Haarlem zal aanspraken op recreatie-oever van de Mooie Nel handhaven Interscholaire werd gisteren avond een groot succes Internationaal orgelconcours te Haarlem van 1 tot en met 11 juli NAAIMACHINES Hotels besteden 35% van omzet bij middenstand Groot aantal handtekeningen voor request van Haarlemmerliede Programma van voordracht, dans en toneel in Stadsschouwburg Grote belangstelling Aantal deelnemers van vijf op vier teruggebracht Dit seizoen waarschijnlijk vier of vijf vuurwerken Voor de dertiende maal voor de rechter 1 STREEK KINDEROPTOCHT 5 MEI A.S. BIJEENKOMST „TOURING ZANDVOORT" 500 gestolen van een Haarlemse familie ien DONDERDAG 6 MAART 1958 PAGINA v Gevan genen- geleider schuldig bevonden aan ontsnapping Vonnis: 150 of 30 dagen Wielrenner vrijge sproken Onvoorzichtig geweest op Zandvoorts circuit Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Boven middelmaat GARAGE DEN HOUT Orgelproblemen Doublure ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 Dans en toneel Zon schijnt overal Honden op strand Inbraak in restaurant van circuit M ariastichting Dr. H. Neyens waar nemend geneesheer directeur Amate 1958 Haarlem Pater A. Bouchier over negermuziek en jazz „Amate"-Kathedraal Stille,- Omgang Haarlemse rechtbank Tegen los arbeider een jaar geëist wegens diefstal Kolendiefstal Drogist krijgt twee maanden voor waardelijk Strandbediende in de buik gestoken Tien maanden voor vertegenwoordiger 17.000 verduisterd Een jaar met aftrek voor oneerlijke schilder Nieuwe biljartclub in Haarlem STOFFENSHOW VAN N.V. MENKO Beurs van Amsterdam Finale eerste klas libre Beurs van New V ork B. en W. van Haarlem hebben met betrekking tot de voorgestelde opsplit sing van Haarlemmerliede een pre-ad- vies opgesteld, waarin de Haarlemse verlangens met betrekking tot de an nexatie van zuid-Schalkwijk onvermin derd worden gehandhaafd. Met het sa menvoegen van oost-Spaarndam met de gemeente Haarlem gaat men akkoord, terwijl vastgehouden wordt aan de reeds eerder verzochte uitbreiding van Haarlem met het recreatiegebied op de oostelijke oever van de Mooie Nel. Nieuwe territoriale verlangens worden niet ge-uit, omdat men de eindelijk op gang gekomen procedures niet opnieuw wil verlengen. Haarlem heeft zuid- Schalkwijk dringend nodig in verband met zijn woningbouw en door nieuw uit stel, zou Haarlem slechts zichzelf du peren. B. en W. hebben uitdrukkelijk vastge steld, dat Haarlem zijn houding opnieuw zal moeten bepalen, wannee gehoor gegeven wordt aan de ve gens van de gemeente Velsen de breiding van haar grondgebied H oever van het NoordzeekamaL Haar^ lem overweegt echter, dat om sen vooralsnog met is u>* de voorge_ zpn mening te ?van Haarlemmerlie de het geen zin heeft reeds bij voor baat" op deze verlangens m te gaan. Vefsen heeft aan de bi: de opsplitsing hetrnkken gemeenten en aan Gedepu teerde St&ten van Noord-Holland verle den week een schrijven gestuurd, waar in de wenselijkheid wordt bepleit van uitbreiding van het grondgebied van Velsen met de zuidelijke kanaaloever tot aan zijkanaal F. B. en W. van Haarlem zijn eveneens van oordeel, dat het onnodig is om op 1 december van dit jaar opnieuw ge meenteraadsverkiezingen te doen hou den in Haarlem. Als gevolg van de op splitsing zal het aantal inwoners van Haarlem met circa 600 worden uitge breid. Dit is een aantal, dat bij de ge meenteraadsverkiezingen nauwelijks enige invloed kan uitoefenen. B. en W. schijnen de mening te zijn toegedaan, dat ook Gedeputeerde Staten van Noord-Holland er zo over denken. In Advertentie Aangemoedigd door het grote succes van vorig jaar, staat er wederom een Kinderoptochtop het programma van 5 mei. Jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar kunnen zich opgeven in groepsver band en persoonlijk. Er zijn aantrekkelijke geldprijzen. Belangstellenden kunnen zich nu reeds melden bij de secretaris: Alexanderstraat 14, of bij de Heer D. v. d. VLERK, Zijlstraat 5. het voorontwerp van wet tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede is bepaald, dat in december van dit jaar in de drie gemeenten, die bij de op heffing betrokken zijn, nieuwe raads verkiezingen gehouden moeten worden. Wettelijk is dit na een annexatie altijd verplicht, maar het parlement kan in deze dispensatie verlenen. Het schijnt, dat de minister van Binnenlandse Za ken van oordeel is, dat de nieuwe ver kiezingen de tweede dit jaar ook in Haarlem doorgang moeten vinden. Intussen is men in Haarlemmerliede koortsachtig bezig de dreigende °PSP|U' sing van de gemeente te k,eJeP" dag en dinsdag is onder de bewoners van Halfweg en een deel der bewo ners van Spaarnwoude een request verspreid, waarin geprotesteerd wordt bij Gedeputeerde Staten. Reeds nu zijn er ongeveer 600 handtekeningen ont vangen van personen, die het request onderschrijven. Wij vernemen, dat het K.V.P.