Pas op MAGGI DE ACHTSTE HISWA IS EEN NAUTISCH FESTIJN Plasticboot wint steeds meer terrein Nederlandse militairen voor verkoudheid Larsson verslaat favoriet Leach verslaan boze Turken Onsportieve houding na de rust leidt tot fluitconcert fflsrsSS „Helicampter", een verrassende primeur Duitsers spelen vaak goed tafeltennis Wapenfeest KOOS Tennis Jeugd speelt tegen internationals Smyslov-Botwinnik Tweede partij na 40 zetten afgebroken Wedstrijd voor model bouwers Moulijn weer ster van het veld Stand in militair voetbaltoernooi VRIJDAG 7 MAART 1958 PAGINA 4 Omdat alleen het beste van de kip gebruikt. Het ruim van het Amsterdamse RAl-gebouw bergt tot zondagavond 16 maart een bij uitstek nautische lading. Tientallen zeil- en motorjachten, rubberboten, kano s, masten, zeilen, ankers, tenten, en sportuitrustingen maken deel uit van de geweldige collectie, die als HISWA een beeld moet geven van de ontwikkeling welke de watersport sinds de expositie van april weer heeft doorgemaakt. In de exuberantie van het glimmende lakwerk weerspiegelt zich ditmaal de triomf van het kleine schip over de grotere vaartuigen. Het stijgende aanbod van schepen tegen redelijke prijs en de Invloed van de bestedingsbeperking hebben de belangstelling sterk beïnvloed. Opvallend is voorts de opmars van de plasticboot. Op het Nederlandse water, waar het houten schip meer dan waar ook favoriet is gebleven en men nog altijd zweert bij de prikkelende geur van teer en pek, mag de snelle uitbreiding van het aantal naadloze boten, met hun huid van polyesterhars en glasvezels, hun nylondraad en zeilen, opmerkelijk heten. Nog vormen zij een minderheid en staat er op hun introductie: schip van de toekomst. Maar over enige jaren zullen zij de huidige scheepstypen verdringen naar de historische afdeling, op deze HISWA vertegenwoordigd door enige modellen van pronkstukken der vroegere scheepvaart en de speciaal uit het Zuiderzeemuseum overgekomen „Hou Moed", de kleinste Tjotter van Nederland, die in 1887 van stapel liep. Op deze als steeds boeiende tentoon stelling, die hedenmorgen door de heer Ernest Crone, voorzitter van de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersportverenigingen officieel is geopend, wordt meer dan tot dusver aandacht besteed aan een zo goed mogelijke voorlichting en instructie aan het bezoekende publiek. KEELTABLETTEN Sterft desinfecterend 60 tabletten f 0.98 Bezoekuren van de HISWA verdwijnen met EGHTE medicinale bloedwijnATLAS TA*e,rt" MAGGI kippensoep prOCft U de kip! TRIOMF van het kleine SCHIP Een overzicht van de achtste HISWA-watersporttentoonstelling, die in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden. Op de voorgrond het uit Brabant afkomstige zexljachtje, een der pronkstukken van deze als steeds boeiende HISWA. (Van onze speciale verslaggever In het dichtbevolkte Nederland waar de recreatiemogelijkheden steeds meer beperkt worden, neemt de behoefte aan watersport ieder jaar weer belangrijk toe. Een globale schatting heeft uitge wezen dat er in het seizoen zo1» dikke veertig duizend zeilboten en ongeveer tien duizend motorjachten op de vader landse wateren ronddobberen. Voegt men daar nog bij het grote aantal sport vissers, die met de duizenden anderen aan het water hun verpozing zoeken, dan staat het wel vast, welke vooraan staande plaats de watersport in het ont spanningsleven van vele Nederlanders inneemt en nog zal innemen. Er be staan nu al diverse plannen ten aan zien van de z.g. randmeren die door de drooglegging van de Zuiderzee in de Advertentie ■MUPS-ROXANE NEDERLAND N.V. wijdse omgeving van Amsterdam zul len ontstaan. Met