De Franse zanger André Claveau wint Eurovisie-Songfestival Amusementsmuziek en de goede smaak k WYBERT Radio en TV Hij kom1 er wel Kelly Genie Davitamon IO BEHANDELING VAN WET OP DE GENEESMIDDELEN OPNIEUW VASTGELOPEN Opbrengst van de loterij Wintermanoeuvres 2 ton m. Verj&ardag van de Pauskroning Minister Suurhoff vraagt schorsing van de beraadslagingen Bestemd voor 4 militaire tehuizen Combinatie „vist op zee naar loden DE GOUDEN ILSY", luchtvaart film in opdracht van de Shell Zingende bouwpastoor DONDERDAG 13 MAART 19ï*. PAGINA S Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met K.V.P.-STATENDAG VOLGEBOEKT De verhoging van de luisterbijdrage Majoor K. voor het hoog militair gerechtshof Waarschijnlijk in tweede helft van april Mgr. Giobbe recipieert Zoon ziet moeder na 51 jaar terug Kies Kelly! Puur voor uw genoegen 1500 KATHOLIEKE JONGEREN NAAR LOURDES Opa Kip volgende week 107 jaar Vissers, duikers en geldschieters actief (of tinnen broden Geheimzinnigheid in Den Helder Gewichtsgrens bacon- varkens verruimd bariton, die het op Auxentius van behalen U.r .lVl. WIIHIIIIIII||||||||||||||||||||||||||||||!||||||||||||||||||||i||||||||||||||[|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||i|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||f|||||||| Coirie Brokkende Nederlandse vertegen woordigster. Advertentie Voor de A.V.R.O. speelt vanavond het Nederlands Kamerorkest o.l.v. de beroemde dirigent Paul Sacher m.m.y. Willem Noske, Pevry Hart en Piet Pu- land, viool. Uitgevoerd worden het Con certo Grosso nr. 4 van Handel m.m.v. de drie violisten en in dezelfde samen stelling het Concert voor drie violen van Georg Philip Telemann. (402 m. 20.15 uur) Voor France III (Nat,) speelt het Orchestre National o.l.v. Tony Au- bin waarbij Lazare Lévy, pianiste, en de grote sopraan Irma Kolassy solis tische medewerking verlenen. De eer ste speelt Variations Symphoniques van César Franck, de andere zingt Canta bile et Capricio van Gustave Sama- zeuilh. (280 m. 20.00 uur). Voor de Home Service speelt het B.B.C. Northern Orchestra o.l.v. George Hurst o.m. de Romance in C voor strijkorkest en de tweede Slavische Rapsodie van Dvorak. (434 m.22.45 uur). Op de Statendag 1958, welke de K.V.P. zaterdag in Utrecht in het ge bouw van Kunsten en Wetenschappen |al houden, zullen ook minister Struycken en de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. De Quay, aanwezig zijn. De belangstelling voor deze Staten dag is zo overweldigend groot, dat alle Plaatsen reeds uitgegeven zijn en ver dere verzoeken tot deelname moeten ™orden afgewezen. De K.R.O. zal van aeze Statendag 's middags 3.45 uur een feportagp uitzenden. (Van onze speciale verslaggever) De miljoenen kijkers, die gisteren her en der in Europa voor hun toestellen naar de door ons eigen Bussum uitgezonden finale van het Eurovisie Songfestival hebben zitten kjjken, hebben in ieder geval een zeer behoorlijk verzorgd Nederlands pro gramma gezien. Alles erin liep op wieletjes en het werd met de nodige vaart en zelfs met een tikje losse charme gebracht. Iets anders is of zij ook even verzorgde amusementsmu ziek hebben gehoord. Per slot van re kening ging het hier om een staal kaart van datgene, dat Europa op dit gebied kan opbrengen en dan mag men, dunkt ons, hogere normen aanleggen, dan wanneer een of andere door de weekse bonte avond in het geding is. Welnu, zo bezien viel er niet zo bij zonder veel te genieten; een ogenblik buiten beschouwing gelaten de ver richtingen van Dolf van der_ Linden s Metropole-orkest, dat in zijn genre werkelijk voortreffelijk is. Winnaar van het tournooi was de Fransman André Claveau. En dat was in zeker opzicht wel terecht. Want hij kwam tenminste met