Samengaan van kleinere bedrijven wenselijk Landbouwschap acht regerings beslissing onaanvaardbaar Brief aan Kamers der Staten-Generaal Onder de blauwe vaan van Lotharingen \jn*Xo' .Opstand houdt verband met Nederlandse belanden" Prins Albert van Luik als senator vrijspraak Regeringsbeslissing is teleur stellend en inadequaat" ll. Stoel over co-educatie Belastingverlaging in overweging KRUISWOORDRAADSEL Uitbreiding van de Belgische vaardijvloot bepleit koop- Bevestiging gevraagd van Kroongetuige wordt vervolgd wegens meineed Aldus voorzitter produktschap zuivel Concentratie van bedrijven en Euromarkt Prof. v. cL Brink voor Nijverheid en Handel Verhoging inkomsten belasting De werkloosheid in de Verenigde Staten De verlaging van de garantieprijs voor melk Indonesisch ministerie van voorlichting Rebellen hebben Hollanders goed gedaan" Bezwaren tegen de prijsvorming t.o.v. de volle melk De commerciële televisie Standpunt van omroep verenigingen milder? De brand in Nieuw Vennep Het nieuwe melk- en zuivelbeleid WOENSDAG 12 MAART 1958 PAGINA C Mededeling voorzitter R. v. A. te Haarlem, onjuist Werkloosheidsbestrijding Alvast voor 34 miljoen aan (extra) openbare werken goedgekeurd Katholieke Illustratie 17 Enkele dagen later verlaat een klein gezelschap Venetië. Het zijn Victor en zijn reisgezellen. Een escorte van de kanselier vergezelt hen nog een eindweegs en dan zijn zij overgelaten aan hun eigen inzicht en goed geluk. Allereerst houdt Victor krijgsraad, om vast te stellen, welke route zij zullen nemen. „Het beste is, dat Bianca de weg, die zij goed kent, aan geeft. Wij zullen zo veel mogelijk de grote wegen moeten vermijden," zegt Victor. „Ik weet een route, die vlugger is, maar die door eenzame streken voert," antwoordt Bianca. „Deze route zal ons enkele dagen eerder in By zantium brengen, maar ze is gevaarlijker." „Wat denkt gij ervan, Robert?" vraagt Victor. „Ik zou het liefst zo spoedig mogelijk in Byzantium willen zijn," zegt deze, „en daarom zullen wij de korte route moeten nemen. Boven dien is het heel goed mogelijk, dat Basilius ons onderweg nog een ver rassing wil bezorgen en dus zal hij ons zeker langs de grote weg opwach ten." Dit argument geeft de doorslag. Als de paarden bij een beekje goed gedrenkt zijn, buigt het gezelschap van de grote weg af en slaat een een zaam pad in, dat hen spoedig in de bergen voert. Het zuivelbeleid Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Prins Bernhard terug uit Tanganyika Nationale Reserve Interpellatie in de Tweede Kamer? Scherpere concurrentie-verhoudiagen onder de Euromarkt zullen vele middel grote en kleine besloten vennootschap pen In Nederland er toe noodzaken te streven naar een gunstiger kostenstruc tuur. Vele van deze ondernemingen hebben een te beperkte omvang om op korte termijn het optimale kostenniveau te bereiken en dit werpt de vraag op of deze ondernemingen niet verstandig doen met aun zelfstandigheid prijs te geven om in samenwerking met anderen een zodanige produktie-eenheid tot stand te brengen dat een optimale kostprijs kan worden verkregen. Aldus prof. dr. J. R. M. van den Brink in een rede voor het Departement Enschede van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel getiteld Concentratie van bedrijven en Euromarkt. Niemand, aldus prof. van den Brink, kan exact voorspellen hoe zich de con- currentie-verhoudingen onder de Euro markt zullen ontwikkelen. Als zeker mag echter worden aangenomen dat de concurrentie op de Nederlandse markt sterker zal worden. Willen wij in Ne derland In de Euromarkt zo sterk mo gelijk staan, dan zal aandacht moeten worden geschonken aan een aantal fac toren. Het Nederlandse bedrijfsleven zal in diverse prijsklassen een kwalitatief zo goed mogelijk produkt moeten bren gen; een zo goed mogelijke kennis van de markt en de verbruiksgewoonten van de partnerlanden zal