Zender van tegenregering meldt Troepen per vliegtuig van lava naar Medan overgebracht MENADO VAN ZEE UIT BESCHOTEN Explorer II is verbrand 1 Veehouder verduistert kwart miljoen Meer salaris voor middelbaar en lager rijkspersoneel Toeslag van 3 procent en een periodieke verhoging Het „komplot" tegen Nasser {jjé/élcf edkoflP Versiering voor Den Haag Gesprek Soekarno- Hatta uitgesteld In de omgeving van Guyana en Suriname Rijke boer in Bergambacht benadeelt mede-erfgenamen Marine-officier geschorst Tegenspraak van alle betrokkenen Bourguiba vraagt Egypte reken schap Het weer- ZAMBEZI BUITEN HAAR OEVERS GETREDEN RAKET WEIGERDE Spoorwegstaking in Frankrijk nstiOSSr YCgeiwtantêls MET INGANG VAN 1 APRIL Matroos van sleepschip over boord geslagen en verdronken - verdacht van fraude - STUURMAN! COHEN &ce MORRIS fjeforeyouóu/// Winters weer Het weer in Europa VRIJDAG 7 MAART 1958 81ste JAARGANG No. 29853 Volgens radio Padang, de zender van de tegen-regering op Midden-Sumatra, heeft de Indonesische regering een bataljon van haar strijdkrachten per vliegtuig van Java naar Medan overgebracht. Hiervoor zouden vliegtuigen van de „Garuda" zijn gebruikt. Er werd aan toegevoegd, „dat de revolutionaire beweging in Midden-Sumatra niet bevreesd is door troepenbewegingen en dat het haar zeer zou ver bazen, indien de regering van Djuanda de gevolgen van een burgeroorlog, door haar ontketend, voor haar rekening za! durven nemen. „Om onbekende redenen" 80.000 mensen dakloos, verwoestingen en hongersnood Malakka Noord Sumatra Riouwgi arch.ü SUMATRA Sumatra Donderdag heeft de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken, in aanwezigheid van de ministers van binnenlandse zaken en van financiën ver gaderd over de salarispositie van het lager en middelbaar rijkspersoneel. In deze commissie werd ten aanzien van dit punt over eenstemming bereikt. Deze houdt in, dat met ingang van 1 april 1958 de volgende maatregelen zullen worden getroffen REPARATIES atelier Komplot tegen president van Tunesië Falcon popeline regenjassen BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk. Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drt H. v RUN en W Severln. NIEUWE HAAfiLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avond» tel. 21544. Het Philippijnse blad „Manilla Daily Bulletin" meldt, dat gisteren twee kanonneerboten van de Indonesische marine Menado in Noord-Celebes een half uur lang hebben beschoten, tot zij door het geschut der opstandige troepen verdreven werden. Volgens de correspondent van het blad, Antonio iLscoda, vielen er in de stad één dode en zes gewonden en geraakten olie tanks van de Shell in brand. qY°'?.en® .de ir]Singapore verschijnende «vHo/t TlmeTs ,ls er een verhoogde ac tiviteit van Indonesische patrouillebo ten in de wateren tegenover Bengkalis, °P de oostkust van Midden-Sumatra. Bengkalis is, aldus de „Straits Times", ae toegangspoort van Midden-Sumatra haar de buitenwereld. De tegenregering in Midden-Suma tra heeft in het onder haar gezag staande gebied dienstplicht ingevoerd, aldus meldt Radio-Padang. Iedere des- sa moet een bijdrage in mankracht leveren voor een defensiecorps op het Platteland. Alle mannelijke inwoners Tussen 15 en 45 jaar moeten zich voor de opleiding laten inschrijven. Volgens de radio is deze maatregel Noodzakelijk, om de hulpdiensten van de bevolking onder een centrale leiding te brengen en om de eenheid onder de be volking. die reeds is tot stand gekomen door de bombardementen van de Indo nesische luchtmacht, nog te versterken. „Deze domme bombardementen hebben de afkeer van de bevolking jegens de centrale regering doen toenemen", al dus Radio-Padang. Er werd voorts medegedeeld, dat in februari 