Invulling van het aangifte biljet Vraag Antwoord Rallye Bagdad Leiders blijven oprechte pad Young Fellows blij met spel van Kocsis en Hoofdklasse handbal Canadezen lijden eerste nederlaag Voorstellen van KNBB om de eenheid te herstellen Zweden wil meedelen in de opbrengst van oefenwedstrijden Nieuwe aankoop van Manchester United Scanion naar huis Walter midvoor van het Duitse elftal Schotse hockeyploeg Straf voor Coppi en Vannitsen J eugdtaf eltennisteam tegen West-Duitsland naar DINSDAG 18 MAART 1958 PAGINA 9 PUBLICATIE VAN HET CENTRAAL C t D I S T I L L E ER D B U R E A U a SCHIEDAM Europees kampioenschap driebanden in Cannes IJshockev Geschil in biljartsport Vliegramp bij München BRONKHORST FLUIT IN ZWEDEN Hillegom-V alkenswaard Radio in België W ereldtentoonstelling Schaderegeling Honkbalpropaganda dit jaar in Aalst AmsterdamMaastricht Luisterbijdrage door AGATHA .CHRISTIE Planteneters Bevriezen en stollen Belastingaftrek Scheiding van tafel en bed ■ÉSB Advertentie "P) ^iSen'vanlfeTaangiftebiljet voor de inkomstenbelasting gepaard gaan en betrekking hebben op bedrijf en beroep, hebben wij in onze vorige editie aangestipt. In feite hebben wij er natuurlijk maar een zeer klein ge deelte van kunnen benaderen: er zijn boekdelen over vol te schrijven. Wij willen trachten in het volgende op enkele overige punten van het aan giftebiljet in te gaan. Ook hierbij wil len wij in eerste instantie verwijzen naar de toelichting, welke het aangifte biljet vergezelt. Loon, pensioen enz. Het aangiftebiljet noemt hierbij ook nog Pi ovisie, tantième, gratificatie en Eiuit .dit nog af met een mysterieus „enz De bedoeling is, dat hier alles worat aangegeven wat gezien kan wor den als opbrengst van een dienstbetrek king of een vroeger vervulde dienst betrekking Hoewel volgens artikel 361 van het Burgerlijk Wetboek het vruchtgenot van de ouder ook het inkomen uit ar beid van het minderjarige kind omvat, behoeft de ouder die dit vruchtgenot heeft niet het looninkomen van zijn kind op te geven ook al zou de ouder recht op kinderaftrek voor dit kind hebben. (Zo nodig moet het kind zelf een aangifte voor de inkomsten belasting doen). Wel moet ook het looninkomen van de echtgenote hier worden aangegeven. Voor de toepassing van het besluit op de inkomstenbelasting wordt er n.l. van uitgegaan, dat het inkomen van de vrouw dat van de man is zelfs in dien zb buiten iedere gemeenschap van goederen zijn gehuwd. Indien het huwe lijk in het jaar 1957 is gesloten <het burgerlijk huwelijk is beslissend) moet de man derhalve bij zijn inkomen op geven wat de vrouw tijdens het huwe lijk heeft verdiend. De voor haar in gehouden loonbelasting wordt verre kend met zijn inkomstenbelasting (evenals de eigen loonbelasting). Onder inkomen uit dienstbetrekking valt o.a. ook: commissarisloon en het inkomen van leiders en leden van orkesten, solisten, gastdiri genten, voordrachtskunstenaars en andere musici en artisten, het inkomen van wielrenners, worst - laars, boksers, beroepsvoetballers en in het algemeen hen, die een tak van spoi c als beroep uitoefenen (de semi-beroeps voetballers genieten geen loon, doch moeten de door hen ontvangen bedra gen aangeven voor de inkomstenbelas ting als bijverdienste. Voor de betaling van deze belasting wordt voor hen een bedrag ingehouden) teVerder is er nog een hele casuïstiek in *^alcen, men denke aan deelvissers, losse gevallen kloosterlingen, ianeeno™ ers en bepaalde soorten van foors en k? ,werk- Predikanten, pas loot al- in rif worden daarentegen schouwd enstbetrekking te zijn be- Maar dit wordt eomming. een te dorre op- Wat is loon? Loon aldus artikel 26 van het be sluit op de loonbelasting is alles wat uit een dienstbetrekking of een vroe gere dienstbetrekking wordt genoten. Het omvat dus het „geld-loon alsmede verstrekkingen in natura (b.v. kost en Inwoning: dit wordt volgens bepaalde normen in geld omgerekend), doch ook aanspraken op latere vergoedingen of verstrekkingen (b.v. spaarregelingen). Echter weer niet aanspraken op late- Pensioen (de eigen pensioenstortingen komen in mindering op het loon) en een heel rijtje van aanspraken en uit