„St-Joseph" 19 maart veertig jaar R.-K. MELKHANDELAREN volgende maand in een feestelijke „vierdaagse" Mandement gaf in 1918 de stoot tot oprichting van een eigen organisatie in Haarlem en omgeving „Stille .Omgang" te Haarlem bestaat vijftig jaar DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Perzische cultuur in reproductie Hoofddorpse drieling één jaar to'di ZT1 ",£££2*ï~ Sociaal en hygiënisch werd veel ten veranderd goede ONDERLINGE NATIONALE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN Veel pleizier met „Taloelah" Expositie in Museum Het Huis Van Looy99 Racines Phèdre Puckvoor G. en W. AMATE-loterij morgen in drie parochies ^0^ Amsterdamse studen ten spelen in Heemstede ZATERDAG 15 MAART 1958 PAGINA 3 Baanbrekend Melkoorlogen Van vroeg tof laat Na de oorlog Hoeveel vertrouwen GARAGE DEN HOUT VOORSTRAAT 68-« (O.N.V.Z.) UTRECHT - TELEFOON 18941 (K 30) Opgericht in 1933 door de Nationale Federatie UW HAAR IS UW KROON „C A R A V E L L E" 19 5 8 c. I. OERLEMANS H. de GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 PASPOORTEN WORDEN „NATIONAAL" Afgifte door burgemeester van Haarlem Buitenstaander NOOITGEDAGT fik gereedschap al bijna 100 jaar bekend De katholieke melkhandelaren in lem gehouden, terwijl het wel vast /lat er woensdag 16 april in en Haarlem en omgeving gaan m april staat^ gpen meikbezorging 2al het veertigjarig bestaan vieren van hun om ye vak-organisatie V^^nde week woens; Vereniging „Sint Joseph", die dus sa- daagse, waarvoor de melkhandelaren menvalt mei het patroonsfeest. Het be- hebben. In de stuur zal woensdag 9 april, 's middags Smt Josephkerk wordt 's morgens om van drie tot vijf uur, recipiëren in de tien uur een H.Mis van dankbaarheid Kroonzaal van café-restaurant Brink- opgedragen, waarna alle melkhandels mann. 13 april is er een hezinnings- ren van „Sint Joseph" aan een feeste- avond voor de leden, toepasselijkerwijs lijk ontbijt zullen zitten, 's Avonds is in de Sint Joseph-kerk. 15 april wordt er tenslotte in het Gemeentelijk Con- de landelijke bondsjaarvergadering ter certgebouw een feestavond met een ere van de jubilerende afdeling in Haar- veelbelovend programma. Verschillende leden zullen uiteraard met de veertigjarige vereniging mee- jubileren, maar een eregast op het feest zal de thans 76-jarige heer L. Mesman zijn, die heeft toegezegd voor het feest over te komen uit zijn tegenwoordige woonplaats Nuenen (nabij Eindhoven). De heer Mesman is de eerste voorzitter geweest van Sint Joseph en tevens de enige van de oprichters, die nog in le ven is. Een andere pionier van de jubi lerende vakorganisatie is de heer C. G. van de Raadt, sinds jaren secretaris en bijna veertig jaar bestuurslid. Een bisschoppelijk mandement, wij zend op de noodzaak van eigen katho lieke vak- en standsorganisaties, gaf in 1918 de voornaamste stoot tot de op richting van de r.-k. Melkhandelaren Vereniging Sint Joseph, De melkdistri- butie tijdens de eerste wereldoorlog had de handelaren ook al enigszins tot samenwerking genoopt, maar het wa ren anderszijds toch bepaalde misstan den in de detailhandel, die toen de wen selijkheid van samenwerking aantoon den. Daarom waren destijds al enkele katholieke melkhandelaren aangesloten bij de neutrale organisatie „Onderling Belang", die toen al een vijftien jaar bestond. Voor ruim vijfenzeventig pro cent waren de melkhandelaren in Haar lem destijds roomskatholiek. Thans nog zijn er van de ongeveer 260 slijters in en om Haarlem slechts 60 „andersden kend", zodat er met een flauw grapje van „roomse" melk gesproken kan wor den, indien de melk weer meer room krijst. De katholiciteit van de meeste melk handelaren is verklaarbaar uit de om standigheid, dat deze doorgaans afstam men van veehoudersfamilies un de randgebieden om Haarlem: Spaarnwou- de Zuid-SchalkwijkHaarlemmerhede Santpoort, dorpen met een van oudsher overwegend katholieke bevolkingskern. De protestantse veehouders m de om streken van Haarlem waren veel njin" der talrijk, meestal welgestelder dan hun katholieke beroepsgenoten en le verden bijgevolg minder melkslijters op aan de steden tijdens de verschillen de landbouwcrises in de tweede helft van de vorige eeuw. tp?