oude in de Weer een van de fraaie pakhuizen hoofdstad verbrand Stille Omgang met 26.000 deelnemers \Jkcto m 1 Atoomonderzeeboot ..SKATE'' in Rotterdamse Parkhaven J Rallye Bagdad Onder de blauwe vaan van Lotharingen fTé Film over de vlucht uit Hongarije Brandweerlieden bedwelmd door rook en geivond door chemicaliën Achtste HISWA groot succes ZWAKKE PLEK IN DIJK BIJ BRESKENS Dr. N. Waterman 75 jaar Het publiek mag niet aan boord Passagiersstroom naar de andere maatschappijen SOEK ARNOrebellenleiders zijn ..opportunisten Indonesië weigert zich aan te sluiten bij blokken 53.000 bezoekerseen nieuw record Heel wat,beter weer in tweede nacht Telegram aan de minister 1 Afscheid van Neder lands Kankerinstituut Prins ALBERT wordt „marquis de Baux" naar Bernard Verhoeven voorzitter A.K.K.V. MAANDAG 17 MAART 1958 PAGINA Examens door AGATHA CHRISTIE G. N. Olsthoorn gehuldigd Prins Bernhard naar Canada Zaterdagmiddag brak een felle brand uit in een pakhuis aan de Realengracht in Amsterdam. De rookontwikkeling was soms zo erg dat er regelmatig brandweer lieden, die het gebouw met gasmaskers moesten betreden, half bewusteloos bij de ramen moesten „bij" komenDe inhoud van het pakhuis was soda, zeep en bleekpoeder. „Een reuze-fik, allenig rook", vertel den de straatjongens op het historische Realeneiland te Amsterdam elkaar za terdagmiddag toen eer eens een van de fraaie, oude pakhuizen van de hooidstad in brand stond. Die rook was wat spijtig voor de vele toeschouwers, want ze konden van de brand, die in het inwendige woedde, niets zien. En hij hinderde de brandweerlieden danig, die nochtans het meeste te lijden had- de - van de chemicaliën, welke in het pakhuis waren opgeslagen en die hun gezichten en hun kleding aantastten. Verscheidenen moesten door de Ge neeskundige Dienst worden geholpen en een is in een ziekenhuis opgenomen. De brand brak omstreeks kwart over een uit in het pakhuis „Potaschvat" in een groep van vier zeventiende eeuw- se pakhuizen aan de Realengracht. Er waren talrijke chemicaliën vooral soda en zeep opgeslagen voor de N.V. .Chemphar", een zustermaat schappij van de Persil. De brandweer gaf direct het sein „grote brand" en rukte met niet minder dan 14 wagens, waaronder zes motorspuiten en drie lad derwagens, alsmede met de drijvende spuit ,,Jan van der Heyde" die ech ter geen dienst heeft gedaan naar de Realengracht, waar zij de brand ge makkelijk kon bereiken omdat het pak huis door drie straten wordt omgeven en heel wat ramen telt. Die waren eer: ook in een min mum van tijd met spuitende brandweerlieden, bezet, voor zien van rookmaskers tegen de zware dampen, welke uit de ramen opstegen. Doordat de brandweer er zo gauw bij was en met vee materiaal, kon het historische gebouw, dat uit omstreeks 1750 dateert, behouden blijven. Zelfs de auren hebben geen gevaar gelopen. Het vuur woedde vooral in het midden van de tweede etage en daar is dan ook In het inwendige van het pakhuis alles verbrand. Buiter was van de brand niet veel meer te zien dan brandwachts, die zo nu en dan even buiten frisse lucht kwamen happen en grote rookwol ken In totaal zijn 60 brandweerlieden in de weer geweest, van wie er vier door rook bedwelmd geraakten en door AMSTERDAM, 15 maart (G.U.) Doctoraal Frans mevr. T. van Wese- maei-van Staalen (Amsterdam!. AMSTERDAM, 15 maart (V.U.) Kand. geneeskunde: J. van Mazijk (Am sterdam!. Doctoraal economie: J. Beu kers (Hilversum!. Kand.. theologie: P. D. Goei (Bussuml, G. Assies (Finster- wolde Gr.!. L. C. Rietveld (Den Haag!, P. Huisman (Utrecht!. Doctoraal theo logie: Han Bing Kong (Amsterdam!. AMSTERDAM 14 maart (GUI Doc toraal psychologie mej. E. C. Rodbard, mevr. F. Nijkerk-Olofson en S. C. Sohl- berg (Amsterdam!. Doctoraal economie O. C. de Boer (Amsterdam! en P. A. v. d. Paverd (Haarlem!. Belasmgcon- suientexamen mr. O. Leyendekkers (Amsterdam!. LEIDEN, 14 maart. