Monument van Lipchitz in straat van Amsterdam „Prijs van uitnemendheid" voor Nico Waasdorp uit Hoofddorp DE HAARLEMSE RAAD MATIGT ANTWOORD VAN B. EN W. AAN DE MINISTER »Wij waren niet te traag, maar de Provinciale Directie te optimistisch Haarlemse raad weigert uitspraak Bezwaren tegen hagen die de kassen der tuinders in Haarlem- Zuid-West moeten maskeren Nieuwe lening van één miljoen A Zang der vocalen Haarlemse Bloemenmeisjes presenteren zich Orgel-examen mede bekroond door Toonkunst-Jubileumprijs Stille Omgang Haarlem N.a.v. VERWIJTEN OVER WONINGBOUW Wel akkoord met annexatie HAARLEMSE RAAD ZEVEN UUR BIJEEN Op eerste lentedag: Sint-Lucia ULO-school te Haarlem wordt 20 maart geopend „Debating-toernooi" op Mendel-college Haarlemse Rechtbank Onvoorzichtige auto mobilisten ver oordeeld H.B.S .-er experimen teerde met explosieven Ernstig ongeval in Aerdenhout Verdacht van verduistering Brand in slagerij te Haarlem Woningbouw ten zui den van Ipenrode te Heemstede DONDERDAG 13 MAART 1958 PAGINA 5 Toen de Haarlemse gemeenteraad tijdens de behandeling van de begroting Volkshuisvesting in no- v'ernber 1957 telegrafisch een motie *er kennis liet brengen van de minis- *er van Volkshuisvesting, waarin ge attesteerd werd tegen het feit dat jjteen goedkeuring was gekregen voor de bouw van 176 woningen van „Sint öaVo-Oost" in Parkwijk, zal zij ver moedelijk niet gedacht hebben, dat deze motie nog zulk een nasleep zou kunnen hebben. Gisteren heeft de tad besloten het concept-antwoord de minister, dat B. en W. had ven voorgesteld, metterdaad te doen versturen. Maar de feiten en data daarmee Haarlem zich verweert te gen de verwijten van de minister, Zouden dan niet in de brief zelf mogen staan, maar in de vorm van neutrale, statistische gegevens als bijlage erbij gevoegd moeten worden. Na een zeer lange discussie in de raad besloten B- en W. hun oorspronkelijk ant woord aldus te wijzigen. De raad ging ermee akkoord, maar van verschil lende zijden was er ernstig kritiek geuit od het concept-antwoord van B. en W. «lêsren®k0pnaderUlP*^1*®"Sld JS Tegenstrijdigheid lem tochSt|^lsmredinW Burgerlijke Stand Haarlem Goede sfeer bewaren Premiebouw Werktempo Kleine kans Opheffing Haarlemmerliede Verzorging bejaarden „Toezicht" Lening Groslijststemming K.V.P. Beurs van Amsterdam Beurs van New Vork De minister heeft Haarlem een te grote traagheid verweten bij het in dienen van zijn bouwplannen, terwijl hü tevens heeft aangespoord de pre miebouw te bevorderen. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) adviseerde het College gistermiddag om aan de mi- re sturen en ieder verweer achterwege nister slechts een ontvangstbevestiging re laten, omdat men de hand in eigen boezem diende te steken. Haarlem is tekort geschoten, aldus deze spreker; £eTTheren SPEK (A.R.), WENSING gen 'hei,eT..STOFFELS (V.V.D.) spron- ïn plaats De heer Schippers wilde brief schriiveY,van aan de minister een jven Waarin vorvooht werd om in elk I? h'aarin verzocht werd bouwplannen goed teVf5 ingediende Wethouder WPedkeure?; van de vreii v .Provlnciale Directie schuiven Hi?te wi]len genslao- ken? noemde de Haarlemse- te- tePront e„?-er- wel e.en gevolg van een had a? in ïIaTiS?le,bij deze drenst. Men voor tv besloten het contingent demvil ?olIand in 1957 m maan- vHivle portres van 1/12 deel toe te wijzen. Aanvankelijk waren de Haar lemse plannen nog niet klaar, maar men wist bij de Provinciale directie «at Haarlem omstreeks juli 1957 met een groot bouwplan zou komen. Men reserveerde echter niets. Men verdeel- ?e zonder met Haarlem rekening te **°uden, in de verwachting dat er in "et tweede halfjaar van 1957 wel uit breiding van het richtcontingent zou ko men. waaruit Haarlem dan zou kun nen putten. Maar dat gebeurde niet. In tegendeel: Er schünen instructies van het departement gekomen te zijn, dat het aantal toe te wijzen vergunningen drastisch moest worden beperkt, om kapitaal beschikbaar te houden voor het financieren van de woningwetbouw in 1958. In plaats van 3300, mochten er plotse- ling over de laatste drie maanden btaar 2700 woningwetplannen per biaand worden goedgekeurd in heel Nederland. In een aantal provincies kon dit aantal nog wat worden opge rend, zodat men tot ongeveer 3000 „ergunningen per maand kwam. tn Noord-Holland kon het aantal ecbrer gorden opgevoerd. De provincie had jjus aan het eind van het jaar plotse ling geen volume meer te verdelen, juist toen de Haarlemse plannen af kwamen. wethouder stelde, dat Haarlem den i1 a!'es bet slachtoffer is gewor- de mini^P" brief van 14 jonuari geeft 176 woningen r>T e P had om de omdat de aar,^ g ln 1957 te beginnen, d? 136gwonin- uitvoeren. MaarJ daardoTveHo0°r Haar" lem 176 woningen van ziin waar- Van verleden jaar. In T ÖZ mer heeft de minster echter aan w kamerlid Van der Peyl (C.H.u.) a!e vragen over deze kwestie had gesteld gezegd, dat hij onder de huidige oml standigheden aan het richtcontingent biet veel waarde meer kon hechten. Haarlem was volgens de minister niet de enige klagende gemeente en zijns in ziens terecht. Het departement heeft volgens de minister, de gemeenten te 'ang in onzekerheid gelaten. De wo- bingbouwlening was later uitgegeven dan verwacht was, waardoor de finan ciering in gevaar kwam. Het antwoord yan de minister in de Kamer, wijkt dus bogal af van dat aan de gemeente zelf. De wethouder was van oordeel, dat de minister in de kamer de feitelijke biotieven heeft onthuld en in de brief ?