..Statenclag van de K.Y.P. geslaagd nieuw initiatief Levendige discussie met acht gedeputeerden over de gewestelijke problemen Misverstanden rond de omstreden verklaring Mgr. Bekkers op „Waalheuvel" P.v.cLA. ontwikkelt zich steeds meer als de partij met de vele gezichten Aler over het conflict Amerikaanse atoom-onderzeeboot in Rotterdam Schippersknecht verdronken Tegenspraak op enkele punten Openhartig gesprek over verhouding tussen priester en leek Socialisten voeren verkiezingsslag met volksbedrog „Doorbraak taai-taai" Slachtoffers van het verkeer Grens van toelaatbaarheid verre overschreden 8.000 Spaanse mijnwerkers in staking Hartelijk afscheid van mr. E. M. Sassen Gewestelijk forum Nachtwaker grijpt bejaarde dief Het priesterfeest van mgr. F. Op de Coul Drukbezochte receptie in Den Haag ONTSLAGKWESTIE BIJ DE K.L.M. o Felle aanval van mr. Van Doorn SniBRSfafasf «ES Pianist Charlie Kunz overleden Protest van pers federatie tegen Indonesische maatregel Benoeming bisdom Rotterdam Schip met Roosevelt aan boord werd bijna getorpedeerd Parijse politie krijgt versterking MINDER RUSSEN IN HONGARIJE? MAANDAG 17 MAART 195& PAGINA Voor het eerst heeft de K.V.P. de verkiezingen voor de Prov. Staten voor af doen gaan door een „Statendag": een zeer geslaagde bijeenkomst in Utrecht, waar met het kader der par tij en de kandidaten ook de leidende figuren uit de werkgroepen bijeen wa ren. Niemand minder dan mr. L- Sassen sprak hen toe en S~_ veelzijdigheid van het werk, dat de p vinciale besturen in ons staatsbestel verrichten. De Staten kome.' n»vaak bijeen. Zodoende weet de gemiddelde burger weinig van ,.hu« maar behalve dat m de Eerste Kamer kiezen, stellen zy ook het dagelijks bestuur der provmcies uit hun midden aan en dat omvat veel meer dan men zou denken, aldus mr. Sassen. Uit eigen ervaring van bijna twaalf na-oorlogse jaren kon hij daarover spreken. Irj schetste de bemoeiingen met onderwijs, volkshuisvesting en de gewestelijke cultuur en ging meer bij zonder in op de eigen geaardheid van deze bestuurlijke taken in Noord-Bra bant. In wetten en boeken is er weinig over die taak geschreven, zodat er niet veel over te theoretiseren vait. Des te boeiender is het kleurig patroon dat deze werkzaamheden in de elf provin cies in de praktijk te zien geeft, aldus de Bossche advocaat, die na de oorlog vele jaren gedeputeerde is geweest. Hij heeft' deze functie thans verwisseld voor het lidmaatschap van de Europese commissie voor de Euratom. Zyn af- rn-Tt10 r wel van het werk, niet van „I? ®int en evenmin van de K.V.P. vormde een levend bewijs van de lief de, waarmede hij deze taak naast zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer en vele andere functies heeft vervuld. Zijn rede was een vogelvlucht van de pro blemen die voor Brabant typerend zijn: in het westen de waterstaatkundige re gelingen en de zorg voor de achterge bleven gebieden, in het oosten de Peel- ontginningen en voor heel Brabant nog typisch eigen taken, zoals het beheer van een wegennet van duizend strek kende kilometers, dat geen enkele an dere provincie kent. Mr. Sassen sprak ook over de elek triciteitsvoorziening in Brabant, die bijna uitsluitend het terrein is van provinciaal initiatief en vestigde even de blik op het grote tekort op de Europese energiebalans. Deze week komt voor het eerst het grote parlement der drie Europese ge- meenschappen in Straatsburg bijeen. Bij die gelegenheid zal men meer ho ren over de noodzaak en de plannen tot een effectieve samenwerking ook op het gebied der nucleaire industrie, ,,die niet door ieder land in een eigen bloempotje tot bloei kan worden ge bracht." Mr. Sassen is door de voorzitter der K.V.P. mr. H. W. van Doorn hartelijk bedankt voor zijn werkzaamheden in en voor de partij. De voile zaai voegde zich daarbij met een krachtig applaus. Namens de partij is hem een voor stelling van O.L. Vrouw in mozaïek