Britten worden ingelicht het katholicisme over Radio en TV H Meubelmaker met een schuld van ruim drie ton spoorloos verdwenen w Een voor vol ruitjes O Misleidende leuzen H D Politiecommandant door jonge stroper beschoten Het informatie-centrum in honden boekt veel succes met advertentie-campagnes Where is God, Mummy? Sinds maart 1954 kwamen 92.271 aanvragen binnen vooreen brochure Groep skiërs in de Alpen door een lawine overvallen Twee mannen en drie vrouwen gedood Broer met mes aan hoofd gewond Valse facturen gebruikt om geld los te krijgen Veldpolitie tegen de stroperij Opnieuw strijd in Oman? TIEN RUSSISCHE VRACHTSCHEPEN IN PRIOK In Duitsland gestolen auto's illegaal ingevoerd Twee jaar geëist GARDAMEER ISE0MEER Open doekjes Vanavond Macmillan ontvangt brief van Boelganin VERMISTE MAN VERDRONKEN Vonnis: 2 jaar jeugdgevangenis Mensen willen rijk zijn DINSDAG 18 MAART 1958 Negen man bedolven Expediteur veroordeeld tot achttien maanden H. Priesterwijding Bezoekt de mooiste ITALIAANSE MEREN en BRESCIA, de stad van de Kunst op de weg van Milaan naar Venetië Inlichtingen- Nsti0!133l lt3Ü33nS Verkeersbureau (EN IT) Rokin 52, Amsterdam en alle reisbureaus Interpol ingeschakeld -.m mmmm Oud-studentenoppasser te Leiden overleden PAGINA 7 „Sta of ik schiet" (Van onze Londense correspondent) rittannië is een katholieke instelling rijk van het jhf zelfde soort als de „Una Sancta" in ons land, een instelling welke tot doel heeft informatie te ver breiding over de katholieke geloofsleer. Zij bedient zich kertoe van het moderne middel van advertentie- cimpagnes in de nationale Britse dagbladen en perio dieken en van het verspreiden van zogenaamde Persoonlijke contactkaarten". Deze maand kwam het tierde jaarlijkse rapport uit van het „Catholic Enquiry Centre", gevestigd te Londen, en uit de gepubliceerde cijfers blijkt dat het werk van het centrum stijgend tucces heeft. Hier verdient bedacht te worden dat het adverteren in Britse nationale dagbladen veel meer kost dan in Nederland. Sommige van de door het Catholic Enquiry Centre geplaatste advertenties kosten vierduizend gulden per stuk. In de loop van I9j7 verschenen er 59 adver tenties in de Britse pers, vanzelfsprekend in de voor naamste bladen. Om enig denkbeeld te geven volgen hier de namen van da zondagsbladen, dagbladen en periodieken waarin advertenties verschenen: met tussen haakjes het aantal advertenties in elk blad: The Observer (2), The People (2), Reynolds Ne ws (1), Sunday Dispatch f3), Sunday Graphic (2), Sunday Times (4), Woman s Sunday Mirror (1); Daily Express (2) Daily Herald (t), Daily Mail (2), Daily Mirror (5), Daily Sketch (2), Evening Standard (1), Manchester Guardian (7), News Chronicle (3). In weekbladen en andere periodieken, waaronder het zeer linkse weekblad The New Statesman, verschenen gezamenlijk 21 advertenties. Het gezamenlijk aantal lezers van de publicaties waarin de advertenties verschenen bedraagt ongeveer 50.000.000, vermeerderd met het aantal medelezers in de gezinnen, zodat de advertenties de bevolking van het gehele land meerdere malen onder ogen zijn gekomen. There's a poser for you I Children are always asking questions like that. Is God everywhere? Can God see me all the time? Even when I'm asleep Mummy, what does He look like How are you going to answer your child It's not fair just to keep putting the child off. God isn't some vague being with a beard. God is real. There is nothing uncertain about Him to a Catholic. In the Catholic Enquiry Centre's course of leaflets the answers to simple questions about God and Religion will be found. The CATHOLIC ENQUIRY CENTRE has been set up