£b B. en W. slechts schijnmotieven. **0 adviseerde de raad dan ook om T GEBORENz. v. G. A. Hafkenseheid- yansen; z. v. C. W. T. Stoevelaar-Gie- 'es; z. v. M. G. Snijder-van Ommen; z: v. c. C. Korving-Weeren; d. v. B. Ab- dink-Kooij; d. v. P. Boeser-Joren; d. v. d. M. Wijckelsma-van den Hurk; d. v. C. van der Linden-Huysmans. ONDERTROUWD: T. J. M. Tromp *n P. W. M. van Stiphout; P. L. De- bessen en W. M. Menken; F. de Gel der en J. Prent; H. van Gooi en C. Gangeveld; J. W. Knoef en G. Witte ken; C. Schuchhard en M. E. Zwart; J. Peters en S. Webster; J. Kempes en H. j|- Boelens; H. J. Appelo en P. J. Al- 5ema; C. Kuiper en E. Kroonsberg; A. bloemzaad en I. A. A. de Borst; J. C. Schouten en C. M. M Kramers; H. jakker en L. Zoutman; A. E. M. van Ah Brink en M. J. Prins; G. Bouman A E. P. A. Lensen; W. H. Geerlings >1 M. C. Kuijper; G. H. Bonekamp en j,- I. Timmer; J. G. H. Fengler en J. Zeegers; H. J. Hulscher en A. K. ^eidhuijzen; H. Winter en J. van der v^ide; A. Brandsma en W. A. de Bruin; H. Wolzak en T. M. Arnaud de Cal- j,e °nP. Zeelenberg en T. M. J. Koe- Vj2HTROUWDJ. C. Bogaart en P. A. j- n Epk; A. P. Schouten en J. Bout; jj W- Maliepaard en A. Arxhoek; W. W ir ^?n Zanten en J. M. Vermeer; de'- A ~ulver en G. C. van den Eijn- HeVrvT' Staasen cn P- J- Smit; P. J. ge iU wen0d- .M- Mulder; J. N. de Lan- *_eri W. Sissingh. BoeitacL^DETt, M,' Kampherbeek- ten-Th E' F.loraPlein; M. C. Schol- Huttink a?'i AzrJ" KamPeriaan; G. L. Keizer87Merwedestraat; C. A. de 87 j. Gel ü-i Kampervest; C. Veldhuis, t-iahén 72 i ïfstraati p- J- van der 72 1-. Kloppersingel. niet door de knieën te gaan voor de scherpe reactie van de minister op de motie van de Haarlemse raad. Door nu door de knieën te gaan, zou de raad zichzelf desavoueren, omdat de raad bij herhaling zijn vertrouwen heeft uit gesproken in het woningbouwbeleid van B. en W. De wethouder achtte een verweer tegen de verwijten van de minister noodzakelijk, omdat het aan brengen van meer feiten, die hier be kend zijn en die de minister kennelijk nog niet kende, de opinie van de mi nister zou herzien. De heren Schippers, Spek, Wensing en Stoffels waren het daar niet mee eens. De heer Schippers met name voer de aan, dat het op de eerste plaats gaat om de woningbouw. Die is slechts mogelijk wanneer alle instanties die daarbij betrokken zijn, nauw en harte lijk samenwerken. Daarvoor is een goede sfeer nodig en door een derge lijk verweerschrift, waardoor in feite de Provinciale Directie de schuld in de schoenen geschoven krijgt, zou die sfeer aanmerkelijk verkoelen. De wet- houder geloofde daar niet in. Hij ver klaarde, dat het ministerie zelf hele maal geen rancune voelde tegen Haar lem. Integendeel: minister Witte heeft de burgemeester nog onlangs persoon lijk verklaard, dat hij zich door de Haarlemse motie allerminst gekwetst voelde. De moeilijkheid is echter de Provinciale Directie. Die heeft de mo tie van destijds op haar fatsoen ge trokken, terwijl de verwijten van toen toch niet rechtstreeks tegen haar ge maakt waren. De hoofdingenieur-directeur in Noord- Holland heeft zelts in ruime kring Haarlem allerlei verwijten gemaakt, die men nu terug kan vinden in het antwoord van de minister. Tenslotte zegde de wethouder toe, het zakelijk verweer tegen de verwijten van de mi nister in een statistische bijlage bij het antwoord te zullen voegen en niet in de brief zelf te zullen vermelden. Ver schillende leden hadden een scherper antwoord verlangd, maar ook dat vond de wethouder niet nodig om het minis terie niet voor het hoofd te stoten. De heren SPEK (A.R.) en HENNE VELT (C.P.N.) vroegen zich af of die continubouw nu werkelijk wel zo gunstig was. Het blijkt, dat dit systeem ons nu de das heeft omgedaan. Wü kwamen later met onze plannen, die een groter aantal woningen omvatten. De wethouder ontkende dit. Hij somde de voordelen van continubouw nog eens op en verklaarde geheimzinnig, dat het schadelijk geweest zou zijn, wan neer „iemand van Volkshuisvesting niet de hand gelicht had met de spel regels. Duidelijker mocht hü niet zijn. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) her innerde er ook aan, dat de minister Haarlem heeft aangespoord de pre miebouw meer te bevorderen. Wet houder Happé schudde dat van zich af. In andere gemeenten gaat het net zo slecht met de premiebouw. In iedere circulaire van de minister komt die zinsnede voor. Uitvoerig zette hjj uiteen wat B. en W. van Haarlem allemaal doen ter bevorde ring van de woningbouw. De heer Schippers deelde echter mee uit eigen ervaring te weten, dat de sfeer in Haarlem niet bevorderlijk is om particuliere en institutionele beleg gers te interesseren. Om de suggestie in de commentaar in ons blad van maandag, dat Haar lem steeds teveel nadruk heeft gelegd op de woningwetbouw, verklaarde de wethouder hartelijk gelachen te heb ben. De verhouding tussen woningwet bouw en premiebouw was de laatste jaren steeds soepeler geworden en tenslotte vrijwel geheel afgeschaft. Op het ogenblik is de premiebouw zelfs ge heel vrij. Hij sprak als zijn oordeel uit, dat ons blad verkeerd was ingelicht. In antwoord op de opmerking van de heer Schippers, dat het werktempo bq de voorbereiding van bouwplannen in Haarlem nog steeds te traag blijkt, en dat de huidige wethouder van Volks huisvesting het onder aanzienlijk gun stiger omstandigheden beslist niet ver der brengt dan de vroegere wethouder tegen wie de Partij van de Arbeid voortdurende felle aanvallen richtte in verband daarmee antwoordde de wethouder, dat hij geen onderscheid maakte tussen het werk van zijn ambtsvoorganger en dat van hemzelf. Hij moest alleen constateren, dat do feiten toch wel uitwijzen dat er sedert k wefkouder werd, aanzienlijk meer gebouwd is. Dat de heer Schippers naa" sroter<' prestaties constateerde lHkhl yerhouding van de grotere moge- haii,» slo®g de wethouder gemaks- „OL, aaL°A'r- Hij verklaarde alleen "«houding Vs0" °"s b.,ad ^raakte wphmnino™ premie- en woning» £fn amhtsvna?0ral *oId tot 1953, toen ANGEl^NT~KnTg%r wethouder Volkshuisvesting beheerde'e^verklaa? de, dat wat ons blad een K<u>Yain^?ü£ woningbouwbeleid noemde, in feite af komstig was van zijn voorganger dié „toch geen socialist was. En dat' kan ik ook niet helpen Men zou kunnen betwijfelen of de heer Happé niet kan helpen, dat de katholieke wethouder van Volkshuisvesting door een socialis- tiche vervangen werd. Uitgebreid betoogde de wethouder, dat B. en W. juist heel veel deden om de particuliere woningbouw te bevor deren, maar dat men veel teleurstel lingen heeft ontmoet. Dat de omstan digheden thans uitermate ongunstig zijn, gezien de situatie op de kapitaal markt, weet iedereen; waar het om ging, was, dat ook in het verleden de particulieren nooit naar Haarlem ge trokken zijn in een bevredigende mate. En dat blijkt elders wel het geval te zijn. De wethouder geloofde dat er thans wel enige kans is, dat het departement van Volkshuisvesting gehoor zal geven aan ons verzoek om de ingediende 575 woningwetbouwplannen dit jaar te realiseren. Met name is er een kans dat Haarlem kan profiteren van de verruiming die de minister heeft toe gezegd in verband met de toegenomen werkloosheid. Van een vergroting van een toegestaan contingent kan echter geen sprake zijn. Hoogstens wanneer andere gemeenten in Noord-Holland in gebreke blijven het hun toegewezen vo lume te verwezenlijken. De wethouder deelde nog mede, dat door de kapitaal- schaarste het bouwrijp maken van gronden vertraagd is. Dit kan moeilijk heden geven, maar B. en W. doen alles om dit te voorkomen. Aan de heren SPEK (A.R.), HENNEVELT (C.P.N.) en MENSINK (P.v.d.A.) deelde de wet houder mede, dat hij het betreurde dat antwoorden op schriftelijk gestelde vra gen vaak zolang moet uitblijven. Hij gaf daaraan echter de voorkeur boven het geven van zinledige antwoorden, waartoe hij anders wellicht gedwongen zou zijn. Het voorstel van B. en W. om ak koord te gaan met het vooront werp van wet tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en de daarmee verbonden annexatie van zuid-Sehalkwijk en oost-Spaarndam door Haarlem, heeft in de Haarlem se raad gistermiddag alleen enkele correcties opgeleverd. De raad ging met het voorstel accoord, behalve dan dat op verzoek van enige leden van de P.v.d.A.