Op zoek naar nieuwe wegen en vormen voor de charitas Commissie van priesters en leken zal op korte termijn met voorstellen komen UW NAAIMACHINE Stille Omgang Heemstede Protest van bewoners inen ST Haarlem ZW tegen situatie bij nieuwe Rijksweg „Kartner Trachtengruppe'' in stadhuis ontvangen Santpoort verrassend gelijk tegen O.V.R.A. SOCIAAL CHARITATIEF CENTRUM HAARLEM houdt jaarvergadering Pastoor C. Pouw moderatornieuw vaandel gewijdenthousiaste toe spraak van kapelaan C. Bakker S5Sü„r-T-B-v™aer -ivf 2ebsr Nog geen behoefte aan koopavond in Haarlem Bruggetje bij Bremlaan en een voet gangerstunnel bij Munterslaan bepleit De Czardasvorstin inter..--'- l zin H 1/ Uit STAD Vaardige voorstelling van NOG VOLLEYBALCOMPETITIE DINSDAG 11 MAART 1958 PAGINA 3 SStrrJi^eTX'^nnd gebonden werd. Te weinig bewogenheid Bezielende inleiding door pater V. Hutjens Geen dirigisme «aa« bij KUIPERS in de Kleine Hout.»,. 112 Haarlem-Tel. 11142 Jongeren en arbeiders Drie solisten werken mede aan laatste schoolconcert Passagierslijsten Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem „Liefde overwint" Nieuwe loopschool opent over enige weken Vergadering Dieren bescherming Kraanwagen door boot aangevaren GARAGE DEN HOUT Opgesloten Basketbalspeler geval len en gewond Haarlemse winkelstand BRIDGE De dames-paren- competitie Beurs van Amsterdam Beurs van New V nrk Binnen afzienbare tijd zal het Interparochieel Sociaal Chraritatief Cen trum van Haarlem en Omstreken met voorstellen komen inzake een ver nieuwing of verruiming van de katholieke sociaal-charitatieve opvattingen en praktijken. Tijdent een gisteravond in café Brinkmann gehouden bijeen komst, welke door talrijke geestelijken en leken, door hun werk of rune ie op enigerlei wijze bij sociaal of charitatief werk betrokken, wer ijge- woond werd besloten tot het instellen van een „commissie ui geestelijken en drie leken bestaande die zich op de oe ritas zal beraden, daarbij echter geen zwaarwich ïge r pp jjOTn„_ ni„ stellen maar op t°^™»^™yedgae^n°ernfeovre vergadering; van dreigt te worden. Een bundeling van charitatieve of sociale activiteiten moet derhalve geen gezagsband, maar een band van liefde hebben. Charitas-beoe fening zonder nederigheid is onmoge lijk, aldus pater Hutjens. Met dergelijke ideeën kwam gsteren reed| Patc^e dergn bezielende inleiding ^e«inSkng^aH^teTdeCS voorbeeld voor in de parochies eens een mensen-collecte" te houden: een in ventarisatie van vrijwilligers, die zich voor verschillende soorten van daadwer kelijke charitas-beoefening beschikbaar willen stellen. Ook meende pater Hut jens, dat het zeer wenselijk zou zijn, dat in iedere parochie een aantal gezin nen zich beschikbaar zou stellen voor allen, die willen praten over sociale of religieuze moeilijkheden, maar die niet direct de weg kunnen vinden naar de spreekkamer van de pastoor of naar andere instanties. Het zouden verschil lend geaarde gezinnen moeten zijn arbeiders, middenstanders, intellectue len die in de parochie bekend moe ten zijn als adressen, waar men „veilig kan praten en vanwaar contanten of be middeling mogelijk zijn. _J?e voorzitter van het Interparo chieel Sociaal Charitatief Centrum, zïin inir-,rf- van Liemt jr., wees in zijn inleidend woord op de activeren de en stimulerende taak van deze in stelling die zich thans dus gaat be zig houden met de vragen of de gang bare charitas-methodiek wel de juis te is, of deze de jongeren nog aan trekt en of er niet meer vrijwilligers kunnen komen. Daarbij zal gezocht worden naar nieuwe wegen en vor men voor de charitas en naar een an dere aanpassing aan de mens en de situatie van heden. De heer van Liemt toonde zich zeer erkentelijk over de grote opkomst. Aan wezig waren onder meer plebaan H. W. Agterof, van de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo, de bisschoppelijke secre tarissen J. P. J. Solleveld en dr. H. W. J. Kuipers, vele pastoors uit Haarlem of de omliggende gemeenten, katholie ke raadsleden en vertegenwoordigers van katholieke organisaties of instellin gen op sociaal-charitatief gebied. Pater Hutjens wees er op, dat hij als buitenstaander" sprak, als