because many of our non-Catholic friends want to know us better. Tens of thousands have already replied to these adver tisements. Daily they tell us of their gratitude. Perhaps we can help you too. Only God can give you the gift of Faith, but we can give you facts about the Faith and remove misunderstand ings. You may never intend to become a Catholic. But we can still help you. Send today for free explanatory brochure giving details of the full course of leaflets which will be sent you FREE if you are further interested. FREE AND IN CONFIDENCE Please send me your Brochure in plain sealed envelope. my name and address in confidence. I accept your guarantee no representative of yours will call on me. ADDRESS... - S.T. 24/i CATHOLIC ENQUIRY CENTRE, Hampstead, London, N.W.3 Een advertentie die door liet Britse Katholieke Injormatie- centrum in verscheidene niet-katholieke bladen werd geplaatst. De advertenties zijn niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats gericht op het winnen van bekeerlingen voor het geloof, zoals de teksten van deze advertenties duidelijk maken. Vele van de advertenties besluiten namelijk met de volgende passage: „Wh kunnen u hiet het Geloof geven, maar wij kunnen u .feiten meedelen omtrent het Geloof en misverstand uit de weg ruimen. Mis schien is u nooit van plan katholiek te worden. Desondanks kunnen wij u hql- pen Vraag nog heden onze brochure aan. Hierop volg een kort invulformu- lier. Degenen die dit formulier invul len en opsturen ontvanger per post een brochure en een „monster" van een van de 21 schriftelijke lessen die teza men de cursus vormen, welke in de eer ste plaats bedoeld is als informatief. Het centrum zelf plaatst de vier oogmerken van de advertentie-actie in de volgen de volgorde: 1. Wij laten de mensen weten dat de Katholieke Kerk bestaat; 2. Wij laten de mensen weten dat wij in hen geïnteresseerd zijn en dat wij iets bezitten wat voor nen de moeite waard kan zijn; 3. Wij helpen bestaande voor oordelen overwinnen en misverstand vermijden; 4. Wfl helpen bekeerlingen winnen voor de Kerk. Naast de advertentie-campagne is er de meer intieme contact-kaarten- campagne. Iedere katholiek kan gra tis van het centrum gedrukte brief- Met een kostelijk verhaal, Mensen ,„u len rijk zijn, flitsend en boefe^TdTor hem voorgedragen, bevestigde jet Heyendaal gisteravond de indrukken die men in augustus met de eerste voor dracht van hem kreeg. Een kostelijk Verhaal, vol wendingen en speelse in vallen, zeer beeldend geschreven, tot In het detail dramatisch en boeiend. Daarbij de zeer persoonlijke wijze van voordragen van deze auteur. Met een kleine nuance weet hij een andere fi guur voor te stellen en uit te beelden. En het geschrift en de voordracht zijn biet alleen knap en fraai, zij vormen samen een geheel. Vol ironie, levens- kaarten aanvragen, welke hij kan verspreiden ondei niet-katholieke kennissen, vrienden en zakenrelaties. Deze kaarten, voorzien van het adres van hot centrum, kunnen ongefran- keerd verzonden worden en bevatten een aanvrage voor de verklarende brochure en een proef-les. et centrum begon zijn werk in maart 1954. Het werk werd ver richt dooi één priester geassis teerd door twee bejaarde dames. Aan stonds nam het werk een zo grote om vang aan dat men moest gaan bouwen om werkruimte t( krijgen. Men bouw- m Hampstead een priesterwoning voor drie priesters en hun assistenten, die drie kantoorlokalen en een opslag ruimte voor materiaal ter beschikking kregen. Weldra breidden de werkzaam heden zich zo enorm uit, dat de drie priesters elders onderdak moesten zoe ken Vandaag is het gehele priesterge bouw niet anders