Tweede Kamer zeer kritisch tegenover beleid minister ondeling Melknota heeft dreiging met drie moties tot gevolg 4 Bourguiba maakt het de beide bemiddelaars niet erg gemakkelijk Turtesië wenst ontruiming van de vlootbasis Bizerta ÏVOROL «dem fris als Morgendauw Het volkenrecht van de zee Sterker pact van Manilla D m „Een minister moet vertrouwen wekken en geen rumoer maken" Soraya naar de bioscoop Slapte in textiel industrie Kamperen in een kunstmaan Smulboek CfluttS De bescherming der natuurlijke rijkdommen Welke rechter is competent hij aan varing in volle zee DONDERDAG 13 MAART 1958 PAGINA 7 Inconsequenties Als ik maar éven hoest is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! ABDIJSIROOP/^ Afvallige priesters kiezen bisschop van Kanton De territoriale zee Toenkin wil maximum van twaalf mijl Bolsjoi-ballet naar Amerika (Van onze parlementaire redacteur) De ongerustheid over de koerswij ziging die minister Vondeling in het hieikbeleid heeft gebracht is voor de Tweede Kamer aanleiding geworden tot het aankondigen van een drietal mo ties. Of zij zullen worden ingediend hangt af van het antwoord van de mi nister op de beschouwingen over zijn melknota. Een van de drie, afkomstig van de heer v.d. Weijden (K.V.P.). gaat zelfs helemaal buiten het melkbeleid om en werd aangekondigd ter onderstre ping van een verzoek om een nota over het probleem van het kleine-boerenbe- drij (het zgn. structuurbeleid). De bei de andere hebben betrekking op de be- rekehingen, die de minister ten grond slag legt aan de verrassende maatre gelen met betrekking tot de melk. De ene is aangekondigd door de liberale heer Den Hartcg, die zich vooral er gerde aan de renteberekeningen van mi nister Vondeling, de andere door de heer Van Koeverden (K.V.P.), die de meest ernstige protesten liet horen tegen de wijze, waarop de nieuwe minis ter van landbouw zich wil onttrekken aan afspraken met de boeren gemaakt ten aanzien van de berekening van de zgn. „eigenaarsiasten". De ontvangst van de 4?? eniae weker geleden nog Kamerlid was, was niet altijd even onvriendelijk, maar meestal werden hem ongezou- ten v^aarheden gezegd,,Het Kamerlid Vondeling verwekte hier altijd deining en lokte talloze interrupties uit", aldus de heer Biesheuvel (AR). „Wat een Ka merlid zich echter kan veroorloven, geldt niet voor een minister, zeker niet In een kabinet van gemengde samen stelling. Een minister moet geen be roering verwekken. Hij moet vertrou wen wekken, maar dan zal dat heel an ders moeten dan op de wijze, waarop hij thans een nieuw melkbeleid presen teert". Over het vreemde van dat beleid werd nog door velen op schampere wijze gesproken. „Meer speculant dan boekhouder", oordeelde dezelfde A.I:.-spreker, die betwijfelde of de be lening van de minister, dat zai°rKaan 10 Pct van het melkverbruik een uestaa" uit duurdere melk met men nSer vetgehalte, wel zal uitko- den n^c°ns"mcnt i" wellicht tevre- rfinirvia? de gewone melk niet uWOi terwijl hij nu ook vet- bonw^?inwan k°Pen' maar de land- ïrmlt j eI heel anders over, zo constateerde de heer Biesheuvel. J?eren v. Koeverden en v.d. Wedden, die. namens de K.V.P. over het melkbeleid spraken, vroeg hij zich w waarorn de minister zich niet aan i-fLimvies van het Landbouwschap neeit gehouden en in plaats van twee soorten melk met verschillend vetge halte eenvoudig melk van 3 pet vet uni form heeft ingevoerd. Dan zou het bo- teroverschot met minstens 8000 ton per jaar zijn verminderd. Wij moeten nu nog maar afwachten of de vettere melk, die twee kwartjes per liter gaat kosten, inderdaad zal worden gekocht, zo vroeg de Kamer zich bezorgd af. Als de minister zfjn zin krijgt en de tien pet van de