Onderzeebootjager kotter omver Onder de blauwe vaan van Lotharingen Nederlaag van Britse regering in onderbezet Lagerhuis Onderwijzers salarissen Minister Vondeling brengt een oriëntatiebezoek aan Limburg K ru iswoord raadsel willekeur onderhevig^ \jkt%0> L Beide partijen schuldig aan aanvaring voor IJmuiden? Hatta voelt niets meer voor gesprek met Soekarno Jubelende Labourfractie maant conservatieven ontslag te nemen Gelijke maatregelen als voor ambtenaren „Wij zijn niet zo maar een stelletje willekeurige knullen" Beslissing inzake melkprijs niet onredelijk „Rechteloze ambtenaar aan Slechte huisvestingweinig arbeids vreugde vreemde politiek met verloven en pensioenen INGAANDE 1 APRIL Turn wedstrijd tussen Amsterdam en Alkmaar vjpiiaïT V Te veel diners voor conservatieven YOETBALRUZIE IN DE WEST Minister Vondeling 1 4 Agrarische situatie in Limburg geen reden tot al te groot pessimisme ARKA-voorzitter ontevreden uit Nw.-Guinea prof. Sir Hans Krebs onderscheiden Immigratie-afdeling opgeheven DONDERDAG 13 MAART 1958 PAGINA Raad voor de Scheepvaart hoort vissers t:- Nationale Reserve De heer Peters (KVP) kan interpelleren Geen Antilliaans team tegen Nederland? - 18 Terwijl de vier reizigers steeds verder in het gebergte doordrin gen en de streek steeds woester en eenzamer wordt, merken ze niet, dat een groep ruiters hen volgt. Deze zorgen er voor dat ze ver genoeg uit het gezicht blijven, dat het viertal hen niet opmerkt. Voorop rijdt een zwaar gewapend, ongunstig uitziend man die de aanvoerder schijnt te zijn. Hoewel het pad nog duidelijk te volgen is, stuurt hij nu en dan een van zijn tra wanten wat meer vooruit om na te gaan of Victor en zijn gezelschap nog steeds in zicht zijn. „Let goed op, dat we hun spoor niet kwijt raken!" zegt Av hij met een onheilspellende grijns. „Zodra wij in het gebergte zijn, zullen wij hun een verrassing bezorgen!" Als het donker wordt zegt Victor: „Wij zullen ervoor zorgen, dat we op een plek kamperen, waar de kans op een eventuele overval uitgesloten is. Ik zal een vuur aanleggen en Robert en ik zullen om de beurt de wacht houden. Bianca en Maria kunnen de nacht in de kleine tent doorbrengen. Zo gebeurt het dan ook. De nacht verloopt rus tig. Op enige afstand echter blijven waakzame ogen hen gadeslaan. Produktschap Zuivel contra minister Eoteroverschot van 25.000.000 kilo 8 9 10 11 Oplossing van woensdag Gouden medaille uitgereikt Indon. vertegenwoordiging Interpellatie gevraagd inzake landbouwbeleid (Van een verslaggever) Tegenover de Raad voor de Scheep vaart zaten woensdag twee van de vijf vissers, die 29 mei vorig jaar aan boord van hun Texelse motorkotter „Nellie TZ 24" door H.M. onderzeeboot jager Groningen werden overvaren. Beiden, de 35-jarige schipper en zijn 12 jaar jongere broer, die als motordrijver had gemonsterd, hadden het schaamrood op de kaken. De verwijten over schuld en onachtzaamheid die zij tijdens de lang durige zitting te horen kregen, bleken dan ook niet gering. Toch waren zij in de ogen van hoofdinspecteur J. J. Metz niet de voornaamste schuldigen van de desastreuze scheepsramp op het Schul- pengat ter hoogte van IJmuiden, die wonderlijk genoeg aan niemand het leven heeft gekost. „Het voortdurend vaart vermeerderen van de Groningen heeft een ramkoers gecreëerd. Men heeft zich aan boord van het oorlogsschip niet geheel gehouden aan het buitenaan- varingsreglement. Dit heeft ernstig bij gedragen tot de mogelijkheid van een aanvaring", aldus de heer Metz, die de Raad voorstelde de schipper zijn be voegdheid te ontnemen voor de tijd van veertien dagen en de motordrijver voor de tijd van 2 maanden. De weersomstandigheden waren Ideaal, toen de kotter in de voormiddag de haven van IJmuiden verliet. De zee was