AMSTLEVEN Haarlemmermeer akkoord met voorstel tot opheffing van Haarlemmerliede Onder de blauwe vaan van Lotharingen 7 jgp 1 i ff ifPiiy Ut WILLEM II Kennemerlaed Volkskredietbank in Haarlem Knoeierijen bij schilderwerk aan Moerdijkbrug Kruiswoordraadsel LPO MlM Bofraditla NAAIMACHINES ij mm ijl Bezwaren voornamelijk op financieel terrein Nieuwe secretarie afdeling ingericht wordt te duur Voorstel om de gemeenschappelijke regeling te beëindigen Rijk voor duizenden kilo's verf benadeeld Indonesië eist „Kasimbar" terug MET 15 STEMMEN VOOR EN 9 TEGEN „DE KLEINE AUTO" J. J. VAN KOOTEN TENNIS 1958 GRETHA DE BRUYN Erkende instellingen van weldadigheid Hebben Uw HARTEN elkaar veroverd? UW BRAVO 'S j ER WEER HAARLEMSE RECHTBANK Debat over melknota in de Tweede Kamer Emissie-prospectus Bank Ned. Gemeenten VRIJDAG 7 MAART 1958 PAGINA Richtlijnen voor huur verhoging nog in studie Antwoord aan raadslid Hennevelt Goede voorzieningen Aangewezen voor vrijstelling 13 Als Victor de volgende dag weer tot bewustzijn komt, voelt hij zich nog wel heel zwak en zijn rechterarm, die stijf verbonden is, doet hem veel pijn. Robert zit naast hem en ziet verheugd toe, wanneer hij zijn ogen opslaat. „Rustig aan maar, Seigneur!" zegt hij vriendelijk. „Gelukkig hebt ge het leven bij het avontuur van gisteren niet verspeeld. Enkele dagen rust en ge zijt weer de oude!" „Wat is er toch allemaal gebeurd?" vraagt Victor zwakjes. „Wel, niets bijzonders eigenlijk!" antwoord Robert. „De kerels die u aanvielen waren gehuurde moordenaars van Basilius. De man, die gij neerstak, heeft voor zijn dood alles bekend. Er is opdracht gegeven Basilius te arresteren, maar deze blijkt uit de stad verdwenen. Men is algemeen verontwaardigd, dat een gast van de kanselier op deze wijze in Venetië werd behandeld!" „Maar hoe kwam gij ter plaatse om mij te helpen?" wil Victor weten. „Wel, ik vertrouwde het niet u alleen te laten gaan en volgde u. Jammer genoeg was ik niet dicht genoeg bij om direct in te kunnen grijpen!" „Beste Robert," zegt Victor, „gij hebt mijn leven gered, ik hoop u eens mijn dankbaarheid te kunnen bewijzen". „Niet de moeite waard!" weert Robert af. „Maar nu moet ge rusten. Morgen wacht u een verrassing". Sloop Velser spoor brug aanbesteed Herstel aan buurthuis kost ƒ4250 VITAMINEN Pater L. Verhagen in juni 25 jaar priester f// lilt DE FIJNE BOLKNAK VOOR 20 ct VELSEN-IJ MUIDEN Hogere afrastering rond Noordersportpark GARAGE DEN HOUT T entoonstelling Waterstanden Uw versleverancier geefi U graiis iechnische en kleuradviezen. Haarlems meest moderne zaak voor glas - verf - behang - gereedschappen - verfspui ten - spuitverven. Jongen ernstig gewond Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Inschrijving op 13 maart Geen ligplaats meer voor buitenlandse coasters in haven Den Helder SHERRY ENGEL. Gr. HouUtr. 181. Iel. 14444 Protest in Den Haag Advertentie 4ttUEVi» De raad van de gemeente Haarlem mermeer heeft zich tijdens de gisteren gehouden vergadering in meerderheid uitgesproken voor het voorstel van het college van B. en W. met het vooront werp van wet in zake de opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude te verenigen. Het voor stel werd aangenomen met vijftien stem men voor en negen tegen. Zoals de raad reeds tijdens de in maart van het vorig jaar gehouden vergadering te kennen had gegeven, liet hij ook giste ren blijken, dat de gemeente Haarlem mermeer, hoewel niet strevend naar gebiedsuitbreiding bereid is de conclu sie van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met betrekking tot een vereniging van een groot deel van Haarlemmerliede en Spaarnwoude met Haarlemmermeer te accepteren en daaraan medewerking te verlenen, in dien zulks voor de toekomst van het gebied de enige oplossing wordt gevon den. Naar aanleiding van de