-bestuur in Halfweg het plan heeft om binnenkort de K.V.P.-kamer- leden uit te nodigen om zich persoon lijk ter plaatse op de hoogte te komen stellen van de situatie in Haarlemmer liede. Tevens vernemen wij, dat er plannen bestaan om de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken zich persoonlijk ter plaatse van de situatie op de hoogte te komen stellen. Op 19 maart komt de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude bij een om het voorontwerp van wet tot opheffing van Haarlemmerliede te be spreken. Een 45-jarige hoofdgeleider bij de justiële autodienst is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot 150 of 30 dagen. De schuld aan de ontsnapping werd door de rechtbank bewezen geacht. De officier van jus titie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, had 150 boete of dertig dagen geëist wegens grove nalatigheid in het treffen van voorzorgsmaatregelen bq het transport van twee vluchtgevaarlij ke gedetineerden uit het Huis van Be waring in Haarlem naar Alkmaar en Groningen. De hoofdgeleider was voor dat trans port verantwoordelijk. De beruchte m- en uitbreker W. V. uit Leiden zag bij die gelegenheid door een onverwachte manoeuvre kans te ontsnappen. De ver dediger, mr. F. M. Oberman, had tot vrijspraak geconcludeerd. Hij had voorts aangevoerd, dat de minister van justi tie geen aanleiding gevonden had tot het treffen van disciplinaire maatrege len tegen de hoofdgeleider. Conform de eis werd vanochtend door de Haarlemse rechtbank een 19- jarige wielrenner uit Honselersdijk vrij gesproken. De man had tijdens de na tionale kampioenschappen wielrennen voor amateurs op het circuit te Zand- voort zo'n vreemde manoeuvre ge maakt, dat de bestuurder van een mo torfiets een hersenschudding en een schedelbasisfractuur op liep. De offi cier had vrijspraak geeist, omdat de verklaringen van het ongeluk ter recht zitting nogal verward waren geweest. De modeflitsen, die een droevige vergissing bleken te zijn, buiten geschou- wing gelaten, is de slotdemonstratie van het Haarlems Interscholair j Jeugdtoernooi voor voordracht, toneel en dans gisteravond een groot succes geworden. Ons bezinnend op de prestaties en buiten de sfeer van de schouw burg, waar het „tournooi" gehouden werd, vragen wij ons af, waaraan dat succes te danken was. Naar aanleiding van de eerste voorstelling schreven wij, dat het totaal-beeld niet .errassend was. De aanbiedingen in de ver schillende genres waren van zodanig gehalte, dat het een probleem was een op niveau staand programma samen te stellen voor ieder der drie de monstraties. Wij koppelden daaraan onze verbazing over het feit, dat som mige leerkrachten met geen of te weinig kritische zin hun pupillen de Interscholaire insturen. CoNE^"P7AL^E: Chirurg, 18 J. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Achterdocht, 18 jaar 2.30. 7, 9.15 uur. LIDO: De hel van MarseiUe. 18 jaar 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De gele tomahawk, u j. 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: Sissi, Keizerin en moeder. alle leeft 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYVlucht naar Hongkong, 14 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: The spirit of St. Louis, a. 2.15, 7, 9.15 uur. Tot en met vrijdag 7 maart Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlem se voorjaarsbeurs vooi de Vrouw. Ge opend dagelijks var 1017 uur en van 19—23 uur. Donderdag 6 maart Geb. Vrijz. Hervormden, Jaeobstraat, 20 uur: De heer R. M. van der Hart spreekt ov®r. Bloembollen (Weten en Werken). riernlnkmann' Grote Markt, 20 uur: Verga- P t VU> Europese federalisten; de heer over ;,Eu?omarki" Eerste"Kamerlid' spreekt Die Raeckse, Raaks: „Dieu mmmpc w, hommes", film besoin des voor katholiek maatschap pelijk jeugd- en gezinswerk. Open Deur, Gierstraat, 20 u Theologische cursus. Dr. H. van dér L^nde over ^De kerk ïh de moderne wereld" Het Stoofke, 20 uur: „Van' negermuziek tot jazz", lezing door p. a. Bouchier S.M.A. in het kader van de voorberei dingen op de AMATE 1958 Haarlem. Vrijdag 7 maart Concertgebouw, 20.15 uur: Achtste con cert serie V van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste: Phia Berghout, harp. Grote Kerk, 11.30 uur: Beiaardbespe ling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Concertgebouw, 19.30 uur: Inleiding tot het concert van het N. Ph. O. door Paul Chr. Westering. n Aula H.B.S., Raaks, 20 uur: De heer D. J. A. Geluk over het onderwerp „Spelen, leren, beroepskeuze" (Haarlemse Raad voor de Jeugd). Stadsschouwburg, 19.45 uur: Het zeven- de gebod, van H. Heyermans (Jubileum- voorstelling). ONDERTROUWD: H. Alting en A. A. Elsbroek; J. Lingeman en E. Hart; W. J. Woolthuis en A. J. Braak; J. A. Braam en J. M. van der Velden; G. van de Poppe en A. E. van Vliet; F. J. van