Geen voorrang - slippen - botsing Woningbouw ZANDVOORT Heiligenberg wint toernooi na spannende strijd z&> nrigfiSfi(i<| SJ ,«g Concurrenten falen op de laatste dag -%J heemstede MAANDAG 10 MAART 1958 PAGINA 2 - - Vf^J NIHS 'PI H| jfr—-— Stille Omgang dit jaar op 15 en 16 maart Bus door slippende vrachtauto geramd Tegen voorgevel van huis tot stilstand gekomen Inbraak aan Kamper- singel Daders zaterdag gepakt 400 gestolen bij inbraak aan Phoenixstraat GARAGE DEN HOUT Vaccinatie tegen kinderverlamming in Haarlem Gemeentelijke bijdrage voor restauratie van een oud pand ONDERWIJSZAKEN Inter scholair e jazz avond Diversen NHC Burgerlijke Stand Haarlem Politiek -advies K.V.P.- kandidatenlijst Drukte bij het strand Zandvoort prepareert zich op het komende seizoen Kampeerterrein Kennemer Sportpark Biljarten, eerste klas libre Aanwinsten r.-k. afdeling openbare leeszaal Burgerlijke Stand V olkstuinvereniging „Ons Buiten" viert zilveren jubileum Rumoerige jongelui in Gierstraat Meer dan 30.500 bezoekers aan Beurs voor de vrouw Gemeentezaken Johnny Jordaan dient klacht in Pauzetheater ZWEMMEN Laatste ontmoeting in kring Haarlem KNZB WATERPOLO IN HAARLEM V.K.D.-nieuws BLOEMENDAAL Auto's in moeilijkheden bij rijden naar sleebaan Dr. W. H. G. v. Esveld overleden Buurtvereniging Overveen SANTPOORT Exclusieve ontwerpen van L'Abeille Modeshow in Duin en Kruidberg" Beurs van Amsterdam li* ;xxSC::xs:Vixs:>:ï:; De geschiedenis van de 312 5^/ woningwetwoningen, die in yjs,' „Parkwijk" gebouwd moeten worden, toont opnieuw aan dat er op het gebied van Volkshuisves ting heel wat mis is, zowel in Haar lem als in Den Haag. Haarlem pro testeert telegrafisch bij de minister tegen het feit, dat er slechts goed keuring is binnen gekomen voor de bouw van 136 woningen, terwijl het totale bouwplan 312 woningen gold. De minister antwoordt, dat hij zich voorstelt goedkeuring voor de bouw van de overige woningen te geven, zodra de aannemer met de 136 wo ningen zover gevorderd is, dat hij met een redelijke mate van conti nuïteit tot de uitvoering van de 176 woningen kan overgaan. Haarlem heeft daarmee een belangrijk deel van het voor 1957 toegestane bouw volume verloren. De minister deelt leukweg mee, dat hij wel zal beoordelen wanneer de continuïteit het best verzekerd is. Zou het dan niet veel beter zijn, wanneer Den Haag of de in dezen verantwoordelijke Provinciale Direc tie Noord-Holland de hele wo ningbouw maar afnam? De gemeente wordt op deze wijze terug gebracht tot een volkomen overbodige schakel in een veel te lange keten van ad ministratieve voorbereiding. Wij heb ben op deze plaats reeds vaker ge wezen op de veel te omslachtige voorbereiding van woningbouwplan nen. Die voorbereiding wordt via ministeriële circulaires en nota's, maar erger nog: via geheime richt lijnen, iedere maand langer. De finan ciële moeilijkheden van de laatste tijd, maken een beperking van het rijksaandeel in de volkswoningbouw noodzakelijk. Uitstekend. Men treft maatregelen om de woningbouw af te remmen. Uitstekend. Maar laat men dan niet tegelijkertijd alle vroe gere maatregelen ter bevordering van de woningbouw van kracht la ten, zodat ieder bouwplan aan dub bele tegengestelde normen moet voldoen. Het zou dienstig zijn, wanneer een groot aantal schijven, waarover de bouwplannen moeten lopen eer de vereiste goedkeuring binnen is, gewoonweg verdwijnen. De brief van de minister aan B. en W. van Haarlem brengt echter nog enige algemene aspecten van de woningbouw in Haarlem ter sprake. B. en W. merken in hun antwoord terecht op, dat het daar niet om gaat. maar nu die algemene aspecten door de minister ter sprake zijn gebracht, verdient het aanbeveling er zijn ge dachten over te laten gaan. De mi nister verwondert zich erover, dat Haarlem in het eerste halfjaar van 1957 zo weinig bouwplannen heeft ingediend. „Men wist er bij de Pro vinciale Directie toch van, dat ze komen zouden", zegt Haarlem. En het vervolgt: „De architect kon toch niet eerder beginnen eer het uitbrei dingsplan was goedgekeurd". Natuur lijk kon de architect wel eerder be ginnen, want het uitbreidingsplan was al veel eerder gereed." In decem ber 1955 heeft onze courant het reeds gepubliceerd. En men weet nu toch in Haarlem warempel onderhand wel, dat ieder bouwplan zeer lange tijd in voorbespreking ter Provinciale Directie is, eer het wordt goedge keurd. De moeilijkheid is weer, dat Haarlem veel te formeel is en zich krampachtig houdt aan de letter van