Frans plan voor pact tussen landen rond de Middellandse Zee Stap naar een vreedzame oplossing van conflict in Algerije Franse bisschoppen geven nieuwe verklaring uit Dj akarta kondigt mobilisatie aan van burgerpiloten Schepen met rubber door de blokkade rond Sumatra Drie actuele punten Vijf verstekelingen aan boord „De Groote Beer" OPLICHTER aangehouden Sjah van Perzië gaat scheiden xWMORRIS 'êeforeyouóvp/ VOORSTET T FN SPOEDIG TE VERWACHTEN Caltex-directeur bij Djuanda Miljonair wordt loodgieter „De christen moetzonder andere vol ken te hatenzijn vaderland beminnen Fransman op het droge Per vergissing lysol gedronken Joegoslaaf reisde tweemaal op en neer naar Australië Het weer- „De smartelijke beproevingAlgerije Duncan Sandys brengt „beleefdheidsbezoek" aan Moskou VOOR TROEPENVERVOER? Treinramp bij Rio de Janeiro Vijftig doden 790 repatrianten in Amsterdam aangekomen met strafwetboek in zijn tas Het weer in Europa Premier Gaillard van Frankrijk, die gisteren bij de be handeling van de defensiebegroting in de Nationale Verga dering een vertrouwensvotum heeft gewonnen, heeft be kend gemaakt, dat hij spoedig concrete voorstellen zal doen betreffende een militair en economisch verdrag tussen lan den in het westelijke Middellandse-zeegebied. Een derge lijke organisatie noemde hij een natuurlijke en noodzakelijke aanvulling van de N.A.T.O., de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Geen troonopvolger „Herscholingscampagne" in China Alles afgelast V oetbalpr o gramma weer verschoven Oefenwedstrijden van hockeyers afgelast De chef-staf van de Indonesische luchtmacht, Suryadar- ma, heeft de mobilisatie aangekondigd van burgerpiloten en andere niet-militairen, die de bekwaamheid bezitten om bij de luchtmacht dienst te doen als lid van een vliegtuigbeman ning, aldus meldt het A.N.P. Jongen ernstig gewond Sociaal commentaar Suède dames/herenjasjes Vorst ZATERDAG 8 MAART 1958 81ste JAARGANG No. 29854 i lllillllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIMIIIMIIIIIIIItllllllll (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Hoewel in de kringen rond Keizerin Soraya van Perzië, die sinds ongeveer twee weken by haar vader Khalil Es- tandiary-Baktiary in Keulen vertoeft tvaar hij ambassadeur van Perzië in Hest-Duitsland is het strengste stii- Iwi)gen wordt bewaard, is het thans ze- ker. dat het in 1951 gesloten huwelijk J^sen haar en Sjah Reza Pahlevi van *etzië zal worden ontbonden. Ook in Teheran zal de scheiding van het huwelijk niet eerder dan over een week of acht worden bekend gemaakt, namelijk pas wanneer de Sjah van zijn aanstaande staatsbezoek aan Amerika ijl zijn hoofdstad terug is. De laatste dagen zijn in Keulen be sprekingen gevoerd tussen de Keizerin, haar ouders (baar moeder is een Duitse van geboorte) en een speciale afgezant Senator Sadar Assaad, die door dé Sjah naar Keulen was gezonden. ne senator trachtte een compromis te vin- door Keizerin Soraya te winnen >?°t de toestemming om de Sjah ais Mohammedaans vorst een tweede nüivelijk te laten sluiten, waaruit mo gelijkerwijze een mannelijke troonopvol ger zou spruiten. Het huwelijk met Keizerin Soraya is naar men weet kin derloos gebleven. De Keizerin, die zeer Westerse opvattingen huldigt en zich btede daardoor de oppositie van so ciety- en politieke kringen in Teheran de hals heeft gehaald, heeft deze bestemming niet willen geven en gaf de voorkeur aan haar huwelijk te doen ontbinden. De besprekingen heb ben thans hun slotstadium bereikt en "bchts om twee uur moest senator nisch aanetJaleVUne,S ™issie te,efo' Sjah mededelen. De directeur van de Caltex, h Ar nold jr, die donderdag in Djakarta is aangekomen, heeft vrijdag een onder houd gehad met de Indonesische pre mier, Djuanda. Volgens het Indone sische persbureau P.I.A. is een van de voornaamste oogmerken van zijn be- Joek aan Indonesië, zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen in het uitbreidingsprogram van de Caltex, dat een bedrag van 50 miljoen dollar om- Vat. De Caltex heeft een groot olieveld by Pakan Baru in Midden-Sumatra en cc zijn