kalm en het zicht uitstekend. De schipper nam tegen de voor alle om standigheden geldende bepaling in. het besluit niet twee, maar één man wacht te laten lopen. Zijn broer de motor drijver bleef aan dek, de anderen gingen naar kooi om fit te zijn als ze de vis gronden zouden bereiken. De schipper had zijn broer de opdracht gegeven zo secuur mogelijk te sturen daar anders hun kans op een goede vangst ver keken zou zijn. Omstreeks 13.15 uur zag de motordrijver een schip aan de kim. Dit verontrustte hem niet. Hij zette het roer vast om de stuurman te gaan „porren", die de achtermiddag wacht moest lopen. Toen hij terug kwam in de stuurhut, was het schip verdwenen. De „Nellie" vervolgde haar koers. Plot seling werd de motordrijver opgeschrikt door een scheepsfluit. Hij keek naar buiten en zag toen de boeg van de snel- naderende „Groningen" op zich afkomen Hij schreeuwde naar zijn slapende maats en duwde de telegraaf op volle kracht achteruit. Het volgende ogenblik priemde de „Groningen" zich in het vissers vaartuig. dat onmiddellijk door de schok ondersteboven kwam te liggen. De schipper vertelde thans een be wogen verhaal. „Ik hoorde een schreeuw en werd vrijwel op het zelfde moment uit mijn kooi geslingerd. Toen ik over eind krabbelde bemerkte ik dat we op het plafond zaten. U begrijpt wel dat we dachten: dat zit niet best. De water dichte schotten hielden het echter Uit stekend. Er kwam maar weinig water binnen. Ik sprak mijn mannen moed in en wees hun op het geval van de „Urker 60" die ook ondersteboven had gelegen maar zich toen vanzelf had ■opgericht. Na een minuut of vijf, die voor ons wel uren leken, kwam er he rweging in het schip. Het richtte zich "■'eerst langzaam op en toen sneller. We konden weer aan dek komen en zagen toen mijn broer in het water liggen. Hij was met stuurhut en al over boord geslagen. We hebben hem toen op gepikt. Ik ben nog een keer beneden geweest om te trachten de scheeps papieren te pakken, maar ik kon niets vinden. Het water was al tot borst hoogte gestegen. Er werd geschreeuwd dat het schip ging zinken. Ik ging gauw naar boven en stapte in een sloep van de „Groningen". De raad ging uitvoerig in op de si tuatie in de stuurhut van de Nellie. Het bleek dat zich daarin een soort knalpfjp bevond die een belanerijk deel van het uitzicht belemmerde. De leden van de raad wezen zowel de schipper als zijn broer op het feit dat zij hiermee bepaald onvoldoende rekening hebben gehouden. „Ik vind de rol die u gespeeld heeft buitengewoon treurig, heeft gefaald in de navigatie, een buitengewoon belang rijk punt voor de zeeman. U dacht al leen aan e enkoers van huis naar de haring en van de haring naar huis. De rest werd verwaarloosd", erkte een hunner verontwaardigd op. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, dc heer Metz, noemde het een wonder dat alle opvarenden van de „Nellie" de ramp overleefden. Hij wees op het feit dat de „Nellie" steeds vaste koers heeft gevaren en dat de „Gronin gen" die op weg was naar Nieuw Gui nea voortdurend vaart vermeerderde. Géén plicht om te wijken „De gemiddelde snelheid van het oor logsschip bedroeg ruim twintig knopen. Er kan in dit geval dan ook eigenlijk niet gesproken worden van een wijk- plicht voor de „Nellie". Ik ben van me ning dat de onderzeebootjager onder al le omstandigheden had moeten reke ning houden met de gevolgen van het vaart vermeerderen. Ik kan het dan ook niet eens zijn met de conclusie van de Marineraad, die er van uitgaat dat de „Nellie' de plicht had om uit te wij ken", zei de heer Metz. Wat de kotter betrof noemt hij het één inplaats van twee man op wacht zetten een groot verzuim. Van de andere kant kon hij zich wel voorstellen dat bij deze ideale weersomstandigheden door