de voorschriften, met als gevolg, dat iedereen Haarlem voorbij streeft. Langdurige onderhandelingen zullen wel nodig zijn, maar de daad is toch altijd nog belangrijker. Een tweede punt, dat de minister aanroert is de premiebouw, die in Haarlem maar niet wil floreren. Dat dit op het ogenblik het geval is, vindt zijn oorzaak in de zeer moei lijke financiële omstandigheden. Maar ook voordien was dat het geval. Haarlem heeft nooit moeite gedaan om de particuliere bouw te bevor deren. De socialistische bewindvoer ders wedden op de sterk gerantsoe neerde woningwetbouw. Het woning- bouwrapport van de gemeente heeft destijds nog eens aangetoond, dat men daardoor vele goede kansen heeft laten lopen om op korte ter mijn een veel groter aantal woningen te bouwen. Laat men nu op ad vies van de minister zelf deze politiek eens grondig herben en trachten waar de woningwetbouw nagenoeg vastgelopen schijnt zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen ter bevordering van de particuliere bouw. Op het gebied van grondverkoop en grondtoe- wijzing is beslist nog heel wat te doen. Een vrachtwagen met aanhanger, een truck met oplegger en twee perso nenauto's botsten vanmorgen om acht uur op de hoek van de Rijks straatweg en de Delftlaan te Haar lem op elkaar. De schade was slechts van materiële aard. Het ongeval gebeurde, doordat de be stuurder van de (Belgische) truck, die van de Delftlaan kwam en via de Rijksstraatweg naar Santpoort wilde rijden, geen voorrang ver leende aan de uit noordelijke richting komende vrachtwagen. Krachtig remmen mocht mede door de gladheid van het wegdek niet meer baten. Tengevolge van de aanrijding botsten twee achter de truck rijdende personenauto's tegen de oplegger. In mei van dit jaar zal het vijftigjarig bestaan van het Genootschap „Stille Omgang" te Haarlem plechtiglijk wor den gevierd. In de nacht van 15 op 16 maart zullen de Haarlemmers weer naar Amsterdam trekken. Voor de pel grims die te voet gaan wordt om half twaalf 's nachts in de Sint Janskerk in de Amsterdamstraat een Lof gehouden. Om kwart over twee volgt dan in de zelfde kerk een Lof voor degenen, die per bus naar Amsterdam gaan. De bussen staan voor de kerk gereed om de pelgrims naar het Spui in Am sterdam te brengen. De bussen vertrek ken weer uit Amsterdam vanaf de kerk aan de Prins Hendrikkade. De H. Missen in Amsterdam worden om vijf uur opgedragen. Op woensdag 12 maart houdt het Ge nootschap in café-restaurant Brinkmann zijn jaarlijkse ledenvergadering. Daar zal de jaarlijkse bestuursverkiezing plaats vinden, terwijl de directeur, pas toor Van Schie, een toespraak zal hou den over de intentie van deze omme gang: „Opdat de christenen door hun naastenliefde de wereldvrede mogen winnen." FILMS: CINEMA-PALACE: Vrouwen en spionnen, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Aasgieren van het westen, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LID O: Tot en met wo.: Die Sünderin vom Ferner-Hof, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: Du bist Musik, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Het schandaal van Clochemerle, volw. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma.: La Strada, 18 jaar, 8.15 u Do.: Een vrouw achter tralies, str. volw. 8.15 uur. REMBRANDT: Sissi, keizerin en moeder (derde week), a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYBij ons op Hawaii, 18 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Het Bolshoi-ballet, a. 1. 2.15, 7, 9.15 uur. Een autobus van de N.Z.H.V.M. is vanmorgen omstreeks half acht tegen de voorgevel van perceel 518 aan de Leidsevaart te Haarlem gereden. Ten gevolge daarvan werd de pui ontzet en scheurde. De bus werd zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Eerl slippende vrachtwagen was de oor zaak van het ongeval. Aan het einde van de Leidsevaart begon de wagen, die in de richting van de stad reed, ondanks het feit dat ter plaatse zand was gestrooid, te glijden en botste tegen de in de richting Heemstede rijdende bus op. De bus schoot door de schok over het trottoir, ramde enkele tuin hekjes en kwam tegen de gevel tot stil stand. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in het gebouw van de Stichting Club- en Buurthuis aan de Kampersingel te Haarlem. In een kan toor werd een schrijfbureau geforceerd en uit een van de laden ontvreemdde men een bedrag van ongeveer zestig gulden. De Haarlemse nolitie is er in geslaagd de daders te vatten. Zaterdag werden namelijk een 19-jarige en een 20-jarige los werkman, verdachten van de in braak, gearresteerd. Beiden hebben be kend zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Bij een inbraak in een confectiefabriek aan de Phoenixstraat te Haarlem heeft men vierhonderd gulden gestolen. Via een openstaand W.C.