Tuinders moeten gelegenheid hebben „koude glascultuur" toe te passen voor Haarlem UW NAAIMACHINE Gelden uit rentespaarbrieven niet voor premiebouw? PLANT Landschapsschoon en openheid moe ten zo min mogelijk aangetast worden rond Marcelis- en Houtvaart Lichte daling van werkloosheid Geen wering van dienstplichtigen 500S00RTENBEHANG Uit STAD en Het N. Ph. Orkest in cijfers Man dringt kamer van officier van justitie binnen PRE-ADVIES OVER HAARLEMS TUINBOUWGEBIED Compromis voorgesteld Jeugdcellen worden spoedig gebouwd Elfjarige jongen 25 m door transportband meegesleurd Magnetische verkeers borden op de scholen van de baan Proeven mislukt Met auto tegen licht mast Muziek Pauze-Theater Vragen aan ministers Inboedel kort en klein geslagen IN HET VOORJAAR DRAIJER VRIJDAG 7 MAART 1958 PAGINA 3 In gewest Haarlem Antwoord aan mevrouw KerkhoffPet Tweede zitting advies bureau St. Jan Burgerlijke Stand Haarlem Redelijke kansen W aardevermeerdering B. en W. van Haarlem Bij sollicitaties naar gemeentefuncties Na aanrijding „De groeten van Uw zuster" Films: Toneel Diversen staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstr. 112 - Haarlem-Tel. 11142 Tentoonstellingen BAKKER SBEHANG Gett, Cronjéstr. 135, Tel. 55452 Seizoen 19561957 Gevaarlijke weg tussen Oostduin en Pijlslaan Vragen van raadslid W. Mensink STEMMEN BIJ VOLMACHT P. J. Kapteyn over Euromarkt Passagierslijsten Wegens grief 40-jarig jubileum K. Blauw H. J. S. Koperberg verlaat PTT met pensioen BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Stille Omgang N.Ph.O., met als solist Haakon Stotijn, in Minerva Nieuw bestuur K.V.P. Bloemendaal Pension Benvenuta wordt uitgebreid Fonds voor Natuur bescherming in Noord-Holland Beurs van Amsterdam Beurs van Mew York Bijna een jaar nadat de heer A. van der Veldt (K.V.P.) aan B. en W. van Haarlem vragen heeft gesteld met be trekking tot het tuinbouwgebied in Haarlem-zuid-west, heeft het College een uitvoerig pre-advies uitgebracht met betrekking tot deze kwestie. In dit pre-advies wordt een compromis voor gesteld. dat wanneer het door de raad aanvaard wordt tot uitgangs punt zal dienen voor het uitbreidings plan voor dit gebied, dat thans in voor bereiding is. In beperkte mate willen B. en W. kascultuur doen toestaan in het gebied rond de Houtstraat en °e Marcelisvaart, terwijl de landelukn en openheid van het gebied tussen lem en Bloemendaal zoveel mogeluK moet worden gehandhaafd. De heer Van der Veldt stelde op ^28 maart van het vorige ja.jkheid he* de vraag of ASCultuur in dit gebied overgaan op moet worden ten voor rij van de meest jonge tuinders in dit gebied D'e mogelijkheid blijkt thans minimaal, omdat vrijwel geen toestem ming wordt verleend tot het bouwen van kassen. De heer Van der Veldt er kent, dat een deel van deze gronden noodgedwongen aan de tuinbouw ont trokken moet worden in verband met de aanleg van de westelijke randweg, maar is van oordeel dat het resterende gebied des te meer de aandacht van het college verdient. Uit het pre-advies van B. en W. blijkt, dat ook de katholieke De werkloosheid in het gewest Haar- 'em »s in de maand februari iets ge daald. Tevens valt er een lichte sttj- gmg van de vraag naar arbeidskrach ten te constateren. Eind vorige maand was het aantal werklozen in het gewest Haarlem, dat eveneens de rayons Be verwijk, IJmuiden en Zandvoort om vat, 2427, dat is 2.3 pet van de beroeps bevolking. Eind januari waren er 2475 werklozen. De huidige cijfers zijn la ger dan die van de maanden januari en februari in 1954 (respectievelijk 2852 en 2695). De vraag naar arbeids krachten nam in de afgelopen maand met 109 toe (1125 in januari). Voor de overeenkomstige maanden in 1954 was dit cijfer 148 (1003 in januari). Er valt dus een lichte vooruitgang te bespeu ren, die echter duidelijk minder is dan in 1954. Naar verwacht wordt zal de daling van de werkloosheid in het gewest Haar lem zich de komende maanden voort zetten. Deze daling zal echter binnen beperkte grenzen blijven. Deze mening wordt gebaseerd op het feit, dat de wo ningbouw in het gewest „weinig tekenen van leven" geeft, die de verwachting rechtvaardigen, dat de werkgelegen heid zal stijgen. Van de 2296 mannelijke werklozen is ongeveer 30 pet. afkom stig uit de bouwvakken. Ook in de me taalnijverheid wordt geen beduidende stijging van de vraag voor de komende maanden verwacht. De vooruitzichten in de textielbranche worden met roos kleurig genoemd. De werkgelegenhem in de confectienijverheid is daai entegen zeer behoorlijk. B. en W. van Haarlem hebben me vrouw T. Kerkhoff-Pet (P.v.d.A.) in van w?rd °P haar schriftelijke vragen vole februari meegedeeld, dat als ge- hpidp iS,n _?e financiële omstandigheden dp Sm<SeIIen in bet politiebureau aan dpo wnrdpA??' n°g niet gebouwd kon- ter na overl?e CoUege heeft thans ech- ïen ondraohfgcAet