Euromarkt zal in de toekomst Nederland nopen mee te doen met commerciële televisie Radio en TV Nijmeegs studieweekeinde over middelbaar onderwijs Prof. Romme: meer katholieke academici Ie»*€s 181 Geen verlaging van cultureel peil der programma's Lelijk eendje voor de woestijn Culturele en maatschappelijke be hoeften beïnvloeden de vernieuwing Van de hoofdambtenaren is slechts twaalf procent katholiek GENOOTSCHAP VOOR RECLAME Een mager programma Vanavond Katholieke middenstandsbond diocees Den Bosch Binnenkort wordt in Praag internationaal communistisch blad uitgegeven WAS „BORBA" TE HAASTIG Beleggersgroepering Gang van zaken in '57 gunstig bij Kemo Omzetniveau werd gehandhaafd K.Y.P. bestand gebleken tegen doorbraak van buiten rB1381.To«olte,,«S4 SCBEEPVAARTBERICHTEN rubbertermijnmarkt Amsterdam, DINSDAG 11 MAART 1958 fAGINA 4 Wat is „attractief" Reclamekosten Snerpende pijnen van brandend maagzuur? i W - Kritiek op Koniev bestrijding Lening Bank Ned. Gemeenten wil niet inschrijven Te vlug vervroegde aflossing *&g& he, Trekking premielening 2x/i pet 1952 R'dam II f 100.000 op no. 129232 Bod op aandelen Hoyng MARKTBERICHTEN 538ste STAATSLOTERIJ 4e was ?4e njst (Van onze Haagse redacteur) „De commerciële televisie is in op mars en die opmars is door niets meer te stuiten". Aldus een van de sprekers op een maandag in het Kurhaus te Scheveningen gehouden voorlichtings bijeenkomst, gewijd aan het onderwerp „Reclame in de televisie". De aange haalde uitspraak typeert voor een be langrijk deel de stemming op deze druk bezochte bijeenkomst, die georgani seerd was door het Genootschap voor Reclame. De voorzitter van het Genoot schap, jhr. W. van Andringa de Kem- penaer, deelde mede, dat er zaterdag 288.777 TV-toestellen in ons land waren geregistreerd. Elke dag komen er 500 bQ en elke dag ook wordt de vraag meer actueel: moeten handel en indus trie dan niet hun kans krijgen het me dium televisie te gebruiken als recla memiddel? De volksvertegenwoordiging zal zich hierover eerlangs moeten uit spreken. Diverse uitlatingen op de vergade ring in het Kurhaus gingen in de rich ting van: maak u toch niet te veel zorgen over verlaging van het cultu rele peil der programma's bij commer ciële televisie. Een belangrijk punt, her haaldelijk in de redevoeringen naar voren komend, was dat het in de Euro- markt voor ons land noodzakelijk zal zijn mee te doen met de reclame in de TV. Het zou, aldus de heer J. P. Coelingh, voorzitter van de bond van adverteerders, naïef zijn te menen, dat de gemeenschappelijke markt betekent, dat wij met vliegende vaandels nu bui tenlandse markten kunnen veroveren. Het zal vooral ook een kwestie van ver dediging worden: Nederland kan niet meekomen wanneer de industrieën van de andere landen zich wel van de te levisie als reclamemedium bedienen. De letterkundige en journalist Ben van Eysselstein bracht naar voren, dat er door de eeuwen heen commerciële en culturele belangen zijn samenge gaan. De kunst is altijd geïnspireerd geweest door de staatkundige en eco nomische situatie. Moet hierover nog gediscussieerd worden in een land, dat de Gouden.Eeuw heeft gekend? Spre ker stelde wel als voorwaarde, dat de culturele en commerciële belangen wor den verenigd op het hoogste niveau. De sprekers, die verder het woord voerden, zorgden er voor op twee pun ten de tegenstanders van reclame in de televisie zo weinig mogelijk voet aan de grond te geven. Vooreerst wees men er op, dat het met het normbesef in de Nederlandse reclame tot nu toe toch niet zo slecht gesteld is waarom zou dit veranderen bij commerciële TV? Ten tweede werd gesteld, dat men zich niet wil mengen in de exploitatie van het medium televisie. De verantwoordelijk heid daarvoor ligt bij anderen; wij wil len alleen een bepaalde tijd om onze reclame-boodschap tot het publiek te richten, zo zei de heer R. Rijkens. „Waarom zou dit anders moeten liggen dan bij advertenties in de pers?" Dat op dit laatste punt de zaken echter niet zó eenvoudig liggen, bleek toch wel uit enkele door de sprekers terloops ge maakte opmerkingen. De heer Rijkens: de exploitanten van het medium TV die nen er wel voor te zorgen, dat de pro gramma's voldoende attractief zijn. De heer Coelmgh: het zou voor de adver teerder moeilijk te aanvaarden zijn wan neer hij wordt beschouwd als te beho ren in de categorie van de bijverdien sten. Wat is „voldoende attractief"? Voor en na heeft men betoogd, dat dit niet zou betekenen het afzakken naar al leen maar goedkope programma's. De heer D. J. Schiferli, reclame-consulent, zei dat elk land de reclame krijgt, die het verdient. Slechte voorbeelden uit het buitenland worden te gemakkelijk tegen de commerciële TV gebruikt. De vrees, dat een 3eethoven-concert on derbroken zal worden door een tand pasta-reclame, is ongegrond, aldus spr. De Nederlandse reclamefilm heeft een hoog peil bereikt en hetzelfde zal voor de reclame in de televisie kunnen gel den. Het Nederlandse publiek heeft, zo zei de heer Schiferli, een goede smaak. Een indruk van hetgeen ons