overhandigd, vervaardigd door „Brabants Edel Ambacht", waarvoor de heer Sassen ontroerd dankte. In het dankwoord •'an de partij went ook mevr. Sassen betrokken, die buiten we ten van naar echtgenoot was uitgeno digd deze afscheidshulde by te wonen, jlminister van binnenlandse zaken, P.B.O. en bezitsvorming mr. A. A. M. Struycken eu de commissaris der ko ningin in de provincie Noord-Brabant dr. J- E. de Quay hebben dit deel van de Statendag bijgewoond. nartl'ddag werd een forum ge- waaifby acht katholieke gede puteerden uit verschillende provincies onder leiding van mr. H. W. de Vink ae meest uiteenlopende vragen hebben beantwoord. Vastgesteld werd o.m. dat een „behoorlijke carnavalsviering" on der een provinciaal subsidie kern val len. Dit naar aanleiding van opmerkin- §en die een socialistisch raadslid in osterhout daarover in sterk negatieve zin heeft gemaakt. Men sprak voorts over de woningbouw, waarover de heer Deerenberg behartigenswaardige op merkingen maakte (klimaatverbete ring door belastingverlaging en minder vrijelijk verdelen van grondlasten ten koste van de premiebouw, waarop G.S. controle kunnen uitoefenen). Voorts over de Limburgse perspectieven nu de Stop van Ternaaien wordt opgehe ven (G.S. van Limburg geven voorkeur aan een Maas-Rijnverbinding via Ar- cen-Ruhrort. Minister Algera moet dit met buitenlandse collega's nog bezien). De heer .los Maenen gaf een overzicht van de betekenis van streekverbe- tenngsplannen bij de ruimtelijke orde ning en drs. W. J. van den Donk zag kans in enkele trekken over provincia le subsidies enig inzicht te geven. het In het Julianakanaal onder de ge- I£??nte Born is zaterdag de 17-jarige kenPfiersknecht L. Boogerd verdron- se ón i°ngen was woonachtig te Lis- dat w°4F wLhneatarB%ëR0d0lPhe''' Een nachtwaker hoorde nacht tijdens zijn ronde in de j„E Fransstraat te Rotterdam glasgerinkel en zag even later een man haFd wel lopen. De waker ging hem achterna en wist de vluchtende enkele straten ver der te grijpen. Het was een 65-jarige los werkman die in het bezit bleek van twee fototoestellen, die hij weggenomen had uit de etalage van een fotozaak in de Jonker Fransstraat, nadat hij de win- kelruit met een steen had vernield. De man is opgesloten. De directeur van het katholiek cen traal bureau voor onderwijs en opvoe ding, mgr. mr. F. J. C. M. Op de Cór' heeft zaterdag in Den Haag ter gelegenheid van zijn 40-jarig prie- ?rfeest een receptie gehouden. To. de velen die hem kwamen ge lukwensen behoorden de pauselijke in ternuntius te Den Haag, mgr. Paolo Giobbe met zijn raadsadviseur mgr. O. de Liva, de bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. Jansen, de minister van onderwijs, mr. J. M. Cals, de staatssecretaris van onderwijs, mr. R. G. Höppener, de oud-ministers dr. L. N. Deckers en mr. J. R. H. van Schaik alsmede talrijke afgevaardig den van het ministerie van onderwijs, besturen van atholieke onderwijs organisaties en van gemeentebesturen. k waren aanwezig de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. Kolfschoten ei de burgemeester van Wassenaar, mr. S. F. baron van Wijnbergen. Namens de bisschop van Roermond kwamen vi caris-generaal drs. P. J. van Odijk en secretaris mr. W. P. Belhoofen geluk wensen aanbieden. Hc personeel van het centraal bu reau had zijn directeur in de morgen- Ure. op bijzonder verrassende wijze Sehuldigd en hem tevens een geschenk °nde couvert overhandigd. Zondagmorgen heeft mgr. Jp de Coul ju de kerk van O.L. Vrouw van Goede waad de H. Mis opgedragen, daarbij geassisteerd door de deken van Den Haag. mgr. W. A. Bokeloh als pres byter assistens, en door de paters Je zuïeten van het Canisianum te Maas- Wicht dr. W. Bless en D. H. Jacobs. feestpredikatie.0' Alphe" Weld, Aan de problemen van de randstad Holland werd uitvoerig aandacht ge schonken, waarbij vooral Haagse werk groepen zich in de discussie mengden en op spoed aandrongen met