der Heijden er N. Hermans; P. A. Dammerman en C. A. Kooy- man; J. T. Seijsener en M. W. van Dijck; F. M. Tollenaar en A. Koster; P. Matenaar en H. C. Peters; P. J. Hansen en G. Zorn; G. A. van der Velde en F. T. Spaargaren; J. Jonker en C. M. Erdtsieck; E. F. de Jong en G. ter Metz. GETROUWD: M. J. J. Brouwer en C. H. van der Plas; H L. Lensen en p.L. van Troost; F. A. Quelle en J. F. Prins; J. C. F. van Ophem en M. H. Bloem; L. Pel er .L. Fleurkens; J. H. Willem en A. A. Ouwendijk; C. Waan- ders en J. M. Kanters; G. L. J. Brands en L. J. Nouwen; L. Rus en A. J. Nieuwenhuijzen; J. Dompeling en H. Schoneveld. GEBORENC. A. Alders-van der Peet, z.; J. C. van Sinderen-Wooninck, z.; M. J. Kleijn-van Westerhoven, z.; E. Boukes-Dqkhuis, z.; C. Montauban- van de Gruiter, z.; P. G. E. A. de Koningh-Loeb, z.; G. A. de Wof-Vis, z.W. Schmitz-Seders, z.; B. P. Meijer Disdale, z.; M. J. Draijer-Heesen, d.; M. H. Meijer-Van Jeursen, d.; J. E. van Deun-Hoenderdos. d.; W. A. P. Hoenderdos-Prins, ri. A. C. M. Roe- land-Korse, d. OVERLEDEN: M. E. Kop Jansen, 85 J„ Prinsen Bolwerk; J. T. Bqnsdorp- Verzulenberg, 81 j„ Oranjestraat; J. Janse, 76 j., Leidsevaart; J. Wessel- man, 72 j., Westerhoutstraat; Hoe dit binnen de Interscholaire zelf te verhelpen? Dat moet naar onze mening niet geschieden, zoals hier en daar voorgestaan wordt, door de de monstratie weer een echt tournooi te laten zijn. Op zwaarder wegende gron den zijn wij daar beslist tegen. Veel be ter zou het zijn de voorselectie nog scherper te houden, desnoods met het risico en is dat zo erg? dat er slechts één programma voor drie voor stellingen valt samen te stellen. De demonstratie van gisterenmiddag stond kwalitatief op hetzelfde plan als die van vrijdagmiddag. In de sectie voordracht vielen vrijwel geen uitschie ters te noteren. De debutanten waren hier Tineke Geerts („Voorjaar"-Jac- ques Schreurs), Ineke Geursen („De Diesen" - Aart van der Leeuw) Nelle- ke de Hond („Het Ezeltje" - M. Vasa- lis) en Thea de Wit („Het Misverstand" -Kees otip). Een bijzondere Vermelding verdienen Mariet Stuurman, die met gevoel voor nuances Aart van der Leeuws' „De Kathedraal" voordroeg, en Yvonne de Bock, die voor het voet licht kwam met een beeldende voor dracht van Heyermans „Angstavond". De sfeer in de zaal, het geboeid luis teren en kijken van de zeer vele be langstellenden, met de opmerking van de heer D. J. A. Geluk, uit diens in leidend woord, in de oren, dat hier jon ge mensen aan het werk waren, die geen andere pretentie hadden dan iets van zichzelf te geven, hebben vooral het succes van de avond bepaald. In die sfeer kregen de prestaties vaak een geheel andere klank en kleur, zo dat vrijwel iedereen boven het middel matige uitkwam. d Het zwakst kwamen voor de dag de jongelui, die een voordracht in het En gels of Frans brachten. Men moet hen om hun durf prijzen, maar zij zullen zelf ondervonden hebben, dat zij zich zo op hun tekst moeten concen treren, dat er van een vrije voordracht geen sprake kon zijn. Een sprekend voorbeeld daarvan leverde Gé de Vries „De Trilogie" van Annie Schmid^ en zij hadden er succes mee. Het hoogtepunt van het gehe le „tournooi" is echter gebleven de opvoering van „De dromenbrenger", een uitstekend spelletje, dat door de vier Coornherters Gabriëlle Gee. sink, Lou Landré, Boudewijn Cha- bot en Erik Hendrikse (gitaar) voor treffelijk gespeeld werd. Wij hebben er reeds over geschreven, maar wij willen herhalen, dat wij zelden scho lieren zo sfeervol, zo zeker en zo dich- telijk een spel hebben zien spelen. Al le lof. Tenslotte de bekende pluim, ditmaal op de hoge hoed van de jeugdige goochelaar Rudie Oosterbaan. Na afloop sprak de heer Geluk een woord van dank tot al degenen, die dit festijn hadden doen slagen, met name vooral mevrouw De Vaal-Muller en de de heer West. W.H. Het achtste internationale orgelconcours te Haarlem zal dit jaar ge houden worden, in het kader van het Holland Festival, van 1 tot en met 11 juli. De organisatoren hebben het aantal deelnemers dit jaar bij wijze van proef teruggebracht van vyf tot vier, omdat in de praktijk gebleken is, dat een aantal van vijf te veel van de aandacht van jury en publiek vergde. De deelnemers zijn: de winnaar van vorig jaar, de Haarlemse organist Klaas Bolt, Jaroslav Vodradzka lit Praag, Hans Haselbröck uit Wenen en Peter Hurford uit St. Albans in Engeland. De jury bestaat uit de organisten Pierre Segond uit Genève, prof. Sieg fried Beda uit Essen en de Nederlandse componist ir. Henk Badings uit Bilthoven. De beide organisten zullen 10 juli het beroemde orgel in de oude St. Bavokerk aan de Grote Markt in Haarlem bespelen. De vier deelnemers zullen 7 juli in dezelfde werken naar eigen keuze ten gehore brengen, terwijl de feitelijke improvisatiewedstrijd gehouden wordt woensdag 9 juli. van