Opheffing gemeente overbodig Afstand Zuid-Schalkwijk aan Haarlem niet te vermiiden „Het opnemen van reclassanten in het arbeidsproces" „DE VRIENDEN VAN PRIKKEBEEN" contant! Haarlems warenhuis roept zijn chefs op via ultramodern „Spoetnik"-systeem Prachtig concert door het N. Ph. Orkest in Minerva-theater Omzet in 1957 met bijna 60.000,- gestegen Behoorlijke bestuurskracht mogelijk Belangwekkende bijeenkomst van de Reclasseringsraad Miniatuur-ontvangertjes maken luid sprekerinstallatie overbodig Haakon Stotijn solist J. JToma opnieuw voor drie jaar voorzitter EEN VOORTREFFELIJK PROGRAMMA IN HET PAUZE-THEATER B. en W. VAN HAAR LEMMERLIEDE „Arena speelt voor scholen WOENSDAG 12 MAART 1958 PAGINA 5 Wel bestuurskracht Uitbreiding onmogelijk? Zwanenburg Ander spreekuur Bufferzone Concert N.Ph.O. in de Sionskerk Breng uw kolenhandelaar niet in moeilijkheden betaal uw kolen Ledenvergadering Haarlemse Veiling ^airH!^u7n^°marktdatookvoor do land an tuinbouw ©on pprnppTisehfiD. peüike markt van betekenis kan wo?l den, wanneer ons land maar zorgt dat het bij het bedingen van de voorwaar den niet de zwaarste tol betaalt In de uitvoering van de reeds lang bestaande plannen om een nieuwe veiling te bou wen zit nog altijd geen schot. De onder handelingen met het Haarlemse gemeen tebestuur zijn herhaaldelijk vastgelopen Ofschoon het gemeentebestuur prjjs stelt op blijvende vestiging van de vei ling in Haarlem ontmoet elk initiatief van de andere partij vee' bezwaren. In dien de veiling uit Haarlem zou ver dwijnen is, aldus de heer Toma, iedere directe controle op de groenten- en fruitprijzen onmogelijk, hetgeen een zwaardere belasting van het huishoude lijk budget van de inwoners van Haar lem en omstreken tot gevolg zou heb- In colliervorm Twee maanden voor mishandeling van agenten Besparing Haerlemsche Musyck- camer naar Wageningen Concert bij lustrum Wagenings Studentencorps Echtpaar door gas bedwelmd WATERPOLO IN HAARLEM Vrachtauto gekanteld BLOEMENDAAL Moderne verloofden ,/T SILVER STOEPKE" Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Caravankamp Ambtenarenreglement Nev V ork Burgemeester en Wethouders van Haarlemmerliede en Spaarnwoude Hben in een uitvoerige nota aan de gemeenteraad hun zienswijze ken- Vr gemaakt over de door Gedeputeerde Staten voorgestelde opheffing van 4iin gemeente. Zij verklaren daarin uitdrukkelijk, dat voor opheffing huns '"ziens geen aanleiding bestaat, maar dat afstand van het gebiedsdeel 2uid-Schalkwijk (met uitzondering van de Zuiderpolder) aan Haarlem on vermijdelijk lijkt. Na die afstand echter zal de aldus verkleinde gemeente v°ldoen aan alle eisen, die aan een levenskrachtige gemeente kunnen wor den gesteld. Samenvoeging met Haarlemmermeer betekent aldus B. en W. van haarlemmerliede noch verhoging van bestuurskracht, noch meerdere S&rantie voor de handhaving van het agrarische „tussengebied", omsloten j°or de stedelijke agglomeraties AmsterdamZaandam, Haarlem en iden- De vereniging van Halfweg met Zwanenburg in één gemeentelijk ver hand biedt zeker voordelen, doch alleen indien de betekenis van die gemeen schap erkenning vindt door de vorming van een nieuwe gemeen e Haarlemmermeer. Reeds eerder, op 17 april 1957, heeft Oe gemeenteraad zijn standpunt over de samenvoegings-kwestie ter kennis van G. S. gebracht. Aan de afstand van Zuid-Schalkwijk aan Haarlem wer den toen bepaalde voorwaarden ver bonden, die moesten ^anderen, dat er in de toekomst geen verdere^xpan sie van Haarlem zou komen. Het ge meentebestuur van Haarlemmerliede meent dat afscheiding van Zuid- Schalkwijk op den duur onvermijdelijk is hoewel het met overtuigd is van de noodzaak tot stadsuitbreiding ten kos te van hoogwaardige cultuurgrond. Niet noodzakelijk evenwel achter B. en W. van Haarlemmerliede de over gang naar Haarlem van het door de Amsterdamse vaart, de Buitenliede, Ringvaart en Fuikvaart begrensde deel van hun gemeente. Dat gebied de ■Söiderpolder vormt een wezenlijk deel van het dorp Haarlemmerliede, terwijl ook zijn bewoners een eenheid vormen met de bewoners van Haar lemmerliede, een dorpskern met een eigen school en kerk. Ter vermindering ï?eiaufi opvaar van verdere stadsuit- wenselhk I het B- en w- bovendien lem te beerLfrondgebied van Haaï' egrenzen door de Fuikvaart. Na de afscheiding van Zuid Schalk- gemeente H Zu,iderpoWer blijft van de wo^de c Haarlemmerliede en Spaarn- 'snn h +er een gebied van ongeveer I?00 hectare, met ruim 3.800 inwoners. afc„i7P!j™aams*e argumenten vóór de vnila .worden door G. S. aange- gemoóntc de dan overblijvende gemeente weinig bestuurskracht zou unnen ontwikkelen en niet op een noe menswaardige uitbreiding van haar in wonertal kan rekenen. B. en W. van Haarlemmerliede stellen daar tegen