bij re clame in de televisie boven het hoofd hangt, kreeg de vergadering uit een relaas van mevrouw L. C. Goedhart- de Moet, die sprak over de ervaringen van de Engelse huisvrouwen met de commerciële TV. Voor men met de commerciële televisie begon is er ook in Engeland dienaangaande een hevi ge strijd gevoerd. De tegenstanders vreesden, dat het land zenuwinrich tingen en jeugdgevangenissen tekort zou komen. Daar is het niet op uitgedraaid. Men krjjgt wel eens genoeg van de „com mercials" en men kan niet meer op houden met het proberen van nieuwe artikelen, maar van de andere kant is de commerciële TV zo aardig en doet men zoveel kennis op van alle moge lijke artikelen, dat niemand deze uit zendingen meer zou willen missen. De gesprekken van de jeugd in Engeland draaien heel vaak om de commerciële TV. Een televisiereclame voor een be paald soort tandpasta oefent grote in vloed uit. Als de huisvrouw, bij de krui denier gekomen, vergeten is welk merk van een artikel ze op instigatie van de TV-recIame wilde kopen, dan laat ze de winkelier het herkenningsmelodietje van het reclameprogramma horen. De kruidenier dient dus ook de program ma's te volgen Aan het vele, dat verder op deze dag over commerciële TV gezegd is, ontle nen we nog het volgende: De adverteer der dient geprepareerd te zijn op een enorme afname van het produkt, waar voor hij in de televisie reclame maakt. Een Engelse spreker, de heer Philip Dorte, zei, dat omzetverhogingen met een paar honderd procent voorkomen: bij een reinigingsmiddel zelfs een keer 370 pet. Men moet dus zorgen, dat het aanbevolen artikel ook ruim voorhan den is in de winkels. Voor het meten van de belangstelling voor bepaalde te levisie-uitzendingen van minuut tot minuut zijn in Engeland verschei dene instituten werkzaam. Volgens de heer Dorte is het zeer onwaarschijn lijk, dat een Labourregering de com merciële TV zou kunnen terugdraaien. De heer Rijkens zei. dat in Duits land, waar de beginnende commercie ie televisie in handen van de omroep organisaties ligt, het omlijstende pro gramma maar matig is. Begin 1959 zal het gehele Duitse TV-net reclame opnemen. Volgens spr. moet men de mogelijkheden van reclame in de tele visie noch onder-, noch overschatten. De kardinale vraag voor de adver teerder die geen filantroop is luidt: wat kost deze reclame en wat krijg ik er voor terug. Naarmate het aantal toestellen groter Is, dalen de reclamekosten. Wat het effect op an dere media betreft:-waarschijnlijk zul len radio en bioscoop het meest de invloed van de TV merken. De budget ten voor reclame in de pers zijn echter in de VS groter dan ooit. Procentueel is er een daling voor reclame in de pers, maar de absolute cijfers zijn ge stegen. De heer J. Kassies, secretaris van de Raad voor de Kunst, heeft op deze dag zonder zich uit te spreken over culturele commercie of commerciële cultuur, doch louter op grond van het feit dat men rekening heeft te houden met uitbreiding van de zendtijd het probleem behandeld van de behoefte aan talent voor de TV. Talenten moeten, aldus spr., gezocht en gevormd wor den. Dit zal aanzienlijke investeringen vragen. Er is op deze bijeenkomst een enkele maal het woord gevallen, dat men bij de commerciële televisie het gevoel krijgt: nu word ik tot in mijn eigen huiskamer belaagd door de reclame. Daartegenover klonken echter tal van hooggestemde geluiden: wij beijveren voor de ethische, sociale, esthetische en economische waarden in de reclame (jhr. de Kempenaer); de reclamebood schap dient positief en gunstig te zijn (D. Schiferli): de adverteerder heeft veel sociaal verantwoordelijkheidsge voel gekregen (R. Rijkens). Wat hier van zij, het Genootschap voor Reclame heeft met deze bijeenkomst in ieder geval wel zoveel reclame gemdakt voor reclame in de televisie, dat de aanwezi gen moeilijk weerstand konden bieden aan de gedachte, dat de commerciële TV er inderdaad zal komen. De tijd nadert, dat de Kamers zullen beslissen of er al dan niet ter wille van de Euromarkt al dan niet commer ciële televisie moet worden toegestaan met als te voorziene consequentie het zingen van TV-reclamemelodieën door Nederlandse huisvrouwen bij hun krui deniers. Het lijkt wel of seizoensmoeheid de heren in Bussum parten gaat spelen. De uitzending van de A.V.R.O.-TV van gisteravond bestond eigenlijk alleen maar uit de actualiteitenrubriek Meri diaan en uit een film. Het enige werkelijk geproduceerde deel, de actualiteitenrubriek, bevatte ook al niet bijster veel boeiends. Er was weer een goed buitenlands overzicht van mr. G. B. J. Hilterman, die echter niet over een behoorlijke kaart beschikt. De ver halen van oud-gedienden van Bronbeek zijn al meer verteld. Het uitvoerige, zeer oppervlakkige verhaal over Fran- goise Sagan konden wij niet bewonde ren. Eigenlijk was alleen het gesprek met Max Tak interessant. Hü deelde o.m. mee in ons land te zijn voor de voorbereiding van een tweede tournee door Amerika van het Concertgebouw orkest De later vertoonde film „Testvlucht 263" gaf een zeer belangwekkend beeld van het testen van mensen en 'materi aal in verband met supersonische snel heden. Maar dat was een film van een oliemaatschappij. Een nogal mager pro gramma dus. J.V.S. Voor de K.R.O. wordt vanavond uit gevoerd het Vincentiusoratorium van Louis Toebosch op tekst van Hans Berg huis. Het geheel staat o.l.v. Rudolf Krol (298 m 21.25 uur). Voor het Franse Brussel speelt het groot orkest o.l.v. René Defossez o.m. de klassieke symfonie van Prokofieff. Samson Frangois speelt het Piano concert van Ravel. (483 m 20 uur). Advertentie Maar neem dan tocli Bennies. Die doven de zuurbrand dadelijk. Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uit komst - ook in de hardnekkigste ge vallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden I - .v Te Ermenonville, enkele tientallen kilometers buiten Parijs, is een demonstratie gegeven met een nieuwe 2 cv-Citroën-auto „Saharienne". Het model is speciaal voor Saharareizen ontworpen. Ook een paar kamelen gaven van hun belang stelling blijk, toen het wagentje aan pers en fotografen werd getoond. Onder ruime belangstelling is j.l. zaterdag en zondag 8 en 9 maart te Nij megen, onder auspiciën van de Neer landici-vereniging der r.-k. Universiteit Het Gilde „Achter 't Vereken" en on der het ere-voorzitterschap van prof. dr. Jos. J. Gielen, een studieweekeinde gehouden over het onderwerp „Voorbe reidend Hoger en Middelbaar Onder wijs. De aanwezigheid van talrijke Nij meegse hoogleraren, docenten en stu denten van allerlei studierichtingen be wees opnieuw, welke belangstelling dit actuele onderwerp momenteel geniet. Nadat de praeses van de organise rende vereniging, de heer E. L. Jans sen, de aanwezigen, onder wie een vertegenwoordiger van het Contact-Cen trum Bedrijfsleven en Onderwijs, met een kort woord had verwelkomd, kreeg als eerste spreker de Utrechtse hoog leraar prof. dr. M. J. Langeveld het woord. In een zeer boeiende en humo ristisch gezouten voordracht wierp spr. het licht op de sociale functie van het Middelbaar Onderwijs gezien in het as pect van verschillende onderwijsstel sels. Prof. Langeveld wees op de grote be langstelling, die de betrokken leeftijds groep momenteel allerwege krijgt en op de veelzijdige problematiek, die zij op roept. Deze jeugd, die in het kader van het onderwijs geplaatst moet wor den tussen Lagere School en Universi teit, heeft eerst in het begin van de achttiende eeuw de paedagogische aan dacht op zich gericht. In de loop der ja ren is door maatschappelijke behoef ten in dit onderwijsvacuum voorzien door de oprichting van verschillende speciale onderwijsstelsels. Het ontstaan van deze genres is dus bepaald door de sociologische structuur en door de eisen, die deze structuur te stellen had. Uit de aard der zaak verschilden de stelsels dus van land tot land en van tijd tot tijd. De paedagogische gewoon ten binnen het onderwijs vinden dus voor een belangrijk gedeelte hun wor tel in destijds bestaande sociologische en historische situaties. Zweden b.v. dankt hieraan zijn internatenstelsel, dat door dwang van technische omstandig heden, met name de enorme afstan den, die het frequenteren van een dag school onmogelijk maakten, in het le ven geroepen werd. Met de evolutie van de sociologische structuur van die tijd tot de hedendaagse is de paedago gische ontwikkeling in genen dele op gelijke voet gebleven, ook niet in Ne derland, zodat wjj thans het verschijn sel zien, dat bepaalde onderwijsstelsels ten aanzien van het doel, dat zij beogen, in min of meer sterke mate afwijken van de eisen, die de samenleving stel len moet. Spr. betoogde evenwel, dat dit feno meen, door hem, dat der historische inertie genoemd, niet uitsluitend nega tief gezien moet worden. Primo is een steeds hernieuwde adaptatie van het on derwijs aan de maatschappelijke eisen een onmogelijk verlangen en secundo is de bouw van de stelsels niet zo strikt, dat binnen de bestaande vormen een zekere paedagogische ontwikkeling niet te realiseren zou zijn. In dit verband wees spr. op het ontstaan van ver schillende corrigerende schooltypen als de zgn. Levensscholen en de Mater Amabilisscholen, die een nauwere aan sluiting tussen onderwijs en maatschap pelijke behoeften nastreven. Speciaal in de onderontwikkelde gebieden is het van het grootste belang, dat nieuwe stelsels van onderwijs uit de inheemse maatschappelijke en culturele toestand worden opgebouwd en dat men geen specifiek Westerse schooltypen wille keurig in vreèmde bodem inplant. Zaterdagavond hield prof. dr. St. Strasser, hoogleraar aan de r.