Gedeputeerde Sta ten opdracht gegeven het werk ten spoedigste uit te voeren. B. en W ziin het met mevrouw Kerkhoff eens' dat de huidige situatie op het politiebureau volkomen ongeschikt is voor het opslui ten van jeugdige arrestanten. Met een ernstige wonde onder de knie van het linkerbeen is een H-jari- ge jongen uit Haarlem naar het zieken huis vervoerd, doordat hij op de Zijl- weg te Haarlem 25 meter door een transportband, die achter een vracht wagen reed, werd meegesleurd. De jongen was tijdens het rijden op de band gesprongen en kwam met zijn been onder de lage as. Bij de Beatrix- kliniek zag een wielrijder de jongen ge klemd zitten. Hij passeerde de met een snelheid van 10 kilometer per uur rij dende wagen en waarschuwde de chauffeur. Nadat de wagen was gestopt, kon de jongen bevrijd worden. Hedenavond van acht tot negen uur houdt het pas geleden opgerichte ad viesbureau van de parochie van St- Jan haar tweede avond om de paro- chianerf in de gelegenheid te stellen moeilijkheden te bespreken. De avond wordt gehouden in het parochiehuis aan de Amsterdamstraat te Haarlem. BEVALLEN van een ZOON: W. Keijzer-de Rooij, G. Graal-Hendrikse, P- van Nieuwkuyk-Horsmeier, J. Baas- Westra. BEVALLEN van een DOCHTER: C. P. Leendertse-de Bruine, W. A. M. van Brakel-van Vught. ONDERTROUWD: J. P. Couenberg en E. C. Glas. GETROUWD: P. van Roon en E. Bcheelings. OVERLEDEN: B. J. C. van der Putten- ■Dreijer, 57 j., Reguliersstr.; C. M. Souverem-Jansen, 72 j„ Roosveldstr.; T rM6nc £7 L Westerhoutpark; A ,V M- S^'-hoff, 75 j„ Emmalaan; W. v«'« Keulen, 81 j., Karolingenstr.; J. J H Tvr efme!£ I b. Hazepaterslaan; weg - Eeghen> 72 Kleine Houb Land- en Tuinbouwbond, de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond „Hol land-Brabant" en de Vereeniging Haar- lemsche Groenten- en Fruitveiling over deze kwestie aan B. en W. geschreven hebben. B. en W. vragen zich allereerst af of de gewijzigde omstandigheden ml®r schien aanleiding geven oir be grond ter plaatse aan te wijzen voor stedelijke voorzieningen, zoals een helihaven, een ziekenhuis, sportvelden, onderwtjsinnch- tingen en dergelijke. De ligging nabij het centrum van de stad, maakt dit aantrekkelijk. Maar afgezien van het feit, dat hogere instanties zich met een dergelijke bestemming niet zouden kun nen verenigen, merken B. en W. op, dat dit gebied een geheel eigen schoon heid heeft en dat die omgeving een speciale plaats inneemt in de harten van vele Haarlemmers. Voor de voedselvoorziening is dit ge bied wel van belang, maar toch niet overwegend, aangezien slechts onge veer 10 pet van de behoefte door dit gebied wordt gedekt. De ontwikkeling van het IJmondgebied, zal in die om geving opnieuw een aantal tuinbouw- gronden verloren doen gaan, waardoor het Haarlemse tuinbouwgebied nave nant belangrijker zal worden. Een on beperkte stimulering van het Haarlem se tuinbouwgebied zou de bestaande schoonheid en openheid echter verloren doen gaan als gevolg van de bouw van kassen, schuren, schoorstenen en ketel huizen. Een specifiek stedelijke bebou wing zou dan wellicht nog verkieslijker zijn. B. en W. stellen echter uitdrukkelijk vast, dat wanneer men eenmaal een keuze zou doen ten gunste van de tuinders, deze ook redelijke kansen geboden moeter. worden. De toepas sing van kascultuur is daarbij onver mijdelijk. B. en W. hebben overleg gepleegd met de rijksconsulent voor huur- en pachtzaken, met de cultuur technische dienst in Noord-Holland, met de rijkstuinbouwconsulent, met de verschillende organisaties en met de planologische dienst van de pro vincie. Uit dit overleg is de conclusie ge groeid, dat het met het behoud van het karakter van dit gebied mogelijk is in meerdere mate kascultuur toe te staan, mits het gebied in bepaalde zones wordt verdeeld; mits alleen zogeheten koude glascultuur wordt toegestaan en mits maatregelen worden getroffen waar door de opstallen zoveel mogelijk aan het oog worden onttrokken. De Provinciale Planologische Dienst verzet zich tegen de bouw van kassen ten zuiden van de Vlaamse- weg. Het komt het aanzien van het tuinbouwgebied echter naar B. en W. menen niet ten goede indien de gehele kascultuur wordt geconcen treerd op het gebied ten noorden van de Vlaamseweg. In hun plan hebben B. en W. dan ook rekening gehouden met het standpunt van de Proviniale Planologische Dienst door ten wes ten van Lorentzkade een brede strook vrij te houden van kassen. Uit een onderzoek is gebleken, dat zeven tuinders in het betreffende gebied het plan hebben tot de bouw van kassen over te gaan, indien de mogelijkheid daartoe geopend wordt. „„■P? gronden, welke thans weiland zijn, et college als zodanig bestendigen. Vijf van de zeven bedrijven, welke de bouw van kassen beogen, zijn gelegen binnen het gebied, waarvoor B. en W. die bouw in beginsel mogelijk zouden