VELSEN kan beleid bij Rijks H.B.S. Arbeite niet overal waarderen Aan afromen van vuilnisemmers paal en perk gesteld 1 Velsen zegt deelneming in de Volkskredietbank Haarlem e.o. op De deur voor een gesprek niet helemaal gesloten Het volkenrecht van de zee Territoriale wateren Aangrenzende strook Territoriaal plateau 30MS Eurovisie „Song Festival 1958 Conferentie van regeringsdelegaties in Genève tracht tot meer eenheid te komen WERKLOOSHEID STEEKT GUNSTIG AF BIJ LANDELIJK GEMIDDELDE RADIO- en TELEVISIE REPARATIE COÖRDINATIE VAN KREDIETVERLENING IN IJMONDVERBAND NIET ONMOGELIJK 't binnenhuis n.v. Propagandabijeen- komst te Leiden WOENSDAG 12 MAART 1958 PAGINA 9 Belachelijk Ongeval in kalk zandsteenfabriek K. J. MAERTENS N.V. Te duur GEWONDEN BIJ SLIP PARTIJEN m 9 Win meer ruimte met p, n.v. me ubelfabriek „DECO" VARSSEVELD BRIDGE Alle afdelings kampioenen zijn bekend GARAGE DEN HOUT Haarlemse Luchtvaart Club Verkiezingen op komst Rede van minister Struycken Oudleerlingen-reünie Mendel-College Faillissement 1 nodig hun verplichtingen tegenover de De vergadering van de gemeenteraad van Velsen heeft dinsdagavond een Ietwat merkwaardig, maar interessant verloop gehad. Het begon met com munistisch gesputter over het Marktplein, dat op de laatste dag voor de raadsverkiezing aan de P.v.d.A. is toegewezen, hoewel de C.P.N. het eerst er om had gevraagd, een debat, dat tenslotte in alle fracties actie en re actie opwekte. En daarna ging de raad niet minder dan vijf kwartier in besloten vergadering, op verzoek van de katholieke fractievoorzitter de heer J. Nuyens, om openhartig te kunnen spreken over het „afromen" van vuilnisemmers, waaraan paal en perk is gesteld. Er is duidelijke taal ge sproken over de volkskredietbank Haarlem e.o., die Velsen veel te duur vindt en waarover wij elders in dit blad een verslag geven. Aan de Wille- brordstraat komt een sportveld op een van de N.S. gehuurd terrein en dit besluit bracht langs een achterdeur nogal wat kritiek op het beleid bij de rijks H.B.S. binnen, omdat daar een groot sportveld en een gymnastiekzaal verre van volledig worden benut en men er ernstig naar stree om nu eindelijk eens te komen tot een gemeentelijke H.B.S. en ook me e® een middelbare meisjesschool. En tenslotte is als ftevo eunstte nistische interpellatie gebleken, dat de werkloosheid n Ve^en nog gunst* afsteekt bij het landelijk gemiddelde, hoe pijnlijk het ook bhjlt voor de mensen, die er door getroffen woMem^erde de beslissing dat de pD® t Ml'k+Xin liad gekregen voor een verkiezingsbijeenkomst in CPNDe K V.P waf bij monde van de heer mr. Tonino van SfiL dat torfi 'eigenlijk had moeten gelden dat wie het eerst komt ook w maar daaraan werd direct toegevoegd, dat dit niet op ging voor de C.P.N. Volgens de K.V.P. behoort aan die partij, die streeft naar omverwerping van de democratie, in het geheel geen straat of plein gegeven te woeden. En de heer Nuyens (K.V.P.) voegde er aan toe, dat 7iin Dartii helemaal tegen propaganda-uitingen van de C.P.N. is, doch be zwaar maakt tegen de motivering van het besluit van B. en W„ het plein geven aan de grootste partij. nodig hun verplichtingen tegenover de waterstaat te kunnen nakomen. De heer Marks vond het maar triest, dat Velsen's plantsoendienst verplicht is het grote sportveld bij de rijks H.B.S. te onderhouden, ter wijl het misschien voor 50 procent wordt benut. Het is nog veel minder dan 50 procent, aldus wethouder H. de Boer, die voor de zoveelste keer zal gaan proberen het terrein en ook de gymnastiekzaal voor andere doel einden beschikbaar te krijgen. Hy noemde het in dit verband een be droevend feit, dat het terrein des tijds door „wilde competities" tot een zandvlakte werd gemaakt, zonder dat de gemeente er iets tegen kon doen en er zelf geen nuttig gebruik van kon maken. Gistermiddag half drie is in de kalk zandsteenfabriek „IJmuiden" de 19-jari- ge arbeider M. van der V. uit Sant poort met zijn hoofd bekneld geraakt tussen de arm van een steenzaag en een Ijzeren steunbalk. Met een zeer ern stig schedelletsel is de man in zorg wekkende toestand via het Antonius Zie kenhuis te IJmuiden-Oost naar het Wil- helminagasthuis in Amsterdam overge bracht. Vanmorgen was zijn toestand nog steeds