O.K. en W. in Den Haag zich in principe bereid heeft verklaard even eens enige beurzen beschikbaar te stel len. De belangstelling uit Nederland zelf blijkt nog altijd minimaal, vooral omdat de Nederlandse conservatoria hun eigen opleidingen als een afgerond geheel beschouwen, terwijl de acade mie toch bedoeld is als een afronding en een uitwisselingsmogelijkheid van gedachten. In 1957 namen 14 organisten uit 8 verschillende landen deel aan de cursus. Als docenten in de interpreta tie treden op prof. Anton Heilier uit Wenen, die een cursus zal geven in J. S. Bachs koraalwerken, voorts Gustav Leonhardt uit Amsterdam, die de 17e eeuwse muziek zal bespreken en vooral die van Sweelinck en Marie Claire Alain uit Parqc, die de klassieke en moderne Franse orgelliteratuur zal be spreken. Cor Kee uit Zaandam en Marie Claire Alain treden op als docenten in de improvisatiecursus. H. Brandt Buys uit Hilversum zal spreken over de voor dracht in de barok, S. Zachariassen uit Aabenraa over de restauratiepro blemen van barokorgels en dr. J. F. Obermayer uit Heemstede over de wer ken van Olivier Mesiaen. Advertentie BESTEDINGSBEPERKING is pas dan verantwoord als deze betekent KOSTENBESPARING. Veelal, b.v. bij te goedkoop gebouwde huizen en auto's, komen zeer snel hoge onderhoudskosten en is er van kostenbesparing geen sprake. RENAULT betekent BESTEDINGSBEPERKING én KOSTENBESPARING. Vrijdag li juli zal het Noordhollands Filharmonisch Orkest in het Gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem con certeren, waarbij de stadsorganist Al- bert de Klerk als solist optreedt. Uit gevoerd zullen worden „Hymne voor Orkest" van Olivier Messiaen (waarvan de partituur tijdens de oorlog verloren is geraakt, welke de componist hopelijk zelf nog beschikbaar heeft), het Con certo voor orgel en orkest van Arthur Meulemans, het door de commissie bekroonde Partita voor orgel, en de Derde symfonie van Saint-Saëns. De commissie internationaal orgel- concours heeft voor 1958 een prijsvraag uitgeschreven voor een partita voor or gel op het thema „Veni Creator". De bedoeling hiervan is het vrij beperkte orgelrepertoire uit te breiden. De in- inzendingstermijn sluit 1 mei. Verle den jaar hebben ruim 50 componisten aan de prijsvraag deelgenomen. De in zendingen worden beoordeeld door ir. Henk Badings, Albert de Klerk en drs. M. Geerink Bakker. De commissie heeft voor het volgend jaar aan prof. Anton Heiller te Wenen opdracht gege ven tot het componeren van een con cert voor orgel en orkest. In het najaar van 1959 zal een begin worden gemaakt met de restauratie van het orgel in de oude St.-Bavo te Haarlem. De restauratie zal duren tot 1961. In 1960 zal daarom het orgelcon cours gehouden worden op een anoer orgel te Haarlem. Men denkt daarbij aan het orgel in de Nieuwe Kerk, dat echter ook nog gerestaureerd moet wor den. In 1961 is het concours we®£ m de orgel zal dan opnieuw in gebruik wor- oude St.-Bavo. Het gerestaureerde den genomen en daaraan wil men een enigszins feestelijk cachet geven door bij die gelegenheid een tentoonstelling in te richten over de historie van het orgel in de oude St. Baaf en die van het orgel in het algemeen, terwijl te vens de nodige aandacht zal worden geschonken aan het dan eveneens ge restaureerde carillon van de oude St.- Bavo. Helaas is geconstateerd, dat in Gent, dit jaar eveneens een internationaal orgelconcours zal worden gehouden en wel op dezelfde dagen als in Haarlem. Met Gent zal contact worden opgeno men om te vorkomen dat het volgend jaar opnieuw gebeurt. De zomeracademie voor organisten zal dit jaar in Haarlem gehouden wor den van 7 t.m. 26 juli. De belangstelling voor deze academie in het buitenland blijkt ieder jaar groter te worden. Oos tenrijk en Luxemburg zijn ertoe over gegaan studiebeurzen voor deze acade mie in te stellen, terwijl de minister Advertentie Bezoek onze stand (No. 104) op de Voorj.- Beurs van de Vr.-L.vaart-afd. Paviljoen. Deskundige voorlichting. In een druk bezochte bijeenkomst van de begunstigers van de stichting; „Tou_ ring Zandvoort meld de heer Hugen- holtz, directeur der stichting ee cau serie over het propagandawerk van „Touring Zandvoort". Hy begon met een verheugende toename van het aan- tal begunstigers der stichting te con- stateren: dit heeft de (500 ruim over schreden. De stichting voert een gerich- die de toespraak van Marcus Antonius te propaganda, ook in het buitenland in de forumscènp uit sihnrfpsnpnrp s Daaraan is het zeker ie danken dal in de forumscène uit Shakespeare s „Julius Caesar" allerminst reliëf kon geven. Wij hoorden verder Jacques de Wijs met „Présentation de la Beauce a Notre Dame de Chartres" van Char les Péguy, Willy de Kluis met „Prayer of the unknown soldier" Anneke Laan met „rue de Seine" van Jacques Pré- vert, Lex Caljouw met „The day