een echte „song", die men in zijn land overigens nog wel „chanson" noemt, waar wij bij ons maar blijven weigeren van „lied" of „liedje" te spreken. Maar zijn „Dors mon amour" onderscheidde zich ver der in niets van al die honderden chansons, die men overal in de we reld nu eenmaal alleen al pleegt te be wonderen omdat z(j zo echt Frans of zelfs echt Parijs zijn. Het was onge twijfeld degelijk werk, maar noch in de muziek, noch in de. tekst viel één spatje originaliteit waar te nemen. Als Toon Hermans een quasi.Frans chan son schrijft is het in ieder geval oor spronkelijker en misschien wel Fran- ser. Het liedje dat de tweede prijs won was eigenlijk veel aardiger. „Giorgio" werd bijzonder charmant gebracht door de geroutineerde Zwitserse chan- sonnière Lys Assia. Het bezwaar dat ™en, 'u -it verband tegen het geval kon hebben was, dat he' te zeer op het cabaret was afgestemd. Een goed lied je leeft nu eenmaal bij de gratie van een melodieus goed zingbaar refrein Dat had bijvoorbeeld het Italiaanse liedje „Nel blu, di pinto di blu", dat op twee na de meeste punten be haalde. En het had naar onze smaak dan ook meer verdiend, wanneer het niet was gezongen door een onmoge lijke man-met-geloken-ogen, die de ove rigens sierlijke naam van Dome- nico Modugno droeg. En daarmee was de zaak dan eigen lijk wel bekeken. Want het Zweedse folkloristische niemendalletje „Lilla Stjarna", het nogal dikke Duitse „Für zwei Groschen Musik" en het kleve rige Oostenrijkse „Die ganze Welt braucht Liebe" kan men in dit ka der gevoeglijk buiten beschouwing la ten. Daar was tenslotte ons aller Corry Brokken met „Heel dt wereld". Zij be haalde bij de internationale jury in het geheel geen succes. Niet helemaal te recht, dunkt ons. Zij zong namelijk hef een lief liedje. Maar het moet wei gezegd, dat in Benny Vreden's „yrKje ai bijzonder weinig gebeurt, ,.2 naar de muziek noch naar de tnfS?.proHen- En dat het niet „net wonderen. gmg was dus niet te ver" wii^mpnpn011? d^n brengt op een naar wil menen, zwak punt in heel deze zo'niiedlevonr de manie? wal£>p zo n liedje voor een gebeurtenis qls deze wordt uitgekozen® E^^Lpi- len ons dan even tot de gans van zaken in ons land. Daar is dan bil de keuze wel enige voorselectie gemaakt Maar tenslotte werd de jury dan ge vormd door het publiek, waarmee men zich naar onze smaak op een bijzon der hellend vlak begaf. Amusementsmu ziek is maar amusementsmuziek horen wij zeggen en dat is dan een stelling, waar weinig tegen in is te brengen; evenmin overigens als tegen de, gelo ven wij, meer beslissende opvatting, dat men ook in de amusementsmuziek de goéde smaak kan beoefenen. En de goede smaak is nu eenmaal nog nim mer ganselijk een publieke zaak ge weest. „Die mooie molen" en de ove rigens onschuldige Johnny Jordaan staan er borg voor. Wij beseffen, dat wij hiermee een teer punt raken, waar het de Neder landse amusementswereld betreft. En dat tere punt zou bij nader inzien wel eens „de commercie" kunnen he ten. Er wordt in Nederland, dat is bekend aan elke enigszins ingewijde al te veel en al te zeer amusementsmuziek „op de verkoop" geschreven en het is er nu eenmaal niet mee als met levens middelen, die als zij goed verkocht wor den ook meestal wel goed zijn. Dat van een werkje duizenden grammofoon platen worden vervaardigd zegt he laas nog niets van zijn kwaliteit. En men weigert dat in brede kring in te zien. Een te goeder naam en faam be kend staand amusementsmusicus ver klaarde ons dezer dagen, dat Neder land componisten genoeg heeft, die goe de amusementsmuziek zouden kunnen schrijven, maar die het met het oog op het uitblijven van financieel ge win bepaald en met opzet niet doen. Dat is een vervelende zaak. Er is ooit een