levensgevaarlijk. Advertentie De heer J. van Os v. d. Abelen (Arb.) ging uitvoerig in op de consequenties van de democratie en oordeelde voorts, dat de P.v.d.A. op het Marktplein een soort traditie voortzet. En zijn partij genoot Van Leusen reageerde fel, dat de domme datum nooit richtsnoer mag zijn bij de bepaling van het beleid van het gemeentebestuur. Burgemeester M. M. Kwint deelde kr^ei dat voor een dergelijke bijeen- r>„ iytwee vergunningen nodig zijn. 1 had, met de ervaringen van voorgaande verkiezingen, de vergun ning gegeven aan de P.v.d.A., waar meer toeloop verwacht mocht worden dan by de C.P.N. En op grond daarvan hebben B. en W. aan die partij het Marktplein toegezegd, de tweede ver gunning. Voor de heer Nuyens was dit aanleiding op te merken, dat de bur gemeester het de K.V.P.-fractie dus veel gemakkelijker had kunnen maken door nu juist dat in het gemeenteblad te zetten. De burgemeester vond ver der, dat men de C.P.N. niet tot marte laar moet maken. In de naoorlogse jaren is de partij toch al steeds meer ingeschrompeld, zonder verbod. De heer Kruisman had ook zijn ergernis gelucht over het afscheuren van verkiezingsbiljetten en hij had al een katholieke scholier in de kraag ge vat, die zich daaraan schuldig maakte. Als de politie niet meer toezicht houdt, zal de C.P.N. zelf zijn biljetten gaan bewaken. Dat kunt u beter niet doen, aldus de burgemeester, omdat het zo erg doet denken aan W.A. en de tijd van de knokploegen. Het afromen van vuilnisemmers wordt verboden. Van het korte stukje openbaarheid bij dit agendapunt kan worden genoteerd, dat het aan huis op halen van oud papier voor allerlei goede doeleinden geoorloofd blijft, maar het verzamelen bij vuilnisemmers mag, op overwegingen van volksgezondheid, niet. Omdat meerdere scholen gebruik zullen gaan maken van het aan te leg gen sportveld bij de Willebrordstraat in IJmuiden-oost, wilde de heer Nuyens (K.V.P.) te zijner tijd graag een om slag van de kosten zien. De heer Marks (Arb) was ook content met het voor stel 'al vond hij de termijn van vyf jaar huur wel aan de krappe kant. Er gaat een paar jaar overheen voordat het veld bespeelbaar is en voor de resterende tijd is de uitgave vrij hoog. Maar met het college hoopt hij, dat de N.S. langer zullen willen verhuren. Wethouder H. de Boer was wel opti mistisch, maar kon zich voorstellen, dat de Ned. Spoorwegen een slag om de arm hebben willen houden om zo Waarom proberen we niet de rijks H.B.S. om te zetten in een gemeente lijke H.B.S.? riep de heer Van Leusen (Arb.) uit. Hij kreeg direct een ant woord van de burgemeester, die hem toevoegde: Jammer, dat het niet gedaan is toen u wethouder van onderwijs was. Jammer dat er niet van meet af een gemeentelijke H.B.S. is geweest, repliceerde de heer Van Leusen, die de tijd rijp achtte om het dan nu toch maar eens te proberen. Wethouder De Boer onthulde, dat al meer dan een jaar besprekingen gaande zijn om tot meer invloed te komen, om alle onder wijsbeleid interpellabel te maken. De tijd varï administratief bestuurde scho len is voorbij, aldus de wethouder, die het belachelijk vond, dat in Velsen nog een rijksschool is, belachelijk ook, dat coördinatie afspringt op een heel oud artikel van de vereniging van directeu ren van rijksscholen. Maar, zo voegde hij er aan toe, wij hopen de vesting, die op de weg naar het departement ligt, te nemen en daarbij keek hij nog verder door tegelijkertijd de gedachte te opperen aan een middelbare meis jesschool. De bedoeling van een communistische interpellatie over de werkloosheid kan hier gevoeglijk achterwege blijven. Wij willen ons bewust beperken tot de Vel sense cijfers, zoals deze door wethou der Maas (K.V.P., sociale zaken) wer den verstrekt. Er zijn op het ogenblik in Velsen 241 ingeschreven werklozen, namelijk 54 bouwvakkers, 29 metaalar beiders, 31 personen uit het visserijbe drijf, 80 losse arbeiders en 47 overigen. Straks gaan schepen, die nu in survey liggen, weer varen. Straks begint de nieuwe haringvisserij. En ook door andere seizoeninvloeden zal een daling optreden. De mannelijke beroepsbevol king in Velsen bestaat uit rond 18.000 personen, wat wil zeggen, dat 1,3 pro cent werkloos is. Gelet op de