is done" van Longfellow en Hilde Borst met „Familiale" van Jacques Prévert. De enige, die vrijer van haar tekst stond, was Hanna Peschar, (Tennyson's „Edward Gray"). Bij de Nederlandse voordrachten viel Toos Buys op, die „De Hoeksema's" van Annie Schmidt plezierig verbeeld de. Trudie Coté prijzen wij weer om haar zeer levendige voordracht van „De Halsboord", een sprookje van Ander sen Tenslotte beluisterden wij Mar- greêtje Beijersbergen („Davos", Antho- nv Donker). Margootje Woud („De Trek" - M vtesalis) en natuurlijk Jo ke Jolink, die haar eigen gedicht Ein delijk Lente"! met overtuiging liet ho- ren. De dansen kregen, met uitzondering van de „IJswals", een betere afwer king dan tijdens de twee voorgaande demonstraties. Ineke Huissen en Elly Sonnemans werkten naar „Fantasie" lichtvoetig en charmant uit, Klaartje Keusenkamp en Mariëtte Mreijen dans ten niet zonder talent haar Mazurka en de ovatie voor Bram Dusslop, die aan vankelijk ongelukkig wegkwam met zijn „Gopak", was welverdiend. Na tuurlijk sloegen de volksdansen van de Rijkskweekschoo, in, én door de uit voering én door de costumering. In de sectie-toneel was geen veran dering gekomen. Ten derde male kwa men Gosien van der Horst, Anneke Kolkman en Lydia Struyk, aan de piano begeleid door Florien van Kooten, met Daaraan is het zeker ie danken dat het buitenlandse bezoek aan Zandvoort telkenjare groter wordt. Het belang van de Horeca-bedrqvett en van de mid denstand is daarbij evident. Gemiddeld besteden de hotels 35 pet van hun omzet bij de middenstand. Wat de reclame voor Zandvoort be treft, de bekende zeemeermin-affiche is een goede greep geweest. De K.L.M heeft deze bij haar kantoren in Amerika en Europa verspreid. Dit jaar gaan er 15.000 plattegrond folders de deur uit en 30.000 kleine folders. Voor 1959 heeft het bestuur het plan om met een nieuwe folder te komen. De phrase „als in Zandvoort de zon schijnt" doet in Zandvoort nog op leid, maar dat is niet juist. Want als in Zandvoort de zon schijnt, is het elders ook mooi weer. Men moet in Zandvoort iets specifieks brengen om de toeristen te trekken en hen een prettig verblijf te bieden. In dit verband wees de heer Hugen- holtz op de populaire zomeravond-con certen. Buitenlandse gasten verlangden met het oog hierop soms hun verblijf in Zandvoort. De vuurwerken waren tot dusver wat matig met één vuur werk per seizoen. Hij was er in ge slaagd voor dit jaar een serie van 4 k 5 vuurwerken te organiseren. Daar voor is een bijdrage van de midden stands- en andere verenigingen ge vraagd, omdat Touring Zandvoort de hoge kosten niet alleen kan dragen. Een nieuw aspect is de toenemende belangstelling voor een verblijf (om gezondheidsredenen) ook in de winter. Dit wijst op mogelijkheden tot verlen ging van het badseizoen. Het belang van net bedrijfsleven daarbij is zon der meer duidelijk. Touring Zandvoort werkt gestadig in deze richting. Hij stelde de vraai of de gemeente in deze iets zou kunnen doen. Nu de stichting „Touring Zandvoort" haar tiende levensjaar in gaat, wenste de heer Hugenholtz dat de arbeid van die stichting steeds meer resultaat zal opleveren. De welvaart van Zandvoort in het algemeen en die der bedrijven zal daar zeer mee gediend zijn. Vóór de causerie van de heer Hugen- ioltz stemden de 'e- jnstigevs voor het doen van een aanbeveling ter voorzie ning in de twee vacatures in het alge meen bestuur. Aanbevolen werden de heren N. W. Bouwes en Faber als no 1 en de heer Bernsen als no 2. De begunstigers kregen aan het einde van de vergadering nog gelegenheid om vragen te stellen. Geklaagd werd over de hinder van honden op het strand. De heer Hugenholtz moest deze kasht onderschrijven, maar vond dit overi gens een moeilijke zaak. Men kan de houders van honden moeilijk van het strand weren. „Touring Zandvoort" zal zich hierover nog beraden. De bijdragen vanuit het bedrijfsle ven kwamen ook ter sprake. De heer Siegers wees op de beslissing van „de Hanze" om f 3 per lid bij te dragen in de kosten van vuurwerken. Doen de andere organisaties van het bedrijfsle ven hetzelfde, dan komt „Touring Zand voort" aan het gevraagde bedrag van 1500. De heer nooy vestigde de aan dacht op het initiatief van de winkel straat-verenigingen 9m de winkelstra ten van een feestverlichting te voorzien. Deze is een grote attractie voor de bad plaats, maar zeer kostbaar. Met een dankwoord van de voorzitter, burge meester mr. H. N. van Fenema, werd de bijeenkomst gesloten. Vermoedelijk door gebruik te maken van een valse sleutel hebben onbevoeg den zich toegang verschaft tot het res taurant op het circuit van Zandvoort. Er worden 25 flessen alcoholhoudende dranken vermist. Reeds eerder vond op dezelfde wijze een diefstal plaats in dit, zeer afgelegen bedrijf. De politie stelt een onderzoek in. Tot waarnemend