«Onaanvaardbaar van regering dient te steunen op deugdelijke bezwaren K. VP. beducht voor vorm van kabinetstyra PIJN OF GRIEP! Chefarine ,4 E Valencia viert het feest van St.-Josef met „Fallas m Russische wetenschap zal Amerikaanse voor blijven Invulling van hetilbf^roRoiL aangiftebiljet Koningin spreekt met werklozen Zich voor f 83.000 aan gratificaties toegeëigend Nïkita Khroesjtsjev verklaart: Veel jonge geleerden in de Sovjet-Unie BEJAARDE DAME VAN HAAR TASJE BEROOFD NACHT VAN VUUR EN LAWAAI m WOENSDAG 19 MAART 1958 PAGINA 7 Mr. Kropman in de Eerste Kamer: Laatste waarschuwing aan de regering Zware straf voor een ex-ambtenaar Dader veroordeeld tot tien maanden Nico Rost bekroond Mr. D. Delprat beëdigd Afgifte van papieren guldens wordt gestaakt 'MM Wie maakt de mooiste brandstapel Gouverneur Ned. Antillen (Van onze parlementaire redactie) De K.V.P. wenst niet langer meer te ""ijken voor een „onaanvaardbaar" van regering, wanneer dat niet steunt op deugdelijke en principiële bezwaren. Wr. Kropman K.V.P. heeft gisteren de Eerste Kamer minister Suurhoff eU zijn ambtgenoten duidelijk gemaakt, dat zij deze verklaring als een laatste Waarschuwing dienen te beschouwen. »Als deze methode wordt voortgezet, *ei de K.V.P.-woordvoerder, „dan zul- 'en w« de ons opgedrongen conse quenties aanvaarden. Het gaat dan niet hieer om een oi ander wetsontwerp ®»aar om de grondslagen van ons de «atisch staatsbestel. Wij vrezen, dat wtj anders terecht komen in ®®n Vorm van kabinets-tyrannie. De verklaring kwam"afn d e hjkev e i> van een wetsontwerp Cw££ agmg van was door de re gering ingediend als een van de maat regelen om het budget sluitend ee maken. De Kamer had er echter zeer ernstige bezwaren tegen dat naar vergroting van de inkomsten wordt gezocht op het terrein van de sociale verzekering. De opbrengst is betrekkelijk gering; slechts enkele miljoenen op een begro ting van ca 8 miljard. Het „onaanvaard baar" van minister Suurhoff had juist daarom zoveel weerstand in de Kamer sewekt omdat de financiële gevolgen van een eventuele verwerping van het voor stel zo gering zijn. Ook m het jongste verleden zijn er voorbeelden, geweest van een onver zoenlijke houding van de regering die een gezonu overleg tussen regering en Staten Generaal onmogelijk heeft gemaakt, zo kwam tijdens het debat tot uiting. „Het verbaast ons," aldus mr. Kropman, „dat een gezond demo cratisch denkend man als minister Suurhoft hiertoe overgaat. De K.V.P. wenste de verantwoorde lijkheid van een kabinetscrisis niet te dragen zonder de regering een laat ste waarschuwing te hebben gegeven. De heer Kropman kon dan ook ver klaren dat de meerderheid van zijn fractie voor het wetsontwerp zou stem men. „Maar wij willen dan nu de waarschuwing geven dat wij het ge vaar van dezr methode van de rege ring duidelijk hebben onderkend." Minister Suurhoff had tevoren be toogd, dat de regering wei degelijk zeer Principiële gronden had om zich tegen aantasting van haar voorstel te verzet ten. „Het hele kabinet wenst haar ver antwoordelijkheid voor een sluitend bud get ernstig te nemen. Het voorstel Vormt een onderdeel van een geheel van maatregelen. De regering heeft door al lerlei onplezierige maatregelen een slui tend budget gekregen en wil dat resul taat niet weer te nie* doen. Wanneer wij op dit punt toegeven is er geen en kele reden meer om op andere punten het been stijf te houden." De bewindsman vond ook dat het voor stel voor een verlaging van de rijksbij drage in de werkloosheidspremie_ een van de minst onaangename