aanlegplaatsen als Muiden, Durgerdam, Monnikendam, Volendam, Hoorn, Edam en Marken, kan dit gebied uitgroeien tot het meest unieke en sfeervolle watérsportcentrum ter wereld. Van enorme betekenis voor het overbevolkte westen van het land zal straks de Biesbosch worden. Voor al als hier na de ontsluiting van de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen van eb en vloed geen sprake meer is, welke tij beweging voor veel water sportliefhebbers te bezwaarlijk is geble ken. Nederlands grootste plas Het zuiden kan zich naast het rivier- zeilen concentreren op he* watersport- centrum dat men in Zeeland hoopt te vestigen, rondom het complex van Veerse gat en Zandkreek. Als dit ge bied in 1961 van het buitenwater is af gesloten, ontstaat hier met een lengte van twee-en-twintig kilometer de grootste plas van Nederland. België heeft hiervoor grote belangstelling. Uit Antwerpen zijn al verschillende aanvra gen gekomen, om er een jachthaven te mogen vestigen. Als de Rijksdienst van het Nationale Plan gelijk krijgt en in 1970 20 pet van de Nederlanders zijn vakantie op het water doorbrengt, zal de watersport al deze ruimte hard no dig hebben. Keur van solide boten Het is aan deze mogelijkheid van groei en ontwikkeling, dat de Neder landse vereniging voor Handel en In dustrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport (HISWA) zich heeft aan gepast. Voor veruit de meeste mensen zal de aanschaf van een grote boot te bezwaarlijk zijn. De prijsklasse hier van ligt ook bijzonder hoog, omdat zo'n schip veel arbeidsuren vergt en ook de materiaalprijzen in de loop der jaren grote sprongen hebben gemaakt. Tal rijke werven hebben zich dan ook toe gelegd op de produktie van kleine, de gelijke vaartuigen, waarvan de prijzen ook voor kleine beurzen bereikbaar zou den zijn. Wat betreft dit eerste kan men op deze iIISWA vaststellen, dat zij daar in volledig geslaagd zijn. Er staat een keur van kleine solide vaartuigen, ge schikt om met vrouw en kind een werf van C. de Vries Lentsch jr. voor de visserman heeft gebouwd. Maar ja, die kost dan ook 1700. Akkrummer jeugdjollen doen blijkens de gegevens op de HISWA ruim 850 en dat is toch waarlijk geen vaartuig, dat kan bogen op behoorlijke afmetingen. Kostelijk is het Franse vouwbootje, waarmee de stand van Carl Denig de aandacht trekt. Het dingetje weegt nauwelijks 12 kilo en is tot een klein pakje op te vouwen. Ook hier treft men veel plasticscheep jes aan. Kijkt u bijvoorbeeld naar ae Polywood, dan ziet u een alleraar digst wedstrijdbootje, waarvan de romp vervaardigd - van plasticglas. Com pleet met eil, gierkleedje, fokkezak en paddel komt deze kleine boot op 1680. De prijzen van kano's variëren van 300 tot ongeveer 800. Blikvan gers zijn vooral de kleppervouwboten. De standhouders hiervan zullen u in geuren en kleuren vertellen, hoe dr Hannes Lindemann met een van deze ranke scheepjes in 76 dagen tijds de oceaan overstak. Sierlijke raceboten Vanzelfsprekend zijn er ook nu weer een groot aantal motorboten. Kostbare zoals Akerboom's weekendkruiser voor het lieve sommetje van ƒ42.000 maar dan ook voorzien van een uitstekende 60 p.k. motor, fornuis met butagas en een Ijskast of de sierlijke racebootjes, waarvan de goedkoopste op ongeveer twee mille komen. Ook nu trekt de stand van De Vries Lentsch jr. de aan dacht en wel met een plastic stan daard motorkruiser, de grootste welke tot nu toe in Nederland werd gebouwd. Men kan dit schip juist deze week te water gelaten met zijn fraaie lij nen gerust een juweel noemen. De voor lopige prijs is bepaald op 39.500. Veel geld kost ook de varende bungalow. Voor 9950 kunt u zich eigenaar noe men van de Flat Afloat, een onzink- baar woonschip, waarvan de opbouw geheel is bekleed met Dur. Aluminium- platen. De 'ndeling van dit uit Ameri ka afkomstige vaartuig bestaat uit twee aparte vertrékken, waarin twee een persoons en een tweepersoons sofa met Een van de vele waterscooters, die deze dagen in het R.A.I.