niet-be- trokken in de georganiseerde charitas- beoefening, en dat zulks vermoedelijk de reden was, waarom hij verzocht werd een inleiding tot een gedachtenwisse- finp. te houden. De bundeling yan alle activiteiten op sociaal-charitatief ter rein in tat lIc.C. vond hij zeer vei> heugend. Samenspel op dit gebied wordt meer en meer een eis behoud. Een ernstig gevaar immers vormt het dirigisme van bove:na, waardoor alle persoonlijk initiatiei, ook bij de charitas, onmogelijk gemaaKi Advertentie Als hoofdoorzaak van het feit, dat er zo weinig animo is voor de charitas zag de spreker de maar al te vaak sleur- matige beoefening en beleving van het katholicisme. „Er is te weinig bewogen heid, te veel verschil tussen de katho liek in en buiten het kerkgebouw. Het stimuleren van de naastenliefde door middel van de verkoop van lootjes moest eigenlijk niet nodig zijn". Ande re oorzaken waren volgens pater Hut jens de antipathie jegens „bedelpre- ken" bij leken, maar ook bij geestelij ken, waarbij hij vaststelde, dat een „bedelpreek" vaak meer op een soort conférence, een goocheltoer van de pre- di ;ant lijkt, dan de verkondiging van de Boodschap van Christus. Ook is er meestal te weinig „inzage" voor de ge lovigen in de kwestie, „wat er met het bijeengebedelde geld gebeurt". Chari tas en apostolaat liggen in één lijn, al dus pater Hutjens. Beide activiteiten zijn gebaseerd op de liefde, op een bewust beleven en uitdragen van het christen dom. Daartoe is het noodzakelijk, dat er geen enkele jalousie, concurrentie of animositeit heerst tussen geestelijken of leken of tussen verenigingen onder ling. Daartoe is het ook nodig, dat de verenigingen op sociaal-charitatief ter rein open staan voor eigentijdse ideeën en dat er gezocht wordt naar nieuwe mogelijkheden om mensen te helpen, in materiële, maar ook in geestelijke nood. Spreekkamers van pastoors noden dik wijls om verschillende redenen niet tot een diepgaand gesprek en daarom acht te de spreker het wenselijk, dat leken zich vrijwilli beschikbaar stellen voor het fungeren als „contact- en uitpraat- adres". Tijdens de levendige gedachtenwisse- ling, welke op de inleiding van pater Hut jens volgde, kwam de geringe animo ter sprake van de jeugd in de charitas- beoefening. De jongeren krijgen meest al geen kans iets te doen. Hun wordt doorgaans te verstaan gegeven, dat ze te jong en onervaren zijn. Daartegen over werd gesteld, dat er in vele plaat sen (maar niet in Haarlem) actieve Jon geren Vincentius-conferenties zijn. De jeugd geeft de voorkeur aan een eigen organisatie met eigen verantwoordelijk heid boven 'n integratie in verenigingen waarin ook ouderen zitten. De heer van Liemt deelde naar aan leiding van deze kwestie mede, dat het bestuur van het I.S.C.C. zich daarmede bezig houdt en zal zoeken naar mid delen om meer jongeren aan te trek ken. Ook werd de wenselijkheid naar voren gebracht in de sociaal-charitatie ve organisaties meer arbeiders op te nemen. Aan het slot van de bijeenkomst kwam de heer van Liemt met het yoorstel tot het instellen van de commissie, die zich met deze en dergelijke voorstellen zal bezighouden en die gaarne suggesties zal ontvangen van allen, die belang stel len in de kwesties, welke zij zal bekij ken. Op 14 maart zal onder auspiciën van de commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rjjpere schooljeugd het vierde en te vens laatste concert voor scholieren in dit seizoen worden gegeven. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest brengt een zeer aantrekkelijk programma ten gehore dat als volgt luidt: 1. Concert voor twee piano s en orkest van Hans Osieck. Samen met Leendert Hugec zal de componist de pianopartijen vertolken. 2. „Scaramouche" voor twee piano s van Milhaud. De pianisten zpn eveneens Hans Osieck en Leendert Huges. 3. „Scaramouche" voor saxofoon en orkest, eveneens van Milhaud. Hierin neemt Kees Wisse de saxofoonpartij voor zjjn rekening. Het geheel staat onder leiding van Marinus Adam, die ook de gebruike lijke inleidingen zal houden. Het concert wordt in de Gemeentelijke Concertzaal, tweemaal uitgevoerd; 's middags om kwart over vier en 's avonds om half acht. Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem liggen de passagierslijsten ter inzage van het s. s. „Utrecht" en van het m.s. „Bengalen". CINEMA2;PALACE: Vrouwen en spionnen_ FRANS HALS': Aasgieren van het westen 14 j 2.30, 7, 9.15 uur. Dl. 2.30, 8 uur. LIDO: Du bist Musik, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Het schandaal van Clochemerle, MINERVA: Ma®! La" Stoda lB laar 8.15 u- Do.: Een vrouw achter tralies, str. voiw. REMBRANDT: Sissi, kelze".n „eng (derde week), a. L 2, 4.15 7.9_15 uur. ROXY: Bij ons op Hawaii, 18 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Het Bolshoi-ballet, a. 1. 2.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 11 maart Minerva-theater, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solist: Haakon Stotijn, hobo. Stadsschouwburg, 19.45 uur: Nieuw Ope rette Gezelschap met „Die Czérdésfürstin van Emmerich Kélmèn. Frans Halsmuseum, 20 uur: Voordracht avond door Aline Bolkenstein-Marcus. Woensdag 12 maart Stadhuis, Prinsenhof, 14 uur: Vergade ring van de raad der gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 20 uur: A. den Doolaard over: „Griekenland met en zon der zuilen. De Griekse eilanden". (Volks universiteit). «eb. St.-Bavo, 20 uur: Feestavond t. b. v Algemene Nederlandse Invaliden Bond. Stadsschouwburg, 20 uur: Operagezel schap Forum met „Madame Butterfly" van C. Puccini. Minerva-theater, 20 uur: Heemsteeds Ama teur Toneel met „Pinky", toneelspel naar de roman van Cid Pickett Summer. Regie: J. J. Schelvis. GEBOREN: d.v. L. G. C. Abbink- Noordzij; d.v. C. van Steenis-Vis; A. C. G. van Gool-Stol; d. v. B. C. M. van de Reep-Djjkman Dulkes; M. Elzinga- Donkervliet; d.v. C. A. M. Twickler- Zethof; d.v. W. H. Balm-Jansen; d.v. W. E. Joosten-Sanders; d.v. A. C. van Hall-Cannegieter; G. M. T. Nieuwpoort- Wijninga; d.v. I. Swanevelt-Lurz; d. v. K. Esveldt-de Vries; d.v. A. M. J. A. Koppers-Meijer; z.v. C. R. van Bakel- van Schaik; z.v. E. J. Schapink-ten Ca fe; z.v. P. C. J. H. M. Koster-Kessels; z.v. M. J. Herber-Rosenberg; z.v. H J. VM^ I<J,e,efstra: z-v- J- A M. van Ar- kel-Marcelle; z.v. A. Vermeer-Rosman; KÏifAj Jordan-Wezenaarz.v. J. C. Het was gisteren een vreugdevolle avond voor de leden van het genoot schap voor de „Stille Omgang" te Heemstede. In de eerste plaats was daar het jawoord van Pastoor C. Pouw dat hem voor „de komende 25 jaar" als moderator aan de Stille Omgang zou binden, in de tweede plaats het nieuwe en bijzonder fraaie afdelings vaandel, ontworpen door mevrouw Win kel uit Dordrecht, vervaardigd door de firma Strater in Hilversum en ten slotte gewijd door de moderator. De derde reden tot vreugde tenslotte was de aanwezigheid van kapelaan C. Bak ker, vroeger van de O. L. Vr. Hemel- vaartparochie. Een blijde voorzitter J. Elsenburg dus, die de goed bezochte vergadering opende met het verwelkomen van pas toor C. Pouw achter de bestuursta fel. „Een pastoor, aldus de voorzitter, die zo vlot kerken weet te verbouwen, moet ook in staat zijn bij ons weer een nieuwe geest los te slaan en dat is des te waardevoller daar we hem als moderator niet zo vlot verliezen. Pas toors houden we wel 25 jaar." Pastoor Pouw op zijn beurt toonde rat al zeer verheugd met dit mode- ratorschap, waarvoor hij, zo men het "'et gevraagd had, desnoods wel pmJi 'e had willen vechten met h%UmedTwerk'Ler nf en Hierna verrichtte hij de - - ding. vaandelwij- Na een zeer fraai gezongen mira- kellied door Han le Fèvre, aan de pia no begeleid door broeder Rafaël was het woord aan kapelaan Bakker De gloedvolle spreektrant, welke in Heem- stelde een beroemd en berucht be grip is geworden, hield iedereen ge boeid, waardoor de woorden van de spreker niet als de Evangelische graan korrels op de rotsen vielen. De we reld, aldus kapelaan Bakker, wordt zo voortreffelijk getekend bjj de veroor deling van Christus. Rondom staan daar het brute geweld (Caiphas), de twijfelaar, de man van het compromis (Pilatus) en de harde spijker, de ge voelloze (Herodes)Daar is de wereld ten voeten uit: opportunistisch, han gend aan het tijdelijke en dus met een eeuwige angst voor de toekomst. Daartegenover