was die de regering had kunnen doen. De reserves in het werkloosheidsfonds zijn voldoen de om bij een werkloosheid van 13 pet ie uitkeringen gedurende twee jaar te handhaven. Het enige bezwaar dat men Zou kunnen aanvoeren vond de minister, is dat men de werkgevers en werkne mers een zeer gering voordeel onthoudt. Wanneer de mogelijke verlaging van de premie als geheel ook aan hen ten goe de zou zjjn gekomen, dan zou dit op een weekloon van 80 4 A 8 ct gescheeld I hebben. Dat de wijziging niet in overeen- bed?Ting is 11161 de wensen van het wen „le,ven was volgens de minister fpn om het voorstel af te wij van deze ErPc^nSuquente doortrekking driifsleven tm enganS zou het be- uIn Dan is ied'r-?letjeregeerder" ma- mogelijk" regeringsbeleid on- Minister Suurhoff wees er ook nog od dat het rijk in de afgelopen maanden Voor aanzienlijk zwaardere lasten is ko men te staan. Hi1' noemde de maatrege len ter bestrijding van de werkloosheid, ontwikkelingen in Indonesië en de herziening va.n de ambtenarensalaris sen. „Dat er nu toch al gaten in het bud get zijn ontstaan is geen reden om nog hieer gaten te maken." Prof. Molenaar (V.V.D.) kwam toen hiet een motie om de behandeling van het wetsontwerp „tot een nader tijdstip ie schorsen. Hij meende dat de bewinds man in zijn verdediging zo de nadruk had gelegd op de jongste financiële ont wikkelingen dat de Kamer in de gele genheid moest worden gesteld om de financieel economische situatie eerst in haar geheel te bezien. Minister Suur hoff noemde dit echter een „volslagen hbaanvaardbare propositie". „De situ atie is in zoverre nieuw, dat ze nog j.De rechtbank te 's Gravenhage heeft 'nsdagmorgen een 39-jarige, nu voor- Va ®e> ambtenaar van het ministerie an marine veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en zes maan- !lph met aftrek van voorarrest, omdat 1,: man opzettelijk gebruik zou hebben maakt van valsheid in geschrifte. *ii"0 ex_ambtenaar had kans gezien in Cq?.functie van chef van de subsectie- van de sectie personeelsuitga af Vaa. de afdeling comptabiliteit van vijl ministerie van marine regelmatig imfSfhgratificaties tweemaal te laten hechf Daardoor kon hij zich on- f 81 o?atlg een bedrag van ruim 'hOO toeëigenen. Ve officier van justitie vorderde straf da£en geleden een gevangenis hok Van drie en een half jaar met af- van voorarrest. aanzienlijk beroerder is," zei de ge prikkelde bewindsman. „Als we op de ze manier verder gaan is er geen schijn van een schaduw van een kans op wer kelijk beleid." Hij vond aanvaarding van de motie- Molenaar „zo mogelijk nog minder aan vaardbaar dan verwerping van het wets ontwerp". Ook de meerderheid van de Senaat oordeelde na een hort - raad in de fracties -- dat de moüegeen uitweg bood voor het ddemm de Kamer zich geplaatst ei^van^Lieshout mee be stemwrhou- ding was 13—37. De tijd was toen rijp geworden voor „„n stemming over het wetsontwerp. AJS.. V.V.D., C.H.U. EN C.P.N. bleven tegen het voorstel. De P.V.D.A. ver klaarde vóór te zullen stemmen zij het met een bezwaard hart, zei Mr. in 't Veld. Van de K.V.P. hield de grote meerderheid zich aan het standpunt van Mr. Kropman en stemde voor. Slechts Mevrouw Lujjckx-Sleijffer en de heren van Lieshout, Kraayvanger en de Gou schaarden zich aan de zijde van de oppositie. Het resultaat was, dat het ontwerp werd aangenomen met 30 te- ger 23 stemmen. De rechtbank te 's Gravenhage heeft gisteren een schilder uit 's Gravenhage conform de eis van de officier van jus titie veroordeeld tot een gevangenis straf van tien maanden