-k. Uni versiteit van Nijmegen, een interessan te causerie ovei zijn ervaringen, opge daan tijdens een verblijf als gast-hoog- leraar in de herenigde Staten. Althans ten aanzien van het onderwijs waar schuwde spr. de toehoorders voor een overdreven bewondering voor dit land. Vergeleken bij het onderwijs in de West- europest landen vertoont het huidige Amerikaanse onderwijs een enorme achterstand, die ook binnen nationale verhoudingen de grootste problemen op roept. Speciaal het systeem van de fa cultatieve keuze van vakken heeft voor de m&atschappij zeer bedenkelijke gevol gen, zelfs wanneer men het heersende utilitarisme in het oog houdt. Spr. zeide echter ervan overtuigd te zijn, dat het Amerikaanse voik, eens tot beset van de grote achterstand op onderwijsge bied gekomen zijnde, ui staat moest wordei. geacht door haar enorme da- denkracht op korte termijn een omme keer te realiseren. Enkele leden van het Utrechtse Stu dentencabaret wisten vervolgens de aan wezigen nog ruim een uur met een écla tant programm bezig te houden. Ook uit deze hoek bleek de kritiek op het huidige onderwijs levendig te zijn. Zondagmiddag hield prof. dr. J. H. Robbers S.J. de derde er laatste lezing in het kader van deze studiedagen, met name over Leraar en Programma in de Onderwijsvernieuwing. (Als voorzitter van het Katholiek Paedagogisch Cen trum is Prof. Robbers ten nauwste bij deze vernieuwing betrokken). Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de werkzaamheden van de drie in Neder land gevestigde Paedagogische centra, de resultaten, die op het gebied der on- derwijsreformatie hierdoor ten aanzien van het L.O. en zij het in meer be perkte mate, voor M.O. en V.H.O. zijn geboekt en van de wijze, waarop zij haar plannen tracht te verwezenlijken. Er zijn plannen, aldus spr., om naast de bestaande onde-wijsstelsels nieuwe schooltypen te creëren en om bestaande maar ir zekere opzichten inadequate vormen van Middelbaar Onderwijs in de toekomst te laten verdwijnen. Spi. ontzenuwde de steeds weer opduikende verwijten, dat de onderwijsvernieuwing eerder een onderwijsvemieling zou moeten heten en wees op de behoedzaamheid waarmee men tot realisatie overgaat. Bovendien wijzen talrijke reacties op de goede instemming, waarmee reeds doorgevoerde hervormingen ontvan gen zijn. Er zal binnenkort te Praag een nieuw internationaal communistisch blad wor den uitgegeven, aldus heeft het blad „Rude Pravo" van de Tsjechoslowaak- se communistische partij gisteren ge meld. Het besluit tot het uitgeven van het blad, dat maandelijks zal ver schijnen, is genomen op een vrijdag en zaterdag te Praag gehouden con ferentie van vertegenwoordigers van „zekere communistische en arbeiders partijen". De partijen werden niet met name genoemd. Volgens „Rude Pravo" gaat het om een „theoretisch en voorlichtingsblad". Het laatste internationale communis tische blad „Voor een Duurzame Vrede, voor een Volksdemocratie" is opge houden te verschijnen, toen de Comin- form, waarvan het het orgaan was, in 1955 na Stalms dood werd ontbonden Het is volgens Reuter bekend dat er geen Joegoslavische communisten aan de besprekingen te Praag heb ben deelgenomen. Van gewoonlijk wel ingelichte zijde werd vernomen, dat wei vertegenwoordigers van de Fran se, de Britse en de Indische commu nistische partij op de conferentie aan wezig waren. Het officiële Joegoslavische blad „Bor ba" schrijft, dat de scherpe kritiek, die het vorige week heeft gepubliceerd op een artikel van de Russische maar schalk Koniev, onnodig is geweest. „Bor- ba" nam het vrijdag maarschalk Ko niev kwalijk, dat hq m een artikel, dat geplaatst was in het Tsjechoslowaakse blad „Rude Pravo", Joegoslavië niet noemde onder de landen die een bij drage hadden geleverd voor de over winning in de Tweede Wereldoorlog. „Borba" noemde toen Konievs houding beledigend voor Joegoslavië. Thans echter heeft het blad een ver klaring van „Rude Pravo" gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat Joegoslavië niet werd genoemd aoor een fout bij het vertalen van Konievs artikel. Advertentie Terugkeer van zelfvertrou wen en arbeidsvermogen. Verdwijning van angst, onrust en gejaagdheid. Mijnhardt's Zenuwtabletten Aan de institutionele beleggers, deel uitmakende van het Overleg in Beleg gingszaken, is verzocht niet in te schrijven op de nieuwe lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, waarop zoals bekend de inschrijving op 13 maart a.s. openstaat, aangezien deze lening niet voldoet aan de huidige eisen van het Overleg in Beleggingszaken. Volgens het emissieprospectus kan vervroegde aflossing voor de eerste maal op 1 april 1968 plaats vinden, de eerste 10 jaar dus niet. De beleggers, verenigd in het Overleg in Beleggings zaken, hebben kortgeleden juist gesteld, dat niet op langlopende leningen zal worden ingeschreven, wanneer in de eerste helft van de looptijd met een maximum van 15 jaar vervroegde aflos sing wordt toegelaten. Naar men mag aannemen zal een aanzienlijk aantal institutionele beleg gers, die verenigd zijn in het Overleg in Beleggingszaken, aan dit verzoek ge hoor geven. Kern* Corsetfabrlek (Hunkemöiler Lexis* Corsettenmagazfcnen) te Am- sterdam behaalde blijkens haar ver lies- en winstrekening over 1957 een Tijdens de slotbijeenkomst van de regionale conferentiecyclus van de katholieke middenstandsbond in het bisdom Den Bosch heeft prof. mr. C. P. M. Romme maandagmiddag een inleiding gehouden over „De politie ke positie der katholieken". De voorzitter van de katholieke Twee de Kamerfractie