consumptie wordt gehaald, dan betekent dat nog slechts een verminde ring van de botervoorraden met 2.260 ton. Ook met het weer invoeren van margarine met roomboter gemengd, was men niet erg ingenomen. De in dustrie is er zelf niet voor, zo merkte de liberale agrariër Den Hartog op. De socialistische medicus Lamberts was er uit een oogpunt van voeding op tegen Hij verkondigde de opvatting, dat roomboter in geen enkele zin iets meer voedingswaarde bevat dan ge- vitaminiseerde margarine. De recla me, die de zuivelindustrie voor de na tuurboter maakt, noemde hl) uit we tenschappelijk oogpunt onjuist en ook de vettere melk kan in zijn ogen geen genade vinden. „Wel duurder, maar niet beter dar de goedkopere melk". Dr. Lamberts werd, toen hij deze uit spraken deed, omringd door Kamer leden, die hem met interrupties be stookten. Daarbij muntte de heer v.d. Wenden uit, die jarenlang om „volle melk" heeft gevraagd. Zijn vreugde om vat er nu. gaat komen was echter getemperd. Niet alleen is de melk niet echt vol en wordt zij nog uit verschil lende factoren samengesteld, maar vooral de manier, waarop de minis ter deze melk presenteert, beviel hem niet. De grootste bezwaren gingen bij velen uit naar de nieuwe garantieprijs voor de melk, die de minister niet alleen veel te laat heeft bekendgemaakt, zodat de veehouders zich nu maar moeten zien aan te passen, maar die ook bijna een ct per kg. lager uitkomt dan het land bouwschap had geadviseerd. Die cent minder bestaat voor een deel uit ver laagde pachtvergoeding. De minister praat dit goed, omdat de pachtprijs- verhoging nog niet volledig is doorge werkt. De Kamer oordeelde dat dit een volkomen willekeurige korting is, waar- bi) de leveranciers van 65 pet van de melk worden gedupeerd. Voor een ander deel bestaat die la gere 'aststeiiing van de garantieprijs uit een veronderstelling die de minis ter onder de rubriek speculanten deed indelen. Hij laat namelijk de kostprijs- berekeninger van het semi-officiële landbouw-economisch instituut voor wat zjj z(jn en verwerkt alleen toekomstver wachtingen omtrent hogere vleesprjjzen in deze garantieprijs voor de melk. De K.V.P. liet bij monde van de heer v. Koeverden weten, dat d< minister min stens de onzekerheid, die daardoor is ontstaan, omdai men de toekomstige vleesprijs eenvoudig niet kent, dient weg te nemen, door duidelijk mede te delen wat er gebeurt, wanneer zijn schattingen niet zouden uitkomen. De heer v. d. Weijden (K.V.P.) zag grote inconsequenties in de maatrege len van minister Vondeling om tot ver mindering van de meikproduktie te ko men. „Uw beleid lijkt op de Echter- nachse springprocessie: een stap vooruit en twee terug. Steeds heeft de landbouwvoorlichting dt boeren erop Advertentie /AKKER SIROOP gewezen, dat zij hun produktie moeten opvoeren". Hij kreeg steun van de socia list Vredeling, die van oordeel was, dat boeren met een lage kostprijs hun pro duktie in ieder geval moeten uitbrei den. De heer Vredeling was voor de rest wel tevreden. Hij prees de nota van zijn partijgenoot Vondeling om de eenvoud, de duidelijkheid en het diep indringen in de materie. Hij wilde de minister in de richting sturen van een nog meer vooruitstrevend beleid, met name met betrekking tot de landbouwstructuur en zei, dat daartoe mee'" nodig is dan al leen prijsmaatregelen. Hij dacht o.a aan de samenhang van de meikproduk tie per h.a. met de bedrijfsgrootte. „Li staan thans belangrijke dingen te gebeu ren in de landbouw. Dat moet maai eens goed gezegd worden", zo liet dit socialistisch Kamerlid zich uit. Algemeen toegejuicht werd het plan om de schoolmelk meer te subsidiëren Dr. Lamberts zette uiteen, dat dit voor de 435.000 kinderen