*"feveer veertig katholieke melkslij- richth^2pnden °P 19 maart 1918 de op- ganisat1eVbrf^fri"g van hun eigen or- tnpn veko7pn a bes,uursleden werden toen gekozen de reeds genoemde heer L. Mesman, voorzitter m w™ r van der Helm, Th. Bloemzaad E Het remans, J. van Bruggen, c. van Ronde en J. Wailekers. Het aantal meikhande- laren, dat lid van „Sint Joseph" was groeide gestadig en naarmate zij meer tastbare resultaten zagen van het nut van organisatie. Dat is hoofdzakelijk te danken aan de activiteit van de eerste bestuursleden, die op allerlei gebieden organisatorisch, maar ook hygiënisch en sociaal baanbrekend werk verricht ten, dat tijdens de crisisjaren onmis kenbaar goede vruchten afwierp. Alle katholieke melkhandelaren in en om Haarlem waren vanaf 1934 lid van Smt Joseph en thans nog zijn van de 199 ka tholieke melkhandelaren er 192 lid. De Haarlemse Melkhandelaren Ver eniging is één jaar ouder dan de lan delijke kath. bond, die volgend ]aar 40-jaar bestaat. De thans jubilerende vakorganisatie is derhalve één van de oudste in den lande. Met de op richting van „Sint Joseph" hadden de katholieke melkslijters in Haarlem echter niet de primeur, omdat hun Amsterdamse vakbroeders (onder pa- - tronage van Sint Rochus) al vóór 1897 katholiek georganiseerd waren en de Delftenaren (van „Sint Isido- rus") al sinds 1908. In de loop van de laatste veertig jaar ls er uiteraard veel veranderd in de melkhandel. Melkboeren, die hun pro- dukt met water mengen, zijn thans on mogelijk geworden. Strenge controle, de melkstandarisatie, na de oorlog in gevoerd en de sterk toegenomen omzet van flessenmelk zijn daarvan oorzaken. De activiteit van het „Sint Joseph"-be- stuur heeft echter in vroeger jaren ook veel bijgedragen tot het beteugelen van knoeierijen. Dertig jaar geleden reeds richtten de Haarlemse katholieke melk handelaren gezamenlijk een controle bureau op voor melk- en zuivelproduc ten, terwijl zij ook hygiënische voorzie ningen aan de melkkarren en in de win kels propageerden, die het aanzien van de georganiseerde melkhandel ten goe de kwamen. Toen „Sint Joseph" in 1918 werd op gericht, was er juist een van de vele melkoorlogen" aan de gang tussen de veehouders in de omstreken van Haar lem en de slijters in de stad. Dergelij ke „oorlogen" waren destijds soms aan de orde van de dag. De oorzaak was bieestal ontevredenheid van de veehou ders over de prijzen, die de grossiers of andere handelaren betalen wilden. Wanneer die prijzen een veehouder niet 'inden, trachtte hij zelf zijn produkt in de stad uit te venten. „Kladderen" "oemden de melkslijters die „wilde" handel, destijds mogelijk, omdat er geen ventvergunningen voor nodig wa ren. Dan waren er ook wel eens soort gelijke meningsverschillen tussen gros siers en slijters en niet in de laatste plaats tussen de détaillisten onderling, die elkaar wel eens op minder fraaie manier klanten trachtten af te snoepen. Soms was dat wel voordelig voor die klanten. Er waren melkboeren, die een week gratis melk beloofden, als men klant wilde worden, of een pond boter. Soms ook was die „cadeau-gegeven" melk min of meer verwaterd. De beteu geling van dit cadeaustelsel was een van de eerste praktische resultaten van de katholieke