250 leerlingen van middelbare Scholen te Pariaman, ten noorden van ?adang, een militaire opleiding heb- ?en gekregen Volgens Radio-Padang is fet niet waa. - zoals door premier Ajüanda is beweerd dat in Midden- oiimatra scholen zijn gesloten en ae leerlingen zijn ingelijfd bij de strijd krachten va" de tegenregering. De leer lingen zijn vrijwillig togetreden tot de strijdkrachten voor het geval hun ge boortegrond door strijdkrachten uit Djakarta wordt aangevallen, aldus de hiededeling. Volgens Radio-Padang hebben Isla mitische en de katholieke partijen in Tapanuli, ten noorden van Midden-Su matra, een beroep gedaan op president ar"° het gesehil met Midden-Su- a ra oor middel van onderhandelin- De met spanning verbeide ontmoe ting tussen president Soekarno en oud- vice-president Hatta, die naar men ver wachtte vandaag zou plaatsvinden, is °m onbekende redenen uitgesteld; dit meldt de A.N.P.-correspondent in Dja karta. Regeringswoordvoerders konden niet mededelen, wanneer de volgende ontmoeting tussen deze beide staatslei ders nu zal plaats hebben. Intussen is Hatta het onderwerp van heftige aan- vallen van de communistische en link- so pers. De linkse „Pemuda" publiceerde van daag twee oude foto's, waarop Hatta in «ezelschap is van de militaire com mandant van Midden-Sumatra, luite nant-kolonel Achmad Hussein, die de D>rige maand de „revolutionaire re uring" afkondigde, en van Mohammad fmtsir, de voorzitter van dj Islamiti- fyhe partij Masjumi, die op het ogen- °hk in Midden-Sumatra verblijft. tfes» 'let gebied van Tete, in het noord- Zi van Mozambique, is de Zambe- dan o kaar oevers getreden. Meer a»„, 'O-MO nensen zijn dakloos. Het In J:a' slachtoffers is nog niet bekend. ge„ ®t gebied zijn enorme verwoestin- nooa Bericht en er keerst hongers- huuLZiedende str°om sleept talrijke vinden I?fe' .w?a£?P zich mensen be- een eiin?rt0 -is veranderd in boten en d;a °vtrheid heeft motor de vüan Nadere schepen gevorderd om gen op te lossen. Volgens Radio-Padang zou aan de president uit Tapanuli te kennen zijn gegeven, dat men zich daar sterk zou verzetten tegen het gebruik van Tapanuli als uitgangsbasis voor een aanval op Midden-Sumatra. „We zijn vastbesloten met alle midde len die ons ter beschikking staan tegen president Soekarno en zijn regering te Djakarta, te strijden tot de overwinning", aldus heeft premier Sjaffrudin van de opstandelingenregering op Sumatra voor Radio-Padang verklaard. Hij zeide, dat de centrale regering Sumatra niet durft aan te vallen „omdat zij weet, dat de bevolking zich tegen haar zal keren". De premier ontkende, dat de gezinnen van de opstandelingenleiders naar Sin gapore zouden zijn uitgeweken. Na Sjaffrudin keerde kolonel Hussein zich heftig tegen de regering in Djakar ta. Hij deelde mee, dat er een premie van 1.000 roepias zal worden toegekend aan ieder, die een vliegtuig van de In donesische luchtmacht weet neer te ha len. De Nationale Raad in Djakarta heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat de wijze waarop de regering optreedt in de huidige toestand de beste is en dat de moeilijkheden spoedig kunnen wor den overwonnen. Van officiële Amerikaanse zijde is medegedeeld, dat uit de eerste ge gevens blijkt, dat de tweede Ameri kaanse kunstmaan niet in haar baan rond de aarde is gebracht. De Jupi- ter-C raket heeft niet voldoende kracht ontwikkeld, doordat de vierde trap ervan niet of onvoldoende ge functioneerd heeft. Men neemt aan dat de tweede Explorer verbrand is toen hij van een grotere hoogte in de atmosfeer terugkeerde. De chef van de voorlichtingsdienst van het leger, generaal Storke, heeft verklaard, dat men even radiocontact heeft gehad met de verdwenen kunst maan, toen deze een