-gebouw de aandacht trekken. weekend of vakantie mee door te bren gen. De prijzen echter zullen voor ve len opnieuw te hoog liggen. Jachtje van tien mille De Delta, het zeer fraai uitgevoerde kust-kruisertje van hechthout, komt op ongeveer tien mille. De lengte van dit zeewaardige jacht is bijna 8 mtr., de breedte 2.40 mtr., de diepgang 1.10 mtr. Het bevat drie vaste slaapplaatsen, maar door in het vooronder een pijp- kooi aan te brengen, kan het aantal slaapplaatsen verhoogd worden tot vier. Gedeeltelijk onder het brugdek, bevindt zich een ruime kombuis met watertank, kraan en ruimte voor een kookapparaat. Onder de bank van de zelflozende kuip bevindt zich nog een extra ruime bergruimte voor allerlei Inventaris. Misschien beschouwt u dit schip van de jachtwerf Anne Wever te 't Hertogenbosch als bijzonder duur. Veel goedkoper kunt u in dit genre toch niet terecht. Want noemen wij bijvoorbeeld de Victoria-kruiser, eveneens met een zelflozende kuip en vier slaapplaatsen, dan kost die nog altijd ruim f 9500. Kleiner en goedkoper is de z.g. „Man- over-boord-boot", een volkomen zee waardig scheepje dat u in ruil voor vijf mille in uw bezit kunt krijgen. De huid is vervaardigd van met glasvezels ver sterkt polysterhars, uit één stuk zonder naden. Lekken is uitgesloten en het on derhoud vrij gemakkelijk. Gevaar voor rotten, corroderen of roesten is buiten gewoon klein. Het schip heeft de zeer zware keuring van de Scheepvaartin spectie glansrijk doorstaan. Een en an der had tot gevolg dat de werf van Mulder-Rijke te IJmuiden, die zich in de bouw van deze vaartuigen gespecia liseerd heeft, de eerste twee jaar werk genoeg heeft. Atalanta, Engels superschip Naast een vergrote B.M. van 3500, Vrijheidsklassers van om en nabij de 2400, een Flying Dutchman van plas tic voor 6000 noemen wij nog de „Atalanta", een uit Engeland afkomstig zeiljacht, dat meer dan f 20.000 moet kosten. Maar daarvoor heeft men dan ook een schip, dat met een variabele diepgang maximum 175 cm. en mini mum 46 cm., uitermate geschikt is voor de Nederlandse wateren. Vooral de stabiliteit, die zelfs bij opgetrokken kiel zeer groot is, maakt dit jacht zee waardig, zoals gebleken is tijdens be- trouwbaarheidsproeven bij windkracht acht. Vouwboot van twaalt kilo Wat de kleine scheepstypen betreft heeft men g tracht ook de man met de smalle beurs te bereiken. Maar of deze met zijn visbootje van f 260 of 375 te vreden zal zijn, menen wij te moeten be twijfelen. Hij zal zeker meer voelen voor de „droomboot", die de scheeps- losse hoezen, keukengasfornuis, aan recht met gootsteen en een WC met chemisch toilet. Met een 10 p.k. motor zal het geheel op meer dan twintig mil le komen. Scheepsmotor van PAF Komt u by de scheepsmotoren dan zal u direct de dieselmotor voor scheepsdoeleinden van de D.A.F. op vallen. Dankzij een speciaal systeem zal de motor zelfs bij de koudste weers omstandigheden onmiddellijk starten zonder gebruikmaking van speciale voorverwarming. Verder ziet men weer tal van bekende motoren als Johnson Sea Horse, fcvinrude en Buccaneer met variërende prijzen van f 750 tot 2050. Parasoltent met comfort Belangstellenden voor kampeerbeno- digdheden zulen zeker even verpozen in de opzienbarende parasoltent, die men de naam „Nomade" heeft gegeven. Door een speciaal