Alle Menschen werden Brüder Club du Théatre des Nations EMIGRANTEN FILMAVOND OMROEPERS Oprichting van Nederlandse afdeling Halitran-capsules handig en afdoend! Groot regionaal middenstandsappèl RUYS Co. DINSDAG 11 MAART 1958 PAGINA 6 Alle Menschen werden Brüder, zo begint zoals gij weet het slotkoor van Beethovens Negende. Het staat in de tekst als een werkelijkheid, waar over eenvoudig niet meer valt te praten. Nu weten wij al sedert de afkondiging van de Tien Geboden, dat die broederschap er dient te komen. We hebben ons royaal de tijd ervoor kunnen gunnen, maar we zijn er niet bijster mee opgeschoten. Het is er om zo te zeggen nog niet van gekomen. En toch weten we, dat broederschap voorwaarde is voor een volkomen leefwaardig mense lijk bestaan. Helaas, reeds Sören Kierkegaard ver zuchtte: „das Schrecklichste im Menschen ist dasz er alles wissen kann ohne mit dem geringsten angefangen zu haben Of het nu komt doordat Beethoven dat „Alle Men schen werden Brüder" in Wenen getoonzet heeft, kun nen wij niet zeggen. Wat wij wel kunnen zeggen is, dat het met die broederschap in Wenen lukt. Onder de jongeren tenminste en om precies te zijn onder de leden van de österreichische Jungarbeiter Bewegung. Die zijn il. een jaar of twaalf geleden begonnen als broeders te leven en het blijkt dat ze daar langzamer hand ervaring en aardigheid in hebben gekregen. Ze hebben ondervonden wat ze individueel bereiken door voor elkaar te leven en te werken. Hun eerst zo kleine broederschap is een grote geworden. Zij is bui ten Wenen en zelfs al buiten Oostenrijk getreden. Die Oostenrijkse Jungarbeiter zijn er intussen heilig van overtuigd geraakt, dat ze op deze manier een Euro pese eenheid maar dan een échte tot stand kunnen brengen en ze hebben ons laten zien, hoe ver ze daar in die twaalf jaren al mee gevorderd zijn; heel concreet en geweldig hoopgevend. Bioscoop-exploitanten ter bedevaart Zaak van kranten puzzel in cassatie Promotie te Utrecht Onderzoek naar suikerziekte- verwekkend dieet Passage-voorlichtings- Betrekkingen gevraagd Betrekkingen aangeboden Te huur gevraagd Woningruil Zaken en Huizen Te koop gevraagd Te koop aangeb. Watersport Lessen Auto's, Motoren, Bromfietsen e.d. Diversen JONG EUROPA IN DE BROEIKAS Het slot Millet Eichholz aan de Liinzetstrasse te Wenen wordt na restauratie en verbouwing het representatieve deel van het Europahaus. Het is in elke branche bekend, dat nood en ellende in een mens krachten losmaken, waarvan de aanwending soms in wijde kring het geluk bevor dert. Nu dan; de österreichische Jung- arbeiterbewegung is ontstaan midden in de ellende van het Wenen ten tijde van wat wij de Bevrijding noemen maar wat voor de Oostenrijkers slechts de Ver wisseling was. De Duitsers maakten plaats voor de Russen en daarmee voor een niet te beschrijven misère, mo reel nog stukken erger dan materieel. Tienduizenden mannen waren uit We nen weg. De wederopbouw moest be ginnen maar men had er lang, lang niet genoeg werklui voor. Op zekere dag meldden zich bij de begaafde en gefortuneerde dr. Bruno Buchwieser, een der restaurateurs van de Dom, een stuk of vijf dakloze Heim- kehrer; jonge kerels, ongeschoren, geen schilling op zak, vodden aan het lijf. Ze hadden vroeger in Wenen gewoond, maar hun familie en hun huis en zelfs de buren waren nergens meer te vin den. In zulke omstandigheden staat een mens raar te kijken. Dr. Buchwieser, die met zijn 28 ja ren toen al ?en angstig wankele ge zondheid bad, ontfermde zich over de jongens. Op zichzelf was dat niets bij zonders, integendeel, want