de schipper werd besloten het verbod te overtreden. De verdediger mr. H. K. Koster be pleitte een zo mild mogelijke veroorde ling. Hij betoogde dat men op de brug van de „Groningen" de aanvaring had kunnen voorkomen. De Marineraad heeft destijds verklaard dat de peilingen van de zeeofficier op de brug van de „Groningen" vóór de aan varing met de kotter niet zorgvuldig wa ren uitgevoerd, en dat onvoldoende was rekening gehouden met de onachtzaam heid aan boord van de „Nellie". De Com mandant had, aldus de Marineraad de capaciteiten van de zeeofficier overschat. De Marineraad was tevens van mening dat de motorkotter „Nellie", die niet vissende was en zonder dagseinen voer, voorrang had moeten geven. Welingelichte politieke kringen in Djakarta hebben gisteren tegenover het A.N.P. verklaard, dat oud-vice- president Hatta een brief heeft gezon den aan president Soekarno, waarin hij deze mededeelde niet langer ge- interesseera te zijn in een gesprek in de toekomst over zijn mogelijke terug keer in de centrale regering. De brief was gedateerd: zondag, 9 maart. De besprekingen tussen Soekarno en Hatta zouden aanvankelijk vorige week vrijdag worden hervat, doch volgens een regeringswoordvoerder werden zij „om onbekende redenen" uitgesteld. In tussen werd woensdag in Djakarta ver nomen, dat de parlementaire „commis sie van negen", die tot taak had her nieuwde samenwerking tussen Soekar no en Hatta tot stand te brengen, in haar eindrapport, dat zij vrijdag a.s. bij het parlement zal indienen, de volksvertegenwoordiging van haar fa len in deze poging op de hoogte zal stellen. Door de kleine partij „I.P.K.I." is woensdag nog een verklaring uitgege ven, dat de enige manier om de hui dige problemen in de naaste toekomst op te lossen, is een herstel van het samengaan tussen Soekarno en Hatta. Zondag wordt in de turnhal te Am sterdam de stedenontmoeting Amster dam-Alkmaar en omstreken gehouden. De keurploegen zijn als volgt samen gesteld: Amsterdam: dames: J. H. Leibbrand, D. van der Meulen, M. Telman, W. v. Egmond, ,T. Cox:Ladru en N. Sallé- Laarakker Heren: Takken, Van Nieuw- poort, Van Noord, Brits en Sallé. De ploegen van Alkmaar komen als volgt uit: dames: G. Stadegaard, A. Snaauw, G. Noorman, J van der Wou- de, L. Pijper-van der Deure en Th. Beekman. Heren: Van Vleuten, Dek ker, Stenneberg, Lammers en K. Boot. .•uemzazZjE te leggen. Hierop probeerde de heer Gaitskell nogmaals de regering in ver- (Van onze Haagse redacteur) Nu er overeenstemming is bereikt over j een verhoging van de salarissen van de lagere en middelbare ambtenaren, wil minister Cals zo spoedig mogelijk een j ontvverp-besluit tot wijziging van de sa- larisregeling voor de onderwijzers bij 1 het lager onderwijs in het Georganiseerd Overleg voor het onderwijzend personeel bij het L. O. brengen. De regering heeft besloten, dat gelijke maatregelen als die voor de ambtenaren ook voor de onder wijzers bij het L. G. getro'fen zullen worden. Concrete voorstellen voor de onderwij zerssalarissen zuil n eerst gedaan kun nen worden nadat de maatregelen voor de ambtenaren zijn uitgewerkt en in een wettelijke vorm zijn gegoten. De minister heeft het G. O. echter meege deeld, dat hij de grootst mogelijke spoed bij het voorleggen van een ontwerp-be- sluit zal betrachten. De wijziging van de salarisschalen voor de onderwijzers zal, evenals dit het geval is bij de ambtena ren. gelden vanaf 1 april a.s. Het zal nog wel enige tijd duren voor de zaak in feite haar beslag heeft ge kregen, doch dan gelden de nieuwe sa larisschalen met terugwerkende kracht tot genoemde datum. De Tweede Kamer heeft z.h.s. besloten o«n de interpellatie van de heer J. Peters (k.VJP.) toe te staan. De heer Peters wil minister Staf vragen stellen