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proeischrift „The relationship be tween „entamoeba invadens" Rodhain and its hosts": A. B. Stam, geboren Den Haag, wonende Leiden. NU EGEN 15 maart. Kand. En gels: V»A. J. Godschalx (Empell en mej. M G. h. F. Morsink (Roermond!. Doctoraal Engels: E. M. R. Curfs, cum laude (Houthem). TILBURG. Kand. economie: W. Ebben, Roosendaal; C. v. d. Werf, Steen wijk, E. van Eupen, Eindhoven. Nijmegen, 17 mrt. Frans: L. J. A. Vk .ii: i Vlissingen) en J. M. F. G. Simons (Roermond), doet. Frans: H. L. Grubben (Maasbree). Leiden, 1, mrt Semi-artsexamen: B. Buis te Hengelo (O.), J. H. Nieuwenhuijs te Dordi bht. F. R. van Paasschen Den Haag en Tan Tek Tjie te Leiden. Artsexa men: F. W. M. Groot te Den Haag, H. Jan-, er. te Heemstede, S. Sard (USA1 en A. H. Waterman te Delft. Doet. psycholo gie: mevr. Sie-Ew Jong Tjhoen Moy te Oe st-eeft, doet. kiass. taal- en ietterk.: mej. A. E. Zderven: te Den Haag, doet. Nee!, recht: E. B. Holleman ffe Den Haag en rt. H. van Dijk te Leiden, kand. paeda- gogiek: W. H. Weekenborg te Amsterdam. de G.G.D. behandeld moesten worden, terwijl anderen blaren op hun gezicht kregen door de inwerking van soda- dampen op hun huid. Een brandwacht, die al weer naar zijn kazerne was te ruggekeerd, is later toch ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Het smel tende zeeppoeder in het brandende pak huis veroorzaakte grote zeepbellen, die met het bluswater naar buiten kwamen. De soda heeft ook de kleren van de brandweerlieden aangetast, soms tot zelfs op hun ondergoed. De brandweer is de gehele middag be zig geweest met nablussing. Verzeke ring de'.it de schade. Het pakhuis staat op de Monumentenlijst, maar zijn uit wendige schade is gering. Met een totaal van 53.000 bezoekers (vorige tentoonstelling in 1956 42.000) en ongekend goede zaken heeft de acht ste Hiswa-watersporttentoonstelling de stoutste verwachtingen overtroffen, zo werd van de zijde der organisatoren meegedeeld Vele exposanten vooral die van motoren zijn van mening, dat zich thans een geheel nieuwe cate gorie watersportbeoefenaren aandient en dat de van vele zijden gegeven raad de recreatie meer op het water te zoe ken, in brede kring wordt opgevolgd. Verschillende soorten boten werden zo wel in het binnenland als naar het buitenland verkocht. Tal van grote kruisers vonden een weg naar Enge land, Amerika en Griekenland. Een exposant verkocht zijn gehele serie ge- exposeerde motorboten twaalf maal aan een importeur uit de Verenigde Staten. Directieleden van grote buitenlandse scheepvaartmaatschappijen kwamen naar Amsterdam om de plastic reddingboot van een Amsterdamse scheepswerf te bekijken. De negende Hiswa-watersporttentoon- stelling wordt in 1960 gehouden. Tijdens de tweede nacht van de Stille Omgang heeft het aantal deelnemers bijna 26.000 bedragen, d.i. ongeveer 5.000 meer dan vorige week. Ondanks de lichte vorst waren de weersomstandigheden heel wat beter dan vorige week zondag: het aantal deelnemers dat op een of andere wijze gehulpen moest worden dQor de r.