de beslis sing over de uitbreiding van de stad Den Haag (mr. Deerenberg: „G.S. krngen nu een rechtsprekende functie omdat het over andermans grond gaat. Maar er komt een oplossing.") In dit verband werden ook de moge lijkheden van industriespreiding tot aan de Westerschelde aangegeven door mr. dr. A. J. J. Mes. Drs. W. F. P. Bos houwers vormde de Gelderse, de heer G. A. R. von Pikarts de Overijsselse stem in het kapittel. De heer P. H. Cop- pes besprak de vraagstukken der ont wikkelingsgebieden. Mr. H. W. van Doorn besloot de bij eenkomst met een rede van algemeen politieke strekking. Hij ging daarbij in op een onlangs ontstane discussie over de middelen om de politieke materie zo te behandelen, dat er iets van door dringt tot het hart van de burger ..Vroe ger ging het erom belangstelling te wekken voor -materiële zaken. Maar ook thans moet de massa uit haar be rusting en apathie worden gewekt. Het gaat nu om belangstelling voor maat schappelijke volwaardigheid". (Een overzicht van deze rede geven wij el ders weer). Zaterdag is de atoom-onderzeeboot „Skate" van de Amerikaanse marine voor een niet-ojficiecl bezoek aangekomen in de Parkhaven te Rotterdam. Men ziet het schip hier bij het afmeren. Zaterdag jl. bracht de Bisschop-Coad jutor van 's Hertogenbosch zijn eerste officiële bezoek aan het in zijn diocees gelegen Vormingscentrum voor militai ren „Waalheuvel" te Ubbergen. Hier waren 80 officieren van lucht- en land macht drie dagen bijeen geweest ter bezinning op hun persoonlijke verant woordelijkheid. Tijdens de H. Mis, welke op de slui tingsdag werd opgedragen, zei de Bisschop o.m.: Het Godsvolk vertegen woordigt Christus in de wereld. Op de ze b is moet het uitgesloten zijn, dat er een tegenstelling zou groeien tussen priester en leek. El zijn terreinen, waarop Bisschop en priester de leek voorgaan en leiden er. er zijn terreinen, waarop Bisschop en priester de leek volgen en toeschouwer zijn. De tijd is voorbij, dat de leek'alleen maar als een hulp voor de priester beschouwd werd. De leek heeft b.v. een onvervangbare plaats op het gebied van huwelijk en maatschappelijk leven. De gemeen schapsgedachte en de persoonlijke bele ving hiervan treden meer en meer in de belangstelling. Er zijn uitingen, die op het eerste gehoor gevaarlijk aan doen, maar toch voor de toekomst van grote betekenis kunnen zjjn. De metho de van het gesprek speelt in deze za ken een voorname rol. Good zjj dank, dat er een Waalheuvel kan bestaan, waar dit gesprek kan plaatsvinden. Na het ontbijt nodigde de Bisschop de officieren uit hem openhartig te zeg gen, hoe zij dachten over de huidige verhouding tussen priester en leek. Al le deelnemers begroetten deze vorm van contact als een welkome gelegen- (Van onze parlementaire redacteur) In een felle aanval heeft de voorzit- jer van de K.V.P. mr. H. W. van de VL de ..Statendag" in Utrecht KoeioH» ezmssacties van liberalen en stelde vooraj11^- Sf,h°f gnomen. Hij od de ka the! rode propaganda, die kLk en ek.en lf» gericht, aan de Ltabu» vZ?eueen Pamflet dat in leuze: „Wilt gif kathlltok "stemme! en een voorlichting, die een partij onwaardig is", zo lrwniif? 5Ï de heer van Doorn dit geschrijf66 n! P.v.d.A. ontwikkelt zich steeds meer Si „de partij met de vele gezichten" stelde hij vast. In de verschillende 'nro vincies zullen vermoedelijk ook atheïs ten en humanisten op die manier bii haar terecht kunnen. Het ontbreekt er nog maar aan, dat in Amsterdam een socialistisch verkiezingsmanifest ver schijnt: „Wilt gij communistisch stem men en progressief, stem dan nummer x van lijst 1". Mr van Doorn wees op de valse doorbraak-propaganda, waarop het maandblad van de „Katholieke Werk gemeenschap" dier party jarenlang als een hoogmoedige taai-taai zijn lezers blijft tractoren. „Wij moeten de wereld opnieuw bewoonbaar maken, luisterend naar en lerend van elkaar", aldus de steeds herhaalde nonsens van