over het plan tot reorganisatie van de Nationale Reserve. Deze interpellatie zal op een nader te be palen datum, dus na het Paasreces wor den gehouden. De Kamer zal nu reeds de minister schriftelijk verzoeken om voordat ze interpellatie aan de orde komt geen 'lieve stappen te ondernemen ten van de Nationale Reserve. (Van onze Londense correspondent) 1 LONDEN, hedenmorgen. De Britse regering leed gisteren voor het eerst sedert 1955 een nederlaag in het Lagerhuis. Het ging om een onbe duidend amendementje op een onbedui dend wetje, maar de regering verloor, dank zij de nalatigheid van leden van de conservatieve fractie die öf verzuimd hadden de Whip in te lichten over hun voorgenomen afwezigheid, öf nagelaten hadden een afspraak te maken met een socialistisch Lagerhuislid, krachtens welke deze zich van stemming zou heb ben onthouden, een stelsel dat traditio neel en oud is en „pairing" genoemd wordt. Er waren gisteren verschillende con servatieve bijeenkomsten buiten het La gerhuis en verschillende diners, welke verklaren maar niet verontschuldigen dat zovele conservatieven op het appèl ontbraken. De dwaze situatie duurde twee uren, en gedurende al deze tijd bleek de Chief Whip niet bij machte zijn fractieleden bijeen te trommelen. De situatie ontaardde in een pure klucht toen vijfentwintig conservatieve leden, die in een van de parlementsrestaurants zaten te eten, niet opdaagden voor een tweede stemming, toen slechts de beslis sende stem van de waarnemende Spea ker de Tories redde. Deze beschaamde vijfentwintig waren aanwezig voor de derde en laatste stemming. Maar te gen die tijd hadden een aantal plichts getrouwe conservatieven de benen ge nomen omdat zij dachten dat het met stemmen gedaan was en dat zij naar huis konden gaan, met het gevolg dat de regering de derde stemming won, doch met een meerderheid van slechts drie stemmen. De eerste stemming van gisteravond de stemming waarbij de regering de nederlaag leed gold een amendement, waarin Labour voorstelde dat echtge noten, die wegens het niet betalen van alimentatiegelden gevangen gezet zijn, kunnen worden vrijgelaten op last van de politierechter. Labour forceerde een stemming en tot hun luidruchtige vreugde werd de regering met 158 - 155 stemmen ver slagen. Aanstonds weerklonk onder luid tumult de klassieke aanmaning tot een verslagen regering dat zij ont slag behoorde te nemen. De Labour fractie genoot. Hierop forceerde La bour opnieuw een stemming, namelijk over een motie dat het zojuist tegen de wil van de regering aangenomen amendement zou worden ingelast in de wet. Ondanks alle moeite en alle telefoon tjes van de Whip lieten dinerende en vergaderende conservatieven opnieuw verstek gaan, en deze keer staakten de stemmen, 153 - 153. De waarnemende Speaker bracht zijn beslissende stem uit ten gunste van de conservatieven. Opnieuw jubelden de socialisten en opnieuw gelastten zij de regering op lui de toon het regeringsbijltje erbij neer Met de pogingen om te komen tot één Nederlands-Antilliaanse voetbal organisatie wil het nog niet erg vlotten. Het streven was de voetbalbonden van Curasao en Aruba in één vertegenwoor digend orgaan onder te brengen, waarna dit orgaan aansluiting zou zoeken bij de FIFA. Men was reeds ver gevorderd, doch thans zijn nieuwe meningsver schillen tussen de Arub lanse en Cura- gaose bonden ontstaan. De FIFA heeft de Curagaose voetbal bond gevraagd waarom men in Willem stad niets doet om tot een samengaan met Aruba te komen. In de overtuiging, dat dit schrijven is geïnspireerd door de Arubaanse bond, heeft het bestuur van de Curagaose voetbalbond de tweede oefenwedstrijd tussen Arubaanse en Curagaose spelers voor de selectie van een zuiver Curagaos eiftal in het Feijen- elftal, dat