willen maken. Dat houdt in, dat twee bedrijven zullen moeten trachten door aankoop of door middel van grondruil in het bezit te komen van de gronden waarop de realisering van hun plannen mogelijk is. Het college is echter niet van mening, dat de hogere prijs, welke gegadigden, die de glascultuur wil len gaan beoefenen, van gemeentewege behoort te worden gecompenseerd. Van een waardevermindering is zo menen zij geen sprake, wel van vermeer dering. Bovendien kan de te verwach ten hogere prijs gecompenseerd worden door aantrekkelijker bedrijfsuitkomsten. In de bebouwingsvoorschriften voor de bij het gebied eventueel vast te stel len uitbreidingsplan zouden B. en W. willen vastleggen, dat rondom de kas sen, voor de bouw waarvan toestemming wordt verleend, een haag ter hoogte van de nok van die kassen en op een afstand van ten hoogst^ acht meter moet worden aangeplant en ten genoe gen van het college moet worden on derhouden. Ook willen zij in het tuin bouwgebied geen beplanting, welke ho ger is dan 1,50 meter, gemeten boven het aangrenzende terrein. Bergplaatsen en schuren zou het college slechts wil len toestaan op in het plan aangegeven plaatsen, welke zoveel mogelijk afge stemd zijn op de bestaande toestand. Op 23 januari van het vorige jaar besloot de Haarlemse gemeenteraad gelden ter beschikking te stellen van B. en W. voor het aanschaffen van magnetische verkeersborden voor de gemeentelijke lagere scholen. B. en W. van Haarlem stellen nu voor dat raads besluit in te trekken, omdat de in enkele scholen met dit materiaal genomen proeven geen bevredigende resultaten hebben opgeleverd. Tijdens het debat over deze kwestie in de raadsvergadering van 23 janu ari 1957 is de wethouder van onderwijs nogal van leer getrokken tegen de rijks inspecteur voor het lager onderwijs, die zich tegen het gebruik van magneti sche verkeersborden had uitgesproken, omdat hij niet overtuigd was van het praktische nut ervan. De wethouder deelde toen namens het College van B. en W. mee, dat de gemeente zijn eigen adviseurs heeft en dat met name de gemeentelijk inspecteur voor het lager onderwijs geadviseerd had tot aanschaf van de magnetische verkeers borden. Uit de raad is toen het advies gekomen om voorlopig bij wijze van proef enkele magnetische verkeersbor den aan te schaffen op enkele scholen. Wanneer dit een succes zou blijken, zou men alsnog de andere gemeente lijke scholen van dit materiaal kunnen voorzien. De wethouder heeft dit toen mondeling toegezegd. Intussen hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zich niet met dit raadsbesluit kunnen verenigen en heb ben zij B. en W. van Haarlem ver zocht te willen bevorderen, dat de raad het verleden jaar genomen besluit in trekt. B. en W. hebben nu op hun beurt de raad voorgesteld dit raads besluit in te trekken. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de ketel en oliebrander van de centrale verwarming van het ge meente-archief, die beiden 22 jaar oud zijn en thans volslagen versleten blij ken, door nieuwe te vervangen tegen een bedrag van 4500 Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer A. P. N. Pielage (P.v.d.A.) heeft antwoord van het college van B. en W. gekregen op vragen, die hij enige tijd geleden naar aanleiding van een door het gemeentebestuur geplaatste adver tentie had gesteld. In die advertentie riepen B en W. sollicitanten op voor een functie ter gemeentesecretarie. Een van de voorwaarden was, dat zij vrij waren gesteld van militaire dienst of die plicht reeds hadden vervuld. In hun brief aan de heer Pielage schrij ven B. en W. nu, dat het bepaald niet in hun bedoeling heeft gelegen om jon gelui, die nog in dienst moesten, uit te sluiten van sollicitatiemogelijkheden naar gemeentelijke functies Evenals de vragensteller zijn zij van oordeel, dat de dienstplicht grote offers vraagt van de Nederlandse jongeling schap. Het komt niet vaak voor, dat een jongen van een jaar of twintig zijn dienstplicht reeds vervuld heeft. Meest al is dat het gevolg van vervroegde op komst op eigen verzoek. Niettemin moesten zij in het door de heer Pielage gesignaleerde geval aldus handelen in verband met de bijzondere aard van de functie. Bovendien was het gewenst, dat in de vacature zo snel mogelijk werd voorzien. Met de antwoorden van het college op zijn vragen is de heer Pielage niet te vreden. Hij is van oordeel, dat ver vroegde dienstplicht meestal wordt ge vraagd door jongelui, die willen stude ren en zij zijn dus geen serieuze kan didaten voor een gemeentelijke functie. Bij de marine kan men reeds op 17- jarige leeftijd dienst nemen, maar vaak houdt dat verband met aspiraties voor de beroepsdienst van de betrokkene. De heer Pielage is van oordeel, dat B. en W. beter hadden kunnen toegeven, dat zij zich in dit geval vergist hebben. Verder staat hij