dan een groot kantoor waar 17 man lekenpersoneel de admi- nistratie verricht. Maar zelfs nu komt men ruimte en handen te kort en men is begonnen met de bouw e®n nieuw centrum, vlak by het bestaande centrum. De drie priesters, dit het werk lei den, zullen na voltooiing van het nieuwe gebouw nun priesterwoning terugkrijgen en het personeel en de „voorraden" zullen verhuizen naar het nieuwe gebouw dat twintig kan toorlokalen zal bezitter en toereiken de opslagruimte. Op het ogenblik is de situatie zo dat men de advertentie campagne tijdelijk heeft moeten sta ken omdat men ruimte en handen te kort komt. Om enigt indruk te geven van de omvang van het werk zij ver nield dat het niet ongewoon is als er rn een enkele week 10.000 zendingen j worden vanuit het centrum, j f"™" men deze maand ook nog de io JoPP0rJen tooes' uitzenden, haai vin He, P^s ?"t? °P één dag drie-en- twintig postzakken af van het kan- teurs bedraagt heden S157 en het aan tal door hen geworven maandelijkse bij dragers 41.041. Het centrum hoopt dit laatste aantal op te voeren tot een half miljoen. Evenals in de voorafgaande jaren pu bliceerde het centrum in het jaarrapport uittreksels uit brieven gezonden door personen die de schriftelijke cursus had den aanget raagd en gevolgd. Deze brie ven zijn niet alle afkomstig van cur sisten die besloten hebben over te gaan tot het katholicisme, maar zij illustre ren het nuttig effect. Zo was er een brief van een nachtwacht in een fa briek die verklaarde uit louter verve ling om de cursus geschreven te heb ben. Aan het eind van de cursus ver klaarde hij dat hij lid van de Staats kerk bleef. „Maar," zo vervolgt hij, „ik heb een goed inzicht verworven van de Katholieke Kerk, welke ik zeer res pecteer. Ik heb opk het antwoord ver kregen op veel vragen die mij vroeger verbijsterden." Maar het meest ont roerend zijn de brieven van de zoekers Vla cursus de weg naar huis heb- oSaVOn n' "Ik beb toij vaak afge- ?ij dit grote Seluk be schoren is. Ik heb het niet verdiend en wat God mfl ook toe zal bedenken in de toekomst, ik zal het bereidwillig en met dankbaarheid aanvaarden omdat Hij mij deze vreugde en dit geluk gezon den heeft. Een groep van 23 skiërs is door een lawine overvallen op een helling van de 2.874 meter hoge Greitspitz in de Samnaun-vallei bij de Oostenrijks- Zwitserse grens, aldus bericht United Press. Negen skiërs werden door de lawine bedolven, maar vier van hen werden door hun vrienden levend weer uit de sneeuwmassa naar boven gehaald, daarin bijgestaan door een snel ge waarschuwde reddings-kolonne. De overblijvende vijf mensen twee man nen en drie vrouwen werden pas na vier uren zoeken gevonden. De po gingen om hen door middel van kunst matige ademhaling weer tot leven te brengen faalden. In Tandjong Priok zijn tien Russische vrachtschepen van ongeveer 1900 ton brt. leder, aangekomen. Deze schepen zijn door de Indonesische rege ring aangekocht. Ze kwamen leeg aan, met bemanningen die bestonden uit mannen en vrouwen. Naar verluidt wordt momenteel on derhandeld over de betaling van deze schepen uit de Russische lening van 100 miljoen dollar aan Indonesië. Vijf Russische schepen zijn aan de kade van de Nederlandse scheepvaart maatschappijen gemeerd, de vijf andere zijn op de rede voor anker gegaan. Een expediteur uit Delft is door het Bossche gerechtshof veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Toen hD op 3 maart voor het hof terecht stond wegens het in voorraad hebben van illegaal ingevoerde en in Duits land gestolen auto's eiste de procu reur-generaal twee jaar gevangenis straf met aftrek tegen hem. Twee jaar gevangenisstraf met af trek luidde