in Nederland zal spelen, uit gesteld. Zo ziet het er voorlopig naar uit, dat in april geen Antilliaans, maar een zuiver Curagaos elftal in het Feije- oord-stadion tegen Nederland zal aan treden. legenheid te brengen door een motie in te dienen voor verdaging van het de bat. Deze motie werd verworpen met 153 - 150 stemmen, een zo schamele meerderheid voor de regering dat La bour opnieuw kon jubelen. Het was eerlijk gezegd allemaal erg onbelangrijk en ietwat vermakelijk, maar er is een ernstig aspect aan deze affaire. Alles wijst erop dat het Britse volk tegenwoordig weinig achting heeft voor zijn parlement. Het is een slecht teken als ook de leden van het parle ment de indruk beginnen te wekken dat zij hun parlementaire werkzaamhe den niet al te ernstig opvatten. (Van onze Haagse redactie) De bestuursleden van het produkt schap zuivel hebben zich woensdag in de openbare vergadering in overgrote meerderheid aangesloten bij de woor den van hun voorzitter, de heer v. Dam (zie vorige editie). Speciaal van werk geverszijde vielen zware woorden. „Wij zijn niet zo maar een stelletje wille keurige knullen" stelde de heer Van de Wiel toen hij lucht gaf aan zijn on tevredenheid over het feit, dat de mi nister zonder nader overleg of com mentaar het advies van het 'produkt schap naast zich heeft neergelegd. Hij suggereerde, dat de minister zijn be slissing heeft genomen onder aandrang van de vakcentrales, aie geen verho ging van de melkprijs zouden wen sen. Indien de minister, zo stelde de heer Ritzema, er inderdaad op uit was om bepaalde bevolkingsgroepen tegemoet te komen, dan zal zjjn plezier van kor te duur zijn. Het beleid van de minis ter zal leiden tot een boteroverschot van 25.000.000 kg koelhuisboter. Dit fiasco zal door de schatkist betaald moeten worden. De socialistische arbeidersafgevaar digde van der Ploeg was eigenlijk de enige die zich met enig enthousiasme achter de beslissing van minister Von deling schaarde. Hij er de katholieke arbeidersvertegenwoordiger Gulick, wezen erop, dat het algemene loon- en prijsbeleid wellicht met voldoende in de beslissing van het produktschap betrokken was geworden. Voorzitter Van Dam nam daartegen echter stelling met de opmerking, dat er over dit aspect van de zaak wei degelijk een uitspraak van het produkt schap is geweest. Bovendien is uitvoe- rig gesproken met vertegenwoordigers van de consumenten, waaronder ook het consumenten contact orgaan, waar in toch ook de vakcentrales als verte genwoordigers van de consumenten zit ting hebben. De meeste arbeidersvertegenwoordi gers namen een veel gematigder stand punt in dan de heer Van der Ploeg. Over het algemeen stelden zij voorop, dat het produktschap bij zijn advies re kening gehouden had met het algemeen belang. Het produktschap zal zich nu gaan beraden over de wijze waarop de be slissing van minister Vondeling, waar voor zij alle verantwoordelijkheid van de hand wijst, nader moet worden inge past in het marktordenend beleid. Bij zijn oriëntatiebezoek aan Lim burg heeft minister Vondeling uiter aard ook de algemene verontrusting in zake de melkprijs ter sprake gebracht. Naar de mening van de minister zijn de reacties wel iets te gefo»ceerd. Men is te hard .van stapel gelopen. De ac centen zijn wat zwaar uitgevallen. On danks deze reacties meende dr. Vonde ling te kunnen stellen, dat zijn beslis sing inzake de melkprijs niet onrede lijk is en dat hij het gevoel heeft niet ver van de juiste prijs af te zijn. Het is voorts, zo zei de minister, onjuist de doorgevoerde maatregelen te koppe len aan de persoonswisseling op het mi nisterie van landbouw, visserij en voed selvoorziening. Nieuwe elementten moesten er nu eenmaal komèn. Spre ker verheelde niet, dat er streeksge wijs