over, dat het financieel draagvlak van de tegenwoordige gemeente voldoende jjmselykheden biedt voor een behoor- üke bestuurskracht. Het is ondenkbaar, cat door afstand van een gebiedsdeel, waar nog geen tien procent van het totale zielental woont, plotseling het financieel draagvlak van de gemeente te gering zou worden. Zelfs na de afscheiding immers van Zuid-Schalkwijk is de gemeente zowel naar oppervlakte als naar in wonertal groter dan vijftig procent van de thans bestaande gemeenten in Noord-Holland. Overigens vragen B en W van Haarlemmerliede zich af of het financieel draagvlak in' het algemeen wel als maatstaf kan worden gehanteerd ter beant woording van de vraag of een ge meente voldoende bestaansmogelijk heden heeft, gelet op de gebonden heid van de gemeenten aan het rijk als gevolg van de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten. Het verzorgingspeil in Haarlemmer liede staat niet achter bij dat in an dere gemeenten, maar kan een verge- Hiking met glans doorstaan. iipHvL™eede argument van G. S., dat a [T., ",aamste kern van de gemeen- w dom M???rliede erl Spaarnwoude, bet d(fP HaU^g, geen noemens waardige Uitbreidingsmogelijkheden taak heeft gezien. Stond die gemeente tot dusver vrijwel alleen in haar strijd om die zone ongeschonden te handha ven, thans schijnt die aangelegenheid van meer dan lokale betekenis te zijn en moet de gemeente Haarlemmerliede en spaarnwoude daaraan worden op geofferd. B. en W. van Haarlemmerliede vra gen zich af, of vorm en structuur van de vergrote gemeente Haarlemmermeer wel zulke goede garanties zullen zijn voor de handhaving van de buffer-zone. Haarlemmermeer zou na de samenvoe ging een zo kwetsbare vorm hebben, dat het gevaar voor verdere expansie van de buurgemeenten nog duidelijker aanwijsbaar wordt. Daarbij komt, dat de structuur van de tegenwoordige ge meente Haarlemmermeer reeds aan het bestuur bijzondere eisen stelt, ge zien de bevolkingsconcentratie in ver spreid liggende woonkernen. Het bestu ren van „Groot-Haarlemmermeer" zou grote bezwaren met zich medebrengen. Van enige maatschappelijke of bestuur lijke binding tussen de verschillende woonkernen zou moeilijk sprake kun nen zijn, evenmin als van belangstel ling van de inwoners voor hetgeen er in Hoofddorp op bestuurlijk gebied plaats vindt. Dat Halfweg en Zwanenburg in één gemeentelijk verband zouden worden ondergebracht door G.S. als derde voordeel genoemd van de samenvoe- S'r ontkennen B. en YV. van Haar- lemn.erliede niet als belangrijk, al vin den zij het niet van een importantie daaraan het voortbestaan van hun ge meente te verbinden. Wel merken zij op, dat Zwanenburg evenmin een maat schappelijke of economische binding u..et de gemeente Haarlemmermeer heeft. Indien Zwanenburg bij Halfweg ge voegd zou worden in één gemeentelijk verband, zou er een gemeente ontstaan me. ruim 10.000 inwoners. B. en W. van Haarlemmerliede spreken er dan ook hun bevreemding over uit, dat G.3. die oplossing niet gekozen heb ben, omdat zulks h.i. weerstanden zou oproepen hetgeen B. en W. betwij felen, omdat het grootste deel van de bevolking van Zwanenburg die oplos sing naar hun mening ongetwijfeld zou toejuichen. Wethouder D. J. A. Geluk, van Haarlem, zal deze week verhinderd zijn donderdag spreekuur te houden. Hij zal echter vrij dag, tussen elf en twaalf uur, te spreken ziin. zou hebben, wordt Wanneer de in begCe?^ l^ter' dam overeengekomen grens-coSIctie bö Halfweg verwezenlijkt is, zijn d;! moeilijkheden zelfs ruim, terwijl er an derzijds tal van gemeenten zijn met be perkte expansie-mogelijkheden, aan Welker opheffing niet wordt gedacht. Iedere gemeente heeft, naar de me ning van B en AV. van. Haarlemmer- bede, een historisch recht van be staan. Zij verzetten zich tegen de vor- ming van willekeurige „bestuurdistnc- ten", die volkomen vreemd aan bestaan de gemeenten, welke immers reele pro ducten zijn van een natuurlijke gemeen schapsvorming. Wat de vorming van een agrarische •.buffer-zone" betreft wordt opge merkt, dat Haarlemmerliede dit in "®t verleden altijd als een voorname De eerste taak van het gevangenis wezen is het uitvoeren van de door de rechterlijke macht opgelegde straf, maar daarnaast is het van groot belang, dat de delinquenten weer rijp gemaakt worden voor de maatschappij, waarin zij na hun invrijheidstelling zullen moe ten terugkeren. In de gevangenissen stelt men van alles in het werk om, dat doel te bereiken; aan de mensen de taak voor een goede reclassering te zor gen. Dat was de mening van de drie sprekers, die een korte causerie hiel den tijdens een bijeenkomst van de Reclasseringsraad Haarlem voor direc teuren, chefs van personeelszaken, leden van bedrijfskemen en besturen van per soneelsverenigingen, die