Ruygers, aldus de heer van Doorn. Hoe socialis ten en niet-socialisten elkaar lerend en luisterend zouden verstaan wordt nooit duidelijk gemaakt. Alleen wordt steeds herhaald dat dit slechts mogelijk zou zijn in een doorbraakpartij. Tussen le den van de verschillende partijen is er in deze mentaliteit geen vruchtbare ontmoeting meer mogelijk. Mr. van Doorn had een geel pamflet „het valt mee dat het niet in wit-gele kleu ren is gedrukt" dat nog verspreid zal worden, in zijn bezit. Daarin wordt gezegd dat het praktische beleid van de K.V.P. gericht blijft op „bestendigen en doortrekken van het isolement". De K.V.P. houdt daarentegen het Mandement tot richtsnoer. Een stre ven naar isolement is haar geheel vreemd. Wei zoekt zij volgens het vermaan van onze bisschoppen, kracht door eenheid. „Hoe hechter deze eenheid, des te meer mogen en kunnen wij open staan voor samen werking", aldus de voorzitter der K.V.P. Over het verwijt van „onderlinge poli tieke verdeeldheid in de K.V.P zei mr. van Doom, dat het hem gedurfd voorkwam, vooral nu de verdeeldheid der socialisten zo duidelijk aan de dag treedt. „Tk denk dat niet alleen men sen als De Wolf en de zeeofficier Schouwenaar, maar ook mannen als In 't Veld en de Kadt, als Roemers en Vermeer, ils Schurer en de staatssecre taris van Oorlog mr. Kranenburg, als Scheps en Vos als Mansholt en Drees, wanneer zij in deze dagen nog eens aan deze verdeeldheid herinnerd worden, hun best zullen doen een straatje om te gaan. Hi) sprak ook over de „loze lokvo gels", die de socialisten loslaten als zij „het innig verband tussen levensover tuiging en politiek inzicht" erkennen en over de „besmette tegenstelling conservatief-progressief", die zjj in hun verkiezingspropaganda regelmatig laten opduiken. Aan het adres van de liberalen, voor wie mr. van Doom het een „aantrekke lijke vrijetijdsbesteding" noemde steeds «oor te borduren op het thema dat de met-socialistische regeringspartijen bij Mer «onaanvaardbaar" de rug krommen onder de rode knoet van Drees en zijn ™aaaen, zei de partijvoorzitter, dat zij besef zouden hebben voor de nrWriLi el duister die iedere kabi netecrisis in deze dagen moet beteke nen, als zy zelf in de regering zaten. heer °ud °ok eens een Hot i-onder ziJn leden, dan zou ISihwïLo vurig verlangen naar een kabinetscrisis in zijn eigen kring weinig bp val zou vinden. De overgrote meerderheid van ons volk is weinig be lust op een kabinetscrisis, die geen op- heldering kan bieden voor het vraag stuk van de vastgewerkte politieke ver houdingen, zo stelde hij vast De leiding van de K.V.P., aldus mr. van Doom, deelt het inzicht van de Tweede Kamer-fractie: slechts in uiter ste noodzaak moeten onze mensen uit het kabinet lopen. Zolang zy met hun christelijke meerderheid in dit kabinet een koers kunnen afdwingen, „die in het socialistisch kamp nogal wat meer ontstemming verwekt dan in het chris- teiyke", zou het dom zjjn er het bijltje by neer te leggen. De vraag of Oud het plezierig vindt of niet, kan geen maat staf zjjn. heid aan de Bisschop te zeggen, hoe zy zich bezorgd maakten over de vaak grote afstand, welke er blijkt te zijn op hisbezoek, op de preekstoel, in de Biecht. Met name vroeg men zich af of de seminaries niet te gesloten zyn, zodat de jonge priesters misschien wel theo retisch op de hoogte zijn van hetgeen in de moderne mens leeft, maar zelf te weinig zijn gegroeic naar volwassen menselijkheid. De Bisschop deelde mee, dat hij by na alle dekenaten van zyn bisdom had be zocht en er gespreksbijeenkomsten had gehouden met zyn priesters. Het trof hem, dat hy dezelfde moeilijkheden en problemen, die aan de orde waren ge komen by de priesters ook nu aanwe zig vond by de leken. Er is een ontwik- ilng onze seminaries aan de gang, aldus Mgr. Bekkers. Maar deze moet inderdaad nog voortgezet worden, on danks de vele moeilijkheden, die er lig gen. „Wanneer we in het dageiyks le ven van