misschien wel moeilijkheden kun nen optreden, doch voor alle differen tiaties kunnen niet altijd oplossingen worden gevonden. Ook heerst er op de dorpen wel enige ongerustheid, om dat men zich onzeker voelt, maar on zeker voelen velen zich. Dat zit in de lucht, aldus dr. Vondeling. Te St. Hyacinthe in de Canadese staat Quebec wordt in het „House of Casavant" een orgel gebouwd, gaat tot de 14de eeuwEvenals in de middeleeuwen wordt het gehele bouwsel met de hand uitgevoerd machines aan te pas. Links: het stemmen van de pijpen is een uiterst secuur werkje. Rechts: met wordt het klavier gebouwd en in elkaar gezet. welks type terug- en komen er geen groot vakmanschap De agrarische situatie in Limburg geeft geen reden tot een al te groot pessimisme. De perspectieven zijn er nog niet zo ongunstig en de zor gen in landbouwkringen aldaar mis schien minder groot dan elders in het land. In deze geest heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening dr. ir. A. Vondeling woensdag middag te Roermond aan het eind van een oriëntatiebezoek aan Limburg zijn algemeen oordeel over de agra rische problemen i dit gewest weer gegeven. Limburg, aldus dr. Vondeling, heeft verschillende variatie-mogelijkheden o. a. fruit- en groenteteelt. De gunstige in dustriële ontwikkeling biedt er ruime uitwijkmogelijkheden en de geografi sche ligging, met het oog op interna tionale afnemers van landbouwproduk- ten, is er uitgesproken gunstig. De grootste zorg baren de kleine ge mengde bedrijven. De leiders van de ze bedrijven kunnen de snelle ontwik kelingen nauwelijks meer bijhouden. Het is voor hen volslagen onmogelijk zich op meer dan één gebied te speciali seren. Meer specialismen op één bedrijf zijn niet meer goed mogelijk. Gezien de industriële ontwikkeling, die heus niet ~9J> halt houdt bij de erfsteen van het boe renbedrijf, zal er naar de mening van minister Vondeling gestreefd moeten worden naar grotere eenheden. Bij de landbouw zal, in tegenstelling tot mogelijke ontwikkelingen in de in dustriële sector, het gezinsbedrijf steeds basis blijven. Het streven naar grotere eenheden zal zoveel mogelijk langs vrij willige weg en op de minst pijnlijke wij ze geschieden. Een hier en daar te be speuren argwaan met betrekking tot de sanering van het kleine bedrijf, acht de minister volkomen misplaatst. De sug gestie, dat hij middels een „achter deur" een bepaalde structuur zou willen binnensmokkelen, wees dr. Vondeling als zijnde onjuist van de hand. In ons land kan immers iets dergelijks niet ge beuren zonder de instemming van de volksvertegenwoordiging. Het overheidsbeleid, zo vervolgde spreker, is open. Openheid is eigen aan deze tijd. Dit moet ook voor de land bouw gelden. Met bjj voorbaat neen zeggen, doet de landbouw zichzelf te kort. Men zal moeten open staan voor de ontwikkelingen in heel de wereld en de structuurproblemen voor een langere termijn behoren op te lossen. Bij zijn besprekingen met de commis saris van de koningin in Limburg dr. F. Houben, alsmede met de rijkscon sulenten, de leden van de gewestelijke raad voor de landbouw en de hoofden van de landbouwscholen, in het land- bouwhuis te Roermond werd de aan dacht van de minister gevraagd voor verschillende typisch Limburgse pro blemen, als daar zijn de ontgrindingen, de watervoorziening voor verdrogende gebieden, de ruilverkavelingsplannen, ae ontwikkeling van de Roerstreek, de snel uitbreidende tuinbouw, de streek- verbeteringen. Bepaalde gegevens om trent deze vraagstukken waren voor dr. Vondeling nieuw. „Gewapend met deze feiten zal ik proberen", aldus de bewinds man „voor Limburg de best mogelijke oplossingen te bereiken." Ten aanzien van de zozeer verlang-, de decentralisatie bij het overheidsbe leid, gaf