keringen, waarvoor U zich in twyiei- gevallen maar tot Uw werkgever, tot de inspectie of tot een deskundige moet richten. Het wordt namelijk ook voor ons wel wat te eentonig om alles hier te gaan opsommen. Voor gratificaties bij jubilea gelden speciale regels (bij een 25-jarig feest is een halve maand, bij een 40-jarig jubileum bij dezelfde Werkgever is een maand loon vrij van belasting. Voorts zijn kleinere giften b.v. bij Sint Nicolaas en Kerstmis nie* aan de belasting onderworpen. Verstrekkingen die de werkgever doet voor bijzondere kosten van de Werknemer, b.v. voor bevalling, ziekte, overlijden, begrafenis en dergelijke, zijn vrij van belasting. (Het loon dat aan de weduwe of aan de kinderen wordt doorbetaald gedurende zes weken is eveneens vrij). Hiertegenover staat, dat voor deze kosten dan ook geen beroep open staat voor het vragen van een af trek voor buitengewone lasten. Premies ziekenfonds en voor vrij- voor buitengewone lasten. Willige ziekteverzekering (voor kosten Van dokter, ziekenhuis etc.) kunnen hiet worden afgetrokken. Indien deze Premies geheel of gedeeltelijk door de Werkgever zijn betaald, moeten ze bij het loon worden geteld. De premies siektewet („loonuitkeringen", die bij kiekte doorlopen) en werkloosheidsver zekering behoren echter niet onder het «>on en kunnen worden afgetrokken v°or zover ze ten laste van de werk- «emer zijn gekomen. (Daartegenover worden de uitkeringen ziektewet en werkloosheidswet als looninkomen be handeld). »i ^?e'an8ruk is in deze, dat bij een ^oktekostenregeling die mede via de erkgever loopt, doordat deze een ge- „eeite. van de premie betaalt, ter zake «een hoger bedrag by het inkomen be hoeft te worden geteld dan 300, ver minderd met het deel der premie ziek teverzekering, dat de werknemer zelf betaalt. Stel dat een werknemer een salaris geniet van 12.000 en dat aan premie is verschuldigd 414 van 12.000 540, hetgeen voor de helft wordt betaald door de werkgever en voor de andere helft door de werk nemer. Deze laatste 270 kan de werk nemer niet aftrekken (eventueel kan het wel onder de buitengewone lasten worden gebracht) en voor de 270, die de werkgever betaalt, behoeft slechts 300270 30 te worden opgegeven onder het inkomen. (Deze 30 kunnen eventueel dan weder in aanmerking komen als buitengewone last!). Algemene ouderdomsverzekering Als nieuwe loot in het fiscale ver schijnsel komt in 1957 voor het eerst de A.O.W. naar voren. Deze heeft twee aspecten: le. De premiezijde. Onder vraag 16.1" (22.1" van het B biljet) mag de betaal de of door de werkgever ingehouden premie op het inkomen in verminde ring worden gebracht en wel voor het werkelijk betaalde bedrag. Het maxi mum dat voor 1957 kan verschuldigd worden is 465, doch wat is betaald kan meer zijn in het geval er meer dan een dienstbetrekking met een sa laris van 6900 of meer is. In dat (Van onze handbalmedewerker) Hoewel de vooruitzichten op een vol ledige afwerking van het handbal- prgramma eind vorige week weinig rooskleurig waren, viel het toch hepaald tegen, dat in de hoofd- en districts-kl totaal slechts zeven wedstrijden konden worden gespeeld. Daarvan vonden er vier in de hoogste afdeling daargang, te weten twee by de dames en een geltjk aantal by de heren. Het gaat er steeds meer op lijken, dat Hygiëa en WLC elkaar geen duimbreed gronds in de hoofdklasse dames zullen toegeven. Van deze titelgegadigden had WLC het afgelopen zondag veruit het moeilijkst, aangezien PSV zich niet zon der meer gewonnen wenste te geven. Het was een strijd, waarin spanning hoogtij vierde. Uiteindelijk bleken de Emdho- vense dames met vijf voltreffers juist beneden de maat, want WLC schreef zes doelpunten op zijn naam. Ook uui heeft zijn uiterste best gedaan, om zich via een zege wat verder uit de lagere regionen omhoog te werken. De ijver mocht echter niet baten. Hygiea toon de zich over de gehele linie de meerdere en onderstreepte dit met vier treffers. XJDI kwam niet verder dan 't redden van de eer (4-1): een uitslag, die Sagitta ongetwijfeld met voldoening zal hebben vernomen. De stand is nu als volgt: Hygiëa 8 14 PSV 7 6 WLC 7 12 Zeeburg 5 4 Athene 7 7 XJDI 7 3 Niloc 6 6 Sagitta 7 2 PSV is dit weekeinde in de hoofd klasse heren een illusie armer gewor den. De wedstrijd tegen koploper DES geval kan "het meerdere worden afge- j betekende namelijk voor de Philipsmen- trokken en zal waarschijnlijk wat te I sen de kans, om met de lijstaanvoerder zijner tijd wordt terugontvangen in mindering komen op de alsdan af te trekken persoonlijke verplichtingen. 