UW NAAIMACHINE öpenin T Badseizoen Overeenstemming over minimum-exportprijzen Het Rotterdams Toneel speelt „De Boomgaard" van Robert Bolt Schilder krijgt vier maanden wegens diefstal van cliché's Concert door het Bach-ensemble PRINSES GRACIA EN ZOON Indrukwekkende rol van Hans Kaart Woningbouw in Haarlem heeft weinig perspectieven Bevolking vrijivel stationair t HAARLEMSE POLITIERECHTER DINSDAG 18 MAART 1958 Schilderijen en gouaches m Galerie Espace Heiligland te Hafc' wo^dt^van'"" maart tot en met 12 aprU een exnosi- tie gehouden van schilderijen ef aches van Bouquetom Louttre, ivrf?"a Manton en Nallard. De tentoonstelling ls geopend op werkdagen van 11 tot 1T uur. De ring van de toekomst „'T SILVER STOEPKE" Burgerlijke Stand Haarlem «aai bij KUIPERS in de "••toe Houtitr. 112 Haarlem-Tol. 11142 Stille Omgang voor dames Passagierslijsten liggen ter inzage Straf voor D. Stoop nu voorwaardelijk Brand door schuld Oneerlijkheid in Bloemendaal Jeugdbaldadigheid in Aerdenhout Burgemeester Peereboom Voller voor B.A.B. NEDERLANDSE GLADIOLENVERENIGING Stoplichten kruispunt Rijksstraatweg Kloosterstraat Beethoven-cyclus N.Ph.O. Herman Krebbers ziek HEEMSTEDE Brand in patates frites kraam Discussie Ook Haarlemmerliede wil breken met de V olkscr edietb ank Uitbreidingsplan in onderdelen Halfweg KWARTAALOVERZICHT VAN HET N.E.L ZANDVOORT De middenstand en Touring Zandvoort Aanbesteding herbouw reddingspost „Ernst Brokmeier" Ouderavond St.-Agatha-kleuter- school Brand in patates frites kraam te Zandvoort Veertienjarige jongen rijdt op gestolen bromfiets Nagekomen scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam - Beurs van New York Vier maanden gevangenisstraf legde «e Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, gistermorgen op aan een 27- jarige schildersknecht uit Haarlem, die terechtstond wegens diefstal van fijnbe- Jerkte cliché's, welke voor de benadeel de fabrikant twintig- tot dertigduizend Pilden waard waren. De officier van •"•stitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- tean, had eenzelfde straf geëist, waar- ai,i hij de hoge waarde van het gestole- "e in aanmerking nam, maar tevens •tet de verdachte die waarde niet besef te. Voor een paar tientjes had de schilder de cliché's als oud koper verkocht een opkoper, die er evenmin veel teaarde aan hechtte. De verdachte was schilder werkzaam in de fabriek, v-'aar hij de cliché's ontvreemd had. Zijn ^'dediger, mr. F. M. Oberman, meen de dat de waarde van het gestolene, die de verdachte dus niet kon beseffen, bÜ de strafmaat niet in aanmerking ge- hornen mocht worden. Hij bepleitte dementie. Een 56-jarige opkoper uit Haarlem, die de gestolen cliché's gekocht had, tverd wegens schuldheling veroordeeld tot honderd gulden boete of dertig da gen vervangende hechtenis. De offi cier van justitie had tegen hem één tnaand geëist. Conform de eis van de officier van Justitie werd een 46-jarige drukker u Beverwijk veroordeeld tot honderd g den boete of dertig dagen omdatiw een botsing, waarbij zijn auto be }vas, doorgereden was, z0"££.tejcj De identiteit kon worden Y®stg zi;n Ke. drukker had enige 'zijlvest tussen parkeerde auto op de ,J waar twee anderewagensuit bLch\dfgndea. Toe/een' 19-jarige scho- lier hem daarop wees, was de verdach te zonder meer doorgereden. De scho- Voor leden van het Instituut voor arbeidersontwikkeling afdeling Haarlem gaf het nog vrij jonge Bach-ensemble, dat onder leiding staat van George Robert, maandagavond een uitvoering van uitsluitend Bachwerken. Het concert werd met enkele woorden Ingeleid door Paul Chris van Woestering, die een korte karakteristiek gaf van de Uit te voeren werken. Het koor van het Bach-ensemble be schikt over mooi stemmenmateriaal en George Robert laat zijn vocalisten over het algemeen dit materiaal ten volle gebruiken. Hij verstaat de kunst om een goed sluitende samenzang te krij gen. Het orkest bezit eveneens goede Instrumentalisten, maar moet begrijpe lijkerwijze op sommige plaatsen met enkele gehuurde krachten aangevuld Worden. Dat dit laatste een regelmatig repeteren in de weg staat ligt voor de hand. Daarom moest George Robert nogal eens stevig wat men noemt maat slaan, om de zaak kloppend te houden. Bit nam niet