dr. Vondeling als zijn persoon lijke mening te kennen, dat de overheid zich dient te onthouden van al die werken, die het bedrijfsleven zelf even goed of beter kan doen. Ook merkte dr. Vondeling in dit ver band nog op, dat hij beslist niet de stelling huldigt, dat „Den Haag" alles het beste kan. Er moeten algemene richtlijnen zijn, maar dat betekent nog niet, dat de mensen ter plaatse, die van de streekproblemen het best op de hoogte zijn, uitgeschakeld dienen te wor den. De oprichting van de gewestelijke raden voor de landbouw is een goed voorbeeld, dat het ministerie van land bouw ernst maakt met het streven naar decentralisatie. Een nieuw bewijs hier voor vormen ook de oriëntatiebezqeken, welke de minister momenteel aan ver schillende. delen van ons land brengt. „Deze bezoeken" aldus dr. Vondeling „proberen het eenrichtingsverkeer naar Den Haag, de meest gedecentraliseerd gelegen stad van Nederland, te maken tot tweerichtingsverkeer." 00 Horizontaal: 1. schenden 2. deel van oor - positieve elektrode 3. Australische hagedis - appelwijn to 4. streng berispen 5. zacht lof 6. strafwerktuig - werkelijk 7. ventje 8. vertering c* - schok 9. universiteitsstad - voervoegsel 10. geld invorderen - zien 11. geluid om iemand te roepen - vertier O Verticaal: 1. kandelaar - spleet 2. echtgenoot r-4 - in twist 3. malaise - geweven band 4. Maria - larve 5. onverzoenlijk 6. meisjesnaam - lichaamsdeel 7. onderwijzend - Kath. universi teit 8. Informatie- Dienst inz. lectuur (afk.) - oprecRt 9. deel - karaat (afk.) 10. verbogen lid woord - zanggalerij in kerk 11. dwaas - gemeente in Utrecht Horizontaal: 1. uil; 3. poes; 5. Utah; 7. aks; 9. rome; 12. aria; 15. ar; 16. va ren; 17. n.l.:J[ ent; la; 20. sint; otto: 24, oker; 2 26. gat. u.s.a.; Verticaal" oom; 6. 2' 1oS:Kor'en: 9- rasi air: s:„ jl. eva; 12. 10" ,°i3. inn; 14. alt; lok; 21. iet; 22. erg23- tot- se- (Van een verslaggever) Weinig tevreden over de positie van de ambtenaren in Nieuw-Guinea is woensdag mr. G. A. A. M. Boot, de voorzitter van de ARKA, de katholieke ambtenarenvereniging, op Schiphol uit Nieuw-Guinea teruggekeerd. Hij had tijdens zijn vier weken durend bezoek een lange lijst van klachten grotendeels gegrond bevonden. „De arbeidsvreug de ontbreekt er al te vaak; rechteloos heid, rechtsonzekerheid en willekeur moeten worden opgeheven", zei de heer E Een van de weinige gelukkige om standigheden achtte hij het feit dat de redelijkheid van de klachten thans niet meei door het ministerie van overzeese gebiedsdelen en het gouvernement van Nieuw-Guinea wordt ontkend. De kritische stemming die volgens de lieer Boot onder het ambtenaren corps in Nieuw-Guinea heerst betreft velerlei zaken. De huisvesting was de heer Boot zeer tegengevallen, zo be krompen en primitief als zij vaak is. „Er zijn wijken met huizen voor mensen met salarissen boven 600 per maand. A" men minder verdient, komt men deze wijken met m De ARKA-voorzit- ter verhaalde voorts dat de verlofrege ling willekeurig wordt toegepast en dat de pensioenen van de ambtenaren, zo zü daarover enige zekerheid hebben, wat redelijkheid betreft alles te wensen over- „„I* d? Promotiestop sinds kort \sopgeheven, acht mr.- m Van weinig waarde als er geen gei-i ,yoor hogere salarissen wordt be schikbaar gesteld. Het recht van beroep bezit de ambtenaar in Nieuw-Guinea niet, ook al omdat zijn rechtspositie niet is vastgelegd. „Men streeft er thans naar een korps van bijstand te vormen, waarin o.a. de tijdelijke taak van de ambtenaar en dus zijn taak ten opzich te van le autochtone bevolking tot uit drukking kan worden gebracht. De ambt tenaren op Nieuw-Guinea zouden ech ter de status van rijksambtenaar moeten h ijgen", aldus de heer Boot. Ms een staaltje van merkwaardige po litiek