de eis van de officier van Justitie maandagmiddag tegen een in woner van Etten, die op 29 december j.l. zijn broer met een mes aan het hoofd had verwond. Verdachte was po- gin tot doodslag ten laste gelegd. In een café in Sprundel hadden de broers ruzie gekregen. Deze ruzie duur de de gehele dag en er werd daarbij veel bier gedronken, waardoor laat in de avond Ie gemoederen danig verhit waren. Op het erf van de ouderlijke wo ning kwam het tot een steekpartij. De officier van Justitie stelde, dat het stom toeval was geweest, dat de broer in leven was gebleven. Er wordt in de omgeving van Etten de laatste tijd herhaaldelijk met messen gestoken en nog onlangs viel daarbij een dode. De Justitie zal met de grootste gestreng heid gaan optreden, aldus de officier aan het dot van zjjn requisitoir. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Zo. ag 23 maart zal Z.H. Exc. mgr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop van Roermond, in de parochiekerk van de H. Jozef te Valkenburg-Broekhem, de H. Priesterwijding toedienen aan de vo gen de fraters van de Congregatie van de H. H. Harten: Adelbert Poelman. Oldenzaal; Laurentius Barendse, Den Haag; O-car Breeuwer, Heemstede; Eligius Steenhouwer. Den Haag; Chris- tiaan Schut, Millingen a.d. Rijn. Advertentie Enfe Provinciale per il Turismo, Brescia Een 29-jarige meubelhandelaar uit Zwijndrecht is spoorloos verdwenen met achterlating van een schuld tot een be drag van 362.000. De Zwijndrechtse politie stelt op het ogenblik alles in het werk om de man in handen te krijgen en heeft daartoe onder meer de hulp ingeroepen van Interpol. De voortvluch tige meubelhandelaar heeft zich vol gens de politie bfl herhaling schuldig gemaakt aan oplichting. Hij leefde wel iswaar boven zfln stand, maar toch acht men het onwaarschijnlijk, dat hü de grote bedragen, die hij door handige manipulaties in zijn bezit kreeg, hele maal heeft opgemaakt. De mogelijkheid bestaat, dat hij de wijk genomen heeft naar België. Zijn signalement is doorge geven aan de grensposten en ook in het buitenland verspreid. Verdachte, die volgens de politic een intelligente jongeman is, begon zijn carrière als ijscoventer in Dordrecht. Enkele jaren geleden ging hij in kleine nrrbc'en doen, on de Ringdijk in Zwijndrecht. De zaken liepen zo goed, dat hij eind vorig jaar in een groot pand in de burgemeester de Bruine- laan te Zwijndrecht, een meubelzaak vestigde nadat hij het huis grondig had laten verbouwen. Toen het succes dat hij ook met deze zaak had, hem naar het hoofd sloeg, zo zegt de politie, waagde hfl zich aan gevaarlijke finan ciële manipulaties met welk doel is tot dusver niet erg duidelijk. In elk geval is uit het onderzoek, dat terstond na zijn verdwijning door de po litie is ingesteld komen vast te staan, dat hij bij een bank te Dordrecht voor een bedrag van 27.600 in het krijt staat. Bij een Rotterdamse zaak voor woningmrichting heeft hij een schuld van 160.000; vier Barendrechtse koop lieden hebben tezame.. 103.000 van hem tegoed; drie Dordtse handelaren krij gen f 44.000 van hem, een Rotterdamse zakenman „leende" hem 17.000, en jl. donderdag maakte hij nog bij een Rot terdamse firma en een Dordts bank bedrijf respectievelijk 27.540 en 20.500 los. Bjj enkele schuldeisers heeft hij een deel van zijn schuld afgelost, maar in totaal staat op zijn debetzijde toch een bedrag van 362.000. Hiertegenover staat een waarde van 70 a ."0 mille aar) m"'ibe(en in zijn magazijn aanwezig zijn. Om geld los te krijgen gebruikte verdachte onder meer facturen van een firma in IJsselstein, die hfl zelf had laten drukken. Hij vul- WW?mdBanryhTistr'deze voordracht