stellen wij de liefde en het geloof in eeuwige waarden. Die liefde maakt ons sterk en verheft ons als enkeling ver boven ons eigen kun nen want de liefde overwint in God al les. Zij moet dan ook waar en sterk zijn, niet een zaak van het gevoel, maar van de wil, niet incidenteel en berekend, maar een gewoonte zonder uitzondering. Daarmee veroveren wij de wereld en de zo zeer verlangde rust, die vrede brengt. Die liefde be tekent echter niet verdraagzaamheid tegenover andere principes, waardoor ons geloot tenslotte gelijkwaardig zou zijn aan anderen. Voor ons ge loof mogen wij strijden, van onze naasten zuilen wij echter altijd hou den. Van de zakelijke punten, die na het dankwoord van voorzitter J. Elsenburg nog aan de orde kwamen, vermelden wij het vlotte en geestige verslag van secretaris Lijnkamp en de mededeling, dat kaartem voor de bedetocht van aanstaande zaterdag tot donderdag avond verkrijgbaar zijn bij boekhandel Jonckbloedt. Voor wat de leeftijdsgrens betreft, geldt de opmerking, dat hier een jon gen van acht jaar vaak een voorbeeld kan zijn voor een volwassene. Tenslot te nog: de schola van seminarie „Ha- geveld" zal de gezangen tijdens de nachtelijke Hoogmis in Amsterdam verzorgen. Tijdens een gisteravond gehouden bij eenkomst van de kring Haarlem van de Ned. Kath. Kruideniersbond heeft de voorzitter van de r.-k. Middenstands- vereniging, de heer Fr. van Beysen, aangetoond, dat er in Haarlem bij de meeste bedrijven nog geen behoefte be staat aan een koopavond. Het grootwin kelbedrijf is voor dit evenement aller minst geporteerd, mede in verband met te verwachten bezwaren van de zijde van winkelpersoneelsverenigin gen. Op het ogenblik zijn voorstanders van een koopavond alleen te vinden on der enkele textiel-, kleding- en schoe nenwinkeliers. Het is echter niet onmo gelijk, aldus de heer van Reysen, dat in de nabije toekomst een koopavond in de dan ontstane koopgewoonten van het publiek moeilijk gemist kan wor den. De vergadering, die onder bekwame leiding stond van de voorzitter van de Kath. Kruideniersbond, de heer R. Pannekeet, had eerder op de avond ge luisterd naar een praatje van de heer N. Oljj van het produktiviteitscentrum over de mogelijkheden tot verandering van interieur. Zijn causerie lichtte de heer Olij toe met een aantal sprekende kleurenplaatjes. Na de opening en voor lezing var de notulen van de vorige le denvergadering sprak de geestelijk ad viseur kapelaan H. J. A. van Dijk in kruideniersvaktaal over „Vernieuwing van het zieleleven". Eind maart of begin april hoopt de Haarlemse afdeling van de Algemene Nederlandse Invalidenbond de nieuwe „loopschool", genaamd Oefenschool voor Lichamelijk Gehandicapten O.L.G. of ficieel in gebruik te nemen. De schooi zal worden gevestigd in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst van Haarlem aan de Nieuwe Gracht. Tot dusver is een loopschool ondergebracht in de gym nastiekzaal van de Führopschool aan de Planetenlaan, De outillage is daar echter onvoldoende, terwijl ook de no dige financiële middelen ontbraken. In december heeft de Haarlemse gemeen teraad echter een subsidie verleend voor een nieuwe loopschool. Behalve van de G.G.D. heeft de In validenbond ook medewerking verkre gen van de te Haarlem en omgeving gevestigde orthopaeden en chirurgen, alsmede van de Samenwerkende Alge mene Ziekenfondsen. De medische lei ding zal berusten bij de provinciale revalidatie-arts voor Noord-Holland, J. C. van der Sluys, en de technische lei ding bij de masseur-physiotechnicus Ferd. H. Wernik. De Vereniging tot Bescherming van Dieren voor Haarlem en Omstreken zal dinsdag 25 maart weer om acht uur in De Leeuwerik vergaderen. De ver kiezing van de zes bestuursleden staat op de agenda. De heer L. W. Bierens de Haan stelt zich herkiesbaar. Er zal een voorzitter gekozen moeten worden, omdat vrijwel het gehele bestuur na de jongste onenigheden afgetreden is. Voor het overige vermeldt de agenda huis houdelijke punten. Zaterdagmiddag om ongeveer twee uur is een kraanwagen die op de wal langs het Spaarne nabij de Melkbrug stond door een boot aangevaren. Het schip, de vijfhonderd