Op 18 maart 1948 ging bij Philips de première... Radio en TV ...maar pionier F. Kerkhof was in 1936 al in de ether Technische ontwikkeling van T.V. gaat snel Beeld van Mari Andri essen wordt in Keulen geplaatst VenitcuSc Zijn vrouw de eerste Nederlandse T.V.-omroepster en -actrice Ali Khan overhandigt geloofsbrieven Maar het ontbreekt aan voldoende artistiek talent Gedenkteken Nazi-slachtoffers Fa Opgravingen in het Heilig Land De appels van Eva Vanavond 'depuxe' Nieuwe buis voor kleuren-T.V. Ambtenaren eisen tien procent overbru ggingstoesla g DONDERDAG 6 MAART 1953 PAGINA 3 CREAM CRACKERS Verzending zeepost Tien jaar T.V. in Nederland Het heette „Experimentele televi sie" waarmee Philips op 18 maart 1948 in de lucht kwam; maar in feite was het bijna volwaardige televi- fie, tenminste in technisch opzicht: het beeld dat die avond in de Golf in Val- kenswaard op het scherm kwam. was er een van 625 beeldlijnen, evenals dat Van vandaag, en de overbrenging was geperfectioneerd, dat de genodigde hoofdbestuursleden van de P.T.T. het ï'ogramma, dat in de tien kilometer Porder gelegen studio in het Natuur kundig Laboratorium voor de camera terd gebracht, in zijn geheel konden Volgen. Het experimentele van die eerste uit zending en van de vele die er op volg den was voornamelijk gelegen in de Programma's en de opname; men bloest nog ontdekken, wat voor de te- Jevisie geschikt was en wat niet en wel- he de eigen mogelijkheden waren die "et nieuwe medium bood. Die „men jvaren de programmaleider huizen, de regisseur Erik „l,èlei- reporter Sjoerd de Vrij, de °P". w Öer Jan Casteleijns en de te^ omroep- van Vlerken, die samen met de omroep «ter Beb Scha en de omroeper rrea Knol de vast- staf vormden. „We waren Pionie^"sdagalond°eald le Vrii die iedere dinsdagavond al lerleimensen interviewde over hun hobby"f beroep. „De programma's die in de primitieve studio, onder de water-gekoelde, maar toch nog 'loeiend hete super hogedruk kwik dampen werden gegeven, haalden het niet bij wat de T.V. vandaag brengt. Maar we deden ons best en het doel van Philips; de technici de kans te geven om de toestellen aan de prak tijk te toetsen, werd ermee verwezen lijkt.^ Bovendien bereikte men een snel groeiend aantal amateurs, waardoor steeds meer mensen kennis maakten met de televisie en een publiek van aspirant-kijkers werd gevormd". In de studio zijn bij de eerste uitzen ding heel wat zweetdruppeltjes gelaten en dat lag waarlijk niet alleen aan de hitte van de lampen. Dat deze niette- factor van betekenis was, Pindhr, ®treerd door het feit, dat de ?en 3a,Ycen®e bloemenhandelaardie us®«e zou houder, over het schik ken van bloemen, zijn materiaal tijdens de repetitie, die de uitzending vooraf ging, tot zes keer toe moest verversen Een ander verhaal dat over de televi sie-première wordt verteld is, dat Kees Pruis en z$n zoon, die als vagebonden uitgedost voor de camera zouden ko- De voortreffelijke reeks gesprekken Voor de camera Vademecum' voor de K.R.O.-TV was gisteravond gewijd aan de opgravingen in het Heilig Land. Prof. L. H. Grollenberg O.P., die aan dergelijke onderzoekingswerkzaamheden deelnam, vertelde daarover op instruc tieve wijze. Het zeer boeiend gesprek tussen prof. Grollenberg en J.W. Hof- stra werd fraai geïllustreerd met films, foto's en tekeningen. Evenals bij vorige uitzendingen werd «en bepaald belangrijk facet van de Wetenschap uitvoerig en doelmatig diep- Saand belicht. Deze koene poging om de televisie belangrijke zaken aan Jfe orde te stellen wordt wel zeer ge jtig aangevat. Als steeds «ary de uitzending fraai in beela te wengen. De rest van de avond was gewijd &an de thriller „De appels van Eva" Van dr. Allan Barthol. Onder regie van Hue van Gent werd er van dit merk waardige stuk een welverzorgde opvoe- ring gegeven. Het bijzondere van het stuk en dus ook van de opvoering is dat één actrice niet minder dan ""hei moet spelen. Deze haast tY.^!