2e. De ontvangstzijde zie punt 14 onder 2° letter a van het aangiftebiljet. Pensioengerechtigden, die ook van an dere ztjden een pensioen genieten, moe ten er bedachtzaam op zijn dat het A.O.W.-pensioen door verschillende in stanties (o.a. Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, Militair Pensioenfonds, uit keringen op grond van ongevallenwet 1921 en Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922 door de Sociale Verzekerings bank etc.) mede in hun opgave van het genoten pensioen is begrepen hoewel het A.O.W.-pensioen door de Raad van Arbeid wordt uitbetaald. Natuurlijk moeten wij voorkomen, dat het ontvangen pensioen meer dan een maal wordt aangegeven! Dit is zo ongeveer, wat wij voor de „loongroepen" wilden opmerken bij de invulling van het aangiftebiljet. Wij zijn er ons van bewust, dat het maar enkele grepen zijn, doch wij hopen dat ze in voorkomende gevallen van nut kunnen zijn. In een slotbeschouwing willen wij nog een overzicht wijden aan de in vulling van het aangiftebiljet voor an dere inkomsten-belastinggroepen. F. VRIES De voetbalclub Young Fellows uit Zürich heeft voor geen cent spijt van het gokje, dat met de uitgeweken Hon gaarse voetballer Sandor Kocsis geno men ts. Na zyn vlucht uit Hongarije was t?®818 hij Young Fellows terecht ge- doch hÜ mocht niet spelen, als schor?im?n de door de FIFA opgelegde dere voor hem en verscheidene an- lowt hiB£g£ars? ballingen. Young Fel- schuwendp üu finahcieel, maar waar zodra hiwnVm zeiden, dat Koc- tract zou sluiten meteen o^andere ero" te buitenlandse club en dat Youn| Fel lows mets wyzer aan hem zou worden dan terugbetaling van het geld dat hem a1- leningen verstrekt wasf Kocsis heeft zich echter een man van zijn woord getoond. H(j heeft zelfs niet naar de diverse aanbiedin gen willen luisteren. Op 16 februari werd zijn schorsing opgeheven en hü heeft sedertdien vijf wedstrijden voor Young Fellows gespeeld. Deze 5 wed strijden leverden de club zes punten op, een voor deze club ongekende weelde in dit seizoen. Van de twaalf doelpunten in deze wedstrijden nam Kocsis er drie voor zijn rekening, ter wijl hii in nog vijf een groot aandeel had Young Fellows is nu duidelyk uit de degradatie-zorgen. De leiding van Young Fellows zegt, dat als Kocsis aan het eind van het sel- zoen weg zou willen, men hem met zal tegenhouden. Als de onkosten, die voor Kocsis gemaakt zijn, gedekt kunnen wor den uit het overschrijvingsbedrag, gunt men Kocsis graag een vet contract by ee- club bulten Zwitserland, want men meent, dat Kocsis in Zwitserland al tijd een grote vis ln een kleine vijver zal blijven. Voor het ogenblik schijnt de veiligheid van dat vijvertje hem echter voldoende te zijn. Aan het Europese kampioenschap driebanden dat van 26 tot 30 maart in het „Palais Miramar" te Cannes zal worden gehouden, zullen negen spelers deelnemen. Het zijn de Belgen Vinger- hoedt en Rombouts, de Fransen Sigu- ret en Hanoun, de Duitser Lütgehet- mann, de Oostenrijker Scherz, de Por tugees Pareira, de Spanjaard Ventura en de Nederlander Teegelaar. i op gelijke voet te komen. De Eindhove- naren wierpen zich, met dit rooskleurige perspectief voor ogen, verbeten in de strijd. Doch hoewel de voorhoede het tot acht doelpunten wist te brengen, ging de winst toch naar DES, daar de achterhoede van PSV liefst elf maal dee moedig het hoofd moest buigen. Ook hier waren de toeschouwers getuigen van een aantrekkelijk duel. WWV, dat zelf zijn ontmoeting tegen Olympia zag afgelast, is weer wat verder achterop geraakt, doordat Hellas en UDI na een spannende krachtmeting de kostbare punten broederlijk deelden (8-8). Hier is de stand: DES Olympia PSV Niloc 14 10 10 8 UDI Hellas Blauw Wit WW Het ifshockeyteam Witby Dunlops, het wereld- :p b den