Herr Dok tor kon de knapen voortreffelijk gebrui ken bij het opknappen van de Sankt Ste fan. Hij begon dus met de jongens werk te geven, maar alvorens ze een hand mochten uitsteken, nam hij ze mee de stad in, onthaalde ze voorzo ver er toen wat te onthalen viel, stak ze in de 'deding en ging met ze mee op zoek naar een onderdak. Dat von den ze in -■en uitgewoond, ten dele in puin gebombardeerd voormalig patri ciërshuis in de Himmelspfortgasse. Ze gingen het primitief bewoonbaar ma ken en dr. Buchwieser liet intussen de Dom de Dom. Der liebe Herrgott was ongetwijfeld bereid even te wachten. Van Dr. Bruno Buchwieser, „staatshoofd" van Hoch Leiten. hemelse zijde zijn over dit uitstel dan ook nimmer klachten binnengekomen. Dr. Buchwieser, opgevoed in de school der Jezuïeten, was in het leger geweest; bij een Tankdivision. Hij, de fijnbeschaafde jongen, had leren vloe ken en reeds in de oorlog vervloekte hij de oorlog. Met zijn kornuiten had hij zich afgevraagd, hoe het mogelijk was, dat ein einziger Kerl zulk een to tale menselijke ravage in het oude Europa kon aanrichten. Als dat moge lijk bleek, waarom zou het dan ook niet andersom kunnen. Waarom zou een team gelijkKestemde knapen niet een beter Europa kunnen scheppen? Be lachelijk. Toch moest het kunnen. Toen dr. Buchwieser zijn Heim- kehrer in de Himmelspfortgasse had geïnstalleerd en op een avond met hen samen was, schoot deze theorie hem weer te binnen. Kort en goed, ze stichtten die avond de österreichi sche Jungarbeiterbewegung en stel den die open voor jongens, die bereid waren God e erkennen en de mens als Zijn evenbeeld, respect te tonen voor eikaars eigendom, ridderlijk te zijn jegens die Madchen, oprecht te genover iedereen en bovendien elke dag een goede daad te verrichten. Dit alles met het doel, het aanzien te ge ven aan een nieuwe Europese mens, die oude christelijke deugden in zijn practische leven demonstreert. Maanden gingen voorbij. De vijf Heimkehrer hadden lotgenoten aange trokken; het grote huis in de Himmels pfortgasse was een jaar later tjokvol. Kardinaal Innitzer, die er niet ver van daan woonde, was eens komen kijken Hij was opgetogen over de sfeer onder de jongens. De Eminentie sprak in wij de kring over de nieuwe Beweging. Toen kwam een andere gast; Bonds kanselier dr. ir. Leopold Figl. Ook hij kwam zeer onder Je indruk en roemde de sfeer onder de jongens. Minister dr. Eduard Heindi, een der populairste We ners na Kaiser Franz Josef, kwam kij ken en toen hij enkele maanden later stierf en heel Wenen hem oprecht ge troffen uitgeleide deed, bleek in zijn testament de volgende ontroerende clausule te staan: Bloemen': Ik ben er altijd dol op gewees zolang mijn ogen zich eraan konden verrukken en zolang ik haar geur kon opsnuiven. Na mijn dood blijft mij niets van haar pracht over, Ik hoop, dat ze zullen veranderen in fondsen, die zullen toevloeien aan een waarlijk edel doel; het Jungarbeiter- dorf Hoch Leiten van dr. Buchwie ser". De faam van de Beweging verbreid de zich over de grenzen en zelfs over de Atlantische Oceaan. Op zekere dag kreeg de Himmelspfortgasse nl. bezoek van niemand minder dan de beroemde stichter van Boys Town, Father Flan- nigan. On: kort te gaan; hij gaf geld voor de stichting van een nieuw Heim. Een geschenk regelrecht uit de hemel, want nauwelijks was Father Flannigan naar Berlijn vertrokken of de stad We nen vorderde het huis in de Himmels pfortgasse vanwege de woningnood. Een zeldzaam gelukkige tegenslag, want nu moest Herr President dr. Buchwieser zonder uitstel doen