op het standpunt, dat de gewraakte zinsnede uit de adverten tie achterwege had moeten blijven. Vanmorgen om negen uur vond op het kruispunt Zijlvest-Zijlstraat-Zijlbrug -Kinderhuisvest te Haarlem een aanrij ding plaats, tengevolge waarvan een personenauto uit Lage Zwaluwe op het trottoir werd geslingerd en tegen een lichtmast tot stilstand kwam. De be- stuuder van de auto, een 26-jarige chauffeur en de naast hem zittende 25- jarige chauffeur, beiden uit Lage Zwa luwe, gingen met het hoofd door de voorruit. Met verwondingen aan het hoofd zijn zij naar de Mariastichting overgebracht. De achter in de aute zit tende passagiers kwamen er met schrammen en builen at. Het ongeluk gebeurde, doordat een wagen die van de Zijlbrug kwam geen voorrang verleende aan de van de Zijl vest komende auto. De bestuurder van de laatste wagen remde krachtig, maar een botsing was onvermijdelijk. Door de schok vloog de wagen het trot toir op en belandde tegen de lichtmast. Gistermorgen om kwart voor elf kwam bij een familie in de Van Zeg- gelenstraat te Haarlem een man, die zei de groeten te moeten overbrengen van een zuster in Duitsland. Hjj was vergezeld van zijn broer, die zei naar de Kaasmarkt te gaan. Hijzelf bleef in Haarlem en zou bjj de familie blij ven eten. Toen hij wat geld vroeg om wat souvenirs te kopen, kreeg hij vijfentwintig gulden. Met het geld op zak vetrok de man, maar hij keerde niet terug. Het signalement luidt: 32- jaar oud, normaal gezicht, gaaf ge bit, 1.75 meter lang, donkerblond haar met een scheiding. Hij was bloots hoofds, droeg een grijze demi met vis- graad, en bruine schoenen met een rits sluiting. Advertentie CINEMA-PALACE: Vrouwen en spionnen, 14 j. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Aasgieren van het westen, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Tot en met wo.: Die Sünderin vom Ferner-Hof (Meineed), 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: Du bist Musik, a. 1. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Het schandaal van Clochemerle. volw. 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Vr. t.m. zo.: De graaf van Monte Christo, 14 j. Zo.: De vliegende klas, a. 1. 2, 4.15 uur. Ma.: La Strada, 18 jaar, 8.15 uur. Do.: Een vrouw achter tralies, str. volw. 8.15 uur. REMBRANDT: Sissl, keizerin en moeder (derde week), a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. EÏOXYT.m. zo.: Vogelvrij verklaard, 14 J. 2.30, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Bij ons op Hawaii, 18 jaar. 2.30 7, 9.15 uur. STUDIO: Het Bolshoi-ballet, a. 1. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7. 9.15 uur. Vrijdag 7 maart Concertgebouw, 20.15 uur: Achtste con cert serie V van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste Phia Berghout, harp. Programma: Werken van Henkemans, Honnegger, Lan- dré en Debussy. Dinsdag 11 maart Mlnerva-theater, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solist: Haakon Stotijn, h0b0' Donderdag 13 maart Concertgebouw, 20 uur: Koninklijke Lie dertafel Zang en Vriendschap" met een uitvoering van Gabriel Fauré's „Requiem" o.l.v. Jack P. Loory, m.m.v. N Ph. O. en Jongenskoor van de Koorschool van de kathedrale basiliek Smt Bavo. Solisten: Ma ria van Dongen, sopraan. Henry Blackmon, bariton en Albert de Klerk, orgel. Frans Halsmuseum, 20 uur. Kamer-mu ziekavond door Theo Olof, viool, en Mari- nus Flipse, plano. Vrijdag 7 maart Stadsschouwburg, 20 uur: Opvoering van het toneelspel „Het zevende gebod van Herman Heijermans door de toneelvereni ging Vriendschap Zij Ons Doel (Jubileum voorstelling ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de vereniging). Zaterdag 8 maart Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams To neel met „Goede reis", blijspel van Jacques Deval over twee gelukzoekers, die elkaar treffen op een trans-atlantlsche boot en ondanks alles toch verliefd op elkaar wor den en het financieel geluk laten voor wat het is. Het ls een zeer amusante comedie, die echter om zijn vrijmoedige toon niet voor kinderen geschikt ls. Bob de Lange had de regie en Lies Franken en Pim Dikkers spelen de hoofdrollen uit stekend. Zondag 9 maart l 20uurRotterdams To neel met „Goede Reis van Jacques Deval (Zie zaterdag 8 maart). Maandag 10 maart Stadsschouwburg, 19.45 uur: Nieuw One- rette Gezelschap met „Die Czardasfürstin" van Emmerich Kalman. Dinsdag 11 maart Stadsschouwburg, 19.45 uur: Nieuw Ope rette Gezelschap met „Die CzardSsfürstin" van Emmerich Kalman. Woensdag 12 maart Stadsschouwburg, 20 uur: Operagezel schap Forum met „Madame Butterfly" van C. Puccini. Minerva-theater, 20 uur y Heemsteeds Ama teur Toneel met „Pinky toneelspel naar de roman van Cid Pickett Summer. Regie: J. J. Schelvis. Donderdag 13 maart Stadsschouwburg, 20 uur: „Plantage Ta marinde", een toneelstuk van de Neder landse