landelijke Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel- 15220 ln en om de AVRO-studio te Hilversum is nu reeds alles in rep en roer in verband met de finale van het Eurovisie „Song Festival 1958, dat vanavond wordt gehouden. Deze foto, gemaakt in de „Song Festival Club", tcetfce is inge richt in het grote restaurant van de AVRO-studio, geeft een beeld van een vrolijk gesprek tussen zangeres Alice Babs uit Zweden (links), Come Brokken (rechts) en een der gastvrouwen van de club, Flory ten Camp (midden). Op het moment gonst Hilversum van de activiteit in verband met het Euro visie Songfestival. De ene zangeres na de andere zanger arriveert, al dan niet in gezelschap van de hun speciaal toegewezen dirigent. In het geheel ko men er zeven zangeressen, drie zan gers en vijf dirigenten. Voor allen zijn kamers gereserveerd in het hotel Gooi land, en ook voor de tientallen offi cials die meekomen. Ook is er momenteel in de hoofd stad een Europese conferentie over het televisiejournaal. Een besloten con ferentie uiteraard, waaraan alleen de staven van de TV-instellingen en TV-journaals deelnemen. Ook al deze heden zullen op het concert aanwezig zyn. Er zijn veel mensen met grote taken jn deze dagen. Daar is bijvoorbeeld de rv-regisseur Gijs Stappershoef, die al- te repetities meemaakt om goed te Weten welk beeld hij Europa zal laten zien vanavond. Dan zijn er de beeld- en geluidstechnici die steeds maar meelo pen. Maar de zwaarste taak rust toch wel op het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden. Ieder land had een en een kwart uur repetitietyd. Nou, nou, en dat elfmaal verdeeld over een paar dagen Intussen maakt ook de rest van de showbusiness zich op. Grammofoon platenmaatschappijen organiseren cock- tailparties en kletspartijen in Hilver sum en in Amsterdam. Filmmaat schappijen lonken van terzijde. De eigenlijke ontvangst na het festival is die van het gemeentebestuur van Hil versum in de Burgerzaal van het raad huis, juist tegenover de zaal van het festival. Hier zal ook de intieme hul diging van de winnaar of winnares ge schieden. En nu maar in spanning zit ten. Na loting is de volgorde van de uit te voeren chansons op de finale van het Eurovisie Song Festival op woensdag 12 maart in Hilversum, als volgt vastge steld: 1. Italië; 2. Nederland; 3. Frankrijk; 4. Luxemburg; 5. Zweden; 6. Denemarken; 7. België; 8. Duitsland; 9. Oostenrijk; 10- Zwitserland. cijfers is dit gunstig, hoe pijnlijk het ook is voor de mensen, die door de werkloosheid 'getroffen worden. De vraag naar arbeidskrachten betrof in februari 432 personen, dus bijna het dubbele van het aanbod, het grootste deel vairi de aanvragen komt uit de metaalnijverheid, waar men zowel ge schoold als ongeschoold personeel kan gebruiken. Maar de werkgevers zijn wat kritischer en lang niet elke aan bieding past sluitend op een aanvraag. De werkloosheid in Velsen is relatief laag, aldus wethouder Maas, die dan ook geen directe aanleiding zag tot ge meentelijke maatregelen om deze op te heffen. Mocht het onverhoopt nodig zijn, dan koesterde hij de hoop, dat de regering zou willen bijdragen, zodat, als werkobjecten gezocht moeten worden, de betrokkenen tegen contractloon aan de slag zouden kunnen. Ondanks alles wilde de heer Kruis man (C.P.N.) de werklozen maar aan de woningbouw hebben, maar wethou der Maas stelde hier tegenover, dat zijn collega's van openbare werken en financiën van de vroege morgen tot de late avond bezig zijn in het belang van de woningbouw. En wat kan men dan nog meer doen. Na enige onderwij sbenoemingen bij hamerslag werden de geloofsbrieven van de heer G. Dekker, die mevr. Klimp (arb.) als raadslid zal opvolgen, in orde bevonden, waarmee tegen elf uur een einde kwam aan deze belangwekkende vergadering. De gemeenteraad van Velsen heeft dinsdagavond na een uitvoerige discus sie zonder hoofdelijke stemming beslo ten de deelneming in de volkskrediet bank van Haarlem en omliggende ge meenten op te zeggen. Overeenkomstig de onderlinge regeling moet de opzeg ging geschieden uiterlijk negen maan den voor het aflopen van een vijfjaar lijkse periode, die op 31 december 1958 eindigt. Het besluit van de gemeen teraad maakt Velsen de handen vrij om desgewenst een eigen weg in