moeten wor den verkregen en de export zal de be schikking moeten krijgen over een zo doeltreffend mogelijk verkoopapparaat. Deze binnen de sfeer van de onderne ming gelegen factoren geven geen re den tot bezorgdheid. Het belangrijkste punt de kost prijs geeft echter reden tot over- mu Aas De uitdrukking ,,nu de inkomstenbe lasting wordt verhoogd" die voorkomt in een circulaire van de voorzitter van de raad van arbeid in Haarlem berust niet oo feitelijke gronden. Dit heeft minister Suurhoff geantwoord op vragen van het Tweedei Kamerlid Romme (K. V.P.) die had gevraagd of de „mede deling" van de betreffende voorzitter „aan diens fantasie was ontsproten". Minister Suurhoff zegt, dat hij de on juiste mededeling betreurt en aan de voorzitter heeft verzocht de versprei ding van de circulaire, die diende ter propagermg van de vrijwillige ouder- domsverzekering, stop te zetten. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft, op advies van het coördinatiecollege openbare wer ken, reeds thans voor een bedrag van rond 34 miljoen gulden aan weg- en waterbouwkundige werken goedgekeurd, die in het kader van de werkloosheids bestrijding als onderdelen van het pro gramma van extra-overheidsuitgaven tot uitvoering kunnen komen. Uitgesplitst betekent dit dat de pro gramma's van de gewesten Heerde, Al melo. Kampen en het rivierengebied volledig kunnen worden gehonoreerd. Voor de overige programma's kunnen voor de volgende bedragen werken in uitvoering komen: West-Brabant 6.5 miljoen, Drente 9.2 miljoen, Groningen 3,7 miljoen en Friesland 4,1 miljoen. denking. aldus prof. van den Brink. Het huidige kostenniveau is niet zon der meer ongunstig. In sommige sec toren van het bedrijfsleven is de voor sprong oo andere (Euromarkt) landen voor een belangrijk deel verloren ge gaan, doch over het algemeen geno men is het huidige Nederlandse kos tenniveau nog steeds concurrerend. Vele Nederlandse ondernemingen zijn echter van een te beperkte omvang om op korte termijn een optimaal kosten niveau tf bereiken. In andere Euro- markt-landen en met name in Duits land is de gemiddelde omvang der pro- duktie-eenheden zodanig, dat het opti male kostenniveau dichter wordt bena derd. Vorn.den vroeger de familieband en de familietraditie belangrijke bin dende en drijvende krachten voor het Nederlandse bedrijfsleven, thans drei gen dit negatieve factoren te worden, indien althans de bakens niet tijdig wor den verzet. Als voordelen van een grotere be drijfseenheid noemde prof. van den Brink betere kostenstructuur, krachti ger marktpositie en grotere finun- cieringsmogelijkheden. Als de twee be langrijkste methoden om tot grotere bedrijfseenheden (fusie) te komen zag prof. van den Brink de oprichting van een holding-maatsch jpij en de in breng van alle activa en passiva van de fusionerende vennootschappen in een nieuw op te richten werkmaat schappij. Buiten deze factoren, die binnen de sfeer van de ondernemingen liggen, wees prot. van den Brink nog op twee factoren die eensdeels in de sfeer van de overheidspolitiek liggen en ander zijds van sociaal-paedagogische aard zijn. Het Nederlandse publiek zal een ge zonde voorkeur voor het eigen pro dukt moeten worden bijgebracht. Daar bij zal de overheid bij haar economi sche, sociale, financiële en fiscale po Het Vaticaanse staatsblad „Acta Apostolicae Sedis" bevat heden een in structie van de H. Congregatie der re ligieuzen betreffende onderwijsinstel lingen, die door jongens en meisjes worden bezocht. Het decreet heeft geen betrekking op de universiteiten terwijl het voor wat betreft de scholen, waar taalonderwijs wordt gegeven, aan de bisschoppen wordt overgelaten tot wel ke leeftijd mannelijke en vrouwelijke leerlingen deze scholen mogen bezoe ken. De instructie bepaalt onder meer, dat de bisschoppen die toestaan of het no dig achten, dat de onderwijsinstellin