-k. E.H.B.O. bedroeg weliswaar 83, geluk kig allemaal lichte gevallen, maar het betrof hier merendeel degenen, die te voet waren gekomen: groepen uit Haar lem, de Zaanstreek, Heemskerk, Pur- merend, Noordwijk en Obdam de laat ste met zelfs 40 man. De r.-k. rijwielbond kwam met drie groepen in totaal 2500 man en voorts reden er 17 extra treinen en 250 autobussen. Grote groepen kwamen uit Limburg, Utrecht, Salland, Tilburg, Nijmegen en Haarlem. De r.-k. Schip- pershond vormde een aparte groep, evenals de Delftse studenten en de arbeiders van de Ned. Dok- en Scheeps bouw Mij te Amsterdam. De politie had zelfs 't Spui gedurende de gehele nacht voor alle rjjverkeer gesloten. Andere jaren stuitte dit steeds op technische moeilijkheden, maar de samenwerking met de politie is zo groot, dat ook deze moeilijkheden volkomen werden opge lost. Alles*is dan ook vlot verlopen. De K.R.O. neeft de plechtigheid in „De Duif" uitgezonden. Het Gezelschap van de Stille Omgang heeft een dezer dagen van Z.H. de Paus een telegram ontvan gen in antwoord op een felicitatie ter gelegenheid van 's Pausen Verjaardag. De Paus bedankt in dit telegram alle Nederlandse families, die op een of an dere wijze betrokken zijn bij de Stille Omgang. De waterkering „oud en jong Bres- kens", te Breskens, heeft zondag tijdens een spoed eisende vergadering besloten een telegram te zenden aan de minister van verkeer en waterstaat teneinde de grote bezorgdheid van het waterschap tot uitdrukking te brengen ten aanzien van de nog steeds niet uitgevoerde ver betering in de plaatselijke zeewering.' Dit deel strekt zich uit van de Westha- vendam tot aan de nieuwe Veerhaven en heeft een lengte van twee en een halve kilometer. Reeds in 1954 werd dit punt aange merkt als zwakke plaats, doch de plannen ter verbetering, die rijkswa terstaat ontwierp, zijn tot dusver nog niet uitgevoerd. Met klem dringt het waterschap er bij de minister op aan vóór het aanbreken var het stormsei zoen deze zwakke plaats te verbeteren, daar men anders geen enkele verant woording zal kunnen aanvaarden. 21 Hoewel de beide mannen zich als leeuwen verdedigen, wordt het een hopeloos gevecht voor hen, en Victor ziet, hoe Robert het steeds moei lijker krijgt. Tot zijn schrik merkt hij bovendien, dat zijn vriend gewond is. Hij kijkt snel om en dan ziet hij plotseling een kleine kans op redding. Vlak boven hen ligt een zwaar rotsblok half over de rotsrand heen. „Vlug om hoog, Robert," schreeuwt hij. „En dan achter dat rotsblok,". Robert begrijpt gelukkig zijn bedoeling en strompelt naar boven. Het gelukt de beide man nen om zich achter het rotsblok te verschansen. De aanvallers blijven even achter om nieuwe kracht voor de aanval te verzamelen. Dit is de kans voor de twee mannen. Ze werpen hun wapens neer en duwen met alle kracht tegen het blok. Eerst is er geen beweging in te krijgen, maar dan ziet Victor een dode boomstam en die gebruiken ze nu als hefboom. „Een, twee," commandeert Victor, en werkelijk, nu komt er beweging in. Langzaam schuift het verder over de rand en dan, voor de aanvallers begrijpen wat er gebeurt, glijdt het over de kam heen en stort het' met donderend geweld naar beneden. De aanvallers worden er door meegesleurd of verpletterd, en een angstgeschreeuw volgt het langs de rotswand rollende projectiel. Donderdag 27 maart a.s. zal het Ne