een_nederlaag van 6—2 geleden te --v-'vv-ncj' team VV 11,1 dat voor Canada te Oslo het were, kampioenschap behaalde, heeft in Lon- i®n dfLBrit?e Profploeg Wembley Lions. De ^tussenstanden waren 4—0, 20 en 0-"*- Het was de eerste nederlaag van de wereldkampioen, op de tonrnee door Europa, tijdens welke 23 wedstrijden werden gespeeld Te Oslo werden tegen net team zes doelpunten ge scoordhetzelfde aantal als maandag in slechts twee speelperiodes. Het Russische ijshockeyteam heeft te Moskou een zege van 5—3 behaald op de ploeg van de Verenigde Staten. De tussenstanden waren hier 2—1 1—0 en 2—2. De wedstrijd, gespeeld in het Leninstadion by een tempera tuur om het vriespunt, werd bijgewoond door 14.000 toeschouwers. Het was een voortreffelijk duel, waarin zich vooral de doelman der Amerikanen, Aikola, onderscheidde. De wedstrijd tussen de vertegenwoor digende teams van de leagues van de Ierse Vrijstaat en Noord-Ierland, is geëindigd in een gelijk spel: 22. De ruimtevaart heeft de Amerikaan Ar thur Elliot geïnspireerd tot het ontwer pen van een nieuw soort schaakstukken: de pionnen zijn raketten, de torens radartorens en de raa Isheren ruimte- reizigers. Naar aanleiding van een onderhoud, dat de tweede voorzitter van de K.N.B.B., de heer C. J. Bolle op 10 maart j.l. heeft gehad met mr. Knecht, voorzitter van de N.N.B.B., heeft het bestuur van de K.N.B.B. do volgende voorstellen en mogelijkheden ontworpen voor terugkeer op korte ter mijn der N.N.B.B.-spelers en deze aan mr. Knecht ter kennis gebracht. Voor op staat, dat als de N.N.B.B. thans blijk geeft de ernstige wil te bezit ten om de nationale eenheid volledig te bereiken, hiervoor principieel niets meer in de weg staat. De voorstellen en suggesties bevat ten: u. Deelname aan wedstrijden en kampioenschappen in het seizoen 1957-58 te weten: nationaal kampioenschap ere klasse groot-biljart 71/2; nationaal kampioenschap ere-klasse groot-biljart bandstoten. Indien aan het Europees kampioen schap kader 47/2, 8 tot 11 mei a.s. te Gent, een tweede Nederlander kan deelnemen, zal, indien een ex- N.N.B.B.-lid een hoger algemeen moyenne heeft dan nummer twee in het toernooi om het kampioenschap van Nederland ereklasse 47/2, te hou den van 20 t m. 23 marat te Amster dam, deze voor uitzending naar Gent in aanmerking komen. Er zal in Am sterdam t.z.t. een z.g. herenigingstoer- nooi worden georganiseerd in de spel- soorten driebanden, libre en de kaders 47/2 en 71/2, waaraan de sterkste spelers van de herenigde bonden zul len deelnemen. b. Het zal de topspelers in de toe komst worden toegestaan demonstra- tiepartijen te geven en deel te nemen aan invitatie-toernooien op klein-biljart, mits deze op de juiste wijze zijn aan gevraagd en geautoriseerd door het da gelijks bestuur van de K.N.B.B. c. Ex-N.N.B.B.-leden kunnen gedu rende een tijd vale van 5 jaren geen be stuursfuncties m de K.N.B.B. vervullen. Ten aanzien van de vergoedingen bij de finales van nationale kampioen schappen zal het bondsbestuur nadere plannen uitwerken. Reglementair kan het zelf hierover geen beslissing ne men, maar het zal een nader uitge werkt plan ter goedkeuring aan de werkt plan ter goeake eerstvolgende bondsvergadering voor leggen. Deze materie behoort uitslui tend tot de competentie van de bonds vergadering. De Zweedse voetbalbond heeft maan dag bekend gemaakt, dat hij vijftig pro cent van de bruto recette (exclusief terreinonkosten en vermakelijkheidsbe lastingen) zal opeisen van ieder vriend schappelijke wedstrijd, die een team, dat deelneemt aan het eindtoernooi om het wereldkampioenschap, speelt op reis van eigen land naar Zweden. Vele landen hadden aangekondigd, dat zij voor het eindtoernooi in West- Europa vriendschappelijke wedstrijden zouden spelen, veelal als een laatste voorbereiding of ter (gedeeltelijke) dek king van hun hoge onkosten. Zweden nam het besluit op grond van de reglementen voor het eindtoernooi Deze verbieden de deelnemende teams binnen een bepaalde periode voor het toernooi wedstrijden te spelen zonder toestemming van het organiserende land. Wordt deze toestemming gegeven, dan kan dat land aanspraak maken op een