melkslijtersvereniging. Op sociaal gebied wisten de melk handelaren gezamenlijk ook een en an der te bereiken. In de twintiger jaren was het nog gebruikelijk, dat een melk- slijter veertien maal per week twee maal daags dus melk bezorgde en vrijwel van 's morgens vijf uur tot mid dernacht in de weer was. De klanten wilden namelijk „melk zo van de koe" ook 's zondags. Even na de oprich ting werd de zondagavondbezorging af geschaft. Eenmaal zover durfden de melkhandelaren zelfs te beknibbelen op de zondagmórgenbezorging en in 1933 was de gehele avondventeriJ afgeschaft. De wijze van bezorging veranderde eveneens.Omstreeks 1930 kwamen de eerste melkkarren met hulpmotoren. Toen „Sint Joseph" in 1918 opgericht werd, was het in de stad al lang niet meer gebruikelijk, dat de melk „per juk" uitgevent werd. Op het platteland waren er echter tot kort vóór de oorlog nog melkventers, die aan een schouder- juk twee melkemmers torsten met een schepmaatje. In 1923 kwam de eerste flessenmelk in de handel, aanvankelijk veelal door de melkhandelaren zelf be reid. De verkoop van melkprodukten, zoals vla en yoghurt kwam op in de dertiger jaren. Thans vormen melk produkten een belangrijk deel van de omzet en wordt er ongeveer even veel flessenmelk als losse melk verhandeld. Merkwaardigerwijs verschilt de melkprijs van 1918 niet zoveel van de tegenwoordige als men wel zou den ken. Een liter melk kostte in 1918 vijfentwintig cent (thans zesendertig cent, „met pijn", zeggen de melkhan delaren), maar daarbij komt, dat de melk toen aanmerkelijk vetter, zo goed als rauw was. Het goedkoopst was de melk in 1933, midden in de crisistijd. Een liter kostte toen der tien cent. (Zestig jaar geleden was het nóg mooier; een liter voor tien of elf cent, tegen een inkoopsprijs van zes cent). Het grossiers-slijterscontract van 1946 is één van de belangrijkste verbeterin gen die, mede door toedoen van „Sint Joseph" na de oorlog tot stand gekomen zijn. Dank zij dit contract is er thans een takenverdeling afgebakend voor de detailhandel, de standarisatie-bedrij- ven en de veehouderij. Voordien waren er standarisatie-bedrjjven met een eigen distributie-apparaat, melk détail listen, die zelf standariseerden _(vaJJ" daar de benaming „melkinrichting", die men nog wel op winkelruiten ziet) en veehouders, die eigen klanten be dienden. Een andere maatregel zon der „Sint Joseph" ondenkbaar was de begin vorig jaar ingevoerde melk- sanering. Advertentie een fabriek heeft in eigen fabrikaat komt tot uiting in de verstrekte garantie. RENAULT geeft 6 maanden garantie, zonder dat de cliënt arbeidsloon behoeft te betalen. Wellicht stemt U dit tot nadenken TTTanneer vannacht enkele honder- den Haarlemmers door Am sterdams binnenstad de route zul len lopen, waarlangs ruim zeshon derd jaar geleden de processie trok na de wonderlijke gebeurtenis in 1345, zal zulks voor het vijftigste jaar in het verband van het Genoot schap van de Stille Omgang te Haar lem geschieden. Vijftig jaar geleden namelijk werd het Genootschap op gericht in een vergadering op 14 fe bruari. Als doel werd gesteld: „Be vordering van de eer en glorie van de verborgen God onzer Altaren." De heren D. Janse, A. van Lint en B. Heijboer waren de mannen van het eerste uur. Later, na moeizaam over- „HET WIT-ÖEUE KRUIS" De O.N.V.Z. een der oudste en grootste Instellingen op haar gebied In Nederland, biedt gelegenheid tot verzekering tegen de kosten van zJ^en- huisverpleging, specialistische behandeling en sanatoriumverpleging. Zfj is een veilige verzekering; zfl «hik geen contracten, die opgezegd kunnen wovden wegens ziekte of ouderdom; eenmaal verzekerd, blijft verzekerd, dus: veilig verzekerd; een gezinsverzekeringgezinnen