-raampje heeft men zich toegang tot de fabriek verschaft. In een kantoor heeft men een stalen kast opengewrikt en daaruit het geld meegenomen. Advertentie Prijsverhoging Hofstra grotendeels door RENAULT-fabriek en agenten opgevangen. Renault vier Luxe f 4995— l.p.v. f 5165.—. Renault Dauphine f 5995l.p.v. f 6240.— In de week van 14 tot en met 19 april zal in Haarlem wederom worden begon nen met de vaccinaties tegen kinder verlamming, waartoe de kinderen met de geboortejaren 1949, 1950, 1951, 1956 en 1957 zullen worden opgeroepen. Evenals vorig jaar zal op drie plaat sen gelegenheid tot inenting worden ge geven: in het gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Gracht, in de Dagopen- luchtschool, Rijksstraatweg 245 in Haarlem-noord en in het gebouw van de speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" aan de Bernard Zweers- straat De immunisatie bestaat uit een reeks van drie injecties, waarvan de eerste in het bovenvermelde tijdvak zal ge schieden, de tweede in <fe week van 19 tot en met 24 mei en de derde in het najaar. De in 1952, 1953, 1954 en 1955 geboren kinderen, die in het najaar van 1957 reeds twee injecties ontvangen hebben, zullen voor hun derde injectie worden opgeroepen in het tijdvak van 6 tot en met 10 mei. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld aan de heer P. Wil kes een bijdrage van maximaal 4.110 toe te staan voor het restaureren van zijn pand Gedempte Oude Gracht 42. Dit pand is een oud huis, dat dateert van vóór 1628 en dat als monument en voor het stadsbeeld van groot belang is. De totale kosten zijn geraamd op 20.550. De gemeente wil 20 pet van de kosten bijdragen. B. en W. stellen het op prijs, dat de gemeente bijdraagt in de kosten van de restauratie, ook nu het rijk geen bijdrage kan verstrekken. Voor een bedrag van 2790 willen B. en W. van Haarlem de zes versleten kolenkachels van de katholieke lagere school aan de Westergracht laten ver vangen door zes oliekachels. De raad wordt nu om toestemming hierover ge vraagd. Voorts vragen B. en W. de raad om 8.503 voor het aanschaffen van meubilair, leer- en hulpmiddelen en voor uitbreiding van de inventaris van de gymnastiekzaal ten behoeve van de Ds. M. G. Blauwschool aan de Linnaeslaan. B. en W. stellen ook voor het toege stane krediet voor het treffen van voor zieningen aan de speelplaats van de ka tholieke school voor zwakzinnigenon- derwijs aan de Zomerluststraat te ver hogen met 1417. Voor het vernieuwen van de hekken rond de school wordt een krediet gevraagd van 638. Een bedrag van f 400 wordt gevraagd voor het aanschaffen van ontwikkelingsma teriaal ten behoeve van de katholieke kleuterschool aan de Mentawistraat. Tenslotte vraagt het College het toe gestane krediet voor de bouw van een vierklassige school aan de Dokter de Liefdestraat met 4550 te verhogen. Dit verhoogd krediet is nodig gebleken vooral in verband met de vele avond- arbeid, die verricht moest worden om de school tijdig gereed te krijgen. Als sluitstuk van het jaarlijkse inter- scholaire toernooi zal bij voldoende deel neming op 14 april a.s. des avonds in het Gemeentelijk Concertgebouw door scholieren een demonstratie van jazz muziek worden gegeven. De gelegen heid om deel te nemen is opengesteld voor solisten, duo's, trio's tot orkestjes toe. Gegadigden tot deelneming dienen zich zo spoedig mogelijk te melden bij Bureau Culturele Zaken, Stadhuis Haar lem of bij dr. J. R. H. de Smidt. Spaar- nelaan 8 alhier. HEESTERS VERMIST Reeds ver schillende malen is bij de politie van Haarlem aangifte gedaan van vermis sing van heesters en struiken. De door hout en plantsoenen geplaatste planten waren de volgende dag vaak al verdwe nen. Maandag 10 maart Stadsschouwburg, 19.45 uur: Nieuw Ope rette Gezelschap met „Die Czardósfürstin" van Emmerich Kèlmdn. Brinkmann, Grote Markt, 21 uur: Dr. A. L. Constandse over „Het Wereldgebeuren van heden" (Geloof en Wetenschap). Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Dr. B. M. I. Delfgaauw over „De filosofie in de 20e eeuw". (Geloof en Wetenschap). Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. ir. A. J. H. Boerboom over „Atoom-energie voor vredesdoeleinden". (Volksuniversiteit). Concertgebouw 20 uur: Karntneravond. Brinkmann, 20 uur: Charitas-bijeen- komst van Interparochieel Sociaal-Chari tatief Centrum. Dinsdag 11 maart Minerva-theater, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solist: Haakon Stot(1n, hobo. Stadsschouwburg, 19.45 uur: Nieuw Ope rette Gezelschap met „Die Czardasfürstm" van Emmerich Kalman. Frans Halsmuseum, 14 uur: H. P. Baard over „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum". (Volksuniversiteit) Griffie, Dreef 11.30 uur: Staten-vergade ring. Frans Halsmuseum, 20 uur: Voordracht avond door Aline Bolkenstein-Marcus. Rembrandt-theater, 1„.4013.20 uur: Pau ze-theater, veertig minuten Leedy Trio. GEBOREN: z.v. C. M. Warners-Kott- man; z.v. M. J. Haan-Stam; z.v. M. E. A. Boei-van Dijk; z.v. M. F. Los- Molenaar; z.v. J. C. van Kessel-Wijf- jes; z.v. P. Daalhuizen-Bleijswijk; d.v. M. J Weekenborg-van Heertum; d.v. A. C. C. M. van Es-Bierings; d.v. E. Adelaar-Avé; d.v. B. C. de Graaf- Woolthuis; d.v. A. G. C. Jongepier-Has- linghuis; d.v. A. M. Eeken-Smal; z.v. M. P. M. Kuijs-van Waas; z.v. K. P. A. Aarts-Honijk; z. v. J.F.M. Warmen- hoven-Servaas; d.v. A. C. Grootjes-van Dam; d.v. M. T. M. van den Bereken- Willemse; 2 d.v. J. Pauwels-Warmer dam; d.v. W. M. van den Boogaard- Pollet; d.v. C. A. van Nimwegen-Alte- na. ONDERTROUWD: N. Bakker en H. M. Mulder. GETROUWD. L. F. Stoute en J. van Putten; K. Kooijman en H. J. Gott lieb; H. A. Spanhak en A. J. Aberson; J. Kunst en W. Smit; B. J. Fruitema en C. G. Strijboseh. OVERLEDEN: M. E. van de Wall- Wesselius, 83 jr., Kenaupark; C. Sche- veers, 77 jr., Amsterdamsevaart; D. Meester-Visser, 64 jr., Spaamdamse- weg; A. W. Grandia, 47 jr., Magdale- nastraat. De daartoe door de ledenvergade ring der K.V.P. afdeling Zandvoort be noemde commissie heeft het volgende „politiek advies" uitgebracht voor de rangorde der kandidaten voor de ge meenteraad: 1. J. L. C. Lindeman: 2. C. Siegers; 3. A. J. Versteege; 4. M. van den Bos: 5. A. G. Burger; 6. G. J Kol; 7. F. Heuft; 8. J. van Hon- schooten; 9. G. A. J. van der Storm; 10. W. M. Castien; 11. J. Th. van Ger- ven; 12. A. P. Aarts. Wordt dit advies bij de zogenaamde groslijststemming door de leden der K.V.P. aanvaard, dan zal de heer G. J. Kol in september niet in de Zand- voortse gemeenteraad terugkeren. De K.V.P. heeft in de Zandvoortse raad twee „vaste" zetels en een „rest" zetel. De K.V.P.-fractie wordt thans gevormd door de heren C. Siegers, J. L. C. Lin deman en G. J. Kol. Van de andere kandidaten zij nog ver meld dat de heer A. J. Versteege eige naar is van de „Collpit" apparatenfa- briek een zich snel ontwikkelend in dustrieel bedrijf te Zandvoort en de heer M. van den Bos, die secretaris is van de K.A.B. afdeling Zandvoort. Zandvoort was zondag het reisdoel van duizenden automobilisten die kwa men genieten van de winterse pracht van de duinen en het strand. In de mid daguren was het laf - water zodat een brede strook strand vrij van sneeuw was gekomen. Velen maakten een strandwandeling en in de beschutting van de strandterrassen genoten de be zoekers van de zonneschijn. De bou levards stonden vol met geparkeerde auto's. De café's er de patates-frites zaken hadden een drukke klandizie. Ondanks het winterse weer denkt men in Zandvoort al druk aan het ko mende zomerseizoen. De meeste strandexploitanten hebben hun consump tietent al op het strand opgericht het risico van voorjaarsstromen op de koop toenemend. Men wil gereed zijn om op de eerste zonnige zondag de gasten te kunnen ontvngen.' Niet alleen de Zandvoorters, ook de gasten denken aan de komende zomer. Het bureau van „Touring Zandvoort" moet dagelijks talrijke aanvragen om inlichtingen beantwoorden. In hotels en pensions wordt al druk gereserveerd. En tenslotte: de huurders van gemèu- bileerde kamers zijn al weken geleden op komen dagen om een geschikt on derdak voor de komende vakantie te zoeken. Er wordt dan ook druk ver huurd en naar men ons verzekerde is de animo groter dan in het voorjaar van 1957. Me.iig Zandvoorter heeft zijn beschikbare ruimte voor het seizoen dan ook al verhuurd. Nu de gemeenteraad van Zandvoort de door de Stichting Kennemer Sport park te sluiten geldlening heeft ge garandeerd, is het stichtingsbestuur aan de slag gegaan om nog vóór het ko mende seizoen een aan alle eisen vol doend kampeerterrein gereed te hebben. Men is al begonnen aan het ophogen van het terrein aan de Kennemerweg. Op 21 maart vindt de