toneelschrijver, mr. Hans Keuls. Het handelt over de zich wijzigende toestanden in West-Indië en wordt door de Toneelgroep Theater gespeeld. Het is een première voor Haarlem. Cruys Voorbergh heeft de regie en Peronne Hosang. ENy van fetekelenburg en Cruys Voorbergh spelen de voornaamste rollen. Dinsdag 11 maart Rembrandt-theater, 12.40—13.20 uur: Pau ze-theater, veertig minuten Leedy Trio. Donderdag 13 maart Studio-theater, 12—14 uur: Grammofoon- platenconcert voor Pauzetheaterclub. Vrijdag 7 maart Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de vrouw. Geopend van 1017 en van 1923 uur. Kokstraat, 21 uur: Mr. H. E. Phaff over „De gravenstukken in het stadhuis" (Bond van oud-illegale werkers). Aula H.B.S., Raaks, 20 uur: De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs, over het onderwerp „Spelen, leren, be roepskeuze" (Haarlemse Raad voor de Jeugd). Nutsgebouw, L. Veerstraat 16, 14.45 uur: Muziekcursus voor bejaarden. Zoetestraat 11, 20 uur: P. Beekman over „Het gebed" en „Is de katholieke kerk aan het veranderen?" (De Vrije Tijd). Concertgebouw, 19.30 uur: Inleiding tot het concert van het N. Ph. O. door Paul Chr. Westering. Maandag 10 maart Brlnkmann, Grote Markt, 20 uur: Dr. A. L. Constandse over „Het Wereldgebeuren van heden" (Geloof en Wetenschap). Brinkmann, Grote Markt. 20 uur: Dr. B. M. I. Deifgaauw over ,,De filosofie In de 20e eeuw". (Geloof en Wetenschap). Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. Ir. A. J. H. Boerboom over „Atoom-energie voor vredesdoeleinden". (Volksuniversiteit). Stadhuis, 15 uur: Ontvangst van Kamt- nergroep uit Oostenrijk. Concertgebouw, 20 uun Kïmtneravond. Advertentie Dinsdag 11 maart Frans Halsmuseum, 14 uur: H. P. Baard over „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum". (Volksuniversiteit). Griffie, Dreef 11.30 uur: Staten-vergade- ring. Frans Halsmuseum, 20 uur: Voordracht avond door Aline Bolkenstein-Marcus. Woensdag 12 maart Stadhuis, Prinsenhof, 14 uur: Vergade ring van de raad der gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 20 uur: A. den Doolaard over: „Griekenland met en zon der zuilen. De Griekse eilanden". (Volks universiteit). Geb. St.-Bavo, 20 uur: Feestavond t. b. v Algemene Nederlandse Invaliden Bond. Donderdag 13 maart Frans Halsmuseum, 20 uur: N. Heyning over „De Krakatau, een geweldenaar on der de vulkanen (Volksuniversiteit). Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. C ruqulusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp ln februari 1953. Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.30-16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (ojn. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1016 uur; op zon en feestdagen van 1316 uur. Galerie Espace: Expositie /an tekeningen en gouaches van Lucebert. Geopend: dagelijks van 11—17 uur (tot 8 mrt.). urote Kerk: Te bezichtigen /an 917* uur. Museum* Het huis van Looy: Geopend da gelijks van 9—17 uur en van 19.30—22 uur; zon- en feestdagen van 1417 uur. Ten toonstelling van reprodukties naar Perzi sche miniaturen, georganiseerd door de UNESCO. Stadhuis Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 9—12 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge Instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van Looy; Geopend do. van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zo. van 14—17 uur Kunstzaal Ten Bruggen-Cate, Reitzstraat: Expositie van aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts en Mies Deinum en van kunstnaaldwerk van Berthe van Duyvenbode. Geopend dagelijks van 11—5 uur. (Zondags van 1417 uur). (Tot en met 9 maart). In onze vernieuwde showroom vindt U meer dan Vraat;1: •eken Vakkundige behangers beschikbaar CENTRALE VOLKSBANK. In de maand februari werd bij het agentschap Haarlem van de Centrale Volksbank ingelegd 9.359,73. Terugbetaald werd 4467. HUISCONCERT. Het „Röntgen Kwar tet" Joachim Röntgen, eerste viool, Froukje Giltay, tweede viool John Se- kreve, altviool en Henk Sekreve, violon cel geeft zaterdag 15 maart 's avonds om acht uur in het „Huis met de Sleu tels" te Heemstede een huisconcert. Het programma vermeldt werken van Henry Purcell, Bela Bartok en Maurice Ravel. AERDENHOUTSE BALDADIGHEID: Op een vergadering van de vereniging maandagavond 17 maart in hotel Boekenrode wordt gehouden, zal onder meer Bloemendaals burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller het woord voeren. Hij zal spreken over de ingebrachte bezwaren tegen het inrich ten van een speelplaats in het plantsoen aan het Goudsbloemplein en over de baldadigheid, die de jeugd van Aerden- hout pleegt te bedrijven. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In hotel Rusthoek wordt dinsdagavond 25 maart een film vertoond over de zaad teelt in West Friesland. Dij bijeenkomst is bestemd voor de leden van de afde ling Bloemendaal van Tuinbouw en Plantkunde. In het jaarverslag van het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest over het seizoen 1956-1957 wordt de vroegere voorzitter, de heer L. J. P. N. A. Bouw man, die 4 juli 1957 plotseling over leed, met enkele pieuze woorden her dacht. Hij werd opgevolgd door ir. W. Merkx. Het verslag vermeldt verder het heengaan van dirigent T. Verhey, die opgevolgd werd door H. Arends en het overlijden van de cellist A. Hart Nibbrig. Gedurende het seizoen werden er 49 concerten in Haarlem gegeven en 47 in buitengemeenten. Het merendeel werd gedirigeerd door Marinus Adam. Voorts traden als dirigent op Henri Arends, Toon Verhey, dr. G. L. Walther Boer, Bernard Haitink, Anton Heiller, Jan Epenhuysen, Jan Brussen, Eduard Flipse, Jan Out, Alexander Smallens, Nico van der Linden, Ohan Dourian en Wilem Lohoff. Met het orkest traden 38 Nederlandse solisten in 56 beurten op en 29 buitenlandse solisten in 30 beur ten. Van 61 componisten werden 180 werken uitgevoerd in 333 uitvoerin gen, waarvan 7 Nederlandse componis ten met 9 werken in 14 uitvoeringen. Het orkest werkte aan 37 kooruitvoe ringen mee, waaraan 33 generale repe tities voorafgingen. Aan 3 concerten werd door koren medegewerkt. Door de radio werd 1 concert uitgezonden, als mede 3 kooruitvoeringen, waaraan door het orkest werd medegewerkt. Het gemeenteraadslid W. Mensink heeft het college van B. en W. te Haar lem vragen gesteld over de weg, die nu gereed gekomen is en welke de ver binding vormt tussen de buurt Ooster- duin en de Pijlslaan. De heer Mensink vraagt B. en W. nu, of zij zich gereali seerd hebben, dat bij die weg ontbreken een pad of iets dergelijks voor voet gangers, iedere verlichting en hekken langs de waterkant in bochten en an dere gevaarlijke gedeelten. Hij vraagt voorts, of B. en W. niet van mening zijn, dat de weg voor alle voetgangers maar in het bijzonder voor jonge kinderen op bepaalde ogenblikken levensgevaarlijk kan zijn, en ook bij avond en nacht voor het rijverkeer zeer gevaarlijk is. Het raadslid informeert vervolgens, of B. en W. het niet onbegrijpelijk vin den, dat juist in deze situatie de brug getjes reeds zijn afgebroken. De heer Mensink wil dan weten, of de verschil lende gebreken rond de weg op de kortst- mogelpke termijn opgeheven zullen wor den. In aansluiting op ons bericht betref fende het „stemmen bij volmacht" kan nog medegedeeld worden, dat verzoe ken daartoe uiterlijk woensdag 12 maart bij het gemeentebestuur moeten worden ingediend. Voor verzoeken tot het stemmen in een andere gemeente dient men zich uiterlijk op genoemde dag aan een gemeente-secretarie te vervoegen. Het bureau verkiezingen te Haarlem (stadhuis, ingang Koningstraat) is da gelijks geopend van 8.30 tot 12.30 uur, zaterdags van 8.30 tot 12 uur. Maandag 10, dinsdag 11 en woensdag 12 maart is het bureau ook 's avonds en wel van 7.30 tot 9.30 uur geopend. Om misverstand te voorkomen, zij opgemerkt, dat neven en nichten on derling elkaar niet voor het stemmen kunnen machtigen. Machtiging is wel mogelijk van „neven" en „nichten" in de zin van kinderen van broers of zusters. In restaurant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem hield de heer P. J. Kapteyn, lid van de Eerste Ka mer der Staten Generaal en lid van de Gemeenschappelijke Vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een lezing over „De Euro- markt" voor de Haarlemse afdeling van de Beweging van Europese Fede ralisten. De heer Kapteyn belichtte zijn lezing tegen de achtergrond van enke le bestaande organisaties in Europa. Hij noemde in dat verband de Orga nisatie voor Economische samenwer king, de O.E.C., de Raad van Europa en de E.G.K.S. De E.G.K.S. noem de spreker de eerste stap op de we& naar integratie. De heer Kapteyn wees onder andere op grote moeilijkheden, die bij 'n dergelijke samenwerking naar voren komen onder meer met betrekking tot de prijzen. Voornamelijk bespra' de heer Kapteyn de interne organis- tie van de verschillende samenwei kingseenheden. Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem ligt ter inzage de passa gierslijst van het m.s. „Sumatra", dat van Belawan naar Amsterdam onder weg is. Het Eerste Kamerlid van Bruggen heeft aan de ministers van binnenland se zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en van volkshuisvesting en bouwnijverheid schriftelijk gevraagd of het juist is dat de gemeenten de gelden, die beschik baar zijn gekomen uit de rentespaar- brieflening 1957 niet mogen benutten voor de bouw van premiewoningen. In dien dit juist is verzoekt de vragen steller aan de ministers hun standpunt te herzien. De vragensteller vraagt zich voorts af of de minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie in de toespraak waarin hij voor de radio de rentespaar- De 59-jarige