geneesheer-direc teur van de Mariastichting in Haarlem is benoemd dr. H. J. J. Neyens, radio loog, te Aerdenhout. Het is de bedoe ling, dat dr. Neyens het geneesheer-di recteurschap waarneemt tot er een nieuwe geneesheer-directeur is be noemd. Verwacht mag worden, dat dit enige maanden kan duren. De functie van geneesheer-directeur vaceert sedert het overlijden van dr. J. G. Hoge, ver leden jaar. Onder de titel „Van negermuziek tot jazz" en in het kader van de voor bereidingen op de Amate 1958 Haar lem hield pater A. Bouchier S.M.A. gisteravond in café-restaurant Brink- mann een causerie voor de leden van de „Instuif". Hij had zich een zware taak opgelegd om in luttele uren dit zo uitgebreide onderwerp te behande len, immers jazz is veel gemakkelij ker te herkennen dan te beschrijven. Aangezien men de oorsprong en voor geschiedenis van de jazz moet zoe ken in West Afrika behandelde hij op uitvoerige wijze het ritme by de pri mitieve volkeren (de negers), tevens vestigde hy de aandacht op het gebruik van slagwerk, rammelaars, klanksta ven en last but not least de trom, he* speeltuig by uitstek. In 1618 kwamen de Hollanders op het idee om het zwarte goud (de negers) naar de zuidelijke staten van Noord Amerika te transporteren, rechten had den de slaven niet en zij vonden dan ook hun enige troost in de godsdienst. Dit vertrouwen brachten zij tot uiting in de spirituals (geestelijke liederen). Van deze vorm liet spreker door mid del van de grammofoonplaat enige tref fende voorbeelden horen gezongen door Mahalia Jackson en prof. Johnson and his gospelsinger, ook aan de Keizerin van de Blues (droefgeestige en cyni sche liederen) Bessie Smith werd de no dige aandacht besteed. Na de pauze gaf pater Bouchier een korte inleiding over de bakermat van de jazz, n.l. de stad New Orleans. Daar na behandelde hij in vogelvlucht de verschillende jazz-stijlen zoals Dixieland, ■Swing, Bebop, wederom geïllustreerd met juist gekozen platen van Louis Armstrong (begrafenismuziek) Kid Ory en Duke Ellington met zijn zogenaamd jungle-stijl. Terloops merkte spreker op dat mu ziek die veel lawaai maakt het woord jazz niet waardig is, de radio speelt hierin een eerlijke rol, zij zal amuse mentsmuziek nooit annonceren als jazz. Als voorbeeld van hedendaagse jazz beluisterde men een uitvoering van het Modern Jazz Quartet, waarbij pater Bouchier zijn toehoorders wees op het gebruik van een canon genomen uit het Musikalische Opfer van Bach, een stijl met een wel geheel eigen klank wereld. De instructieve avond werd be sloten met een opname van het Credo uit een negermis. Vanavond houdt pater Bouchier de zelfde lezing in „Het Stoofke". Het parochieel comité van de „Ama te" van de kathedrale basiliek is thans volop aan het werk om zijn bijdrage te leveren aan de missie-tentoonstelling. Het comité wil een stand verzorgen op de fancy-fair. Daartoe heeft het prijsjes nodig. De parochianen die een geschenkje willen afstaan kunnen dat morgen, vrijdag, deponeren in een van de manden, die bij de uitgangen van de athedraal geplaatst zullen worden. In verband met de stille omgang, wel ke in de nacht van 15 op 16 maart zal worden gehouden, zijn reisbiljetten ver- krygbaar: te Aerdenhout-Bentvelt op zondag 9 maart na de hoogmis en de H. Mis van 11 uur in de pastorie Spar- renlaan; daarna nog aan het adres: Zandvoortselaan 371, te Zandvoort op zondag 9 maart van 12 tot 1 uur en woensdag 12 maart van VA tot 8% uur in het parochiehuis. Een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en dria jaar toezicht van het medisch maatschappe- ïyk consultatiebureau tegen alcoholis me, eiste de officier van justitie by de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, tegen een 28-jarige IJmuidenaar, die voor de dertiende maal terecht stond wegens diefstal. In de nacht van 3 op 4 februari had hij samen met een 24-jarige los arbeider uit IJmuiden al daar ingebroken in een huis aan de Jepenstraat, waar zij horloges, een por- temonnaie met geld, een scheerappa- raat en damessieraden van waarde ont vreemdden. De 24-jarige verdachte, driemaal eerder wegens diefstal ver oordeeld, hoorde negen maanden met aftrek tegen zich eisen. „Ze lieten me ineens los, nadat ik een verzoek om gratie had ingediend. Ik kon nergens aan de slag komen", antwoordde de 28-jarige IJmuidenaar op een vraag van de president, mr. E. W. J. Top. 16 Januari was de man, van beroep los arbeider, op vrije voeten gesteld naar de officier mededeelde in zjjn requisitoir. Drankmisbruik schijnt bij de inbrakencyclus in het leven van verdachte een rol te spelen. De offi cier wilde de verdachte door een gecom bineerde straf met een langdurig voor waardelijk gedeelte nog een kans geven. De verdedigster van de verdachten, mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, kon wat de eis tegen de 