aanduiding van de nieuwe gemeentegrenzen, zoals die in de ontwerp-regeling zijn vastge legd. zei de heer DE KONING (K.V.P). dat het beter zou zijn deze artikelen Advertentie Bezoekt onze tentoonstelling Houtplein 18, waarbij U ook een verscheidenheid van scooters, motoren, bromfietsen en rijwielen zult aantreffen. De tentoonstelling is geopend van des morgens 9 u. tot des avonds 10 u. en wel van 8 tot en met 15 maart, behalve zondag 10 maart Voor de inrichting vat de nieuwe af deling Centrale Documentatie en Re- .oH- fgistratuur" ter gemeentesecretarie in Haarlem, vragen B. en W. de raad thans om een bedrag van 17.500. De nieuwe afdeling is haar werkzaamheden begonnen op 2 januari van dit jaar. Het bedrag is nodig voor het treffen van enige voorzieningen en het omrui len van meubilair. De nieuwe afdeling is belast met het registreren van in- en uitgaande post en met het beheren van de stukken, die hun actualiteit voor de verschillen de secretarie-afdelingen hebben verlo ren. De afdeling vormt tevens een do cumentatiecentrum, terwijl zij tevens ad viseert over problemen betreffende de administratietechniek. Op iedere afde ling zijn speciale ambtenaren belast met de registratuur en het beheren van stukken. Deze ambtenaren behoren functioneel tot de nieuwe afdeling. In antwoord op vragen van de heer H. C. Hennevelt (C.P.N.) hebben B. en W. thans meegedeeld, dat zij verwach ten deze maand een antwoord gereed te krijgen op vragen met betrekking tot de huurverhoging van verleden jaar, speciaal voor woningwetwoningen die na 1950 gebouwd zijn Aanvankelijk konden B. en W. niet antwoorden, omdat ge- wacht moest worden op nadere richt lijnen van de minister van Volkshuis vesting. Deze circulaire is binnen, en tevens een circulaire betreffende de verhoging van normen voor onderhoud en alge- naene onkosten. Deze laatste is vooral voor na 1950 gebouwde woningwetwo ningen van belang, omdat deze norm verhoging verband houdt met de huur verhoging. Beide nota's worden nu te gelijk bestudeerd. positiever te stellen. In dit verband wees hij er op, dat zowel in Amsterdam als in Velsen men wil profiteren van de situatie. De heer VAN REEUWIJK (Prot.-Chr.) kantte zich eveneens tegen de regeling. De heer DE RAADT (C.H.U.) daarentegen stemde voor. Hij meende, dat men bereid moet zijn mede te werken, waar het landsbelang dat vraagt. Hij achtte de „verdeelsleutel" die men hanteert, evenwel niet geheel doorgevoerd, omdat, aldus de heer De Raadt, de lasten van de op te heffen gemeente op het conto van Haarlem mermeer komen en niet voor rekening van Haarlem zullen zijn. Het A.R.-raadslid VAN DEN HEU VEL had zijn mening herzien en vond het behoud van een strook agrarische grond tussen Amsterdam en Haarlem voldoende reden zich voor het voorstel uit te spreken. De agrarische belangen waren ook voor de heer AVIS (V.V.D) doorslaggevend. Scherp tegen de sa menvoeging kantte zich de communist LANSER. Hij zag in geen enkel opzicht de noodzaak die tot een dergelijke re geling zou moeten leidep. Verder zei hij, dat het gevaar, dat omliggende gemeenten grond van Haarlemmer meer zouden annexeren, groter wordt, wanneer Haarlemmermeer de natuurlij ke grens die de Ringvaart vormt over schrijdt. „Men kan de aandrang van de grote steden niet tegenhouden. Neem als voorbeeld het nu door Amsterdam geannexeerde Sloten." Dit raadslid ge loofde niet in een buffer, zoals men zich in de ontwerpregeling voorstelt. De financiële zijde van de samenvoe ging brengt Haarlemmermeer nadelen, omdat de lasten voor rekening van deze gemeente komen, ofschoon het Rijk daarin een aanzienlijk gedeelte zal bij dragen. Bovendien zal het gemeente- personeel zonder werk komen. Dat men en werk moet verschaffen onderstreep te de heer JONGELIE (P.v.d.A.), die van mening was, dat men van de ge meente geen „filantropische instelling" moet maken. De heer MANS (S.G.P.) kon zijn stem niet geven, omdat hij geen bijzondere reden aanwezig achtte om tot opheffing over te gaan. De heer BOOGAART (K.V.P.) wilcje Haarlem mermeer laten zoals het is. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen zei, dat men een buffer, een wig, tussen Amsterdam en Haarlem kan vormen, wanneer men de gemeen tenaren alle voorzieningen geeft die no dig zijn. Hij wees er echter in het bij zonder op, dat het gemeentebestuur een grote verantwoordelijkheid krijgt. In het gevaar, als zouden omliggende gemeen ten delen van Haarlemmermeer annexe ren, geloofde burgemeester Van der Willigen niet, temeer daar Schiphol, destijds het grootste gevaar betekenend, nu een zelfstandige N.V. is. Over de financiële zijde van de opheffing zei de burgemeester onder meer, dat het logisch is dat de lasten op Haarlem mermeer gaan rusten, omdat die ge meente in feite een voortzetting is van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Een probleem dat later nog ter spra ke kwam. was het woningvraagstuk. Haarlemmermeer heeft een bouwcon- tingent toegewezen gekregen van 100 woningen; er bestaan echter plannen voor de bouw van ongeveer 300 huizen. De huidige gemeente Haarlemmerliede heeft daarentegen geen contingent toe gewezen gekregen. Wanneer men dus het aantal woningen moet verdelen over beide gebieden, dan zal de woningbouw slechts langzaam vorderingen maken. De bestuurbaarheid van de grotere ge meente zal daardoor zeer moeilijk wor den. De stemming die daarna werd gehouden, wees uit, dat de raad zich in meerderheid met het voorstel van B. en W. kon verenigen. Aavertmttê DIVERSE TENNISFRAMES, oa. Dunlop (Maxply) en alle Slazenger frames. Voorts Donnay, Pinguin, Bocla en onze reclame rackets, voor beginners 19.75 en 18.25 compleet. Evenals vorig jaar geven wij op onze overjarige frames (dus zon der besnaring) 10 a 15% korting. SPORTMAGAZIJN TWIJNDERSLAAN 7—9 HAARLEM - TEL. 15-1-16 100% service In de Verordening op de Rust- en Verpleeghuizen is bepaald, dat erkende instellingen van weldadigheid onder bepaalde voorwaarden buiten de Veror dening kunnen vallen. Men is daarbij uitgegaan van de gedachte, dat de toestand in deze inrichtingen doorgaans niet van die aard is, dat de exploi tatie van een vergunning afhankelijk gesteld moet worden. B. en W. stellen nu de raad voor een aantal inrichtin gen aan te wijzen als te behoren tot deze categorie. Er is geen enkele aanleiding enige bestaande instelling van weldadigheid buiten deze regeling te laten vallen, zodat B. en W. voorstellen de volgende instellingen als zodanig aan te wijzen: 1. Huize „Spaar en Hout" aan de Kleine Houtweg. 2. Gereformeerd te huis voor ouden van dagen aan de Lange Herenvest. 3. Tehuis voor ouden van dagen van het St.-Jacobs Godshuis. 4. Evangelisch Luthers rustoord in het Westerhoutpark. 5. Hervormd rusthuis aan de Jansstraat. 6. Huize „Park zicht" aan ie Jansweg. 7. „Delftweide" aan de Orionweg. 8. „De Blinkert" aan de Rockaertshof. De gestelde voorwaarden zijn, dat de gemeente-bejaardenarts toezicht moet kunnen uitoefenen, en dat een register wordt bijgehouden van verzorgden of verpleegden, ,en dat mutaties in die registers ter kennis worden gebracht van de directeur van de G.G.D. Advertentie Koopt dan de VERLOVINGSRING, die uw beider hart zal veroveren! De moderne ring met het originele model en de fraaie bewerking. Past ze eens aan bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem Vanwege het arrondissement Noord zeekanaal van de rijkswaterstaat is gis teren in Haarlem aanbesteed het slo pen van de spoorbrug bij Velsen, wel ke na de ingebruikneming van de spoorwegtunnel nutteloos geworden is. Er waren verschillende inschrijvingen binnengekomen, waarvan de bedragen zeer sterk