punt op circa 800 km ten zuidoosten van het eiland Anti gua passeerde. Men vermoedt dan ook dat de satelliet boven de Atlantische Oceaan, in de buurt van de kust van Guyana en Suriname in de dampkring is verbrand. Het leger is inrhiddels reeds begonnen met de vervaardiging van de derde kunstmaan, die dit voorjaar gelanceerd zal worden. En de marine treft voor bereidingen om, eveneens te Cape Canaveral, met een Vanguard-raket een kunstmaan te lanceren. Een staking van mahinisten en trein bestuurders heeft tot gevolg gehad, dat vanmorgen bijna het gehele spöorweg- verkeer tussen Parijs en de voorsteden stil lag. Verwacht werd, dat de snel treinen op de grote lijnen zo goed als normaal zullen rijden, aldus meldt Reuter. Het parool voor de staking, die 24 uur zal duren, is uitgegaan van de on afhankelijke bond van machinisten en treinbestuurders en van het onder com munistische leiding staande algemene vakverbond, waarbij drie vierde van de Franse machinisten is aange sloten. 200 Krr Baqan. STRAAT MALAKKA siapiap Benkalis SINGAPORE Siak-Sn. «ndrapoera PINANG- pandjan Pelaiawan PAKAN J .vj.--O Zo\ Loeboel sikapma Langgam Tambilahan Pajahoemboeti r/NGGf - boe kit. Tsi ^Lwn,nii«j«Ba:oe5ankar Vsmkonk M-.,rn rTaloelt metr ^Moearo j Sol O li PADANG RENGAT Tandjoeng ■Panama Moeara toengkal Moear koempe CJA UB) lai&èloesa Moeara. boengo Bangko Moeara. tembesi ^/ND/SC HE OCEAAN Zuid rtMiSt?' Soengal- penoeh 2L£Ü-T S8225 De gemeente Den Haag zal tijdens het bezoek van het Britse koninklijk paar op enkele markante punten in de stad grote blikvangers opstellen, volgens de hierbij afgebeelde modellen. In het centrum van de stad, op het Buitenhof zal een dertig meter hoog stalen tribolium verrijzen; op 'de Korte Voorhout, bij de Koninklijke Schouwburg wordt in de nacht van maandag op dinsdag een achttien meter hoge ereboog geplaatst. Links het model van het tribolium; rechts het model van de ereboog. De figuurtjes geven de verhouding van mens tot ver siering weer. De reeks verduisteringen die de laatste tijd zo in zwang zijn geraakt schijnt thans in Bergambacht, op lut tele kilometers afstand van Ammerstol gelegen, waar enige tijd geleden een fraude bij de spaarbank aan het licht kwam van ruim een ton, te worden voortgezet. Na een ingewikkeld onder zoek dat enkele maanden in beslag heeft genomen, is de fiscale recherche gebleken dat een 49-jarige veehouder, die in de omgeving bekend staat om zijn zuinigheid en daarom „Gierige Ri- nus", of ook wel, door mildere naturen, Rijke Rinus" wordt genoemd, de fis cus en zijn familie voor ruim 2,5 ton heeft opgelicht. Op grond van de ver denkingen is de boer op last van de of ficier van justitie overigens twee maanden geleden reeds in het Rotter damse Huis van Bewaring opgesloten, zodat de termijn van voorarrest in middels al éénmaal met een maand is verlengd. De gearresteerde veehouder, die niet gehuwd is, behoort tot een rijke familie van agrariërs en veehouders in de Krimpenerwaard. Het was gebruikelijk om zoveel mogelijk m eigen kring te trouwen, zodat het fortuin zich meer en meer kon opstapelen. Toen in 1944 de iT cuu1 getrof In Zwitserland, waar evenals in alle bergachtige gebieden het gevaar van lawines altijd dreigt, heeft sergeant Franz Scharer een methode uitgevonden om dit gevaar met behulp van kleine bommen van speciale makelij te bedwingen. Men veroorzaakt door deze bommetjes na het ontruimen van het betreffende gebied, kleine lawines en voorkomt hierdoor dat op een onverwacht moment ongecontroleerde grote lawines optreden. Links ziet men de sergeant vanuit een licht vlieg tuig een bommetje werpen; rechts het exploderen van een bom in de sneeuw. moeder van verdachte stierf, bleek zij dan ook