op who^lrooThetas"fcces"ferShdif Uit" waarlijk voortreffelijke wijze op het; trum is. Vanaf de oprichting op imaart beeld te brengen. Zoals de auteur werk te hij met sobere middelen, met steeds «et juiste accent op de juiste plaats. Een voordracht als deze kan men rustig stellen boven veei opvoeringen van volledige stukken. Niet alleen door de kwaliteit van vorm, Inhoud en taal rijkdom, maar vooral ook door de in druk die uitbeelding op onze verbeel ding maakt. Een daar gaat het immers om. De rubriek met nieuws uit de wereld Van het theater van J. W. Hofstra, Open Doekjes, was steeds geslaagd, doch heeft zich gestadig en voorspoedig Verder ontwikkeld. Het is een vlotte, hjaar veelzijdige en volledige maande lijkse revue geworden die men niet graag meer zou willen missen. Ook de gesprekken aan het slot zjjn Veelal belangwekkend. Gisteravond al ojjzonder, nu er een Engelse gast was die met Henk Rigters en Hofstra een gesprek voerde over de komende op- Voeringen van Shakespeare's Richard II door de Nederlandse Comedie. Het gesprek ontging de moeilijkheden niet, to tegendeel, men spande zich juist in ?h» het bijzondere èn van Shakespeare ®h van Richard II te belichten. Bewon dering hadden wfl ook voor de wijze jvaarop Hofstra, eigenlijk moeiteloos, Jiracht. De meeste interviewers doen dracht. De meeste intervieuwers doen °at of te nadrukkelijk of vergeten het. I De rest van de avond was wat over laden. Men eindigde dan ook meer dan een uur te laat. J.v.S. Voor de K.R.O. wordt vanavond een volledige opvoering gegeven van de kor- *e opera Die Kluge van Carl Orff door 5.1 de solisten en het ensemble van de ïjederlandse Opera, het geheel o.l.v. "«org Meyer. (298 m 21 uur). 1954 tot 31 januari van het huidige iaar ontving het centrum 92.271 verzoeken om de brochure. Van deze aanvragers tekenden vervolgens 51.498 in voor de schriftelijke cursus, welke bestaat uit 21 lessen, die afzonderlijk in volgorde worden toegezonden (in tegenstelling met de Amerikaanse methode waar men post bespaart door de hele cur sus in één keer toe te zenden, een me thode die door het Engelse centrum op psychologische gronden wordt afge keurd) Het aantal ingeschrevenen dat na het volgen van de correspondentie cursus meedeelde dat zij waren overge daan toT de Katholieke Kerk bedroeg 2747. Dit laatste cijfer zegt evenwel zeer weinig, hoe fraai bet resultaat ook is. Indien namelijk aan het eind vfrn de cursus een ingeschrevene verklaart nadere instructie te willen ontvangen, verwijst het centrum hem naar een priester in de omgeving van zijn woon plaats. Er is meerdere malen gebleken dat bekeerlingen, die de cursus ge volgd hebben, niet aan het centrum doen weten dat zij katholiek zijn ge worden. Ook op meer negatieve wqze is gebleken dat he* werk van het cen trum een groot succes is. De Engelse Staatskerk is namelijk zo beducht voor de arbeid van het centrum, dat zij be sloten heeft eveneens een centrum op te richten. at de financiën betreft ontving het centrum vanaf het begin gelde lijke steun van het Brits epis copaat. Maar men hoopt deze bijdrage weldra meer dan te kunnen vervangen door bijdragen van de gelovigen. Er zijn momenteel 1 .756 Katholieke leken die jaarlijkse bijdragen geven buiten georganiseerd verband. Daarnaast is men twee jarer geleden begonnen met het vormen van een zelateursorganisa- tie. De zelateurs verplichten zich niet slechts zelf een maandelijkse bijdrage te storten van een shilling (vijftig cent) maar ook supporters te werven die een zelfde bijdrage storten. Het aantal zela- H tsfcs tl itmemèêf: Jakob Malik, de Sovjet-ambassadeur in Londen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan premier Macmillan en, naar verluidt, een brief van maarschalk Boelganin aan de Britse premier over handigd. De inhoud van de brief, die 3000 woorden telt, zal morgen gelijktij dig in Londen en Moskou worden gepu bliceerd. ok de moderne stoelen zijn in een ruitje gestoken, waarvan de voorjaarsmode mantelpakjes maakt. Dit Italiaanse stoeltje is gemaakt van een stalen frame met schuimrubber en het ziet er inviterend uit om een vermoeide rug op te vangen want dat is iets, dat de „verantwoorde" stoelen van tegenwoordig goed doen. Het is een ontwerp van Arlflex, de bond van Ita liaanse ontwerpers, die zoeken naar nieuwe vormen voor zitmeubels. Een nieuwe fabriek, die de stoelen in licensie gaat maken voor de Benelux-landénis juist gereedgekomen in Amsterdam. Van dit stoeltje is het overtrek afneembaar, wat makkelijk is bijvoorbeeld om dit te wassen of als men er genoeg van heeft en eens wil variëren. Waarom zou men een stoel in de loop der jaren ook niet eens wat anders aantrekken? Het ruiten mantelpakje van de Parijse ontwerpster Madeleine de Rauch is een goede uitdrukking van de distinctie van de vloeiende lijn. Madeleine de Rauch is een ontwerpster, die geen geforceerde kleren maakt, maar elk seizoen zeer beschaafde en draagbare tailleurs toont, die ondanks hun een voud een accent van de haute-couture hebben. Zoals hier de grote roos ge maakt van dezelfde noppen-zij als de blouse, waarvan de manchetten te voorschijn komen. De roos is al heel lang de beminde bloem van de coutu riers. Maar het nieuwe voor deze zomer is, dat het een roos op steel is. De lange steel met een blaadje er aan wordt in het bovenzakje gestoken. de op zo'n factuur een „order" ln, die hij bij die firma zou hebben geplaatst, en liet tegelijkertijd met dit bewjjs een telegram zien dat hem zogenaamd door een groot bedrijf, zoals eer warenhuis, was gestuurd, en waarin hem werd bevestigd, dat hem de betreffende order was gegeven. Hij vroeg dan of men hem even wilde helpen met de betaling. De speciale brigade ter bestrijding van de stroperij in Noord Brabant is opgeheven. De twee groepen in oost Brabant en west Brabant zijn omgezet in groepen veldpolitie die een perma nent karakter hebbt,. gekregen. Zij blijven lietzelfde werk doen als de jachtbrigade. Bij Tilburg werden vori ge week weer twee stropers gegrepen tijdens het stropen met de lichtbak. Onder Oosterhout werden zaterdag een aantal „vogelaars", die met de lijmstok zangvogels hadden gevangen, aangehou den. Op 77-jarige leeftijd is ln Leiden over leden de vroegere studentenoppasser Johan van Wijk. Het instituut van de studenten oppassers, een typisch Leidse instelling, is in de afgelopen tientallen jaren gelei delijk verdwenen, doch Johan van Wijk heeft tot voor enkele jaren gefungeerd als bediende van het collegium van het Leids studentencorps, welke functie hij ln 1915 had aanvaard. Vele duizenden oud- Leidenaren, die nu over de gehele wereld verspreid zijn. herinneren zich deze mar kante figuur uit hun studietijd. De be grafenis van het stoffelijk overschot ge schiedt a.s. woensdag om 13.00 uur op de begraafplaats Rhjjnhof bij Leiden Volgens het Syrische bureau van de Imam van Oman hebben dertig Britse soldaten in een hinderlaag van Omaan- se strijders het leven gelaten, aldus m A.F.P. De Omaanse strijders hebben voorts verscheidene aanvallen uitgevoerd op Britse konvooien en mi litaire kampementen en de Britten daarbij veel schade berokkend. Het officiële communistische Pekine se volksdagblad" heeft ter gelegenheid van de terugtrekking van de eerste Chi nese troepen uit Korea verklaard, dat de Koreaanse oorlog aan de