uiteenliepen. De hoogste, van de firma A. Gosler Zonen te Amsterdam, beliep onge veer f 170.000. De laagste inschrijfster was de'firma Mantel en Korting, even eens te Amsterdam, voor een kleine 3000.De gunning van het werk is aangehouden. In verband met het dringend nodige herstel van een aantal beschadigingen aan het buurthuis van de stichting „Bij zondere Sociale Zorg en Maatschappe lijk Buurtwerk" aan de Harmenjans- weg, vragen B. en W. van Haarlem de raad om een bedrag van 4.250. Boven dien vragen zij 1.400 voor normale on derhoudswerken. Op de begroting voor dit jaar was daarvoor nog geen bedrag uitgetrokken. Advertentie K)0 dragees f. 2,88 150 dragees (de helft meer) f. 3.7S van PHILIPS-ROXANB In de opgave van priester-jubilea in 1958, aan het begin van dit jaar in ons blad verschenen, werd tengevolge van een misvatting vermeld, dat pater Leo pold Verhagen O.E.S.A., prior van het Augustijnen Convent in Haarlem, op 10 maart zijn zilveren priester-jubileum zou vieren. De juiste datum van het jubileum is echter 10 juni, zodat wij de velen, welke ongetwijfeld voornemens zijn de pater geluk te wensen, verzoe ken daarmede tot juni te wachten. Advertentie HU fSP£ II -V De afrastering aan de westzijde van het Noordersportpark moet met enkele meters worden verhoogd in verband met het feit, dat het sportpark 's zomers vooral voor honkbal wordt gebruikt en de ballen noga' eens over de afrastering plegen te gaan. Aange zien de ballen hard zijn en met kracht worden weggeslagen, kan dit gevaar opleveren voor voorbijgangers of toe schouwers. De kosten hiervan bedragen 3000,-. B. en W. van Haarlem vragen de raad dit bedrag voor dit doel ter beschikking te willen stellen. Haarlemse rechtbank. Een schilderspatroon en diens voor malige uitvoerder uit de IJmond had den zich donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank te verantwoor den wegens verduistering van enige duizenden kilo's verf ten nadele van het rijk bij de uitvoering van schilder werk aan de Moerdijkbrug. Vier jaar geleden had de schilderspatroon het schilderen van die brug aangenomen van de rijkswaterstaat, welke instan tie zeil zou zorgen voor de nodige verf. Vorig jaar eerst kwamen de malversa ties aan het licht. De uitvoerder gaf na een ruzie zijn patroon aan by de politie. Tegen elk van beiden eiste de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, gisteren zes maanden gevange nisstraf. De verdachten gaven toe dat zij te- dens het schilderwerk geregeld bussen verf, waarvan de inhoud van vijfender tig tot vijftig kilo varieerde, hadden weggenomen. De aldus ontvreemde rijksverf gebruikte de schilderspatroons bjj andere opdrachten, soms ook van overheidsorganen. Zo schilderde hij er bijvoorbeeld in een gemeente de lan tarenpalen mee. Bij de uitvoering van het schilderwerk aan de Moerdijkbrug bleek, dat de rijkswaterstaat veel te veel verf had be schikbaar gesteld. De patroon verklaar de, dat die opdracht zijn eerste grote Advertentie BESTEDINGSBEPERKING Is pas dan verantwoord als deze betekent KOSTENBESPARING. Veelal, b.v. bij te goedkoop gebouwde hulzen en auto's, komen zeer snel hoge onderhoudskosten en is er van kostenbesparing geen sprake. RENAULT betekent BESTEDINGSBEPERKING én KOSTENBESPARING. karwei geweest was. Hij was bang voor moeilijkheden met de ingenieurs, wan neer zou blijken, dat hij verf overhield. Men zou immers kunnen twijfelen aan de kwaliteit. Overigens was de schilder zich ervan bewust, dat hij prima vak werk had opgeleverd en de ingenieurs waren eveneens zeer te spreken over de kwaliteit. De officier van justitie meende, dat de uitvoerder een bedenkelijke rol had gespeeld bij de malversaties, waardoor de staat voor duizenden guldens bena deeld zou zijn. Het plan zou, aldus de officier, zijn uitgegaan van de uitvoer der, die voor