gedeelte van de recette. Manchester United heeft Tom Her- ron, de 21-jarige Schotse linksbuiten van de Ierse clug Portadonw gecontrac teerd. Ook Tottenham, Fulham en Millwall hebben belangstelling gehad voor Her- ron, die als „gast" heeft gespeeld voor Millwall en de Schotse club Queen's Park gedurende zijn militaire diensttijd. Scanlou, een der overlevenden van de vliegramp bij München, is maan dag met zijn vrouw naar Engeland ver trokken. Scanion werd 10 dagen gele den uit het ziekenhuis „Rechts der ïsar" ontslagen. Zijn rechterbeen is nog in het gips. Manager Matt Busby gaat goed voor uit. Hö mocht maandag gedurende an derhalf uur uit bed. Frits Walter, die na het behalen van het wereldkampioenschap in 1954 werd onderscheiden met de titel „ere-aan- voerder van het Duitse elftal", zal mor gen als middenvoor fungeren van het Duitse team, dat tegen Spanje speelt. Bondscoach Herberger heeft de ploeg aldus samengesteld: d: Herkenrath, a: Stollenwerk en Juskowiak, m: Eckel, Schmidt, Fritz Walter, Schafer en Cies- larczyk, res.: Sawitzki, Wevers, Kel- bassa, Spath, Sturm en Soya. Op de lijst van scheidsrechters, aan gewezen door de betrokken FIFA- commissie voor de leiding van de wed strijden in de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal in Zweden, komt één Neder lander voor; de heer Bronkhorst uit Velp. Het Schotse (heren) hockeyteam, dat zaterdag in het Wagenerstadion te Amstelveen tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: d: Munroe (Aberdeen University), a: Wilson (Old Kingstonia) en Barton (Dulwich). m: McLeish (Blairgowrie). Cairns (Ox ford University) en Livingstone (Ox ford University), v: Gregory (Western), Crole (Edinburg Northern, aanvoer der), Scott (Roya. Air Force), Tindall (Royal Veterinary College) en Cunning ham (Cambridge University). Debutanten in het team zyn doelman Munroe, rechtshalf McLeish en links binnen Tindall. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: VragenrubriekDe beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bi) de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee. dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moe ten wachten en niet mogelijk is. in te gaan op verzoeken tot persoonlvke eantwoording der brieven 11. Z. Wat is de kortste weg van Hillegom naar Valkenswaard? N.-Br.) Antwoord: Wij raden u aan de weg te nemen van Hillegom over Leimuiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Schalkwijk, Culemborg, Den Bosch, Eindhoven, Valkenswaard, N.-Br.). Af stand plm. 155 km. C. J. v. H. Hoe is het radiowezen in België georganiseerd? Antwoord: Uitvoerige gegevens hier over kunnen verstrekt worden door het bestuur van de Belgische nationale om roep, te Elsene bij Brussel. Vraagt u daar eens om toezending van de „Ra dio- Televisieweek" llde jaargang no 48, tijdvak 27-11 tot 3-12-1955. Daarin kunt u alles lezen. Voor onze kolom men vergt het helaas te veel ruimte. N. C. Waar kan men alle gewen ste inlichtingen krijgen over de we reldtentoonstelling te Brussel? Antwoord: Op het Belgische Verkeers bureau Leidseplein 7 te Amsterdam kan men u alle gewenste inlichtingen ge ven, terwijl wij voorts er nog op wij zen u voor inlichtingen te wenden voor het Katholieke paviljoen tot „Civitas Dei", afd. „Reizen Nederland", Willem Il-straat 12, te Tilburg, telefoon 0 4250-20611. J. v. d. D. stelt een schadere geling wegens aanrijding met een bromfietser aan de orde. Bromfiet ser is schuldig, Is „all risk" verze kerd. De vordering van de tegen- Het bestuur van de Franse wieler bond heeft Coppi en de Belg Vannit sen, die voor hetzelfde (Italiaanse) merk rijden, bestraft naar aanleiding van hun ongerechtvaardigd opgeven in de wegwedstrijd Parijs-Nice. Beide renners staakten zaterdag, kort na de start, de strijd en namen reeds de volgende dag deel aan de Ronde van Toscane. Deze wedstrijd werd door Vannitsen gewon nen. De Franse reglementen verbieden een renner, die in een etappewedstrijd uit valt, deel te nemen aan een andere wedstrijd, indien de betreffende etappe wedstrijd nog niet is beëindigd. Coppi en Vannitsen werden dan ook, op ver zoek van de organisator van Parijs- Nice, door