-fractie onder leiduig van de heer BLOKDIJK besloten werd een zinsnede te schrappen, waarin een voorstel om een ontwikkelingsplan voor het gebied tussen het Noordzee kanaal en de Amsterdamsevaart op te doen stellen, gekoppeld werd aan de wenselijkheid de gemeente Haarlem- merliede op te heffen Van de wense lijkheid van opheffing was de Haar lemse raad niet zo heel erg overtuigd, terwijl men overigens van mening was, dat dit geen kwestie is, die Haarlem rechtstreeks aangaat. Men was het er algemeen over eens, dat Haarlem pas rechten op de zuide lijke oever van het Noordzeekanaai moet doen gelden, wanneer de Velsen- se verlangens met betrekking tot dit gebied formeel aan de orde gesteld worden. Wethouder HAPPé deelde mee, dat het Nederlands Economisch Instituut sedert enige tijd opdracht heeft te rapporteren over de meest wenselijke, optimale grootte van de ge meente Haarlem en in verband daar mee stelde hjj voor te volstaan met het advies aan Gedeputeerde Staten deze kwestie eerst te laten onderzoe ken, eer men bepaalt of Haarlem nu aan zijn optimale grootte toe is. De mogelijkheid, dat Haarlem mettertijd ten behoeve van de industrialisatie of van de woningbouw nog meer grondge bied er bij moet krijgen, houdt men op die manier open. De heer SCHIPPERS (KVP) pleitte voor een meer natuurlijke afronding van de gemeentegrens bij Spaarndam- oost door de grens te laten lopen tot aan de Lage Dijk. De heer STOFFELS (VVD) volgde hem hierin. De heer Schippers had ook bezwaar tegen het verzoek om een open verbinding met het Noordzeekanaal, dat in verband wordt gebracht met de capaciteit van de sluizen in Spaarndam. Spreker me moreerde, dat de Haarlemse scheeps- bouwindustrie toch geen mogelijkheid heeft om grotere schepen te bouwen, omdat het aan terrein ontbreekt. Lie ver zag hij daarom de mogelijkheid geopend om ten noorden van de slui- zen bij Spaarndam scheepsbouw te doen groeien. De wethouder willigde ook dit verzoek in en schrapte de ver wijzing naar de sluizen bij Spaarndam. De heer PROPER (CPN) tenslotte wierp zich in de strijd om de verdedi ging der democratische rechten. Hij waarschuwde het College niet te licht vaardig de gemeenteraadsverkiezin- fen na een eventuele annexatie van e hand te wijzen, omdat de ongeveer 600 nieuwe Haarlemse burgers dan geen kans zouden hebben hun verte genwoordiger in de raad te kiezen. Wethouder Happé zag dat bezwaar niet zo sterk, temeer daar er tussen de gemeenteraadsverkiezingen van mei en de voorgestelde verkiezingen in de cember toch ook altijd weer een aan tal mensen 23 wordt of zich in Haar lem komen vestigen. Ook zij kunnen dan deze keer hun stem niet uitbren gen. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel tenslotte aanvaard. Het raadslid mevrouw Kerkhof-Pet heeft zich met de volgende opmerking en vragen tot B. en W. van Haarlem gewend: „Reeds tijdens de behandeling van de begroting 1958 deelden B. en W. mede, dat zij vergevorderde plannen hadden ten aanzien van twee verpleeg huizen voor bejaarden. Inmiddels is er een krediet verstrekt van de inrichting van de Clara-Stichting te Zandvoort voor de verzorging van geestelijk ge stoorde bejaarden." Mevrouw Kerkhof vraagt nu: „Kunnen B. en W. medede- ren> wanneer de Clara-Stichting defini tief in gebruik genomen wordt, in hoe verre zij gevorderd zijn met de 2de ver- Preegruimte en hoeveel bedden er ,V?or ZIeke bejaarden beschikbaar zijn, wanneer beide verzorgingshuizen Yrfo ZUn gesteld. Zij vraagt ten slotte, of B. en W. van mening zijn, dat de nood onder de zieke bejaarden zo groot is, dat elke verbetering, die moge-, lijk is, zo snel mogelijk geschieden moet. an het begin van de zitting van de Haarlemse gemeenteraad gister middag die in totaal niet minder dan zeven uren duren zou, deed de fun gerend voorzitter, wethouder GELUK de raadsleden voorlezing van een brief kaart van de burgemeester uit het zui den van Frankrijk. De raadsleden werd veel wijsheid en sterkte toegewenst. Beiden bleken dringend nodig, want de agenda vermeldde een aantal belang rijke punten, zoals de plannen met be trekking tot de glascultuur op de tuin- bouwgronden in Haarlem-zuid-west; het antwoord aan de minister van Volks huisvesting op diens verwijtende brief jegens Haarlem en het voorstel tot op- ïieffing van Haarlemmerliede, waar mee de kwestie van de annexatie van Spaarndam-oost en zuid-Schalkwijk ten nauwste verbonden is. Tot elf uur des avonds is de raad bijeen geweest, maar enige tijd tevoren vertoonden de leden reeds tekenen van vergaderingsmoe heid. De heer PROPER (C.P.N.) opende de discussies met te protesteren tegen de verhoging van de beide salarissen van de gemeente-ontvanger. Hij maakte bezwaren tegen de cumulatie van func ties voor deze ambtenaar, maar wet- 1 houder BAKKER herinnerde de vraag steller eraan, dat dit alles de conse quentie is van een vroeger genomen raadsbesluit, waarbij al deze functies geconcentreerd werden bij de ontvanger. De aanvrage van het college om meu bilair te kunnen aanschaffen voor de nieuwe afdeling Registratuur en Docu mentatie van de Secretarie, riep bij de heer WENSING (C.H.U.) de vraag op of daar n ook weer nieuwe ambtena ren nodig zijn, terwijl de heer SCHIP- PERS (K.V.P.) informeerde of er wer kelijk nieuw meubilair nodig was. Wet houder BAKKER antwoordde de eerste spreker, dat er alleen een nieuwe chef en plaatsvervangend chef zijn benoemd en dat de andere