gen in hun bisdom door leerlingen van beiderlei kunne worden bezocht, dit in hun vijfjaarlijkse rapport aan de H. Stoel dienen te vermelden, met op gave van de redenen. Religieuzen, die zich aan het onder wijs wijden, wordt erop gewezen, dat zij slechts bij uitzondering en in drin gende noodzaak gemengde middelbare scholen mogen besturen en dat daartoe de oeciale toestemming van de H. Con gregatie van religieuzen nodig is". Verder wordt verplicht gesteld, dat in scholen met leerlingen van beider lei kunne jongens en meisjes geschei den plaatsen worden aangewezen ,en dat biologie, psvc ologie en het gym- nastiek-onderricht, benevens de onder richting van het zesde gebod aan beide groepen afzonderlijk worden gegeven. Het nummer van deze week opent met een artikel over Saint-Laurent, het wonderkind van de Parijse mode, een half jaar geleden nog vrijwel een on bekende. Hans de Weerd schrijft eèn met fraaie foto's varlucht artikel over Moskou's kleinste satellietstaat, Albanië. R. Kalkhoven wijdt een gezellige cau serie aan de laatste revuekomiek, Siem Nieuwenhuijzen, en houdt een beschou wing over de recente overstromingen in ons land. J. W. Hofwijk bracht een bezoek aan Semmering en heeft de litiek meer en meer rekening moeten J Hirschenkogel beklommen; over zijn houden met het perspectief van de ko mende Euromarkt. Op fiscaal gebied betekent dat, dat systematisch aandacht geschonken zal moeten worden aan een vergelij king van de hoogte van de beiasting- j tarieven en de fiscale praktijk in de belangrijkste Euromarkt-part- j ner-landen en ten onzent. Een grondi- I ge studie op deze gebieden acht prof. van den Brink zeer gewenst. De fis- j cale politiek zal, gegeven de relatie ve concurrentiemogelijkheden, welbe- ervaringen levert hij bij eigen foto's een interessant relaas. De serie artike len van Irmgard Gröttrup, de echt genote van de leider der Duitse raket deskundigen in Rusland, wordt voort gezet. Jan Cottaar schrijft over de ont voering van Juan Manuel Fangio en is van mening dat sport en politiek nauwelijks meer te scheiden zijn. Het kort verhaal is van de Ierse schrijver Walter Macken. Tenslotte is er een beschouwing over Christus als Vrede- vorst, waarbij eij fraaie kleurenrepro- wust moeten worden afgestemd op de j duktie van een werk van Fra Angelico fiscale realiteit in de partnerlanden. I is afgedrukt. President Eisenhower heeft dinsdag met de leiders van de Republikeinse partij een programma besproken tot bestrijding van de economische terug gang in de Verenigde Staten, die reeds geleid heeft tot een stijging van het aantal werklozen tot iets minder dan 5,2 miljoen per medio februari. Er waren op die datum meer werklozen in de Verenigde Staten dan in 16 jaar het geval is geweest. In de periode tussen medio januari en medio febru ari j.l. steeg het aantal werklozen met bijna 700.000. Een van de maatregelen, die van daag op het Witte Huis werden be sproken, was een verlaging van de be lastingen, maar leiders van de Demo cratische partij verklaarden hier tegen te zijn. Na afloop van de conferentie maakten Republikeinse leiders bekend, dat president Eisenhower nog minstens een maand wil wachten met te over wegen, of de belastingen moeten wor den verlaagd. Inmiddels zullen de staatsuitgaven worden verhoogd. Presi dent Eisenhower gelooft nog steeds, dat uit de werkloosheidscijfers over maart zal blijken, dat er een wending ten goede in de toestand is gekomen. Leiders van de vakcentrale A.F.L.