wat hij slechts na zeer lange tijd gedurfd zou hebben; een Jungarbeiterdorf stichten. Hij wist de president van de öster reichische Handelskammer, dr. Karl Ritter von Kink, voor de beweging te begeesteren en verwierf de middelen de Doktor droeg trouwens ook uit eigen middelen een fikse portie bij om het 35 hectare grote landgoed van baron Gutmann in Hoch Leiten aan te kopen; een op hoge heuvels gelegen pa radijs, 20 km van Wenen, met bij hel der weer een majestueus panorama over de nog altijd keizerlijke hoofdstad van de republiek. Op dat verrukkelijke landgoed verrees het eerste Jung arbeiterdorf. Ruim tweehonderd jonge metselaarsknechts, studenten in de me dicijnen, studenten in de sociologie, timmerlui, schoenmakers en aankomen de gymnastiekleraren bouwden daar eigenhandig in hun vrije uren leuke hui zen, elk voor 24 jongens. Op 29 juni 1952 werd het dorp plechtig ingezegend door de geliefde beschermheer van de Be weging, dr. Theodor Kardinaal Innit zer in aanwezigheid van „Jungarbei ter" bondskanselier dr. ir. Leopold Figl, de president van de Bondsraad, dr. Fe lix Hurdes en een ganse reeks waar achtige prominenten. De Jungarbeiterbewegung wordt de mocratisch bestuurd door een democra tisch gekozen eigen „regering". Dr. Buchwieser is „staatshoofd". In het parlement hebben de patres familias van elk der huizen van het dorp zitting. In een van de huizen is zo'n pater fami lias een student, in het andere een aan komend schoenlapper, in weer een an der een metaalbewerker. Het eigen mi nisterie van „Economische Zaken" zorgt voor de aankopen van levensmid delen tegen extra lage tarieven. Ook wie laat van zijn werk uit Wenen thuis komt kan bij Economische Zaken te recht voor zijn warme hap. Die huizen zijn voortreffelijk geoutil leerd; royale wasgelegenheid, biblio theek, studeervertrek, ontspannings- en discussielokaal. Elk slaapvertrek wordt gebruikt door een oneven aantal jon gens, dit om sommige ongewenste din gen tegen te gaan. De jongens, die geen werk in de stad hebben, leren in hun dorp een vak aan de „plaatselijke" am bachtsschool. Het dorp heeft twee ker ken; een katholieke, die op een heu vel staat en een protestantse, die in de heuvel is gebouwd. In Hoch Leiten steunt het katholicisme dus op het pro testantismeIn de muur van die pro testantse kerk is een graf gereserveerd voor de katholieke dr. Buchwieser. „ik wil door dat gekke besluit demonstre ren, dat protestanten en katholieken broeders zijn. Wij vormen geen kerk gemeenschappen, maar mensen; de Europese mens van straks, wissen'S? Wie kan in deze ideale gemeenschap terecht? Wel, elke goeie kerel zonder thuis, maar met onbesproken levens wandel en aanvaarding van de ethische grondregels van de Beweging. De be zoeker mist er onwillekeurig de Wiener Madl. Toch is ook aan haar gedacht. De lieverdjes hebben een eigen Heim in de stad. Om in het dorp te mogen wonen, werken en leren, te mogen eten en ple zier hebben, moet een belachelijk lage contributie uit het loon worden be taald, als het er aan zit. En als die jongens trouwen en Hoch Leiten verlaten? Wel, de Beweging weet dat zoiets gebeurt; dat de Jung arbeiter verkering krijgt en wil trou wen. Welnu, In dat geval staat er in Wenen een huis voor hen! Een eigen huis, dat dt Jungarbeiter heeft kun nen kopen dank zij een staatscrediet met een looptijd van driekwart eeuw. Comfortabele huizen met gemeen schappelijke wasserij, ontspannings- en discussielokaal. Machtige flats, stuk voor stuk trefpunten voor Jung arbeiter. En in Hoch Leiten komt weer plaats voor andere