weg dat kleine ritmische oneffenheden nogal eens voorkwamen. Gelukkig beperkte zich dit grotendeels tot de eerst uitgevoerde Cantate 106 („Actus tragicus"). Behoudens deze op merking viel er ook veel moois hierin te beluisteren, zoals bijvoorbeeld het kleine orkestrale voorspel. De Cantate no. 53, voor solo-alt, verkreeg In veler lei opzichten een boeiende verklanking. De in het programma niet met name genoemde solisten zongen met warm getimbreerd geluid de diepzinnige tekst. In de Cantate 127 hebben vooral de te nor en bas-solist geëxcelleerd. Het hoog tepunt van de avond is naar mijn me ning gevallen in het na de pauze zeer mooi gezongen motet „Lobet den Herrn, alle Heiden." Hierin was de koorzang zeer homogeen. De organist Haas Bolt paste zich voortreffelijk hierbij aan. Het concert werd besloten met het dingskoor uit de Cantate 39, die Bach schreef naar aanleiding van de spijzi ging van de uit Salzburg naar Leipzig verdreven emigranten. George Robert heeft zjjn ensemble het gebeuren, dat aan deze cantate ten grondstaf ligt, op doorleefde en uitbeeldende wijze laten aingen en spelen. Het succes van dit concert was bij luisteraars opmerkelijk groot. J.L. Advertentie voor toekomstige P®reil,' °°viikt verlovingsringen-mdustrie1 vooruit, evenals de J0I)g8Y ander En de een maakt wat de ander draagt: Ringen met het stempel van het moderne leven Past ze eens bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 Ondertrouwd: j. h. Bongers en A. Mollema. GETROUWD: R. J. Elsinga en M. C. Delzenne. BEVALLEN van een zoon: B. Botten- «eft-Meyer, C. M. Sweijen-Wempe, A. H. Snel-Bont, M. E. Kokke-Vonk, A. J. p. Lazones-van Merkenstein, B. B. Kok- Jtelkoren-Remerink, M. M. C. Abra- hams-Konings, C. Mol-Webster, C. G. Ruskamp-van Baak, W. H. J. Krikke- Rovers, W. A. M. Heijselaar-Shelvis. BEVALLEN van een dochter: A. E. ^an Leuven-Bevin, A. Janssen-Meijn- dert, M. Staai-Storm, C. M. Bouman- ïan Lieshout, J. A. Dreijer-van Dijk, H. k van Leeuwen-Ranft, A. van der feijl-Elfering, F. Schildmeijer-Hirs, P. 5J- Vosse-Kuenen, I. J. Kalf-Kruijer, Rietberg-Zandbergen. «OVERLEDEN: M. E. Kool-Zelvers, j., Kamperlaan; J. M. Koning-Schu- Si&nn, 72 j., Rijksstraatweg; J. van 5elf, 46 j., Gasthuisvest; H. J. Hollan- eL 80 j., Westerhoutpark. Advertentie lier had toen ten behoeve van de eige naar van de beschadigde auto het num mer van verdachte's wagen opgenomen. Wegens wederspannigheid jegens een wachtmeester van de rijkspolitie werd een 18-jarige los werkman uit Hillegom veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf. De officier van justitie had een maand tegen de verdachte ge- eist, die op 21 december van het vorige jaar 's avonds in kennelijke staat van dronkenschap in de Hoofdstraat te Hil legom voorbijgangers molesteerde. De wachtmeester wilde de jongeman in zjjn eigen belang en in dat van voorbijgan gers opbrengen naar het bureau. De jongen verzette zich hevig en wierp ver schillende fietsen voor de voeten van de drie politiemannen, die hun collega moesten assisteren. „Als hij dronken is, is er niets met hem te beginnen. Anders is het een sympathieke, hardwerkende jongen, waar ik respect voor kan hebben g de verbalisant als zijn mening over de verdachte tijdens ^t getu^enyerhoor De jongen was reed^^ Terwtjf teven! bleek, dat hij ook betrok- t was bii een vechtpartij, die jongst leden zaterdagavond in de Hoofdstraat plaatsvond. De Katholieke Vrouwenbeweging van Haarlem organiseert 25 maart een be devaart naar Amsterdam met Stille Omgang voor alle dames uit Haarlem en omgeving. In de kapel van het Be gijnhof is na afloop een lof met preek. De bussen vertrekken ,om half twee van het Stationsplein in Haarlem. De prijs (retour) bedraagt 1.35. De da mes uit de omgeving van Haarlem of zij lid zijn van de Katholieke Vrou wenbeweging of niet worden verzoent zich daarbij aan te sluiten. Men kan zich voor deelname opgeven bij mej. Meesters, Oranjeplein 2 te Haarlem, en in Santpoort bij mevrouw van war- merdam-Weeren, Hagelingerweg l'L liefst vóór 24 maart. Passagierslijsten liggen ter inzage. Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem ligt ter Inzage de passagiers lijst van het m.s. ,,Johan van Olden- barnevelt", dat op 24 maart te Am sterdam wordt verwacht. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De heer P. Kool, hoofdkeurmeester van de Cböperatieve zaaizaadvereniging „West Friesland" zal een toelichting ge ven bij de bedrijfsfilm „hoe wij wer ken", die op dinsdagavond 25 maart in hotel Rusthoek in Bloemendaal zal wor den vertoond voor de leden van de af deling Bloemendaal van de Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. erwijl buiten de schrale noord-ooster blaast, terwijl de stranden zijn ver laten en de men sen zich inpakken in borstrokken en winterjassen is bin nenshuis reeds het badseizoen geopend. Het is daar eigen lijk nooit gesloten geweest, want zo gelukkig als de ouden zijn met hun truien en winter jassen, zo gelukkig zijn de kleinen met hun dagelijkse bad. Het is omwille van de ironie, waartoe de weerstoestand inspireert, dat dit betoverende plaatje de titel Opening Bad-seizoen" heeft meegekregen. De heer J. Dam, assistent bij de di rectie van café restaurant Brink- mann te Haarlem, heeft met deze foto van zijn dochtertje de eerste prijs be haald in een foto wedstrijd, uitge schreven door de sinds kort bestaande foto-club van em ploye's van dit établissement, die voor het eerst een tentoonstelling ge arrangeerd heeft van het werk van haar leden. De expositie is te zien in een intieme ruimte in dit bedrijf. Achttien van de ongeveer honderd employe's hebben deelgenomen aan de wedstrijd. De meeste inzendingen zijn met eenvoudige camera's, zoals clacks en boxes gemaakt, maar de jury bestaande uit de heren Herbert, Leenheer en Hogenbijl was over het algemeen verrast over de goede prestaties. Er werden drie series van elk drie foto's bekroond. De tweede prijs behaalde de heer W. Plevier (restaurant-këllner) en de derde prijs werd toegekend aan de heer I. Bonne (kok). Sinds enkele maanden bloeit het verenigingsleven ook onder de Brinkmann- employé's, die zich tot dan toe daarvan (wellicht omdat zij beroepshalve veelal met het verenigingsleven van anderen te maken hebben) min of meer afzijdig gehouden hadden. Thans zijn er echter voor de personeelsleden een muziek-, kaart-, biljart-, studie-, en toneel-club, behalve de reeds genoemde foto-club. Het ontstaan van al deze clubs is gestimuleerd door de heer JF. C. Brinkmann, directeur t '<n de onderneming, die de foto-expositie geopend, en de prijzen uit gereikt heeft. Het is de bedoeling van de foto-club om de drie of vier maanden wedstrijden met exposities te organiseren, die evenals de thans gehouden tentoonstelling voor belangstellenden vrij toegankelijk zijn. De commissie van beroep van de KNVB heeft de schorsing van het sec tiebestuurslid de heer D. Stoop tot ja nuari 1960 veranderd in een voorwaar delijke straf. Dit onder voorwaarde dat de heer Stoop tot en met 18 October 1960 geen enkele functie in de bond of in een van de afdelingen zal bekleden. De commissie van beroep wijst in haar uitspraak ondermeer op het feit dat door de heer' Stoop i idertijd aan de voorzitters van het bondsbestuur en de sectie betaaldvoetbal onjuiste gegevens zijn verstrekt over de verblijfplaats van de Joegoslaaf Sal en dat hij zich in on voldoende mate heeft onthouden van bemoeiingen met een zaak die zijn eigen vereniging: „Amsterdam", betrof. Ver der wordt aangevoerd dat 3e heer Stoop aan Sal en diens vader geld of goederen heeft verstrekt of medegewerkt aan der gelijke verstrekkingen door of middels zijn vereniging. Bovendien dat die ver strekkingen niet n redelijke verhoudin gen stonden tot hetgeen een semi-prof per jaar krachtens de bondsvoorschrif- ten zou mogen verdienen. Zoals wij gisteren reeds meldden is zondagnacht brand uitgebroken in een chinees restaurant aan de Zeestraat te Zandvoort. Tegen de exploitant is thans proces verbaal opgemaakt, daar door zijn schuld de brand is ontstaan. Hij had namelijk nagelaten alle waxine-lichtjes te doven; bovendien lagen bij een der lichtjes servetten. Zaterdagavond omstreeks zeven uur heeft de Bloemendaalse politie op twee plaatsen in de gemeente personen aan gehouden, die van verduistering wor den verdacht. Een inwoner van 33 jaar werd aangehouden, verdacht van ver duistering van geld ten nadele van een inwoonster uit deze gemeente. De ver dachte is ingesloten in het politiebureau in Overveen. Proces-verbaal werd opgemaakt te gen twee minderjarige jongens uit Haarlem, die aan de kop Zeeweg een deur van een consumptiebedrijf tracht ten te forceren. Zij werden betrapt door een juist passerende agent van politie. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft gis teravond in hotel Boekenroode voor de leden van „Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld" gesproken over de problemen rond de jeugdbaldadigheid en het Gouds bloemplein. De bijeenkomst werd door vele omwonenden van dat plein bijge woond, die zoals bekend geprotesteerd hebben tegen de plannen van het Bloe mendaalse gemeentebestuur op het plein (thans een plantsoen) een speel- gelegenheid in te richten voor kinderen van ongeveer negen tot veertien jaar. Daartoe zou een gedeelte van het plant soen door een haag worden omgeven, waarbinnen de kinderen vrij kunnen spelen en waar vier rustieke banken geprojecteerd zijn. De burgemeester betoogde, dat het weliswaar jammer van het plantsoen is, maar dat een dergelijke speelgele- genheid in die buurt noodzakelijk is, omdat daar veel kinderen wonen, wier speel-actieradius uiteraard beperkt is en die daarom gemakkelijk tot balda digheid komen. Er is daar ook geen andere mogelijkheid een speelgelegen- heid te maken. De speelgelegenheid is uitsluitend be doeld voor de jeugd tot veertien jaar, omdat de ouderen op sportgebied meer afleiding hebben. De politie krijgt dik wijls, wanneer zij kinderen van verbo den speelterreinen stuurt, te horen „waar mogen we dan wel soelen?" Om aan die vraag te beantwoorden meent het gemeentebestuur, dat waar dit mo gelijk is en waar er behoefte bestaat, speelgelegenheden gecreëerd moeten worden. De gedachten van het gemeentebe stuur gaan ook uit naar de weide van het klooster Alverna, waar ook een speelgelegenheid gemaakt kan wor den, al ontveinsde de burgemeester zich niet, dat ook daartegen de om wonenden zouden protesteren. Het weiland is verpacht en het contract zal eerst over zes tot tien jaar aflo pen, zodat de zaak dan eerst bekeken zal kunnen worden. Maandagmiddag kwamen een groot aantal gladiolenkwekers in restaurant Brinkman aan de Grote Markt te Haar lem bijeen voor een vergadering met als enig agendapunt: bespreking mi nimum-exportprijzen voor gladiolen 1958-59. Daar zowel de voorzitter als de vice-voorzitter verhinderd waren, werd de bijeenkomst geleid door de heer L. W. J. Bijvoet. In zijn openingswoord ging de voor zitter de gebruikelijke gang van zaken met de prijsvaststelling na, bedoeld als leidraad zowel voor exporteurs als kwe kers. Terwijl het bestuur van de N.G.V. daarmee bezig was, circuleerde een in tekenlijst ondertekend uiteindelijk door 23 bedrijven waarop de door de ondertekenaren gewenste prijzen voor het komend seizoen waren neergelegd. Toen het bestuur van deze Hjst kennis kreeg bleken zowel de circulerende lijst als de voordracht van het bestuur eens luidend te zijn. De voor dit seizoen voorgestelde prij zen zijn genomen na contact met de verschillende „buitengewesten" en aan de hand van de ervaring. Gebleken is dat in het afgelopen seizoen een aantal prijzen niet in overeenstemming was met de markt. Na overweging dat er veel kralen zullen worden uitgezaaid, De verkeerslichten op het kruispunt van de rijksstraatweg met de Klever laan en de Kloosterstraat zullen uiter lijk morgen in werking treden. Van middag zouden de lichten „proefbran- den" en er bestaat kans, dat zij van avond reeds branden. *p de dinsdagen 15, 22 en 29 april zal door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest wederom een Beethoven- cyclus worden verzorgd. De concerten zullen onder leiding staan van Henri trends. Het eerste concert van deze 1»™/°?' geopend met de Ouverture w 8a o waarna George van Renes- ...t „™,st is in het tweede Pianocon- nlaats vnnJ)auze vindt een uitvoering tweede Teee tweede Symphonie. Het de Ouverture TZal worden geopend met de Ouverture Leonore II, hierna volgt een uitvoering van het Vioolconcert door de solist Ricardo Odnoposoff Het concert wordt beslotenmet de Svrm phonie no 7. Het derde eS laatste cot- cert wordt geopend met de Ouverture Leonore III, waarna de pianist Eduar- do del Pueyo de solist ls in het vijfde Pianoconcert. Na de pauze wordt dit concert besloten met de vijfde Sympho nie. De solist van het negende D-concert, de violist Herman Krebbers, zal door ziekte vanavond niet kunnen medewer ken aan het laatste abonnementsconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest In zijn plaats zal de concert meester tan het Utrechts Stedelijk Or kest Dick de Reus, de solist zijn. Hét programma blijft ongewijzigd. Te weten: Badings - Vorspiel die; Beethoven - Vioolconcert; Brahms - Symphonie no. 1. BOUWVAKBOND. Woensdag 19 maart viert de r.