- Het Landbouwschap is, zoals al eerder bericht, over de wijze waarop de rege ring de verwezenlijking van de doelstel lingen van de landbouwpolitiek, te weten het verschaffen van bestaanszekerheid op het goed geleid, sociaal en economisch verantwoord bedrijf, meent te moeten benaderen. Het is van oordeel dat in deze benadering een principiële ombuiging van het tot nog toe gevoerde landbouw beleid tot uiting komt. Het redelijk in komen wordt niet alleen als doelstelling (zoals steeds het geval is geweest) doch ook als uitgangspunt genomen bij de bepaling van de garantieprijzen, los van de door het landbouw-economisch insti tuut berekende kostprijzen van de pro- dukten waarbij de verzorgingsgedachte op de voorgrond wordt gesteld- Het Landbouwschap constateert, aldus een aan de Eerste en Tweede Kamer gerichte brief, dat de beslissing van de regering tot verlaging van de garantie prijs voor de melk in verband met de geleidelijke herziening van de pacht prijzen: 1. een terugkomen is op de uitdrukke lijke toezegging van de regering aan de landbouw en de eigenaarslasten in de garantieprijzen te zullen vergoeden; 2. de eigenaar/gebruikers van grond en gebouwen te kort doet; 3. de eigenaar/verpachters van grond en gebouwen eveneens te kort doet, om dat de verhoging van de pachtprijzen tot het gewenste niveau erdoor wordt verhinderd. Om deze redenen acht het Landbouw schap, naar het in de brief verder o.m. meedeelt, deze beslissing van de regering onjuist en onaanvaardbaar. Mt grote klem verzoekt het Landbouwschap aan de leden van de beide Kamers de rege ring in ernstige overweging te geven deze beslissing, die in brede kringen van de landbouw als onrechtvaardig wordt aangevoeld, alsnog te herroepen. C.I.O. zullen in de loop van deze week een bespreking met president Eisen hower hebben om de plannen tot be strijding van de economische teruggang te bespreken. Zij hebben reeds te ken nen gegeven, dat zij prijs stellen op een verlaging van de belastingen om het economische leven te prikkelen. In het Huis van Afgevaardigden heb ben de Democratische fractievoorzitter J. W. McCormack en de Republikeinse afgevaardigde W. D. Mills wetsont werpen ingediend die beogen het aan tal werklozen te verminderen en de werkloosheidsuitkering te verhogen. 9* Het Indonesische ministerie van voor- lichting heeft volgens het A.N.P. in een regeringsuitzending voor de binnenland se radio-omroep betoogd, dat het op treden der rebellen parallel loopt met de Nederlandse belangen. De mensen vragen zich verwonderd af, aldus de uitzending, of er enig verband bestaat tussen de opstand onder leiding van S.iafruddln Prawiranegara en de Neder landse pogingen om de strijd van het Indonesische volk om West-Irian te ver zwakken. „Het is werkelijk merkwaardig, dat ordeverstoringen toevallig altijd samen vielen met maatregelen van Indonesië in het kader van de strijd voor de terug keer van West-Irian". Ais voorbeelden noemde de spreker: „De rebellie van Simbolon gebeurde in Medan in de cember 1956, toen de Indonesische de legatie gewikkeld was in de debatten over West-Irian in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, en de moordaanslag op president Soekarno viel samen met het opvoeren van de strijd om West-Irian door de Indo nesische regering en het volk tegen het einde van vorig jaar" „Een ding is duidelijk: de attenties van de rebel len hebben de Hollanders goed gedaan", aldus Radio-Djakarta. In de uitzending werd verder betoogd, dat „het complot onder leiding van Sjafruddin in het geheel geen plannen heeft ten aanzien van de terugkeer van West-Irian naar Indonesisch grondge bied". „Zij bewaarden het stilzwijgen over West-Irian, daar zij geen enkel plan hebben over deze vitale kwestie". „Sjafruddin en zijn volgelingen heb ben het doen voorkomen alsof zij in het belang van de provincies strijden Zij hebben de moeilijkheden van de provincies voor hun eigen doeleinden gebruikt", aldus de uitzending. V „De opstand onder leiding van Sjaf ruddin houdt verband met de Neder landse pogingen om hun belangen in Indonesië terug te krijgen". Voort werd in de uitzendingen ver klaard, dat het niet langer een geheim is, dat Sjafruddin als gouverneur van de Bank Indonesia ontslag heeft geno