Verenigde Na ties 20 miljard dollar gekost heeft en 12.200 vliegtuigen, 257 schepen en 1.090.000 man aan doden, gewonden of krijgsgevangenen. De Russische campagne om een top-' conferentie te forceren wordt met onverminderde kracht voortgezet. Moskou is nu al drie en een halve maand bezig om de wereld te winnen voor het denkbeeld van een ontmoeting op het hoogste niveau. De Westerse mogendheden zjjn gebombardeerd met een reeks lange brieven, waarin steeds weer dezelfde argumenten naar voren werden gebracht. Nu en dan nam het Kremlin de schijn aan tot enige con cessies bereid te zjjn, maar in feite hebben Boelganin en Khroesjtsjev bit ter weinig begrip getoond voor de Wes terse tegenvoorstellen. Zo hebben zij bijvoorbeeld slechts ontwijkend geant woord op Eisenhowers brief aan de Rus sische premier van 12 januari j.l.; een schrijven waarin onder meer een in ternationale regeling werd voorgesteld vooi de ruimtevaart. Weliswaar is Rus land vorige week plotseling met de suggestie gekomen om het gebruik van de kosmische ruimte voor militaire doel einden te verbieden, maar dit plan werd gekoppeld aan de eis, dat alle buitenlandse militaire bases in Europa, het Midden-Oosten en Noord- Afrika zouden moeten worden opgehe ven. De uitvoering van een dergelijk plan zou echter de Russen in een heel wat sterkere positie brengen dan het Westen. Het zou nog altijd geen garan tie bieden tegen agressie van de zijde van Moskou. Het Westen heeft er steeds op gehamerd, dat slechts een alomvat tende ontwapeningsregeling, die ge paard zou gaan met effectieve contro le op die ontwapening, de spanning in de wereld zou kunnen verminderen. et aangewezen orgaan voor de be spreking van de ontwapenings problemen is uiteraard de ontwa peningscommissie van de Verenigde Na ties. De Russen hebben indertijd ge zegd, dat de samenstelling van de ont wapeningcommissie hun niet beviel, en van Westerse zijde heeft men zich toen bereid getoond de tegenstan ders op dit punt tegemoet te komeh. De Sovjet-Unie blijft echter weigeren de besprekingen in het daartoe meest geëigende V.N.-orgaan voort te zetten. De communistische leiders hebben hun zinnen gezet op een topconferentie, en zij willen al hun problemen opsparen voor deze bijeenkomst. De Russen heb ben ook maar vast een tijdstip vast gesteld voor de ontmoeting op het hoog ste niveau; de regeringsleiders zouden reeds over drie maanden moeten ver» gaderen. (In april zouden dan de minis ters van Buitenlandse Zaken de agenda moeten vaststellen, terwijl zij tevens zouden moeten uitmaken wie er aan de topconferentie zouden kunnen deel nemen). e Russen hopen met hun campag ne voor een topconferentie de mensheid te overtuigen van hun goede wil. Zij trachten de indruk te wekken dat alleen een spoedig te hou den ontmoeting van de hoogste gezag dragers van Oost en West de wereld kan redden, afgezien van de resulta ten die van zo een ontmoeting verwacht kunnen worden. Maar het Westen, dat zich de Geneefse bijeenkomst van 1955 nog maar al te goed herinnert, wil zich niet in een avontuur storten. Als een nieuwe topconferentie zou mislukken zov de wereld er erger aan toe zijn, dan wanneer er helemaal geen confe rentie was gehouden. Daarom kan de zaak niet goed genoeg worden voorbe eld. Men moet niet overijld te werk gaan. Moskou heeft voldoende gelegen heid om binnen de normale diploma tieke kanalen met Washington, Londen en Parijs van gedachten te wisselen over de mogelijkheid van toenadering. Maar Moskou geeft de voorkeur aan een spectaculaire demonstratie, waarbij de wereld overtuigd zou moeten wor den van Ruslands vredelievendheid. Het feit dat de Russen vorige week