Franse episcopaat bespreekt tragedie van Algerije Belangwekkende conclusies van de „Mission de France Eerbetoon bij aankomst van het Britse vorstenpaar voor de haven van IJmuiden Drie Nederlandse oorlogsbodems ter verwelkoming Davitamon IO Reserves algemeen werkloos- lieidsfonds voldoende Afgelopen dat ge hoest V Minister Suurhoff laat de Kamer in het onzekere over belastingverhoging Rallye Bagdad Weer veerboot doelwit van luchtaanval 6.900 Meisj P Driedaagse vergadering te Parijs Geen verset tegen het streven naar onafhankelijkheid je redt twee kinderen van wisse dood Een 10 g dheid Totaal 456 miljoen beschikbaar ABDIISIROOP Verruiming van de premieregeling industrievestiging Caféhouder schiet tijdens hevige ruzie op klant Loongrens naar Vier maal vriendelijkheid in vele talen Gastvrouwen voor de Expo 1958 Onderhandelingen met banken over export-financiering Nu in politiekazerne opgesloten naar In Midden-Sumatra Fregat bombardeert haven op Celebes DONDERDAG 6 MAART 1958 PAGINA 7 ïr gen- Een 10 voor gezondheid Koeien door elektrische stroom gedood Examens door AGATHA CHRISTIE Vrijwillige ziekenfonds' verzekering 55J (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Gisteren is de vergadering van kar dinalen en aartsbisschoppen van frankrijk te Parijs in gebruikelijke voorjaarszitting bijeengekomen. De be raadslagingen, die worden gepresi deerd door kardinaal Liénart, bisschop ran Rijssel, duren nog tot en met mor- Ren. De agenda der beraadslagingen 1® geheim, maar het is mogelijk, dat na afloop een mededeling wordt gepu bliceerd, al geldt hiervoor geen door bet gebruik geschapen regei. In wel ingelichte kringen veronderstelt men evenwel dat een van de belangrijkste thema's van bespreking R®rorma Wordt door de gevolgen op godsdienstig Rebled van de Noordafrikaanse proble men, in het bijzonder van de Algerijn se tragedie. De Mission de France", die even als de" diverse »tto^ ke commissies een rapport heeft mge- mi iiiiiiii min diend voor de beraadslagingen der kar dinalen en aartsbisschoppen, heeft aan deze tragedie ruim een maand gele- SSfrieen bijzondere pastorale zitting ge- ln het zo pas verschenen van de „Lettre aux re™ worn, de la Mission de Fran- de conclusies gepubliceerd waartoe deze pastorale zitting had ge- De Mission de France is zoals be kend smds verscheidene jaren georgani seerd als een autonome „prelatura nul- lius" met kardinaal Liénart als pre laat aan het hoofd, en haar taak be staat voornamelijk in de herkerstening missionering van de ontkersten de Franse milieus, in het bijzonder van het industrieproletariaat der grote ste den. De leden van de missie, clerus en leken-medewerkers, kunnen dus bij uitstek in staat geacht worden te we ten wat er in deze milieus omgaat en wordt gedacht, waartegenover staat dat hun zienswijzen er wederkerig door kunnen worden beïnvloed. De door de '•Lettre aux communautés" gepubli ceerde conclusies zün, naar in de pu- blicatie uitdrukkelijk wordt vastge steld vooraf aan de goedkeuring van kardinaal Liénart onderworpen en hebben deze verkregen. De conclu sies beroepen zich bovendien overvloe- 55 dig op pauselijke en bisschoppelijke uitspraken. In de conclusies wordt o.m., afgaan de op de uittreksels die de Parijse „Monde" ervan wereldkundig maakt, betoogd: „Priesters zijnde van de Ka tholieke Kerk, door Christus gesticht voor alle bescha- niet het recht ons door Christus voor alle rassen en voor alle vingen, hebben wij on te sluiten in enge nationale ziens wijzen. Wij moeten ervan getuigen dat de Kerk zich vereenzelvigt met geen enkele reeds bestaande natie. De ver klaringen van de hiërarchie bevesti gen zulks. Indien vaststaat dat in Algerije een volk bestaat en wil bestaan als on derscheiden van het Franse volk, dan