geruchten geweest, dat Djakar ta overwoog dit te laten bombarderen. Mogelijk zal deze kwestie ook ter spra- Ke zijn gekomen. In de nieuwe verdragsorganisatie zou het nieuwe Algerije een natuurlijke plaats" krijgen. Over de andere even tuele leden van de organisatie zei Gaillard niet, maar naar in regerings kringen wordt vernomen, zullen dat wellicht Spanje, Italië, Frankrijk, Ma rokko, Tunesië, Libië, Turkije en Enge land zijn. Het Franse denkbeeld van een de fensief cn economisch verdrag tussen de landen wordt door waarnemers in Parijs gezien als een stap naar een vreedzame aplossing in Algerije, waar de nationalisten en de Fransen elkaar al veertig maanden lang bekampen. De defensiegemeenschap zou verbon den zijn met de N.A.T.O. De econo mische gemeenschap zou Frankrijk en Noord-Afrika moeten omvatten. De Franse regering zal de in aanmer king komende landen binnenkort langs diplomatieke weg benaderen. Ook met Tunesië zal er over het plan worden ge sproken, zodra dit land bereid is de onderhandelingen met Frankrijk te her vatten. Naar de mening van premier Gaillard kan het pact een tegenwicht vormen voor de Egyptisch-Syrische unie, die naar men in Parijs vreest, steeds meer onder Russische invloed zal komen. Gaillards voorstel wordt ook gezien als een reactie op het feit dat de sultan van Marokko zich heeft uit gesproken voor een federatie van Ma rokko, Tunesië en een onafhankelijk Algerije.. Mao Tse-Toeng, de leider van communistisch China, heeft ver klaard dat de intellectuelen hij de massa ten achter zijn wat de vor deringen op politiek, economisch^n cultureel gebied betreft. Hij spotje hen aan meer revolutionaire geest te tonen. De „herscholingscampagne" ts versneld. Een 24.000 „kapitalisten' in Peking, Sjanghai en Tientsin hebben zich bereid verklaard bin nen drie of vijf jaar hun eigen brood te verdienen. Een miljonair heeft zijn collega's laten weten dat hij zich op de toekomst aan het voorbereiden is. Hij verricht een halve dag per week loodgieters- werk. aldus meldt Reuter. In verband met de gesteldheid van de terreinen heeft de KNVB wederom alle wedstrijden, zowel voor het betaalde voetbal ais voor de amateurs, die voor morgen zijn vastgesteld, afgelast. De pro gramma's worden verschoven naar zon dag 16 maart. Weliswaar was de toestand van enkele terreinen van dien aard, dat de daarop vastgestelde wedstrijden vermoedelijk hadden kunnen doorgaan, maar met het oog op een regelmatige afwerking van de competities acht het bondsbestuur het ge wenst het gehele programma naar 16 maart te verschuiven. De toto, die op bovenstaand program ma betrekking heeft, wordt vandaag (za terdag 8 maart) afgesloten. Inlevering der formulieren is na vandaag niet meer mogelijk. De oefenwestrijden" tussen het Neder lands A-hockeyelftal en de Duitse ploeg Rotweiss en de ontmoeting tussen het Nederlands B-elftal en het team van Dusseldorf, welke wedstrijden op zondag 9 maart a.s. in Tilburg zouden worden gespeeld, zijn in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen afgelast. De Franse kardinalen en aartsbis schoppen hebben aan het einde van hun driedaagse voorjaarsvergadering in Parijs een verklaring uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat het Fran se episcopaat, zich volkomen disjtanci- erend van elke partijdige vooringeno menheid, met betrokking tol ,,de smar telijke beproeving AlgerUe" reeds eer de- herinnerd heeft aan de principes die het oordeel en het praktisch gedrag van de gelovigen moeten leiden. Met dezelfde eensgezindheid, herhalen wij thans dat iedere christen, zonder andere volkeren te haten, zijn vader land moet beminnen en klaar moet staan dit vaderland met volledige trouw te dienen, aldus de verklaring. Frank rijk heeft een eervolle traditie hoog te houden met betrekking tot het handha ven van de internationale gedragsregels. Het is het aan zijn roeping verplicht in r|Cn mis£ £S 'le£ franse motorschip „Le Notre" op een zandbank midden tij.. e Kijn gelopen. Het schip kwam zo vast te zitten, dat twee sleepboten er in slaagden het vlot te trekken. Nu het water in de Rijn zakt