gisteravond in hotel De Leeuwerik aan de Kruisstraat gehouden werd. Gesproken werd over het opnemen van reclassenten in het arbeidsproces. De bijeenkomst werd be legd, omdat gebleken wasdat over het werk van de reclassering nog hier en daar misverstanden bestaan. De eerste spreker, mr. ir. E. R. Deves, directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem, belichtte het onder werp van de zijde van het arbeidsbu reau. Alvorens tot het punt van bespre king te komen, lichtte hij de aanwe zigen in over de organisatie van het bureau. Daarbij merkte hij op, dat geen speciale afdeling bestaat voor reclas senten, „Zij worden zonder meer in geschreven, naar de aard van hun be- i oepskracht en -kunde". Mr. Deves wees er ,°,p'dat men geen rekening houdt met het strafrechtelijk verleden van een bepaalde persoon. Bij eventuele reclas sering van, ex-gevangenen is echter wel een openhartig gesprek met de toekom stige werkgever noodzakelijk. De heer Deves was van mening, dat iedereen de gedachte moet uitdragen, dat de straf een middel is om de delinquent weer geschikt te maken voor de maatschap pij. „De maatschappij moet daarbij hel pen". Retorisch stelde de heer Deves de vraag: „Bestaat er dan zulk een groot verschil tussen hen die in feite uitgleden en hen die juist niet uit gleden?" De heer W. A. M. de Rijck van der Gracht van het ministerie van Justitie belichtte het onderwerp vanuit de fase, waarin de delinquent uit de maatschap pij gehaald wordt. „In de gevangenis moet de straf dienstbaar gemaakt wor den aan de re-socialisatie van de per soon. De gevangenis heeft daarom de hÜ, de man ontvankelijk te maken, en nenrnaam bem materieel te herbewa- na voorzien in datgene, wat hij GevolBliilflnyrijhueidstGlling nodig heeft een zfi u .tr.acht men de gevangenen lijkè, opleiding If1® gevallen gcdeelte- evenwel slecht, geven. „Arbeid is gehete bestel onwen onderdeel van het gevangene op ptil^e^ mm de De laatste spreker Hr* t i Grient, releveerde het feit, dat men de gevangenen als vreemden beschouwt Tengevolge daarvan gaat de gevangene Zich apart voelen, anders dan de ande ren, minderwaardig. Het respect voor de ander verdwijnt, omdat men hem niet respecteert. Dr. Van der Grient waarschuwde voor een dergelijke situ atie. „Zij horen bij ons". „Men dient zich echter te wachten voor filantropie, want dat wij zelf geen misstap hebben begaan, hebben wij niet altijd aan ons zelf te danken. Er zijn mensen, wier leven een verraad is geweest en in wie het meest essentiële in het leven, ver trouwen, niet is kunnen worden bijge bracht". Dr. Van der Grient was van mening, dat de onvoorwaardelijke vrijheidsstraf moet worden beperkt. De gevangenis is het meest ongelukkige oord, dat bestaat, aldus spreker. De gevangene wordt ge degenereerd. Hij wordt een nummer Verantwoordelijkheidsgevoel gaat ver loren, omdat voor de gevangene wordt gezorgd als voor een kind. Uitbarstingen in gevangenissen zijn dan ook niet meer dan normaal. De uitbouw van het gevangeniswezen gaat door. Het gaat er niet om of de gevangene zich in het (gevangenis) milieu kan aanpassen, het gaat erom of hij, wanneer hij in de maatschappij is teruggekeerd, het spel weer kan mee spelen. Wij zullen echter ons verstand moeten gebruiken. De taak is: bevei liging van de maatschappij, maar de beste beveiliging is de delinquent weer op te nemen in deze maatschappij. Zulks vloeit voort uit een welbegrepen eigenbelang. Men moet de deur open houden. In verband daarmee wees spre ker op de parabel van de verloren zoon: Voor hem stond de deur altijd i!!-!rnv.<.eil dat gaf hem de moed en de acht ug te keren, toen dat nodig In de stadsschouwburg heeft het Ne derlands Jeugdtoneel, ook wel de toneelgroep „Arena" geheten, gis termorgen een eerste voorstelling voor de schooljeugd gegeven van „De vrien den van Prikkebeen", een vrolijk kin- der-toneelspel van Mies Bouhuys. Het is de bedoeling, dat er nog zeven voor stellingen van het stuk gegeven worden voor de Haarlemse scholieren. Gisteren waren een aantal leerlingen uit de vier de en vijfde klasse van de lagere scho len aan de beurt. „De vrienden van Prikkebeen" is een genoeglijk verhaal, dat handelt over Prikkebeen die bij zijn zuster Ursula is weggetrokken en over de hele wereld zwerft op zoek naar anjelieren en vlin ders. Ursula gaat hem zoeken. Zij koopt de boot van een matroos en neemt de matroos met zijn olifant, krokodil en uil en passant mee in dienst, terwijl ver der de beeldhouwer Lukas aanmonstert die een beeld van Prikkebeen heeft ge maakt, en verder Atlanta, het meisje van de posterijen dat als asisistente dienst doet van Prikkebeen, maar er genoeg van krijgt en iets meer van de wereld wil zien. En tenslotte Prikke been zelf, die het beeld