1 0 Kopenhagen half bew. 1 3 Londen half bew. 4 0 Amsterdam onbewolkt 2 4 Brussel geheel bew. 4 6 Luxemburg regen 4 1 Parijs regen 8 0.1 Nice licht bew. 6 0 Berlijn regen 4 4 lünchen zwaar bew. 2 0.5 Genève onbewolkt -3 0 Locarno onbewolkt 2 0 Wenen zwaar bew. -1 0 Innsbruck mist -8 0 Rome onbewolkt Q BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM ■naa"» mm m A MA AAM B Mb, A MJ8 HM mm nu AHfc MM JRb JA MM m H MHMH ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- sshtui N F WF HAAR FNTCPHF PR RANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1