kunnen wij dus duidelijk verkla ren dat de Kerk daar zomin als el ders zich verzet tegen het bereiken door dit volk van de onafhankelijk heid. Het brengen van de boodschap van het Evangelie kan niet als voor wendsel dienen voor de overheersing van een volk over een ander". Verderop wordt verklaard: „Daar van Algerijnse zijde reeds eerder wet telijke middelen waren aangewend om de onafhankelijkheidsaspiraties' tot gel ding te brengen, zou het onrechtvaar dig zijn in de geschiedenis een coupu re aan te brengen teneinde de gehele verantwoordelijkheid voor het (gewa pend) conflict op de Algerunen af te wentelen. Wij moeten begrijpen, dat het te hulp nemen van geweld wor telt in de voorafgegane gebeurtenis sen zonder dat wij daarom het ter rorisme en zijn methodes rechtvaardi gen. De erkenning van de rechten van de Mohammedaanse gemeenschap", zo gaan de conclusies verder, „is niet te scheiden van de erkenning van de rech ten der Europese gemeenschap in Al gerije. Wat niet wil zeggen dat de ver worven posities, hetzij economisch, po litiek of sociaal, als onaanraakbaar moeten worden beschouwd". In de conclusies wordt ook nog ver klaard: „Hoewel men in de pers veel meer gesproken heeft van het terro risme dan van de folteringen, zou het aanklagen van de folteringen op zijn beurt ook weer niet mogen dienen tot een maskeren van het terrorisme. Zij zijn gelijkelijk zonder rechtvaardi ging". Tot slot nog het volgende citaat uit de conclusies: „In onze verschillende sectoren vertrekken talrijke jongeren naar Algerije of komen eruit terug. Onze onderscheiden conclusies komen overeen voor wat zwaarwichtige feiten betreft: al te veelvuldige gevallen van degradatie van het zedelijk geweten, te weeg gebracht door deelname aan daden van geweldpleging of onder de invloed van rechtvaardigingen, die er voor worden gegeven". Koningin Elizabeth II en prins Phi lip zullen aan boord van het ko ninklijke jacht Britannia gedurende de vroege morgenuren van 25 maart de Nederlandse territoriale wateren ten westen van IJmuiden binnenva ren. Het koninklijk jacht, geëscor teerd door de anti-onderzeeboot-fre- gatten, Grenville, Padin en Pellew, zal ter plaatse worden opgewacht door een escorte van drie Nederland se oorlogsbodems, bestaande uit de kruiser De Zeven Provinciën en de onderzeebootjagers Utrecht en Over ijssel. Om half acht precies zal ^e V?2v 91 Provinciën een saluut afgeyen vari 21 schoten ter begroeting van kojnng Sabeth. Daarna zullen de N,ed®rla"du? onderzeebootjagers het koninklijk jac Britannia en de Engelse escorteurs haar de ba ven van IJmuiden begelei den. De Zeven Provinciën zal het es corte verlaten om naar Rotterdam op le stomen. Nadat het koninklijk jacht om 8 uur de haven van IJmuiden zal zijn binnen gevaren geeft de Grenville een saluut van 21 schoten af ter begroeting van de Nederlandse natie, welk saluut door kustbatterijen van IJmuiden, even eens met 21 schoten, zal worden beant woord. De Britannia begeeft zich vervolgens ''dar de midden-sluis om aldaar ge- t.^Oen de 20-jarige Riet Wubben uit lt>!?h venster een driejarig kind spe- i hderwijs in de Delftse Vliet zag val- j..h> bedacht zij zich niet lang, maar tJdde naar buiten en sprong gekleed <jj Water Zij slaagde er ln de kleine tee reeds onder water was verdwenen t_ Pakken te krijgen en op het droge tweejarig broertje van de dren- jjj.