poging gedaan om uitgevers, or- Van rechts naar links André Claveau de winnaar van het Eurovisie Song festival, omroepster Hannie Lips en dirigent Frank Pourcel. kestleiders, grammofoonplatenvervaardi- gers, radio-programmaleiders te ver enigen in een streven om in de be staande toestand verbetering te bren gen. Die poging is niet gelukt. Ook dat is een vervelende zaak. Het publiek is, hoe paradoxaal dat ook moge klinken, „heel de wereld" nog niet. Wanneer men zulks metter daad zou beseffen, zou het de Neder landse amusements muziek ongetwij feld ten goede komen. De verhoging van de luisterbijdrage van 12,- tot 15,- per jaar, zoals de regering in een wetsontwerp voorstelt, heeft de Tweede Kamer aanleiding ge geven tot een kritisch onderzoek van het verloop van kosten en middelen in de afgelopen jaren. In het voorlopig ver slag verwijst de Kamer naar de toe lichting van de regering, waarin wordt gezegd, dat de opbrengst van de luis terbijdragen in de jaren 1952 tot 1956 is gestegen met 22 pet. Daartegenover staat een stijging van de inningskosten met 64 pet en van de exploitatie van de wereldomroep met 52 pet. De Ka mer noemt deze stijging „exorbitant". Men is van mening dat de kosten van de Wereldomroep als nationaal instituut door het rijk moeten worden gedragen en niet alleen door de Nederlandse ra- diobezitters. Wanneer dat zou gebeuren, zo meent men, dan zou meteen de ver hoging van de luisterbijdrage overbodig worden. De Zaak tegen majoor K. zal waar schijnlijk in de tweede helft van april door het hoog militair gerechtshof wor den behandeld. De majoor wordt ervan verdacht steekpenningen te hebben aangenomen en werd door de krijgs raad te velde west tot een gevangenis straf van een jaar en drie maanden veroordeeld. De majoor heeft een geneeskundig onderzoek ondergaan in verband met het ernstige auto-ongeluk dat hem vorig jaar is overkomen. Resultaat van dit onderzoek is dat de hoofdofficier in staat wordt geacht voor het hoog mi litair gerechtshof te verschijnen. Op de internuntiatuur in Den Haag is de negentiende verjaardag van de kroning van Paus Pius XII herdacht met een receptie, waarvoor meer dan ooit te voren een brede kring uit het diplomatieke corps belangstelling toon de. Tjjdens deze receptie kwamen naast de ambassadeurs, gezanten en zaakge lastigden hun gelukwensen aanbieden alle bisschoppen van Nederland, vaak vergezeld van hun vicarissen-generaal. Ook talrijke presidenten van semina ries en andere prelaten bevonden zich onder de aanwezigen. Van de Neder landse ministers waren aanwezig mej. dr. M. Klompé, ir. H. B. J. Witte, mr. J. Luns, alsmede de staatssecretaris sen drs. W. Schmeltzer, dr. G. Veld kamp en H. C. W. Moorman. Voorts merkten wij op de voorzitter der Eer ste Kamer mr. J. A. Jonkman, het lid van de Raad van State, H. E. M. ba ron van Voorst tot Voorst en de oud leden mr. dr. L. N. Deckers en mr. J. R. H. van Schaik. Ook vele vertegenwoordigers van ka tholieke organisaties brachten de verte genwoordiger der H. Stoel, mgr. P. Giobbe, de gelukwensen over, naast de aalmoezeniers van leger en vloot, mgr. H. J. j. m. van Straelen en mgr. J. F. M. de Sain en de nationaal direc teur der Pauselijke Missiegnootschap- pen mgr. H. J. j. van Hussen. Reeds zondag was de viering van de verjaardag der Pauskroning kerkelijk herdacht in de St.