men, omdat hij het niet eens was met het regeringsbesluit tot ontslag van het Ne derlandse personeel van de bank, en dat „de rebellenwoordvoerder Pantouw zelfs in Tokio, toen de president Japan bezocht, heeft verklaard, dat de rebellen alle Nederlandse deskundigen naar In donesië willen terugroepen". Sumitra zocht tijdens zijn bezoek aan Europa contact met Nederlandse banken en industriële kringen in Nederland, aldus het ministerie van voorlichting, terwijl Makatita (de Europese vertegen woordiger van de tegen-regering) aan een Nederlands dagblad verklaarde: „Wij zijn dankbaar voor het krachtig optreden van de „Drenthe" tegen de „Kasimbar". De „Kasimbar" werd door de regering gebruikt ten behoeve van de economie van de bevolking van Oost-Indonesië. Makatita schijnt zich niet bezorgd te maken over de verliezen en het lijden van de bevolking van Oost-Indonesië". aldus de uitzending van het Indonesische ministerie van voorlichting. (Van onze Haagse redactie) Zoals wij reeds eerder bericht heb ben is men in zuivelkringen niet inge- nomen met het voorstel van minister Vondeling om te komen tot de ver koop van twee soorten melk. Naast de talrijke bezwaren die reeds naar voren zijn gebracht komt nu ook de kwestie van de prijs die minister Vondeling voor de volle melk in het hoofd heeft. De minister heeft een prijs voorge steld die 10 cent hoger ligt dan die van de normale melk. In zuivelkringen vraagt men zich nu op de eerste plaats af waarom het nodig is de volle melk aan prijsgrenzen te binden. Er wordt op deze melk geen subsidie gegeven en het zou dus met de prijsvorming precies zo gesteld moeten zijn als met andere produkten. Uit berekeningen is bovendien reeds gebleken, dat een 10 cent hogere prijs voor industrie en handel niet aantrekkelijk genoeg zal zijn. Over de gehele bedrijfskolom ge rekend - dus zowel handel als indus trie - zal een prijs van 10 cent méér slechts een extra-marge laten van een halve cent. Daar zit, zo meent men, ge zien de moeilijkheden waarvoor de ver koop van twee soorten melk de handel en de industrie plaatst, geen muziek in. Als de minister het bedrijfsleven niet vrij laat in het bepalen van de prijs hoeft h: melk he! (Van onze televisieredacteur) De omroepverenigingen schijnen hun star ajwyzend standpunt tegenover commerciële T V gewijzigd te hebben. Vat wil met zeggen dat zij akkoord zullen gaan met een concessie aan een commerciële televisie maatschappij. Maar wanneer er commerciële televisie komt, dan wil men deze programma's houden onder de hoede van de N.T.S. De andere instelling van de omroep verenigingen tegenover dit vraagstuk is goeddeels voortgekomen uit de ontwik keling die zich momenteel m Europa voordoet. Na Engeland en Italië heeft thans ook het grootste deel van Duits land commerciële televisie. Men is er mee begonnen in Beieren, waar na het regionaal programma en vóór het lan delijk avondprogramma een half uur aan reclame wordt gewijd, zij het in een zeer aantrekkelijke vorm. Dit experiment heeft van het begin af grote belangstelling gehad. De Beierse omroep bleef soeverein, doch kwam aan de wensen van het be drijfsleven en het publiek tegemoet. Hetzelfde systeem volgt men nu in heel Zuid-Duitsland. Ook in het noorden en westen van Duitsland zal men op deze manier gaan werken. Verscheidene functionarissen van de Nederlandse Televisie hebben dit sys teem bestudeerd en men is tot de con clusie gekomen dat er op deze manier iets voor te zeggen valt. Het is duidelijk dat deze nieuwe ontwikkeling weer tijd gaat vragen. Het is dari ook te ver wachten dat de aangekondigde nota van de staatssecretaris over deze ma terie langer op zich zal laten wachten dan de bedoeling was. Horizontaal: 1. vogel; 3. huisdier; 5. deel der V.S.; 7. grote bijl; 9. Europese hoofdstad; 12. zangstuk; 15. wintervoer- tuig; 16. plant; 17. namelijk (afk.); 18. muziekteken; 