^hg, dat naar het ongeluk had staan t0i Lep plotseling de rijweg op, Wiij me1 Wubben het kind naar huis 'de dragen. redt Suist op tijd wist de kranige Sutn 1161 kind voor een naderende v.,; weg te trekken en ook dit van een bleet dood te redden. De drenkeling Hen hiet al te veel water naar bin- <iio *}ebben gekregen en kon spoe- 8 Worden bijgebracht. schut te worden. Gelijktijdig Engelse fregatten en de Uttecnt ae noorder-sluis invaren. De Ovenjsse eveneens ln de midden-sluis worden ge schut. nadat het koninklijk jacht dez sluis zal hebben verlaten. Om 8.40 uur begeeft de Britannia zich in de richting van 's lands hoofdstad, begeleid door enige politie-vaartuigen. Al het overige scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal zal gedurende de vaartocht naar Amsterdam worden stilgelegd. De Engelse fregatten en de Neder landse onderzeebootjagers zullen bij het verlaten van IJmuiden en bij het pas seren van de Hemburg respectievelijk dertig en zestig minuten op het koninklijk jacht achter zijn. Om 10.30 uur zal het koninklijk jacht, dat dan gemeerd ligt op het IJ, worden begroet door vliegtuigen van de ko ninklijke luchtmacht, die in formatie zullen overvliegen. Advertentie Niet alleen hij maar het gehele gezin straalt van gezondheid. Die danken zij aan een verstandige maatregeliedere dag één dragee Davitamon 10 per man. Die zorgt voor de aanvulling van vitamine-tekorten. Volg dit goede voorbeeld voor het hele gezin. Het verhoogt -v de weerstand. ORGANON Flacons van 50, 100 en 500 dragees. Eén enkele dragee per dag is voldoende. De reserves van het algemeen werk loosheidsfonds acht de regering vol doende om iedere in redelijkheid te ver wachten werkloosheid op te vangen. De regeering heeft dit nogmaals met de meestr nadruk verklaard naar aanleiding van haar voorstel om de rijksbijdrage in de werkloosheidspre mie te verlagen, Tegen dit voorstel was uit de Eerste Kamer zeer scherpe kritiek gekomen. De ministers Suurhoff en Hofstra be cijferen, dat de wettelijk verplichte re serve per ultim november 158 miljoen gulden bedroeg. Daarboven was een extra reserve aanwezig van 298 mil joen gulden, zodat het totaal kan wor den gesteld vt 456 miljoen gulden. Wanneer men rekening houdt met de bepaling in de werkloosheidswet, „dat de reserve nie1 behoeft te stijgen bo ven tweemaal het gezamenlijk bedrag der premie over het boekjaar", dan zou slechts een reserve van 256 mil- Advertentie De kinderen be gonnen toen m'ir»'| man Stop! dacht ik en haalde een fles Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig.je weet maar nooit, wat er uit voort kan komen! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. joen worden bereikt. Het werkelijke vermogen van het fonds ligt daar dus 200 miljoen boven. Uit het voorgaande moge blijken, zo zeggen de bewindslieden, -dat de rege ring de opvatting, dat de reserves van het algemeen werkloosheidsfonds bij een nog sterker toenemende werkloos heid ontoereikend zouden zijn, niet kan delen. Op het verwijt, dat de regering al het „voordeel" van een mogelijke premie verlaging aan zich heeft getrokken, wordt gezegd, dat men door deze stelling „duidelijk de noodzaak van het sluitend maken van het budget mis kent, waarvoor de regering onder de huidige omstandigheden aller mede werking mag en moet vragen". Op een boerderij te Duizel hebben gisteren twee jeugdige elektriciens we gens werkzaamheden de elektrische stroom uitgeschakeld. Na wederinschake- ling van de stroom vielen in de veestal dertien runderen als doo. de bliksem getroffen neer. Drie melkkoeien bleken door elektrische stroom gedood te zijn. NIJMEGEN, 5 aart Doctoraal geneesk. II: J. B. M. Rensing (Does burg), R. E. Wong-Chung (Nijmegen) en mej. J. M. W. Gooien (Eindhoven). AMSTERDAM, 5 maart (G.U.) Be vorderd tot doctor in de letteren en wiisbegeerte op proefschrift: „De Hol landse „schoolordre" van 1825": E. J. Kiiiner eeb. te Amsterdam. Doctoraal alg taalwetenschap (met lof): P. A M. Seuren Amsterdam. Doctoraal rechten, mei A C Visscher, Baarn. AMSTERDAM, 5 maart (G.U.) Bevor derd tot arts mej. H. Bootsman, Duiven- drecht, H. S. Plas en U. de Boer Am