derlands Kankerinstituut officieel af scheid nemen van zijn oudste, thans nog werkzame, canceroloog, dr. N. Waterman, die vandaag 75 jaar wordt. Het bestuur van het instituut heeft dr. Waterman na zijn pensionering vijf jaar geleden in de gelegenheid gesteld zijn onderzoekingen op het gebied van de immunologie voort te zetten. Dr. Waterman zal op 27 maart in de aula van het histologisch laboratorium van de gemeente-universiteit, gevestigd in het A. v. Leeuwenhoekhuis te A'dam worden toegesproken namens het be stuur van de vereniging het Nederlands Kankerinstituut en door collegae-weten- schappelijke werkers van het instituut. Een door de kunstschilder Cor Dik ver vaardigd portret van de geneesheer wordt onthuld. Dit portret krijgt een plaats in het laboratorium-complex van het Antoni van Leeuwenhoekhuis. De drie dagen oude zoon van prins Rainier en prmses Graces, prins Albert, is gisteren officieel ingeschreven in het geboorteregister, aldus meldt U.P. Tij dens de plechtigheid verleende prins Rainier zijn zoon en troonopvolger de titel van „marquis de Baux". Baux is een stadje in Zuid-Frankrijk. De Gri- maldi's hebben daar sinds eeuwen land goederen, waaraan de titel wordt ont leend. De plechtigheid vond plaats in de troonzaal van het prinselijk paleis. Van 24 tot 30 maart wordt in de Poolse hoofdstad Warschau een Italiaans filmfestival gehouden. (Van onze Rotterdamse redactie) Als een lange grauwe sigaar ligt se dert zaterdagmiddag de Amerikaanse onderzeeboot Skate" tegen de kade van de Parkhaven gevlijd. Meer dan de buitenkant zal het publiek niet te zien krijgen, want niet alleen is het in terieur bepaald te benauwd voor mas saal bezoek, maar bovendien weert de Amerikaanse regering alle verdere in- tresse naar de inwendige geheimen van de Skate categorisch af. De reden daarvan is, dat het schip wordt voort bewogen door kernenergie, en de instal- latie welke deze energie levert, kan het zeSt uiteraard mets over de maximum jaar, kon de Amerikaanse Marine de proefvaart reeds houden, een half jaar eerder dan was verwacht. Eind december volgde de officiële in dienststelling. Het bezoek aan Rotterdam sloot een reeks niet-officiële visites af aan Euro pese havens. De vorige was de Engelse stad Portland geweest. Van de 9000 mjjlen die tot Rotterdam waren afge legd', had de Skate" ongeveer 7500 mijl onder water gevaren met een gemiddel de snelheid van 15 knopen. Dit getal licht der openbaarheid nog niet verdra gen. De pers, die al evenmin aan boord mocht, kreeg later gelegenheid om iets meer over de geheimzinnige bezoeker te weten te komen, en wel op een bij eenkomst op de onderzeebootbasis van de Koninklijke Marine aan de Waalha ven, waar de commandant van de Skate", kapitein-luitenant ter zee James F. Calvert, op de meest char mante wijze inlichtingen verstrekte of weigerde. Omtrent de bouw van de Skate" vertelde hij, dat het Amerikaanse congres in 1954 toestemming verleen de om met de constructie te begin nen, nog voordat de eerste atoom onderzeeboot, de welbekende „Nauti lus", zee had gezien. Eerst in januari 1955 werd de Nautilus te water ge laten. Dezelfde groep technici die Amerika's eerste door atoomenergie voortbewogen onderzeeboot had ge bouwd, construeerde ook de Skate, ge heel volgens dezelfde principes, maar eenvoudiger van uitvoering en daar door aanmerkelijk goedkoper. In juli 1955 werd de kiel gelegd en 27 maan den later, in oktober van het vorig In Wenen zal binnenkort een begin worden gemaakt met de verfilming van het verhaal van de Hongaarse vluchtelingen tijdens de Hongaarse revolutie in oktober 1956. In de film, die de titel „De Reis" zal dragen, zullen de Hoofdrollen wor den vertolkt door Yul Brynner (links) en Deborah Kerr, die men hier ziet met de directeur Anatole hitvak (rechts), tijdens een persconferentie in Wenen. 