andere patroons al meer grote objecten onderhanden had gehad en de patroon, met wie hij gisteren te recht stond, had gestimuleerd ook eens iets groots aan te nemen. Later had hij zijn patroon aangegeven. De uitvoerder daarentegen ontkende, dat hij het initiatief genomen zou heb ben. Hij zou naar de politie gegaan zijn omdat h{j zijn geweten wilde ontlasten en niet zoals de officier aannemelijk vond na een ruzie over de verdeling van de buit. De uitvoerder vertelde dat hij aan een maagzweer leed en meen de niet lang meer te leven te hebben. Zijn strafblad vermeldt, naar de offi cier voorts mededeelde, al acht vonnis sen. De verdediger van de schilders patroon, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, voerde aan, dat beide verdachten na het gebeurde wroeging hadden, maar niet goed wisten, hoe zij de zaak in het reine moesten brengen. De patroon heeft inmiddels de verduis terde verf eigener beweging vergoed. De raadsman meende, dat een voor waardelijke straf voldoende was, omdat zijn cliënt zakelijk reeds zeer benadeeld was door het gebeurde. Mr. B. W. Stomps vroeg als verdediger van de uitvoerder clementie. Uitspraak 20 maart. By de gemeenteraad van Velsen is een voorstel ingediend om de deelne ming in de gemeenschappeiyke rege ling inzake de volkskredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten op te zeggen. B. en W. van Velsen zijn van oordeel, dat de kosten te hoog geworden zijn. Zy vinden, dat deze een goed gerichte ontwikkeling van dit so ciale werk in de weg staan en zij ach ten een onderzoek gewenst op welke wijze een naar hun oordeel meer be vredigende gang van zaken kan wor den bewerkstelligd. Hangende dit on derzoek achten zy het gewenst ten einde in de toekomst vrijheid van han delen te hebben dat de deelneming in de gemeenschappelijke regeling wordt beëindigd. In 1941 is besloten tot het aangaan van een gemeenschappeiyke regeling tussen de gemeenten Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort tot het vormen van de volks- kredietbank van Haarlem en omliggen de gemeenten. Van de aanvang af is de doelstelling van de bank gericht ge weest op de sociale kredietverlening. Deze methode is uiteraard duurder dan het consumptieve geldkrediet der com merciële geldschietbanken. Speciaal voor arbeiders en kleine middenstan ders is dat echter onvoldoende bereik baar. De volkskredietbank is echter so ciaal verantwoord, omdat aan het afbe talingskrediet grote maatschappelijke gevaren verbonden zijn. De gevers van afbetalingskrediet streven ieder voor zich naar een zo groot mogelijke af- betalings-omzet, tengevolge waarvan vele economisch zwakke kredietnemers in moeiiykheden geraken. Ten aanzien van de praktische uitvoe ring van deze sociale taak delen B. en W. van Velsen de gemeenteraad mede, dat sinds 1954 de bedrijfskosten van de volkskredietbank sterk gestegen zijn. De omzet liep echter terug als gevolg van de maatregelen tot beperking van de kredietverlening. Bovendien is de rentevoet gestegen van 3 pet in 1955 tot 6 pet op dit ogenblik. Bovendien is de rentevoet gestegen van 3 pet in 1955 tot 6 pet op dit ogenblik. Het ge meentebestuur van Haarlem heeft ge- eist, aldus B. en W. van Velsen, dat de uitstaande saldi, voorheen 1.400.000 met 400.000 worden teruggebracht. Om dit te bereiken kunnen nog slechts kredieten worden verstrekt voor de meest noodzakeiyke aankopen. Deze noodzaak kan slechts worden vastge steld door huisbezoek en overleg met de aanvragers, zodat meer werk moet worden gedaan voor een geringere om zet. Het gevolg hiervan is verminde ring van de baten en een groter verlies voor de samenwerkende gemeenten. Om dit verlies zoveel mogelijk te beperking werd met ingang van 1 augustus 1957 het kostentarief voor de kredietnemers verhoogd, zodat thans het maximum tarief aan rente