-Jacobuskerk, waar de internuntius in tegenwoordigheid van het diplomatieke corps, van minis ter mr. H. A. M. Struycken en ver scheidene staatssecretarissen de H. Mis had opgedragen. De heer J. Grupstra, een 54-jarige oliehandelaar, is de gelukkigste man van Drachten, want voor het eerst in 51 jaar heeft hij zijn moeder, die hij reeds lang dood waande, teruggezien. De heer Jan Grupstra kwam in 1907 als jongetje van 3 jaar met zijn uit Drachten afkomstige vader, die er een diensttijd van twaalf jaar als koloniaal op had zitten, uit Sumatra naar Neder land. Zjjn moeder, een negerin, die haar zoontje dolgraag bij zich had willen houden, bleef wanhopig achter. Toen de heer Grupstra opgegroeid was deed hjj steeds hardnekkig pogingen om naar zijn moeder terug te keren, maar steeds tevergeefs. Wel slaagde hij er in, het adres van de op Sumatra achter gebleven vrouw gewaar te worden, en sinds 1934 werden er geregeld brieven over en weer en foto's gestuurd. Tijdens de Duitse en Japanse bezet ting werd uiteraard elk contact verbro ken. En toen nadien enkele brieven on bestelbaar terug kwamen, verloor de heer Grupstra de hoop, zijn moeder nog ooit terug te zien. Dezer dagen ontving hij echter de onverwachte en verheu gende tijding, dat de thans 81-jarige vrouw gezond en wel naar Nederland is gekomen, als gevolg van het uitwij- zingsbesluit van de Indonesische rege ring. In Geertruidenberg, waar de be jaarde dame thans verblijf houdt, heeft hij haar opgezocht. De oude vrouw her kende haar zoon direct. „Je loopt pre cies als je vader", zei ze. Deze zomer hoopt zij haar zoon in Drachten een tegenbezoek te kunnen brengen. Advertentie Niet alleen hij maai het gehele gezin is een voorbeeld van „Waar een wil is is een weg". Het zijn levenslustige, door en door gezonde mensen. Dai danken zij aan een ver standige maatregel iedere dag één dragee Davitamon 10 per man. Zo worden vitaminetekorten aangevuld en de weerstand verhoogt. Volg dat goede voorbeeld. Advertentie Kelly I Ja, dat is de naam van uw nieuwe plezierige gezel in het leven! Kelly, een nieuwe geurige siga ret van de beste tabak ken voor 95 cent! flacons van 50, 100 en 500 dragees. Eén enkele dragee per dag is voldoende. Wij gaan dus naar een wereld mét kunstmanen, ruimtevaartschepen, maar zonder genieën. Dr. Green Ermytage heeft het zelf gezegd. Naar een wereld met gezonde, maar ner gens in uitblinkende men sen. Aanlokkelijk vooruit zicht. En mijn zoon wordt ook geen genie. Want volgens dr. GreenErmytage staat het vast dat gebrekkigheid of minderwaardigheid van de ouders een van de belangrijk ste factoren voor de geboorte van een genie is. En ik wil niet opscheppen, maar die factor ontbréékt in zijn ge val. Nu vind ik het in het geheel niet erg, dat mijn zoon geen genie wordt; als hij maar braaf blijft en niet in de politiek gaat. Maar als er nu eens echt helemaal geen genieën meer zouden worden geboren. Wie houdt dan straks al die enorme technische verworvenheden in stand? Denkt U daar eens over na. Ik voor mij geloof dat het zó gaat. De genieën sterven inderdaad uit. En de wereld dondert dus in elkaar, want er is niemand meer die precies weet welke schroefjes aangedraaid moeten worden. Er blijven echter een paar leidende mensen over, die on middellijk aan alcohol of verdovende middelen verslaafd raken. En ziedaar onze nieuwe genieën. ?5 geeft weerstand aan jong en oud! ORGANON OSS Na weer een middag vergaderen is de behandeling van de geneesmiddelen wet opnieuw vastgelopen. Ditmaal heeft minister Suurhoff officieel schorsing van de beraadslagingen gevraagd. Mr. Bachg (K.V.P.) heeft zijn vier amende menten tot regeling van de functie van de drogisten in deze wet teruggenomen, maar onmiddellijk twee andere inge- d'end die de minister als revolutionair kwalificeerde. Deze amendementen, die wedero.n mede zijn ondertekend door de C.H. en S.G.P., vragen voor de drogisten een registratie inplaats van het do de minister zo krachtig ver worpen vergunningenstelsel. Het zou nu zo moeten worden, dat drogisten niet meer met een document van sociale zaken hun bedrijf kunnen uitoefenen, waarin