ton metende „Anneke", dreef door de krachtige oostenwind met de achtersteven naar de wal. Door het feit, dat het schip leeg was stak de achtersteven boven de walkant uit. De kraanwagen werd aan de voorzijde be schadigd. brengst van de collecte, welke van 17 tot en met 22 februari gehouden werd in de gemeenten Haarlem, Heemstede en Bloemendaal ten bate van de stich ting Herstellings- en Verplegingsoord „Unicum" bedraagt 13.478,75. De Vereniging ter behartiging van de belangen der bewoners van Haarlem Zuid-west heeft opnieuw in een schrij ven aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem geprotesteerd tegen de gro te nadelen en het gevaar, dat de in aan leg zijnde rijksweg Wagenweg-Zijlweg zou meebrengen voor de bewoners van de buurt van de Pijlslaan en omge ving. In een brief van 23 augustus 1956 welke eerst 11 februari 1957 beant woord werd heeft de vereniging reeds het maken van een tunneltje bepleit on der de noord-zuidweg om te voorzien in het wegvallen van een gemakkelijke ver binding tussen de oostelijke en de weste lijke oever van de Houtvaart.Thans verzoekt de vereniging B. en W. de aanleg van die voetgangers-tunnel nog maals onder de ogen te willen zien, te meer omdat ook het College de voor delen daarvan geenszins ontkend heefd. In het schrijven van de vereniging wordt herinnerd aan de vele protesten tegen de situatie, die voor de bewo ners van Haarlem Zuid-west dreigt te ontstaan. Het raadslid W. Mensink (P. v.d.A.) heeft daarover onlangs vragen aan B. en W. gesteld. De bewoners van Haarlem Zuid-west protesteren eveneens tegen de toestand, welke thans nu de Advertentie Prijsverhoqina Hofstra grotendeels door RENAULT-fabriek en agenten opgevangen. Renault vier Luxe f 4995.i.p.v. f 5165. Renault Dauphine f 5995i.p.v. t 6240.— Het „Nieuw Operette Gezelschap" gaf maandagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg een vlotte en in grote lijnen alleszins aanvaardbare voorstel ling van de operette de Czardasvorstin, waarvan de muziek geschreven werd door Emmerich Kalman. Regisseur Jan de Veer, die zijn afscheidsvoorstel- ling gaf, heeft zijn mensen dit keer uiterst vlot over de planken laten be wegen. De nadruk was vooral op de hu moristische scènes gelegd, waartoe de Nederlandse vertaling allerlei aanlei ding gaf. Het bracht aan de andere kant dit nadeel mee, dat het muzikale element nogal op de achtergrond raak te. Maar goed, er is bij wijlen hartelijk gelachen en dit kan ook zijn nut heb ben bij een voorstelling als deze. Intussen waren de zangrollen zeker goed bezet. Theo Jansma als Edwin Ro nald, zoon van de vorst van Lippert- Weylersheim, zong zeer behoorlijk, evenals zijn twee tegenspeelsters Tin! Kok en Lenie Cramer, respectievelijk als Gravin Anastasia en Sylva Vares- cu. Friedl Ahrendt acteerde vrij en ook zijn zang was zeer verdienstelijk. De rest van het gezelschap heeft zich uit stekend aangepast bij het geheel. Nog wil ik U Herman Woerde noemen, die als vorst van Lippert-Weylersheim voor treffelijk acteerde. De koren waren vo lumineus, maar helaas dikwijls erg onge lijk. Johan van 't Vlie leidde zijn klein or kest met vaste hand en maakte van de muziek wat er in deze beperkte om standigheden van te maken viel. De balletten van Jan van Hemert waren eenvoudig, doch goed verzorgd, even als de décors en belichting van Herman Voskuilen. Een voorstelling, waar on danks kleine muzikale gebreken toch vaart en élan in zat en waaraan me nigeen veel genoegen beleefde. J. L. In de stijlvolle ridderzaal van het Haarlemse stadhuis daverden gister middag eensklaps de vrolijke klanken van een blaasmuziekkorps, in Karin- tische klederdracht gestoken, tijdens de officiële ontvangst door het gemeente bestuur van een uit ongeveer 60 perso nen bestaande „Trachtengruppe". In opdracht van haar Landesregierung maakt deze een tournee door ons land onder meer als blijk van waardering vooi het feit, dat jaarlijks zovele Ne derlanders Karinthië^ het zuidoostelij ke deel van Oostenrijk) bezoeken. Het Haarlemse bezoek viel tevens in het ka- der van het vijfentwintigjarig bestaan van een reisbureau, dat gisteravond in h gemeentelijk