en administratiekosten wórdt geheven, dat door de geldschieterswet is toe gelaten, nameiyk ongeveer 20 pro cent. In vergelijking tot de exploita tiekosten van de volkskredietbanken in andere gemeenten blijken deze vooi de volkskredietbank te Haarlem vol gens B. en W. van Velsen te hoog te zijn. De gemeenschappelijke regeling geldt tot en met 31 december 1958. Zij wordt telkens geacht stilzwijgend te zijn ver lengd voor de duur van vijf jaar. In dien een gemeente de deelneming na afloop van de geldigheidsduur wenst te beëindigen, moet deze daarvan tenmin ste 9 maanden voor die afloop kennis geven aan het bestuur. Om straks zo nodig de handen vrij te hebben, is thans bp de gemeenteraad van Velsen een i voorstel ingediend met ingang van 1 ja nuari 1959 de deelneming aan de ge meenschappelijke regeling te beëindi gen. Het voorstel van B. en W. komt dinsdagavond bij de gemeenteraad van Velsen in behandeling. De tentoonstelling van tekeningen van Arie Schouten, die georganiseerd door „Felison", gehouden wordt in de Hei- destraat 40 te IJmuiden is verlengd tot 27 maart. IJMUIDEN Zaterdag 8 maart Hoog water: 5.26 u. en 17.44 u. Laag water: 1.07 u. en 13.37 u. Advertentie Botermarkt 48 - Tel. 18813 De volgende week woensdag zal de Tweede Kamer de nota van de minis ter van landbouw, ir. A. Vondeling, be- handelei oyer het melk- en zuivelbe leid. De minister heeft deze nota on langs aan de Staten-Generaal toege- zonde.i zonder dat daarom was ge vraagd. Hij heeft daarin een opmerke lijke wijziging aangekondigd van het tot dusver op dit punt gevoerde be leid. Besloten is namelijk om twee soorten melk in te voeren, de thans gangbare gestandaardiseerde melk van 2J4 pet. vetgehalte, waarvoor de prijs onveranaerd blijft, en melk met een gestandaardiseerd vetgehalte van 3% pet., waarvoor de prijs 10 cent per titer meer zal bedragen dan voor de eerste soort. Naar eerst thans bekend is geworden, is een zoon van bakker K. te Den Helder by het spelen op de meelzolder uitgegleden en op een bezemsteel te recht gekomen. De steel drong onge veer 15 cm in het onderlichaam van de jongen. Uit angst voor straf heeft de jongen, ondanks hevige pijnen, het ongeval verzwegen. Toen het uitkwam, constateerde een arts ernstige inwen dige verwondingen en liet hem in het ziekenhuis opnemen. De jongen ver keert nog steeds in levensgevaar. Horizontaal: 1. hebzuchtig; 6. rotsspleet; 12. drank; 13. dubbelklank; 15. Duits voorzetsel; 16. bij belse figuur; 17. godsdienst (afk.); 18. in te vullen biljet; 22. voegwoord; 23. rei nigingsplaats; 24. bid (Lat.); 25. dierenlief- kozing; 27. vogel; 29. alstublieft (Fr. afk.); 31. aanw. voornaamw.; 33. vragend voor- naamw.; 35. maat; 37. plaats in Duitsland; 39. Indisch vleesgerecht; 40. voorzetsel; 41. communicatiemiddel; 42. niet dichtbij; 43. titel (arlt.l; 44. zangnoot; 45. metaal- 47 telwoord; 40. lulzensi; 51. telwoord; 03. niemand uitgezonderd; 55. nennepbraaR; bh opstootje; 59. ik (Lat.); 60. gelofte; 62. dun; 63. vallei; 65. kloosterzuster; 67. wandel tocht; 69. centraal station (afk.); 71. niet juist zijn; 74. naaml. vennootschap (afk.); 75. hoender; 77. van onderen (afk.); 78. uitroep van pijn; 79. herkauwer; 80. leid sels; 81. optilen. Verticaal: 1. land in Europa; 2. deel van de hals; 3. inhoudsmaat (afk.); 4. geleider; 5. Euro peaan; 7. voorgevel; 8. larve; 9. geogr. aand. (afk.); 10. ontkenning; 11. drank; 14. deel van de dag; 18. zangnoot; 19. soort hond; 20. bergplaats; 21. het Romeins im perium (afk.); 23. plaats in Gelderland; 26. hoedanigheid; 28. ambtshalve (Lat. afk.); 30. overeenkomst; 32. ontvangdraad; 34. hetzelfde (afk.); 36. meisjesnaam; 38. heilige (afk.); 39. bosgod; 46. provincie in Nederland; 48. stofmaat; 50. meemaken; 52. pers. voornaamw.; 54. inwendig orgaan; 55. eenmaal; 57. voorzetsel; 