begon zijn rede met het geven van een algemene plaats bepaling van de katholieken in ons land, die in de laatste eeuw van Ne derlandse katholieken tot katholieke Ne derlanders zijn gegroeid. Het katholie ke volksdeel is echter bij de niet-katho- lieken onbekend en gevreesd. Voor de litiek, zo vervolgde prof. Romme, zijn t .ee dingen onmisbaar: de vorming van macht en het streven naar overleg. Orv we onbegrepen zijn en daarvoor ge vreesd, houdt men ons liever wat in toom dan dat men ons d ruimte geeft. Daarorr. moet >n wij zelf voor tegendruk zorgen en voor een redelijke plaats aan de Nederlandse dis. Aanvaard als Nederlanders stellen we ons var onze aaneensluiting uit open voor overleg dat in ons volk van min derheden nodig is om iets te bereiken. Macht en overleg zijn niet alleen nodig voor or e verdediging, maar ook voor de zorg voor de ander, voor het hele volk/waaraan wy een boodschap hebben te brengen. Sprekend over de feitelijke politieke invloed van het katholieke volksdeel wees prof. Romme erop dat van de hoofdambtenaren op de departementen slechts 12 pet. katholiek is. Deze ach terstand die geleidelijk vermindert is ten dele een gevolg van het relatief- ge, e aantal katholieke academici. „Meer katholieke academici", lijkt een juist parool, aldus prof. Romme, die op riep tot bezinning om daartoe te gera ken Ten aanzien van de zetelverdeling n het kabinet zei de katholieke frac tieleider dat de katholieken niet di eet genoeg betrokken zijn bij de so ciaal-economische sector. Op dit al taar is genoeg geofferd; in 1960 zal er in deze situatie verandering moe- komen. Na het te hebben betreurd dat vele voortreffelijke katholieke vak ministers na het vervullen van een ambtsperiode voor de politiek ver een gaan, wees prof Romme erop, dat dé K.V.P. bestand is gebleken te gen de doorbraak van buiten af: stem den bij de laatste twee verkiezingen vai voor de oorlog resp. 81.8 en 83.7 pet. van de geregistreerde katho lieken op de katholieke partij, in 1956 was dit 86.8 pet. Bij het protestant se volksdeel heeft de doorbraak enig effect geboekt, niet verontrustend maar wel zorgelijk. Voor de katho lieken ligt hier alleen een taak van sympathie, niet van inmenging. 'rot. Romme wees voorts op het be lang van samenwerking tussen politici en maatschappelijke en sociale organi saties. Ter. aanzien van de bezitsvor ming vroeg hij zich af of het geen tijd wordt voor een gezamenlijk concreet plan waarvan het zwaartepunt bij het bedrijfsleven ligt. Mgr. W. Bekkers, bisschop-coadju tor van Den Bosch, uitte zijn bezorgd- he over de wijze waarop wij met on ze talenten omspringen. Enerzijds gaat Vent verloren door een vasthouden aan star perfectionisme, anderzijds wor den jongeren door kortzichtige ouders aan het verdienen gezet. Is dezelfde ge ringe belangstelling die zich voordoet ter aanzien van jonge talenten ook met te zien op het gebied van het geloot, zo vroeg mgr. Bekkers. Er zijn, zo ver volgde hij, nog altijd leken die de ziet zo-g zien als een taak van de priester, e die het lekenapostolaat als iets aparts beschouwen. Ook aldus verspelen we talenten en mogelijkheden. De adel van h christendom in ons geeft ver plichtingen tegenover anderen, ook te- fenover alien die er buiten staan, aidus e bisschop. Ook mgr. mr. A. Diepenbrock, die een inleiding hield over „Emancipatie der katholieken?" wees op de apostolische opdracht die de katholieken in heel hun emancipatieproces behouden om de ee iheid var allen in Christus te bewer ken. Het vrijkomen ten opzichte van de anderen bindt hen tegelijkertijd toch ook weer aan die anderen. Hun vrij heid L tegelijk dienende liefde. Onder linge eenheid in liefde der katholieken in eigen kring is daarbij een eerste ver eiste. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door minister ir. H. Witte, staatssecre taris drs. W. Schmelzer, leden van Gede puteerde staten en tal van Kamerleden, werd opgeluisterd door het Brabants Kamerorkest. brutowinst groot 3.985.056 (4.008.025) Na aftrek van onkosten ad. ƒ2.785.273 (8.558.2541 blijft een v'msisaldo groot ƒ1.199,779 (1.450.099). Voorgesteld wordt voor belastingen en statutaire winstuitkeringen een bedrag van 631.795 737.200) te bestemmen, de algemene reserve te versterken met 100.000 waardoor deze wordt gebraent op ƒ500.000 en aan het pensioenfonds toe te voegen 60.000 100.000)- Ve der wordt, zoals bekend, voorgesteld een dividend van 17 (18) P°** De baiansstukken tonen aan, zo zegt de directie in haar verslag, dat het afgelopen jaar voor de onderneming to winstcijfer In procenten van de om zet echter lager. Prijsverhogingen van betekenis deden zich vrijwel niet voor. Echter wel een verhoogd aanbod. De trote voorraadpositie en de afnemen- e liquiditeit bfj de textielhandel ver oorzaakten een vermindering van de orderportefeuilles. De omzetten in de winkelzaken konden zich op hetzelfde niveau als in 1956 handhaven. Bij de trekking der 2%% premielening 1952 Rotterdam II wérd no. 129.232 Uitgeloot met f 100.000, no. 142.316 met ƒ25.000, no. 139.491 met ƒ5000, de volgende 5 nos elk met ƒ500: 119.275, 138.384, 166.309, 143.105 en 197.068. Voorts nog 592 nos. elk met 250.