is de kans op breken van het schip niet denkbeeldig. op zijn hoede te zijn voor het materialis me. Allen wier taak het is, goederen en personen te beschermen, onver schillig van welk ras zij zijn, hebben de menselijke waardigheid te eerbie digen en te doen eerbiedigen, exces sent te vermijden die tegen de natuur wet zijn en tegen de goddelijke wet indruisen. Nooit is het geoorloofd een rechtvaardige zaak met slechte mid delen te dienen. In een sfeer van vriendschap kunnen de moeilijkste problemen worden opge lost. Vredelievende gezindheid zal het gevolg zjjn van broederlijke contacten, waarbij allen het recht moeten hebben zich vrijelijk uit te spreken. Het belan geloze zoeken naar het algemeen wel zijn moet de richtlijn van de pogingen en de basis van een waarlijke broeder lijke gemeenschap vormen, aldus de verklaring. De kardinalen en aartsbisschoppen stellen wederom met nadruk vast, te genover de rouwende gezinnen, tegen over hen, die leven in armoede of die zich met recht bezorgd maken over de toekomst, dat hun lijden wordt begre pen en gedeeld door alle katholieken. Zij dringen opnieuw aan op volhardend gebed tot God en de H. Maagd, vooral op 18 mei a.s. die uitgeroepen is tot de „Dag van de Vrede." Zij besluiten de verklaring met God te smeken „hen te verlichten die de verantwoording van de macht dragen, opdat zij zo spoedig mogelijk op Afrikaans grondgebied de zo vurig verlengde vrede, in edelmoe digheid, rechtvaardigheid en liefde mo gen tot stand brengen. De Britse regering heeft in een of ficieel communiqué meegedeeld, dat de minister van defensie Duncan Sandys een „beleefdheidsbezoek" aan Moskou zal brengen. Hjj zal geen onderhande lingen met de Russen voeren. Van be voegde zjjde wordt er de nadruk op ge legd, dat er geen „bilaterale" proble men van betekenis, die een internatio naal karakter hebben, bestaan, die het onderwerp van rechtstreekse be sprekingen tussen Rusland en Groot- Brittannië kunnen vormen, aldus mel den Reuter en A.F.P. De Amerikaan Robert Murphy (links) en de Engelsman Harold Beeley, die optreden als bemiddelaars in het Frans- Tunesische geschil, gerezen door het Franse bombardement op Sakiet Sidi Joessoef, hebben in Parijs een bezoek gebracht aan de Franse premier Felix Gaillard (midden) in diens residentie in het Hotel Matignon om met hem van gedachten te wisselen over deze brandende kwestie. De namen van de betrokken personen zullen in een speciale ljjst worden be kendgemaakt. Zij zullen gemilitariseerd worden in overeenstemming met de re gels van de luchtmacht en de militaire discipline en het krjjgsrecht zullen op hen van toepassing zijn. Zy die geen ge volg geven aan de oproep zullen ver volgd worden wegens desertie. De rege ling is onmiddellijk van kracht gewor den. Het besluit is genomen in de over weging „dat het in de huidige kritieke toestand noodzakelijk wordt geacht, dat niet-militaire leden van vliegtuig bemanningen van Indonesische natio naliteit en in Indonesië woonachtig, dienst doen teneinde hen in te scha kelen in de defensie van het land of voor militaire activiteit in overeen stemming met hun bekwaamheid." Er zijn berichten geweest over troe penverplaatsingen met vliegtuigen van de Indonesische burgerlucht- vaartmaatschappu „Garuda". De tegenregering heeft gisteravond een beroep gedaan op Indonesische re geringsfunctionarissen om „die mensen die zich de regering van de republiek Indonesië te Djakarta noemen, te ar resteren en voor het gerecht te leiden." De instructie werd uitgevaardigd in een verklaring, die door mr. Sjafruddin, de premier van de revolutionaire regering, en zijn minister van justitie, mr. Bur- hanuddin Harahap, was ondertekend. Zij wérd uitgezonden door radio Pa- dang. Uit het opstandige Midden-Sumatra zijn gisteren twee schepen In Singapore aangekomen. Het waren een 5.000 ton metend vrachtschip, de Paloma, en een klein Sumatraans schip. Zij vervoerden 720 ton rubber. De Paloma was in Pa- dang toen de opstand begon en een blok kade op de haven werd ingesteld door de „Gadjamada" van de Indonesische Een vijfjarig jongetje te