vertelde hij de ervaring van een ambtenair die van Indonesië naar Nieuw-Guinea werd overgeplaatst. De ambtenaar had naar het ministerie van I jitenlandse zaken geschreven dat hij af nd deed van de hem toekomende reisvergoeding (ruim ƒ3000) van Indo nesië naar Nederland. Op voorwaarde echter dat zijn reis van Indonesië naar Nieuw-Guinea (ruim 1200) zou worden vergoed. De ambtenaar kreeg van het ministerie een brief waarin zijn recht op rijksvergoeding werd erkend en waar in hij de mededeling kreeg dat hij 169 vergoeding zou ontvangen. „Het is ver standiger", aldus de ARKA-voorzitter, „van Indonesië eerst naar Nederland te komen en zich daarna te laten uitzen den naar Nieuw-Guinea. Verstandiger voor de ambtenaar wei te verstaan." Hij somde andere merkwaardigheden op bij promoties en verloven en verhaal de hoe hij van een hoofdambtenaar een telegram had gelezen, aangaande de aanstelling van een vrouwelijke ambte naar. „Bied de juffrouw 270", zo luid de ongeveer het telegram; „weigert ze, bied haar dan 320. Mr. Boot was van oordeel dat een gro ter,. centralisatie van de ambtelijke diensten al veel verbetering zou kunnen brei.gen en dat de rechtspositie van de ambtenaren op Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk moet worden geregeld. Hij zalj over zijn reiservaringen binnenkort een 1 bespreking hebben met minister Helders en met de parlementaire commissi® voor Nieuw-Guinea. Ter oriëntatie vertelde ons de &eer Boot dat op Nieuw-Guinea ongeveer 6000 ambtenaren werken, van wie de helft Papoea's zijn. De ARKA-afdeiing m Nieuw-Guinea telt 820 leden, van Wie 75 pet. katholieken. Anderenzm of met of in het christelijk werkliedenverbond, het CWNG, georganiseerd. De ambte-, naren op Nieuw-Guinea zijn in dienst van het gouvernement. De Duits-Engelse geleerde prof. Sir Hans Krebs, Nobelprijswinnaar, thans hoogleraar in de biochemie aan de uni versiteit te Oxford, heeft woensdag avond uit handen van prof. dr. E. C. Slater de gouden medaille van het ge nootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde ontvangen. Deze onderscheiding werd prof. Krebs overhandigd na zijn referaat over „de synthese van celbestanddelen uit c2 verbindingen in micro-organismen", dat hij in een collegezaal van het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam heeft ge houden. Prof. Krebs kwam in 1933 als Joods vluchteling naar Engeland. In 1937 ont dekte h}j de citroenzuurcyclus, een be langrijke fase in de biologische oxyda- tie van eiwitten, vetten en koolhydra ten. Voor deze ontdekking ontving hi) in 1953 de Nobelprijs. De gouden me daille van het genootschap die hem thans is uitgereikt is in de vorige eeuw ingesteld en werd o.a. verleend aan de geleerden Lorentz, Kamerlingh Onnes, Einstein en sir Henry Dale. Naar de woordvoerder van de In donesische vertegenwoordiging in Den Haag mededeelt is de afdeling immi gratie opgeheven. Dit betekent echter niet, dat er geen visa meer voor In donesië worden verstrekt. De werk zaamheden worden overgenomen door de consulaire afdeling. De vijf Indone sische ambtenaren van de afdeling im migratie zullen naar Djakarta terug keren, waar zij een functie zullen krij gen bij het ministerie van justitie. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Droesen, een van de landbouwexper» In de K.V.P.-fractie, heeft de Tweede KjJ" nier, gevraagd om de minister van l3n°" bouw dr. ir. A. Vondeling te mogen inter pelleren over de voorgenomen reorganisa tie van de behandeling der grond- pachtzaken aan zijn departement en de g volgen daarvan voor het landbouwbele' Pater Michel Riquet S.J. de bekend Vastenprediker van de Notre Dame Parijs, is benoemd tot commandeur het Legioen van Eer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2