sterdam. Artsexamen le ged.: M. von Balluseck A. D. Overdijk, A. L. Asin, D. Mulder en J. W. Swaan, Amsterdam. LEIDEN, 5 maart Kand. Franse taal- en lett.: mej. J* A.. Scheltema, Haarlem en mej. C. Hen inks, Dor drecht. De oogst der Cultuur De Lampongs over januari 1958 heeft 33.471 kg (december 1957 34.183 kg, januari 1957 36.169 kg) droge rubber bedragen. De totale oogst over het laar 1957 is 417.667 kg droge rubber. (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de werkloosheid in de Tweede Kamer heeft geen verdere moeilijkheden voor de regering opgele verd. Het kreeg de laatste dag nog dui delijker het karakter van een voorlopi ge discussie over eerste maatregelen, die tot 150 miljoen beperkt blijven en die vooral gericht zijn op bepaalde streken en bedrijfstakken, waar de werkloosheid een noodkarakter draagt. Minister Suurhoff heeft aangekondigd, dat de komende industrialisatie, die over een maand verwacht kan worden, meer diepgaand op de werkloosheid en zijn structureel karakter zal ingaan. In die nota zal ook een verruiming van de premieregeling voor industrievesti ging worden uitgewerkt, waarom de heer Andriessen (K.V.P.) had ge vraagd. De katholieke spreker heeft zich daarbij neer kunnen leggen en de motie, waarmede hij had gedreigd, niet ingediend. De communistische mo ties zijn verworpen. De vraag of de particuliere bouw van het extra contingent van 300C woningen zal profiteren, is niet beantwoord. Mi nister Witte zag de toekomst voor de particuliere bouw iets minder somber Wat de financiering betreft zei minis ter Suurhoff, da,t het woord belasting verhoging wel niet is gevallen, maar dat dit nog niet betekent, dat de rege ring alleen maar afwijzend tegenover iedere belastingverhoging zou staan. Hij noemde de Kamerleden, die hadden opgemerkt, dat dit alleen aan de orde dient te komen als het niet anders kan, de beste realisten van het Binnenhof. Verder improviseerde hij over hef fi nancieringsthema, zonder de middelen voor de uit te voeren maatregelen, die 150 miljoen gaan kosten, aan te ge ven. Hij zei, dat inflatoir financieren al leen aan de orde kan zijn als er van deflatie sprake zou zijn. De mogelijk heid van lenen hangt af van de kapi taalmarkt en de rentevoet. Bezuinigen heeft met lenen gemeen dat men er mee moet oppassen. Men kan daarmee zover gaan, dat de werkgelegenheid wordt geschaad en dam spant men dus het paard achter de wagen en doet het tegenovergestelde van werkgelegenheid scheppen. De minister constateerde, dat Ka mer en regering het in ieder geval over veel eens zijn. Beide zien in, dat de uestedingsbeperking een ver standige maatregel is geweest die niet ineens kan worden opgeheven en dat wij met veel groter problemen van werkgelegenheid zouden worste len, wanneer de regering niet tijdig had ingegrepen. Hij maakte voorts de beharten'waardige opmerking, dat het Nederlandse volk de komende jaren een groter dee' van zijn inko men zal moeten besparen om de investeringen die nodig zijn te kun nen financieren. Voorts zei de minister, dat met de uitvoering van de openbare werken als werkverschaffingsobjecten nu op zeer korte termijn een begin kan worden ge maakt. De publikatie van de werkloos* heidscijfers verdedigde htj met de op merking, dat zijn departement er he lemaal niet op uit is deze cijfers tegen te houden of ze zelf te interpreteren, al worden wel overal in het land nade re uiteenzettingen gegeven voor de In de politiekazerne van Leek is Inge sloten een caféhouder uit Lettelbert, die tijdens een hevige ruzie met een klant, een veehouder uit Zevenhuizen, zijn belager met een jachtgeweer in de be nen schoot. De veehouder moest worden overgebracht naar 't academisch zieken huis te Groningen. De caféhouder zal voor de officier