genieten belangrijke reducties op de premies voor de kinderen; pasgeboren kinderen, ook met een aangeboren afwijking, hebben onmiddellijk recht op uitkering. Prospectus met uitvoerige tniichtingan verkrijgbaar aan bovenstaand adres. Wanneer Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hun zin zal de gemeente anneer Gedeputeerde Staten 1 hun zin krijger., zal de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude vermoedelijk dit jaar nog ophouden te bestaan. U zult daarover reeds uitvoerig geïnformeerd zijn, want iedere journalist in het Haarlemse, die zichzelf respecteert, heeft er in zijn krant over geschreven. Toen het vorig jaar de eerste berichten over die opheffing loskwamen, ben ik geschrokken van de resolute wreedheid, waarmede Gedeputeer de Staten bezield bleken te zijn. Haarlem krijgt zijn zin en Zuid- Schalkwijk, het overig gedeelte van de op te heffen gemeente komt, behoudens enkele correcties, ten volle bij Haarlemmermeer. Velsen ngt intussen op de loer om ook een deel van de buit binnen te halen ter versterking van zijn territo- rium langs en rond het Noordzee kanaal. Het is bijzonder triest voor de mensen aan de Lie, dat juist zij die eeuwenlang gevochten hebben' te gen het water van de Haarlemmer meer, nu het slachtoffer worden van het land van de Meer. Maar het dient tot eer van de bestuur- deren van de Haarlemmermeer te worden gezegd, dat zij niet ge streefd hebben naar uitbreiding van gebied en macht. Misschien worden zij zelfs heersers tegen wil en dank van een gebied, dat on danks alle goede bedoelingen de status van satelliet dreigt te krij gen. Anders is het gesteld met Haar lem, dat geen pardon kent en koste wat het kost Zuid-Schalkwijk wil inlijven om meer ruimte tot leven te krijgen. Het zal wel nodig zijn, dat kostbare agrarische grond ver loren gaat om ons Haarlemmers te laten leven, maar intussen gaat er een stukje prachtig polderland schap verloren, waarin velen uren lang heerlijk konden zwerven, bui ten het gerucht van de stad en zonder de opdringerigheid van toe ristische snobs. Onlangs nog kreeg ik een brief van een Haarlemse missionaris uit Zuid-Amerika, die met verve de sfeer en de schoon heid van het ruige landschap van zijn werkgebied beschreef. Maar hij kon er niet onder uit, of aan het slot kwam even het heimwee naar boven naar de tijd, dat hij als jon gen door het lage land van Schalk wijk zwierf. Zo zijn er nog vele an deren, die genoten hebben en nog genieten van het wijde land met zijn boerderijen, met daarboven de grijs-blauwe Hollandse hemel. En daar verderop de wondere rust van Haarlemmerliede. Een heel andere wereld, welke geleund ligt tegen de grote stad, een oase ook, waar je als wandelaar na dat gejakker in de stad helemaal op adem kan komen. De mensen hebben er vrij wel geen pretenties, alles en ieder een gaat gewoon zijn gang. De heren Gedeputeerden en natuur lijk ook mevrouw moesten er toch echt eens een dagje uit trekken. In vakantie-stemming en zonder poli tieke bedoelingen. Zij moeten be ginnen met een trip vanaf het Lie- brugje. Hopelijk hebben de raads leden minister Struycken en zijn binnenlandse aanhang bewogen ook een wandeling te maken, maar dan vanuit Spaarndam. De twee trip pende colleges kunnen elkaar ont moeten op de verstilde en van de vfmd doorzongen kerkhof rond de Stompe Toren in Spaarnwoude. Misschien willen zij samen in het gras gaan zitten, misschien hebben zij de moed om ondanks de vleer muizen en het spookachtig gesuis in de kerk de toren te beklimmen. Dan pas zullen zij zien, welk een wreedheid zij op het punt staan te begaan. En als zij goed luisteren, zullen zij horen, hoe de Reus van Spaarnwoude zich in zijn graf om draait, groot en