de Franse bond geschorst. Aan de Belgische en Italiaanse wieler bonden werd verzocht de schorsingster mijn te bepalen. Het Nederlands jeugd-tafeltennisteam, dat zondag 30 maart te Helmond tegen de Westduitse juniores speelt, is als volgt samengesteld: Jongens: Blom (Hilversum, Van Hum mel (Deventer) en d'Haens (Amster dam). Meisjes: Nel Visser (Rotterdam), Ria Sertons ('t Gooi) en Annie Wijnands (Den Haag). Non-playing captain ls de heer J- Scheffer (Ede). De samenstelling van het Westduitse team is: Jongens: E. Schuier, W. Willesken en B. Knipschild. MeisjesRenate Brauner, Paula Knip schild en Dagmar Stich. Het Kieviten-toernooi dat de Konink lijke Nederlandse Honkbalbond telken- jare in Noord-Brabant organiseert ter propagering van de honkbalsport in de ze provincie, zal op zondag 27 april a.s. worden gehouden in het nieuwe sport park van de vereniging DVS te Aalst. Aan het toernooi wordt deelgenomen door de huidige bekerhouder PSV (Eind hoven), de Sabres (een team, samen gesteld uit Amerikaanse militairen die In Europa vertoeven), de Belgische ploeg Berchum Kristal en een van de sterkste Nederlandse clubs. partij bedraagt 200,-, doch de ver zekeringsmaatschappij, waarbij de bromfietser verzekerd is, weigert uitbetaling, omdat het feit te laat te harer kennis is gebracht. Brom fietser biedt een afbetalingsrege ling aan, per week te voldoen, maar de advocaat van de tegen partij wenst 4 x zoveel te ontvangen per week. Dit laatste bedrag nu is niet in verhouding tot het loon van de bromfietser (ƒ65,- per week). (Eis van afbetaling 40,- per week)Deze strijd zal nu moeten worden uitgevochten voor de kan tonrechter. Welke raad kunt u de bromfietser geven? Antwoord: U schetst het voorgevallene zeer duidelijk. Dit is een voorbeeld voor andere vragenstellers. De zaak is ech ter niet zo eenvoudig te adviseren. Al lereerst wilde ik aan de bromfietser het advies geven, zich alsnog bij zijn assuradeur te vervoegen. Het wil er bij ons niet in, dat men zonder meer af wijst i.v.m. „te late aanmelding". Wij weten, dat de bonafide assuradeuren terdege bekijken of de zaak door het te laat aangeven inderdaad voor hen „be dorven" is. Dit slaat dan in de prak tijk op de schuldvraagtheorie. Is de schuld echter zeer duidelijk bij de bro-.ifietser, dan nemen deze maat schappijen de kwestie niettegenstaan de de te late aangifte wel degelijk in behandeling. Voor het geval echter geen resultaat hieromtrent wordt ver kregen, is het door u aangehaalde juist, m.a.w.: de advocaat van de tegenpar tij kan inderdaad middels loonbeslag 40,- per week van een loon van 65,- per week doen inhouden. Weliswaar is zo'n loonbeslag-procedure kostbaar, doch het is mogelyk. Een en ander is omschreven in he* Burgerlijk Wetboek ex. Art. 1638 g. Ons advies is, dat de bromfietser nogmaals met de advocaat van de tegenpartij gaat praten, hem het gehele geval uiteenzet en hem me dedeelt, dat hij bovendien de dupe is ge worden van een fout zijnerzijds om zijn verzekeringsmaatschappij niet tijdig in te lichten etc. en bijv. een afbetalings regeling ad. 20,- per week voorstelt. Mocht de advocaat hiermee niet ak koord gaan, dan kan de bromfietser nog bij een Volkskredietbank (op on derpand bromfiets) of particulier 200,- trachten te lenen. Andere mogelijkhe den zien we niet. B. H. Betreft opgave route Am sterdam-Maastricht. Antwoord: U geeft niet op waarmede u de reis wilt maken, met een auto, brommer of rijwiel. Niet alle' wegen zijn toegankelijk voor wielrijders, brom fietsen en auto's en aangezien u de kortste route vraagt, dienen wij dit te weten. Twee Mexicaanse autocoureurs, Iba- ra en Moss (niet te verwarren met de Engelse coureur Stirling Moss) zijn by een ongeluk om het leven gekomen. 16 „We biyven op de grond. We zyn verloren!" was t enige wat Vlc denken kon. Maar nu ging het werkelyk nóg snellervolko men zonder schokkenZij zweefden los van de aarde. Zalig was 't! Wat 'n enig gevoel. Boomtoppen zag ze verdwijnen, daar had je de blauwe lucht, links en rechts, even later zag Vic Deneden zich de poppenhuisjes en speelgoed-autootjes rióo'-J?!00108 ?en maquette op 'n tentoonstelling. Kort aaarna was t nog maar een landkaart geworden. oiAoLtt» en het vliegtuig de gordels losgehaakt, sigarettenopgestoken, boeken en tijdschriften open geslagen. Vic leefde in een nieuwe wereld.... 