P. J. D. uit Haarlem heeft vanmorgen een mogelijke aan slag willen plegen op de officier van justitie bij ie Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman. D. drong om ongeveer negen uur het ge rechtsgebouw aan de Jansstraat bin nen en begaf zich naar de kamer van de officier. Mr. v. d. Valk Bouman was niet aanwezig, evenmin als mr. L. H. Feitsma, die enige tijd in dezelfde kamer verblijf houdt. De vreemde houding van de man is een gevolg van een grief tegen de officier, die enkele maanden geleden, toen D. terecht stond, omdat hjj onder invloed een mo torrijtuig had bestuurd, intrekking van zijn rijbewijs geëist had. De rechtbank heeft die eis ingewilligd. In de kamer heeft D. flink huisge houden. Toen de concierge, samen met een agent van de rijkspolitie, binnen kwam, stond een tafel op het bureau en lagen de boeken en mappen door el kaar. Een asbak was door de ruit ge gooid; de vitrage was beschadigd. Een bureaulamp was vernield „Ik had er liever niet gezeten", zei mr. v. d. Valk Bouman vanmorgen tijdens een pers conferentie. De man heeft bekend de beschadigingen te hebben aangericht. Ook zei hij, dat hij het had gedaan uit een grief tegen de officier. Hij is niet in voorlopige hechtenis genomen. D. heeft reeds dertig veroordelingen achter de rug. In Maastricht werd hij wegens veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. Later in Haarlem werd hij wegens doodslag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Later in Haarlem werd hij veroordeeld, omdat hij na een ruzie op de Botermarkt een schot hagel had gelost, waardoor enke le personen werden gewond. Diverse malen is hij veroordeeld wegens stro perij, een bezigheid die hij als een be roep uitoefende. Thans is hij ten zeer ste geïnteresseerd in een vishandel, waarvoor hij zijn auto veel nodig heeft. Hij heeft n.l. een vinding gedaan op het gebied van visvoer, waardoor tro pische vissen niet meer gedoemd zijn m deze streken te sterven. De heer K. Blauw, administratief hoofdambtenaar bij de provinciale grif fie, zal maandag 19 maart zijn veertig jarig ambtsjubileum vieren. Op 10 maart 1918 trad de jubilaris als klerk in dienst bij de provincie. Hij doorliep diverse rangen en sinds 1930 is hü chef van het provinciaal archief. De. heer Blauw heeft bijzonder ver dienstelijk werk verricht op het be- stuurhistorisch gebied. In vele tijd schriften verschenen artikelen van zijn hand. In 1952 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De jubilaris zal op 10 maart des mor gens om 10 uur in interne kring gehul digd worden. Hij recipieert van 11 tot 12 uur in het griffie-gebouw. De heer H. J. S. Koperberg uit de Stuijvesantstraat te Haarlem, hoofdop zichter bjj de P.T.T. en sinds vijfen twintig jaar chef van de storingsdienst hoopt op 1 april de dienst met pensioen te verlaten. In 1918 werd hij aangesteld in Groningen, in 1926 overgeplaatst naar Amsterdam aan het verkeerssta- tion en in 1934 naar Haarlem. Na ver schillende promoties volgde in 1944 de benoeming tot hoofdopzichter. De heer Koperberg heeft zich steeds een plichts getrouw ambtenaar getoond, gezien bij chefs en ondergeschikten. brieflening introduceerde, heeft opge merkt dat de gemeenten vrij zullen zijn om te beslissen of zij de voorkeursbe dragen van inschrijvers zullen aanwen den ten behoeve van kredieten voor de bouw van eigen woningen in de particu liere sector, ten behoeve van aanvul lende werken in verband met de wo ningbouw, ten behoeve van scholen bouw of ten behoeve van andere wer ken, welke binnen het kader van deze lening vallen. Indien het bovenstaande juist is, al dus vragensteller, zijn de bewindslieden dan niet van oordeel dat de inschrijvers op de rentespaarbrieflening in ernstige mate in de bij hen gewekte verwach tingen worden teleurgesteld? Advertentie BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 De afdeling Heemstede van de Stille Omgang trekt in de nacht van 15 op 1# maart naar Amsterdam. Ter voorberei ding daarop is er maandag 10 maart een bijeenkomst, 's avonds om 8.15 uur, in Nieuw-Berkenrode. Kapelaan C. Bakker uit Zaandam zal het woord voe ren, Hans le Fèvre verleent muzikale medewerking. Zaterdagavond 15 maart is er om 11.30 uur een lof in de St.