-k. Bouwvakbond „Sint Jozef" zijn patroonsfeest. 's-Avonds om acht uur wordt in de kapel van de zusters aan de Koningstraat een Avond mis opgedragen door de geestelijk advi seur, kapelaan J. Nleuwenhuis. In ,,'t Stoofke" is er nog een kleine attractie voor de leden. In een aan het Roemer Visscherplein te Heemstede gestationeerde patates-frites- kraam ls gisteravond om ongeveer acht uur brand uitgebroken. Gebleken is dat de eigenaar vergeten had het gas uit te draaien waardoor een op het gasstel staande pan vet oververhit werd. De brandweer heeft het brandje geblust. Nog maar enkele maanden, nadat „De Boomgaard" van Robert Bolt in het Londense Haymarket Thea tre zijn eerste voorstelling beleefde, heeft het Rotterdamse Toneel dit stuk op het repertoire genomen en er suc cessen mee geoogst. Gisteravond speel de het gezelschap in de Haarlemse schouwburg voor een publiek van abon nementhouders. „De Boomgaard" het tweede stuk van deze schrijver is een eerlijk stuk, dat geënt is op de naturalistische toneeltradities die voor al in Engeland nog hoogtij vieren en die krachtige nieuwe impulsen ontvin gen van de moderne Amerikaanse to neelschrijvers als Arthur Miller. „De Boomgaard" is het trieste ver haal van de verzekeringsagent Jim Cherry, die zijn leven lang gedag droomd heeft van een eigen boomgaard, maar nooit heeft kunnen besluiten om er werkelijk een te kopen. Hij is een pathologische leugenaar, die moet liegen om zichzelf in stand te houden. Hij wordt ontslagen als verzekeringsman; hij vraagt prospectussen voor boom gaarden en bomen aan; alles schijnt erop te wijzen dat hij nu werkelijk de daad zal stellen. Maar op het kritieke nioment deinst hij terug. Hij gapt geld uit de huishoudportemonnaie van zijn vrouw en laat daar zijn zoon voor op draaien. Hij laat zich opwinden door een aanstellerig vriendinnetje van zijn ?°d™er- Als hij tenslotte het genade- orood accepteert van een ontoereikende I^rz!e^ermgsPortefeuille, kan zijn vrouw tegenop en zij verlaat hem. Kim»? -e et enige wat hem over- sPlerkracht te meten met de buigzaamheid van een kachelpook. Die poging wordt hem noodlottig. Zijn hart is er met meer tegen bestand. Men zou hierin een soortgelijk verhaal kunnen zien als in Arthur Miller's „Dood van een handelsreiziger". Het is minder knap geschreven. Minder poëtisch ook. Maar bovendien is Jim Cherry wezenlijk een ander dan de han delsreiziger, de man die aan eigen on vermogen ten gronde ging. Jim Cherry kan wel degelijk, maar niet op het ni veau dat hij zichzelf voorspiegelt. Van hem blijft uiteindelijk niets anders over dan een brok brute kracht en zelfs daarin overschat hij zichzelf. Vooral de eerste helft van het stuk zit dramatisch zeer knap in elkaar. Het voert onont koombaar naar een climax, die op bij zonder poëtische wijze wordt gevonden in het Shakespeare-citaat onmiddellijk voor de pauze. Daarna is het stuk ei genlijk ten einde. Iedereen weet wat er gebeuren gaat. De schrijver beweegt zich dan over allerlei zijpaden en gaat met effecten er soms zelfs bijzonder groffe effecten werken. De dronken schap en de „verleiding" zijn tè door zichtig om werkelijk te imponeren. Jan Teulings heeft het stuk met zorg geregisseerd. Hij heeft de poëzie zijn kansen gelaten en terecht het volle ge wicht van het stuk laten drukken op de hoofdpersoon. De andere rollen zijn veel minder sterk uit de verf gekomen. Hij heeft geen nieuwigheden betracht, maar zich gehouden aan de eisen van het naturalisme zij het dan dat die met ingetogenheid werden gehanteerd. Joost de Klerk heeft de vertaling gemaakt, die onmiddellijk aansprak. Het decor van Hans van Norder bood, voor wie „De dood van