'n we reldje van slechts enkele vierkante meters, met ruim twintig medebewoners. Daarbuiten was het heelal. Zij keek weer uit het raam en zag niets dan wolken onder zich, dikke, gezellige, door de zon overgoten wattenwolken. Onder die watten moest ver beneden de aarde liggen, de wereld, zoals zi1 die tot dusver alleen maar gekend had. Vic deed haar best te verstaan wat mrs Clipp allemaal beweerde. Ze haalde het laatste propje uit haar suizende oren en luisterde aandachtig. Vlak vóór haar kwam Sir Rupert overeind, legde zijn grote vilthoed in het netje, trok de kap van zyn reisjas over zyn hoofd en maakte zowaar aanstalten om te gaan slapen. „Wat een vent!" dacht Vic, die langzamerhand een onberedeneerde afkeer van de man had gekregen. Mrs Clipp zat met een open tydschrift op haar knieën. Zo nu en dan kreeg Vic een por van haar als ze de bladzyde niet met één hand kon omslaan. vic keek eens om zich heen. Nu begreep ze, dat vliegen eigenlijk stomvervelend was. Daarom begon ze ook maar in een tijdschrift te kijken. De eerste grote annonce, die ze onder haar neusje kreeg, luid de: Wenst ge uw positie als steno-typiste aanzien- ïyk te verbeteren?" Zy rilde, klapte het tijdschrift dicht, leunde achter over en begon van Edward te dromen In ,ee" stortregen daalden zy op het vliegveld Castel Benito. Bij die daling kreeg Vic werkelijk evenlast van haar maag en zy had al haar geest kracht nodig om haar werkgeefster ter zijde te sta. Rn. Hoor een stromende regen reden zy naar hun rust verblijf. De imponerende Sir Rupert werd door een mani-n uri'f°rm niet rode epauletten afgehaald en in e?n ojenstauto dadelijk naar de een of andere aan- zienlyke gastheer in Tripolis gereden. Vic was mrs jr"PP behulpzaam by het maken van haar toilet en liet haar in peignoir op bed achter. Zelf ging zy voor het eten ook nog even in haar kamer op bed liggen. Toen zij haar ogen sloot was zy biy, dat zy de vloer niet langer op en neer zag gaan. Een uurtje later werd zy verkwikt wakker en ging zy vol opgewektheid mrs Clipp verder helpen. Na tafel geraakte mrs Clipp ln gesprek met 'n paar medereizigers, en de man met het ruitjespak, die het biykbaar op Vic begrepen had, wist haarfyn uit te leggen hoe potloden werden gefabriceerd. Zy gingen vroeg naar hun kamers, want de volgende dag zou het vliegtuig al om 5.30 uur in de ochtend vertrek ken. „Nu hebben we eigenlijk niets van Tripolis gezien," merkte Vic teleurgesteld op. „Gaat dat altyd zo als je vliegt?" „Ja, dat zei ik je al," antwoordde mrs Clipp. „Ik vind het louter sadisme de mensen zo vroeg uit hun bed te jagen en ze daarna nog een paar uur op het vliegveld te laten wachten. Eens op 'n keer moesten we in Rome midden in de nacht ons bed uit. Om half vier. Om vier uur ontbyten. Nou vraag ik je! En toen gingen we pas tegen acht uur de lucht in. Maar toch is 't een voordeel, zie je, want le komt zonder onaangename avonturen vlug waar ie wezen wilt." Vic zuchtte eens. zy had er graag wat avonturen voor over gehad. Vooral wanneer je dan wat meer van de wereld zag. „Die interessante man, die vlak vóór ons zit wist mrs Clipp, „dat is nu de beroemde ontdekkings reiziger Sir Rupert Crofton Lee. Je hebt vast wel van hem gehoord!" Dat had Vic inderdaad. Een paar maanden gele den hadden er trouwens foto's van hem in alle kran ten gestaan. Sir Rupert was een specialist op het gebied van Midden-China en Tibet. Hij was in Lhasa geweest en had allerlei onbekende streken van Koerdistan en Klein-Azië doorkruist. Zijn boeken wa ren vol geest en pit geschreven, zodat ze graag wer den gelezen. Hy wist er zelf ook heel aardig de no dige reclame voor te maken. Zijn reisjas met capu chon behoorde zeker tot de requisieten, die hy daar voor nodig had. Zy startten prompt op tyd. De zon stond al boven de horizon en het weer was helemaal opgeknapt. Tegen lunchtijd moesten ze in Caïro aankomen. Van daar ging het de volgende morgen door naar Bag dad. 