een omvangrijke erfenis na te laten, die bestond uit hypotheekbrieven, effecten, banktegoeden en andere waar depapieren. Om zichzelf meer toe te eigenen dan waarop hij recht had, schijnt de boer de memorie van succes sie en de acte van boedelscheiding te hebben vervalst, waardoor hem een aanzienlijk groter bedrag ten deel viel dan voordien was bepaald, ten nadele van de overige erfgenamen. Twee ge dupeerde neven kwamen tenslotte tot de conclusie dat de veehouder met het fa miliebezit moest hebben geknoeid. Op hun aanwijzingen en die van een zuster van de veehouder is de fiscus zich met de zaak gaan bezighouden. Al spoedig kwam toen het arrestatiebevel af. De verduistering schijnt in totaal een be drag van 267.000 te belopen. Over „Gierige Rinus" gaan in de Krimpenerwaard merkwaardige verha len, die moeten aantonen hoever zich zjjn vrekzucht wel uitstrekte. Zo is be kend, dat hij voor het bezoeken van de veemarkten in Rotterdam en andere plaatsen nimmer van enig ander ver voermiddel gebruikt maakte dan van een aftandse fiets, die hij bovendien steeds aan de hand hield om stallings- kosten uit te sparen. Een andere anek dote wil, dat de man een lampje laat branden in de haard om zijn, overigens zeldzame, bezoekers de illusie te geven dat de kachel warmte verspreidt. Advertentie GROTE HOUTSTR V? HRRRLEM HEROPENT ZATERDAG 8 MAART Op de Waal bij Tiel is donderdag een ongeluk gebeurd dat aan de 22-jarige matroos F. Munter uit Ridderkerk het leven heeft gekost. De matroos stond aan boord van het sleepschip De Leeman, dat op weg was van Amsterdam naar het Roergebied. Toen het schip de Waal bij Tiel opdraaide, sloeg M„ die bezig was de roeibooi goed te bevestigen, over boord. Het personeel wierp hem nog een reddingboei toe, maar door de kou bevangen, kon hij deze niet meer bereiken. Hij verdween in de diepte. 1. Toekenning van een overgangstoe slag van drie procent aan de rijkswerk lieden aan wie geen prestatiebeloning, onder welke benaming ook, wordt ver leend, zulks in afwachting van de gelei delijk, uiterlijk 1 januari 1961, in te voeren werkklassificatie en prestatie beloning. 2. Verlenging van de salarisschalen voor de lagere en middelbare ambte naren tot en met de rang van hoofd commies en daarmee gelijk gestelden met één periodieke verhoging. Deze maatregel zal eveneens gelden voor het onderwijzend-, het verplegend- en het politiepersoneel. 3. Verlenging van de salarisschalen van de hoofdcommies A en daarmede gelijk gestelden met twee periodieke verhogingen. 4. De inpassing in de verlengde sa larisschalen zal geschieden: a. voor de ambtenaren tot en met de rang van adjunct-commies en daarmee gelijk gestelden door toekenning van een op 1 april ingaande periodieke ver hoging; b. voor de ambtenaren vanaf de rang van adjunct-commies A tot en met de rang van hoofdcommies A en daarmee gelijk gestelden voor toe kenning van één periodieke verhoging aan hen die tenminste één jaar het huidige maxium genieten 5. De nierboven vermelde maatrege len zullen eveneens kunnen geiden voor het personeel der lagere organen, met dien verstande, dat de overgangstoe- siag van drie procent zal kunnen gelden voor zover het werkliedenpersoneel in dienst is van gemeenten of provincies welker besturen bepaalde maatregelen zullen hebben getroffen ter voorberei ding van de invoering van werkklassi ficatie en prestatiebeloning. Omtrent aard en strekking van de hier bedoelde maatregelen zal nog na der overleg worden gepleegd. In afwachting van de uitslag van een tegen hem ingesteld onderzoek is een luitenant ter zee tweede klasse ge schorst. Het onderzoek wordt ingesteld wegens vermoedelijke fraude bij het marine duikbedrijf te Den Helder, de betrokkene wordt