20. heilige (afk.); 22. klein mKJe; 24. kleurstof; 25. jongensnaam; do. opening. Verticaal: i. <jeej van Amerika (afk.); 2. strik; 4. familielid- 6. houding; 8. gewas; 9. snel; i0. vreemde munt; 11. eerste vrouw; 12. meisjesnaam; 13. zij rivier van de Donau; 14. zangstem; 19. haarkrul; 21. klein beetje; 22. bar; 23. voorzetsel. Horizontaal: 1. patria, - eppe; 2. ulaan, - uniek; 3. uilskuiken; 4. ram- - ter; 5. Sofia, - ba; 6. Elmusvuur; jj' oud, - priorin; 8. si, - wie, - uni?i0r! kleinood, - gr.; 10. gegooid; 11- 14 liggen' 2 alias, Verticaal: 1. puur, - roskam: - uil; 3. talmoed, - ego; 4. ras, wier; 5. inkrimping; 6. aureo^1' j - si, - ooi; 8. enkelvoudig: y-F urn, - dg; 10. pen, - buiig: - garneren. In afwachting van de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin van het vorsten dom Monaco worden vele voorbereidingen getroffen. Hier ziet men soldaten een vuurmond en munitie in gereedheid brengen om de saluutschoten te kunnen lossen. Z.K.H. Prins Bernhard is maandag in gezelschap van professor dr. J. F. Nu- boer en zijn adjudant It.-kol. C. C. Geertsema, teruggekeerd van zijn ver blijf in Tanganyika, waar hij sedert het einde van zijn officiële bezoek aan Liberia vertoefd heeft (Van onze Brusselse correspondent) Brussel, hedenmorgen Prins Albert van Luik, tweede zoon van koning Leopold en koningin Astrid, is gistermiddag plechtig beëdigd ais se nator. Krachtens de Belgische grondwet zjjn de koninklijke prinsen van rechts wege lid van de Senaat, wanneer zjj de ouderdom van 18 jaar hebben bereikt. Zij mogen pas stemmen, wanneer zij 25 zijn. De prins is thans 24 jaar en het was de eerste maal dat hij de senaat betrad. Naar aanleiding van de beëdi ging hield de prins, die een opleiding ontving voor marine-officier, een rede over het Belgische vervoerwezen. In deze rede bepleitte hij o.m. de noodzaak van een uitbreiding van de Belgische koopvaardijvloot, die op 1 december 1957 slechts iéts meer dan 500.000 ton, d.i. minder dan pet. van de wereldtonnage ter beschikking had. Op elke honderd schepen, die de Antwerpse haven aandoen, zijn er slechts vijf, die de Belgische vlag voe ren. De Belgische petroleumtankvloot bekleedt de 23ste plaats. Amper een vijfde van de Belgische petroleumbe- hoeften worden onder Belgische vlag verscheept. De regering zou door een sterke ac tivering van de scheepsbouw een grote deviezenbesparing mogelijk maken op de enkele tientallen miljarden francs die jaarlijks aan vrachtloon worden uit gegeven. Wat de havenpolitiek betreft betreur de de prins, dat men van overheidswege de buitengewone uitbreiding van het petroleumverkeer niet heeft voorzien. Verder was hij van oordeel dat drin gend maatregelen dienen te worden ge troffen opdat de realisatie van het Del taplan geen wijzigingen zal brengen in het regime van de Zeeschelde of in de traditionele verbindingen met de Rijn. Het is normaal dat de Nederlanders plannen ten uitvoer leggen om kata- strofale overstromingen tegen te gaan, maar het is even logisch dat de Belgi sche rechten en belangen hierbij geëer biedigd blijven. Prins Albert meende, dat deze eerbiediging stevig gewaarborgd is. Wat de Belgische havenpolitiek be treft, betoogde de prins, dat alleen de staat bij machte is sommige complexe problemen op te lossen, die buiten het raam vallen van een gemeentelijk be- De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft vanmor gen in de zaak tegen de 39-jarige aan nemer-kermisexploitant A. v. d. P. K. uit Leiden, die brandstichting ten laste was gelegd, dit feit niet bewezen ge acht en bevestiging gevraagd van het vrijsprekende vonnis van de rechtbank te Haarlem. Op 28 november 1956 was de schuur van een boerderij te Nieuw Vennep waar de man zijn kermismate- riaal voor de winter aan het opslaan was in brand geraakt. De schuur, waar be halve het kermismateriaal (een sky rocket en