Concertgebouw een Oostenrijkse avond organiseerde met een bont program van muziek, zang, dans, humor en gejodeL Gejodeld werd er gistermiddag ook af en toe bij de officiële ontvangst, tij dens de blaasmuziek van de Platzner Bauernkapelle en de a capelle-zang door een dames-koor. De „Trachten gruppe" was gekleed in de feestelijke Gailtaler klederdracht en afkomstig uit Klagenfurt, een stad op de grens van Oostenrijk, Italië en Joegoslavië. Het dameskoor verraste de Nederlandse toehoorders met een uitvoering van het bekende Piet Hein-lied en zong voor het overige feestelijke Oostenrijkse liede ren. Ook werd er een volksdans uitge voerd. Een en ander oogstte veel bij val, terwijl de Karinthiërs op hun beurt te kennen gaven, dat de ridderzaal hun „sebt gut gefiel". Het gezelschap werd ontvangen door de waarnemend burgemeester, wethou der D. J. A. Geluk, wiens toespraak In de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis werd maandagmiddag ge danst, gezongen en gemusiceerd door leden van de Karntner Tach- tengruppe, die een tournee door Nederland maken. beantwoord werd door prof. Hans Reit- mann, ,Landes-Fremden verkehrsdi- rektor". j_>e Karinthische dames vertelden, dat zij voor de tournee hun zondagse kle ren hadden aangetrokken: een zwarte velours-rok met veelkleurige sjerp, wit te kousen en culottes met rode strik, een witte blouse met een gebloemde keurs. Door-de-weeks dragen zij naar Oostenrijkse aard eenvoudige „Dirndl- kleding". De mannen droegen deels in contrast-kleuren afgezette burger kleding, welke in Oostenrijk en Zuid- Duitsland gebruikelijk is, deels zeer ka rakteristieke boerenkleding bestaande uit een mosgroene rok met wijnrode buis, zwarte velours-kniebroek, mos groene kousen, schoenen met gouden gesp en hoed met zwierige gemzen- pluim. verbindingsweg Oosterduinweg-Pijlslaan gereed is ontstaan is ten aanzien van het lokale verkeer, onder meer door het afbreken van bestaan hebbende bru^Bts, Eveneens protesteert het schrijven te gen het buitengewoon grote gevaar, dat de parallelweg vanaf de brug van de Pijlslaan tot de Slangenkruidlaan met zich meebrengt. Bjj de aanleg is geen rekening gehouden met de veiligheid van voetgangers en wielrijders. Zowel trottoirs als rijwielpaden ontbreken, ter wijl er bovendien in het geheel geen verlichting is aangebracht, waardoor het bij avond betreden van de weg le vensgevaarlijk is. De vereniging verzoekt dringend te overwegen of er geen mogelijkheid is op korte termijn voor voetgangers een bruggetje over de Houtvaart aan te leggen ter hoogte van de Bremlaan. Ge lijktijdig ^ou dan de parallelweg ver boden moeten worden voor voetgan gers, waardoor de noodzaak de weg van voetgangerspaden te voorzien komt te vervallen. Naar de briefschrijvers me nen zou deze noodoplossing de min ste kosten met zich medebrengen, min der dan de aanleg van voetgangerspa den. Deze oplossing zou dan tevens die wielrijders, die het risico van het ge vaar verbonden aan het gebruikmaken van de parallelweg niet wensen te ne men, uitkomst brengen, ook al zouden zij het voorgestelde bruggetje met de fiets' aan de hand moeten passeren. De oversteekplaats vóór het bruggetje zou beveiligd moeten worden door het plaat sen van waarschuwingsborden. Boven dien wordt er op gewezen, dat het ver keer op de westelijke rardweg van geringe omvang zal zijn, zolang de verbinding tot de Delftlaan niet tot stand is gebracht. De briefschrijvers blijven niettemin aandringen op het eerder reeds voorge stelde tunneltje voor voetgangers en wielrijders onder de nieuwe weg ter hoogte van de vroegere Munterslaan om meer contact mogelijk te maken tussen de bewoners aan de oost- en de west zijde van de Houtvaart. Eerder hebben zij er eveneens op gewezen, dat de uit voering van de ongelijkvloerse kruising van de Noord-zuidweg met de Oost-west- weg minstens tien tot vijftien jaar op zich zou laten wachten. Die kruising is ongeveer tweehonderd meter ten zuiden van de Pijlslaan geprojecteerd, maar kan onmogelijk de enige mogelijkheid tot contact vormen voor de beide Hout vaart-oevers. Er is weliswaar ook een voet gangers- en wielrijderstunnel gepro