-. Blijkens mededeling van de Twentsche Bank is een voldoend aantal aandelen C. Hoyng ten verkoop aangeboden 5 110%, zodat het aanbod definitief is teworden. Met ingang van 12 maart a.s. unnen de aangemelde aandelen tegen betaling van de overnemingsprijs worden ingeleverd. Nog niet aangemelde aandelen kunnen I nog t/m 30 juni ten verkoop worden I ingeleverd. WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9.35-9.40 Waterst. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tttinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medi sche kron. 14.00 Strijkkwartet. 16.30 Gram. 17.25 Orgel, harp. viool en zang. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U Ethiek en techniek (eerste lezing). 19.10 Caus. VPRO: 19.30 V. d. jeugd VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Hoorsp. 21.45 Internat, finale Euro visie Song Festival 1958. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram 8.30 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Kon. Mil. Kapel. 10.05 Gram. 11.00 Gram. 11.15 Hoorspel. 12.05 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Oude muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Operafragmenten. 14.10 Gram. 15.30 Kamermuz. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.30 Koorzang, 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Caus 19.15 Orgeleonc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bidstond voor gewas en arbeid. 21.20 Gram. 21.35 Lichte muz. 22.05 Filmbeschouwing. 22.15 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl 23.20-24.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00-17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Zweedse TV-film. 20.30 Pools zang en danstheater te Parijs. 20.45 Muzikale film. 21.00-22.10 Eurovisie Son Festival 1958: Int. Finale ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Dansmuz. 14.40 Gram. 18.00 V. iÏ'T3- 19 43 Volksdansen. 20.00 Gram. 23.15 Ork. conc. ENGELAND, BBC Light progr.. 1500 en 247 m: 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. a. kind. 16.00 Lichte muz. 16.45 Vanéte-ork. 17.45 Ork. conc. 19.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en vera, progr. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.00 Lichte muz. 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws. en lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Solistencone. 13.15 Zangplaten. 16.00 Symf. ork. en so list. 17.35 Amus. muz. 19.20 Volksmur 21.15 Solistencone. 22.10 Lichte muz. 23.15 Muz. nachtprogr. 0.10-1.00 Lichte muz. FRANKRIJK, progr. III (Nat progr.) 280 en 235 m: 12.00 Symf. ork. en soliste. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.05 Con cert. 16.55 Gram. 23.10 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.15 Gram. 16.02 Gram. 16.15 Omr. ork. 17.10 Kamermuz. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 20.00 Omr. koor en -ork., m.m.v. sol. 22.35 Kamermuz. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Gram. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 17.10 Gram. 17.30 Kamermuz. 17.50 Gram. 18.30 Jazzmuz. 20.40 Gram. 21.00 Grote Eurovisieprijs 1958 v. h. Europese lied. 22.30 Gram. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.25 V. d. jeugd. 17.50- 18.00 V. d. vrouw. 19.00-19.30 Hier und Heute. 20.00 Journ. 20.15 Weerber. 20.20 Rep. 21.00 Grote Eurovisieprijs 1958 v. h. Europese lied (Eurovisie). FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 De socialistische gedachte 19.30 Sport v. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.30 Film- progr. 21.00 Eurovisie: Grote Eurovisie prijs 1958 v. h. Europese lied. 22.10 Lite rair progr. 22.40 Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 16.00 Lekenmoraal en -filosofie. 19.30 Nws. 20.00 Kaleidoscoop. 20.30 Keersken in de Lanteern, TV-film. 20.45 Liszt in Rome, stemmingsbeeld. 21.00 Eurovisie: Finale Grote Prijs van het Europese Lied. 22.10 Nws. en journ. I 74RILIIN(^nkeElNlo°' 315 Tl?'199^8^ Koo^ A 22-31, B 11-17. Breekpeen A loüia B 17—26, C 16—20. Prei A 45—64, b 32 ir Radijs 30—37. Schorseneren A 44—so r 33—38. Sla, kas A 29.80—36 90, B 23.50- 25.50, C 18—19.50. Uien B 26. Witlof a i 72—83, A IX 70—80, B I 74—86, B II 69—84 Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos VEILING POELDIJK, 10 mrt. Sla A f 28.00, A II f 18.50—26.00, B f 21.50—24.00. B II f 16.00—21.50 C f 17.50—19.00, C II t 12.50—15.50, per 100 stuks. Alicante f 5.20, andijvie II 7078 ct., idem afw. 52—60 ct., spinazie f 0.74—1.02, stoofsla f 1.08—1.19. prei A 76—100 ct. A II 47—58 ct. B II 31—49 ct., boerenkool 2743 ct., spruiten II 6368 ct., schorseneren A 4852 ct., B 2830 et., alles per kg., selderij f 7.5013.00, peter selie f 20.0024.00, radijs f 42.00, idem II f 28.00. raapstelen f 8.0012.00, alles per 100 hos. Aanvoer: andijvie 8000 kg., spinazie 7000 kg., prei 3000 kg., sla 14.000 stuks, sel derij 12.000 bos, peterselie 3000 bos, raap stelen 16.000 bos. EIERMARKT APELDOORN, 10 mrt. Aan voer circa 165.000 stuks. Kleine eieren f 9.00 —11.00 en grote eieren f 11.7512.50 per 100 VEILING TIEL, 10 mrt. (Resp. Ie en 2e soort) appelen: eisdener klumpkes 8486 5055. goudreinette 116112 86—111 a sor tering 117125, jonathan 102104 8096, a sortering 108112, keuleman rode 4871, laxtons superbe 99101, dijkmanszoet 75 77 5360, jasaappel 8082 5372, zuur kroet per 100 kilo 42304400. Peren: beurre elairgeau 3574, brederode 101—107, sint remy 102104. Champignon 335345. Groenten: prei 3243 1014. rode kool 910, uien 67 (alles in cents per kg, tenzii anders vermeld). VEEMARKT AMSTERDAM. 