aanbesteding plaats van de bouw van twee toiletge bouwen en een bureau voor de beheer der. Voorts zullen nog rioleringswerk zaamheden moeten worden uitgevoerd. De spanning, die de gehele week in het biljarttoemooi om het eerste klasse libre kampioenschap van Haarlem heeft geheerst, bereikte zaterdagavond tij dens de finale haar hoogtepunt. De rust en de atmosfeer binnen, sneeuwvlokken buiten: ideale omstandigheden voor tintelend biljartspel. liet voortreffelijk materiaal in café-restaurant „Bolwerk", waar de organiserende vereniging „1939-BIoemendaal" zijn wedstrijden speelt, droeg er toe bij, dat deze zes daagse op de satijnen velden een suc ces werd. Een succes vooral voor de DES-speler Heiligenberg, die de laatste speelavond gelaten moest toezién, wat zijn concur renten presteerden. Copini (Suisse), Corver (DES) en Van Kuppenveld (Brinkmann) konden het totaal van Heiligenberg nog bereiken, maar alleen een hoog moyenne zou hun de toernooi- prijs bezorgen. Dat dit niet gebeurde dat Heiligenberg dus met de ere palm ging strijken kwam voor de kenners niet onverwacht. Een biljart finale is altijd pittig en dikwijls bril jant, maar wordt zelden onbevangen gespeeld. Er komen „oplossingen" en stootbeelden onder de lampen, die zelfs de laconieke, technische caram- boleur aantasten, wanneer een handvol treffers beslissend is. In deze eind strijd moest dan ook een man als Van Kuppenveld met zijn rijke capaciteiten kansloos ondergaan, toen de wapens voor de laatste maal werden getrokken. Zwak en nerveus liet de vertegenwoor diger van „Brinkmann" trage reeksen uit zijn keutop rollen om tenslotte vol- Ontwikkelingslectuur: Buber, De vraag naar de mens. Durrell, Levend wild en gros. Dijkstra, Nederlands voor het praktijkdiploma. Latour, Tovenaars van de grote mode; De ouderdom der aarde. Schildt, De zonneboot. Smit, Ik geloof. Romans: Corsari, Post voor de Nim bus. Just, Gortstraat driehoog. Queen. De verliefde detective. Rinser, Aben- teuer der Tugend. Powell, The philadel- phian. de la Varende, Les manants du roi. ONDERTROUWD: G. Groenhout en J. H. C. de Fuyk; G. J. van Roozen- daal en H. M. Th. Middeldorp; H. H. Spliedt en C. C. E. Odenkirchen. GETROUWD: W. van Bakel en M. W. Scheepmaker; W. Slooten en L. van der Luyt; G. H. Hoogland en D. M. van der Zwart. GEBOREN: dr. v. A. M. C. Jansc.i en H. M. Kuiper; zn. v. L. J. M. schut ter en P. A. Winnubst; dr. v. H. J. van Vliet en C. M. van Leijden; dr. v. J. H. Wiersma en K. J. Faas; dr. v. F. C. Bosman en J. C. M. van Tol; dr. v. J. W. C. van Blnsbergen en J. W. Boelee; dr. v. M. A. M. Kramer en C. M. J. Borghgraef. OVERLEDEN: E. H. Kroes, 82 jr. N. Kerkman-Loos, 73 jr. C. J. Steen hoven, 83 jr. S. J. Gosewehr-Vrugt, 86 jr. J. Tol, 62 jr. J. A. van der Eijk- van der Lefje, 88 jr. Een zaterdagmiddag in het gebouw St.-Bavo gehouden receptie was het be gin van een dag vol feestelijkheden ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de in Haarlem-oost geves tigde volkstuinvereniging „Ons Bui ten". Wegens ziekte van voorzitter S. Stevenhagen recipieerde daar het ne gen man sterke bestuur onder leiding van de heer W. Luiten, waarnemend voorzitter en secretaris. Onder leiding van de heer A. Anto- nisse had een uit vijf leden gevormde feestcommissie deze receptie voorbe reid, evenals de des avonds gehouden feestelijke bijeenkomst met een cabaret programma van het gezelschap Cakie uit Alkmaar. Na afloop daarvan was er dansen onder leiding van de heer Van der Putten. Op de receptie vertegenwoordigde de heer Van het Hart de Haarlemse af deling van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de heren Krudde („Zonder werken niets") en Spaarga ren en Van Daalen („Eigen tuin") de twee andere in Haarlem gevestigde volkstuinverenigingen. Namens het al gemeen verbond van volkstuinvereni gingen was de heer V. van den Bosch uit Amsterdam aanwezig. Op de recep tie troffen we ook de heren C. Roelfs, P. J. Waleveld en B. E. Verkooy, drie leden, die met de vereniging Viun zïl- veren jubileum als lid vierden. Zaterdag heeft de politie hardhandig moeten optreden, toen jongelui zich in de Gierstraat te Haarlem rumoerig ge droegen. Doordat het Krelagehuis, nog in verband met de Voorjaarsbeurs, niet beschikbaar was voor de basketballen de jeugd, zocht zij haar vertier in de binnenstad. Op de grammofoonplaten- afdeling van een warenhuis gedroegen de jongens zich zodanig dat de klanten nauwelijks gelegenheid kregen aan de toonbank te komen. Met politiehulp heeft me.i de jongelui verwijderd. Bui ten werden twee processen-verbaal op gemaakt terzake van het zich niet ver wijderen in de gemaande richting. 