te slaan op het gebied van de kredietverlening, waarbij, op een suggestie uit de gemeen teraad, tevens bezien zal worden in hoe verre een nieuwe aanpak in IJmond- verband mogelijk en gewenst is. De re den van het uittreden van Velsen is gelegen in het feit, dat het gemeente bestuur van Velsen van oordeel is, dat de volkskredietbank, gezien de ho ge kosten en rente, niet langer als een sociale instelling gezien kan worden. De heer Andriesma (K.V.P.) erken de, dat een sociaal gerichte volkskre dietbank niet of moeilijk zonder verlie zen kan werken. Maar als men over een krediet van 500 over twee jaar aan extra kosten 94,45 moet betalen, dan ryst toch de vraag of bij een om- zet van 2 miljoen gulden wel effi cient gewerkt wordt met een perso neelsbezetting van 20 man, waaronder drie kassiers. De katholieke fractie vond 'n uittreden alleszins gerechtvaar digd. Over 1958 zal een verlies van 78.000 gedekt moeten worden, waarvan voor Velsense rekening ƒ12.000. Naar de mening van de heer Andriesma is er alle kans op, dat een onderzoek zal uitwijzen, dat Velsen het in eigen be heer voordeliger zal kunnen doen, maar hy deed de suggestie te bezien of er in IJmondverband iets ondernomen kan worden. De heer Pleyler (V.V.D.) was het ook met het voorstel van B. en W. eens, maar waarschuwde, dat de kos ten voor Velsen hoger zullen zyn, om dat Velsen ook aansprakelijk zal worden gesteld voor de uit het opzeggen van de regeling voortvloeiende kosten van personeelsvermindering, wachtgeld, e.d. De heer Hartman (Arb.) bepleitte een snel onderzoek, opdat per 1 januari 1959 geen vacuum in de kredietverle ning zal ontstaan en deed de suggestie de plaatselijke middenstand in te scha kelen bjj een eventuele eigen regeling, om zo overkreditering te voorkomen. De heer Lips (A.R.) was ook voor een bespreking van deze zaak in IJmond verband en de heer Tijssen (C.H.) kwam met nog wat cijfermateriaal. De kosten van de volkskredietbank wa ren over 1958 252.000, waarvan 151.000 aan salarissen. Wanneer men daarbij telt wat de verschillende dien sten van sociale zaken nog aan onder zoekingen verrichten, dan komt men op ongeveer 65 pet alleen aan salarissen. By de voorlopige Velsense opzet met een kostencijfer van 28.000, waarvan ruim 10.000 aan salarissen, is het per centage 38, wat heel wat gunstiger ligt. ligt. Wethouder C. P. j. Maas (K.V.P. soc. zaken) deelde mede, dat het college reeds meermalen over deze kwestie ge sproken heeft. De kredietverlening was vrij duur, maar men moest er rekening mee houden, dat er andere kredietge vers waren, die nog hogere kosten in rekening brachten. Er lag dus toch nog een sociale taak. Dat het nu niet langer voor Velsen aanvaardbaar is, komt door de drastische maatregelen, die Haarlem sedert augustus heeft in gevoerd, met averechtse uitwerking, aldus wethouder Maas. Sedertdien kon den alleen nog noodkredieten worden verleend. Als gevolg van de eenzijdige maatregel van Haarlem tot kre'dietbe- perking zullen de over 1958 geraamde kosten stijgen van 18.000 tot 78.000. De wethouder verklaarde het soci ale aspect primair te achten. De ge meenteraad moet nu beslissen, wil zij er niet opnieuw voor vijf jaar aan vast zitten. Een bespreking in IJmondverband achtte hy niet meer mogelijk, omdat naar zijn zeggen Be verwijk niet meer op tijd kan uittre den. Zowel van achter de collegetafel als uit de Raad werd dit later gecorrigeerd. De gemeenteraad van Beverwijk zou altyd nog een spoedvergadering vóór 1 april hieraan kunnen wijden. In het afgelopen jaar werden aan Velsena- ren 700 kredieten verleend tot een be drag van 307.000. Zolang die niet zijn afgelost blijft Velsen, ook na uit treden, aansprakelijk voor de hieruit voortvloeiende kosten. Hoewel aan Velsense zijde herhaalde lijk by de volkskredietbank bezwaar was gemaakt tegen de hoge kosten, is de kennisgeving van het gemeentebe stuur van Velsen daar als een donder slag gevallen. Intussen heeft het be stuur van de bank geschreven graag met het college van B. en W. in over leg te willen treden en wethouder Maas zou het onelegant vinden, wanneer aan dit verzoek geen gevolg werd gegeven. De regeling nu opzeggen behoeft niet te betekenen, dat, na verkregen over eenstemming dit besluit alsnog