15 Tovernamen, toverwoordenDoch blijkbaar zon der enige fascinerende bekoring voor mrs Hamilton Clipp, die, voorzover Vic had kunnen nagaan, het grootste deel van haar leven weinig anders had ge daan dan overstappen van schepen op vliegmachines en van daar op Pullman-treinen, met zo nu en dan een tussenpoze in dure hotels. Maar voor Vic was het een wonderbaarlijke afwis seling met de eentonige sleur van: „Wilt u even op nemen, juffrouw Jones?Die brief zit vol fouten moet u overtikken, juffrouw JonesHet water kookt, kind, toe zeg, zet eens even thee!" Stel je voor! Cairo.,.. BagdadTeheran.... al de romantiek van het mysterieuze Oostenen dan Edward tot slot en besluit! Maar Vic kwam weer op aarde terug door de einde loze woordenvloed van haar werkgeefster, die zij langzamerhand als een spraakwaterval was gaan beschouwen„Wil je wel geloven, dat alles er even vuil is? Ik ben altijd uiterst kieskeurig, wan neer het mijn eten betreft. Maar je hebt geen idee, kind, hoe smerig de straten zijnen die bazaars! En hoe onhygiënisch die mensen leven! Hun toilet gelegenhedenniet te beschrijvende naam is trouwens volkomen misplaatst!" Vic luisterde plichtsgetrouw naar de zwartste schil deringen, zondèr een moment haar rooskleurige visie te verliezen. Toen de bus op Heath Row aankwam, hielp zij mrs Clipp met alles. Zij hanteerde het geld, alle passagebiljetten, de paspoortenin één woord, zij voelde zich onmisbaar. Overigens deed reizen per vliegtuig haar alleen maar denken aan een schoolreisje. Eigen initiatieven bestonden er niet. Behulpzame „leerkrachten", keu rig in uniform, loodsten je voor hun plezier overal heen. Stewardessen, coquet gekapt en gekleed, diri geerden de reizigers als een bewaarschool-klasje. Zij kwamen zonder moeite door de douane en namen plaats in de fauteuils van de grote hall op het vliegveld. Daar zaten ze naar de vertrekkende en dalende machines te kijken en, niet te vergeten, naar de reizigers. „O, kijk, wat 'n schatten van kinderen!" kirde mrs Clipp. „Maar wat 'n last daarmee op reis te moeten gaan. De moeder draagt 'n keurig gesneden tailleur ze ziet er vermoeid uitgeen wonder." „Wat is dat 'n verbazend knappe man, zie je die vast 'n Italiaan, 'n Zuid-Amerikaan. Maar kijk me daar. eens, wat 'n bespottelijk grote ruitenNa tuurlijk een zakenman," ratelde mrs Clipp. „En daardat zijn Perzen of Turkendat kun je zo uien. Ik zie helemaal geen Amerikanen. O, ja, natuurlijk, die nemen de clipper van de Pan AmericanDie drie mannen staan natuurlijk over petroleum te praten." „Ik vind het altijd zo prettig de mensen eens aan te kijken't Is todh ook niet meer dan natuurlijk, dat je je voor je medemensen interesseert! Zou je ook niet denken, dat die bontjas een drie duizend dollar heeft gekost?" Mrs Clipp zuchtte diep. Toen ze haar omgeving naar waarde had getaxeerd, werd ze ongedurig. „Waar wachten we nu eigenlijk nog op? Dat zou ik wel eens willen wetenDe machine staat klaar Ze houden zich niet aan de vertrekuren!" „Wil ik u een kopje koffie laten brengen, me