'Ook bij een kledingmagazijn aan de Anegang is het rumoerig geweest. De Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw is dit jaar bezocht door meer dan 30.500 bezoekers. Dat is minder dan vorig jaar, toen 34.000 mensen de beurs bezochten. Aan de Haarlemse raad wordt voor gesteld voor 9.925 een nieuwe elec- trische graphotype ponsmachine ter beschikking te stellen van de incasso- dienst. De werkzaamheden zijn zodanig dat een tweede ponsmachine nodig was. Een oude machine, die men nog had staan, is niet meer te gebruiken omdat die na 20 jaar versleten is en revisie economisch niet meer verant woord is. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een stuk grond van 3472 m2 aan de Nijverheidsweg voor 22 per m2 ongeveer 100 per strekkende meter kadelengte, te verkopen aan de N.V. Verhuur- en Exploitatiemaat- schappij van Aannemers Materialen „Amsterdam" te Amsterdam. Deze maatschappij gaat de grond gepruixen voor de bouw van een werkplaats an nex magazijn, alsmede twee bovenwo ningen voor haar personeel. In verband met de voorgenomen sa nering van het Rozenprieel willen B. en W. het pand Voortingstraat 30 aan kopen voor een bedrag van 3200. Het college stelt de raad voor dit bedrag plus de bijkomende kosten van 623 ter beschikking te stellen De zanger Johnny Jordaan heeft za terdag j.l. bij het hoofdbureau van politie in Amsterdam een aanklacht we gens smaad ingediend tegen een Am sterdammer, die beweerd zou hebben met Johnny In het Huis van Bewaring III (Het Lloyd Hotel) te hebben geze ten. Johnny, zo zou de man hebben verteld, zou over enkele dagen voor drie jaar naar de gevangenis in Hoorn worden overgebracht. Bij aanvraag op het hoofdbureau kon men de mededeling over de aanklacht, die wij ontvingen van de echtgenote van de zanger, niet bevestigen. Morgenmiddag zal in het Pauzethea ter optreden het Leedy Trio, met mede werking van de chansonnier Jules de Corte. De Wereldomroep zal van het programma opnamen maken. GETUIGEN De Haarlemse politie roept getuigen op van een aanrijding die gebeurde op het parkeerterrein op het Klokhuisplein. Toen de eigenaar van een personenauto om ongeveer 11 uur wilde wegrijden, merkte hij dat zijn wagen aan de linkerzijde ernstig was beschadigd. De Bruin 182 33 28 5.51 Meeuwenoord 200 33 41 6.06 Mulder 111 22 17 5.04 Bertholée 200 22 21 9.09 Corver 180 29 33 6.20 De Bruin 200 29 44 6.89 Copini 200 39 30 5.12 Van Kuppenveld 113 39 23 2.89 ledig te capituleren voor het onzuivere, maar nuttige spel, dat zijn tegenstan der Copini produceerde. Van Kuppen veld had te weinig attaque om dit toernooi te winnen. Corver onderging, zij het wat minder gelaten, eenzelfde lot. Hij kreeg in zijn slotpartij een scherp geconcentreerde De Bruin (Groenendaal) tegenover zich, die re vanche begeerde voor zijn verlies tegen Meeuwenoord van ADO. De Bruin scoorde als gold het een „vrije" partij en ging opgewekt door de finish, ter wijl Corver nog op ruime afstand lag. Met een dun glimlachje aanvaardde de DES-„troef" de teleurstelling. Meeuwenoord, die als vijfde eindig de, is enige malen door onfortuin be zocht. Hij verloor twee partijen met respectievelijk een en twee carambo les. Overigens liet hij enkele malen steken vallen door een volslagen inca- pabiliteit op het gebied van de massé. De rappèl daarentegen hanteerde hij als een der besten in dit gezelschap. Het laatste gold ook voor Bertholée, die vorig jaar nog in de tweede klasse uitkwam, maar door af en toe glanzend spel snel tot een hoger niveau is ge klommen. .De kampioen Heiligenberg zal niet uitkomen als afgevaardigde van het district Haarlem; Copini zal hem ver vangen bij de wedstrijden in 't Gooi. De uitslagen waren: De eindstand is: M. Heiligenberg 1345 210 50 6.40 10 T. Copini 1368 248 40 5.51 10 A. Corver 1309 207 43 6.32 8 M. v. Kuppenveld 1184 191 58 6.19 8 H. Meeuwenoord 1325 207 45 6.40 6 G. J. de Bruin 1281 215 49 5.95 6 H. Bertholée 1132 198 39 5.71 6 J. W. Mulder 1089 196 45 5.55 2 Het toernooi-gemiddelde was 6. De laatste ontmoeting van de zwem- competitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond werd zondag middag door VZV in het Velserbad in IJmuiden georganiseerd. Er verscheen een record aantal deelneemsters en deelnemers aan de start en er werden op de 25 meter baan over het algemeen goede tijden