onge daan gemaakt kan worden. Laten wij toch met het onderzoek doorgaan, ondanks die brief, aldus de heer Andriesma, die voor Velsen alleen de voordeligste manier als de beste zag. De heren Pleyler en Hartman betreur den het, dat niet eerder in IJmondver band deze zaak, al was het maar infor matief, aan de orde was gesteld. En de fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Nuyens, nodigde het collége uit na de onderhandelingen in ieder geval met het resultaat by de Raad terug te komen. De zaak zal alsnog in het bestuur van het IJmond-adviescolIege aanhangig ge maakt worden, aldus wethouder Maas, die voorts voorstander was van inscha keling van de plaatselijke middenstand en trouwens van elke suggestie, die aan een nieuwe regeling ten goede kan ko men. Want onafhankelijk van de met het bestuur te houden besprekingen zal het onderzoek naar de verschillende mogelijkheden voortgezet worden. Op de Wyker Straatweg te Velsen- Noord is gistermiddag om kwart over vijf een motor met zijspan, komende uit de richting pont, in een flauwe bocht geslipt. De motor schoof links de weg over. Van twee tegemoetkomende wiel rijders kon er een nog wegspringen, de ander, de 20-jarige J. B. uit Velsen- Noord, werd geraakt, viel en kreeg di verse verwondingen en vermoedelijk een shock. De zijspanryder W. A. van K. uit Haarlem werd, toen de motor ten slotte tegen de zijgevel van een kapsa lon tot stilstand kwam, tegen de muur p edelegeerden van 82 landen zijn sinds enkele dagen vj in Genève bijeen om het volkenrecht van de zee, dat in de afgelopen decennia aan ernstige slijtage on derhevig is geweest, weer eens op de helling te zetten. En men kan rustig zeggen dat dit meer dan nodig is. Daarvan was men reeds veel langer overtuigd, doch op de z.g. Codificatie-Conferentie, die in 1930 in Den Haag werd gehouden en waaraan gedelegeerden van 42 lan- schouwd wil zien. Doch er zijn staten den deelnamen, is men er niet in geslaagd gemeen schappelijke rechtsregels op te /stellen. Thans echter staan de zaken er iets gunstiger voor. Op de eerste plaats is de overtuiging algemeen, dat de situatie zo chaotisch geworden is, dat er iets moet gebeuren, en verder is de huidige conferentie grondig ,'oorbereid door de Commissie voor Internationaal Recht van de Verenigde Naties, die in de zomer van 1956 eveneens in Genève 72 regels heeft opgesteld, die thans als basis van gesprek dienen. Men stelle zich echter niet voor dat alles nu wel op rolletjes zal lopen. Immers in de bovengenoemde 72 regels liggen reeds heel wat com promissen besloten en men kan ervan overtuigd zijn dat de regeringsdelegaties, die thans op initiatief van de Algemene Vergadering van de V.N. bijeen zijn, nog heel wat harder zullen touwtrekken om nationale be langen te dienen, dan de juridische deskundigen in 1956 reeds hebben gedaan. Over één ding zijn de delegaties het intussen wel eens n.l. dat het beginsel van de vrije zee, in 1609 door Hugo de Groot in zijn Mare Liberum geformu leerd, moet worden gehandhaafd. Vrij heid van scheepvaart en visserij is ook thans nog een axioma, maar meer dan in het verleden wil men thans aan deze vrijheid grenzen gesteld zien om nationale belangen te dienen en om zich te wapenen tegen concurrentie van anderen. Dit heeft tot een chaotische si tuatie geleid, die wel het duidelijkst tot uitdrukkin0 komt waar het gaat om de vaststelling van de breedte der territo riale wateren, de strook zee dus langs de kust, waarvoor wel het recht van „onschadelijke doorvaart" geldt, doch die verder onder de volledige soeverei niteit van de kuststaat valt. Hoe breed nu behoort deze strook te zijn? Men kan zeggen dat in de 19e eeuw de overgrote meerderheid der naties, waaronder de grote zeevarende mogendheden, het er over eens waren geworden, dat een zo ne van 3 zeemijlen diende te worden aangehouden. Steeds meer staten heb ben eebter in de loop der jaren aan spraak gemaakt op een bredere territo riale zee. Het meest recent is de nog vers in het geheugen liggende eenzijdi ge verklaring van Indonesië, dat het ;ehele zeegebied binnen de archipel en aanspraak op een kuststrook van niet minder dan 200 mijl. De Sovjet-Urne eist de soevereiniteit op over de baai van Wladiwostok, die