10 mrt. Aan gevoerd 297 runderen eerste soort f 3.15— f 3.40, tweede soort f 300f 3.10, derde soort f 2.55—f 2.85 per kg geslacht gewicht, grote aanvoer, eerste kwaliteit duur; 215 varkens eerste soort f 2.15—f 2.20, tweede soort f 2.05f 2.13, zware varkens f 1.95 f 2.05 per kg geslacht gewicht, prijzen duurder; 66 nuchtere kalveren f 1.35 r 1.45 per leg levend gewicht, 1 graskaU, geen notering. PAARDENMARKT UTRECHT, 10 mrt. Aangevoerd 322 paarden. De prijzen waren voor: luxe paarden f 900 tot 1275, werk paarden f 750 tot 1150, oude paarden f 700 tot 975, 3-jarige paarden f 700 tot 1075, 2-jarige paarden f 600 tot 875, veulens f 300 tot 550, hitten f 500 tot 825, slacht- paarden f 2.10 tot f 2.30 per kg si. gew., ]onge slachtpaarden f 2.35 tot f 2.60 per kg sl. gew. MARKTBERICHT PURMEREND, dinsdag II maart. 14.000 eieren. Kippeneireren f 10.50 tot f 11.50 per 100 st., 3000 eenden eieren f 9.per 100 st. Veemarkt Run deren totaal 640 stuks. 220 vette koeien f2.20 tot f 3.15 kg matig, 233 gelde koeien f 450 tot f 870 st. stug, 160 melkkoeien f 875 tot f 1060 st. kalm, 24 pinken f 350 tot 590 si:, stil, 3 stieren geen notering. 25 vette kalveren f 1.75 tot f 2.10 kg stug, f 30 tot f 50 st., 1045 nuchtere kalveren slacht f 1.— tot f 1.25 kg matig, nuchtere kalveren fok f 65 tot f 130 st. matig, vette varkens slacht f 1.70 tot f 1.80 kg stug. vette varkens zouterij f 1.60 tot f 1.66 kg stug, vette zeugen f 1.40 tot f 1.58 kg stug. biggen f 40 tot f 70 st. goed. schrammen f 60 tot f 100 st. goed. 24 fokzeugen f zsu tot f 350 st. stil, 481 schapen vette f 80 tot f 120 st. betere handel, overhouders f 55 tot f 80 st., vette lammeren f 70 tot f 115 st., 21 bokken en geiten f 10 tot f 50 st. matig, 17 paarden f 450 tot f 900 st. stil, 2700 oude kippen en hanen, wit en rood f 2.00f 2.0 kg, 500 oude kippen en hanen blauw f 2.05f 2.10 kg., 3200 jonge hanen d 5 ALHENA 11 te Santos. ALWAKI 11 te Alexandrië. AMSTELLAND 10 v. Marseille n. Genua. ANDIJK 10 v. Houston n. N. Orleans. BALI 11 te Houston. BOISSEVAIN 10 V. Penang n. Mauritius. n?ïlITA 11 te Baiboa. 'I r iïïï?OUNKUST 10 V. Freetown n. Havra. i ra 10 v- Mobile n. Pto. Barrios. FKeIlANDtiV x^XngSes' M GAASTERLAND tl te R de Jan. HEELSUM P- lfJ Oucss. n. Houston. JOH. v. OLDENB. 10 v. Aden n Suez, KENNEMERLAND 11 v. Vitoria n. Ilheos. KHASIELLA 10 V. Trimd. n. Landsend v.o. LIBERTY BELL 10 V. Suez n. M. al Ahm. LOMBOK 10 v. Beira n. Dar es Salaam. MARTEKERK 11 te Genua. MUNTTOREN 10 v. B. Aires n. Curasao. MYLADY 10 v. Freetown n. Hamb. N. A'DAM 10 v. New York n. Kingston. OOSTKERK 10 v. Singapore n. Bangkok. ORANJEFONTEIN 10 te Antw. ORION 11 te Beyrouth. POLYPHEMUS 11 te Djeddah. SALATIGA 10 v. Bombay n. Cochin- S1BAJAK 11 v. Wellington n. Sydney- SLIEDRECHT 11 te Pta. Cardon. STRAAT MALAKKA 11 te Durban- TAPPANZEE 10 te Houston. TARIA 11 te Cabadan. Parang. TEIRESIAS 10 v. Pt. Swettenh. "Houston? WOLTERSUM 10 v. Bermuda n- »ous CISTULA 11 te Surabaja. CLAVELLA 11 te Sydney. MERWEDE 10 te Liverpool ,__0 MINJAK 10 v. Singapore n. Pnompenh. OVULA 11 te Bangkok. TEGELBERG 11 te Pt. Elizabeth. TJIKAMFEK 11 te Yokohama. TOMORI 10 v. Pt. Swettenham n. Singap. WONOSARI 11 te Aleppey. AMSTELSLUIS 10 te Abadan. ARENDSKERK 10 v. Aden n. Suez. HESTIA 10 te Pto. Ordaz. HOUTMAN 14 v. Hongkong t» Singap. ver\». laagkehk ii te Suez. LAURENSKERK p. 10 Lissabon n. Genua. LIEVE VROUWEKERK 10 te Abadan. NIAS 11 te Surabaja. OLDEKERK p. 10 Kp. Finist. n. Antw. ORANJE 10 v. Suez n. Aden. PRINS ALEXANDER p. 10 Kp. St.-Vlncent n. Limasol. RADJA 10 te Aden. STAD ALKMAAR 11 te Antw. SUMATRA 10 v. Pt. Sudan n. Suez WILLEM RUYS 11 te Suez. ZAANKERK 11 te Tsingtao. TRITSUM 10 te A'dam. blauw f 1.80—f 2.10 kg, 300 jonge eenden f 1.75—f 2.50 st., oude eenden f 1.00—f 1.20 st.. 300 konijnen f 2.00—f 8.00 st., konijnen 2.00—f 2.25 kg. COPRATERMIJNMARKT AMSTERDAM' 10 mrt. Stemming: kalm. Omzet: nib". Noteringen: alle onveranderd (68%). 10 mrt. Stemming: kalm. Omzet: 60 ton. Noteringenalle onveranderd. LIJNOLIETERMIJNMARKT ROTTERDAM 10 mrt. Voorl. omzet: nihil. Noteringen, mrt. 95.65 (93.50). mei 95.65 (94.35). JUU 96.50 (95.25), sept. 96.25 95.00). rRi&viuARKX AMSTERDAM, 10 mrt, GRAANMARKT witte tarwe 27.50-28.40 R^de tarwe idem, zomergerst 27.25—27.50! haver 30—25. groene erwten 23-29, karwij- zaad 51—59, blauw maanzaad 140—187.50. HOGE PRIJZEN 15.000 14005 f 10.000 1368° f.6®90-, Ho?2 ]0Ü0 4558 5021 7604 12589 17914 ƒ400 4386 4475 8042 11284 11778 15652 16468 18681 18766 200 1291 2255 2596 2917 4020 4187 4342 4870 4873 5460 7011 9887 9914 10301 10472 11047 11241 11651 12075 12092 15045 15597 16584 16905 17703 18570 18704 79021 19601 19704 19970 20106 20125 21443 21446 21472 PRIJZEN VAN ƒ80.