jecteerd in de spoorbaan Haarlem- Leiden ter hoogte van de vroegere Munterslaan, maar ook de uitvoe ring van dit plan zal naar het zich laat aanzien nog wel jaren op zich la ten wachten. Al met al gevoelen de bewoners van Haarlem ten zuiden van de Pijlslaan zich thans volkomen opgesloten. Het is hun niet mogelijk hun wijk anders te verlaten dan via de Pijlslaan, waarbij zij kunnen kiezen tussen de veel-ge- wraakte overweg in de spoorbaan of de gevaarl-ijke wegkruising Pijlslaan-Lo- rentzkade-Rijksweg. Ook wordt nog gewezen op de nadelen, welke de winkeliers ondervinden van die afsluiting. Het is maar de vraag, of zij het kunnen bolwerken totdat voor hen gunstige plannen (spoorwegtunnel en flatgebouw ter hoogte van de Fara- daystraat) zijn uitgevoerd. Tenslotte zou de vereniging gaarne vernemen, of het geoorloofd is, dat het langzame ver keer, zodra het zuidelijk deel van de Noord-zuidweg gereed is, gebruik mag maken van deze weg om de Leidse- vaart te bereiken. Maandagavond is een 22-jarige assis tent-accountant uit Haarlem tijdens het spelen van een basketbalwedstrijd in het Krelagehuis komen te vallen. Met een bloedende wonde aan het achter hoofd en met een hersenschudding is hij ter verpleging in het Grote Gast huis opgenomen. Zaterdag heropende de zaak in pa- rapluies en regenkleding van de heer H. Schoth aan de Grote Houtstraat 47 te Haarlem. Geheel aangepast aan de omgeving is een modem exterieur ont- staa nwaarvan de gevel met de nieuw ste neon-verlichting de naam Schoth met haar symbool een paraplui in slanke letter naar voren komt. Ook de beide volkomen nieuwe en verstelbare etala ges zijn een rijke aanwinst. Ongetwijgeld een grite voldoening voor de eigenaar maar niet minder voor de Grote Hout straat als centrum van het winkelend publiek. Slechts ontvellingen liep de 85-jarige B op, toen hij te Beverwijk ter hoogte van de Bloksteeg plotseling de straat overstak en werd aangereden door de Haarlemse scooterberijder J. H. S. Mevr. W. te Beverwijk is op de Gal- genweg tengevolge van de gladheid ge vallen. Ze brak een been en is in het Rode Kruis ziekenhuis opgenomen. Mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaf- ten spreekt maandag 17 maart in res taurant Brinkmann aan de Groots Markt te Haarlem over haar ervarin gen als afgevaardigde naar de twaalf de Assemblée van de Verenigde Na ties. Na de pauze zal mevrouw E. C. van Leeuwen-Hanedoes vertellen over de sociaal-medische arbeid van de V. N. onder Arabieren en Bedoeïnen HEEMSTEEDSE KUNSTKRING Voor de Heemsteedse Kunstkring zal woensdag 19 maart 's avonds om kwart over acht in het Minerva-theater optreden het Tsjechische Vlach Strijk kwartet; Josef Vlach, eerste viool Vac lav Snitil, tweede viool, Josef Kodousek, altviool en Viktor Moucka, violoncelle. Op het programma staan de opus 18 no. 2 van Ludwig von Beet hoven, „Intieme Briefe" van L. Ja- nacek en „Aus meinem Leben" van B. Smetana. HAARLEM-OOST. Het Wijkcomité Haarlem-Oost belegt vrijdag 14 maart in het parochiehuis „St.-Jan" aan de Amsterdamstraat een openbare verga dering. De heer H. R. Vos van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen, zal tijdens de ze vergadering een lezing houden. BAB. Dr. A. Melchior uit Haarlem zal maandag 24 maart in hotel Boe- kenroode voor het Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld spreken over zijn reis naar het stroomgebied van de Amazo ne. De avond begint om acht uur. Maandag 17 maart om kwart voor acht wordt in hetzelfde gebouw een verga dering gehouden. De vergadering zal om half negen worden voortgezet in 'n bijeenkomst, waarin de burgemeester van Bloemendaal zal spreken over de problemen rond het Goudsbloemplein. ENGLISH ASSOCIATION. Sir Miles Clifford KBE, GMG, houdt donderdag 13 maart 's avonds om acht uur in restaurant Brinkman aan het Hout plein te Haarlem een lezing over de ontdekking van Antarctica voor de Eng lish Association-Haarlem Branch. In de hoofdklasse van de Parencom petitie van het district Kennemerland van de Nederlandse Bridge Bond heb ben de dames Brossois-Fabe de leiding. De dames Van Dijk-Otto zijn vrijwel kampioen van de eerste klasse, terwijl