een handelsreiziger" en soortgelijke stukken gezien heeft, weinig nieuws. De Londense voorstelling maak te gebruik van geprojecteerde droom beelden van de boomgaard, maar voor een dergelijke poëtiek bood het stuk nauwelijks aanleiding in tegenstelling tot „De dood van een handelsreizi ger." De rol van Jim Cherry werd voortref felijk gespeeld door Hans Kaart: een somber brok mens, die langzaam maar zeker op zijn oerkracht terugvalt. Met zijn prachtige, sonore stem, zijn Impo sante corpus en toch met zijn kleine, ingehouden gebaren wist hij de rol tot een indrukwekkende creatie te maken. Naast hem stond het kleine, frêle vrouwtje van Enny Meunier; de vrouw die door al het leed is gegaan en ten slotte het veld moet ruimen. Ook haar rol groeide uit tot een bijzondere crea tie, temeer daar de schrijver haar veel minder mogelijkheden bood. Wim Gre- linger was een bedeesd verzekerings mannetje en Jan Teulings zelf speelde de onmogelijke rol van de handelaar in bomen. Ina van Faassen hield de hys terie van de dochter goed vol en Man fred de Graaf haalde wel niet overal het gewenste peil van de zoon, maar benaderde dit toch wel vaak door zijn goedgevonden mengeling van dromerig heid en verzet. Ria Vroemen tenslotte was het vriendinnetje van de dochter, een kleine coquette die door de schrij ver meer naar het cliché dan naar het leven getekend was. De voorstelling „De Boomgaard" was dus alleszins het aanzien waard. Voor te jonge kinderen lijkt het stuk ons min der geschikt. 1. W. v. d. V. werd gemeend dat de prijzen voor de kleinere maten niet noemenswaard ver hoogd hoefden te worden. Met de dikke re maten ligt het echter anders. Het plantgoed is duur en de teeltkosten zijn hoog. Bovendien zijn de voorgestelde prijzen niet te hoog om er, waar ook ter wereld, mee te kunnen concurreren. „Ons artikel is een mooi artikel en het sortiment is uniek, hetgeen te danken is aan het goede werk van de hybridisa- teurs," aldus de heer Bijvoet. De heer C. Ph. Freriks (Hillegom) meende, dat voor Amerika de prijzen te laag liggen met het oog op het hoge re zogenaamde jobbers-discount en de grotere export-onkosten. Hij zou voor Amerika graag afzonderlijke prijzen vastgesteld zien, die minstens tien pet hoger liggen. De heer Freriks kreeg hier en daar wat bijval, doch anderen, onder wie de heren C. Colijn (Voorhout) en J. Fit (Bovenkarspel) ontrieden de suggestie van de heer Freriks. De eerste vond de prijzen voor Amerika hoog ge noeg, vooral in verband met de concur rentie van de in dat land zelf geteelde knollen. De voorzitter vroeg de heer Freriks of hij van zijn suggestie een voorstel wilde naken, doch deze ag daar vanaf. Daarna kwam het bestuursvoorstel in stemming. Het werd met 92 tegen 5 stemmen aangenomen. De voorzitter hoopte, dat het P.V.S. deze prijzen on gewijzigd zal overnemen. Omdat er maar weinig gebruik meer wordt gemaakt van de Volkscrediet- bank stellen B. en W. van Haarlem merliede en Spaarnwoude voor de deelname aan de gemeenschappelijke regeling met de Volkscredietbank in Haarlem aan het einde van dit jaar te beëindigen. In november 1950 trad Haarlemmerliede toe tot de gemeen schappelijke regeling. De in 1956 vastgestelde kostenverde ling is er oorzaak van, dat de daling van het aantal aanvragen geen noe menswaardige vermindering van de lasten met zich meebrengt. Zelfs als andere deelnemende gemeenten zou den besluiten de gemeenschappelijke regeling te beëindigen waartoe de Velsense raad onlangs besloten heeft dan zullen de kosten voor Haarlem merliede onevenredig hoog worden in verhouding tot het aantal gevallen, waarin kredieten bij de bank worden opgenomen. Om te voorkomen, dat Haarlemmerliede nog vijf jaar aan de regeling gebonden zou blijven, wordt voorgesteld de verbintenis dit jaar te beëindigen. Indien het bestuur van de bank als nog zal voorstellen de verdeling van de instandhoudingskosten op een voor al voor de kleinere gemeenten aantrek kelijker wijze te regelen dan zal de raad daarover de nodige mededelingen worden verstrekt. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen de raad voor een nieuwe herziening in het uitbreidings plan in onderdelen van Halfweg vast te stellen. Door de eigenaren van een café-restaurant en van een garagebe drijf zijn namelijk bezwaren ingediend tegen de opzet een tweetal percelen aan de Amsterdamse straatweg in de her ziening te betrekken. B. en W. zijn na beraad tot de conclusie gekomen dat opneming van de twee percelen in het plan niet alleen voor de betrokkenen, maar ook voor de gemeente belangrijke consequenties met zich kan meebren gen. Daarom stellen zij voor de perce len buiten de herziening te laten. Ver der wordt voorgesteld aan de raad de bestemming van een gedeelte van een perceel aan de dr. Schaepmanstraat te Halfweg te wijzigen in bouwgrond. De parochie van Onze lieve Vrouw Geboor te heeft het stuk grond in bezit en heeft daarvan een gedeelte verkocht aan een bouwonderneming die daarop een aantal eengezinswoningen wil bou wen. Het bestuur van de parochie heeft zich bereid verklaard het resterende deel te verkopen voor de prijs van 12 per m2. Een telefoto van prinses Gracia van Monaco met haar zoon, prins Albert. De Haarlemse bevolking is gedurende het laatste kwartaal van 1957 slechts weinig in aantal toegenomen. In totaal met slechts 19 zielen. Dit blijkt uit het kwariaaloverzieht van de gemeente Haarlem, dat het Nederlands Econo misch Instituut in Rotterdam heeft sa mengesteld. Het geboorteoverschot be droeg 334 zielen, maar daar stond te genover, dat er 315 personen méér Haarlem verlieten dan er zich hier kwamen vestigen. Dit laatste getal is bijzonder hoog, maar dat is het meest al gedurende het laatste kwartaal van een jaar. Dit komt, omdat de meeste gemeenten het vertrek van bewoners pas na 1 januari doorgeven. De gemeen te is wat zijn financiën betreft namelijk afhankelijk van het inwonertal. Haar lem doet hieraan echter niet mee. De woningbouw in Haarlem biedt op het ogenblik minder gunstige perspec tieven, zoals ook al uit andere publica ties in onze courant is gebleken. Wel kwamen er in het laatste kwartaal van 1957 234 woningen gereed tegen 178 in dezelfde periode van 1956. Het aantal bewoners per 100 woningen daalde daar door van 392 tot 390. In 1957 met zijn uitzonderlijk hoge woningproduktie daalde dit aantal in totaal van 398 tot 390. In het vierde kwartaal werd de bouw begonnen van slechts 67 woningen. Het jaar tevoren was dat aantal in dezelfde periode 480. Het aantal in aanbouw zijnde woningen daalde in 1957 voortdu rend en wel van 1311 aan het begin van het jaar tot 853 aan het einde. De inleg bij de spaarbanken lag met 8,3 miljoen in het vierde kwartaal 1957 noch bijzonder laag, noch bijzon der hoog. Er werd echter 11,4 mil joen terugbetaald en dat bedrag is wel bijzonder hoog. Voornamelijk is dit te De r.-k. middenstandsvereniging „De Hanse" en de Zandvoortse handelsver eniging houden donderdag in hotel Keur een gecombineerde vergadering. De directeur van de stichting „Tou ring Zandvoort", de heer J. B. Th. Hugenholtz, zal dan een causerie hou den over „De Zandvoortse middenstand en de stichting Touring Zandvoort". Het initiatief om deze bijeenkomst te houden, is van de heer Hugenholtz uitgegaan. In de kringen van de mid denstand blijkt nog veel misverstand te bestaan omtrent het werk van „Tou ring Zandvoort" en het belang dat ook de middenstand daarbij heeft. Een ge volg van dit misverstand is, dat „Tou ring Zandvoort" onvoldoende donateurs in middenstandskringen heeft. Teneinde tot de nodige klaarheid te komen, ver klaarde de heer Hugenholtz zich bereid voor de middenstanders over het werk van „Touring Zandvoort" te spreken. De besturen van de middenstandsver- enigingen hebben van dit aanbod ge bruik gemaakt. De gemeente Zandvoort heeft maan dagmiddag aanbesteed het slopen en weer herbouwen van de reddingspost „Ernst Brokmeier" aan de Zuid-Boule vard te Zandvoort. Er werden 13 bil jetten ingeleverd. Laagste inschrijvers waren de Gebr. Molenaar te Haarlem voor 11.400, het hoogst werd ingeschre ven door de Gebr. Meijer te Duiven- drecht voor 15.550. Het werk was be groot op 15.000. De gunning is aange houden. Het oudercomité van de St.