machtig. Want hij is altijd nog een symbool van de vrijheid, en zou juist hij een post- hume zoon van de Haarlemmer meer moeten worden? De minister moet bedenken, dat hij wel eens over de lange benen van de Spaarn- wouder Reus zou kunnen struycke- len. Haarlem krijgt dus Zuid-Schalk wijk. Het krijgt gelukkig geen kans voorlopig althans niet zijn plannen ter vestiging van een recreatie-centrum rond de Mooie Nel waar te maken. Denk niet, dat ik tegen recreatie ben. Het recreëren wordt echter steeds meer een georganiseerde ontspanning, een comfortabele onderneming, die tenslotte bijzonder inspannend pleegt te worden. Van een werke lijk recreëren een zichzelf her scheppen komt niet veel meer terecht. Met alle lof voor onze toeristische organisaties, die met een gloed volle reclame onze mooiste plekjes verkopen, moet ik toch pleiten voor het behoud van een enkel reservaat, waarbinnen het toer- wagenjargon taboe is. Een reser vaat zonder patates frites en een danstent, zonder glamour en show Laten wij er zuinig op zijn. Nel is al mooi genoeg van zich zelf. leg, werd besloten tot de oprichting van een vaandelcommissie, die be stond uit de heren J. van der Putten, J. H. Leeflang, J. G. Wassenaar en R. van der Haak en welke werd toe gevoegd aan het bestuur. De oprichting vloeide voort uit het initiatief van twee Amsterdammers die de Stille Omgang, oudtijds gehouden in de hoofdstad ter ere van het H. Sacra ment, wilden doen herleven. Dit initia tief dat in 1881 werd genomen, vond weerklank in de harten van enkele Haarlemmers en enige jaren later trok ken de eersten te voet naar Amster dam om het Mirakel te vieren. Als ge volg daarvan werd besloten over te gaan tot de oprichting van een genoot schap, in welks verband jaarlijks de Omgang gemaakt zou worden: het Ge nootschap van de Stille Omgang te Haarlem was geboren. De vestiging van het genootschap werd bij kerkelijke goedkeuring bepaald in de kerk van St.- Joannes De Doper aan de Amster damstraat. De pastoor van de parochie D. F. W. Pichot werd ambtshalve di recteur. De deelname aan de bedetocht naar de Heilige Stede werd na de oprichting van het genootschap met het jaar gro ter. Voor 1908 ondernamen slechts en kele tientallen mannen de reis te voet naar Amsterdam, na de oprichting groeide het uit tot een massale gods dienstige manifestatie. In maart 1908 werd de eerste tocht gemaakt met 137 deelnemers, maar in de loop der jaren de paden werden recht, elke kloof werd gedempt, iedere berg en heuvel geslecht nam het aantal deelnemers snel toe. Enkele honderden mannen meldden zich, een toename welke mede een gevolg was van de aansluiting van deelnemers uit de buitengemeenten. Daarop werden eigen genootschappen opgericht in Halfweg, Heemskerk, Be verwijk, Wijk aan Zee, Wijkeroog, Vel- seroord, Hoofddorp, Castricum en Hille- gom. De gestadige groei van het leden aantal bracht een moeilijkheid met zich mee in verband met de plaatsruimte in de kerk, waar na de Omgang een H. Mis wordt opgedragen. Aanvankelijk had men de beschikking over de Be gijnhofkapel; weinige jaren later bleek deze kerk te klein, een reden waarom men besloot de kerk aan de Kalver- straat te reserveren. In 192Ó bood ook deze kerk niet voldoende plaats. Het be stuur kreeg daarom de beschikking over de kapel van het Maagdenhuis aan het Spui. Vijf jaren had men deze in gebruik, maar de steeds groter wor dende belangstelling vele deelnemers trokken ook per tram of trein naar Amsterdam noopte het bestuur uit te zien naar een grotere kerk. Behou dens de St.-Jozefkerk kreeg men toe gewezen de kerk op het Rusland „De Spin", de Sint Nicolaaskerk. de St.-Igna- tiuskerk aan de Rozengracht, „De Duif" aan de Prinsengracht en na enige jaren, in ruil voor de St.