gemaakt. Was het bij de voorgaande ontmoetingen alleen HPC dat op de eerste plaatsen beslag legde, nu spraken ock de andere verenigingen een woordje mee en vielen er span nende series te zien. De uitslagen zijn: P50 meter schoolslag jongens: 1. J. oen, HPC. 38,5 sec.; 2. K. Smit, DWR, 40,8 sec.; 3. J. Willems, HPC, 40,9 sec 100 meter schoolslag dames juniores: 1. G. Drogtrop, DWR, 1 min. 30,2 sec.: 2. R. van Dam, NVA, 1 min. 32,4 sec.; 3. W Hofman, HPC, 1 min. 32,9 sec. 100 meter rugslag heren junioren: 1. P. v. d Eynde, HPC, 1 min. 16,3 sec.; 2. J. Watertor, Haarlem, 1 min. 16,9 sec.; 3. H. Enthoven, HPC, 1 min. 17,3 sec. 50 meter vrije slag heren nieuwe lingen: 1. G. Luttikhuizen, DWT, 28,6 sec.; 2. R. Boon, HVGB, 29 sec.; 3. F. Dellenbach, NVA, 29,1 sec. 4x50 meter wisselslag estafette dames juniores: 1. HPC 2 min. 35,5 sec.; 2. Haarlem 2 min. 40 sec.; 3. HPC II 2 min. 40,3 sec. 5x50 meter vrije slag estafette heren nieuwelingen: 1. Haarlem 2 min. 36,4 sec.; 2. HPC 2 min. 36,8 sec.; 3. HPC Een, wat de wedstrijden voor de competitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond betreft, matig programma is zaterdagavond in het Sportfondsenbad gespeeld. Haarlem 3 bond in de vijfde klasse heren ook DWR 3 aan zijn zegekar door met 7-2 te winnen. De dameswedstrijd HVGB 2- DWR 2 was een ongelijke strijd van zes tegen vijf DWR heeft zich daar ech ter goed doorheen geslagen en werd door HVGB slechts met 3-1 verslagen. In de ontmoeting DWT 2-Haarlem 2 verschenen ploegen yan vrijwel gelijke krachten. Met de uitslag 2-1 kwamen de reserves van DWT als overwinnaar uit de strijd. NVA 1 kreeg voor de vierde klasse HPC 3 op bezoek. Het werd een levendige strijd waarin de zwemmers om beurten hun krachten hebben gemeten. NVA was echter beter op schot en boekten daardoor een 7-3 overwinning, nadat de pauze met 4-3 was ingegaan. In de eerste klasse ontmoeting HVGB 1-DWR 1 verschenen beide ploegen met invallers. Nadat Wisker door verkeerd terugspelen een doelpunt aan HVGB cadeau had gegeven, brachten Boon en Meulenberg de voorsprong op 3-0. Toen verkreeg DWR een numerieke meer derheid Tot ver in de tweede helft wist HVGB de DWR-aanvallen echter het hoofd te bieden tot dat Sint uit eindelijk er 3-1 van maakte. Meulen berg, Boon en Heems maakten het half dozijn doelpunten voor HVGB vol, waarna Sint en Kollerie de eindstand op 6-3 brachten. De uitslagen van de voor de onderlinge competitie van V.K.D. gespeelde partijen luiden als volgt; P. BeelenF. Herberman 2-0; P. Mul A. Masteling afgebr.; V. Andringa— J. v. Rooden 1-1; D. Rump—Th. Kok afgebr. A. v. d. VorstG. Hesselman 0-2; G. Laan J. Wiegman 2-0 Th. v. Wort—J. Lucas afgebr.; A. StrikkersJ. Kramer 0-2; F. Visser—P. Hollenberg afgebr. De twintig deelnemers aan het thuis- dammerstoernooi van K.V.D. hebben met grote animo en veel strijdlust hun eerste ronde gespeeld. Een bijzonderheid van dit toernooi is dat meer dan de helft van de deelnemers bestaat uit jongens van 11 tot 15 jaar! De uitslagen: GROEP A: P. v. d. Velden—Th. Bands- ma afgebr.; G. v. d. StroopJ. Luiten Sr. 2-0. GROEP B: Bakker—Boerrigter 2-0; Boudijn—Th. Andringa 0-2; De heer Bak ker speelde als invaller voor mej. H. v. Muyden. GROEP C: Kees Zwanenburg—Hennie de Weers 0-2; Frans v. d. Weide—Hein Hoes 0-2. GROEP D: L. Duyn—J. Luiten Jr. 2-0; W. HarkmansJ. Belterman 2-0. GROEP E: Arno Spierings—W. Luiten 0-2; Peter VerdonkHarry Uitermark 2-0. De dikke laag sneeuw, die van zater dagavond af tot ongeveer twee uur des nachts in Bloemendaal evenals elders alles met een witte wade bedekte, bracht zondagmorgen al heel vroeg de dienst van Publieke Werken aan het werk om de straten met schuivers zo veel mogelijk sneeuwvrij te maken. La ter is de gladheid ook met het strooien van zand bestreden. Honderden trokken er al vroeg op uit om te genieten van de prachtige om geving en eveneens om misschien voor de laatste keer in dit seizoen de sleesport te beoefenen. Dit is geiuKt tot een uur of een; daarna was de door politie voor het rijverkeer afgesloten Hoge Duinendaalseweg door sleegebruis en sterke zonnestraling voor sleeën mei meer geschikt. Talrijke automobiliste^ hebben zondag met hun wagens in m0®,1" lijkheden verkeerd, doordat zij in de sneeuw vast kwamen zitten op de Hoge Duinendaalseweg bij Huize Bethanie. Onbekenden hebben namelijk het bord, dat aan de Bloemendaalse zij"® van de Hoge Duinendaalseweg is ëe' plaatst om het verkeer naar Overvee» via de Koninginneduinweg te