die in ons land ervan gaan profiteren uit voedingsoog punt zeer belangrijk is. Hij heeft vooral in Rotterdam onderzoekingen verricht, waa-uit hem is gebleken, dat ons voll nog altijt te weinig de waarde beseft van goede melk. In de gehele wereld zijn nog 600 miljoen kinderen, die t weinig melk drinken. Wie durft er hiei in Nederland dan het woord overproduk- tie nog in de mond te nemen? De rege ring zal volgens dr. Lamberts tegen iedere verdere prijsstijging voor con- sumptiemelk moeten waken, zo consta teerde dit Kamerlid-medicus. Volgens een in Hongkong verschij nende communistische krant hebben 24 van Rome afvallige priesters 5 maart j.l. onder druk der communistische autoriteiten de geestelijke Yi-Hsin uit vijf kandidaten" tot bisschop van Kan ton gekozen. Dit meldt het KNP. Yi- Hsin zal door de communisten erkend worden als opvolger van de apostolisch administrator mgr. Don Tang S. J., die een maand geleden gearresteerd is. De 24 priesters behoren tot de pa triottische vereniging, welke zich van Rome heeft afgescheurd. De prieser Yi-Hsin heeft zijn ambt niet door de H. Wijding gekregen, maar heeft bezit genomen van de bisschoppelijke zetel door een eed af te leggen voor een H. Hartbeeld. Daarop heeft een van de oudste priesters, die zich uitgaf voor vertegenwoordiger van Kerk en gelovigen, hem de bisschopsring aan de vinger gestoken. Deze verkiezing is in enkele maan den tijd het derde geval, waarbij een priester zich door .afgevallen geeste lijken tdt bisschop laat uitroepen. Prof. G. I. Toenkin van de Sovjet- Uiie Ik eft op de zeerechtconferentie in Genève voorgesteld, dat elk land zelf de breedte van zijn territoriale wateren vaststelt tussen de drie en de twaalf zeemijlen. Hij zei, dat cir ca 40 van de 63 landen waarvan hij gegevens had een breedte van meer dan drie mijl wensen. Slechts een paar landen willen verder gaan dan 12 mijl, aldus me"f Reuter. „Met melk meer mans," dacht minister Vondeling alvorens zich in de debatten over de melknota te begeven. De nog steeds voortdurende geringe vraag naar textielgoederen heeft de di rectie van het textielbedrijf van Van Heeck co. n.v. te Enschede genood zaakt de produktie enigermate te be perken. Er wordt naar gestreefd in de een of andere vorm in april te komen tot de stopzetting van de gehele pro duktie gedurende een week. Bi) het textielbedrijf van de firma H. P. Gel derman zonen te Oldenzaal heeft de directie aan het personeel medegedeeld dat door verscheidene factoren, met na me wel door de gang van zaken in In donesië, de afzet van een deel van de produkten zeer moeilijk resp. onmoge lijk is geworden. Daarom zal tijdelijk voor 300 werknemers een verkorte werktijd gelden. Vijl officieren van de Amerikaanse luchtmacht zijn gisteren te Dayton in Ohi.. in een cabine opgesloten waarin zij vijf dagen lang zullen worden bloot gesteld aan omstandigheden, die zich voordoen in een kunstmaan in de ruimte. De mannen zitten in compartimen ten, die iets ruimer zijn dan een stuur hut van een eenpersoonsvliegtuig. In deze ruimte" zijn instrumenten aange bracht. die zij in een ruimteschip zul len moeter bedienen en bovendien zy'nk ei apparaten voor psychologische tests. In de cabine bevindt zich een rustaf- deling met slaapplaatsen, levens middelen en een elektrische kookgele genheid. Voortdurend worden hersenkloppin- gen, hartslag, bloeddruk, temperatuur en spierspanning van de proefpersonen gemeten. (Rtr, A.F.P.) gewoonlijk welingelichte kringen te Tunis verneemt Reuter, dat president Bourguiba van Tunesië de Amerikaan se en de Britse afgezanten Murphy en Beeley, gisteren heeft meegedeeld, dat Tunesië slechts dan zijn onderhandelin gen met Frankrijk wil