stakkerds, die alleen in de wereld staan. Wij Nederlanders hebben met Hoch Leiten te maken, want nog dit voorjaar wordt in dat verrukkelüke Jungarbei terdorf het Gelderlandhaus geopend! Ook door de jongens zelf gebouwd van de 120.000 die Gelderland bp el kaar bracht voor de Hongaarse vluch telingen. In dit huis komen dan ook Hongaarse jongens te wonen, gelijkbe rechtigd met de anderen en met een eigen afgevaardigde in het „parlement" van Hoch Leiten. Eens zuilen die jon gens het dorp verlaten en dan komt het Gelderlandhaus vrü voor Nederlandse jongens, die in Wenen werken. Dit Gel derlandhaus heeft zo stimulerend ge werkt, dat Hoch Leiten straks hoogst- waarschünlijk ook nog een Zwitserland- haus en een Noorwegenhaus en een Ita- liëhaus za! hebben. Dan zullen de jon gens van Oostenryk en Nederland, van Zwitserland en Hongarije, van Noorwe gen en Italië vrienden zijn. Alle Men schen werde Brüder. De komende Europese mens Ja, natuurlijk, dan zal er tenslotte een Europahaus nodig zijn. Welnu, het is in wording. Reeds is de Beweging mede- enaresse van 't heerlijke „arokpaleis- je Miller Eichholz aan de Linzerstrasse in Wenen, gebouwd door Fischer, de ar chitect van Schönbrunn. Dit paleis is op het ogenblik representatief en ad ministratief hoofdkwartier van de Be weging, maai straks van de stichting Europahaus een prachtig en doelmatig, Een der fraaie woonhuizen van de beweging. Elk der 25 gezinnen, die erin wonen, heeft een flat in eigendom, dank zij een renteloos krediet van de staat met een looptijd van 75 jaar. hypermodern reuzenhotel, dat gefinan- cierd wordt door de Oostenrijkse Staat, de österreichische Handelskammer en de österreichische Jungarbeiter Bewe gung. Over drie jaar is het klaar. Dan kunnen 500 jongens en meisjes uit alle landen van Europa ër voor een habbe- krats logeren, studeren, zwemmen en zelfs een saunabad nemen. Ze kunnen er discussiëren over een Europa van broedèrs en 's avonds vlak voor de deur de tram nemen nach Wien, naar de Staatsoper, het Burgtheater, het Aka- demietheater, de Wiener Philharmoni- ker, het Operettenhaus en daar genie ten van een cultuur, die dodelijk be dreigd wordt door christelijk en on christelijk materialisme, maar die be houden en overgeleverd zal worden aan de Europese mannen en vrouwen van straks. Tenminste als het aan dr. Buchwieser ligt en aan allen, die hem daarbij willen helpen om „voor God en Europa" het Beethovenwoord waar te maken: Alle Menschen werden Brüder. JAN KESSELS. Het katholiek bezinnings-centrum voor bioscoop- en filmexploitanten organi seert van 14 tot 26 april een bedevaart Naar Rome. Een vertegenwoordiging van Duitse en Belgische katholieke exploi tanten heeft zich daarbij aangesloten. De deelnemers zullen vermoedelijk door de H. Vader in speciale audiëntie wor den ontvangen. Er zal een bezoek worden gebracht aan Cinecitta, het centrum van de Ita liaanse filmindustrie, in het bijzonder aan Cinecitta, het centrum van de Ita- momenteel doende is met het opnemen van de film Ben Hur. In het museum Boymans te Rot terdam wordt van 15 maart tot 27 april een tentoonstelling gehouden van schilderijen en gouaches door Jan van Heel. In Rotterdam en Amsterdam zijn zater dag en maandag de eerste van de drie vergaderingen gehouden, die ten doel hebben de prichting van een Ne derlandse afdeling van de „Club du Théatre des Nations. De bedoeling van deze middag werd achtereenvolgens toegelicht door jhr. mr. P. J. W. de Brauw, Bob de Lange en mevr. F. M. Wijckerheld Bisdom-Bruyn. De genodigden kregen tussen de toe- spruakjes door