's Middags zou Vic dus een stukje Egypte kun nen bezichtigen. Ze vlogen andermaal boven zee. Sir Rupert was weer in slaap gesukkeld, zyn hoofd hing voorover. Vic ontwaarde nu het begin van een kwaadaardige steenpuist achter in zyn nekde grote man werd daardoor in haar ogen iets normaler, iets mense lijker. By aankomst in Caïro gingen mrs Hamilton Clipp en Vic eerst samen lunchen. Eerstgenoemde kondig de haar voornemen aan tot zes uur te willen rusten, maar zij kwam met het aardige voorstel voor de dag, dat Vic 's middags de pyramiden maar eens moest gaan bekyken. „Ik heb een auto voor je besteld, lieve kind, want ik weet, dat zo'n tochtje onmogelyk is bij jullie deviezenbepalingen Vic, die er in ieder geval geen geld voor had, voelde zich dankbaar geroerd en putte zich uit in dankbetuigingen. Zij kreeg echter de moeder met de twee dotjes van kinderen mede. (Wordt vervolgd). G. A. H. v. d. B. Mijn hospita heeft een radio, waarvoor zy luis- terbydrage betaalt. Daar ik graag buitenlandse zenders beluister en dit op haar oude toestel onmogelijk is, heb ik zelf een toestel gekocht. Nu staan beide op een afstand van ca. 1.50 ni van elkaar. Als de een speelt, zwijgt de ander. Moet ik ook luisterbijdrage betalen? Aantwoord: Ja, zeker moet u luisterby- drage betalen. Deze is verplicht voor elke ontvanginrichting, tenzij u het ene toestel laat verzegelen. L.J.O. Op een voetreis naar Ro me in de a.s. zomer willen wij goed koop maar toch gezond eten. Wat wil aan eetbaars op onze weg zul len vinden, zoals bramen, bosbes sen, eetbare paddestoelen en jonge brandnetels zullen wij niet versma den. Kunt u voor ons te weten ko men, welke andere planten (of de len daarvan) op welke wyze bereid eveneens eetbaar zyn? Antwoord U doet het beste een boek over plantkunde te kopen, en daar naast een kookboek, waarin u de re cepten kunt vinden, hoe u al die ver schillende planten c.q. onderdelen daar van moet Klaarmaken. R.S. Deze rubriek van uw krant, waarin de juiste oplossing te vinden is van ieder waagstuk, leek ons de enig juiste rechter in een nogal hef tig debat. Er werd n.l. beweerd, dat bevriezen en stollen in zich het zelfde betekenen, dat beide uitdruk kingen op precies hetzelfde phy- sische proces zouden duiden, n.l. de overgang van de vloeibare naar de vaste phase. Dat het dus slechts een kwestie van taalgebruik is, wan neer voor de overgang van vloei baar naar vast „stollen" of „bevrie zen" wordt gebruikt. De tegenstan ders van deze opvatting beweerden echter, dat beide uitdrukkingen iets aanduiden, waarvan het ene wel de gelijk essentieel verschilt van het andere. Ondanks langdurige discus sies konden wij in deze niet tot over eenstemming komen. Antwoord De beide woorden bevrie zen en stollen kunnen door elkaar ge bruikt worden en betekenen hetzelfde, n.l, het overgaan van een vloeistof in een vaste stof. In het spraakgebruik wordt by bevriezen echter aan koude gedacht, b.v. het bevriezen van water, het bevriezen van kwik. Bö stollen denkt men niet in de eerste plaats aan de temperatuur, waarbij het gebeurt, zodat men spreekt van het stollen van vloeibaar lood, het stollen van boter, het stollen van bloed. J.v.d.M. Mogen bejaarden, die 65 jaar zijn en ouder, 624 van hun jaarinkomen voor de belasting af trekken en is dat zowel voor onge- huwden als gehuwden? Antwoord De belastingplichtige mag dit niet zelf doen, de inspecteur der be lastineen houdt hiermede automatisch rekening voorzover het betreft een ge huwde. Ongehuwden van 65 jaar en ou der vallen Tn groep II en krijgen zodoen de reeds minder belasting te betalen. M.R. Een man loopt weg van zyn echtgenote en gaat ergens an ders wonen, waarby hy de betrek kingen met zyn vrouw geheel ver breekt. Ts zo'n geval volgens de wet een „scheiding van tafel en bed", of spreekt de wet dan pas van scheiding van tafel en bed als daar een wettige verklaring over is uit gesproken. Antwoord Een scheiding van tafel en bed is pas aanwezig, indien terzake een vonnis is uitgesproken door de rechter. Kwaadwillige verlating Is een van de gronden, waarop deze scheiding van ta fel en bed kan worden geelst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9