herzien, indien de Fransen de Tunesische soe vereiniteit over Bizerta erkennen en zich bereid verklaren de basis daar te ontruimen. Als dit gebeurd is, zal Bourguiba kun nen instemmen met het bespreken van een tijdschema voor het samentrekken van Franse troepen in Bizerta en van de terugtrekking van deze troepen. Ook zal dan kunnen worden gesproken over eer neutraal beheer van de Franse mi litaire vliegvelden in het zuiden van Tu nesië en over de kwestie van de grens tussen Tunesië en Algerije, zo zei men in genoemde kringen te Tunis. De Britse ambassade te Tunis heeft gisteravond volgens A.F.P. meegedeeld, dat een bericht, volgens hetwelk Beeley zou hebben gezegd, dat de besprekin gen in het kader van het Brits-Ameri kaanse aanbod van goede diensten zijn opgeschort, berust op een verkeerde uit leg van een mededeling van Beeley, die heeft gezegd, dat de besprekingen zijn v daagd, maar dan tot heden. Radio-Tunis had een bericht over op schorting van de besprekingen uitgezon den. De sociale republikeinen (ex-Gaul listen), die zich geërgerd hebben ge toond over de politiek van de Fran se regering in Noord-Afrika, hebben hun enige minister in het kabinet, Chaban-Delmas (defensie) gister avond gelast uiterst waakzaam te zijn. net partijbestuur en de parlements- fractie hebben gisteren volgens Reuter verklaard ongerust te zijn over de lange duur van de besprekingen over de nerikaanse en Britse „goede dien sten" in het geschil en over de gevaren van het voorstel van Gaillard voor een pact voor het westelijke bekken van de Middellandse Zee. Volgens een verkla ring van bestuur en fractie moet Bizer ta een Franse basis blijven en mag het Algerijnse probleem niet worden geïn ternationaliseerd. In de wandelgangen van de Nationa le Vergadering werd dit uitgelegd als een waarschuwing aan het adres van minister-president Gaillard. dat de pap tij zi-h uit de regering zal kunnen te- ru rekKen, indien er teveel concessies worden gedaan om tot regeling van het geschil met Tunesië te komen. Advertentie Nergens en »oor geen goed ts het te koop. het receptenboek „Wet zullen wij morgen •ten 7** Het te alleen gratis te krijgen, bij uw slager. Vól komt het met meer dan driehonderd BIJZONDERE recepten: mékkelijk klaar te maken en likker, waaronder ook dieetrecepten. vermageringsrecepten en elke week teestrecept ren beroemde chef-koks, EN een hoekje met «teeds nieuwe, nuttigs tips. waardoor u meer verstand krijgt van vlees 1 Zaterdag heeft uw deelnemende vakman-slager de boekband voor klaar léggen. voor u E wat I zullen lwe I morgeü Het ballet van het Moskouse Bolsjoi- theater zal in april en mei 1959 een tournee door de Verenigde Staten ma ken. Het zal o.m. voorstellingen geven in New York, Washington en San Fran cisco. Advertentie Een van de meest ingewikkelde en tevens bijzonder belangrijke problemen, waarmee de conferentie tot herziening van het volkenrecht der zee in Genève zich heeft bezig te houden is de kwestie der bescher ming van de natuurlijke rijkdommen der zee, waarvan de vis wel de belangrijkste is. De vrijheid der zee geldt ook hier als uitgangspunt, doch deze vrijheid moet een gereglementeerde vrijheid zijn. Een willekeurig gebruik kan slechts tot chaos en, waar het de visserij betreft, uiteindelijk tot ernstige schade aan de visstand leiden. Reeds lang kent men dan ook internationale regelingen op dit gebied, gelijk het verdrag tussen Engeland en de Verenigde Staten over het visrecht in de wateren rond New Foundlandhet in 1882 te 's-Gravenhage tussen Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Denemarken en Engeland tot stand gekomen Noordzeevisserij-ver- drag; verschillende verdragen betreffende de