Groningen is ernstig gewond geraakt door het drin ken van lysol. Het kind is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. In de ouderlijke woning wilde het kind een slokj'e nemen van een hoestdrank. Bij vergissing werd een verkeerde fles ge pakt, n.l onverdunde lysol. Bij een voorstad van Rio de Janeiro, Paciencia, zijn gisteren drie treinen op elkaar gebotst, aldus meldt Reuter. Er zouden vijftig doden zijn. Officieel zijn er geen mededelingen verstrekt over het aantal doden. Bijzonderheden zijn moeilijk te krijgen daar de telefoon verbindingen met de streek waarin het ongeluk is gebeurd, zijn verbroken. (Speciale verslaggever) Er zijn minstens drie punten van sociale actualiteit, die verdienen met een kort commentaar te worden vermeld. Het zijn achtereenvol gens: het werkgelegenheidsdebat, de overeenstemming over de salarissen van het lager en middelbaar overheids personeel en de komende behandeling van het wetje op de duurtetoeslag. Deze drie punten hebben één ding gemeenschappelijk, n.l. dat zjj tot uit drukking brengen de waakzame zorg van sociale en politieke instanties voor het behoud van een zo goed mogelijk gespreide welvaart. In het algemeen gesproken mochten we niet ontevreden zijn over het ver loop van het werkgelegenheidsdebat. De interpellant Biewenga meende aan vankelijk dat een arbeidsinjectie van ongeveer 100 miljoen in staat zou zijn een deel van de werkloosheid op betrek kelijk korte termijn te doen verdwijnen. Hij kreeg meer dan hij suggereerde: de regering zegde toe ia de loop van dit jaar werken te zullen bevorderen tot een totaal be drag van rond 150 miljoen. Het ver dwijnen van werk loosheid betekent niet alleen het wegnemen ,van een geestelijke noodtoestand bij velen, het betekent uiteraard ook een stijging van het geldinkomen van de arbeidende bevolking. En ook deze stijging kan weer stimulerend op andere plaatsen van het productieproces inwerken. Maar in deze voordelige kant ligt tevens een gevaar verscholen. We zul len in het midden laten wie nu in het debat gelijk hadden, zij die beweren dat de toegenomen werkloosheid een gevolg is van de aanvankelijke over- besteding of zij die de werkloosheid wij ten aan de bestedingsbeperking. We heb ben simpelweg als feit ervaren, dat er overbesteding was en dat die een be- stedingsbeperkingsnoodzaak opriep. Wan neer nu zonder meer de volledige werkgelegenheid zou worden hersteld, dus zonder dat er rekening zou worden gehouden met het onprettige bijver schijnsel van te hoge consumptie, dan ligt het voor de hand dat we een her haling van het proces van overbeste ding tegemoet kunnen zien. Vandaar dat wij het zo eens waren met het be toog van de heer Andriessen in de Tweede Kamer, die met het oog op deze mogelijkheid aandrong op twee maatregelen, n.l. export-bevordering, zodat er minder voor de binnenlandse markt beschikbaar blijft en bevordering van het sparen, of als rpen wil de be zitsvorming, zodat er met het verdiende (Vervolg op pagina 5) Advertentie marine. De bemanning vertelde dat de Paloma vorige week 's nachts is uitgevaren. De „Gadjamada" had het schip waargeno men, toen het al een eind gevaren had en had toen het vuur geopend. De „Pa loma" werd niet getroffen en de jamada" zette geen achtervolging in aldus de bemanning. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 De Groote Beer is vrijdagavond met 790 repatrianten en vpf verstekelingen vier jonge Indonesiërs en één Joego slaaf uit Soerabaja in Amsterdam aangekomen. Het komt bpna nooit voor, dat een zo groot aantal verstekelingen op één schip meekomt. De marechaus see haalde het vijftal van boord en bracht hen per auto naar het hoofd bureau van politie, waar zy aan de vreemdelingendienst* zpn overgegeven. Zij zün vannacht op het "loofdbureau gebleven. Vandaag zal worden beslist wat er met hen zal gebeuren. De Joegoslaaf is al vyf maanden aan boord van de Groote Beer. In Cuxhaven verstopte hy zich aan boord en hy heeft tweemaal een reis naar Australië vice versa meegemaakt. Toen de Groote Beer met Hongaarse emigranten 19 oktober uit Cuxhaven naar Australië