gesloten is v0°r de internationale scheepvaart, en maakt verder aanspraak op een territoriale zo ne van 12 mijl, Frankrijk heeft de zone voor de Algerijnse kust vooralter vergemakkelijking van de controle op wapensmokkel uitgebreid tot 30 myl, Zuid-Korea verbood de Japanse visse rij in een breed kustgebied en de Philip- pijnen eisen de soevereiniteit op over de Soeloe-zee, die omringd wordt door verscheidene van hun eilanden. Men ziet, een nogal chaotische situatie en de opsomming hierboven is nog lang niet volledig. Men zou nog verder kunnen wijzen op moeilijkheden, die zich regel matig voordoen bij baaien en golven (de Golf van Akaba) en bij grillige kusten, waarbij de situatie nog ingewikkelder wordt, als voor die kusten een reeks eilanden ligt, zoals dit b.v. in Noorwe gen het geval is. Het zijn velerlei belangen die de sta ten ertoe aanzetten hun soevereine rechten zover mogelijk uit te breiden. Onbeperkte bescherming der eigen kustvisserij is wel het voornaamste, gehele zeegebied Dinnen ae arcmpei en - ------ bovendien nog een strook ter breedte doch verder ook: uitbreiding der dou van 12 zeemijl langs de lijn, die de uiter- anecontrole, verhindering van acties 1 All AVI/1 AV* ste punten der verschillende eilanden verbindt, als territoriale wateren be door vreemde oorlogsvaartuigen (Indo nesië!) en controle over bodemschatten Advertentie Laat U Inlichten over de beroemde Deense Royal systeem wandmeubelerv :;;:a Zij bieden ruim 16000000 combinatiemogelijkheden en maken Uw wonjng Royaler en gemakkelijker. 1 i m Tnjpifriiii ii. M SYSTEEM WANDMEUBELEN Een fraaie brochure vertelt u daar alles over. Na ontvangst van f. 1.- op gironr. 901038 t.n.v. N.V. „Deco" Varsseveld, onder vermelding van letter T wordt deze brochure uw bezit. IEL 08352-352 julianapark 58-60-62 - HAARLEM Alle afdelingskampioenen van het dis trict Kennemerland van de Nederlandse Bridge Bond zijn thans bekend. HBC en R.K. Haarlem zullen nog een beslissings wedstrijd moeten spelen om de bezetting van de laatste plaats in de hoofdklasse B. HOOFDKLASSE: A. B. Sans Atout 1 1016 BOC 1 10—16 BOC 5 9—11 S V 1 10—13 Kennemers 1 1011 1940 1 1010 S V 2 10—11 BOC 2 10—9 HNBB 1 96 HBC 1 10—5x Sans Atout 2 103 EK H'lem 1 105 x 2 verliespunten w.n.o. C. BOC 4 BOC 3 Jump 1 10—13 10—12 10—10 B.roode 1 N. Down 1 Pelikaan 1 9—8 9—8 10—7 EERSTE KLASSE: A. B. HNBB 2 10—14 BI.daal 1 10—16 R.K. H'lem 2 10—13 H.lem N. 1 10—13 B.roode 3 10—10 S V 4 10—11 BOC 6 10—9 HNBB 4 10—8 N. Down 2 10—7 1940 2 10—6 Pelikaan 2 10—7 Z.voort 2 10—6 C. D. H.lem N. 2 10—14 HBC 2 10—17 1940 3 9—10 HNBB 3 10—16 S V 3 10—10 R.K. H.lem 3 10—14 Z. voort 1 10—10 Sans Atout 3 10—7 S.poort 1 8—7 HNBB 6 10—4 HNBB 5 9—6 B.roode 2 10—2 TWEEDE KLASSE: A. D. Kennemers 3 11—20 HBC 4 10—18 H.lem N. 3 11—18 Z.voort 5 10—14 Z.voort 4 10—10 B.roode 6 10—13 H.lem W. 1 10—8 H.lem N. 4 10—8 1940 4 10—6 G.kokers 3 10—7 S V 6 10—4» Figee 1 10—0 B. E. Z.voort 3 10—15 B.roode 5 9—18 BOC 7 10—14 HNBB 7 10—10 S V 5 10—14 Pelikaan 4 10—9 H.lem N. 5 10—10 Jump 4 9—8 Figee 2 10—4 Onder Ons 2 108 B.roode 8 10—3 H.lem W. 2 8—3 C. F. B.roode 7 10—18 HNBB 8 10—13 B.roode 4 9—18 HBC 3 10—16 Kennemers 2 9—11 Jump 3 9—5 Pelikaan 3 10—11 G.kokers 2 8—4 Onder Ons 1 10—7 Kennemers 4 9—0 Jump 2 9—6 G.kokers 1 9—3 petitie. Advertentie Prijsverhoging Hofstra grotendeels door RENAULT-fabriek en agenten opgevangen. Renault vier Luxe f 4995.-— l.p.v. f 5165.—. Renault Dauphine f 5995l.p.v. f 6240.— geslingerd en kreeg tal van verwondin gen en een lichte hersenschudding. In de bocht bij het zwembad aan de Velserenderlaan moest de 36-jarige wielrijdster G. H. W. - P. uit Velsen- Noord naar rechts uitwijken om een ach terop komende auto te laten passeren. Zij slipte in de sneeuw en viel, waar door zij schaaf- en snywonden opliep. De fiets kwam onder de eveneens slip pende auto en werd beschadigd. schouwd wil zien. uocn er zyu siaieu in de zeebodem (tin en petroleum), die nog verder gaan. Chili en enkele doch dit laatste vormt nog een apart andere Zuidamerikaanse staten maken chapiter, waarop wij nader terugko- 1-lr„t.4e+mnl7 ran niot men. Het behoeft geen betoog, dat het voor de internationale rechtszekerheid van groot belang is, dat orde geschapen wordt