een film te zien, door de regisseur Guillon samengesteld en die een beeld geeft van de prestaties van de verschillende deelnemende troe pen aan de voorstellingen in Parijs. Tal van ensembles traden op in frag menten uit de stukken die zjj speelden. Daaronder was ook de voorstelling van Oidipoes door de Nederlandse Comedie. De film in kwestie kan men beschou wen als een stomme film, door com mentaar en muziek begeleid. Een en kele maal kwamen ook de spelers aan het woord, maar dat was een uitzon dering. Uiteraard moesten de voorstel lingen nogal fragmentarisch blijven. Hun aantal was te groot om een ge trouw beeld te kunnen opleveren van de afzonderlijke verrichtingen. De bedoe ling was blijkbaar veeleer de nadruk te leggen op de grote hoeveelheid van de deelnemende troepen dan op de kwali teit van het werk. Een uitzondering mocht de prestatie van het Chinese en semble genoemd worden, dat dan ook door zijn virtuositeit uitmuntte. Men kan zich een spirituelere film expressie van al dat materiaal voor stellen, maar als het inderdaad alleen de bedoeling is geweest, te wijzen op de grote en gevarieerde deelneming, dan kan de film geslaagd worden ge noemd. In alle geval kan de film een bijdrage leveren tot de opneming van een Nederlandse Club du Théatre des Nations. Medegedeeld werd o.a. dat het Théatre des Nations op 25 maart te Parijs zijn vierde achtereenvolgende seizoenpro gramma zal aanvangen. De reeds be staande Franse club wil een inniger in ternationaal contact tot stand brengen en daarom, voorlopig, ook in Engeland, Italië en Nederland een ^deling stich ten. Het gaat hierbij niet alleen om to neel, maar ook om ballet, opera en in bepaalde gevallen ook de film, doch voorts niet in de laatste plaats tevens om het contact van de clubleden onder ling. Het lidmaatschap, zo verzekerde men, waarborgt belangrijke reductie op de toegangsprijzen men zou in zekere zin van internationale uitkoopvoorstel lingen kunnen gaan spreken al zal men er van uit moeten gaan, dat de doel stelling van 't lidmaatschap van ideéler kwaliteit dient te zijn. Voor Nederland wil men ten hoosste tot 1000 leden komen, anders vreest mra dat de organisatie met te overzien zal zijn. Met wil in vele gevallen gemeen schappelijk naar Parijs gaan al kan men ook als enkeling op vertoon van het bewijs van lidmaatschap in Parijs facili teiten krijgen en, als het gelukken mocht, er ook huisvesting ontvangen. In Nederland is een voorlopig bestuur gevormd, waarvan mevr. F. M. Wijcker held Bisdom-Bruyn (Noordeinde 130, Den Haag) secretaresse is. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft vandaag conclusie genomen in de zaak tegen de hoofdredacteur van een landelijk ochtendblad, die verant woordelijk is gesteld ten aanzien van het publiceren van puzzels in dat blad. In casu gaat het over een puzzel in het nummer van 22 februari van het vorig jaar. De kantonrechter te Amsterdam had de hoofdredacteur vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding der loterijwet. In hoger beroep gaf de rechtbank ontslag van rechtsvervol ging, waarop de officier van justitie, die in hoger beroep een boete van honderd gulden had geëist, in cassatie ging. De procureur-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Het arrest is bepaald op 22 april. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is de heer K. de Kloet te Maarssen ge promoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde. In zijn proefschrift: „Onder zoekingen over de invloed van zwavel- tekort op de normale en de alloxaan- diabetische rat" wordt een meer uitge breid onderzoek op het gebied van dia betes beschreven, dat in het organisch chemisch laboratorium der Rijksuniver siteit te Utrecht wordt uitgevoerd en waarbij een antwoord gezocht wordt op de vraag of er verband bestaat tussen suikerziekte en zwavelmetabolisffle- In de dissertatie wordt de tot iW niet nader onderzochte mogelijkheid studeerd of het toedienen van een die® met een zeer laag gehalte aan brui*' bare zwavelverbindingen bij de rat vW' schijnselen van suikerziekte zou kunnen opwekken. Het werd namelijk niet denkbeeldig geacht, dai tengevolge vajj een zwaveltekort in het dieet de insulin^ vorming geremd wordt, met diabetes al» gevolg. Het bleek echter dat bij de pi-0®1" dieren onder genoemde omstandig"1®" den geen diabetische verschijnselen OF treden, terwijl de algemene lichameUr ke conditie sterk achteruit gaat. Tevens werd nagegaan of eenzelf' de dieet bij een kunstmatig diabetisch gemaakt proefdier (alloxaan-diabetes) de diabetische verschijnselen zou verer geren. Dit bleek niet het geval te zijn- Geheel onverwacht was het resultaat dat bij de genoemde proefdieren een tofediening van glucose zelfs beter wordt verdragen. Aangezien het organisme door het zwaveltekort te gronde gaat» hebben de experimenten slechts theore tische betekenis. Promotor was prof- dr. F. Kögl. Het hoofdbestuur van de interdioce sane katholieke middenstandsbond ifl de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft besloten in samenwerking met de plaatselijke afdelingen, over de maanden maart, april en mei acht re gionale middenstandsbijeenkomsten te beleggen, niet alleen voor het kader, maar ditmaal voor kader en leden. De bijeenkomsten worden gehouden dinsdag 25 maart in Leiden voor Lei den, de Bollenstreek en de Rijnstreek; woensdag 26 maart ir Hoorn voor Hoorn en West-Friesland; maandag 21 april in Alkmaar voor Alkmaar, Noord- Holl. Noorderkwartier en Kennerner^ land-Zaanstreek; woensdag 23 zs Middelburg voor Zeeland; maanda|arn april in Amsterdam voor Amsj? pen en omgeving; dinsdag 29 april g en Haag voor Den Haag en omg® Gouda het Westland; dinsdag 6 mei WOens- voor Gouda en omgeving en a/ Rotter- dag 7 mei in Rotterdam v° dam en omgeving. w,msten zullen bi)eenk°rnhpren j_ B. Tijdens deze Dijeend- heren stituut voor de middenstand, die spe ciaal belast is met de voorlichting 1 zake de produktiviteitsverhoging en J- Bakker, directeur van het midden standsbureau. op vrijdag 14 maart a.s., aanvang 8 u. n.m. in het gebouw van de Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat 35 te Haarlem. Vertoning van de reisfilm van het m.s. „Sibajak", alsmede films over Canada, Australië, Nw.-Zeeland en Zuid-Afrika. Toegangskaarten gratis verkrijgbaar bij: Kruisstr. 43, Haarlem, Tel. 20679 en 20680 Plaatsing geschiedt i 16 cent per mm-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaus en aan de erkende boekhandelaren. Bewijsnummers van deze advertenties worden niet verstrekt, NETTE WERKSTER voor de morgenuren. Keur Sneljes, Kenaupark 1. Gevr. PRIMA VERKOOP STERS in courante, textiel zaak. Bekendheid met het vak strekt tot aanbeveling. Brieven onder no. 9001. Gediplom. COUPEUSE b.z.a. voor dames- en kinderkle ding. Tel. 14635. R.K. MEISJE b.z.a. voor kan toor in Haarlem (3%j.Ulo). A. Bergman, Verl. Hoogstr. 6, Noordwijkerhout, Tel. 495. Gevr. v. tijdelijk op woens dagmorgen een WERKSTER. Aanb. 