-Jozefkerk, de kerk van het Onbevlekt Hart van Ma ria aan de Keizersgracht. Vannacht zullen dus weer honderden Haarlemmers de bedetocht gaan ma ken. Waarschijnlijk ongeveer driehon derd zullen te voet de bijna vijfentwin tig kilometer lange weg afleggen ter ere van het H. Sacrament, de anderen, vermoedelijk ongeveer vijfhonderd, zul len per bus naar Amsterdam trekken om daar via Spul, Begijnhof, Kalver- straat, Nes en Warmoesstraat het mi rakel van 1345 te gedenken en te bidden voor de i itentie van dit jaar: „Mogen de Christenen zoveel naastenliefde op brengen, dat zij de wereldvrede win nen". Vandaag is de Hoofddorpse drie ling van de familie Koolberg één jaar geworden. De foto toont het vrolijk drietal, dat groeit als kool, v.l.n.r. Gerard, Fonnie en Nico. ZANDVOORT: De burgemeester van Zandvoort en wethouder van der Werff zijn verhinderd op woensdag 19 maart hun spreekuur te houden. Advertentie Ook wij brengen de nieuwe haarlijn met een permanent wave voor iedere beurs. WASSEN en WATERGOLVEN f 3.— 2 keer per maand f 5. Med. gedipl. Haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEFOON 21736 RAMPLAAN 49 - TELEFOON 1846Z Let vooral op no. 69. De voorstelling van „Taloelah", gis terenavond gebracht door de toneel groep „Puck" in de Haarlemse stads schouwburg onder auspiciën van de Stichting „Geloof en Wetenschap", is een plezirig succes geworden. De tal rijke bezoekers hebben volop genoten van de komische thriller, een vlot en alleraardigst spelletje van Arnold Rid ley en Mary Cathcart Bores, in de ver taling van Walter Kous. Het stuk heeft geen andere pretentie dan de toeschouwer een paar uur onbe kommerd amusement te geven op het patroon van een detective-verhaal. Van dat amusement heeft iedereen het volle pond gekregen, dank zij ook de lichte toon, waarin regisseur Eric van Ingen de intrige had laten uitspinnen binnen een geslaagd décor van Herman van Elteren. Het „dodelijke" mysterie in een pen sion, waarin drie oude dames ondanks haar kwade voornemens toch onbewust en onschuldig medewerken aan de dood van haar hospita, geeft telkens weer aanleiding tot verwarrende en tegelijk vermakelijke situaties. Voor de verwarring hebben alle me dewerkenden gezorg, het vermaak moest op naam geschreven worden van Sara Heyblom, Aaf Bouber en Nell Knoop, die als de drie oude dames een verrukkelijk trio vormden. Zij maakten het spel met haar gave, tot in de klein ste details afgewerkte creaties. Levens echt toneel van de bovenste plank. De overigen haalden vaak bij lange na niet dat niveau, hoewel nog met ere ge noemd moeten worden Jeannette v. d. Heijden en Herman Bouber, die het trio het meest nabij kwamen. Veel applaus tot slot en bloemen voor de dames. W.H. Nadat vorige week zondag in vijftien parochies van het dekenaat Haarlem de Amate-loterij is gestart, komen mor gen de drie resterende parochies aan de beurt, met name die van het H. Hart in het Kleverpark, van O.L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaarne en van O. L. Vrouw Zeven Smarten aan de Rijks straatweg. Verwacht mag worden, dat iedere kerkganger een lot zal kopen om daarmede financiële steun te geven aan het Missiewerk. Advertentie Voor al Uw REPARATIES van MATRASSEN en BEDDEN TEL. 1-1-4-8-5 Bijvullen en vernieuwen Haarlems Matrassenhuls Van 1 april af zullen nationale pas poorten worden afgegeven door de bur gemeester van Haarlem. Dit betekent, dat met ingang van die datum de prijs van een nationaal paspoort 5,- zal be dragen. De provinciale leges ad 2,50 komen te vervallen. Sedert 1 maart worden geen bewijzen van Nederlanderschap voor reisdoel einden meer afgegeven. In de plaats daarvan trad de „Toeristenkaart De kaart wordt