in deze chaos. Aan de Commis sie voor Internationaal Recht is dit in 1956 niet volledig gelukt, hetgeen niet te verwonderen is als men ziet hoeveel tegenstrijdige belangen hier in het ge ding zijn. Wel heeft de commissie een grens gesteld: het volkenrecht gedoogt volgens haar geen uitbreiding, die 12 zeemijlen overschrijdt. Zy stelde dus een maximum en liet het aan de thans ln Genève bijeen zijnde conferentie over de breedte nader te bepalen. In de commissie die zich speciaal met het vraagstuk der territoriale wateren bezig houdt ls intussen het touwtrekken reeds begonnen en net ziet er niet di rect naar uit dat men thans tot unifica tie zal komen. Wellicht zal het ook thans weer uitdraaien op een algemeen aan vaarde maximum-breedte, waarbinnen dus aan de staten speelruimte gelaten wordt. Intussen doen zich in verband met de kustzee nog andere problemen voor. Al lereerst kent men de rechtsfiguur van de z.g. „aangrenzende strook". Deze behoort weliswaar tot de vrije zee, doch de kuststaten kunnen er bepaalde controlerechten, met name een zekere douane-controle uitoefenenSommige staten zijn echter verder gegaan en zijn b v. beperkende maatregelen gaan in stellen voor vreemde vissersschepen en dit ging duidelijk verder dan vroeger ooit de bedoeling was geweest. De com missie van 1956 heeft echter ook hier grenzen gesteld en bepaald, dat oe aangrenzende strook zich niet er- der mag uitstrekken dan 12 zeemijlen van de basislijn der territoriale zee af gemeten. Een veel nieuwer en van economisch standpunt bezien uitzonderlijk belang rijke rechtsfiguur is intussen wat men is gaan aanduiden als het „continen taal plateau" (continental shelf). Naar mate de techniek vorderde en het mo gelijk werd de bodemschatten ook ver in zee te gaan ontginnen, zijn verschil lende staten ertoe overgegaan zeg gingsmacht op te eisen over de zeebo dem tot enkele honderden mijlen uit de kust. Deze theorie is gebaseerd op het feit, dat in het algemeen het vasteland zich zacht glooiend vrij ver in zee voortzet om eerst dan vrij plotseling veel dieper te dalen. Amerika, dat reeds vele boortorens in de Golf van Mexico in bedrijf heeft, heeft reeds in 1946 bij proclamatie van de president en daaraan toegevoegde Executive Or der de jurisdictie en het gezag opge ëist over een onderzees gebied ter breedte van 200 mijl gemeten vanaf de laagwaterlijn en verschillende Ara bische sjeikdommen en andere staten hebben dit voorbeeld gevolgd. Ook de commissie voor internatio naal recht heeft zich in 1956 met de ze zaak bezig gehouden en zij heeft als algemene regel gesteld, dat het plateau eindigt waar de zee een diepte bereikt van meer dan 200 me ter of waar op grotere diepte exploitatie van de zeebodem onmo gelijk wordt. De kuststaat bezit alle gezagsrechten, die voor een doelma tige winning van de onderzeese bo demschatten nodig zijn, maar meer niet. Van een volledige soevereini teit is geen sprake. Het rechtsregime van de bovenzee blijft onverlet en de vrije scheepvaart en visserij mogen dus niet belemmerd worden al zal niet elke hinder kunnen worden uit gesloten. Daarom moeten er regels zijn ter bescherming van installaties en scheepvaart. Redelijk achtte de commissie de instelling van veilig heidszones, die echter in het alge meen geen grotere radius zouden moeten hebben dan 500 meter. Er werden verder regels gesteld voor bebakening, verlichting enz. De vooruitzichten, dat men het op de huidige conferentie in Genève op dit punt eens zal worden, zijn intussen niet ongunstig. Reeds kan men er op wij zen, dat verschillende landen, met na me Australië, Italië en Israël, de rege lingen van de commissie met betrek king tot het territoriaal plateau in hun nationale proclamaties nauwkeurig ge volgd hebben en in Genève is reeds een aanzienlijke geneigdheid gebleken om de voorstellen van de commissie over te nemen, al willen sommige landen ook verder gaan, zoals Argentinië dat volledige soevereiniteit over het terri toriaal plateau opeist. Behalve de hier boven aangesneden kwesties blyft er met betrekking tot het volkenrecht van de zee intussen nog heel wat te regelen over. Wij hopen daarop in een volgend artikel nog nader in te gaan. Het aantal actieve leden der Haarlemse Luchtvaart