leiden* weggehaald en daarmee de toeganj* tot laatstgenoemde weg geblokkeerd' Het gevolg was dat alle auto's "e Duinendaalseweg volgden en bij de sleebaan toch vastliepen. Door gladheid en de smalle weg raak ten vele automobilisten bij pogingen hun wagens te keren vast en konden niet dan met veel moeite en hulp op de weg terug worden gebracht. Te Bloemendaal is in de leeftijd van 78 jaar overleden dr. W. H. C. v. Esveld, die van 1921 tot 1946 conrector is geweest van het Kennemer Lyceum te Overveen, waar hij belast was met de leiding van de afd. gymnasium. Vroeger is dr. Van Esveld werkzaam geweest als leraar in de klassieke talen in Hilversum en Sneek en van 1913 tot 1921 was hij conrector van het gymnasium te Leeuwarden. De heer J. Roozen zal donderdag 20 maart voor de leden der Buurtvereni ging Overveen 's avonds om ®cht uur in Domi aan het Zandvoorterpad spre ken over de „bloembollen-cultuur Overveen, vroeger en nu". ook Voor een uitgelezen publiek. naar de zeer exclusieve modesnufjfsvr«(jag waarde wist te schatten, werd middag in hotel Duin en KruvAheille Santpoort de lenteshow van gespresenteerd. De bij de ™od g toonde hoeden waren van Toon s>m de bekende Haarlemse hoedenontwerp De show werd geopend met een. aan tal mantelcostuums, alle zonder uitzon dering modellen van klasse. De jasjes reikten over 't algemeen tot op de heupen, werden laag meestal met één knoop gesloten en waren van vo" ren rond btlgesneden. Streng getailleerde costuums hebben wij in '1 geheel niet gezien. Zowel bij mantelpakken als vele japonnen was de taille maar vaag aangegeven. De garnering was heel simpel en be stond voornamelijk uit splitjes. oprtjgen, stiksels en pattes. Een z°er bijzondere japon was een hemdmodel van dofzwarte stof met een lange slip vanuit de hals tot aan de zoom. in een franje eindigend. Een heel apart effect werd verkregen door een glanzend zwarte baan, die op knie hoogte horizontaal was ingestikt. De mannequin droeg hierbij een grote zwarte hoed, die het gezicht omhuifde. Dit romantische hoofddeksel was ver vaardigd van smalle biesjes satijn e riostro en helemaal met de hand maakt. De ruime ruggen, enkele jaren Se* leden door Jacques Fath geïntrodu ceerd als de S-lijn, vinden we nog ste«n bij de haute couturemodeiien l'Abeille. De bolle rug weru kregen door een gep".ssef tPiij„ vp-' dat op de heupen of in de taille ver werkt was op een strakke band Een mooi voorbeeld was een donkerblauw zijden deux-pièces met een geplooid rugpand en een rok, waarvan alleen het voorpand geplooid was. De korte rok, waarmee de buiten landse couturiers de Nederlandse vrouw enigszins verrast hebben en die niet door iedereen met evenveel ge juich wordt ontvangen, v/as in deze show een van de opvallendste ver schijnselen. Gelukkig had men wat dit betreft de gulden middenweg bewan deld en waren de rokken niet al te kort. De avondtoiletten kregen heel wat applausjes van het enthousiaste pu bliek. Bijzonder ip de smaak viel een kort avondtoilet van donkergroene kant verwerkt op wit satijn. Over de nauwe rok met geschulpte zoom kwam een overrok, die naar achteren in soepele schulpen wegviel; een koninklijke ja pon. Hierbij werd een wit zijden tur ban gedragen. Toon Smit gebruikte veel wit en zwart voor zijn hoeden, zowel In vilt als in verschillende prachtige strosoor ten. Wat een heerlijk (en kostbaar!) be zit moet zo'n witte vilthoed met grote soepele rand zijn. Een dergelijk model laat zich in honderd-en-één verschillen de standen opzetten en kan zonder be zwaar in tas of koffer opgerold worden meegenomen. Hjj zal er onberispelijk uit te voorschijn komen. Toen het bruidskoor uit de Lohengrin klonk en een droom van een bruid zich vertoonde, was het einde van deze bij zondere show gekomen. Th. W. (Niet jtficieie i'A Ned 1952 His Nea 1953 :i% Ned 1956 3»,4 Ned 1348 1% Ned 1959 P/4 Ned 1954 J!-, Nea 1955 1 3-3',i Ned 1947 3 Ned 62-64 bei fac inschi Grtbk 1946 3 B.N.G won.bouw 6 Ned Handel M11 eert A K U Van Bei kei t t-aieni alve Delft eert Van Geldel kuD HouKvenfe eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Boll Amerika Lijn Kon Ned Stoomb MIJ Ned Scheepv Unie K.L.M UVA Dell Mn eert. 4 'dam l '56 1 A'dam '56 U A'dam m Rentespaarbr. Koersen i vorig opening Slot 10/3 92 89% 88% 84 Va 84% 85 V* 87 Va 88 ('2 S0H 98% 88% 91 106% 147% 152% 192 300 174 285 338% 226 262% 155% 48 133% 123% 113% 110 89 63 84% 94% 95% 102% 150% 336% 48 109

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2