de minister o.a. het bezwaar zag van toenemende beun hazerij. Zij worden nu op een lijst geno- Woensdagmiddag heeft notaris A. J. W. Kropman uit Delft de winnende cijfers getrokken in de nationale loterij Wintermanoeuvres van het Katholiek Thuisfront in Den Haag in tegen woordigheid van het dagelijks bestuur en vertegenwoordigers van de pers. De drie hoofdprijzen zijn gevallen op lotnummer 500.930 (auto), 1.174.860 (auto) en 969.630 (scooter). Het eerste lot moet verkocht zijn in Schaars- fgen door aalmoezenier Zegwaard, die het record aantal van 8.500 loten aan de man heeft gebracht. De opbrengst van de loterij met haar anderhalf miljoen loten 0.25, waarvan er ruim een miljoen zijn verkocht, bedraagt netto twee ton. Dit bedrag, aangevuld door een even grote rege- rmgssuhsidie is bestemd voor de bouw en inrichting van vier militaire te huizen. Het is nog niet bekend waar deze tehuizen worden gebouwd. Er zal nog een keuze moeten worden gemaakt uit Apeldoorn, Eefde, Den Bosch, Hil versum, Grave, Keizersveer, Weert, Woensdrecht, Fpenburg Schalkhaar of Valkenburg in Zuid-Holland. Het secre tariaat van Katholiek Thuisfront heeft voor het najaar wederom een landelijke actie aangekondigd. Hier volgt de lijst nummers: 4e tot en met 8e prijs een televisie toestel: 397852, 236678, 152382, 38185, 628602. 9e tot en met 13e prijs brom fiets: 1387493, 263054, 1122080, 276048, 965787. 14e tot en met 23e prijs radio toestel: 466600, 418284, 1364154 1317104, 303908, 656014, 18400, 1447867, 256680, 767318. 24e tot en met 33e prijs was machine: 419622 435422, 506584, 618463, 875318, 1476004, 1450113, 1289372, 1044985, 1043514. 34e tot en met 43e prijs sport- rijwiel: 206582, 1063502, 1407225 1301727, 1228109, 1013355, 333463, 893543, 1235272, 605994. 44e tot en met 63e prijs snel kookpan: 1453542 1476757, 128941, 1028020, 1299105, 566133, 361252, 664848, 1374103, 160700, 898162, 200487 364317, 301742, 1242770, 1067702, 1219983, 237369, 293446, 674680. 64e tot en met 83e prijs strijk ijzer: 355889 1146303, 962860, 175348, 89267, 1386080, 45164, 489586, 364559, 456038, 1226282, 1125582 921029, 479045, 355814, 235295, 686753, 593980, 448164, 1100037. Zaterdag a.s. sluit definitief de in schrijving voor de bedevaart naar Lour- des, die de Katholieke Jeugdraad van Nederland organiseert. Er zijn op het secretariaat, Stationsplein 15 bis, Utrecht, thans bijna vijftienhonderd in schrijvingen binnengekomen. Verwacht wordt, dat het totale aantal deelnemers tussen vijftien- en zestienhonderd zal lig gen. Het staat nog niet vast of een ver tegenwoordiger van het Nederlands Episcopaat zal meereizen. De deelnemers vertrekken zaterdag 12 april uit Roosendaal met drie extra treinen en komen zaterdag 19 april weer in Nederland aan. Onder de deel nemers bevinden zich tweehonderd jeugdige zieken; velen onder hen heb ben het inschrijfgeld slechts gedeelte lijk of in het geheel niet betaald, omdat een groot aantal jeugdgroepen van gidsen tot instuiven allerlei acties hebben georganiseerd om inschrijfgeld voor de zieken bijeen te brengen. Dreischor op Schouwen-Duiveland maakt zich op om feest te vieren. Het hele bijna duizend zielen tellende dorp zal dinsdag dc bloemetjes buiten zetten en dat alles omdat opa Jan Kip dan 107 jaar wordt. Het feest zal 's mid dags om twee uur beginnen en duren tot in de nacht, als Nederlands oudste mannelijke inwoner wel op bed zal lig gen. Toch zal opa Kip zeil ook in de feest vreugde delen. Hij zal 's middags in het dorpshuis een bijeenkomst van voi hem „jongeren" bijwonen, een mid dag voor de bejaarden van Dreischor. teerd. Dus toch wel een beperking en, wat vermoedelijk het moeilijke punt zal worden bij het verder beraad, ook het afhankelijk