walvis vangst; verdragen betreffende de maaswijdte van vis netten en minimum-maten van de vis, enz. In het alge meen hebben deze verdragen in het verleden vrij be vredigend gewerkt, doch in de laatste jaren heeft men steeds meer moeten constateren, dat sommige landen zich niet volledig aan de verdragsverplichtingen hiel den, dat buitenstaanders op de visgronden verschenen,, die zich weinig aantrokken van de getroffen rege lingen en dat steeds meer landen in die gebieden, waar voor geen speciale regeling gold, eenzijdig maatregelen gingen treffen tot bescherming van de eigen visserij en tot wering van buitenlanders. Dit laatste was o.a. het doel van de uitbreiding der territoriale wateren tot 200 zeemijlen door Chili, Ecuador en Peru. Men kan verder wijzen op de e zijdige uitbreiding van de controle over de aangrenzende zeegebieden door IJsland, Zuid-Korea en de Verenigde Staten. Het voornaamste argument, dat voor al deze maatregelen werd aangevoerd was, dat men de visstand wilde beschermen doch maar al te vaak bleek in de praktijk het enige doel de economische protectie van de eigen visserij, die vaak met inferieur materiaal moest concurreren tegen goed uitgeruste bui tenlanders. Het argument, dat men gebruikte, was trouwens zelf ook weinig deugdelijk. Immers het ver spreidingsgebied van de meeste vissoorten gaat het gebied, waarover een bepaald land controle zou kunnen uitoefenen ver te buiten en men zou dns slechts tot doeltreffende beschermingsmaatregelen kunnen komen in regionale overeenkomsten. En verder kan men toch moeilijk uit het enkele feit van de nabijheid van bepaal de natuurlijke rijkdommen tot een bijzonder recht daar op concluderen. »teifir,rin Soraya van Iran, die op het ogenblik in het centrum van de belang- aefntn3 ?at \n verband met geruchten over een scheiding van de Sjah, in Keulen VebiiFZ uh terwijl. ZV met haar moeder op weg is naar de bioscoop. Zij •alt op het ogenblik in Bonn, waar haar vader, die ambassadeur is in West- Duitsland, zftek ligtI Reeds in 1955 heeft op initiatief van de Verenigde Naties een conferentie van visserij-landen zich in Rome met de ze problemen bezig gehouden. Toen slaagde de groep, die bijzondere rechten opeiste voor de kuststaten, bestaande uit alle Zuidamerikaanse landen, IJs land. Zuid-Korea, Indië, Joegoslavië en Indonesië, erin in het rapport de stel ling opgenomen te krijgen, dat de kust staat een bijzonder belang heeft bij de produktiviteit van de hulpbronnen in de kustzee. Sommige landen wilden nog verder gaan en aan de kuststaat het recht verlenen om onder voorwaarde ,/f" .non-discriminatie en onpartijdige v,r^,aing van hun wetenschappelijke in- noua eenzijdige beschermingsmaatrege- 1?" _v°?f de kustzee uit te vaardigen. u aatste bleek toen echter geen meerderheid te vinden. de stroming die belangrijke y °/4 aan de kuststaat wil ver- toch ondanks alle bezwa- ren die tegen haar stellingen vallen aaJ1 a „voe5en' srote invloed uitge oefend op de commissie voor Inter nationaal Recht van de Verenigde Naties, die m 1956 eveneens te Genè ve de huidige conferentie heeft voor- bereid. Zij nani in haar ontwerp-ver- drag de bepaling op, dat de kuststaat onder bepaalde weliswaar zeer strikte voorwaarden tot eenzijdige bescherming van de visstand in de kustzee kan overgaan. Allereerst moet echter getracht worden met an dere belanghebbende staten tot een gemeenschappelijke regeling te ko men. Pas als dit overleg mislukt mag tot eenzijdig handelen worden over gegaan. Verder moet het wetenschap pelijk bewijs worden geleverd, dat be schermende maatregelen nodig zijn. Er mag verder niet gediscrimineerd worden ten nadele van vreemde vis sersschepen. De commissie