28-jarige ver dachte betreft, wel met het requisitoir meegaan. Evenals dé officier achtte zq echter het inwinnen van een voorlich tingsrapport voor de 24-jarige zeer wen selijk. Acht maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk, hoor de een 24-jarige los arbeider uit IJmui den tegen zich eisen. In november en december van het afgelopen jaar had hy regelmatig kolen gestolen uit een brandstoffenopslagplaats bq de IJmui- dense haven. Zqn strafblad vermeldt reeds zeven vonnissen wegens diefstal. De officier wees erop dat de verdachte debiel en analfabeet is. Hq loopt in een proeftqd, welke in 1960 eerst eindigt. Tegen een 44-jarige kleermaker uit Zaandam werd een jaar gevangenis straf met aftrek geëist wegens diefstal van een fiets en verduistering van een herencostuum, dat hq in reparatie had. De verdachte verklaarde uit geldnood gehandeld te hebben omdat hij vrijwel geen werk had. Hij was reeds zeven maal eerder terzake van diefstallen of oplichtingen veroordeeld. In alle zaken zal de rechtbank 20 maart uitspraak doen. Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank een 22-jarige drogist uit Zand- voort veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van 150 of 30 dagen. De jon geman had op 8 augustus op het Zandvoortse strand een strandbediende met een lancet in de buik gestoken, na dat een vechtpartij was ontstaan naar aanleiding van het feit, dat hij een staaf magnesium had aangestoken ach ter een aantal badstoelen. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had twee maan den gevangenisstraf geëist. De verde diger achtte zelfverdediging niet uit gesloten, maar had geen getuigen a dé charge kunnen vinden. De zaak had op 21 december al gediend voor de Haar lemse rechtbank, maar was toen aan gehouden om een psychiatrisch rapport over de verdachte te laten uitbrengen. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 55-.iarige vertegenwoordiger uit Haarlem veroordeeld tot tien maan den met aftrek. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman tegen hem één jaar gevangenisstraf ter zake van verduisteringen ten nadele van een vleeswaren-fabriek in Sassenheim. Vanaf 1949 had hij volgens de ten lastelegging ongeveer 17.000 daar ver duisterd. door het vervalsen van vor deringen, welke hq bij klanten moest in nen. De vertegenwoordiger zou tot de malversaties gekomen zijn door een „strop" van 10.000 aan waardeloos ge worden vleesbonnen, die hq in 1949 leed, toen de vleesdistributie werd opgeheven. Voordien zou hij klandestien in bonnen gehandeld hebben. Terzake van diefstal en verduistering is vanochtend een 27-jarige Haarlemse schilder conform de eis tot een jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. De man had in dienstbetrekking een aantal proefflesjes drank wegge nomen in een huis, waar hij werkzaam was, terwijl hij later toen hij bij zijn baas vertrokken was op naam van die baas verfmaterialen had besteld en ten eigen bate gebruikt. De verdediger had gevraagd om de verdachte onder psychiatrisch toezicht te stellen. Het was niet de eerste maal, dat de man veroordeeld werd wegens diefstal en verduistering. Een man, die zich uitgaf voor een asslsteqt van een ambtenaar van Bouw en Woningtoezicht heeft een familie aan de Kerkhofstraat te Haarlem voor een bedrag van ongeveer vqfhonderd bestolen. Woensdagmiddag om ongeveer een uur vervoegde zich een man bij de fa milie. Hij zei de assistent te zqn van een ambtenaar van Bouw- en Woning toezicht. Omdat de familie inderdaad met die persoon in onderhandeling is over een ander huis werd de man ver trouwd. Er werd over een en ander gesproken en men maakte de afspraak, dat het echtpaar zaterdag 8 maart met de assistent eén huis zou kunnen zien, dat hq geschikt achtte. Toen de man vertrokken was, ging ook de heer des huizes weg. Even later kwam de assis tent terug en vroeg om de huurkaart, waarvan hq enige notities moest over nemen. Toen hij daarmee klaar was, vertelde hij over een huis aan de Flo- resstraat, waar de familie in zou kun nen trekken, mits een bedrag aan geld beschikbaar werd gesteld voor de eige naar. De vrouw des huizes ging daar op naar een muurkast en pakte een tas en haalde daaruit vqfentwintig gul den. De vrouw, onbewust van hetgeen haar te wachten stond, ging, toen de man om een kop thee vroeg, naar dn keuken. Toen zij terugkwam, was de man verdwenen. Uit de kast had ldj de tas met inhoud ongeveer vqfhonderd gulden meegenomen. Het signale ment van de man luidt: Lang ongeveer 1.90, ongeveer dertig jaar oud, donker blond achterover gekamd haar, smal gezicht. Hq droeg een grijze regen jas en had een licht bruine tas met pa pieren bij zich. Hij maakte een nette indruk. Haarlem is een biljartclub rqker. Vo rige maand is namelijk de B.C. „Selec ta" opgericht. De. vereniging is toe getreden tot