van justitie in Gronin gen worden geleid. De ruzie was ontstaan over de beta ling van de consumpties. De veehouder weigerde te betalen, greep een fles en wilde daarmee de caféhouder op het hoofd slaan. Toen de man achter het buffet drong, greep de caféhouder zqn jachtgeweer, waarvoor htj een ver gunning heeft, en loste enkele schoten. „Succes gewenst! Dag Vlc! Partir c'est mom-h un peul" liet hij er met een breed Engels accent op volgen. „Dag Edward! Jij ook succes_. „Wil je nog wel eens aan me denken. „O vast!" „Je bent beslist heel anders dan andere meis jesIk wouOp dat moment sloeg een to renklok het kwartier. „Verduveldik stuif weg..." Edward zette het op 'n lopen en het duurde met lang of hij was door het Londense verkeer opgeslokt. Victoria bleef in gedachten verzonken op haar bank je zitten, ten prooi aan tweeërlei gedachten-stromin gen- De eerste was een variatie op het thema van Ro meo en Julia. Een voorbijgaande ontmoeting, een onmiddellijk contact. gedwarsboomde lief deonverbiddelijke scheiding. Ja, ze was op Ed ward verliefd, net als Julia op Romeoen wilde hem niet loslaten. De tweede gedachte vloeide uit de eerste voort. Als Edward naar Bagdad ging, moest zij hem eigen lijk achterna zien te gaan. Maar hoe kreeg je zoiets gedaan? Zij stond op, sloeg resoluut de kruimeltjes van haar rok en begon langzaam in de richting van Go- werstreet te wandelen. Ze moest dus in Bagdad zien te komen. Onmogelijk was zoiets nooitZe was 'n jonge vrouw, die het leven van de zonnige kant bekeek. En ze wist wat ze wilde In het Savoyhotel werd mejuffrouw Anna Schiele ontvangen met alle voorkomendheid, welke goed be kende graag geziene gasten ten deel valt. Men infor meerde beleefd naar de heer Morganthal...... verze kerde dat zij onmiddellijk andere kamers kon Kru gen al's deze haar niet bevielenwant Anna Senie le betekende: dollars. Juffrouw Schiele nam een bad verkleedde zich, telefoneerde met een num mer In Kensington en begaf zich vervolgens met ae lift naar beneden. Zjj verdween in een taxi naar ae bekende juwelier Cartier in Bondstreet. Op hetzelfde ogenblik dat haar taxi de Strand in draaide, keek een zwart mannetje, dat voor een étalage had staan kijken, op zijn polshorloge. HO riep een taxi, die speciaal voor zijn plezier scheen te komen aanrijden, en stoof achter die van nuffrouw Schiele aan. Beide taxi's stonden achter elkaar voor de verkeerslichten van Trafalgar Square. Toen wuix- de het zwarte mannetje met z'n hand uit -net raampje. Hierop kwam een particuliere auto, die m een zijstraat bij de Admiralty Archhad staan wacn- ten, in beweging en sloot zich achter de tweede taxi aan. De taxi van Anna Schiele volgde het verkeer naar Pall Mali, dat linies afsloeg, maar de wagen van het zwarte mannetje bleef op Trafalgar Square rona rijden. De particuliere auto, een grijze Standard met twee inzittenden, reed nu vlak achter Anna Schiele aan. Een blonde jongeman chauffeerde en achterin zat een smaakvol geklede jongedame. In Bondstreet gekomen stopte de Standard langs de trottoirband. De goed geklede jongedame stapte uit en riep vrolijk het conventionele: „Wel bedankt!" De Standard reed door en zij wandelde de winkels langs. Door een opstopping in het rijverkeer haalde zij zowel de Standard als de taxi van Anna Schiele in. Bij Cartier stapte zij naar binnen. Nadat Anna Schiele de chauffeur had betaald kwam ook zij bij Cartier binnen. Zij bezichtigde vrij langdurig allerlei broches en ringen met briljanten. Tenslotte kocht zij een pracht van een saffier en een ring met diamant. Ze schreef daarvoor een chèque op een Londense Bank. De bediende deed extra voorkomend toen hij haar naam gelezen had. „Blij u weer in Londen te zien, miss Schiele. Is meneer Morganthal ook