met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte had in de nacht van 2 no vember van het vorig jaar op de Am sterdamse Veerkade te 's-Gravenhage een 66-jarige dame van haar tasje be roofd. Hij had de bejaarde vrouw te voren een harde duw gegeven, waar door zij struikelde en viel. De dame riep luidkeels om hulp. De schilder gooide, toen hij merkte, dat hij werd achtervolgd, het tasje weg. Er zat overigens maar een kwartje in. De Marianne Philips-prijs 1958 is op de verjaardag van de overleden schrijf ster uitgereikt aan Nico Rost. De jury prof. dr. N. A. Donkersloot, H. J. Smeding en Jeanne van Schaik-Willing heeft deze auteur die bekroning toe gekend op grond van met name drie van diens werken: „Goethe in Dachau", waaruit aldus de jury de triomf van de geest blijkt, „Nog draaft Beyaard", een Ardennenboek, en „De vrienden van mijn vader", gedenkteken voor de Groningse Joden. De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, mr. D. A. Delprat, is dinsdag in de Eerste Kamer beëdigd als lid. De heer Delprat neemt de plaats in van prof. De Grooth in de fractie van de V.V.D. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en..,.doen wonderenl 4 geneesmiddelen, ellc afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nög krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! m. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. In zijn nota naar aanleiding van het eindverslag over de begroting 1958 van het staatsmuntbedrjjf, deelt de minister van financiën mede, dat de vervanging van de muntbiljetten van 1 door me talen geldstukken regelmatig voort gang vindt. Van de 116 miljoen zilveren guldens, die tot dusver zijn vervaar digd, bevinden zich ruim 100 miljoen stuks in handen van het publiek. Naar het zich thans laat aanzien, zal vermoe delijk nog in de loop van dit jaar de af gifte van papieren guldens door de Ne- derlandsche Bank geheel kunnen wor den gestaakt. Met_ het aanmunten van nieuwe zilveren rijksdaalders zal pas worden begonnen, nadat een voldoende aantal zilveren guldens is aangemunt. Volgens de minister zullen met de ver vanging van muntbiljetten van 2,50 door zilveren rijksdaalders wel enige jaren gemoeid zjjn. (Van onze correspondent in Spanje) Het moet in Valencia sinds onheuglijke tijden de gewoonte zijn geweest dat de krullenjongens^ van j de timmerwerkplaatsen in en om de stad jaar lijks op de negentiende maart, ter ere van hun schuts patroon Sint Josef, met luidruchtig feestbetoon alle i krullen en houtafval dat zij een jaar lang trouw had den bewaard, in het openbaar verbrandden. Deze schone traditie moet zijn uitgegroeid tot een waar feest toen de krullenjongens zich gingen beijveren om steeds groter en steeds schonere brandstapels op te richten. Zij maakten er hele beeldengroepen van, waar mee zjj hun locale omgeving en de nationale toestan den hekelden. Het zal ongeveer vijftig jaar geleden zijn toen een van de stadsbestuurders van Valencia op het idee kwam een prijsvraag uit te schrijven, waarbij die buurt van Valencia, waar de schoonste brandstapel, de mooiste „Falla" werd opgebouwd, rijkelijk be loond werd. En van die tijd af is de ganse stad zich met de „Fallas" gaan bemoeien. Alle stadswijken be gonnen hun eigen „Falla" te bouwen en gingen voor de ontwerpen daarvan bij de kunstenaars uit hun buurt te rade. Zo is het simpele spel van de stadskrullenjon- gens uitgegroeid tot een groots plaatselijk feest, dat zjjn weerga in gans Europa niet vindt. Op negentien maart tonen de Valencianen zich het meest verkwis tende