de Koninklijke Nederland se Biljart Bond. Met de medewerking van de heer J. van Beem is men erin geslaagd enke le jonge, veelbelovende biljarters in een vereniging onder te brengen. De eerste officiële daad van de nieuwe club is het organiseren van het kam pioenschap van Haarlem tweede klas kader, waaraan de voorzitter van „Se lecta", de heer A. Agema zal deelne men. Verder ligt het in de bedoeling maandelqks kaderwedstrqden te orga niseren, waarvoor voorlopig nog alleen Haarlemse spelers zullen worden uitge nodigd. De clubavonden worden donder dags in ,,'t Hof van Holland" aan de Groote Markt te Haarlem gehouden. Hoewel de show van de firma N. J. Menko N.V., gisteren in restaurant Brinkmann gehouden, niet bedoeld was om ons de laatste modelijnen te tonen, maar om de bezoeksters voorlichting te geven op stoffengebied, hebben wij toch de meest modieuze modellen kunnen bewonderen. De ontwerpen waren van leerlingen van verschillende kunstacademies, be halve dan de modellen van confectie- fabrikanten en de Nederlandse coutu rier Jean Lousac, welke laatste zeer exclusieve vondsten naar voren bracht. Het was een gevarieerd geheel, ge toond door zes mannequins, van wie de twee jongsten menig applausje van de vertederde bezoeksters ontvingen. Maar niet alleen de twee ukken, ook de andere mannequins werden steeds met applaus begroet. De stoffen en de modellen verdienden dit goede onthaal zeer zeker. Menko brengt dit seizoen drie nieuwe stoffen. Allereerst de pinpoint, die het effect heeft van een gevlochten matje. Er ligt een zqden glans over, die ver kregen is door een kunsthars in de stof te bakken. Vervolgens de toile sac- co, een wafeltjesweefsel en de crêpe banana, een weefsel met opvallende lijnen erin. Deze stoffen zqn voor 100 pet uit katoen vervaardigd en behoe ven nauwelqks gestreken te worden. Opvallend mooi was een stranden- semble van effen raffia met een pof broek je, waarover een aan twee kan ten draagbare rok van bedrukte en ef fen raffia. Bq vele japonnen zagen we de brede "geplooide ceintuur, de cum- merband. Voor de oudere dames waren er mooie japonnen en ensembles van de firma Wortelboer, uitgevoerd in katoen en spun-rayon, bedrukt met rustige dessins. Heel apart waren de haute couture- modellen van Jean Lousac uit Den Haag evenals de bijoux, die hij erbij ontwor pen had. We zagen van hem onder an dere een kort bruidstoilet van katoe nen batist. Wel heel exclusief was ver der een witte hemdjurk, waarbq ruim te in de rug verwerkt was. De getoonde hoeden waren van de firma Sikken uit Amsterdam. Een ex tra attractie vormde de prijsvraag, waaraan alle bezoeksters konden deel nemen. Als prqzen werden vijf stoffen coupons beschikbaar gesteld. Het was een uitstekend verzorgde show, die be wees, dat de stoffen van de firma Menko vele mogelijkheden bieden, zowel voor vlotte kinderjurkjes, strandensembles, geklede middagjaponnen en deux-pièces als cocktail- en avondtoiletten. Th. W, Mulder 168 34 30 4.94 Copini 200 34 40 5.88 Meeuwenoord 152 27 39 5.62 Heiligenberg 200 27 43 7.40 Corver 200 23 31 8.69 Bertholée 81 23 21 3.52 De Bruin 200 25 49 8.- Mulder 152 25 25 6.08 De Bruin 200 32 33 6.25 Copini 174 32 26 5.43 Bertholée 118 23 18 5.13 Van Kuppenveld 200 23 42 8.69 B.O.I.W. De secretaris mr. H avond 7 maart Kokstraat vanaf spreken voor de Haarlem van de le Werkers over het Stadhuis." Haarlemse gemeente- E. Pfaff zal vrqdag- in de sociëteit in de negen uur 's avonds leden van de afdeling Bond van Oud Ulega- „De Gravenstukken in GEEN SPREEKUUR. Wethouder D. J. A. Geluk van Haarlem is deze week verhinderd spreekuur te houden. (Niet jtficiéie 3% Ned 1953 3U Ned 1953 Stt Ned 1956 3V« Ned 1948 3ft Ned 1950 4ft Ned 1954 S'/t Ned 1955 1 3-3)4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel tac insch» Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned Handel Mt1 eert AÜ..U Van BerKers Patent Catvê-Delft eert Van Gelder Kon Hoorvent eert Unilever cert Ned Kabel Phlllpt Kon Petroleum .Amsterdam' Rubber HoU Amerika L(1r Kon Ned Stoomb Mn Ned ScheeDV linie KXJd H V A Del) Mn eert. A'dam '561 A'dam '56 D A'darr 117 Rentespaarbr Koersen vorig opening Slot 6/3 92 88% 88)4 84 ft 88)4 84% 85 ft 85 ft 87% 90)4 107 146ft 47)4 190 300)4 172 277)4 337 A 226)4 25834 150.30 47 ft 134 123 113)4 105 62)4 843,4 93% 94)4 87% 90)4 150)4 334)4 256)4 150.70 47)4 133 112)4 106 61% 4/3 5/3 Anaconda Copper 40% 40% e Bethlehem Stee) 39)4 39*/. Chrysler Corp 50 ft 50% Genera) Electric 61*/. 62% 34)4 General Motors 34% Kennecott Copper 79% 79% Klit 27)4 28)4 Mon tgomery ward 33)4 33)4 Radio Corp 33 33)4 Republic Stee> 41% 42% Royai Dutch 39% 40 Shell Union Gil 64)4 64(49 Southern Pacific 37)4 37% Southern Railway 32 32% tidewater 21)4 59)4 21 O.S. Steel 59% Stemming: goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3