59. leerling (Fr.); 61. harde slag; 64. als volgt (afk.); 66. na komelingschap; 68. voorzetsel; 70. meer (Duits); 72. cilinder; 73. vruchtennat; ontkenning; 76. op dit moment; 79. vreem de munt (afk.). Horizontaal: 1. diplomaat; 2. radiolamp: 3. diaken - Alie; 4. Amundsen; ,5. vol; 8 sta alge - raat; 7. barsten De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten bericht, dat op donderdag 13 maart a.s. bij de Rotterdamsche Bank, de Twentsche Bank, de Amsterdamsche Bank, de Incasso-Bank, Lippmann, Ro senthal en Co., de heren R. Mees en Zoonen, de Nationale Handelsbank, de Ned. Handel-Mij, de heren H. Oyens en Zonen, Pierson, Heldring en Piersön en °Pe .®n Co., de reeds aangekondigde mschruvmg open staat op f xoo.OOO.OOO 5/4% 25-jarige obligaties 1958 in stukken groot f 1.000 en f 500 te haren laste, tot de koers van 99%. Opneming van deze lening in de beursnotering te Amster dam en Rotterdam zal worden aange vraagd. De lening zal worden afgelost, telkens op 1 april, in 20 gelijke jaarlijkse ter mijnen, waarvan de eerste vervalt in 1964. Vervroegde aflossing is uitsluitend toegestaan vanaf 1968. Extra aflossingen in de jaren 1968 t.m. 1972 zullen slechts kunnen geschieden tot de koers van 101%%, daarna tot de koers van 101%. De opbrengst van de onderhavige le ning is bestemd voor de financiering van kapitaalsuitgaven van gemeenten en eventueel andere publiekrechtelijke of semi-publiekrechtelijke lichamen. De comma;,dant maritieme middelen te Den Helder heeft bekendgemaakt, dat met ingang van heden geen coas ters meer in de haven ligplaats zullen mogen kiezen. Ook by stormweer niet. Alle schepen zullen In het vervolg op de rede moeten blöven De marinevoor lichtingsdienst bericht echter, dat deze maatregel alleen voor buitenlandse schepen geldt. De havendienst en de kustwacht van Den Helder zgn op de hoogte gesteld. esdoorn; 9. Fin - Eelde; 10. ra - eters - er; 11. drop - tsaar. Verticaal: 1. dode - absurd; 2. flat - ar; 3. praal graf; 4. lakmoes - iep; 5. odeur - tent, 6. minnares - et; 7. ao - anders; 8. Alaska - OESA; 9. talentvol; 10. mina - order; 11. Epe - kelner. Advertentie BOBAOILLA Y C0MPANIA, JEREZ DE LA FRONTERA IMPORTEURS JACOBUS BOELEN - AMSTERDAM Advertentie Alie merfcen dus ruime Keuze Naar het ANP van Indonesische zijde in Den Haag verneemt, heeft de Indo nesische zaakgelastigde, de heer M. Maramis gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken aan de rege ringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, aen Indonesische protestnota overhandigd inzake de aanhouding door Hr. Ms. „Drenthe" van het KPM-schip „Kasim- bar". In het Indonesische protest wordt ge zegd, dat de „Kasimbar" ten tijde van zijn aanhouding door de „Drenthe" on der Indonesische vlag voer. De aan houding is volgens de Indonesische re gering een „flagrante rechtsschending" en draagt een provocatief karakter. De Indonesische regering eist teruggave van de „Kasimbar", onmiddellijke te rugzending van passagiers, beman ning en militairen, alsmede van de wapens van de militairen en de lading van het schip. Tenslotte eist de Indo nesische regering vergoeding door het koninkrijk der Nederlanden van alle schade, verlies en letsel, die het ge volg zijn van het optreden van de Drenthe. Naar het ANP van officiële zpde In Den Haag verneemt heeft de regerings commissaris voor Indonesische aange legenheden, mr. N. S. Blom, aan de heer Maramis medegedeeld, dat de Ne derlandse regering ten volle de be zwaren handhaaft tegen het gebruik door Indonesië van schepen van de KPM. Mr. Biom deelde voorts aan de heer Maramis mede, dat het protest van zijn regering dan ook zeker zal worden afgewezen. Naar voorts ver nomen wordt, zal de officiële beant woording van het Indonesische protest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2