volk ter aarde. De meer dan honderd beelden groepen die zij uit papier, was en hout opbouwen, kos ten per stuk soms meer dan driehonderdduizend pe seta's. Om dat enorme bedrag bij elkaar te brengen, dragen de buurtbewoners wekelijks enkele peseta's af en de rijksten doen schenkingen van enkele duizenden. De „Fallas" het woord laat zich slechts gebrekkig vertalen met: wat slecht is moet vernietigd worden zijn van lieverlee enorme beeldengroepen geworden, waarin de Valencianen al hun spot, hun sarcasme en ironie en al hun vrolijkheid uitleven. Sommige zijn meer dan twintig meter hoog en zijn bezet met tien tallen levensgrote poppen, die zeer kunstig zijn gemo- deleerd en meestal karikaturen zijn van bekende per soonlijkheden. Vijfduizend mensen verdienen jaarlijks een redelijke boterham aan het vervaardigen van de „Fallas", waar een heel jaar aan gewerkt wordt. Het is een principe dat alleen afvalstoffen in de beelden groepen wordt verwerkt, oud hout, papier en een slech te kwaliteit was. Een beeld van het werkbezoek, dat H. M. Koningin Juliana dinsdag heeft ge bracht aan gedeelten van de provincies Drente, Friesland en Groningen. De foto laat zien hoe de Koningin zich in hét Boshuis te Ter Apel onderhield met door de werkloosheid getroffen werknemers. Rechts van de Koningin zitten de heer J. Luikens en echtgenote uit Ter Apel. De heer Luikens ts bouwvakarbeider, aan gesloten bij het C.N.V. Links van de Koningin zit het echtpaar H. H. Brummer Uit Ter Apel. De heer Brummer, wegenbouwer, is lid van de K.A.B. Rechts op de foto zien we de landarbeider H. Kuiper met zijn echtgenote, eveneens uit Ter Apel, die is aangesloten bij het N-V.V. Op de achtergrond de commissaris der Koningin in Groningen, mr. D. A. Ojjerhaus. A.;/ m Een „falla" op een plein in Valencia- Onder daverend gejuich wordt in de nacht van de negentiende maart de brand gestoken in al deze houten mo numenten, in deze kostbare produkten van maandenlange noeste arbeid. Dan gaat de vriendelijke stad aan de Middellandse Zee onder in een orgie van lawaai, vuur en vrolijkheid. Hoog laaien de vlammen van de brandende „Fallas" op tegen de donkerblauwe ster renhemel. Uit alle straten van de stad schieten de vuurpijlen omhoog. De half miljoen inwoners dansen en zingen rond hun brandende „monumenten". De stad raakt buiten haar zinnen van vreugde. „Falla, falla, falla," zingt men, begeleid door honderden muziek korpsen, die vanuit de wijde omgeving naar de stad zijn getrokken. De hel lijkt losgebroken, op vrijwel alle plei nen knetteren de vreugdevuren en schrijft het vuurwerk zijn bonte tekens aan de hemel. Valencia, de stad voor dichters en verdroomde schilders, wordt in deze nacht getransformeerd in een laaiend inferno, vol saters en de monen. Jaarlijks trekken deze feesten hon derdduizenden toeristen naar de nijvere derde stad van Spanje en vormen daar door zeker geen onbelangrijke bron van inkomsten. En de reiziger, die de verre reis uit het kille noorden naar de wel- varende streek van Valencia in deze dagen maakt, ondergaat een ervaring, die hij niet gemakkelijk meer zal ver geten. Want de „Fallas" van Valencia zijn geen Europees feest. Eerder beho ren zij tot de heidense lenterituelen, waar heel het katholieke Spanje nog geen afstand van heeft kunnen doen. Al klinkt het verhaal van de afval ver brandende krullenjongens bijzonder aannemelijk en is het het meest voor de hand liggende, er zijn ook andere le zingen betreffende het ontstaan van dit feest. Een daarvan, die het dichtst bij het oosterse en heidense