de Kerk niet meer de gehoor zaamheid en de eerbied als hoofddeug den zien, maar de liefde zullen we met Gods genade en ir onderling overleg en begrip de juiste weg vinden. Ik zeg altijd weer aan onze priester leer te luisteren naar de leken en tot u zeg ik durf steeds openhartig te zyn voor de priesters". De Bisschop zegde gaarne toe de cur sus voor officiersechtparen, welke van 21-24 mei a.s. gehouden zal worden, eveneens te zullen sluiten met een H. Mis en een openhartig gesprek zoals dit tot allegrootste voldoening nu had plaats gevonden. Op de Smeerlingerweg te Onstwedde is zondagmiddag de 19-jarige onge huwde electriciën G. de Groot toen hij met zijn motor met grote vaart een flauwe bocht nam, tegen een boom gereden. Hy overleed ter plaatse. In he ziekenhuis Coolsingel te Rot terdam is zondagmiddag de 80-ja- rige mevrouw J. Voorhoeve-Naumann uit Rotterdam overleden. Zy was vrij dag" vond op de Mauritsweg aangere den door een tram en moest toen met ernstige hoofdwonden in genoemd zie kenhuis worden opgenomen. De 48-jarige heer J. Grootenhuis te Raalte, meteropnemer by het gasbe drijf ter plaatse, werd zaterdag toen hij by het buurtdorp Heeten op straat liep door e.-n passerende auto gegre pen en daarbij zo zwaar gewond, dat hij in de loop van de dag overleed. De pianist Charlie Kunz, die wereld bekend werd door de ritmische manier waarop hy lichte muziek speelde, is zon dagochtend op 61-jarige leeftijd in zyn woning te Middleton-on-Sea overleden. Kunz is Amerikaan van geboorte. Hy kwam in 1922 voor het eerst naar Enge land, waar het hem zo goed beviel dat hy bleef. De laatste tijd kon hy als gevolg van verstijving van de handgewrichten slechts gedurende korte perioden spelen en moest zyn muziek opgenomen wor den. Hij heeft verscheidene operaties ondergaan om van dit euvel af te komen. De Internationale federatie van de periodieke pers heeft de aandacht van de directeur-generaal van de Unesco, de organisatie van de Verenigde Na ties voor onderwijs, wetenschap en cul tuur, gevestigd ,,op feiten, die haar vol ledig in strijd schijnen met een' alge mene politiek van vrije gedachtenwis- seling die de Unesco op haar program heeft staan aldus heet het volgens A. F.P. in een door de federatie gepubli ceerd communiqué. De federatie zegt, dat op 1 december 1957 de Indonesische regering besloten heeft de uitgave en de verspreiding van kranten, tijdschrif ten en andere publikaties in de Neder landse taal, met inbegrip van die uit Nederland, te verbieden. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft op zijn verzoek eervol ontslag gegeven uit de bediening aan de zeereerw. heer A. J. M. van der Burg, die pastoor was te Honselersdijk (O. L. Vrouw van goede raad). Tot pastoor aldaar is benoemd de zeereerw. heer J. Lansbergen, die tot dusver met ziekteverlof was. (Van onze luchtvaartredacteur) Er blijken enkele misverstanden te bestaan over de omstreden verklaring, die de K.L.M.-gezagvoerders De Laat en Metz vorige week donderdagnacht tegenover journalisten hebben afgelegd en die aanleiding is geweest voor hun onmiddellijk ontslag en de thans uitge broken staking. Op een persconferentie, die de beide piloten samen met een ander bestuurslid van de Vereniging van K.L.M.-vliegers gisteravond in Den Haag hebben belegd, heeft de heer Metz een deel van de scherpe verkla ringen min of meer verzacht, de nadruk gelegd op het verband waarin de an dere verklaringen zijn gebezigd, welk verband in de betrokken persberichten niet ol onvoldoende tot uiting zou zyn gekomen. Het heeft zeker niet in de bedoeling gelegen de minister var sociale zaken een ultimatum te stellen. Zoals gemeld heeft een van de vliegers verklaard, dat de vereniging niet langer dan een week zou wachten op het nog steeds uit te brengen ministerieel advies inza ke het salarisgeschil. De heer Metz ver klaarde gisteravond, dat indien uit de uitlatingen de conclusie