mechanisme is de tijds duur van het opzetten of afbreken te ruggebracht tot nog geen drie minuten. De binnenhoogte van deze tent loopt van 1.75 tot 1.90 mtr. De buitendoorsnee van hoekpunt tot hoekpunt bedraagt 5.20 mtr. De „Nomade" ka.j aan tien mensen plaats bieden. Vroom en Drees- mann is verschenen met een nieuwe serie Walker tenten, een heel assorti ment luchtbedden, slaapzakken, kamp keukenmateriaal en zwem- en hengel sportartikelen. Dit laatste zal men ook weer kunnen vinden in de stand van Johnny Broers, die o.a. demonstraties geeft met een nieuwe werpmolen. Diep ademhalen interessant is dë stand met de uitrus tingen voor onderwaterduikers en diep zeezwemmers. Hier toont men verschil lende typen uitrustingen. Van het klei ne cylindertje met een inhoud van 5 liter tot de zware, waarmee men op 75 meter diepte kan komen. U wordt uitvoerig ingelicht over ademsweer- stand etc. en als u een erg ongelovige indruk maakt, worden er tal van snuif- apparaten op uw neus gedrukt, waar door u er al snuivend achter komt, hoe het mogelijk is dat die kikvorsmannen toch zo lang onder water kunnen blij ven. Gaat de belangstelling uit naar bootaanhangwagens voor het vervoer van boten, verf- en laksoorten, touwen, zeilen, waterski's of waterscooters, ook dan zal een bezoek aan de ruim negen tig stands op deze voor de tweede keer in de R.A.I. georganiseerde HISWA ze ker de moeite waard zijn. (Van onze verslaggever) De „Helicampter", van de bouw kundige tekenaar Peter van Gogh, is de grote verrassing van de HISWA. Maar niet alleen een verrassing, de „Helicampter" is ook nog een geheim. De prijs van dit geheim ligt op de HISWA in een klasse appart. Voor precies f 25.- overhandigt de heer Van Gogh aan iedereen een stapeltje tekeningen en vertelt hij dat de „He licampter" een toestel is, waarmee men zowel vliegen als varen kan- Tenminste dat is de bedoeling. In de praktijk is hiervan nog niets geble ken. Het gele kastje waarop evenals bij een helikopter, een enorme hef- schroef is bevestigd, zal pas in april de eerste vaar- en vliegpoging wagen. Ofschoon de motor nog niet af is en de heer Van Gogh ons toevertrouwde, dat hij de vliegkunst niet machtig is, twijfelt hij er niet aan of het komt allemaal best in orde. „Vier jaar lang heb ik aan de plannen voor de „Heli campter" gewerkt en ik weet zeker dat mijn berekeningen kloppen. En wat dat vliegen aangaat. Wel voor ieder soort vliegtuig heeft men een speciaal brevet nodig. Van dit vliegtuig heeft men nog nooit gehoord. Er bestaat dus geen brevet voor. Wat let me dan om er mee de lucht in te gaan," vertelt de tekenaar met veel aplomb. Als bijzonderheden maakte de heer Van Gogh bekend dat hij zijn pri meurtje denkt uit te rusten met een 60 pk straalmotor, die 10.000 omwen telingen per minuut zal maken. „Wat gaat dit alles kosten" vroegen wij de ontwerper. Bouwkundigtekenaar Van Gogh leunde even in gedachten ver zonken tegen een zeiljacht van veertig mille, „voor f2000.- bent u er" was zijn antwoord. Ongetwijfeld een van de meest goedkope geluiden, die wij op de HISWA hebben vernomen. De Zweed Larsson zorgde tijdens het tournooi om de Europese kampioen schappen tafeltennis te Boedapest voor een verrassing. Hij slaagde erin de ex- wereldkampioen Johnny Leach (GB) in de tweede ronde heren enkelspel te verslaan. De cijfers waren 21—15, 21— 17, 21—11. Ook de bekende Franse speler Root- hooft werd in deze ronde voor ver dere deelneming uitgeschakeld. Het was de Duitser Joehier die met 1421, 21—1?,. 