meegekomen?" „Nee, dat niet". „Ik dacht al. Wij hebben juist een paar bijzonder mooie ster-saffieren ontvangen. Stelt u er prijs op ze even te zien?" Juffrouw Schiele bleek daartoe bereid. Zij was vol bewondering en beloofde de heer Morganthal er over te zullen spreken. Vervolgens verliet zij de zaak, betrekkelijk kort daarna gevolgd door de keu rige jongedame, die tevergeefs oorbellen had gepast en nu haar spijt betuigde, dat zii geen keuze kon doen. De grijze Standard kwam Bondstreet weer oprij den, maar de jongedame toonde geen blijken van herkenning. Anna Schiele was nu in de Arcade een bloemenwinkel binnengestapt. Daar bestelde zij drie dozijn langstelige rozen, een vaasje grote paarse violen, enkele takken witte seringen en 'n potje met mimosa. Zij gaf het adres op, waar al deze bloe men moesten worden bezorgd. „Dat Is samen twaalf pond, achttien shilling, me vrouw". Anna betaalde en liep de winkel weer uit. De jon gedame, die juist even binnen was gewipt om te vra gen hoeveel een bosje primula's kostte, kocht niets. Anna Schiele wandelde naar Saville Row, waar z\j een gerenommeerde kleermakerszaak binnenging, die zich op eerste klas herenkleding specialiseerde, doch bij wijze van gunst ook aan haar vrouwelijke cliëntèle wel eens een tailleur leverde. De eigenaar Bolford hielp haar in hoogst eigen persoon een stof uitkiezen. ,,U treft het", zei hij. „Ik kan u iets aanbieden van onze exportkwaliteit. Wanneer keert u naar New York terug, juffrouw Schiele?" „De drie-en-twintigste „O, dat komt dan prachtig klaar. U vliegt zeker?" „Ja". „Hoe gaan de zaken ln Amerika? Hier allerbe droevendst, zoals u weet. Mijnheer Bolford schudde het hoofd als een dok ter over 'n ernstige patiënt. „De fut is er hier uit, als u begrijpt wat ik zeggen wil Geen mens vraagt meer naar vakmanschap. Wilt u wel geloven, dat er geen jonge vaklui meer bestaan? Weet u wie uw tailleur zal snijden, juffrouw Schiele? Meneer Lant- wick, een man van 72dat is de enige aan wie ik zulk werk voor mijn beste cliëntèle durf overlaten. De rest (Wordt vervolgd). pers ter verduidelijking van de stroom van cijfers die van de gewestelijke ar beidsbureaus komen. De regering over weegt eerst na de discussies over de industrialisatienota in de Kamer, aan de S.E.R. advies te vragen over de eco nomische situatie van ons land. De heer Vondeling, sprekend namens zijn ambtgenoot van Economische Za ken, voegde hieraan de mededeling toe, dat de regering bezig is aan een onder zoek naar de mogelijkheden voor ex portfinanciering. De onderhandelingen daarover worden met particuliere ban ken gevoerd. Ook over de verruiming van de pre mieregeling voor industrievestiging wordt nog onderhandeld, in dit geval met de lagere overheidslichamen. De laatste vier jaar is drie miljoen uitge geven voor industrievestiging. Oor spronkelijk was 5,5 miljoen beschikbaar zodat er nog 2,5 miljoen over is. Minister Witte heeft over de woning bouw gesproken en daarbij de mening van de heer Bommer (P.v.d.A.) bestre den, dat de particuliere bouw steeds duurdere woningen zou gaan opleveren. „Ik heb de laatste tijd veel gesproken met bouwers en begrepen dat zij heel goed inzien, dat zij hulzen moeten bou wen die nog binnei. het bereik van de normale koopkracht liggen", aldus ir. Witte. Hij wees ook op de daling van de rentevoet, die zich naar zijn mening nog wel verder zal voortzetten. „Wat U in feite wilt", aldus minister Witte tot de heer Bommer, „is dat het rijk gaat zorgen voor meer woningwetwo ningen dan de 40.000, waarvoor wij door de nieuwe voorschotregeling de financiering mogelijk maken. Dit is echter binner de huidige financiële verhoudingen uitgesloten", zo conclu- duurde de minister. De socialistische spreker had ook te verstaan gegeven, dat