kon worden ge trokken dat men de minister een ulti matum stelde, het bestuur van de ver eniging zich „kenneiyk op ongelukkige wijze" heeft uitgelaten. Men zal zich herinneren, dat de minister de volgende dag in een officieel commentaar heeft laten weten, niet gediend te zyn van een ultimatum. De heer Metz zette verder uiteen, dat de opmerking over de vliegveilig heid, die door de huidige situatie zeer nadelig zou worden beïnvloed, slechts sloeg op het gebrek aan vertrouwen, dat de laatste tijd tussen het vliegers korps en de directie bestaat. Een der gelijk wantrouwen is schadelijk voor de vliegveiligheid, zo betoogde hy. Een luchtvaartbedrijf moet een har monieus geheel vormen, willen de zaken goed kunnen lopen. De vrees De president-directeur van de K.L.M., de heer I. AAler tijdens zijn in Den Haag gehouden persconferentie. Op verzoek van de Indonesische pos teryen hadden de Nederlandse posterijen sedertdien de verzending van de Neder landse bladen naar Indonesië geweigerd. Vastgesteld wordt, dat hoewel de pre sident van de federatie, de Belg. M. J. Ricquier, en zekere leden van de be stuursraad van de federatie stappen hebben gedaan by de diplomatieke ver tegenwoordigers van Indonesië, de toe stand sinds 1 december niet gewyzigd is. De Internationale federatie van de periodieke pers, aldus het communiqué, neemt stelling tegen 'n dergelijke maat regel, „die uniek is in het internatio nale verkeer" en eist dat aan „deze I discriminatie" onmiddellijk een eind i gemaakt wordt. (Vervolg van pag. 1) De heer Aler heeft gisteravond op zyn persconferentie verklaard, enke le uren tevoren, na overleg het ulti matum van de vliegers van de hand te hebben gewezen. In het desbetref fend schrijven van de directie aan de piloten verklaart de heer Ader van mening te zijn, dat het ontslag van de beide gezagvoerders wel degelijk rechtvaardig is en dat de redenen voor het.ontslag volkomen steekhou dend zyn. Daarom kon, naar de me ning van de directie, niet aan de eis van de vliegers worden voldaan, zo verklaarde de heer Aler. De K.L.M.-directie is voorts van me ning, dat de staking onrechtmatig is. De heer Aler heeft in zyn brief nog maals een beroep gedaan op het be stuur van de vliegersvereniging de ge beurtenissen, in het licht van dit stand punt van de directie, aan een oordeel te onderwerpen en betoogd, dat een sta king onnodig schade berokkent aan de maatschappij en al haar medewerkers. De uitlatingen van de gezagvoerders de Laat tegenover de pers, die de oor zaak zfjn van het huidige conflict, „be vatten insinuaties en onjuistheden, wa ren van beledigende aard en van zo danige strekking, dat zij schadelijk zyn voor het bedrijf", zo betoogde de heer Aler op zijn persconferentie. De uitlatingen bevatten vier elemen ten, aldus de president-directeur. Op de eerste plaats is verklaard, dat de hui dige situatie bijzonder nadelig voor de vliegveiligheid zou zijn. „Wanneer een dergelijke uitlating door een gezagvoer der van een luchtvaartmaatschappij publiekelijk wordt gedaan, zal het pu bliek deze verklaring beschouwen als te konqe) van bij uitstek deskundige zijde. Wanneer deze uitlating onjuist en tendentieus is, is deze des te meer schadelijk voor de K.L.M.zo verklaar de de heer Aler. De bewering dat de K.L.M. haar aan deelhouders heeft misleid, noemde de heer Aler „ronduit lasterlijk. Deze onverwachte en op niets gebaseerde mededeling kan zowel de K.L.M. als de aandeelhouders schade berokkenen". De beide laatste elementen vatte de heer Aler als volgt samen. „De vlie gers hebben verklaard met de moge lijkheid rekening te houden, dat de di rectie van de K.L.M. discriminerende beslissingen ten aanzien van bepaalde vliegers zou nemen op grond van rap porten van de Medische Dienst van de K.L.M., die op zichzelf ook niet onbe vooroordeeld door deze dienst zouden zy'n opgemaakt. Voorts is gezegd, dat de directie by het beoordelen van de