°YY taak had Enny Mols-de hS 5lcah genomen. En het lag voor de hand dat zij er evenzovele bij zondere en zeer verzorgde creaties van zou maken. De opvoering had sfeer, werd met vaart gespeeld en goed op het beeld gebracht. Van de verdere bezetting noe men wij nog de goed gespeelde dokter- rol van Rob Milton en de inspecteur Van Bert Dijkstra. Er waren ook enkele «wakke plekken, zoals de al te nadruk kelijke en luidruchtige rechercheur van Tonny Foletta. J.v.S. Het Concertgebouworkest speelt van avond o.l.v. Bernard Haitink met mede Werking van de clavecinisten Janny van Wering, Marijke Smit-Siebenga en Hans Brandts Buys o.m. het Concert voor drie clavecimbels en strijkorkest van J. s. Bach. Daarnaast wordt door Tibor de Machula het Concert van Er- hest Bloch gespeeld. (402 m vanaf «0 uur). men, als „verdachte individuen" dooi de portier van het Nat. Lab. werden „opgebracht". De tweede uitzending volgde op april; toen waren de journalisten geno digd en werd de televisie via de pers bij het grote publiek geïntroduceerd. In dit programma traden o.a. Cees de Lan ge en de Brabantse amateur Peer van Bakel op. Spoedig nadien was Philips iedere dinsdag, donderdag en zaterdag in de lucht en nagenoeg alle Nederland se artiesten var naam waagden zich in die eerste jaren aan een optreden voor de camera's. Drie jaar heeft het exper - mentele tijdperk geduurd. Drie jaa lang hadden de technici gelegenheid, de TV -apparatuur te vervolmaken. Toen kwam, na een korte pauze, de NTS in de lucht en begon de opmars van'de televisie in Nederland. Een op mars die zo snel is verlopen, dat men zich nauwelijks meer kan voorstellen, dat het pas tier jaar geleden is, dat Philips begon te zenden. De T.V.-kijkers zullen daar vanavond aan herinnerd worden in een herdenkingsprogram, waarin verscheidene medewerkers van destijds hun medewerking verlenen; te vens zal worden teruggeblikt naar 1938, toen Philips voor het eerst een T.V.-ap- paraat demonstreerde op de jaarbeurs, en wordt een prognose gegeven van 1968, in welk jaar de kleurentelevisie vermoedelijk ook in ons land werkelijk heid zal zijn Koos Sveenhoff voor de t.v.-camera. Een beeld uit de echte experimentele tijd, y vóór de oorlog F. Kerkhof met zijn eerste zend-ontvangapparaat in 1927. De foto werd gemaakt door zijr, vrouw ropv zijv verlooide Niet Philips, maar de a™at®"E Kerkhof is in Nederland gestart met experimentele televisie, en niet in 1948, maar *93\ «1 Nede£ ontvingen amateurs door heel «eoer land beelden uit Eindhoven; beelden van 30 lijnen en van 12% beeld per se conde, dat wil zeggen gestreepte beel den, die flikkerden als sterren. Maar voor de heer Kerkhof en zijn vrouw, die Nederlands eerste tv-omroepster en ac trice is geweest, waren ze opwindehder dan het perfecte beeld van vandaag. „We reden om beurten hard met de fiets naar een amateur, die een paar straten verder woonde, om daar de ont vangst van onze uitzending te zien", zegt mevrouw Kerkhof. De heer Kerkhof, die in 1904 in Delft is geboren, slaagde er reeds op 23-jari- ge leeftijd in, een primitief zend- en ont vangapparaat te maken, waarbij hij o.a. gebruik maakte van een Nipkowse schijf. Drie jaar had hij eraan geprutst op zijn kamertje en in de keuken van zijn hospita, waar hij selenium op het gas zette om het amorph te maken. Hij had daar een bericht over gelezen en was onmiddellijk gaan experimen teren. «MÉM—lil mijlpaal was de eerste buitenuitzending, PSVEindhoven, in september 1950 „Het idee om beelden over te bren gen was al oud", zegt de heer Kerk hof, als we in zijn woning aan de He- zerweg in Eindhoven over de oertijd van de t.v. zitten te praten. „Reeds in 1843, kort na de uitvinding van de telegraaf, vroeg Alexander Bain oc trooi aan op een systeem dat hij er voor ontwikkeld had en in 1884 volgde Nipkow. Maar alles liep vast op de onmogelijkheid om licht om te zet ten in elektrische stromen en om de ze voldoende te versterken". De heei Kerkhof, die in een Utrecht se staalfabriek werkte, maar zijn vrije tüd volledig aan radio- en t.v.