ambtenaren van de afdelingen worden betrokken. De heer Schippers kreeg te horen, dat men niet wist of er wel nieuwe bureaus nodig waren. Wel waren er andere voorzie ningen nodig. De heer VAN DER VELDT (K.V.P.) toonde zich in een uitvoerig betoog op getogen over het pre-advies van B. en W. met betrekking tot het verruimen van de mogelijkheden van glascultuur vooi de tuinders in Haarlem-zuid-west. In het voorschrijven van hagen ter af dekking van de warenhuizen zag hij evenmin als de heren STOFFELS (V.V.D.) en PIELAGE (P.v.d.A.) weinig heil, want deze hagen weren de zon, waarvan de tuinders het moeten hebben. Wethouder HAPPé merkte op, dat dit bjj de uitvoering van dit prin cipebesluit nog wel nader bekeken kon worden. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) zag graag de mogelijkheid naar voren gebracht van woningbouw in Haarlem- zuid-west, omdat daar vooral de premie bouw kan floreren. De wethouder ant woordde hem, dat er enkele voorstellen in die richting op komst zijn. Voor an dere stedelijke voorzieningen willen B. en W. dit gebied echter niet gebruiken. De angst van de heer Pielage voor on- estetische volkstuintjes in dit gebied, deelde de wethouder niet. De heer Stof fels had overwegende bezwaren tegen het tuinbouwgebied en stemde tegen. Het aanwijzen van een aantal bejaar dentehuizen als „instellingen van lief dadigheid" die vrijgesteld worden van de desbetreffende verordening, riep bij de heer WENSING (C.H.U.) enige weerstanden op met name tegen de voorwaarde, dat de geriater „toezicht" moet kunnen uitoefenen. Dat betekent volgens Van Dale, dat hjj een soort meae-beslissingsrecht krijgt, aldus de heer V'ensing, die een medestander vond in de heer VISSERS (K.V.P.). Wethouder BAKKER zag toezicht al leen in de zin van „toezien". De geria ter zal geen maatregelen kunnen treffen. Hij voelde er weinig voor om de zinsnede te laten vallen. Het gevolg was dat de negen K.V.P.-leden tegen het voorstel stemden, dat overigens met 26 stemmen vóór werd aangenomen. Mevrouw SMITS-PEPER (P.v.d.A.) maakte opnieuw ernstige bezwaren te gen het uitstel van het dringend nood zakelijke onderhoud van de woningen van de Haarlemse stichting tot woning- Voov de nieuwe vleugel van het Amsterdams stede lijk museum staat thans een zeer groot beeldhouw werk opgesteld, dat een merkwaardig accent geeft aan de Van Baerlestraat. Het betreft een werk van de beeld- houwer Jacques Lipchitz, van wiens oeuvre vrijdag a.s. een grote over- pchtstentoonstelling in het museum ge- °Pand wordt. Lip- chitz is waar schijnlijk op het ogenblik wel de meest vooraan staande beeldhou wer in de wereld en zijn roem heeft die van Mo ore Marini en Zadkine overvleugeld. Hij is geboortig uit Wil na, trok in 1909 naar Parijs, waar hij oorspronkelijk volgeling van Rodin werd. In 1914 werd hij kubist en sinds dien is zijn plas tisch werk steeds revolutionair ge bleven, zó dat hij al twee generaties geïnspireerd heeft. Thans heeft Lip chitz een enorm groot atelier in Hastings-on-the- Hudson in de Ver enigde Staten van Amerika. Het beeld dat nu in de Van Baerlestraat is op gesteld, draagt de titel „Chant des voyel- les" ofwel „lied der vocalen" hetgeen een toevallig eerbetoon mag heten voor de andere tempel der muzen, het Con certgebouw, dat zich aan de overzijde bevindt. Het beeld draagt alle kenmer ken van het open karakter met sterke plastische volumen van Lipchitz' oeuvre verbetering. De heren SPEK (A.R.), SCHIPPERS (K.V.P.) en HENNEVELT (C.P.N.) sloten zich daar onmiddellijk bij aan en wethouder HAPPé deed na mens het college hetzelfde. Den Haag maakt uitvoering van de onderhouds werken onmogelijk. De kapitaalschaars- te heeft een spaak in het wiel gestoken, terwijl met de Provinciale Directie geen overeenstemming kon worden be reikt over de volgorde van uitvoering. Dit bracht de heer SPEK ertoe om zijn tijdens de begrotingsvergadering inge diende en op advies van het college weer ingetrokken motie, opnieuw ter tafel te brengen. Met algemene stem men werd deze motie aanvaard. Daar in spreekt de raad zijn grote veront rusting over deze situatie uit. De motie zal ter kennis van de minister worden gebracht. Op het laotste moment kreeg de raad van het college nog een voorstel om opnieuw één miljoen te lenen van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten. De heren WENSING (C.H.U.) en PRIKKEL (P.v.d.A.) maakten be zwaar tegen het rentepercentage van 6, terwijl op de kapitaalsmarkt het rentepercentage al tot 5(4 gezakt is. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) meen de echter, dat het een ereplicht is de lening te aanvaarden. De Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft onder de moeilijkste omstandigheden uit de geldmarkt gehaald wat erin zit. Wet houder BAKKER, die het daarmee volkomen eens was, meende dat dit de laatste aanbieding is tegen een zo hoog rentepercentage. De heer Schip pers kreeg te horen, dat de minister van Binnenlandse Zaken bepaald heeft dat het geld op de eerste plaats gebruikt moet worden voor de conso lidatie van kortlopende woningbouw leningen. Haarlem heeft echter een schuld die lager ligt dan de toegesta ne 25 pet van de Gewone Dienst van de begroting, zodat B. er W. overwe gen deze 'n miljoen te besteden voor de uitvoering van kapitaalswerken. Alleen de heer WENSING (C.H.U.) sprak zich tenslotte tegen het voorstel uit. Op de eerste dag van de lente, vrij dag 21 maart, zullen de Haarlemse bloemenmeisjes zich, gestoken in haar nieuwe en fleurige jurkjes, presente ren. Haar eerste bezoek geldt de be jaarden, die op die dag 's avonds bijeen zijn in het concertgebouw. Daar is dan om half acht vanwege de Stichting Adoptie Commissie Bejaar den een bijeenkomst, waarop een at tractief cabaretprogramma gebracht zal worden. De meisjes zullen daarbij een bloemengroet brengen. 's Middags is er vanwege de Stich ting een soortgelijke bijeenkomst, waarop de bloemenmeisjes niet aan wezig zullen zijn. Naar verluidt zou zich daar een „bloemenkoningin", die in los verband werkzaam is, voorstel len. De Sint Lucia ULO-school aan de Planetenlaan te Haarlem zal donder dag 20 maart om tien uur 's morgens officieel worden geopend. De plechtige inwijding van de school zal geschieden door deken W. N. Zijlstra van Haarlem woensdag 19 maart om negen uur. In de aula van het Mendel-college te Haarlem heeft zich woensdagavond een „debating-toernooi" afgespeeld tussen het meisjeslyceum „Sancta Maria", het Triniteitslyceum en het Mendel-col lege. Een soort van interscholaire dus van de drie r.-k. middelbare scholen van Haarlem. Van iedere school namen twee leerlingen deel aan een declama tiewedstrijd en één ieerling(e) aan een improvisatiewedstrijd. De prijzen wer den behaald voor wat de declamatie wedstrijd betreft door mej. M. Benda („Sancta Maria") en A. Vaassen (Men del-college), die elk een gelijk aantal puntel behaalden, en voor wat de im provisatiewedstrijd betreft door J. de Wildt (Mendel-college). De jury be stond uit: mej. C. Vinkenburg en de he ren Michel van der Plas en H. W. M. van Run. De organist Nico Waasdorp uit Hoofd dorp heeft dinsdagavond in de Jeruza- iemkerk te Amsterdam met de hoogste lof het orgel-examen afgelegd ter ver krijging van de „Prijs van Uitnemend heid". Dit examen is voor Nico Waas dorp een schitterende bekroning gewor den van zijn studie aan het Amsterdams Conservatorium. Hij is een leerling van de organist Jacob Bijster. Het eindexa men van de solist was tevens een open baar concert. Het werd afgenomen in tegenwoordigheid van de rijksgecommit teerde, George Robert. De Commissie van beoordeling bestond uit Jan Odé, De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 40-jarige vertegenwoordi ger uit Santpoort in hoger beroep op een kantongerechtsvonnis veroordeeld tot 25 boete. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had veertien dagen geleden vrij spraak gevorderd toen de verte genwoordiger terecht stond wegens ge vaarlijk snijden met zijn auto op de Rijksstraatweg. Bij die manoeuvre zou een juist langs fietsende wachtmees ter van de rijkspolitie betrokken zijn, die hevig ontstemd stante pede proces-verbaal opmaakte. De officier achtte een en ander niet bewezen en de verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, meende, dat de wacht meester niet al te objectief geweest moest zijn. De kantonrechter had de vertegenwoordiger echter veroordeeld tot een geldboete en tot zes maanden intrekking van het rijbewijs. Een 32-jarige verkoper uit Benne- broek werd in hoger beroep door de Haarlemse rechtbank vrijgesproken. Veertien dagen geleden hoorde hij vijftig gulden boete of vijftien dagen hechtenis tegen zich eisen wegens het geen gelegenheid geven tot passeren aan een achter hem op de Herenweg rijdende auto. De katonrechter had de verdachte tot twee jaar intrekking van het rijbewijs veroordeeld en tot driehonderd gulden boete. Bij de be handeling van de zaak bleek, dat de wijze van rijden van de automobilist, die aanvankelijk achter de verkoper moest rijden, evenmin vlekkeloos was. Tot 100 boete en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeelde de rechtbank in hoger beroep op een von nis van het Kantongerecht in Hoofd dorp een 20-jarige juridisch student uit Wassenaar, die door oververmoeidheid achter het stuur van zijn wagen in slaap gevallen was en daarna geslipt was. De officier van justitie had zes maanden ontzegging van de rijbevoegd heid en honderd gulden boete geëist. De kantonrechter had met twee jaar ontzegging en honderdvijftig gulden boete gevonnist. Een 35-jarige