— 11070 078 139 141 224 367 375 392 437 493 1070 157 197 199 247 281 420 464 715 2013 034 175 272 315 376 415 429 444 650 paü (jTl y 3005 170 178 191 201 287 424 556 600 670 ghl 961 4034 042 114 140 216 231 267 314 501 538 *593 767 887 926 939 966 971 «t'Oö 040 068 090 107 205 217 341 413 493 01*1 (w 6ÏÏ2 Ï5Ï 152 f87 423 427 467 510 514 598 6J9 743 906 932 954 7029 031 107 209 275 349 444 455 491 530 569 760 8000 8110 244 259 400 565 785 911 961 983 9013 223 240 271 351 392 443 489 555 652 684 811 865 944 983 10023 118 175 186 463 515 521 560 563 592 681 699 796 871 884 662 764 784 953 12028 043 071 158 379 434 469 617 670 707 782 822 849 895 972 18005 056 210 297 339 384 450 514 598 776 862 14040 051 161 191 443 549 592 734 784 952 995 13099 193 525 639 727 733 793 795 814 855 933 16014 018 150 190 296 318 338 390 480 607 636 732 17212 305 541 692 S72 881 915 955 18194 252 272 427 588 715 803 834 873 880 19158 165 318 472 515 536 699 919 936 20044 140 227 310 435 454 541 550 557 594 602 849 866 893 21069 097 159 232 241 309 373 554 598 706 761 801 812 902 961 NIETEN 1024 028 170 180 381 451 729 744 906 911 2078 080 319 366 625 640 758 762 960 972 8026 065 203 211 467 480 737 757 4022 032 346 356 631 642 872 877 991 8008 010 204 229 496 515 673 676 870 892 6008 028 408 409 691 710 982 7005 009 274 293 560 578 747 766 960 964 8010 013 202 234 436 505 651 684 971 986 9005 018 275 319 331 347 504 511 721 751 880 948 10O10 011 271 278 417 427 544 560 769 804 930 943 089 095 182 187 473 486 770 805 921 942 129 141 385 405 647 666 763 776 102 138 143 233 234 294 503 580 606 834 844 862 945 989 151 161 184 455 491 531 706 719 724 782 797 840 078 091 141 279 324 391 483 575 605 819 828 865 066 095 176 377 380 394 644 699 739 879 883 884 151 156 398 423 626 665 908 913 210 250 456 490 811 826 919 929 148 153 166 327 359 368 637 655 659 867 885 893 274 293 294 536 566 613 726 727 750 851 862 901 177 188 196 444 447 463 684 720 735 935 952 256 265 302 563 564 587 837 838 858 942 955 988 020 037 255 305 561 585 681 699 907 918 071 142 438 445 717 734 069 086 310 327 586 622 724 752 927 959 143 173 454 466 741 760 132 151 449 472 627 628 772 796 980 224 334 606 612 872 904 177 184 473 474 647 651 847 867 344 358 615 682 910 917 055 094 103 109 144 145 170 263 321 337 358 361 392 447 517 528 589 598 627 636 650 656 657 740 788 794 810 860 869 885 901 950 027 034 070 091 118 120 141 188 254 275 308 327 343 345 358 418 531 569 575 591 592 607 627 643 758 772 778 824 895 934 952 964 063 068 328 381 387 541 574 757 778 964 986 019 022 279 313 433 437 569 610 803 817 079 087 100 124 142 198 391 405 582 602 780 813 989 999 025 146 319 340 446 454 660 677 819 842 406 423 426 444 618 650 681 689 816 853 862 866 169 180 260 265 379 391 394 397 473 476 509 527 690 751 754 758 865 867 882 927 11025 035 448 478 705 706 866 908 12024 048 389 413 630 635 839 841 13018 019 187 209 472 482 746 808 964 972 14057 058 234 289 618 619 944 959 15031 047 308 354 607 616 774 865 16009 048 159 218 349 418 662 668 882 892 17004 022 231 241 400 431 682 737 861 886 18008 081 213 218 431 448 567 592 767 774 897 903 19018 053 403 405 634 640 876 886 20064 082 299 346 574 581 742 754 868 921 21009 071 321 339 804 811 999 075 085 494 529 728 733 912 918 094 118 448 477 680 732 888 909 029 034 254 293 500 542 828 829 973 096 101 311 321 645 655 970 972 077 094 359 378 668 683 907 936 069 075 241 243 425 432 677 682 898 910 039 059 278 288 464 580 738 739 892 940 103 134 247 292 475 489 596 650 788 793 906 912 070 117 452 470 669 694 895 906 107 123 386 387 604 610 766 771 949 963 109 125 374 539 818 827 096 118 193 545 576 595 735 757 769 941 982 135 163 239 506 511 536 744 775 788 918 959 984 052 058 080 308 312 314 591 604 617 837 859 896 111 119 134 344 420 462 714 825 826 984 111 178 214 381 406 475 708 716 724 944 961 971 076 079 111 262 276 307 504 532 595 691 708 741 916 923 948 060 068 071 289 298 314 596 599 617 769 777 779 950 996 147 162 181 293 302 315 494 495 514 658 694 703 806 821 825 976 161 209 234 491 507 523 745 796 812 911 945 962 124 164 185 404 453 489 621 633 656 795 803 805 158 164 211 549 552 569 845 887 933 306 334 419 611 616 680 835 857 865 243 349 366 538 554 601 813 834 835 988 996 108 112 113 356 438 448 620 668 677 912 922 932 222 225 231 463 479 495 863 881 920 253 268 286 522 527 550 746 749 769 984 994 135 144 145 310 333 347 600 617 632 764 793 805 970 080 151 222 369 370 371 623 624 629 808 826 853 182 184 204 346 366 421 536 556 565 737 744 754 844 866 881 280 287 296 542 571 631 816 843 869 224 252 265 502 527 547 «64 717 725 806 825 236 237 265 580 591 TB* 950 957 871

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4