8—21, 21—9, 20—19 (tijdsover schrijding) van hem won. Er was nog een Duitser, die een sterke speler van de uitslagenlijst liet verdwijnen: Freun- dorfer zegevierde met 21—17, 21—12, 21 14 over de Hongaar Farkas. Te Apeldoorn is het wapenfeest van de K.O.O.S. voortgezet. A. j. Kraetine (Korps Luchtvaarttroepen Ypenbure) werd winnaar ir. de hoofdafdeling b od sabel met 7 gewonnen partyen. De Ha genaar Kardolus (donateur K.O.O.S i eindigde op de tweede plaats met 5 ge wonnen partijen. In afdeling 1 op sabel zegevierde J. de Wijn (Korps Mariniers Rotterdam) met 6 gewonnen partyen. F. Vlietman (K.M.A., Breda) werd met 5 gewonnen partijen tweede. Kerne beek (Depot Cavalerie Amersfoort) werd met 6 gewonnen partijen eerste in de afdeling 2 op sabel. Van Dorst (do nateur Deventer), die eveneens 6 par tijen won, doch meer ontvangen treffers boekte, eindigde op de tweede plaats. Voor de tenniswedstrijden, die zon dag op de overdekte baan te Doetin- chem worden gespeeld tussen een ten- nisploeg van de „top-jeugd" en een team van de internationale club van Nederland, zijn de volgende spelers aangewezen: Enkelspelen: „Top-jeugd": P. van Eysden, H. van der Weg, H. Biesheuvel, A. Kloezen, W. Maris en als reserve: R. M. Kuypers. Dubbelspelen: W. Maris en H. van der Weg, P. van Eysden en A. Kloe zen. I. C. van Nederland: enkelspelen: J. van Dalsum, A. E. Dehnert, W. Breu- kink, W. J. Karsten, D. Teschmacher en als reserve: A. C. Rheidt. Dubbelspelen: J. van Dalsum en A. E. Dehnert, A. C. Rheidt en D. Tesch macher. In de ploeg van de I.C. van Neder land zyn dus opgenomen de beide Ne derlandse daviscup-spelers Van Dal sum en Dehnert, terwyi in het team van de „top-jeugd" o.m. Biesheuvel Kuypers en Maris zijn opgesteld, die ons land vorig jaar in de wedstrijden om de Galea-beker vertegenwoordigden Smvslov—tw parti;i van de tweekamp kamninpnw? nnik 0m het Wereld- SmW.,, TP schaken is na 40 zetten afgebroken. In deze partij speelt Bot- winmk met wit. y J Advertentie Donderdagavond is de doelman Wood van Manchester United uit het zieken huis „Rechts derlsar" te München ont slagen In't kader van de HISWA konden ama teur-modelbouwers modellen inzenden, die door een deskundige jury onder lei- ding van ir. J. Loeff werden beoor deeld. Er waren in totaal twee en twin tig inzendingen, waarvan de heer W. T. B. de Ruijter uit Vlaardingen met het model van een zeiljacht, genaamd „Speldegeld", de hoogste waardering kreeg. Zijn 240 arbeidsuren werden be loond met een prijs van 100. De tweede prijs, groot f 50 ging naar de Amsterdammer H. J. van Iersel, die een zelfvarend modél van een motor boot had vervaardigd. De eigenaar van de „Halve Maen". het model van een zeventiende eeuwse Pinas, de heer P. J. van Eerde uit Haarlem, kwam in aanmerking voor de derde prijs van f 20. De modellen zullen alle op de tentoonstelling te zien zyn. Ze werden verdeeld over verschillende stands. De HISWA-watersporttentoonstelling is vanmorgen om half elf geopend en zal duren tot zondagavond 16 maart. De tentoonstelling is op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 18 uur en 's avonds van 19.30 tot 22.30 uur. Op de twee zondagen zijn de openingstij den van 10 tot 18 uur. Zondag vindt in het „Minervapavil- joen" te Amsterdam een Assaut d'En- trainement plaats ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Amster- damsche Schermclub. De floretkampi oenen van België, mevrouw Appart en de heer van Hyfte, zullen demonstra tiepartijen trekken tegen de Neder landse kampioenen Nina Kleyweg (Rot terdam) en Th. van Es (Den Haag). Schermmeester Mastbooms geeft voorts een demonstratieles floret en sabel. Het assaut wordt gevolgd door een receptie van de jubilerende vereniging. Advertentie In het toernooi om de Europese rnili- taire