vrouw?" vroeg Vic. „O, nee, dank je, kind. Ik heb al koffie gedronken vóór we weggingenen m'n maag is altijd even in de war als ik ga vliegenMaar waar zitten we nu nog op te wachten?" De vraag was nog niet over haar lippen of ze kreeg het antwoord er op. De deur van de Douane vloog namelijk open en een grote mannenfiguur stoof als 'n wervelwind naar binnen. Hoge ambtenaren van de B.O.A.C. vergezelden hem. Twee valiezen werden hem door beambten achterna gedragen. Mrs Clipp was onmiddellijk een en al belangstel ling, „Vast 'n hoge Piet," was zij van mening. „Dat vindt-ie zelf ook," dacht Vic. Inderdaad was aan deze laatkomer effectbejag niet geheel en al vreemd. Hij droeg een lange reis- jas met een capuchon op z'n rug. Een breedgerande, lichtgrijze vilthoed dekte zijn grijze, gekrulde haren, die hij tamelijk lang droeg. Een pracht van n zilver grijze snor met opgedraaide punten sierde zijn boven lip. Hij leek het meest op een mooie toneel-bandiet. Vic, die 'n hekel had aan theatrale pose, keek hem misprijzend aan. De lui van de luchtvaartmaatschappij vloeiden over van beleefdheid. „Ja, Sir Rupert. Zeker, Sir Rupert. Het toestel staat op het punt te vertrekken, Sir Rupert!" „Is 't misschien een van jullie ministers?" infor meerde mrs Clipp. „Dat lijkt me niet waarschijnlijk, gaf Vic ten antwoord. De keren, dat zij leden van het kabinet had ontmoet in haar leven, hadden zq er altijd hoogst bescheiden en ingetogen uitgezien. Alleen op een spreekgestoelte namen zij een pompeuze, docerende houding aan. Plotseling kwam er beweging in de wachtende pas sagiers. „Nu dames en heren," begon de vriendelijke bewaarschooljuffrouw, „nu opgepast als-'t-u-blieft, wij gaan vertrekken. Deze kant uit, als-'t-u-blieft! Nu zo vlug mogelijk allen instappen!" Het leek er veel op of zij kleine kleuters waren, die de oudelui nodeloos lang op zich hadden laten wachten. Als een reusachtige leeuw stond de machine tevreden te brommen op het vliegveld. Vic hielp mrs Clipp in een zetel bij het raam. Zij zat dus naast haar aan het gangpad. Toen zij de veiligheidsgordels hadden vastgemaakt, merkte Vic, dat zij vlak achter de hoge Piet zat. De deuren klap ten dicht en met bulderende motoren taxiede het grote toestel naar de startbaan. „We gaan al," juichte Vic bij zichzelf. „Ik ben toch wel 'n tikje benauwd. Stel je voorals we eens niet loskomen van de grond met dat reuzen- gevaarte. Ik snap trouwens niet hoe dat mogelijk is." Het leek een eeuw te duren. De motor brulde har der en harder, gierde hoger en hoger. Kauwgum, suikerklontjes en watjes werden naarstig rondge diend. De snelheid die de machine ontwikkelde nam nog voortdurend toe. (Wordt vervolgd) sneldheid van het schip en de comman dant was wel zo verstandig dit onder werp zorgvuldig te vermijden. Even min kwam men gegevens omtrent het brandstofverbruik te weten. „We had a good speed" zei de commandant Cal vert slechts, zonder zich aan de door dit antwoord verwekte hilariteit te sto ren, en over de diepte waarmee de Skate onder water naar Europa ge koerst was, zei hij enkel, dat deze in onderzeebootkringen niet ongebruikelijk is. Het gevaar van radio-activiteit schijnt zeer gering te zijn. Kapitein Calvert verzekerde, dat zijn beman ning, die bestaat uit 9 officieren en 86 manschappen, op de gehele tocht slechts aan de helft van de straling heeft bloot gestaan die iemand zou ondervinden bij één doorlichting. Er is in dit opzicht