slechts verstrekt aan toeristen en is geldig voor de volgen de landen: België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland. De geldigheidsduur is 4 maanden, te rekenen vanaf de dag van afgifte. Bij de aanvrage moeten worden over gelegd: 2 pasfoto's er. indien in bezit, bewijs van Nederlanderschap of verlo pen paspoort. Minderjarigen behoeven de schriftelijke toestemming van de ouders of voogden. De leges bedragen 1,-. De Unesco, de organisatie die het begrip tussen de volkeren der aarde bevordert wat betreft de on derlinge culturele waardering, heeft reeds door de uitgifte van vele prach tig verzorgde en zeer deskundig sa mengestelde boekwerken in groot formaat, de kunst van thans niet (meer) aan bod zijnde volkeren on der de aandacht van de wereldbevol king gebracht. Het oordeel van „on beschaafd" of „achtergebleven" dat dikwijls over de volkeren wier doen en laten niet gelijkgeschakeld is met de Westerse gewoonten, is door deze uitgaven wel betrekkelijk en zelfs lichtvaardig en onjuist gebleken. Teneinde het begrip en de waarde ring te verbreiden onder grotere groe pen dan de kopers der platenboeken, is uit de reproducties een aantal reizende tentoonstellingen samengesteld. Een er van, die de cultuur der Perzen onder de aandacht brengt middels de gekleurde reproducties van de miniaturen uit ge- calligrafeerde litterair-historische ge schriften der 15e, 16e en 17e eeuw, is door de „Utrechtse Unesco-commissie" georganiseerd in het Van Looy-museum te Haarlem. Perzië ligt in een deel van de aarde waar in een grijs verleden wereldge schiedenis is gescheven. De naam is ons niet onbekend, we verbinden haar met vele sprookjes waarvoor dit land en zijn bewoners het materiaal hebben geleverd, en met tapijten die kostbaar, begerenswaardig, deftig en geldbeleg ging zijn. Een enkeling zal weten dat enige fabels van La Fontaine aan Per zische verhalen ontleend zijn, dat er prachtige geglazuurde Perzische tegels bestaan en dat Rembrandt, die Perzi sche miniaturen bezat, zich daardoor wel liet inspireren. De miniaturen ter expositie tonen ons dan ook in hun uiterlijk een groot mees terschap in de kunst van het illustre ren en een hoogst verfijnde smaak, in hun voorstelling een daarmee gelijk staande hoge beschaving die vermoe dens over een maatschappelijke levens stijl, welke verre van barbaars was, wettigen. Het is begrijpelijk dat men, niet ver want aan, noch op de hoogte van de denkwereld van dat volk» buitenstaan der blijft en in uiterlijke verschijnings vormen vergelijkingen trekt met de eigen beschaving uit dezelfde eeuw. De 15e eeuw ligt voor onze Westerse beschaving in een periode van opkomst. Een zekere overeenkomst ls er met on ze gothische miniaturen in de composi tie en de randversieringen, maar bij de Perzen is bovendien de invloed van Oostelijker beschavingen, z^jfs van de Chinezen, onmiskenbaar. Dezelfde religieuze overwegingen die met name in Nederland de sacrale kunst tijdens de reformatie op dood spoor hebben gezet zijn de reden ge weest dat de kunst in Perzië zich niet heeft kunnen ontwikkelen buiten de dienstbaarheid: illustratie van pro fane boeken, en in zijn beeldmiddelen bepepkt is gebleven tot planten en die ren, en de mens slechts heeft uitge beeld in zoverre deze historische bete kenis had, hoewel in de 17e eeuwse wer ken de mens ais persoon toch een meer centrale positie innam. De door haar kleine omvang over zichtelijke expositie van de reproduc ties der miniaturen, waarvan er som mige zelfs door prinsen zijn vervaar digd, geeft een boeiend beeld van een der beschavingen die een hoogste Advertentie 435®^ al hilna 1(10 x punt hebben beleefd in een ander tijd perk dan het onze maar wier invloe den