de woningpro- duktie dit jaar niet hoger zou kunnen komen dan 65.000 woningen. Minister Witte was niet bereid dit te accepteren, al wilde hij er geen andere prognose tegenover stellen. De beide maatregelen om de parti culiere bouw te stimuleren, waarom de Kamer had gevraagd, namelijk een ren- tebjjslag van het rqk of een tweede hypotheek tegen lagere rente, achtte de minister niet passend in het huidige subsidiesysteem. Het zou volgens hem echter onjuist zijn dat systeem te wij zigen voor wat hij noemde „een inci dent op de kapitaalmarkt." Bommenwerpers van de Indonesische luchtmacht hebben een aanval gedaan op de plaats Soengei Dareh, in Mid den-Sumatra. Aan deze aanval, die drie kwartier duurde, werd deelgeno men door drie Mitchell-bommenwerpers. De aanval had klaarblijkelijk tot doel de verbinding tussen Midden- en Zuid- Sumatra te verbreken. Een veerboot was bij de aanval het voornaamste doelwit. Soengei Dareh ligt aan de weg tussen Padang en Znid-Sumatra. Er zijn geen berichten over slachtoffers. Een fregat van de Indonesische ma rine heeft een bombardement uitgevoerd op de havenplaats Bitung, in Noord- Celebes. Met ingang van 1 juli zal de loon grens van de vrijwillige ziekenfonds verzekering van f 6000 op f 6900 per jaar, dus op hetzelfde niveau als van de verplichte verzekering, gebracht wor den. Het G.O.Z., het Gemeenschappelijk Overleg Ziekenfondsen, heeft over dit punt overeenstemming bereikt met de organisaties van artsen, apotheken, tand artsen, enz. De overeenstemming behoeft geen goedkeuring van de ziekenfonds raad. Als voorwaarde hebben de medewer kers gesteld, dat de ziekenfondsen hun vrijwillige leden, die boven de loon grens zijn, schrappen. De indruk be staat, dat vele vrijwillige leden, die door verhoging van hun inkomen de grens passeren, dit niet kenbaar maken, dus lid blijven. Er is thans een controlesys teem ontworpen, waarmee regelmatig steekproeven genomen zullen worden; men verwacht, dat hiervan vooral een preventieve werking zal uitgaan. Om streeks half mei zullen de medewerkers organisaties beslissen of deze maatregel voldoende effect heeft gehad om inder daad de verhoging van de loongrens toe te staan. .ia»-" (V.l.n.r. Hilde Timmers, mevr. A. Nienhuis—Jonker, Beatrijs van Liebergen en Els Standaert). J~~\e organisatoren van de Nederlandse inzending op de Expo '58 te I 1 Brussel hebben zich gerealiseerd, dat er onder de bezoekers van deze wereldkermis heel wat zullen zijn, die als ze bij de Neder landse afdeling belanden, geen brandende behoefte gevoelen aan een gede tailleerde voorlichting over onze pootaardappelen en zuivel, onze chemische produkten, tuinbouw, waterbouwkunde enz. Een prettige ontvangst is meer waard dan gedegen betogen en mappen vol brochures. Vandaar dat men vier dames zeer lieve dames, mogen we wel zeggen in dienst heeft genomen, wier hoofdtaak het wordt gastvrij op te treden. Zij weten daarbij toch nog aardig wat te vertellen over Nederland, maar wel zo belangrijk is, dat zij de vermoeide Expo-ganger aan een luie stoel en een kop koffie kunnen helpen. Wil de weer bijgekomen bezoeker zich dan alsnog grondig verdiepen in onze chemische industrie of in het Deltaplan, dan brengen de gastvrouwen hem wel bij de deskundigen, die nog beter van wanten weten. Een ontmoeting met deze gastvrouwen „hostesses" heten zij in modern Nederlands is een confrontatie met evenveel internationale ervaring als vriendelijkheid. Beginnen wij bij de „chief-hostess", mevrouw A. Nienhuis-Jonker uit Eindhoven. Zij is een aantal jaren bij een van de omroepverenigingen opgetreden als gastvrouwe voor buitenlandse cirtisten en bezoekers en zij heeft op schepen van de Holland-Amerika Lijn ge werkt als „social directress". Mevr. Nienhuis heeft