dus niet van enig probleem sprake, al wordt de hoeveelheid radio-activiteit die de ho- gedrukwaterreactor afgeeft, onafgebro ken gecontroleerd en de lucht steeds ververst. (Van onze luchtvaartredacteur) De president-directeur van de K.L.M, heeft gisteravond op zijn persconferen- ie in Den Haag verklaard, dat naar zijn overtuiging de andere luchtvaart maatschappij in staat zjjn de giers op te vangen, die met deKLM zou den vliegen indien ae vneRer8 niet zou den staken. Dit geldt ook voor de stroom repatrianten uit Indonesië, ai„ j nor- maal per week ongeveer duizend im„ sagiers omvat, die van Malakka af met de K.L.M. willen reizen. De heer Aler vertelde dat als gevolg van de recente ontwikkelingen in Indonesië het aan bod van passagiers op de route van het Verre Oosten de laatste dagen juist aanmerkelijk was toegenomen. Gisteren zjjn alle mogelijke maatre gelen getroffen om de passagiers en de vrachtverladers in kennis te stellen van de staking. De radio-nieuws dienst heeft gistermiddag voor dit doel een mededeling van de K.L.M.-directie uitgezonden, waarin de passagiers werd geadviseerd contact op te nemen met de K.L.M.-passagebureaus. Het merendeel van de passagiers zag de situatie gisteren nog niet zo som ber in en besloot eerst de dag van vandaag af te wachten, alvorens bij een andere maatschappij te boeken. President Soekarno heeft de 'opstande lingen-leiders van Midden-Sumatra „op portunisten, geen leiders" genoemd. Hij zei dit in een te Bandung gehouden re de welke gisteren door de Indonesische radio is uitgezonden, aldus meldt Reu ter. Op een' massabijeenkomst verklaar de hij, dat het voor het behoud van de vrijheid van Indonesië noodzakelijk is, dat de provincies onder centrale lei ding staan. Sumatra kan geen onafhan kelijke staat zijn. „Geen enkele Indo nesische provincie kan alleen staan. Voor de welvaart van haar volkeren moeten de provincies verenigd blijven' De opstandelingenleiders van Midden- Sumatra hebben „de strijd om de °na- hankelijkheid verraden" en er zai.® „rps tegen hen worden opgetreden, w p - sident zei voorts, dat overste S»™1, de opstandelingenleider Y? n u A~ Celebes, van een Japanner wapens had willen kopen welke tege:n pubhek zouden worden gebruikt. De koop was echter niet doorgegaan. „Met uw hulp zullen Wij deze verraders van de aarde wegvagen." Over de buitenlandse po- litifk van Inf°nren11tHeiRS+0fkarno- dat deze geen "^raliteit betekent, maar een weigering om zich aan te sluiten bij blokken. De opstandelingen-leiders van Midden-Sumatra hebben „agenten van buitenlandse mogendheden" betaald die l,6 m.?e.n blok willen doen op nemen. Indonesië is voor vreedzame sa- Onder zeer grote belangstelling heeft d3 heer G. N. Olsthoorn zaterdagmid dag in „Die Port van Cleve" te Am sterdam zijn veertigjarig jubileum als directeur van het bijkantoor van „De Maasbode" te Amsterdam en zijn der tigjarig leiderschap van de Nederland se hulpactie voor Hongarije ge vierd. Het jubileum viel samen met de Hongaarse nationale feestdag en het waren dan ook vooral de Hongaren in binnen- en buitenland, die hun erken telijkheid toonden. Mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam en voor zitter van de Stichting „Hulpactie voor Hongarije", memoreerde dat dank zij de jubilaris 35.000 Hongaarse kinderen naar Nederland konden komen en duizenden pakketten naar Hongarije en de vluch telingenkampen in Duitsland en Oos tenrijk zijn gezonden. Voor