-experi- mente besteedde, slaagde er in 1927 in licht in stroom te transformeren en door middel van zijn zelfgebouwde ra- dio-apparatuur wist hij toen een scha- duwbeeld over te brengen. Van ,,tele- visie": zien op afstand, was ^""Eigen lijk nog geen sprake, de installatie van bordpapier wa® zender en ontvanger tegelijk. Maar de overbren ging van het beeld via elektuciteit was verwezenlijkt. In 1932 werd de heer Kerkhof zendama teur, maar hij kwam pa» e jJaaf, Ia" ter met televisiebeelden m de ether. De stoot hiertoe werd gegeven door het hoofdbestuur van de zendamateurs, dat hem vroeg, of hij geen propagandastunt kon brengen, om leden en donateurs te winnen. De heer Kerkhof construeerde toen een televisieapparatuur, waarmee hij in diverse steden demonstreerde. De belangstelling was groot en ver scheidene amateurs vroegen hem om te gaan uitzenden. Dat gebeurde toen hij in 1936 zijn zendvergunning kreeg en tot in Leeuwarden toe ontving men het beeld van de P.A.o.K.T., dat op 76 meter werd uitgezonden uit de „stu dio" in de Albertina van Nassauiaan in Eindhoven, waar mevrouw Kerkhof hoedjes en sieraden showde en waar enkele maanden later, toen ook geluid werd uitgezonden, hele muziekensem- bles optraden. De lichtgevoelige ogen van de zender hingen aan elastieken aan het plafond, om gevrijwaard te zijn voor trillingen Om de storingen, die zich nogal veelvuldig voordeden, zoveel mogelijk te vermijden, werden de uitzendingen gegeven op de vroege zondagmorgen, tussen 7 en half negen. Het programma werd tevoren gepubli ceerd in „De Televisiekoerier" en het aantal kijkers groeide van een tiental in 1936 tot 200 in 1939. De heer Kerkhot - die ziin pioniers arbeid in 1937 beloond zag met de Ve- derprjjs had intussen van zijn hobby zijn beroep gemaakt en in 1938 demon streerde hij de eerste Philips-t.v.-ap- paratuur op de Jaarbeurs, waar diver se t.v.-amateurs hem vertelden, dat het beeld dat zij van zijn zender op- Die zoek geraakte Ame rikaanse kunstmaan intri geert mij hevig. Meer dan aanwezige kunstmanen ooit zouden kunnen doen. Waar zou dat ding gebleven zijn? Verduisterd door de Sov jets misschien? Dat zou flauw wezen, want per slot van rekening hebben we hun Spoetniks ook rustig laten vlie gen. Natuurlijk bestaat er een kans dat zij, de verdwenen kunstmaan, regel recht de hemel is binnengevlogen en nu tot speelbal, wellicht tot twistappel van de engelen is geworden, of tot on schuldig vermaak voor St. Antonius zelve. In dat geval behoeven wij haar nooit meer terug te verwachten, ^enzij als echte maan. Er zijn echter nog tal van andere mogelijkheden, die ik hier wegens plaatsgebrek, niet verder zal behande len. De vraag is trouwens slechts: wat doen we nu? Nietwaar, beter één kunstmaan in de hand, dan tien riet in de lucht. Ik zou zeggen: laten wij een advertentie plaatsen. „Verloren 1 kunstmaan. Schittert door ingrijpende afwezigheid. Terug te bezorgen aan het Witte Huis. Hoge, maar niettemin duidelijk vindbare beloning"- Prins Ali Khan (rechts), die is benoemd tot afgevaardigde van Pakistan bij de Verenigde Naties, heeft in het gebouw van de V.N. te New York zijn geloofsbrieven aangeboden aan secretaris-generaal Dag Hammarskjöld. Ah Khan die gehuwd geweest is met Rita Hayworth is de zoon van de vorige en de vader van de tegenwoordige Aga Khan. (Van onze televisieredacteur) De ontwikkeling van de televisie is in ons land toch sneller gegaan dan sceptici voorspeld hadden. Vooral de laatste jaren nam het aantal toestellen in steeds vlugger teyipo toe. Men kan zich nu ook afvragen of de sobere, haast improviserende opzet in Bussum wel juist is geweest, de huis vesting daar remt in sterke mate de artistieke ontwikkeling. Dat alles wat geboden wordt intussen de toets der kritiek kan doorstaan, kan men helaas niet stellen. Aanvankeiijl steeg het aantal toe steilen slechts langzaam. Er werd meer in openbare gelegenheden, dan in de huiskamers gekeken. Slechts aarzelend ging men over tot de aan schaffing van een vooralsnog duur TV- apparaat, temeer daar de