bouwstenen hebben geleverd bij de opbouw van onze Westerse cul tuur. Onze verwantschap is een zeke re mate van schatplichtigheid. L. T. De Amsterdamse Studenten Toneel vereniging heeft gisteravond in het Mi- nervatheater in Heemstede Racines be faamde toneelspel „Phèdre" opgevoerd onder regie van André van den Heuvel. Vooral na de pauze is het een boeiende vertolking geworden, waarmee de Am sterdamse studenten alle eer hebben in gelegd. De voorstelling begon ongeveer een uur te laat en der traditie getrouw werden na afloop vele lovende woorden gesproken, die veelal met een bloemen hulde gepaard ging. De feestelijkheden werden althans voor deze dag besloten met een gala-bal in „Treslong" in Hil- legom. „Phèdre" is een merkwaardige keu ze voor het studententoneel, dat graag experimenteel te werk gaat, zowel wat de keuze van stukken als wat de uit voering betreft. Voor de doorgaans nog al vooruitstrevende Amsterdammer» was het dus al heel conventioneel. Toch hoeft men de keuze niet te betreuren, want op de vaderlandse podia ziet men Racine, zomin als Corneille maar zel den gespeeld. De tijd van voorbereiding schijnt bij zonder kort geweest te zijn. Aan de voorstelling was dat in zoverre te mer ken, dat het niet kwam tot een op el kaar afgestemde vertolking van alle rol len. De regisseur heeft kennelijk niet de gelegenheid gehad om al zijn inten ties te verwezenlijke. Zo kon men voor al vóór de pauze een speelwijze tref fen, die in de Comédie Frangaise nog altijd opgang doet, een luidruchtige, pathetische speelwijze die echter over het algemeen beschouwd kan worden als een overwonnen standpunt. Na de pauze echter veranderde dat. Het komt ons voor, dat vooral het optreden van Pieter van Vliet als Theseus daar debet aan was. Zijn uiterst ingehouden spel, haast ingetogen, toomde ook de andere spelers en speelsters in. De hele vertol king kreeg daardoor een innigheid, die vaak zeer boeiend was. De rol van Phèdre, waaromheen dit drama geschreven is, vond bij Antoinet te de Boer een iets te pathetische uit beelding. Haar inzetten waren te zwaar, waardoor zij bijna nooit tot een climax kwam. Maar ook zij speelde na de pauze veel inniger. Hippolyte, de stiefzoon, werd door Guus de Boer zeer beheerst gespeeld, vaak met een ontroerende men geling van onschuld en jeugdige dap perheid. Kiki Amsmerg als zijn gelief de Aricie zorgde voor een zeer verzorg de, op sommige momenten zeer zuivere vertolking. Peter Lohr was in het begin wat vlak als Hippolytes gouverneur Théramène, maar vergoedde alles door zijn aangrijpend vertolkt verhaal van Hippolytes dood in het vijfde bedrijf. Mimilou ter Meulen was als Phèdre» voedster Oenone te weinig genuanceerd en wist te klaarblijkelijk met haar han den geen raad. Aan dat euvel leden ech ter ook verschillende andere spelers. Nanny Strengholt en Lisette Eilers zorg den voor verzorgde bijrolletjes. Dat de voorstelling nog niet af was, vermoe delijk dus door te korte voorbereidings tijd bleek uit de doorgaans weinig verzorgde plastiek. Feitelijk waren al leen Theseus en Théramène uitzonderin gen in deze. Belangrijk was, dat men zich de moeite getroost had werk te maken van het verzen zeggen. De re putatie van de regisseur in dit opzicht stond daar wel borg voor. Ferd. Ster- neberg had een voortreffelijk klinkende vertaling gemaakt en de voorstelling werd gespeeld in een foeilelijk decor. De costuums van Helsloot voldeden wel, hoewel het pinklicht de kleuren tezeer verzachtte. De regisseur deed de voor stelling spelen in een aankleding van de Franse zeventiende eeuw, hetgeen zijn goed recht is, maar waartegen men gegronde bezwaren zou kunnen aanvoe ren. V."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3