de Honga ren in het buitenland sprak Mgr. G. Adam, voor de Charitascentrale Mr. E. A. G. Brautigam, voor het huldi- gingsi .rité de heer M. J. v. d. Big- gelaur .n oud-burgemeester Mr. A. J. d'Ailly voor het Amsterdams comité voor hulp aan Hongarije. Dr. Jos Hanssen uit Roermond bood namens d- Limburgse actie voor Hongarije een Limburgse vla aan. Er waren nog veel meer geschenken: in geld voor een va- cantiereis, twee premieloten van een onbekende gever en boeken met dank brieven van de Hongaren en met de Herderlijke brieven en preken van Kar dinaal Mindszenty. Een meisje in Hon gaars costuum bood bloemen aan. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, Mgr. M.A.Jansen, bisschop van Rotter dam en 't hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis zonden schriftelijke of telegrafische gelukwensen. menleving der naties, maar vreedza me samenleving met het kolonialisme is niet mogelijk, aldus president karno. Duizenden Indonesische °"di^niakar" en jongeren hebben gistereR J ta een beroep gedaan o P een algemene moblllsa stan(j jn mjjj af te kondigen om de ^^d f n Midden. Sumatra te onderdruk '^dusmeldt P Ia Het beroep gedaan op een massabijeenkomst in Djakarta, die twee uur nadat president Soekarno uit Ban dung in Djakarta was teruggekeerd, werd gehouden. Op de bijeenkomst drongen sprekers er bi) de centrale regering op aan „met alle mogelijke middelen" buitenlandse Sen te gaan. De menigte m P naar het paleis, waar Soe- Jn dank uitsprak voor de steun ür, j a?he van de regering tegen de opstandelingen, aldus P.Ia. Tjjdens de jaarvergadering van de al gemene katholieke kunstenaarsvereni ging in Den Bosch van zaterdag j.L is de algemeen voorzitter de heer Willem Andriessen afgetreden. Tot zijn afvolger is benoemd de heer Bernard Verhoe ven. In zijn rede, gewijd aan de kunst in het algemeen, sprak de heer Andriessen er zijn teleurstelling over uit, dat de vereniging van katholieke directeuren en organisten er van af heeft gezien tot de algemene katholieke kunstenaarsver eniging toe te treden. De benoeming tot algemeen secreta resse van mej. dra. Carla Struijcken van 1 januari j.l. werd bekrachtigd. Verder werden voor de verschillende sectoren tot voorzitter benoemd de heer J. Turlings voor de bouwkunst, de heer Jacques W. Seelen voor de beeldende kunsten en voor de toonkunst de heer W. Heystek. Voor de laatste sector wer den mej. Piscear en de heer F. van Amelsvoort resp. tot penningmèesteres en secretaris gekozen. De A.K.K.V. telde op 1 januari 1958 582 leden. Op uitnodiging van de Canadese re gering zal prins Bernhard begin mei een bezoek brengen aan Canada. Het programma zal o.a. omvatten bezoeken aan enkele vliegtuigindus trieën en aan de International Trade Fair in Vancouver, die daar wordt ge houden ter gelegenheid van de herden king van het honderdjarig bestaan van Brits-Columbia. Voorts zullen er enige bijeenkomsten gehouden worden met in Canada geves tigde Nederlanders. Na het bezoek aan Canada zal de prins nog korte tijd naar de Verenigde Staten gaan. In San Francisco zal hij een bijeenkomst bijwonen van The Ne therlands Benevoland Society of Ca lifornia, een instelling die in moeilijk heden verkerende Nederlanders steun verleent. De prins heeft onlangs het beschermheerschap van deze instelling aanvaard. Via Washington en New Vork zal de prins 23 mei in Nederland terugkeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4