vertrok bleken er niet minder dan zeven verstekelingen aan boord te zijn, o.w. een Duitse jongen. Voor de tweede reis naar Australië Gad- vertrok het schip uit Triest en daar gingen de jongen en een van de vol wassenen van boord. In Australië wer den totaal drie verstekelingen officieel toegelaten. Eei ging illegaal aan land. Via Indonesië werd de thuisvaart ge maakt. Toen was er nog één over en dat was de 29-jarige Leo Dekic. Hij was uit Joegoslavië via allerlei omzwer vingen in een kamp in Duitsland te rechtgekomen. Zijn plan was om het in Australië te gaan' proberen, maar dat lande wilde hem niet toelaten en zo moest hij noodgedwongen twee reizen meemaken, die vijf lange maanden duurden. Leo werd in de wasserij aan h t werk gezet en dat ging hem goed af. onder de 30 jaar) weer in de hospitaal hut, met een ijzeren balk gebarrica deerd., opgesloten. Twee Indonesiërs zijn in Soerabaja geboren, een komt uit Kota Radja en een uit Soekaboemi. Zjj werden aan boord bij het personeel van de algemene dienst ingedeeld om zo een kleine tegenprestatie te leveren voor hun kost en overtocht. Tijdens de reis mochten zij zich vrijelijk over het schip bewegen en zij sliepen in het ver blijf van de bemanning. Uit het busje van de marechaussee wuifden allen opgewekt ten afscheid naar bekenden aan boord. Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Vannacht lichte, plaatselijk matige vorst. Morgenmiddag tempe ratuur iets boven het vriespunt. Zondag: Zon: 7.10-18.32. Maan: 23.58-8.44. Maandag: Zon: 7.08-18.34. Maan: 9.22. temp. neersl. Station We tti heden afgel. 7 uur 24 uur Stockholm onbewolkt -19 0 Oslo licht bew. -8 0 Kopenhagen sneeuw -7 1 Londen geheel bew. 1 2 Amsterdam half bew. -3 2 Brussel sneeuwbui 1 1 Luxemburg geheel bew. -1 0.4 Parijs sneeuwbui 1 1 Nice onbewolkt 4 0 Berlyn onbewolkt -3 0 München sneeuw -3 1 Zürich sneeuwbui -3 0.2 Genéve zwaar bew. -2 0.1 Locarno onbewolkt -0 0.1 Wenen sneeuw 0 0.1 Innsbruck zwaar bew. -2 0.3 Rome zwaar bew. 7 0 De Rotterdamse politie heeft een 47- jarige man die verdacht wordt van flessentrekkerij en oplichting aangehou den. Vorige week werd de man, die de laatste tijd in Amsterdam woonde, in Rotterdam gesignaleerd. Hy had in een groot hotel in die stad een kamer be trokken. die hp evenwel niet betaalde. Bvj zön aanhouding was hy goed ge kleed en had een actetas by zich met Leo Is getrouwd en hij had juist een i daarin o.m. een wetboek van straf- brief van zijn in Joegeslavië achtgeble- r6u u- u j en- u onPas mee ven vrouw gekregen, die hem berichtte schermde. Hij bediende zich van de mr. i jat hij voor de tweede keer vader was Als het schip echter in een haven meerde werd hij achter slot en gren del gezet in een van de hospitaalhut- en In Triëst moest hij daar zelfs Irie dagen in bivakkeren. Het ontbrak ïem echter aan niets want in zjjn ge dwongen afzondering werd hy door de bemanning niet vergeten. titel, die hij naar zijns inziens mooie namen verbond: mr. Kellerman. mr. Slotemaker, mr Van Alkemade, mr. Pomper etc. Hij vertelde aan een ge rechtshof verbonden te zijn en het zeer druk te hebben.Hij wis een Rotterdamse fietsenstallinghouder te overdonderen i geworden van een dochter. Hy wil nu zo spoedig mogelijk naar Joegoslavië terug en hoopt, dat de Nederlandse au toriteiten hem daarbij behulpzaam zul len zijn. Vi-ydagmiddag, toen de Nederlandse en huurde diens mooiste fiets, die hy kust in zicht kwam, werden de vyf ver- elders voor 25 verkocht. i stekelingen (de Indonesiërs zijn allen In Rome kwam een politieman danig in de knel toen hij hielp bij het uiteendrijven van een menigte studenten van de Romeinse universiteit welke demonstreerde tegen een nieuwe wet op de examens. Deze wet schrijft voor afgestudeerden een extra-examen voor alvorens zij hun beroep mogen gaan ui toefenen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro '45480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171 tel 4790 Bijkantoor en Red iJmulden leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrlgter en Mr. W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1