Club ligt ongeveer zeventig procent boven dat van vele soortgelijK© clubs in den lande. De belangstelling voor de luchtvaart is in Haarlem zeer groot en de Haarlemse Luchtvaart Club mag zich bijgevolg in een grote belangstelling ver heugen. Evenals in 1956 heeft de Club - blijkens haar jaarverslag - ook vorig jaar in de landelijke clubprestatiecompetitie beslag gelegd op de eerste plaats. In de elf jaren, dat de competitie loopt, heeft de Haarlemse Luchtvaart Club reeds zes maal de eerste plaats bereikt, hetgeen zeggen wil, dat zij de actiefste club in Nederland is. In het jaarverslag wordt onder meer opgemerkt, dat het ontbreken van een geschikt vliegterrein voor de leden die de vrije vlucht beoefenen, een handicap vormt. Sinds het Paradijs gesloten is en de Haarlemse Luchtvaart Club op het Haasveld mag vliegen is de activiteit aan merkelijk gedaald. Het Haasveld ligt te ver weg om ,,oven" te gaan vliegen als net weer gunstig is. Ook overigens ligt het Haasveld verre van ideaal. Bij gunstige weersomstandigheden en afwezigheid van de Kennemer Zweefvlieg Club wordt wel van het Langeveld gebruik gemaakt. (Van onze correspondent) Mr. A. Struycken, minister van Bin nenlandse Zaken en jhr. mr. dr. O. F A. H. van Nispen tot Pannerden, voor zitter van de K.V.P.-fractie in de Prov Staten van Zuid-Holland, hebben gister avond gesproken in Leiden op een pro- pagandabyeenkomst voor de statenver kiezing 1958. De minister betoogde, dat bewinds lieden het gevoel moeten hebben, dat het volk achter hen staat. Van de stem ming is afhankelijk hoe hij zijn idealen en die van zyn party kan verwezenlij ken. Voor de K.V.P. betekent dit onder meer, dat zjj met meei kracht de koers naar P.B.O. en bezitsvorming kan va ren. Hij stelde vast, dat er een kente ring is in de gevoelens van andere par tijen ten aanzien van de beide volbloed katholieke initiatieven. Anderen gaan intussen in de P.B.O. meer en meer een mogelijkheid zien tot productieverho ging, die strakr: tegemoet kan komen aan groeiende internationale concurren tie. Voor de katholieken is de P.B.O. méér: zij betekent voor hen de verwe zenlijking van de saamhorigheid tussen ondernemer en arbeider, als uitvloei sel van een christelijk ideaal. In da bezitsvorming zien velen een mogelijkheid vooral nu deze tijd een waarschuwend voorbeeld geeft be sparing te bevorderen in het belang van de economie. De K.V.P. echter heeft op de eerste plaats de waardig heid van de arbeidende mens op het oog en niet de economische noodzaak. De minister besloot met een oproep tot de eenheid. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden maakte duidelijk, dat een principiële katholieke politiek ook in de Provinciale Staten noodzakelijk is. De katholieke beginselen zyn er steeds aan de orde. Zestig procent van de uitga ven van de gewone diensten worden ge vormd door subsidiegelden. Hier wordt dus een subsidie-beleid gevraagd, dat zich onder meer uitstrekt over steun aan de jeugd- .en sociale instellingen. De Provinciale Staten houden zich in deze tijd bezig met nog andere zaken van principieel karakter, zoals de ont wikkeling van de Randstad en het ma ken van streekplannen, waarin de be langen van stad en land zorgvuldig te- fen elkaar afgewogen dienen te worden, pr. wees er tenslotte op, dat de ver kiezing van de Provinciale Staten te vens de samenstelling van de Eerste Kamer bepaalt. Zondag 16 maart wordt in het Men del-College aan de Orionweg in Haar lem-noord een reünie gehouden van oudleerlingen van deze school. De rec tor, drs. V. J. Hutjens O.E.S.A., zal een H. Mis opdragen 's morgens om negen uur in de aula, waarna ln de foyer gezamenlijk een ontbijt gebruikt wordt. Om kwart voor elf begint een toe spraak door mgr. mr. A. Diepenbrock over: „De Kerk buiten de muren". BEJAARDENBOND. De katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden afdeling Haarlem houdt maandag 24 maart in ,,'t Stoofke" haar jaarverga dering, 's middags om twee uur. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft dinsdag 11 maart 1958 in staat van faillissement verklaard: W. v. Rijs wijk, te Santpoort. Rechter-Commissaris: Mr. J. D. Vink. Curator: Mr. H. Luy- ken, te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9