zaterdag hun plan voor de uitban ning van de militaire ruimtevaart aankondigden op een persconferentie is f oerend voor het uitgesproken propa gandistische karakter van hun activi teiten. Als zij op dit punt werkelijk t' een akkoord wilden komen, hadden zij hun suggestie, met zo min mogelijk publiciteit, langs diplomatieke weg aan Eisenhower (en eventueel ook aan Mac millan en Gaillard) kunnen voorleggen. Het gesprek tussen Oost en West is niet gebaat met zoveel openbaarheid. Allee in een sfeer van rust en be- zonnenheid zouden de partijen tot el- kaar kunnen komen. De Russische lei ders richten zich echter bij voorkeur over de hoofden van de Westerse rege ringsleiders heen tot de massa van het volk in Oost en West, maar vooral in de neutrale landen. Zij proberen met m sleidende leuzen stemming te kwe ken tegen de Westerse regeringsleiders, wier verantwoordelijkheidsgevoel hun ervan weerhoudt met hetzelfde soort propaganda te antwoorden. De hoofdinspecteur van politie te Weert verzocht dezer dagen te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van de 39-jarige J. M. Mertens uit Weert. Hij had 12 maart 1958 in ern stig overspannen toestand zijn woning verlaten. Maandagmiddag is bij het dreggen in de Zuidwillemsvaart het stof felijk overschot van de man opgehaald. (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling van de zijde van de rijkspolitie en van jacht opzieners ln particuliere dienst werd maandagmorgen door de Bredase rechtbank de zaak behandeld tegen een 18-jarige jongeman uit St. Wiliibrord, wie poging tot doodslag was ten laste gelegd. In de nacht van 29 op 30 december van het vorig jaar had verdachte met een jachtgeweer gescho ten op de hem achtervolgende majoor Jhr. B. de Beaufort, commandant van de rijkspolitiebrigade ter bestrijding van de stroperij. De officier van justitie eiste twee jaar jeugdgevangenisstraf tegen de ver dachte, die toegaf, dat hij geschoten had met de bedoeling de politieman te raken. Verdachte was met zjjn broer en een vriend mee het veld in gegaan. Hij had nog nooit gestroopt en nimmer gescho ten. Toen het zijn beurt was om te schieten, klonk het „Halt politie." De majoor was erin geslaagd de stropers, lie met de lichtbak werkten, vrij dicht te naderen. Het drietal sloeg op de vlucht. Verdachte kon niet snel genoeg uit de voeten komen en werd ingehaald. Plotseling draaide hfl zich om en riep „Sta of ik schiet". De majoor storm de op hem af en het schot viel. Licht gewond aan linkerhand en linker» dflbeen zette de majoor de achtervol ging voort en na een korte worsteling kon de verdachte worden overmeesterd. „De rechtbank heeft alle bewondering voor Uw onverschrokken gedrag", zei de president van de rechtbank tot de majoor, die als getuige werd gehoord. ,Het schot was op een afstand van vier en dertig meter gelost en had dode lijk kunnen zfln," aldus de majoor, die ook als deskundige werd gehoord. De officier van justitie wees er op, oal door de speciale jachtbrigade in het afgelopen winterseizoen in west- Biabant niet minder dan 262 pro cessen-verbaal zfln opgemaakt tegen stropers. Deze werden door de kan tonrechters zwaar gestraft. Daardoor ontstond de mentaliteit om ten kos te van alles uit handen van de po litie teblflven. Het doldrieste optreden van de ver dachte moet tegen deze achtergrond worden gezien. Rekening houdend met de jeugdige leeftijd van de ver dachte, diens blanco strafregister en gebrekkige opvoeding kwam de offioier tot zfln eis. De rechtbank deed nog dezelfde dag uitspraak en veroordeelde de jonge man conform de eis wegens poging tot doodslag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7