twee vrachtauto's) ook een voorraad vlas van de landbouwer J. Verkuijl was opgeslagen, alsmede de heer. Thans liggen de bevoegdheden terzake niet alleen bij de gemeentelijke instanties, maar zij zijn ook nog over verscheidene ministeriële departementen verdeeld. De prins stelde daarom voor alle havenaangelegenheden onder één enkel ministerieel departement te laten ressorteren. In de eerste plaats zou het nieuwe departement de synchronisering van het complex Antwerpen-Gent-Zeebrugge moeten nastreven. Anderzijds zouden nieuwe industrieën liefst in de omgeving van deze havens, moeten worden geves tigd. Zodoende zou een belangrijke bij drage worden geleverd tot het te werk stellen van de Vlaamse arbeidskrachten, die thans vaak verplicht worden ver van huis in Frankrijk of in Wallonië te gaan arbeiden. Wat het verbreden van het kanaal van Terneuzen betreft, meende de prins dat de lasten tussen België en Neder land niet in verhouding tot de baat wor den verdeeld. Hij noemde zich voorstan der van een verlenging van het kanaal Gent-Zelzate tot aan de haven van Zee- brugge. Ook dit project zou de nijver heid der beide Vlaanderens ten goede komen en zou het risico verminderen, dat men met Belgisch geld van Terneu zen een concurrerende haven helpt ma ken. Uitvoering van het project voor onderstelt echter, dat men de diepgang van de haven van Zeebrugge vergroot. Aan het slot van zijn betoog behan delde de prins nog de kwestie van het vervoer op de wegen in de lucht. Hij noemde het een vitale noodzaak dat een land als België, dat 40 pet. van zijn produktie exporteert, door verla ging van de prijzen zijn concurrentie positie op de wereldmarkt zou handha ven. Door een rationeel aanpakken van het vervofer, dat een zó belangrijk ele ment vormt in de kostprijsberekening, zou dit doel kunnen worden bereikt zonder dat de hoge Belgische lonen en de sociale voordelen in het gedrang wor den gebracht. (Van onze Haagse redactie) Door de beslissingen van de regering is vrijwel niets gedaan om een oplos sing te geven voor de moeiUjaneaen waarmee wij worstelen. Daarom is op korte termijn nieuw beraad in onze or ganen noodzakelijk. Aldus concludeer de de voorzitter van het produktschap zuivel, ir. B. van Dam, tijdens een ge houden openbare vergadering, welke in het teken stond van het nieuwe melk en zuiveP'eleit van minister Vondeling. De heer van Dam schilderde de nut tige werking -welke de mogelijkheid tot inlevering van zuivelprodukten tegen vaste prijzen bij het in- en verkoopbu- bureau voor zuivel in de afgelopen ja ren heeft gehad. Deze inleveringsmoge lijkheid voorkwam, dat de prijs in het binnenland te diep inzakte, terwijl in d_- wintermaanden de aangelegde voor raden dienden om de export goed op gang te houden. In de loop van het vo rige jaar zijn er echter malaise-omstan- diyheden ontstaan, voornamelijk als ge volg van een grote uitbreiding van de melkproduktie in de ons omringende landen. Er zijn zeer grote hoeveelheden boter bij het I.V.Z. ingeleverd, de ge hele winter door, soms tot 700 a 800 ton per week. Omdat men hiermee niet kon doorgaan heeft het produktschap toen oorgesteld het vetgehalte van de melk op 3 pet te brengen. Deze verhoging v~n het vetgehalte zou tot gevolg heb ben, dat er 9000 ton boter minder be hoefde te worden geproduceerd. Er zou dan nog wel een aanzienlijk vetover- scho resteren (16000 ton boter), maar het produktschap wilde dit wegwerken door een agressieve exportpolitiek te voeren. De regering heeft dit advies naast zich neergelegd en een beslissing geno- r. welke beslist inadequaat en dus teleurstellend genoemd moet worden. Z:'j heeft gemeend, de consumptievrij heid te moeten dienen door het invoe ren van twee soorten melk. Noch de consumentenorganisaties, noch de melkh-ndelaren hebben van deze drin gende behoefte van de consument ech ter iets bespeurd. Niemand