ervan verdacht on juiste cijfers te hebben ingevuld op de j staten waarop wordt aangetekend het juiste aantal minuten, dat de duikers onder water zijn geweest. Voor iedere minuut onder water krijgt een duiker een premie van f 0.30. Het vermoeden bestaat, dat de officier een te hoog aantal minuten heeft opgegeven en het daarop hogere bedrag te eigen bate heeft aangewend. Alle partijen die genoemd zijn in de affaire van de samenzwering tegen pre sident Nasser en de stichting van de Verenigde Arabische Republiek heb ben de verklaringen hierover van Egyptische zijde tegengesproken. De regering van Saoedi-Arabië zegt in een communiqué niets te weten van een komplot dat tegen de „Verenigde Ara bische Republiek" zou zijn gesmeed. Koning Saoed, die als de aanstichter genoemd is, heeft niettemin een onder zoek gelast en de bevindingen van een tot dit doel gevormde commissie zullen bekendgemaakt worden zodra de com missie verslag heeft uitgebracht. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft zonder meer ont kend, dat Amerika op enigerlei wijze betrokken was bij het genoemde kom plot. En een woordvoerder van de Ara bische Bank te Amman heeft de foto- copieën der cheques die de samen zweerders tegen de Verenigde Arabi sche Republiek zouden hebben ontvan gen vervalsingen genoemd. Deze cheques zouden volgens de Egyptisch- Syrische lezing bij de bank ingewisseld zijn. Advertentie EIGEN JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS President Habib Bourguiba van Tu nesië heeft gisteren In zijn wekelijkse radiorede gevraagd om een verklaring van het feit dat een boodschapper, die brieven bjj zich had waarin er op werd aangedrongen hem, Bourguiba, te ver moorden, in het bezit was van een Egyptische vrijgeleide en een Libisch visum. Bourguiba richtte zich speciaal tot Egypte en zei dat diplomatieke be trekkingen tussen Egypte en Tunesië geen zin meer zullen hebben als het Egyptische antwoord niet bevredigend zou zijn. Voor het aandeel van Libië in deze zaak was hij geneigd te den ken aan een fout, gemaakt door de con sul van Libië in Cairo. Het Tunesische ministerie van bin nenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de brieven, die de boodschapper bij zich had, gezonden zijn door de ex treem-nationalistische leider Salah Ben Joessef een voormalig volgeling van Bourguiba die naar Cairo is ge vlucht. In officiële kringen te Cairo is te kennen gegeven, dat Egypte niet op de „duidelijk valse" uitlatingen van Bourguiba zal reageren. Advertentie Volgens het districtshoofd van Ama- nan, op Indonesisch Timor, bestaat er kans dat er oliebronnen aanwezig zijn in zijn gebied. Volgens hem gebruikt de bevolking van het gebied aan de grens met Portugees Timor een vloei stof, die uit de grond opwelt, als brand stof. Vermoedelijk is dit aardolie. Het districthoofd is voornemens zo spoedig mogelijk monsters naar Djakarta te zenden, die daar kunnen worden on derzocht. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met voor al aanvankelijk sneeuwbuien, maar morgen overdag ook opklaringen. Matige, af en toe vrij kracbtige wind, draaiend naar noordoost. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Zon: 1.12-18.31 Maan: 22.41-8.11 temp. neer si. Station Wee»r heden afgel. 7 uur 24 uur Helsinki half bew. -18 7 Stockholm licht bew. -13 5 Oslo zwaar bew. -10 0.1 Kopenhagen zwaar bew. -0 0.4 Londen onbewolkt 0 0.1 Amsterdam sneeuwbui -0 8 Brussel half bew. 0 3 Luxemburg sneeuwbui -2 4 Parijs zwaar bew. 1 2 Nice half bew. 6 0 Berlijn licht bew. 0 1 Mtinchen sneeuw -1 1 Genéve zwaar bew. 2 0J Locarno onbewolkt -2 0 Wenen zwaar bew. 1 1 Innsbruck sneeuw -0 0 Rome geh. bew. 6 0 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1