veehandelaar uit Uit hoorn werd vanmorgen door de Haar lemse rechtbank tot 1 maand gevange nisstraf en lü jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeeld. De officier van justitie, mr. dr. R. W. I". Pitlo, had veertien dagen geleden twee maanden gevangenisstraf en twee jaar in trekking van het rijbewijs gevorderd terzake het rijden onder invloed op de Stommeerweg in Aalsmeer. De rechtbank hield de zaak aan van een 65-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam, die terechtstond wegens het besturen van een auto onder in vloed van drank op de Rijksweg in Velsen. De officier van justitie had een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Er moet nu een voorlichtings rapport komen van het Medisch Maat schappelijk Consultatie Bureau. directeur van het Amsterdams Conser vatorium en de heren George Stam, Ga briel Verschaegen, organist van de St.- Bavo te Gent, Jacob Bijster en George Robert. In de Jeruzalemkerk hadden enkele honderden belangstellenden plaats ge nomen, onder wie deken G. P. A. Alke made van Hoofddorp, burgemeester mr. G. C. van der Willigen van Haarlem mermeer en echtgenote, emeritus pastoor W. J. van den Berg en verschil lende oud-kapelaans van Hoofddorp. Ni co Waasdorp heeft zich aan een zwaar examen moeten onderwerpen. Het pro gramma werd geopend met Praeludium en Fuga in G. gr. t. van J. S. Bach. Dit werd gevolgd door de Triosonate e kl. t. no. 4 (adagio-vivace-andante-un poco allegro) eveneens van Bach. Nico Waas dorp speelde vervolgens een improvisa tie op een door George Stam opgegeven thema. Phantasie over het Koraal: Hal leluja, Gott zu loben, bleibe mfeine See- lenfreud van M. Reger, Intrada en Fu ga uit de Triptiek var J. Bijster en Lita- ni van J. Alain waren de mdere pro- grammadelen. Uit de toespraak van Jan Odé. directeur van het Amsterdams Conservatorium moge de beoordeling blijken. Nico Waasdorp heeft zich op gewerkt tot de hoogte, die toekennen van de „Prijs van Uitnemendheid" bil lijkt. Dit examen, waaraan slechts door weinigen kan worden deelgenomen, wordt steeds gekenmerkt door het zeer hoge niveau. De jury had veel lof voor de wijze van improvisatie en voor de sublieme uitvoering van elk deel van het programma. De prijs van uitne mendheid betekent het laatste grote succes doch is tevens het beginpunt. Het is zaak, dat de Nederlandse orgelkunst op het huidige hoge niveau blijft, aldus Jan Odé. Met de hoogste lof heeft Nico Waas dorp zijn studies bekroond. Zijn spel dinsdagavond was van die aard, dat de jury hem tevens de Toonkunst Jubi leum-prijs toekende. Nico Waasdorp heeft twee jaar geleden met onderschei ding eindexamen gedaan aan het Am sterdams Conservatorium. Daarna heeft hij zich voorbereid om de Prix d' Excellence te behalen, waartoe slechts weinigen in staat blijken. Nico Waasdorp is een zoon van N. Waas dorp Sr. directeur van het parochieel zangkoor te Hoofddorp. De muzikale talenten van de familie Waasdorp zijn ook niet vreemd aan de jongere broer Adam, die over enige jaren het illustere voorbeeld van zijn broer hoopt te vol gen. Naar de Bloemendaalse politie ons thans meedeelt, is vorige week een 15- jarige H.B.S.-er uit Aerdenhout ernstig gewond toen hij aan het experimente ren was met explosieve stoffen. De jongen had zwavel en natrium btf el kaar gedaan in een gaspjjp, welke op een plank bevestigd was. De pijp was aan de ene kant dicht en aan de andere kant afgesloten met een kurk. De jongen had een gaatje gemaakt in de pijp nabij de lading en ontstak die om zodoende de kurk uit de pijp te laten springen. Het experi ment pakte echter heel anders uit, want de explosieve kracht bleek zo groot, dat de pijp van de plank los schoot en de jongen in de buik trof. Hij moest met een gescheurde lever naar het Grote Gasthuis te Haarlem worden overgebracht. Zijn toestand is thans redelijk wel. Gisteren heeft het Genootschap van de Stille Omgang, afdeling Haarlem, zijn jaarlijkse ledenvergadering gehou den in Brinkmann, onder voorzitter schap van de heer H. Neelissen. Deze herdacht met eerbied en dankbaarheid de directeuren en bestuursleden, die na de oprichting, nu vijftig jaar geleden, hun beste krachten hebben gegeven aan de Genootschap te Haarlem. Vervol gens besprak hij de regelingen, die ge troffen zijn, voor de komende omgang, welke te Amsterdam gehouden wordt in de nacht van 15 op 16 maart. De ge bruikelijke agendapunten konden daar na vlot worden afgewerkt. Het jaarver slag van de secretaris was gewijd aan het vijftigjarig bestaan. Dit verslag werd goedgekeurd evenals dat van de penningmeester, de heer L. Buijs, die in de plaats gekomen was van de heer P. Rosenhart. Laatstgenoemde heeft namelijk als bestuurslid en penning meester bedankt. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredende bestuurs leden J. Beekelaar en L. Buijs herko zen. De directeur, pastoor H. W. van Schie, hield daarna een toespraak, waarin hij de betekenis van het Mira kel van Amsterdam uiteen zette. Ver volgens ging hfl dieper in op de alge mene intentie van de Omgang voor dit jaar: „Mogen de christenen zoveel naastenliefde opbrengen, dat zij de we reldvrede winnen". Hij wees er op, dat er aan de ware naastenliefde nogal eens iets haperde, waarbij hij vaststel de, dat vele katholieken zelfgenoeg zaam in hun geloof leefden. Van de rondvraag, die daarop volg de, werd druk gebruik gemaakt. De voorzitter wist iedereen tevreden te stellen. De Bloemendaalse politie heeft een 30-jarige verkoper aangehouden, die verdacht wordt van verduistering ten nadele van zijn werkgever. De man was werkzaam in een fotozaak te Overveen en daar zou hij de laatste vijf jaar zich schuldig hebben gemaakt aan verduistering van geld, fotoappa raten en vele andere foto-attributen. De omvang van de verduistering is nog niet precies bekend, maar het is niet uitgesloten, dat er totaal een bedrag van 2500 mee gemoeid is. Vanmorgen om ongeveer twaalf uur is in een slagerij aan de Kruisstraat te Haarlem brand uitgebroken. Toen de brandweer orriveerde hing in de straat een dikke, vette rook, die vrijwel alle uitzicht benam. Met een hulpstraal heeft een brandweerman met gasmasker de blussing verricht. De brand is ont staan in een rookhok dat bij de slage rij is gelegen. In zün vergadering van 26 septem ber van het vorig jaar besloot de gemeenteraad van Heemstede voor 100.000 een stuk grond ten zuiden van het landgoed Ipenrode aan te kopen ten behoeve van de woning bouw. De dienst O.W. van Heemstede heeft inmiddels voor dit terrein een woningbouwplan ontworpen, dat vanaf vandaag op de gemeentesecretarie voor iedereen gedurende vier weken ter inzage ligt. Het plan, dat wordt aangeduid als „Plan Rivierenbuurt en Ipenrode", is bijzonder aantrekkelijk van opzet. Er is bij de projectie van de woningblokken rekening gehouden met de fraaie omgeving, waarin de toekomstige bewoners komen te wonen. Het gebied wordt ten noorden be grensd door het buiten Ipenrode, ten westen door de Leidsevaart en ten oosten door de Herenweg. Het plan voorziet in de woningbouw van onge veer driehonderd woningen, voor het merendeel eengezinswoningen. De wo ningen zijn gegroepeerd rondom de reeds bestaande bebouwing, de Rivie renbuurt geheten. In het zuiden van het plan zal strokenbouw worden toe gepast. In de zuidwest hoek langs de Leidsevaart zijn etagewoningen gepro jecteerd, evenals in het noordwesten. Verder zijn in het noorden drie ter reinen gereserveerd voor bijzondere doeleinden (kerken- en ook scholen bouw). Het plan voorziet verder in de bouw van een winkelcomplex, in het gebied centraal gelegen, en van een groot aantal autoboxen. Aan de He renweg wordt het gebied door drie z.g. torenflats afgesloten. Verder ligt ter inzage een herziening van het uitbreidingsplan Kennemeroord, waar de Ned. Herv. Gemeente te zij ner tijd een bejaardentehuis wil bou wen. Het politiek advies voor de groslijst- stemming van de K.V.P. te Heemstede, te houden zondag 23 maart, voor de samenstelling van de gemeenteraad luidt als volgt: 1. E. van Lent, 2. N. van der Linden, 3. Th. Verhoeven, 4. G. Willemse, 5. P. Zegwaart, 6. P. Kemp, 7. A. Hopstaken, 8. Th. Bekker, 9. C. Tel, 10. mr. E. Santen, 11. H. van Grins- ven, 12. mevrouw A. van der Liet, 13. W. van Hees, 14. drs. M. Weijers, 15. mr. A. de Wolf, 16. J. Wesselingh, 17. H. Cuypers. (Niet ofüciële koenen) vorig opening Slot 13/» 3% Ned. 1953 3tb Ned. 1953 3fe Ned. 1956 3V* Ned. 1948 3V« Ned 1950 ito Ned. 1954 SV« Ned. 19551 3-3)5 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. tac. inschr Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned Hande] MH eert AJUU Van Berkel'a Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon Hoogvens eert Unilever cert Ned. Kabel PblUpa kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lfjn kon Ned. Stoomb. MO Ned Scheen* Unie kJLJll H VA 90)5 90 89)5 84)5 85 85)4 85)4 89 >5 90H 106)4 149)4 155)5 193 301 178)5 295 337)4 229 267)5 156.50 46% 133)4 125)4 1173/. 109.10 89H 89)5 91)5 154)5 333 265)4 154 46 133 124)5 116)4 Dell MO eert. 61 A'dam 2)4 "861 A'daro '56 D 85% 95)5 A'dam (D 96)5 Rentespaarbr. 103)5 11/3 12/» Anaconda Copper Bethlehem Steel 44)4 40)4 44)4 40)4 Chrysler Corp. 54)5 53'4 Genera) Electric 62e 61% Genera) Motors 36 35% Kennecotl Copper 85% 85)5 kX~M 29% 29)4 Montgomery Ward 35% 35% Radio Corp 33% 33'/.e Republic Stee) 44% 44% Royal Dutch 41% 41 Shell Union Oil 67)4 68'4 Southern Pacific 39 38'5 Southern Railway 33 Vi 33)5 Tidewater 23 22% OB. Steel •1 60% Stemming! nauwelijks brush

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5