-Agatha- kleuterschool te Zandvoort houdt op donderdag 20 maart a.s., 's avonds om 8.15 uur, een bijeenkomst voor de ouders in het schoolgebouw aan de Lijsterstraat. De Hageveldse leraar A. V. M. Eyckelhof zal een lezing houden over het onderwerp: „Hoe maken wij ons zelf en onze kinderen gelukkig". In een patates-friteskraam aan het Stationsplein te Zandvoort is maandag avond brand uitgebroken, doordat de vlam in een pan met frituurvet vloog. De brand greep snel om zich heen, maar de brandweer slaagde erin met een schuimblusser en twee stralen de schade tot het uiterste te beperken. De schade beloopt ongeveer duizend gul den. De eigenaar is niet verzekerd. wijten aan 4e woningbouwleningen, die met hun aantrekkelijke 6 pet rente vele kleine spaarders hun geld heeft doen terugnemen van de spaarbanken. Zoals reeds eerder werd gemeld, tel de Haarlem per 30 januari van dit jaar 1400 werkloze mannen en 86 werkloze vrouwen. Drie maanden tevoren telde Haarlem 566 werklozen en op 30 janua ri 1957 359. De toeneming is dus rela tief nogal groot. Men dient echter te bedenken, dat 1957 geen goed vergelij kingsjaar is, omdat de arbeidsmarkt toen uitzonderlijk overtrokken was. Bo vendien moet men rekenen met de sei zoenswerkloosheid, die doorgaans ge steld mag worden op 40 pet van de to tale werkloosheid, terwijl men ook moet bedenken, dat het onder meer een van de oogmerken var. de beste dingsbeperking is geweest om de ar beidsmarkt ruimer te maken. Verge lijkt men de huidige werkloosheidscij fers met die van 1950 tot en met 1954, dan ziet men, dat deze laatste voort durend hoger waren. In de Zeestraat te Zandvoort is gis teravond een veertienjarige jongen uit Haarlem aangehouden, omdat een agent van politie vermoedde, dat de jongen nog niet de leeftijd had, waarop hjj een bromfiets mag besturen. Bij controle bleek, dat de bromfiets in Haarlem uit de rijwielstalling van de M.T.S. was gestolen. Bij de Haar lemse politie was nog geen aangifte van de diefstal gedaan. ABBEDIJK 18 v. R'dam n. Bremen. AGAMEMNON 17 v. R'dam n. A'dam. ALUDRA 17 v. R'dam n. Bremen. CUMULUS (weerschip) 17 v. R'dam n. Atlantische Oceaan. GABONKUST 17 te A'dam. GROOTE KERK 17 v. R'dam n. Antw. VIVIPARA 17 te R'dam. KELLETIA 17 v. R'dam n. Fredericia. AAGTEDIJK 17 v. Madras n. Colombo. AKKRUMDIJK 17 v. Montevideo n. Santo#. ALDABI 17 v. Hamb. n. Antw. ALHENA 17 v. Bahia n. L. Palmas. ALPHARD 19 te Santos verw. ALWAKI 17 v. Genua n. Marseille. AMPENAN 18 te Kaapstad. APPINGEDIJK 18 te Los Angeles. ARENDSDIJK 18 te Lake Charles. BONITA 17 te New York. CARRILLO 18 te Tela. CONGOKUST 17 v. Antw. n. Hamb. COOLSINGEL 17 v. Morrisville n. Pto. Ord. COTTICA 17 v. Charlteton n. Savannah. JASON 18 te Barbados. LEKHAVEN 18 te Pto. Alegre. GROOTE KERK 18 te Antw. LIBERTY BELL 18 te Mena al Ahmadl. MOORDRECHT 17 v. Mena al Ahmadi n. Landsend. N. A'DAM 17 v. Sanblas n. Pt. au Prince. OBERON 17 v. Pon.e n. Antw. PRINS ALEXANDER 18 te Famagusta. PYGMALION 17 v. Barbados n. Paramaribo. REMPANG 17 v. East London n. Durban. ROEPAT 17 v. Beira n. Dar es Salaam. STRAAT SINGAPORE 18 te Durban. SUMATRA 17 te Napels. TELAMON 18 te New York. THEMIS 18 v. La Guaira n. Pto. Cabello. VAN WAERWIJCK 17 v. Pt. Elisabeth n. TC aanctaH WAAL 17 v. Piraeus n. Alexandrië. ZONNEWIJK 16 v. Macapan n. Baltimore. (Niet officiële Koereen) 3% Ned. 1953 31b Ned 1953 3(b Ned. 1956 31b Ned. 1948 3tb Ned. 1950 3tb Ned. 1954 3tb Ned. 19551 3-3 tb Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac mschr Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned. Hande) Mil cert AJt.U Van Berkel'8 Patent CaJvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogvens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber HoU Amerika Lt)n Kon Ned. Stoomb. Mt1 Ned Sebeepv Unie K-LJM. H VA Uell Mt) eert. A 'dam 2 tb "86 I A'dam '56 D A'dam CD Rentespaarbr. vorlg opening Slot 18/3 91% 91 tb 90H 90% 85 86 86% 88% 90A 91% 86$ 93 107 150 155% 153^ 191 297 178 292 330 tb 33(Ht 225 261% 25914 154.30 152.29 49% 49 132% 126% 125 123 tb 129 108 107.30 88% 88% 64% 85% 64*4 95 96 103 tb Anaconda Copper Bethlebem Steel Chryaler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper K.L.M .Montgomery Waro Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway tidewater O.S. Steel 14/3 IT/1 51'b 35fk 84 28 44% 40 62*/. 61% 35% 861b 29% 35 tb 33% 44 tb 41 68% 38% 33% 22% «0% Stemming: gedrukt 35 U 33% 42% e 40% 68 37% 34 22 9914

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5