van Lukas over boord gooit en zelf als beeldversteke ling meevaart. De boot vergaat onder weg in een orkaan en op een onbe woond eilandje komt Ursala tot de con clusie, dat Prikkebeen die zij over de hele wereld achterna gereisd was, bij haar aan boord is geweest. Zo zoeken de mensen vaak overal het geluk, ter wijl het vlakbij te vinden is. „Arena" heeft er een bekoorlijke voorstelling van gegeven, die door Luc Lutz beweeglijk en kleurrijk was gere gisseerd. Hep van Delft had een handig aanduidend decor gemaakt en Leontien van Beurden had gezorgd voor grappi ge costuums. Op de achtergrond kreeg men een met opdringerig, sfeer-teke nend muziekje te horen van Ap Bronk- horst. Nanni Vermeer was een naïef- speelse Ursula. Zij wist onmiddellijk de juiste toon te vinden om haar jeugdig publiek te pakken. Paul Meyer als ma troos Dorus gaf zijn rol juist voldoende overdrijving om een duidelijk carrica- jUUj i.e maken. Zjjn prachtige stem deed het vooral ook in de liedjes uit stekend. Hep van Delft beantwoordde geheel aan het droombeeld, dat wij ons gevormd hebben van Prikkebeen: lang, mager, houterig en eenzijdig-vlinders- vangend. Kitty van Wijk was een lieve Atlanta, die als matroos niet goed uit de voeten kon en Jan Staal typeerde de beeldhouwer-met-het-minderwaar- digheidscomplex, Lukas. Het was een prima voorstelling, die door het jeug dig publiek met een stevig applaus be loond werd. Donderdag 20 maart zal door het N.Ph.O onder leiding van Henri Arends, een concert worden verzorgd in de Sionskerk te Haarlem-Noord, onder aus piciën van het comité „Over de Brug". De violiste Ollie Folge Fonden, die aan vankelijk haar medewerking aan dit concert zou verlenen, is wegens ziekte verhinderd. In haar plaats zal de Joe goslavische violist Aleksandar Pavlovic de solist zijn in het Vioolconcert in D gr. terts van Mozart. Het concert wordt geopend met de Ouverture Die Hebri- den van Mendelssohn, waarna de uit voering volgt van het Vioolconcert van Mozart. Na de pauze wordt het concert besloten met de Symphonie no. 6 „Pas torale" van Beethoven. Aleksandar Pavlovic, lid van de eerste violen van het Residentie Or kest, trad reeds op 13-jarige leeftijd in het openbaar op. Hij deed zjjn eind examen aan het Conservatorium van Belgrado en won een beurs, die hem in staat stelde verder te werken in Londen onder leiding van de bekende pedagoog en violist Max Rostal. In 1956 verwierf hij een graad van de Royal College of Music te Londen. Pavlovic trad ais solist op in Joego slavië, Engeland, Frankrijk, Duits land en Nederland, waar hij recitals en radioconcerten verzorgde. In Bel grado concerteerde hij met het Phil- harmonisch Orkest van Beograd. Advertentie In samenwerking met de Heemsteed- Kunstkring concerteerde gisteravond j" het Minerva-theater het Noordhol- '"nds Philharmonisch Orkest onder Hen ri Arends met medewerking van de "oboist Haakon Stotijn, de beroemde i;Q°n van een beroemde vader. Het pro gramma bevatte een hoogst belangrijk jfrk, de Tweede Symphonie (1941) an Arthur Honegger, waarover straks "eer. .1" de Suite no 4 in D grote terts Johann Sebastian Bach, waarmee cWavond geopend werd, viel onder an- luif? voortreffelijk trompetspel te be- hrn„er®" 1 minder overtuigend klonk het oot Mogelijk speelt de acoustiek hier liik een rob Het fraaie, niet moei te! aansPrekende Concert in E kleine hun voor, hobo> strijkorkest en conti- Ürm 1?? de barokmeester Georg Phi- t>e di-n?m?nn.klonk weldadig en mild. dirigent wist tegen het slot geluk kig een klein déraillement te voorko men. Haakon Stotijn bespeelde zijn pas torale instrument op verrukkelijke wij ze en kreeg terecht zoveel bijval, dat één deel gebisseerd werd. Het Hoboconcert in C grote terts K.V. 314 van Wolfgang Amadeus Mo zart, dat bijna identiek is aan zjjn Fluitconcert in D grote terts (welk werk het eerst is gecomponeerd is niet met zekerheid bekend)kreeg een spran kelende en blijde weergave, waarbij solist en orkest niet voor elkaar onder deden. Een fantastische techniek toon de Stotijn in de door hem zelf geschre ven of geïmproviseerde cadenzen. Als besluit werd de Symphonie no 2 van Arthur Honegger gespeeld, een hevig getourmenteerde muziek voor strijkorkest met aan het slot een ko raal voor trompetten, die unisono met de eerste violen meespelen. We zijn het eens met Henri Arends, die aan het werk ongeëvenaarde schoonheden toekent. Deze muziek is uit het hart gegrepen en weet in een hevige strijd de emoties tot een victorieuze ontlading te voeren. Het slot doet enigszins Wag neriaans aan. Een ovatie kon niet uit blijven. T. de Vr. De algemene gang van zaken in 1957 is voor de Haarlemse veiling niet te leurstellend geweest, al was de voor zitter van de Haarlemse Groenten- en