zag zich verder voor de taak geplaatst een systeem te ont werpen, waardoor het mogelijk was con trole op de naleving van de in de con venties vastgelegde regels uit te oefe nen. Aanvankelyk gingen haar gedach ten uit naar een internationaal lichaam, dat zou kunnen optreden als belangheb benden het niet eens zouden kunnen worden. Toen hiertegen echter veel weerstand bleek te bestaan, heeft men de oplossing gezocht in een verplichte arbitrage ad hoe. Ontstaat er een on oplosbaar geschil dan zal een der be trokken staten een beroep kunnen doen op de algemene verdragsverplichting om een arbitrage-commissie te benoe men, die een bindende uitspraak moet doen. Ongetwyfeld een soepele rege ling, vooral daar partijen werkelijke in vloed kunnen uitoefenen op de samen stelling van de arbitragecommissie. Deze arbitrage-regeling zou volgens de commissie ook moeten gelden voor de regionale visserijconventies, die zo als gezegd buitenstaanders niet binden en waarbij ingeval van een geschil vaak geen acceptabele oplossing te vin den is. Het is intussen zeer de vraag, of men thans in Genève op basis van deze voorstellen van de commissie voor in ternationaal recht volledig tot overeen stemming zal kunnen komen, hoezeer men ook een oplossing van de huidige moeilijkheden nodig acht. Engeland heeft al bjj monde van Sir Reginald Manningham-Buller laten weten, dat het niets voelt voor een bevoordeling van de kuststaat. „Een van onze natio nale gerechten fish and chips zou bedreigd worden, zo zei hij met droge humor, als men de regel der S mjjlszo- ne zou laten vallen. Japan dat zijn ver re visserij belemmerd zag door de in stelling van de z.g. Rhee-linie door Zuid- Korea en door de sluiting van de baai van Wladiwostok door de Sovjet-Unie steunt het Britse standpunt, maar daar staat weer tegenover, dat de Zuidame rikaanse staten en hun medestanders aan hun eerder ingenomen standpunt willen vasthouden en dat b.v. Canada exclusieve rechten opeist, voor een 12 mijls zone. Men ziet, er za nog heel wat gepraat moeten worden eer men het met zoveel zinnen eens zal worden. Nog meer zaken vragen intussen om een oplossing. De Sovjet-Unie heeft er al op gewezen, dat het uitvoeren van proeven met atoom- en waterstofbom men, waardoor grote zeegebieden aan de normale scheepvaart onttrokken worden, niet te rijmen is met het be ginsel der vrije zee. De vraag is ver der gerezen, wat er moet gebeuren als bij dergelijke proeven schade wordt aangericht (men denke aan de radio actieve besmetting van een Japans vis sersschip). Op een persconferentie in Genève heeft de Russische gedelegeer de prof. Toenkin er verder op gewezen, dat sommige landen beslag leggen op de vrije zee voor het houden van vloot- manoeuvres, vaak in de onmiddellijke nabijheid van de territoriale wateren van andere landen en in gebieden, waar doorheen belangrijke scheepvaartroutes lopen. Men proeft hier wel de politie ke bijbedoelingen, die alleen maar in staat zjjn de moeilijkheden op de con ferentie te vergroten, al heeft de Sov jet-Unie dan ook medegedeeld, dat het 73 artikelen tellend ontwerpverdrag van de Commissie 'voor Internationaal Recht op niet veel bezwaren van haar zjjde zal stuiten. Wij kunnen hier verder slechts kort ingaan op enkele andere punten waar voor in het ontwerpverdrag een rege ling is getroffen. De regeling voor en kele oudere hoofdstukken betreffende de zeeroverij en de slavenhandel zijn aangepast aan de moderne omstandig heden, evenals de regels betreffende hulpverlening bij scheepsrampen en het tegengaan van vervuiling der zee, waar bij de besmetting met radio-actieve af- valprodukten echter een nieuw element vormt. Een belangrijke beslissing nam de