zal, aldus de voorz' er, in gemoede willen veron derstellen, dat de door de regering ge nomen beslissing van enig belang zal zijn n het boteroverschot weg te wer ken. In Zweden, Duitsland en Oosten rijk, waar men met de verkoop van twee soorten melk enige jaren erva ring heeft opgedaan, blijkt de verkoop van vettere melk niet neer dan 6%, 5 en 5 pet resp. te bedragen. Ook van het plan om tot een melange van boter en margarine te komen hoeft men het ko mende jaar niets te verwachten. De heer van "sm wilde zich hier overi gens nog niet verder over uitlaten, om dat over deze zaak nog overleg moet worde.i gepleegd tussen het produkt- sch-p zuivel en het produktschap mar garine, vetten en oliën. De heer J. Peters (KVP) heeft de Tweede Kamer verzocht de minister van oorlog te mogen interpelleren over de Nationale Reserve. Daar de Kamer, die vandaag zal beslissen over het al of niet toestaan van deze interpellatie, niet meer vóór het Paasreces aan een debat over de Nationale Reserve zal kunnen toekomen, heeft de heer Peters erop aangedrongen dat de mi nister de uitvoering van de voorge nomen maatregelen zal stopzetten. Aanvankelijk had de justitie geen ver volging ingesteld omdat aangenomen werd, dat de verklaring, die de aanne mer voor de oorzaak van de brand gsi. juist was. Ongeveer vier maanden later kwa:n de 32-jarige montage-arbeider B. W. echter bij de politie met de mededeling, dat hij gezien had, dat de aannemer met een brandende lucifer het vla de schuur had aangestoken. Destijds was deze kroongetuige, die vroeger bij de aannemer had gewerkt, rnet hem be zig het materiaal in de schuur te plaat sen Na deze mededeling ging de jus titie alsnog tot vervolging over. Tijdens de eerste zitting voor het hof liet de procureur-generaal mr. W. B. J. Aber- son twee maal een akte opmaken van verklaringen van deze kroongetuige, die lijnrecht stonden tegenover die van andere getuigen. Het ging hierbij om ue inhoud van gesprekken, die maar zijdelings met de brand te maken had den. Vandaag deelde de procureur-ge neraal mede, dat deze kroongetuige zeer stellig terzake van meineed ver volgd zal worden. De raadsman verzocht met klem het vonnis van de rechtbank te bevestigen. Evenals de procureur-generaal wees ook hij op de bewuste verklaringen van de kroongetuige, het hof zal 25 maart a.s. arrest wijzen. De aannemer wilde destijds van een reeds los gemaakte accu provisorisch waterpomp nog leeg maken, en moest daartoe de wagen starten. Hij sloot de reeds los gemaakte accu provosorisch aan. Plotseling aldus zijn verklaring sloeg bij het starten een steekvlam uit de motorkap bjj de carburator. Hij was op dat moment alleen in de schuur en holde naar buiten om de kroonge tuige ter assistentie te roepen. Deza laatste had nog gepoogd de wagen te starten en uit de schuur te rijden, maar de schuur was in een oogwenk in een laaiende vlammenzee veranderd. Een getuige-deskundige verklaarde, dat het inderdaad mogelijk is, dat brand ontstaat via terugslag in de car burator. Aangezien de carburator is verbrand is het volgens hem niet moge lijk na te gaan of het de oorzaak of het gevolg is geweest. De kroongetuige bleef bij zijn verklaring. Toen hij binnen geroepen was in de schuur brandde de auto niet maar het vlas wel. Hij had aldus zijn verklaring toen hij voor dien de schuur binnen was gegaan om een sigaret aan de aannemers te vra gen, hem het vlas zien aansteken en was toen naar buiten gegaan opdat de aannemer niet zou weten, dat hij hem had betrapt. Er was volgens de procureur-gene raal zeer grote twijfel ten aanzien van de vraag of de aannemer opzettelijk brand heeft gesticht. Volgens het oor deel van de deskundige kan de verkla ring van de aannemer zeer wel to overeenstemming met de werkelijkheid zijn. Het bewijs achtte hij daarom niet geleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2