stellen van eisen voor dt bedrijfsinrichting, de bedrijfsuitoefe ning en vakbekwaamheid. Dit laatste vooral heeft de minister uit een oog punt van volksgezondheid niet gewenst genoemd. Volgens het nieuwe amende- ment-Bachg moet dit alles in een af zonderlijke drogistenwet worden gere geld, waarin tevens de datum van in werking treden wordt vastgelegd. De .air-'ster heeft nu te verstaan gage er dat hij in deze laatste amendemen ten het gevaar ziet, dat zij het kartel- beleid van zrin ambtgenoot van econo mische zaken kunnen doorkruisen. Ook wil hij eerst met de minister van justi tie overleg plegen, omdat hij consequen ties vreest voor andere onderdelen van de wet. Minister Suurhoff liet van zijn ont stemming blijken dat schorsing van de beraadslagingen nodig was. Het is na melijk niet uitgesloten dat de Kamer nu het wetsontwerp niet meer voor het Paasreces zal kunnen afhandelen. 3ezwaren van de liberale jurist mr. Toxopeus tegen bepaalde formuleringen in de wet wees de minister korzelig van de hand. „Deze wet is een goed st' v.erk voor wie haar goed leest, maar het is geen modetijdschrift." Sinds de eerste berichten over een tamelijk geheimzinnige vangsf van een garnalenvisser in Den Helder bekend werden, staan er geregeld belangstel lenden op de kade uit te kijken. De wildste geruchten doen de ronde. De metalen broden werden al goud, zilver, tin en lood genoemd. Voorlopig echter houdt men het op het laatste, maar in siders vertellen, dat het naar de kleur te oordelen wel tin kan zijn. Lood wordt namelijk zwart in zeewater en de bro den die opgehaald worden zijn matglan zend. In eerste instantie is de vondst ge daan door de Callantsoger visser P. de Haan. eigenaar van de CG I. Maan den geleden haalde hij ter hoogte van paal 17 een blok lood uit het water tij dens het garnalen vissen. Enkele dagen later overkwam een andere visser het zelfde. Schipper De Haan is er toen met een vlet op afgegaan en haalde met een soort dreg nog meer blokken uit het water. In samenwerking met nog drie vis sers, twee duikers en twee geldschie ters heeft hjj toen een combinatie ge sticht. Zondag vond men eindelijk de vindplaats terug. Tot dinsdagavond heeft men nu ongeveer 200 broden op- digt dit een waarde van ongeveer 17 ton. Als het lood is vertegenwoor digd dit een waarde van ongeveer 10.000.—. Mocht het echter toch nog tin blijken te zijn, dan wordt dit bedtag bijn zeven keer zo hoog. De ondernemers houden van geheim zinnigheid. Zjj laten praktisch niets los. Het visruim waarin de buit ligt is af gesloten en wordt voortdurend door twee opvarenden bewaakt. Woensdag heeft men rust gehouden, maar bij gunstig weer zou men van daag weer op zoek gaan. Om de produktie en daarmee de uit voer van bacon voldoende op gang te houden, heeft het Produktschap voor vee en vlees besloten de maximum- gewichtsgrens voor baconvarkens van 68 tot 72 kg te verhogen. Dientenge volge kunnen met ingang van maandag 17 maart a.s. tot nader order varkens van 63 t/m 72 kg tot bacon worden verwerkt. De jongste feestelijkheden van de Ypenburg) is op de film vastgelegd in opdracht van de Koninklijke Shellgroep, in samenwerking met de Kon. Ned. Ver eniging voor de luchtvaart. Niet minder dan elf bekende cameralieden hebben de opnamen geleverd, die door Charles van der Linden tot een film zijn samen gesteld. Het is een aardige en zelfs verdienste lijke film geworden, waarin vooral de vaart, de ruimte en de ontwikkeling van de luchtvaart to uitdrukking komen. Die ontwikkeling werd trouwens nog ge accentueerd door een heel oud filmpje, dat vooraf gedraaid werd en dat in schrille tegenstelling tot de hoofdfilr de bijna soezige evolutie van de eerste decennia demonstreert. In de film