ontwikke ling van de programma's bepaald niet vlug te noemen was. Eerst in 1956 kwam er schot in het geheel. Vooral door de toeneming van het aantal Eurovisie-uitzendingen was de zender Lopik steeds vaker en langer in de ether. Op 1 januari 1957 werd de zendtijd uitgebreid tot vijf avonden in de week en twee kinderprogramma's. Het vorige jaar is er dan ook in totaal 738 uur en 41 minuten uitge zonden, d.i. gemiddeld 14 uur en 12 minuten per week. Het aantal toestel len nam in dat jaar dan ook storm achtig toe. Op 1 januari 1957 stonden 99.466 toestellen geregistreerd, 12 maanden later waren het er 239.018. Op het moment zijn er 280 duizend toestellen die ingeschreven staan, waarbij men nog op zeker 10 pet „zwartkijkers" kan rekenen. Momen teel komen er dus ongeveer 20 dui zend toestellen per maand bij. Er wor den nu meer TV-apparaten dan radio toestellen verkocht. Technisch zijn de huidige apparaten zeer betrouwbaar. Er is de laatste ja ren veel veranderd maar ingrijpend waren de veranderingen niet. Het toe stel met de kleine beeldbuis, uit de be ginperiode van de televisie, is aan het verdwijnen. Men vraagt om een steeds groter beeld. Was aanvankelijk de 43 cm-buis favoriet, momenteel is dat de 53-om buis. Er zijn nu zelfs toestellen >o,--oorlogse t.v -beelden ouri 00 beeldlijnen. vingen vee) duidelijker was dan het grote beeld van het Philipstoestei. Nu was dit laatste wel wat groenig en wenig contrastrijk, maar de amateurs hadden toch ongelijk, want het beeld je van 3 bij 7 cm dat zfl gewend wa ren te ontvangen zou bp dezelfde ver- groting vele malen slechter zijn gewor den. Dat het echter ondanks ztfn 30 l\j- nen frappant duidelijk was, blijkt uit het ware verhaal van een amateur uit Almelo die een prima ontvangst meld de: hij had zelfs kunnen zien, dat de theekopjes dichte oortjes hadden. „Dan is het beeld zeker dichtgelo- pen" zei de heer Kerkhof.... tot hij ont dekte, dat ze die ochtend gedronken hadden uit nieuwe kopjes, die zijn vrouw daags tevoren had gekocht: kopjes met dichte oortjes! De mobilisatie van 1939 bracht het einde van de experimentele t.v. van de heer Kerkhof. Hij is niet meer in de ether teruggekomen. Na de oorlog is een andere Eindhovenaar, de heer C. Sanders, nog even als zendamateur in actie geweest; hij gaf een meer ge perfectioneerd beeld, maar geen echte t.v.-programma's. Dat hoefde ook niet meer, want in 1948 kwam de Philips- zender in de lucht. De heer Kerkhof wijdt zich nog steeds aan de televisie: hij is chef van het ontwikkelingsiaboratorium voor t.v. ontvangers 's Avonds kijkt hij met zijn vrouw naar de t.v.-programma's. niet als technicus, maar ter ontspanning. „Je kunt er niet meer buiten", zegt hij, en zijn vrouw vult aan: „Vroeger ble ven we thuis omdat er aan de t.v. ge werkt moest worden en nu omdat er naar gekeken wordt". met een 63 cm buis. De bediening van de toestellen is steeds meer automa tisch geworden, waarbij veelvuldig ge bruik gemaakt wordt van drukknop pen. Een toestel dat eenmaal goed is afgesteld behoeft men verder alleen maar aan en uit te doen, helderheid en contrast passen zichzelf aan ver anderde omstandigheden aan. Een belangrijke ontwikkeling is het groter worden van de hoek aan de ba sis van de beeldbuis. Oorspronkelijk was deze steeds ongeveer 80 graden, in het vorig najaar deden buizen met een hoek van 90 graden en meer hun intrede. Het grote voordeel is dat de toestellen handzamer worden, terwijl bovendien de fabrikatie van deze bui zen eenvoudiger en dus goedkoper schijnt te zijn. Een ernstige rem op de ontwikkeling van de Nederlandse televisie was de beperkte ontvangstmogelijkheid. De zender Lopik heeft weliswaar een ho ge mast, doch de sterkte is betrekke lijk gering. In de grote steden in het Westen staat dan ook het grootste deel van de toestellen geconcentreerd, daar is ontvangst van Lopik, zij het met een antenne, var he* begin af moge lijk geweest. Grote delen van ons land hadden echter geen enkele of alleen een buitenlandse