gewoond in Frankrijk, Noord-Afrika, de Verenigde Staten, Canada en Argentinië en ze heeft ongeveer de halve wereld afgereisd. Dat zij goed haar talen Frans, Duits, Engels en Spaans spreekt, behoeft geen betoog. Zij is het, die de drie andere dames heeft „geëxamineerd" voor zij in dienst kwamen; een niet zo eenvoudige taak: er waren meer dan honderd gegadigden voor het Nederlandse gastvrouwschap op de Wereldtentoonstelling. Van de meisjes, die tenslotte uitverkoren werden om Nederland op charmante wijze in Brussel te representeren, is mej. Hilde Timmers uit Assen de jongste. Zij heeft op reisbureaus in Nederland en in Spanje gewerkt en ze heeft reeds diverse reizen door Europa geleid. Aan de rijksuniversiteit te Groningen studeerde zij talen. Dat uitpluizen van bij voorbeeld de phonetiek vind ik erg interessant, maar het levende contact met mensen, die een andere taal spreken, boeit me toch nog veel meer, zegt Hilde Timmers. Men mag haar met haar 23 jaar ook wel een talen wonder noemen; ze spreekt Frans, Duits, Engels, Spaans, Portugees, Italiaans, Zweeds Noors en Fins. Zij is naar al die landen geweest om er de taal beter te pakken te krijgen. Mej. Els Standaert (25 jaar) komt van de Franse ambassade in Den Haag. In het hotelbedrijf van haar vader te Terneuzen, op jaarbeurzen en als directie-secretaresse, in welke functie zij vele buitenlandse reizen maakte, deed zij de nodige internationale ervaring op. Ook Els Standaert mag er wat haar talenkennis betreft wezen; Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans en enig Russisch. Het Italiaans heeft ze volgens haar eigen zeggen in een paar weken geleerd. Zij is de enige in het team, die wat met het Russisch overweg kan, in welke taal ze overigens nog aan het studeren is. De hostesses krijgen in Brussel werk, dat zeer interessant, maar vrij zwaar zal zijn. Zij moeten dienst doen van 's morgens half tien tot 's avonds zes of zeven uur. Ze hebben zich verdiept in allerlei protocol- en étiquette- regels, ze maken een reis door Nederland om het bedrijfsleven te leren kennen en ze gaan begin april al naar Brussel om te worden ingewijd in de geheimen van de Expo. In uniform mogen zij niet roken en sterkedrank gebruiken; in hun vrije tijd zijn zij geen hostess en kunnen ze het wel doen. Mej. Beatrijs van Liebergen uit Maastricht, de vierde hostess, heeft ons toelichtingen gegeven bij haar uniform. Het bestaat uit een RAF-bleu mantel pak, een tikje naar de grijze kant, met bijpassende schoenen, schoudertas en een hoedje van Italiaans stro met opstaande rand. De stof van het mantelpak is palmbeach; het model „flue line". Op warme dagen kan er ook een jurk (uniform) gedragen worden. Sieraden komen bij het mantelpak niet te pas; alleen kleine oorbellen zijn toegestaan. Beatrijs van Liebergen (25 jaar; Frans, Duits Engels en Italiaans) trok haar lange witte handschoenen voor ons uit om de neutrale kleur van haar nagellak te laten zien niet schreeuwend, want dat past niet bij een goede hostess. Zij heeft o.m. op een reisbureau gewerkt en verbleef geruime tijd in Frankrijk, Spanje, Duitsland, Zwitserland en Tunis. Bij haar vuurproef als Expo-gastvrouw de ontmoeting met een legertje journalisten en fotografen vertelde ze, dat ze in Tunis eens in de Arabische winkelbuurt met de grootste moeite is los gekomen van een handelaar, die haar wilde vast houden. De meisjes zijn wel vriendelijk, maar die vriendelijkheid kent duidelijke grenzen. Op de vraag wat zij zich van de Expo voorstelt, keek Beatrijs van Liebergen ons met haar donkerbruine ogen ernstig aan en antwoordde: meehelpen aan het welslagen van de Nederlandse inzending. Zo gaat dat wanneer een hostess in haar rol komt. s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7