commissie door te stellen, dat de kapi tein van een schip, dat een aanvaring veroorzaakt, slechts strafrechtelijk ver antwoordelijk is voor de rechter van de vlaggestaat of van het land welks na tionaliteit de kapitein (of eventueel een andere persoon) bezit. Hiermee nam de commissie een geheel ander standpunt in, dan het Permanente Hof van In ternationale Justitie, dat in 1927 in het beroemde Lotus-arrest had gesteld, dat er geen regel van internationaal recht bestaat, volgens welke de straf vervolging bij aanvaring tot de uitslui tende bevoegdheid van de vlaggestaat van het aanvarende schip zou behoren en dat derhalve de veroordeling van een vreemdeling ter zake van een aan zijn schuld toegeschreven aan varing in volle zee niet in strijd is met het volkenrecht. De commissie is met deze nieuwe regeling tegemoet gekomen aan de ver langens van de internationale scheep vaartkringen, die huiverig stonden te genover rechtspraak door een vreemde rechter ingeval van aanvaring. t Moskou tracht de kracht van het anti-communistische kamp te breken door voorstellen in te dienen voor atoomvrtje zones. De Rus sen willen een atoomvrtje zone in Europa, om aldus de NATO te ver zwakken, en zjj spreken nu ook van een atoomvrtje zone in Azië, die de Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorganisa tie zou moeten treffen. De Russische machthebbers probe ren de Westerse mogendheden tegen over de volkeren van Azië af te schil deren als agressors en koloniale uitbui ters. De Sovjet-leiders voeren sinds en kele dagen een ongekend felle cam pagne tegen de ZOAVO, naar aanlei ding van de conferentie die door deze organisatie in Manilla is georgaiseerd. Vorige week zaterdag, aan de voor avond van de ZOAVO-bijeenkomst, werd door Tass een verklaring gepubliceerd die vooral bedoeld was voor de Azia tische leden van de organisatie: Paki stan, de Philippijnen en Thailand. In dit officiële document werden de drie lan-» den gewaarschuwd geen bases voor kernwapens of raketten op hun grond gebied toe te laten, omdat zjj zich an ders zouden blootstellen aan vergel ding door middel van kernwapens. De Russische waarschuwing heeft het moreel van de ZOAVO-leden niet onder mijnd. De dreigementen van Moskou hebben aan de eensgezindheid van de betrokken landen geen afbreuk gedaan. De communistische aanval heeft juist nog eens de noodzaak onderstreept van een krachtig defensie-stelsel voor het vrije Zuid-Oost Azië. Dulles heeft in zijn eerste grote rede op de conferentie in Manilla de verklaring van Tass dankbaar aangegrepen om te wijzen op de gevaren die de ZOAVO-landen be dreigen van de zijde van het commu nistische blok. De goedkope vlag Een andere zaak die in scheep vaartkringen grote aandacht heeft is de kwestie der goedkope vlag. Ook hiermee heeft de Commissie voor in ternationaal recht zich in 1956 bezig gehouden en het valt te 'erwachten, dat deze kwestie ook thans in Genève uitvoerig besproken zal worden. Zoals bekend verlenen landen als Panama en Liberia op zeer gemakkelijke voor waarden hun nationaliteit aan schepen die in geen enkele reële relatie tot de vlaggestaat staan. Regels voor zee waardigheid of arbeidsvoorwaarden op zee worden nauwelijks gesteld en de financiële voorwaarden, die aan de nationaliteitsverlening verbonden zijn, zijn zo gunstig dat de rederijen in de bona fide-landen vaak in een zeer moeilijke concurrentiepositie komen. Van enig toezicht op de goedkope vlag-schepen kan verder nauwelijks sprake zijn, aangezien aan de vlag- verlenende landen daartoe de midde len ten enenmale ontbreken. De commissie heeft zich op dit ter rein tot een zeer algemene regeling moeten beperken, nadat gebleken was, dat er