van Van der Linden gieren de straaljagers angstwekkend op het doek en menige camera-instelling is meesterlijk ge plaatst. Het gieren van de straaljagers is overigens, evenals vele andere natuur lijke geluiden, heel wat bruikbaarder dan de muziek, die Rudolf Karsemeijer voor de film heeft gemaakt. Deze muziek is weer eens een uitbarsting van een com ponist, voor wie de film slechts een aan leiding en geen doel is. Ze heeft met filmmuziek niets te maken, en stoort ernstig het visuele beeld. Soms bedrijft ook de kleur die misdaad, maar daar staan vele momenten tegenover dat zij dramatisch werkt. De tekst van Leonard Huizinga is »en enkele maal te joviaal en vraagt dan meer aandacht dan de film zelf, hetgeen een tekortkoming moet worden genoemd. Intussen heeft de Shell met haar nieuwste film toch een aanwinst gekregen, die met het no dige vakmanschap is opgenomen en ge componeerd en die een boeiend beeld geeft van de verrichtingen op de Ilsy. Dbg. Pastoor Auxen- tius van Schalen O.F.M. te Leiden heeft voor zijn nieuwe kerk in Lei den zuid-west één miljoen gulden no dig. Daar is de in ventaris nog niet bijgerekend. Dag en nacht is hij met dit probleem bezig; hij heeft nu één ton bij elkaar, maar waar moeten de andere negen van daan komen- Hij is een goed predikant; vóór hij drie en een half jaar gele den pastoor werd van de St. Leonar- dusparochie in Lei den, waar hij in de kerk aan de Haag- weg een voorlopig onderdak heeft ge vonden trok hij prekend door het land. Zijn pied-a- terre was het Fran ciscanen-klooster te Alphen a/d Rijn, maar vele dagen van de week was hij op reis. Daar naast beschikt hij over een andere gave: zijn sonore oil a P TIT de preekstoel zo goed doet, leent zich ook bijzonder voor het zingen van schone Itederen. Hij vervulde wel eens een solopartij in „Die Schöpfung" en merkwaardiger wijs heeft hij in zijn fratertijd wel eens een dramatisch lied in de bioscoop gezongen. Dat was in de tijd van de stomme film, toen bij een geluidloze op en neer bewegende mond nog het geluid toegevoegd moest worden. Met zulk een verleden is het te begrijpen, dat pater Auxentius van Schalen overwoog hoe hij zijn stem in dienst kon stellen van zijn financiële acties ten be hoeve van de bouw van de St. Antoniuskerk; met de gave van het woord immers kan men tegenwoordig zo moeilijk nog de portemonnaies van de parochianen bereikenNog niet zo lang geleden werkte de bouwpastoor een „Metodo Pratico" van Vaccai door, waarmee hij leerde hoe men op de juiste wijze, kwarten en tertsen enz. kan zingen en dezer dagen heeft hij de stoute stap gewaagd, op zijn koor voor de microfoon te gaan staan en heeft hij met zijn zilveren bariton vier stukken gezongen, die hij op een 45- toerenplaat liet inblikken: „Largo" van Handel, „Panis Angelicus" van César Franck, „Ave Maria" van Hubert Cuypers en „Nocturne" van César Franck. Hij zong de nummers vele malen naast het orgel van zijn bescheiden kerk begeleid door zijn organist Abr. Martijn, tot de kritische deskundigen van een grammofoonplaten bureau te Den Haag tevreden waren en zij de matrijs voor de 45-toerenplaat maakten. „Het moest populair-klassiek zijn" zegt de pastoor, „want ik zou graag een zo groot mogelijke oplaag te bereiken." Hij legt daarbij ook de nadruk op de „stunt", méér dan op zijn zangkwaliteiten. Maar dit is valse beschei denheid. Pastoor Van Schalen heeft een schoon plaatje in de handel ge bracht. We hebben ons kunnen overtuigen. Volgende week komt het op de markt en de broeder-portier van het klooster te Leiden heeft nu al vijftig bestellingen vooruit geboekt. We hopen dat Leidens zingende bouw pastoor „goed zingend, dubbelsnel kan bouwen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3