ontvangstmogelijk heid. Eerst in de loop van 1957 kwam de zender in Irnsum in gebruik waar door gedeelten van de noordelijke pro vincies het programma uit Bussum kon den ontvangen. Het zuiden werd, weer gedeeltelijk, bediend door de Philips- zender in Eindhoven, die inmiddels ver vangen is, terwijl dit jaar een sterke zender in Roermond gereed zal komen. Zeeland wordt nu goeddeels bestreken dooi de onlangs in gebruik genomen zender in Goes. Hoewel we dus op de goede weg zijn, kan men bepaald niet zeggen dat nu geheel Nederland ont vangstmogelijkheid heeft. Terecht heb ben de inwoners van Den Helder on langs dan ook bij de minister gepro testeerd tegen het feit dat daar ook in de toekomst geen ontvangstmoge lijkheid zal komen. En even terecht heeft de minister toegezegd dat men de mogelijkheid zal onderzoeken om met een kleine hulpzender ook dit ge bied te ontsluiten. Belangrijk zal het ook zijn wanneer de zender in Lopik verhoogd zal wor den en de kracht ervan tot 100 KW zal worden opgevoerd. Niet alleen zal dan een zeer groot deel van midden- Nederland bestreken worden, maar het zal dan ook mogelijk zijn in de grote steden veel buitenantennes op te rui men. Deze ontsierende inrichtingen kunnen dan vaak door binnenantennes vervangen worden. Wat de programma's betreft er zijn daarbij uitschieters naast veel dode hoe ken. Het journaal is van het begin af aan goed en terecht zeer populair ge weest. Bij de opvoeringer van kijkspe len zijn verschillende zeer mooie suc cessen geboekt. Maar van samengestel de- en amusementsprogramma's weet men nog niet al te veel te maken. Hier wreken zich zowel de beperkte opzet in Bussum, als het gebrek aan scheppend talent. Men begon in Bus sum aanvankelijk in de kleine Irene- studio, een verbouwde kerk. Later kwam daar de Vitusstudio bij, die gro ter was en beter geoutilleerd. Momen teel wordt de derde studio, Studio 3, het verbouwde Eltheto-gebouw inge richt. Repetitie-ruimte is er in Bussum in het geheel niet, iedere omroepver eniging heeft daarvoor in de hoofdstad een eigen gelegenheid ingericht. Zelfs voor de belangrijkste opvoeringen kan men niet langer dan twee dagen over de benodigde studio beschikken, een tijdspanne die veel te kort is om tot een werkelijk verantwoorde uitzending te komen. Waarschijnlijk met 1 januari 1959 kan men over de derde studio Het staat thans vast, dat een beeld van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen in Keulen zal worden ge plaatst als gedenkteken voor de slachtoffers van het nazi-bewind. Het is een copie van het beeld „Moeder en kind", dat deel uitmaakt van het herdenkingsmonument van Enschedé. Het zal in Keulen een plaats krijgen op een gazon aan de „Hansaring", een van Keulens grootste avenues. Aanvankelijk was de heer Andries sen, zoals wij reeds gemeld hebben, niet van zins het beeld voor plaatsing ir. het openbaar af te staan. Aan de Keulse kunsthandelaar, die het van hem wilde kopen, had hij dan ook als voorwaarde gesteld, dat het in een museum zou'worden geplaatst. Het ge meentebestuur van Keulen, dat het tot openbaar monument wilde bestemmen, heeft nu echter verklaard, dat bij het beeld zaï worden vermeld, dat het een gedenkteken is voor de nazislachtof fers en een waarschuwende herinne ring aan het Hitlerbewind. Het ge meentebestuur blijkt van den beginne af aan een monument van een niet- Duitse beeldhouwer te hebben gepre fereerd en aanvankelijk het voorne men te hebben gehad een prijsvraag onder niet-Duitse beeldhouwers uit te schrijven. Dat laatste is niet geschied, omdat bovenbedoelde kunsthandelaar het gemeentebestuur op Andriessens beeld attendeerde. Het beeld, dat gegoten is bij de bronsgieterij Binder te Haarlem, zal dezer dagen naar Keulen worden ver voerd. Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello te Loenen aan de Vecht, die in de vacature van prof. mr. G. de Grooth (VVD) is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, kan wegens ge zondheidsredenen geen zitting in dit col lege nemen. Od de desbetreffende lijst volgt m. mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Am sterdam, oud-directeur van de maat schappij Nederland. Advertentie ...met he< geheel eigen karakter. Per grooS pak 80ct.Los 28 cl pet 100"gr. Ook zoutloos* beschikken, maar het volgend jaar zal er naar te verwachten is, iedere avond uitgezonden worden. Men heeft dan drie studio's maar de mogelijkheden gaan er eerder op achteruit dan vooruit. Het gebrek aan scheppend talent is een internationaal verschijnsel. Er zijn onvoldoende goede televisiestukken, er is gebrek aan regisseurs die de voor handen werken vorm kunnen geven. Er is gebrek aan regisseurs die leven de uitzendingen tot een boeiend geheel weten te maken. Er is zelfs gebrek aan reporters die weten te intervie wen en aan rubriekredacteuren die goe de en boeiende stof weten te vinden. Wat men op het gebied van televisie amusement tot nog toe heeft geboden is eigenlijk treurig. Men vraagt zich af of hierin verbe tering te verwachten is Het zal zaak zijn goede krachten aan te trekken. Maar deze zullen pas komen wanneer de omstandigheden waaronder zij kun nen werken aantrekkelijk zijn. En dat hangt weer samen met repetitie- en studiomogelijkheden en met financiële armslag. Wat <*e kijkspelen betreft is het belangrijk dat men besloten heeft de spelerskern te ontbinden. Nog ster ker dan bij de radio geldt voor een dergelijke kern dat men op de leden ervan uitgekeken raakt. De regisseurs hebben onvoldoende mogelijkheden en meten toch zoveel mogelijk spelers van de andere gezelschappen aantrek ken. Het contract met Theater om drie voorstellingen per jaar voor de televi sie m te studeren kan ook een nieuwe ontwikkeling betekenen daar immers ook de andere gezelschappen een der gelijk contract kunnen aangaan. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat dit zal gebeuren. Daarnaast werken steeds meer begaafde acteurs en actrices als free-lance. In het jaarverslag van de Britse „national research development cor poration" wordt gemeld dat een door dr. D. Gabor uitgevonden buis voor kleurentelevisie ontwikkeld is, welke zo plat is, dat hij als een schilderij aan de muur opgehangen kan worden, aldus bericht U.P. De 21-inch buis zou slechts een „diepte" van 5 inch heb ben. Over ongeveer twee maanden zal een experimentele buis gedemonstreerd worden op een bijeenkomst van de „in stitution of electrical engineers". Ver volgens zullen de kansen voor een com merciële ontwikkeling beoordeeld wor den. De buis is reeds in de Verenigde Sta ten gepatenteerd. De nieuwe buis geeft een helderder en vaster beeld. Hierdoor kunnen verschillende bedie ningen, die thans bii een kleurentelevi sieapparaat nodig zijn, komen te ver vallen. De buis is niet gesloten zoals de thans in gebruik zijnde. De lucht zal er buiten worden gehouden door een voortdurend werkende pomp. Het landelijk actiecomité ambtenaren heeft een manifest gericht tot het lager en middelbaar overheidspersoneel in Nederland. Hierin deelt het comité mee dat ten minste en wel direct de eis van tien procent overbruggingstoeslag voor de lagere en middelbare ambtenaren dient te worden verwezenlijkt. Een tijde lijke toeslag van drie procent, zoals bin nen het georganiseerd overleg gesugge reerd, acht het comité onvoldoende. In zijn manifest deelt het comité voorts mee, dat het niet het oprichten van een nieuwe organisatie beoogt, maar een bundeling van alle krachten hoe ook georganiseerd die mee willen strijden om inwilliging van de looneisen der lagere en middelbare ambtenaren te verkrijgen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: Orion 13 mrt.; Canada: Beavercove 13 mrt.; Chili: via New York 13 mrt.; Ned. Antillen: Prins der Nederlanden 11 mrt.; Ned. Nw.-Guinea: Modjokerto 13 mrt.; Nieuw-Zeeiand: via Engeland 15 mrt.; Unie van Z.- Afrika en Z.W.-Afrika: Pretoria Castle 15 mrt. Inlichtingen betreffende de verzen- dingsda'r van postpakketten geven de postkantoren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5