op dit terrein een zeer grote onenigheid tussen de zeevarende lan den bestond, die weinig of geen grond bood voor een gemeenschappelijke re geling. De commissie heeft dan ook slechts het principe aanvaard, dat de vlag om algemeen erkend te worden een werkelijke, feitelijke relatie tussen staat en schip moet bewijzen. Een vaag criterium, zo oordeelde de commissie, is tenslotte beter dan geen criterium. Men kan dit echter zelfs niet het be gin van een oplossing noemen en men kan dan ook niet de reële hoop koes teren, dat men thans in Genève dichter bij een oplossing zal komen van deze voor de zeevarende landen zo uitzon derlijk belangrijke zaak. Men ziet het ontbreekt niet aan pro blemen dieom een oplossing vragen en die aanleiding kunnen geven tot een uitgebreide touwtrekkerij. Doch men mag aannemen, dat het verlangen om aan de vrij chaotische toestand van het ogenblik een einde te maken de lan den, die thans in Genève bijeen zijn, ertoe zal aanzetten om op basis van de bovengenoemde 73 artikelen tot een ak koord te komen. e ZOAVO omvat, behalve de drie bovengenoemde Aziatische staten, ook de landen: Amerika, Enge land, Frankrijk, Australië en Nieuw- Zeeland. Het verdrag werd bijna vier jaar geleden in Manilla ge„loten. Het bouwde voort op het verdrag tussen Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland, en op het verdrag tussen Amerika en de Philippijnen. De Westerse Grote Drie vormen de verbindende schakel tussen de ZOAVO en de NATO: en Paki stan en Engeland tussen de ZOAVO en de organisatie van het Pact van Bag dad. Het Zuid-Oost-Aziatische Verdrag, ook wel het Pact van Manilla genoemd, kwam indertijd tot stand, omdat men in het betrokken gebied paal en perk wilde stellen aan de communistische expansie. In China, Korea, Malakka, Tibet en Vietnam had men ervaren waartoe de communisten in staat wa ren. Men was ook tot het besef geko men dat men niet alleen moest oppas sen voor gewapende agressie van de zijde van Moskou of Peking, maar dat men vooral ook maatregelen moest ne men tegen communistische ondergrond se activiteiten, met name tegen even tuele pogingen om in een vrij land de regering omver te werpen en commu nisten aan het bewind te brengen. het rapport van de secretaris generaal van de ZOAVO over de werkzaamheden van de organisa tie in 1957 blijkt dat in verscheidene landen met succes werd opgetreden te gen communistische ondermijnende ac ties. In Pakistan werd voorkomen dat de vakbeweging door communisten werd gedomineerd, op de Philippijnen werden enige leiders van de rebellen gearresteerd, en de strijdkrachten van Thailand en Malakka voerden geza menlijk een operatie uit tegen de Ma- leise communistische terroristen. Bo vendien werden er in 1957 door de ZOAVO-leden een vijftal gemeenschap pelijke militaire oefeningen gehouden: drie in Thailand en twee op Je Philip pijnen. Het communisme in het gebied van de ZOAVO zal overigens vooral bestre den moeten worden door verhoging van de levensstandaard. De drie Aziatische leden, Pakistan, Thailand en de Philip pijnen, zijn economisch onderontwikkel de gebieden, en dat geldt ook voor de drie Indo-Chinese staten waarvoor de ZOAVO zich indertijd garant heeft ver klaard. (Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja). Aan al de hier genoemde sta ten gezamenlijk heeft de ZOAVO in 1957 voor 700 miljoen dollar econo mische hulp verleend, maar ook in 1958 en daarna zullen de betrokken landen nog heel wat steun nodig hebben. "De regeling van die steunverlening vormt dan ook een van de voornaamste on derwerpen van gesprek op de conferen tie die nu in de Plilippynse hoofdstad wordt gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7