de dames Eij king-Van der Lit het kam pioenschap van de tweede klasse bijna niet meer kan ontgaan. De stand na de voorlaatste ronde luidt: Hoofdklasse: 1. Brossois-Fabel 300% pnt.; 2. Blom-Meijer 288%; 3. Kieck- Vos 27434 4. Cohen-Huismans 274; 5. v. Hoolwerff-Verhoef 271 6. Bouman- de Groot 270%; 7. Groen-Nathans 260%; 8. Bergisch-Moltzer 258; 9. Hafken- scheidt-Smolenaars 254%; 10. Hartog- Koperberg 242. Eerste klasse: 1. van Dijk-Otto 323,38%; 2. Bieler-Daniëls 276.63%; 3. Keur- Teunissen v. Manen 274,10%; 4. Hors- meijer-Koperberg 267,40%; 5. Viskil-de Vries 262,43%; 6. Schreuder-Versluijs 259,92%; 7. Brouwer-Joustra 259,65%; 8. Duisterhof-Kokke 256,93%; 9. v. Ec- kelt-Meesman 253,11%; 10. Hillinga- Kampinga 247,75%; 11. Bakker-de Leeuw 264,53%, 12. Bakker-v. Leeu wen 245,20%; 13. Hagen-Notterman 241,03%; 14. Broer-Wulff 231,74%; 15. Kievit-Neet 230.32%; 16. Plugge-Snij- ders 214,12%; 17. Mensink-Paardekoo- per 213,89%. Tweede klasse: 1. Eijking-v. d. Lit 307% pnt.; 2. Burmeester-v. Manen 290JT; 8. Crok-Snijer 280)4; 4. Sprenger-Teunis- sen 278)4; 5. Lindeman-Potjewijd 273)4; 6. Bijleveld-Luipen 267%; 7. v. Rijswijk- Spiele 260%; 8. Booij-Hartel 247%; G. Emmer-Philippo 244%; 10. Maat-Slui- ter 242%. (Niet otflcteie Koersen vorig opening Slot 11/3 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 89% 3% Ned 1948 84% 3% Ned 1950 84)4 3% Ned 1954 85% 8% Ned 19551 85% 3-3)4 Ned 1947 90 88)4 3 Ned 62-64 bel. tac 91 94)4 Lnschi Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 106H Ned. Handel Mil cert AJC.U 151)4 152 Van Berkei's Patent 193 JaJve-Delft cert 300 Van Gelder 175)4 Kon Hoogventcert 292 Unilever cert 335% 334 Ned. Kabel 228(4 Philips Kon Petroleum 264)4 263 154.50 153.30 ..Amaterdam" Rubbet 47% Holl Amerika Lijn 134 Kon Ned Stoomb MO 123)4 124(4 Ned Scheepv Utile 117 116% KXJd 109 B VA Oeli MO cert 61)4 61(4 A'dam 2% "56 1 A dam '56 85 95 A'dam ID 95)4 Rentespaarbr. 102% 7/3 42(4 10/8 Anaconda Coppet 43% Bethlehem Steel 40 39)4 Chrysler Corp 52)4 53% General Electric 61% 62(4 Genera) Motors 35(4 35s/. Kennecott Cooper 83(4 85 KLJ1 29b 29% Montgomery Ward 35(4 35% Radio Corp 33% 33% Republic Steel 44 44)4 Royal Dutch 41 40% Shell Onion OU 65% 66% Southern Pacific 38% 38V. Southern Railway 32Vs 32% 22(4 Tidewater 22)4 O.S Steel 61% 60)4 Stemming mregu niatig Hoewel de zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart in verband met de Voorjaarsbeurs voor de vrouw niet be schikbaar was, werden de afgelopen da gen toch nog enkele competitiewedstrij den afgewerkt, waarvan vooral de eer ste klasse herenwedstrijd tussen Sant poort en OVRA bijzonder verrassend in een puntenverdeling eindigde (22). De volledige uitslagen waren: Dames: HBC IIIdie Raeckse IV 30, die Raeckse V—OG IH 40, MHBS II—die Raeckse IV 0—4, HVS II —de BlinkertH 22, OVRA IISpaar- nestad 3—1, OVRA Hl—Set UpU 3—1, Gios IIIAVC I 22. Heren: Santpoort Idie Raeckse III 2—2, HBC II—HVS III 3—0, OVRA— Santpoort 22, OVRA IIISSO 30, OVRA II—de Blinkert II 3—0, DSS II —OVRA IV 1—3, Velox II—Rapiditas II 03, Eclecta IIde Blinkert 03. Door deze uitslagen zijn de standen als volgt: Dames eerste klasse: de Blinkert 11— 20, die Raeckse I 11—17, HBC 11—14, OVRA 11—12, Eclecta 12—12, Vesniia 1110, Gios 119, Velox 107, die Raeckse III 116, Onze Gezellen 113. Heren eerste klasse: Santpoort 12— 17, HBC 11—16, HVS II 11—16, OVRA 13—16, Eclecta 12—14, CIOS 13—14, PS CB 1O—10, die Raeckse II 12—7, PSVH 103, Rapiditas 123. Het programma voor deze week luidt: Dames: VeloxGios, MHBSCata pult (Alkmaar), AVCCatapult, Velox 11—OGII, VVSH—Santpoort, JBS—OV RA II, PSVH II—de Blinkert n, Set Up II—AVC III, OSS—SSO, DSS II—OSS H AW—PSVH. Heren: PSCBdie Raeckse II, Sant poort—CIOS, Eclecta—HVS II, CIOS H Boru, PSVH II—CIOS III, AW—OSS, HPS en SV—WIK II, Velox II—Sant poort I, SSOOG. Deze week gaat de belangstelling uit naar de dames-overgangsklasse wed strijden MHBSCatapult (Alkmaar) en AVCCatapult. Om de leiding te behouden zal MHBS van Catapult moeten winnen, wat MH BS moeite genoeg zal kosten. Met AVC zal Catapult weinig moeite hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3