Fruitveilingsvereniging de heer J. J. To rna gisterenmiddag tijdens de negentien de algemene ledenvergadering lang njet tevreden. Hij vroeg zich af of de tuin ders jaar in jaar uit steeds hetzelfde onveranderlijke teeltplan moeten vol gen. Naar zijn mening zou het aanbe veling verdienen om zeer voorzichtig een poging te wagen met glasteelt. De omzet behaalde het recordcijfer van J 1.232.802, dat is bijna 60.000 meer «jan het jaar daarvoor. Eind juli was 'e meer-omzet in vergelijking met 1956 gestegen tot bijna ƒ217.000, maar aan rfLfi e van 1957 was dit bedrag te- twfed! Pf Vot f 60-009. zodat in het halfjaar een lagere omzet in wprd "F niet het voorgaande jaar S!n hprtl. d van f 157.000. De inkom- de laston in totaal f 82'000' terwi'] reserverinivpi. zonder afschrijvingen en f u inn h r een bedrag van ruim Lit lepe,l- Er was dus een bruto batig saldo van 27.600 (in 1956 12.500) In zijn openingswoord zei de heer To- ben. Spoedige verwezenlijking van de plannen is niet te verwachten. „Ik be twijfel of de huidige tuindersgeneratie de ingebruikneming van een nieuw vei linggebouw ooit zal meemaken", aldus de heer Toma, die zich voorts afvroeg of de veiling en de handel de bouwkos ten nog wel zullen kunnen opbrengen, wanneer de gemeente Haarlem blijft blijk geven van haar weinig vooruitstre vend karakter. Bij de huidige gang van zaken is niemand gebaat, integendeel, tuinders en gemeenschap betalen uit eindelijk het gelag. Met zes en zestig van de negen en zestig stemmen werd de heer Toma weer voor drie jaar tot voorzitter van de vereniging herkozen. In zijn dank woord zei hij diep getroffen te zijn door de aanhankelijkheid, die de vereniging hem buitenstaander nu al meer dan negentien jaar betuigt. Toch zal het er eens van moeten komen, dat de leden uit hun midden een voorzitter kie zen. De bloemen, die hem waren ge schonken, nam hij met waarderende woorden in ontvangst. Tot tweede voor zitter en tot lid van de financiële com missie werden gekozen de heren P. Kol en J. van Beusekom. Het entreegeld werd vastgesteld op 15, het veilingpercentage op 4.4 pet. voor leden en 7.4 pet voor niet-leden, de contributie op 7.50 en het presen tiegeld voor de bestuursleden op 5. Verder ging de vergadering zonder op en aanmerkingen akkoord met het voor stel om één percent van de bruto-omzet te reserveren voor de bouw van het nieuwe veilinggebouw. In het jaarverslag van de vereniging tenslotte staat te lezen, dat in het af gelopen jaar weinig groenten en fruit is doorgedraaid. Nog geen zesduizend kisten, in 1956 bijna zestienduizend kis ten. Er werden aanmerkelijk minder kisten spinazie en sla doorgedraaid dan in 1956. In vergelijking met andere veilingen is de gemiddelde levensduur van de kisten van de Haarlemse veiling het laagst. De roulatie-snelheid is een van de oorzaken daarvan. Na een periode van proefnemingen, heeft een groot warenhuis in de binnen stad van Haarlem onlangs een oproep systeem in gebruik genomen, dat tege moet komt aan een aantal bezwaren, die soortgelijke systemen doorgaans aankleven. Niet zelden zal men in grote gebouwen, waar veel mensen samen zijn, de monotone stem van een juf frouw horen, die verzoekt of nummer 88 zich even wil melden. Doorgaans is die stem door het hele gebouw te hocen en begint zij op de zenuwen te werken van de niet-ingewijden, de bezoekers. Voor al in een warenhuis blijkt dit de ver koop ongnnstig te beïnvloeden. In het Haarlemse warenhuis heeft men nu een systeem aangeschaft, waar door de betrokkenen persoonlijk kunnen worden opgeroepen door middel van een magnetische installatie. De afde lingschefs en alle personeelsleden die regelmatig door het gebouw moeten zwerven en dan hier en dan daar opge zocht moeten worden, hebben een pot- loodvormige ontvanger gekregen, ter grootte van een dikke sigaar. De tele foniste kan dan, wanneer zij chef X nodig heeft, de oproeptoon uitzenden die speciaal correspondeert met de ont vanger van chef X. Niemand, behalve de betrokken chef, merkt dus dat hij opgeroepen is. Het systeem kent twee mogelijkhe- den. Wanneer een reeks korte fluit tonen worden uitgezonden, weet hij dat men hem hebben moet en behoeft hij niets anders te doen dqn middels de dichtsbijzijnde telefeon de telefoniste te bellen. Een andere mogelijkheid is, dat de telefoniste een lange fluittoon uit zendt. De betrokken chef brengt dan de ontvanger aan zijn oor en verneemt de boodschap, die de telefoniste hem mondeling doorgeeft. Vooral deze laat ste mogelijkheid is iets nieuws en zeker voor Haarlem een primeur. Het ligt in de bedoeling het systeem nog te ver volmaken. Bij de P.T.T. is een aanvra ge ingediend om het systeem te schake len aan een speciale telefooninstallatie. Hierdoor kan men bereiken, dat chef A door het draaien van een bepaald telefoonnummer de ontvanger van chef B met wie hij spreken wil in wer king stelt. Chef B hoort dan de fluittoon en belt via het dichtsbijzijnde telefoon toestel een centraal nummer op, dat hem rechtstreeks en dus niet via de centraliste verbindt met zjjn collega A. De installatie in het Haarlemse wa renhuis is het afgelopen najaar aan gelegd, juist in de tijd dat de Russi sche kunstmanen hun kringloop rond moeder Aarde begonnen. Vandaar, dat men nu bij het warenhuis spreekt over Spoetniks. „Mag ik meneer A. even aan de spoetnik?" In andere in stellingen in het land o.a. een dia conessen-ziekenhuis in Den Haag en het St.