's av. na 8 uur, Bin nenweg 133, Heemstede, Te lefoon 38158 Gevr. v. d. dag in klein gezin BESCHAAFD MEISJE ter assistentie in de huishou ding. Gezellige werkkring. Peters, Kleverparkweg 160. De N.V. Kennemer Confectie Industrie, Baanstraat 34, Be verwijk, vraagt voor direct: AANKOMENDE- en GEROUTINEERDE MACHINESTIKSTERS Aanmelden van 95 uur. NETTE WERKSTER gevr. voor 1 ochtend per week. Textielhuis Peters, Generaal Cronjéstraat 62-64. FLINK MEISJE van 8.30 tot 13.30 u., v.g.g.v. Loon 20. p. w. Alb. Thijmlaan 65, Heemstede, Tel. 36524. DAGMEISJE gevr. in gezin met 3 kl. kind. Meerdere hulp aanwezig. Bronsteeweg 106 (hoek Heemst. Dreef), Tel. 36339. Aanm. na 7 uur 's avonds. Gevr. voor direct ERVAREN WERKSTER, voorl. voor 2 dagen p. w. Mevr. Mommers, Herenweg 52, Heemstede. Tel. 39962. Gevr. NETTE WERKSTER voor de vrijdag. Mevr. Kie- bert, Binnenweg 119, Heem stede. Gevraagd voor zo spoedig mogelijke indiensttreding MEISJE of WERKSTER voor hele dagen. Mevr. Alessie, Vrijburglaan 64, O verveen. Tel. 50502. Gevraagd FLINKE 2e BEDIENDE of AANK. Ie BEDIENDE. Tevens FLINKE LEERLING of AANK. 3e BEDIENDE. Banketbakkerij Tummers, Binnenweg 133, Heemstede. Tel. 38158. Besch. handig MEISJE, 14 -15 jaar voor div. werkzaam heden gevr. Comtesse, Hoek Grote Markt. BELONING. Voor hen die ons aan inwoning kunnen helpen of ons een succes volle tip geven. Genegen tot f 75.p. mnd. huur te be talen. C. P. G. Tel, Jan v. d. Bergstraat 77, Heemstede, Tel. 35887. Gevraagd DAMESKAPPER(STER) Vrije riante woning beschik baar. Br. onder no. 8980. Gevr. te Haarlem bij Over- veen in klein gezin een beschaafde R.K. JUFFROUW voor de huishouding. In- of extern. Tel. 19759, 's av. 7-9 uur. NETTE BROODBEZORGER en een nette BAKKERS HALFWAS gevraagd bij Heideman, Arendsweg 104, Beverwijk, Telefoon 4285 Aangeb. Centrum WINKEL m. woonhuis; ben. winkel, kamer, keuken; boven: 4 ka mers. Gevr. vrij huis m. tuin. Br. onder no. 8985. Vroeger slikte men lepelsvol levertraan. Tegenwoordig doen 2 Halitran-capsules per dag hetzelfde werk; alleen véél handiger. Want Halitran is een puur concentraat, bereid uit de verse levers van heilbot en andere edelvissen. De krachtigste natuurlijke vitaminenbron voor de mens! Het ryke Halitran-gehalte aan Vitaminen A en D wordt nagegaan en op certificaat gewaarborgd door het „Norske Institut for Emaeringsforsking" te Oslo, zodat U met Halitran-capsules volle Vitaminen-zekerheid hebt! Voor kleine kinderen zijn er Halitran-druppels: 3 Per dag 'n de pap' Halitran ca. 60 t méér Vitaminen da» gewone levertraan. Halitran bevat: 38.000 i.e. Vitamine A per gram; 5.100 i.e. Vitamine D per gram. Halitran geeft: meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voorkomt en bestrijdt rachitis. Kweekt sterke beenderen en een gaaf gebit WOONRUIMTE. Aangebod. goed onderh. woonhuis. Ben. suite, keuken, vest;, w.c., schuur en tuin. Boven: 3 ka mers en keuken. Beneden- eed leeg te aanv. Koopsom I 13*500.vrij op naam. Omg. Zaanenstr. Br. no. 8997. HANDELSHUIS, Leidsestraat 41 telefoon 14832, koopt alles. Meubelen, kasten, bedden, ledik., opklapbedden, stoelen, tafels' en zolderopr. GRAMM.PLATEN ook klass en operette pick-ups, boe ken. Tulpenstraat 6a rd., Hrl. Tel.' 14195. D. SP.-FIETS met tr. remm. en versnell. Br. no. 9007. REGENBROEKEN v.a. 6.95. L. Verpoorten, Lange VeeT- straat t/o Anegang. NW. BABYBOX m. vlonder f 15.50; Boxkleed 7.95, Kin derstoel. Fr. Halsstraat no. 4 (linker bel). Tel. 17352. Bij DOLF: Ribes, Forsythia en Weigelia, v.a. f 1.25. Soendaplein 31, Tel. 51630. NIEUWE STOFZUIGERS 179.met volle gar. Van fabriek naar verbruiker Vraagt gratis demonstratie. Dr. Leijdsstraat 11 rd.. Telef 50734. BOBUMO voor Run-a-Bouts en Buiten boord-motoren. OOK op ge makkei. betalingsvoorwaarde. HISWA stand 78, Amsterdam. MOD. TUIN AMEUBLEMEN TEN f 85.