prestaties van de vliegers de gebruike lijke rapporten van oudere piloten en zogenaamde „check-pilots" misbruikt. Wij achten deze laatstgenoemde uitla tingen zeer beledigend", zo verklaarde de heer Aler. De president-directeur van de K.L.M. betoogde, dat de redenen van het ont slag van drie vliegers waar de laatste twee verklaringen van de gezagvoerders de Laat en Metz op slaan van zuiver vliegtechnische aard zijn. Op de meri tes van deze ontslagen waarbij de directie slechts de veiligheid van de betrokkenen en van de maatschappij op het oog had zeide hij verder niet te kunnen ingaan. De heer Aler vestigde er evenwel de aandacht op dat gevallen van deze aard ieder jaar voor komen. Ingaande op de verklaring van de K.L.M.-vliegers, dat het ontslag van de gezagvoerders de Laat en Metz omdat zij deze uitlatingen hebben gebezigd, onrechtvaardig is en neerkomt op eeri aantasting van het recht om hun opi nie tot uitdrukking te brengen by mon de van hun leiders, verklaarde de heer Aler: „Wij willen hun het recht hun opi nie tot uitdrukking te brengen geens zins ontzeggen, ft ben te allen tijde gaarne bereid geweest en ben dat nog om hun woordvoerders te ont vangen. Ik kan echter niet toestaan dat een employé van het bedrijf, tot welke categorie van grond- of viiegper- soneel hij ook behoort, in het open baar onjuiste en voor het bedrijf schar delyke uitlatingen doet, nog afgezien van het feit, dat in dit geval in het openbaar geuite bezwaren niet eerst ter kennis van de directie zyn ge bracht. Het feit, dat de betrokkenen als woordvoerder voor hun organisatie zou den optreden, doet hieraan niets af. Deze kwaliteit ontslaat hen niet van hun plichten als verantwoordelijk per soneelslid en verschaft hun niet on schendbaarheid om hun bedrijf te be nadelen". aldus de heer Aler. „Wy waren ons bij het nemen van de beslissing volledig bewust van de repercussies, waartoe dit ontslag zou kunnen leiden", zo zeide de heer Aler verder o.m. „De actie van de vliegers heeft in de afgelopen tijd gaandeweg onwaardiger vormen aangenomen, waarbij de directie steeds een ruime mate van lankmoedigheid heeft ge toond. De grens van de toelaatbaar- 1 dat de directie en de medische dienst van de KLM discriminerende beslis singen nemen, die tot ongemotiveerde ontslagen zouden kunnen leiden, is eveneens door het onderlinge wan trouwen ingegeven, zo verklaarde de heer Metz. De verklaring dat de K.L.M. haar aandeelhouders heeft misleid slaat op een prospectus, uitgegeven bij de aan delenemissie en verder nergens op, al dus de heer Metz. In deze prospectus werd beweerd, dat er op dat moment een akkoord zou zjjn bereikt tussen de directie en de vliegers over de salaris kwestie. „Toen was er geen akkoord en dat is er nu nog niet", aldus de woordvoerder van de vliegers. De verklaringen over de wijze waar op het ontslag is verleend, die gister avond eerst op de persconferentie van de K.L.M.-directie en later op de ont moeting van de pers met de vliegers zyn afgelegd, spreken elkaar tegen. De heer Aler verklaarde, dat de beide vliegers in het onderhoud dat hy met hen heeft gehad, „niet hebben ontkend dat de omstreden persberichten inder daad op door hen gedane mededelingen berusten. Zij hebben de essentie van de ze mededelingen niet willen terugnemen en ervan blijk gegeven het openbaar ma ken daarvan nog steedr juist te ach ten," aldus de K.L.M.-directeur. De heer De Laat heeft evenwel vol gens zijn zeggen tijdens het onderhoud met de heer Aler slechts toegegeven, dat in gesprekken met journalisten „de ze onderwerpen wel ter sprake waren gekomen." Hij had de kranten maar vluchtig kunnen lezer en wist dus niet precies wat er in beweerd werd. De Engelsman Metz is zeer pertinent in zjjn ontkenning. Toen de heer Aler hem ter verantwoording riep, heeft hy vol gens zijn lezing betoogd, dat hy in de voorafgaande dagen in 96 uur slechts 12 uur slaap had gehad, dat hij een zeer drukke dag had gehad en dat het inmiddels al weer laat in de avond was. Hij stelde voor de kwestie na een goede nachtrust te bespreken en dan in ge zelschap var. een tolk, omdat hy onmo gelijk de inhoud vai de krantenknip sels, die de heer Aler hem liet zien, volledig kon begrijpen. „Wel, dat doet niet terzake," zo zou de K.L.M.