voetbaltitel speelde Nederland m het Feijenoord-stadion tegen Turicye, en won met 2-1. Op de foto zien spelers van beide landen in spanning toe hoe een Turkse aanval op hetdoel van Van Heeswijk afloopt. De bal gaat, jammer voor de gasten, voorlangs naast. rstand en... de smaak Is heerlijk! .ALLEEN VERKRIJGBAAR BIL DE SLIJTER WIJNHANDELAAR Voor de handel EMCOVlNÜS Schiedam Verhoogt Uw weerstand (Van onze verslaggever) De Rotterdammer Moulijn is ook in de tweede achtereenvolgende interna tionale wedstrijd van het Nederlandse militaire elftal de ster van het veld geweest. O.j de besneeuwde grasmat van het Feijenoordstadion had hij don derdagavond een groot aandeel in de verdiende zege van 21, die het natio nale team donderdagavond op de mili tairen van Turkije behaalde. De kleine buitenspeler was overal en zaaide met zijn geraffineerde passes herhaaldelijk grote paniek in de Turkse achterhoede. Van zijn voet kwamen ook de voorzet ten, die door Jansen en Groot, beiae van Stormvogels, in doelpunten wera omgezet. De Turken, die in de le zeer sterk speelden, maar na derus gens hun vaak uiterst onsportie in de Nederlandse verdediging. De Beleische scheidsrechter Gran- dain gaf het aanvangslgnaa tijdens een hevige sneeuwstorm, die het veld m en kele ogenblikken tijds met een witte laag bedekte. De Turken schenen van dit alles niet de minste last te hebben. Ze kwamen al direct voor het doel van Van der Voort, die met veel allure een kogel van rechtsbinnen Seref Has stopte. Aan de andere kant was bij een snelle uitval de IJmuidenaar Jansen heel wat gelukkiger. Hij nam een door Moulijn goed genomen vriie schon in eens op zyn schoen. De bal sloe| on- houdbaar voor de Turkse doelverdedi- Y,=n^t tegen het net' 1—0- Deze tegenvaller was voor de Oosterlingen L w «m ^et tempo te verhogen en n net offensief te gaan. Op het mid- aenyeid draafde Mustafa Ertan onver moeibaar achter zyn snelle aanvals- nme aan, die echter de combinaties steeds te ver doorvoerde om succes te hebben. Spelers als Slaats van Eindho ven en Kraay van DOS wisten hier wel raad mee en konden het spel steeds weer verplaatsen. Het spel van de Ne derlandse voorhoede was met uitzonde ring van Moulijn teleurstellend, Op eni ge felle schoten van de Ajacied Swart en een kopbal van Groot tegen de lat na gebeurden erop de Turkse helft geen schokkende dingen. Dlt ver£",n?rn,?, ,echter na de rust, toen de Nederlandse militairen opeens gelijkwaardige tegenstanders voor da Turken bleken. Nu drongen zij de Turk se ploeg, die Hefst acht internationals telde, herhaaldelijk terug op eigen helft e" ^voorhoede was nu wel in staat j'fassende combinaties op te bou- n„i ®en •Drvan scoorde Groot na kwartier spelen het tweede doel punt. Moulijn had de bal op de rechts backplaats bemachtigd, gaf vervolgens oen schitterende pass die via de voet van de Enschedeër Oonk bij Groot be landde, die Urkmez met een knap schot passeerde. Dit was voor de Turken kennelijk te veel. Hun gedrag werd steeds onspor- «w en het was slechts aan het gemoe delijke optreden van de overigens uit stekend leidende Belgische arbiter Grandain te danken, dat zij met elf spelers in het veld bleven. Een dekkings- fout van de Nederlandse achterhoede stelde midvoor Oktay in staat, om in de 33ste miiuut de stand naar 21 te schieten. De stand in groep A van het toernooi om het internationale militaire voetbal kampioenschap luidt: 2 2 0 Frankrijk Nederland Turkije Luxemburg, 4 10-2 8 3—3 0 1—2 0 1—8 ge- Er wordt een halve competitie ge speeld. De winnaars van de vier groepen gaan over naar de finale-poule. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4