—Bank afzonder lijk f 31. Div kl. Kamper straat 7. RADIO- of TELEVISIE TOESTEL DEFECT? Wij repareren alle merken deskundig. Gratis onderzoek, waarna vrijbl. prijsopgaaf. DE BLOCK, Hannie Schaft- straat 39, tel. 11470 en Scho- terweg 44, tel. 54282. AUTORIJLES. Opel Rekord '57. „Rutte Overton", Over- tonweg 10, Haarlem. Telef. 5.4.5.1.5. Bij DOLF: Gras- en bloem zaden van fa. Sluis, Enkhui zen. Soendaplein 31, tel. 51630 Goed onderhouden KINDER WAGEN, geheel uitneem- baar. Prijs billijk. Jansen. Goeman Borchesiusstraat 5. Heemstede. 10 RIJLESSEN (a 60 min.) voor 47.50, Nieuwe leswa- g.ps. Gedipl. instructeurs - Theorieavonden met ver- keersfilmprojectie. Halen en brengen gratis. Erk. B.E.A.- BondsautorJschool „de Com binatie", Kruisstraat 39. Te lefoon 10.008. INST. „ERASMUS". Toezicht en hulp bij huiswerk voor H.B.S.- en Mulo-leerl. Flora straat 13, Hrl.-Z. Tel. 19953. NIEUW VLOERKLEED 2(4 X 3(4 m„ door bijz. omst. 's Av na 7 uur Eikenstr. 29, H.-N DIVAN te koop. Rijksstraat weg 553, Hrl.-N. WASMACHINEFABRIEK heeft gloednieuwe wasmachi nes en centrifuges m, lichte emaille beschadiging voor t 145—, met garantie: desge wenst afbetaling. Showroom Koningstraat 48, Haarlem Telef. 02500—17848. (De art worden hier niet verkocht, doch direct vanuit fabrieks- depot geleverd). FORD TAUNUS 15 M 1955 en FORD ANGLIA 1954 te koop Telefoon 50172. Tg koop open FORD-LAAD BAK met ijzeren vloer, pri ma. J. Th. Nelis, Vinkebrug 10, Halfweg. ALLEEN GARAGE KR1JNEN verhuurt uitsluitend Opeis Rekord 1957. Nw. Kerksplein 12. Telefoon 10041, Haarlem. VERHUUR Z. CHAUFF. De nieuwste Opeis en Vauxhall Victor. Tevens rijlessen in Opel '58 f 6.p#' uur. A de Boer, Nwe Kerksplein 4-6, Tel. 16655 AUSTIN '49 te koop, moto risch goed, uiterste prijs f 350 Burgemeester Mooystraat 23, Castricum. OPEL RECORD HUREN? 15.— p, dag, 150 km vrij. Tevens Volkswagens. Auto verhuur ATLAS, Ostadestr. 7 (Kleverpark). Tel. 20314. AUTOVERHUURBEDRIJF DE GROOT Nw. Guineastr. 2. Tel. 56471 Speciaal werkdagen-tarief. En 100 service. STROOMLOOS OLIEPERMA NENT a. huis, compl. voil. gar. 10.—. Bel K20-65840 MATRASSEN met pracht damast, opnieuw opmaken. - 1 pers. 32 50, 2 pers. 3 del 42.50 Verenbedden 3 del.ma ken. Prima tijk 52.50. Vak werk. Alleen bij C. Huibers, Regulierstraat 1 Sinds 1920. Bij Fr. Halsbiosc. Tel. 51034 VERCHROMEN, vernikkelen, bronzen. „De Valk", Emma- kade 23, Tel. 17115. 20 KORTING op stoom- goederen mits gebracht en gehaald aan de fabriek Lorentzplein 25 of fil. voor H.-N. Soendaplein 37, Du- venvóordestraat 68. Voor Be verwijk, Zeestraat 68; voor IJmuiden, Trompstraat 37. Chem. Wasserij Ververij Keyser. DE NIEUWSTE STOOM- EN TIÉDE PERMANENT tl. Stroomloze krulpermanent f 4.50. De Boer, Tel. 54771. Altenastraat 12. Lijn 4. KUNSTSCHILDERS Uw materialen van de Verf- beurs, Middenweg 20b, hoek Raadhuisplein, H.-N. Tele foon 56845. Voor TROUWREPORTAGES FOTO SCHERPENHUIJZEN, Staten Bolwerk 6, Tel 20095. JAPONNEN. Maakloon v.a. 8.50. Modeljaponnen, ook in grote maten, geëtaleerd, nu extra voordelig. Maison Tiny, Paul Krugerstr. 30. Haarlem. HOEST UW KIND? Natter- mann's MELROSUM FORTE helpt, lost taai slijm op. smaakt goed. Flacon f 2.hu elke drogist. MATRASSEN BIJV. OVERTREKKEN verenbea 3-delig maken. Van Meeu- wen, Beddenspeciaalz^a*' Rijksstraatweg 71. Tel. OVERGORDIJNEN VËRV®JJ' zijden lampekappen stol?5rj4 Chem. wasserij en verve Keyser. Lorentzplein 25 Soendaplein 37.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6