-Bavo-kerk. De lopers verzamelen zich om 9 uur in de kapel van de Broeders aan het Nagtzaamplein te Haarlem. De H. Mis te Amsterdam wordt opgedragen in de kerk der Redemptoristen aan de Kei zersgracht. Dinsdag 11 maart vindt in het Mi nerva Theater te Heemstede het tweede abonnementsconcert plaats in samen werking met de Heemsteedse Kunst kring. Het concert zal onder leiding staan van Henri Arends. Solistische medewerking wordt verleend door de hoboïst Hakon Stotijn. Het concert wordt geopend met de Suite no. 4 in D gr. terts van Bach, waarna Haakon Stotijn de solist is in het Concert voor hobo, strijkorkest en continuo van Te- lemann. Na de pauze volgt wederom een solistisch optreden van Haakon Stotijn in het Hoboconcert van Mozart, waarna het concert besloten wordt met de tweede Symfonie van Honegger. Haakon Stotijn werd in 1915 te Den Haag geboren waar hij zijn muzikale opleiding aan het Koninklijk Conser vatorium ontving en o.a. hobo stu deerde bij zijn vader Jaap Stotijn. Op 20-jarige leeftijd werd hij als sölo-ho- boist aan het Stedelijk Orkest te Bern benoemd. Sedert 1940 is Haakon Sto tijn als eerste hoboïst aan het Con certgebouworkest verbonden. Als so list en als kamermuziekspeler treedt hij regelmatig hier te lande op. In het buitenland concerteerde Haakon Sto tijn o.m. te Bonn, Interlaken, Brus sel, Parijs, Londen en Liverpool. In hotel Rusthoek vergaderde gister avond de afdeling Bloemendaal van de Katholieke Volkspartij. De vergadering was uitgeschreven door het vier leden tellende actiecomité, dat twee weken te voren op 21 februari was samenge steld, toen een motie van vertrouwen voor het toen zittende bestuur met acht tegen vier stemmen en twee onthoudin gen werd verworpen. Uit een veertien namen bevattende kandidatenlijst wer den gisteren zeven bestuursleden geko zen, van wie een (de heer H. A. W, M. Schlatmann) uit het oude bestuur afkomstig is en drie in het actie-comi té zitting hadden. De heer H. J. Oosterbaan Martinius werd als voorzitter gekozen. De ande re bestuursleden zullen de zetels nog verdelen. Gekozen werden mevrouw van Poppel en de heren J. A. C. Bonarius, L. Ch. J. M. Nieuwenhuys, H. A. W. M. Schlatmann, G. J. Bartelsman en J. A. J. J. M. Rijssenbeek. Het kappen van een grote boom aan e Hartenlustlaan was dezer dagen het begin van de voorbereidingen, nodig oor de uitbreiding van de villa „Ben- ■nuta" op de hoek Hartenlustlaan jorder Stationsweg in Bloemendaal. at pand, dat voor langere tijd on- herdak verschaft aan pensiongasten, 'zal van vijftien met vijfentwintig kamers t orden uitgebreid. Aan de zuidzijde van iet bestaande pand wordt een nieuwe leugel aangebouwd, ontworpen door de Bloemendaalse architect Van Kem pen. De bouw zal worden uitgevoerd door het plaatselijk aannemersbedrijf G. en Joh. Broertjes. Het front van de aan bouw komt aan de Hartenlustlaan en heeft een lengte van circa zestien en een halve meter. Gedeputeerde Staten van Noordhol land stellen voor in hun provincie een fonds in te stellen voor de Natuurbe scherming. De handhaving in hun oor spronkelijke staat van landgoederen en natuurgebieden levert voor particulie ren thans zulke grote moeilijkheden op, dat in toenemende mate rekening dient te worden gehouden met de kans, dat deze door verkoop, wijziging van be stemming of verwaarlozing hun waarde geheel of voor een belangrijk deel zul len verliezen. G. S. achten het derhalve van belang, dat terreinen en landgoede ren in handen komen van de overheid of van particuliere organisaties, die zich ten doel stellen de instandhouding van dergelijke gebieden, die vaak mo gelijkheden bieden voor openlucht-re creatie. Het ligt hun inziens in het algemeen niet op de weg der provincie dergelijke aankopen zelf ter hand te nemen, maar wel daarvoor financiële steun te verle nen. Daartoe willen zij een fonds instel len. Zij achten het juiste moment daan- toe aangebroken, omdat de provincie onlangs de beschikking gekregen heeft over de opbrengst van de gronden van de voormalige veenderijen de Eendracht welke gronden aan Amsterdam verkocht zijn en 1.275.083.04 hebben opgebracht. De koopsom willen zij voor het fonds bestemmen. (Niet officiële 3% Ned. 1953 31b Ned. 1953 3% Ned. 1956 3% Ned. 1948 3% Ned. 1950 4% Ned. 1954 3% Ned. 1955 1 3-3% Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. tac. inschr Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned. Handel Mi1 eert AJ3L.0 Vbd Berkera Patent Ualvè-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogvens eert Unilever cert Ned. Kabel Pblllpc Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Boll Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. MU Ned. Scheepv Unie KXJt UVA Dell Alt], eert A'dam 8% "86 J A'dam '56 O 4'dam ED Rentespaarbr. Stemming: terughoudend. vorig opening Slot 7/3 91% 88% 88A 88% 84A 84% 85% 85% 87% 881/4 90% 90 Yt 106% 146% 151% 151 191 298 mm 172% 279% 335% 337 225 257% 259% 151.10 154.70 47% 47% 133% 133% 122 113% 113% 106.30 86% 623% 62% 84% 94 94% tnaconda Copper Bethlehem Steel nrysler Corp. ienera] Electric Jeneral Motors Kennecott Coppe' K.LA1 Montgomery War* Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Ou Southern Paclh' Southern Railu Tidewater 03. Steel 5/3 40%e 39s/. 50% •62% 34(4 79% 28% 33% 331/4 42% 40 64!'2e 37% 32% 21% 59% 6/3 42% 40% 51% 62% 34% 82% 29% 34% 33% 44 40% 66 39 33 22 61 stemmtaffi va^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3