-direc teur hem hebben toegevoegd, „Je bent in ieder geval ontslagen." Aldus de le zing van de heer Metz. De gezagvoerders De Laat en Metz hebben voorts meegedeeld, dat hun zaak spoedig voor het kantongerecht aanhangig zal worden gemaakt. Tijdens hun persconferentie gaven de bestuursleden van de vliegersorganisa tie te kennen, eveneens nog steeds be reid te zyn tot overleg met de K.L.M.- directie. Op de vraag wie in dat geval de woordvoerder van de piloten zal zijn, antwoordde de heer Metz vastbesloten: „Ik." Ongeveer 8.000 mijnwerkers in zeven Spaanse mijnen, alle gelegen in de noor- delyke kustprovincie Asturië, staken. United Press meldt dat uitbreiding van net conflict naar andere mijnen wordt gevreesd. De Spaanse regering heeft de burger rechten voor de tijd van vier maanden beperkt: het recht op vrije beweging en vrydom van huiszoeking, alsmede vrij dom van arrestatie zonder een daartoe uitgevaardigd bevel, zijn voor de tijd van vier maanden opgeheven. De nood toestand is uitgebreid tot alle Spaanse provincies waar mijnen werken in feite acht provincies. De oorzaak van de arbeidsonrust zou den „socialistische agitatoren" zyn, die zich tijdens vakbondsverkiezingen van sleutelposities hebben verzekerd en thans verkorting van de werktijd zon der loonsverlaging hebben geëist. Een gepensioneerde Amerikaanse lui- tenant-ter-zee heeft onthuld, dat het slagschip „Iowa", waarmee wijlen pre sident Roosevelt in 1943 naar het mid den-oosten reisde voor zijn conferentie te Teheran met Churchill en Stalin, bij die gelegenheid bijna was geraakt door een per ongeluk gelanceerde torpedo van een escortevaartuig, aldus meldt Reuter. Dit schip, de torpedobootjager „William D. Porter", moest direct naar Nassau, op de Bahama-eilanden terug keren en de gehele bemanning werd on der arrest gesteld. Later werd het vaar tuig door Japanse zelfmoordpilöten in de Stille Oceaan tot zinken gebracht. Volgens de luitenant-ter-zee B. D. Se ward Lewis gebeurde het voorval bij een oefening, waarbij zijn torpedo's op de „Iowa" werden afgevuurd. Tot de grote ontsteltenis van de opvarenden van de torpedobootjager schoot inder daad een geladen torpedo op het slag schip af. Aan boord hiervan bevonden zich behalve de president nog talrijke andere belangrijke personen, zoals de stafchef van de marine, admiraal King. Op het laatste ogenblik wist de „Iowa" nog van koers te'veranderen, waardoor de torpedo achter het slagschip ontplof te. Zeven vliegtuigen met elk 70 gendar mes aan boord zijn gisteravond in Pa rijs aangekomen. Het zijn politiemannen die speciaal zyn opgeleid in het onder drukken van relletjes, aldus heeft Reu ter van de zyde van het Franse mini sterie van binnenlandse zaken verno men. Zy moeten de Paryse politie, be last met de bestrijding van opstootjes, versterken in geval het deze week tot politieke betogingen van extremistische zjjde mocht komen. Er worden nog meer versterkingen verwacht. Het Hongaarse communistische pers bureau M.T.I. meldt volgens A.F.P. dat de Russen zaterdag begonnen zijn -et het terugtrekken van militairen uit Hongarije. De O. perste Sovjet heeft kortgeleden besloten de in Hongarije gelegerde Rus sische troepen gedeeltelijk terug te trekken. Het zou hier gaan om 17.000 man. Volgens M.T.I. zijn de Russen begon nen met het terugtrekken van hun troe- heid vair hun actie tegen de maatschap- pen uit Veszprem en Györ. Gisteren py is door de laatste uitlatingen echter 1 zouden de in Szombatl verre overschreden". troepen geëvacueerd zijn,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3