-Jozef-ziekenhuis in Veghel spreekt men gewoon van zoemers, of van fluitjes. Het systeem is volstrekt anders dan dat van de walkie-talkies, de miniatuur zenders en -ontvangers die bijvoorbeeld in het leger gebruikt worden. Het is ge baseerd op magnetische inductie, ter wijl de walkie-talkies elektromagnetisch werken. Er wordt een magnetisch krachtenveld opgewekt, dat door induc tie bepaalde trillingen overbrengt. Die trillingen worden enorm versterkt, zo dat ze in de vorm van fluitsignalen of van stemklanken hoorbaar worden. Om dit krachtenveld op te wekken heeft men inductieleidingen nodig, die om het ge bouw, waar d„ „spoetnik"-installatie wordt aangelegd, worden aangebracht. Meestal zijn één of twee horizontale lei dingen voldoende. Maar in het geval van het Haarlemse warenhuis moest men vier horizontale en zelfs een ver ticale ringleiding aanleggen. De beton constructie van het gebouw, dat in 1932 is opgetrokken, bevatte zoveel staal, dat men met een enkele leiding niet kon volstaan. vallig zijn zaak in de onmiddellijke om geving van het warenhuis had. De hele dag ving hij in zijn gehoorapparaat fluit tonen en opdrachten van de centraliste op, totdat hij tenslotte ontdekte wat de oorzaak van zijn ellende was. De direc tie van het warenhuis heeft de man toen een nieuw apparaat bezorgd, dat niet correspondeerde met de frequentie van het spoetniksysteem. Voor de heren die opgeroepen moeten worden, Is het ontvangertje een handig apparaat, dat men gemakkelijk in de binnenzak of borstzak steekt. De moei lijkheid is echter, dat men niet weet waar de dames de ontvanger moeten laten. Wanneer men de ontvanger schuin houdt, krijgt men vaak hinder lijke kraaktonen bij de ontvangst. Van daar, dat de fabriek in Engeland een plan uitwerkt om ontvangers te ma ken in de vorm van een collier of een ander sieraad, dat voor de dames ge makkelijk en onopvallend draagbaar is. Opmerkelijk is, dat ook buiten de ring leiding de „spoetniks" nog over een zekere afstand functioneren. Personeel, dat dus betrekkelijk dicht bij de zaak woont, kan eveneens via deze appara tuur worden opgeroepen. Minder aangenaam is het, dat in som mige gevallen gebleken is, dat dragers van gehoorapparaten soms wanneer zij toevallig op eenzelfde frequentie luisteren als de „spoetnik uitzendt" onmiddellijk bij het betreden van het warenhuis getuige zijn van alle fluitsig nalen en alle gesprekken, die de cen traliste uitzendt. Gelukkig komt het niet zo vaak voor, dat de frequenties over eenstemmen, maar wanneer dat wel het geval is, dan wordt de drager van het gehoorapparaat „knetter"-gek. Dat heeft een bakker ondervonden, die toe' Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 27-jarige grossier uit Haarlem in ho ger beroep wegens gewelddadig optre den tegenover twee politie'agenten uit Bloemendaal en door hem aangerichte vernielingen in de wachtkamer van het bureau, overeenkomstig de eis veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf met aftrek van de 14 dagen pre ventieve hechtenis. De rechtbank te Haarlem had hem zes maanden gevan genisstraf opgelegd. Een simpele verkeersovertreding was de aanleiding geweest, dat de jonge man, die in de nacht van 8 op 9 mei J.L met zijn verloofde per auto nog wat was gaan rijden, tijdens het minneko zen op een parkeerplaats door de agen ten gestoord, zich tegenover hen had misdragen. Een der agenten had de grossier toen hij de verkeersovertreding beging, willen aanhouden, maar de jon geman had het stopteken genegeerd. Per jeep was de politieman met een collega toen op zoek naar de verkeers- overtreder gegaan en had hem op de Zeeweg aangetroffen. Een van de grote voordelen, die de directie ervan verwacht is, dat er veel tijd bespaard kan worden. Moest iemand vroeger interlocaal bellen, dan gaf hij de telefoniste opdracht het nummer aan te vragen. Hij kon echter niet van het toestel weglopen. Dat kan nu wel. De centraliste weet hem via de Spoetnik onmiddellijk te vinden en de betrokken man kan in tussen dus rustig ander werk doen. Het tijdrovende opsporen van mensen die dringend nodig zijn, behoort tot het verleden en wanneer er intercom munaal voor iemand opgebeld wordt, hoeft er niet meer vele kostbare minu ten lang gewacht te worden tot de gevraagde gevonden is. Veel nodeloos geloop zal nu ook overbodig zijn. Men grijpt de spoetnik en men heeft met een de juiste man te pakken. Wanneer de spoetnikmensen het ge bouw verlaten, stoppen zij hun spoet nik in een kokertje, waardoor bij de centraliste onmiddellijk het correspon derende nummerlichtje uitvalt, zodat ze weet dat de betrokken man of vrouw niet meer in het gebouw is. Zij hoeft zijn of haar nummers dus meer op te roepen en kan eventuele telefoon tjes onmiddellijk afkappen. Behalve een besparing van tijd, dus ook een besparing van energie en geld. Die Haerlemsche Musyckcamer on der leiding van André Kaart zal ter gelegenheid van het zestiende lustrum van het Wagenings Studentencorps op 20 mei in de Stadsschouburg te Wage ningen een concert geven van werken van Vivaldi („De vier jaargetijden"), Richter en Haydn. Solist is de violist Jan Bresser van het Concertgebouwor kest. De musici zullen tijdens de uit voering gekleed zijn in achttiende eeuws costuum. Dinsdag om kwart voor zeven kwam de 41-jarige Haarlemmer H. W., die in de Ridderstraat op de tweede ver dieping van een perceel woont, aan de 58-jarige medebewoonster van de eta ge vragen of zij ook last had van gas De dame ging met de man mee en rook eveneens een sterke gaslucht. De man en zijn 41-jarige echtgenote verlo ren het bewustzijn. Zij ging daarop naar de keuken en sloot de gastoevoer van het fornuis af. W. had verteld, dat zijn vrouw twee cakes in de oven had ge zet en ziek de keuken was uitgekomen. Bq onderzoek bleek, dat in de oven ae twee bakblikken nog onverwarmd stonden. De mogelijkheid bestaat, dat de vrouw gemeend heeft, dat zij de oven had aangestoken, terwijl dat in feite niet het geval was. Eén tweede mogelijkheid is dat aan de oven, die vorige week tweedehands werd ge kocht, iets mankeert. Het echtpaar H. W.-M. heeft men zuurstof toegediend, waarna het naar een ziekenhuis overgebracht is. Dinsdagavond hebben de dames van DWT in de competitie kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond twee overwinningen geboekt. Voor de eerste klasse kreeg DWT 1 HVGB 1 op bezoek. Over alle linies toonden de DWT-dames zich de sterksten. Annie Metzelaar boekte het eerste succes; daarna volgden doelpunten van Cok So- mers (2x) en Paula van Bruggen (2x) Ook in de tweede helft bleef HVGB tot het einde toe weerstand bieden. Zowel in de verdediging als in de aanval bleef het team te zwak, terwijl DWT zo nu en dan m de aanval vrij spel had. Annie Metzelaar, Cok Somers (2x), Paula van Bruggen en Thea Huyboom maakten er 10—0 van. Ongeslagen staat DWT nu met zes overwinningen aan de kop van de ranglijst. Voor de tweede klasse dames ging de strijd DWR 1-DWT3, In de eerste helft kreeg DWT 3 geen kans om met succes door de DWR-verdediging heen - komen. In de tweede helft ging het de DWT-dames beter. Het werd een 4-0 overwinning door drie doel punten van Affra van Assema en een van Mia Prins. Een zeswielige vrachtauto, geladen met vis, komende uit de richting Vel- sen, is gistermiddag omstreeks vier uur op de westelijke verbindingsweg tus sen het z.g. klaverblad bij de Velser tunnel en de Rijksweg gekanteld. De be stuurder keek bij het naderen van de Rijksweg achterom naar het van ach teren komende verkeer. De wagen is daardoor iets teveel naar rechts ge raakt, kwam in de zachte berm, ramde een lantaarnpaal, gleed door en is ten slotte gekanteld. Omstreeks zeven uur 's avonds hebben twee kraanwagens, waaronder de zware takelwagen van de tunnelsleepdienst, de wagen weer recht gezet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De talrijke bezoekers van het Pau ze-theater hebben gistermiddag in „Rembrandt" een voortreffelijk pro gramma voorgezet gekregen, dat ge presenteerd werd door het Leedy-trio en door Jules de Corte. Het Leedy-trio wordt gevormd door drie muzikale grapjassen, droogkomieken mogen we wel zeggen, die de kunst verstaan zon der te chargeren kostelijke persifla ges te leveren op de kwijlerige lied jes „Songs" zegt men tegenwoor dig die vooral dank zij de radio sma keloos gemeengoed willen worden. De drie bleken uitstekend op elkaar in gespeeld: een pianist-xylofonist, een gitarist en een bassist. Hun illustratie ve gebaren waren geestig, geen enkel grapje werd herhaald en niets was er in het optreden van het trio, dat ge forceerd aandeed. Het ging allemaal gemakkelijk en vlot en iedereen heeft zich geamuseerd. Jules de Corte sloot daar uitstekend op aan. Over hem hebben wij meer dan eens geschreven. Zijn liedjes en conférences waren als „vanouds": speels, prententieloos, ironisch en ge kruid met een tintelende humor. De stemming was bijzonder prettig; de veertig minuten waren veel te gauw om. W. H. Advertentie dragen MODERNE RINGEN! Onze gloednieuwe collectie bevat de modernste creaties op het ge bied van verlovingsringen. Ringen als juwelen, juweeltjes van ringen Past ze eens aan bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 CINEMA-PALACE: Vrouwen en spionnen, 14 j. 2, 4.15 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Aasgieren van het westen, 14 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: Du bist Musik, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Het schandaal van Clochemerle, volw. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Do.: Een vrouw achter tralies, str. volw., 8.15 uur. REMBRANDT: Sissi, keizerin en moeder (derde week), a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Bij ons op Hawaii, 18 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Het Bolshoi-ballet, a. L 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 12 maart Frans Halsmuseum, 20 uur: A. den Doolaard over: „Griekenland met en zon der zuilen. De Griekse eilanden". (Volks universiteit). Geb. St.-Bavo, 20 uur: Feestavond t. b. v Algemene Nederlandse Invaliden Bond. Stadsschouwburg, 20 uur: Operagezel schap Forum met „Madame Butterfly" van C. Puccini. Minerva-theater, 20 uur: Heemsteeds Ama teur Toneel met „Pinky", toneelspel naar de roman van Cid Pickett Summer. Regie: J. J. Schelvis. Donderdag 13 maart Frans Halsmuseum, 20 uur: N. Heyning over „De Krakatau, een geweldenaar on der de vulkanen". (Volksuniversiteit). Concertgebouw, 20 uur: Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" met een uitvoering van Gabriel Fauré's „Requiem" o.l.v. Jack P. Loory, m.m.v. N. Ph. O. en Jongenskoor van de Koorschool van de kathedrale basiliek Sint Bavo. Solisten: Ma ria van Dongen, sopraan, Henry Blackmon, bariton en Albert de Klerk, orgel. Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamer-mu ziekavond door Theo Olof, viool en Marl- nus Flipse, piano. Stadsschouwburg, 20 uur: „Plantage Ta marinde", een toneelstuk van de Neder landse toneelschrijver, mr. Hans Keuls. Het handelt over de zich wijzigende toestanden in West-Indië en wordt door de Toneelgroep Theater gespeeld. Het is een première voor Haarlem. Cruys Voorbergh heeft de regie en Peronne Hosang, Elly van Stekelenburg en Cruys Voorbergh spelen de voornaamste rollen. ONDERTROUWD: A. J. W. Govaars en M. P. L. van der Avoort; W. Harting en F. Dorresteyn; S. van der Woude en C. Spanjaart. GEBOREN: W. C. J. van der Vlugt- Schraal, z.; M. P. Visser-Jonk, z.; H. de Lange-Keijer, z.; D. M. M. van den Boogaard-de Jong, z.; T. Schmidt- Poelmann, z.; M. Bonarius-Grobben, 2 dochters; J. A. Franzel-Laurenssen, d.; W. I. Blansjaar-van den Berg, d. OVERLEDEN: M. E. van der Lin- aen-Lasschuit, 85 j., Crayenesterlaan; M. Verwer-Koster, 63 j„ Riviervisch- markt; M. P. Stuifzand-Hendriks, 69 )-. Cremerstraat; G. Klick-Liedmejjer, 83 j., Blinkertlaan; F. Lujjten, Oranje plein 6, 70 j.; C. J. Hofstee, 73 j. Bilitonstraat; M. Baardman, 60 j„ Ro- zenpriëelstraat; J. F. de Kruijs, 79 j„ Spaanschevaartstraat. (Niet officiële koersen) Voor het caravankamp aan de Kop- zeeweg te Bloemendaal blijkt grote be langstelling te bestaan. Voor de ver pachting daarvan zjjn thans 50 bestek ken verkocht. Voor Bloemendaal staat er nu een nieuw ambtenarenreglement op stapel. Het ontwerp is gereed en komt in 18 maart in behandeling bij de commissie voor het Georganiseerd Overleg. 3'A Ned. 1953 3)i Ned 1953 3(4 Ned 1956 3V« Ned. 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 i 3-3(4 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac Inschr Grtbk 1946 3 t. B.N.G. won.bouw 6 Ned. Handel M11 cen AJLO Van Barkers Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvens cert Unilever cert Ned Kabel Philip* Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubbei HoU Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mb Ned Scbeepv. Unie K.L.M B VA Del) Mtj. cert A'dam 2(4 *561 A'dam *56 D A "dam ID Rentespaarbr vorig opening Slot 12/3 91(4 90 89A 89?» 84(4 85(4 86 86 89 899» 911/32 91 106% 149% 151(| 154 193 300(4 179 288 334(4 337 Va 228(4 246% 267 153.80 j.od.20 47(4 134 133 124% 125 Ym 116 117 108.90 84% 61(4 85% 95 95% 103% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Cen era) Motors Kennecott Copper KJ-J4 Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Roya) Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater OS. Stee) 10/3 11/3 43% 44% 39% 40% 53% 54% 62% 62e 356/i 36 85 85% 29% 29% 35% 35% 33% 33% 44% 44% 40% 41% 66% 67% 38s/» 39 32% 33s/» 22 V2 23 60% 61 Stemming! vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5