lentevuur komt, leert, dat op de negentiende maart, wanneer de zomer in Spanje zijn intrede doet, het gebruikelijk was, dat de werklieden, die de gehele win ter hadden gewerkt bij de warmte en het licht van walmende fakkels, de res tanten van deze toortsen als begroeting van de l'ente verbrandden. Dit ritueel moet hen zijn ingegeven door hun moorse voorouders, die eeuwenlang de heerschappij over Valencia uit oefenden. Wat daarvan ook moge zijn, de „Fal las" zijn een ongelooflijk vitaal feest, dat met veel smaak door de Valencia nen wordt gevierd. Dit jaar evenwel bleek de bereidheid tot feesten minder groot. Door de afschuwelijke overstro mingen, die de stad in oktober van het vorige jaar teisterden, achtten de bur gerlijke cn kerkelijke autoriteiten van de stad het minder geschikt nu reeds tot uitbundig feestvertoon over te gaan. Maar het stadsbestuur heeft commuifistfse^Cr6taris van de Russtsche tsW heeft P!,''tij' Nikita «hroesj- tsJ nee" maandag j.i een vraagge sprek van anderhalf V vraagge de drie Amerikanentoegestaan aan mers het verloop van de RussischT™6" kiezingen hebben gadegeslagen (Fr zijn ook Russische waarnemers in de Verenigde Staten geweest ter gelegen heid van de jongste Amerikaanse presi dentsverkiezingen). De drie Amerika^ nen hebben hieromtrent op een giste ren te Moskou gehouden persconferen tie het een en ander medegedeeld, al dus melden Reuter en A.F.P. Zo heeft Khroesjtsjev verklaard dat de Rus sische wetenschap „de Amerikaanse voor zal blijven, daar er in de Sovjet- Unie meer jonge geleerden worden ge vormd dan in de Verenigde Staten". Hij heeft in dit verband tevens gezegd dat de Russische jeugd meer in de ge legenheid is te studeren dan de Ameri kaanse. Khroesjtsjev heeft opnieuw uitdruk king gegeven aan de vastbeslotenheid van de Sovjet-Unie meer industnepro- dukten te gaan vervaardigen dan de Verenigde Staten. „Ik begrijp niet, waar om bepaalde personen in de Verenigde Staten onze economische leuzen niet ern stig schijnen op te nemen. De produktje neemt in de Sovjet-Unie jaarlijks drie tot vier maal zo snel toe als in de Verenigde Staten. Overigens behoeven de Verenigde Staten zich daardoor niet bedreigd te gevoelen. Wij beschouwen het slechts als onze taak de mensen in het algemeen een nog hoger levenspeil te schenken dan dat van de Amerikaan se burger en wij zijn er zeker van dat de aarde voldoende hulpbronnen heeft om dit mogelijk te maken", aldus Khroesjtsjev. Khroesjtsjev heeft de Amerikaanse waarnemers ook nog meegedeeld dat de Sovjet-pers de tekst zal publiceren van een rapport, dat de Amerikaan se vakbondsleider George Meany heeft uitgebracht over werkloosheid en slechte woningtoestanden in de Ver enigde Staten. „Wij doen dit, omdal wij willen dat onze jonge mensen, die niet weten wat het kapitalisme in houdt, hierover worden ingelicht. En dit zal geschieden niet door woor den van de anti-kapitalist Khroesj tsjev, maar door die» van de Ameri kaanse vakbondleider Meany, die niet tegen het kapitalisme is", aldus Khroesjtsjev. De drie waarnemers, de in Ameri kaanse regeringsdienst zijnde professor in de politieke wetenschappen Richard Scammon, Cyril Black, schrijver en pro cessor in de geschiedenis aan de uni versiteit van Princeton en Hedley Do- "°ya.m hoofdredacteur van het tjjd- j „Fortune", hebben op de dag ;'f,n de verkiezingen acht Moskouse 5l!i i i!?'en bezocht, waar zij de in- nebben opgedaan, dat de verkie- H-ïif "8°ed georganiseerd" waren. De drie verkladden dat het Russische ver- elsel z°danig afwijkt van het ^"kaanse;-dat vergelijking tussen de vnnrkpiir10»6 k ZÜ gnven echter de w, hLi n 4 Amerikaanse sys teem. Hedley Donovan verklaarde: „Wij zouden er maanden over kunnen debat- teren, welk verkiezingsstelsel het beste is. Maar een ding staat vast: de sro- te bron van kracht van de Sovjet-Unie wordt gevormd door haar sterke ver standige en vastberaden bevolking een grote en inderdaad bewonderenswaardi ge kracht. Wij hebben met honderden Sovjet-burgers gesproken en ik ben zeer onder de indruk van hun bekwaamheid en intellectuele peil gekomen", aldus de hoofdredacteur van „Fortune". Naar vernomen wordt, zal de gou verneur van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink 25 maart voor routine-besprekingen in Nederland aan komen. Hij is dinsdag uit Willemstad vertrokken. I in. In onze vorige bijdragen over dit onderwerp hebben wij enkele pun ten kunnen belichten, die van be lang kunnen zijn bij de invulling van het aangiftebiljet betreffende de groe pen „beroep en bedrijf", alsmede hen, die in loondienst, in dienstbetrekking dus, werkzaam zijn. Wij willen thans enige punten aan snijden, die op andere inkomstengenie- ters betrekking hebben, doch moeten ook hierbij weer volstaan met enige, misschien wat onsamenhangende ire- pen te doen. Wij willen ook thans weder niet in herhalingen gaan vallen ten opzichte van wat is medegedeeld in de „toelichting", welke iedere aangifte vergezelt. Bijverdiensten Voordat wij aan de inkomsten uit vermogen toekomen vraagt het aan giftebiljet eerst nog wat over „bijver diensten", waaronder wij moeten ver staan alle inkomsten uit arbeid, die niet onder het hoofd beroep en bedrijf en loon (in de uitgebreide zin van het besluit op de inkomsten- en loonbelas ting) vallen. Voor wat hieronder valt verwijzen wij naar de toelichting. Voor de aftrek der kosten is van belang de zogenaamde 5 pet. regeling, waar de „toelichting" enkele mededelingen over verstrekt. Een toevallige beloning welke men verkrijgt, zonder dat het verkrijgen van een geldelijk voordeel werd be oogd of althans mede werd beoogd Is geen „andere" opbrengst van arbeid en het schrijven van een proef schrift kan derhalve niet onder de be paling worden gebracht (wat meestal nogal zuur is omdat de kosten hiervan als regel hoger zijn dan de enkele exemplaren dis worden verkocht). Ook in ander verband b.v. in connectie met beroepskosten of kosten van dienst betrekking zullen deze kosten als regel niet aftrekbaar zijn. Stipendia voor H. Missen vallen er wel onder, evenals de samennoeming zij ons vergeven de beloning voor een boek houder die buiten zijn dienstbetrekking ook nog ergens „de boeken bijhoudt" en degenen die kamers verhuren en commensalen houden zonder daar een bedrijf van te maken. De omvang van de werkzaamheden is in het algemeen niet beslissend nemen zij echter langere tijd in beslag en zijn zij ze op eenzelfde doel gericht, dan ontstaat wel de gedachte aan de aanwezigheid van een bedrijf of beroep. Hierin en in de eis dat de werkzaam heden moeten gericht zijn op het ver krijgen van een opbrengst liggen de criteria of bepaalde omstandigheden, die een opbrengst hebben opgeleverd, een onderdeel van het belaste inkomen opleveren. Men denke b.v. aan trans acties in effecten of onroerende goede ren die winsten of verliezen opleveren en alle andere soorten van speculaties. Deze zijn niet aan de belasting onder worpen er is geen redelijke verwach ting van voordeel en de arbeid die „goede" (of slechte) speculaties mede brengen is dan ook niet van invloed op de winst of het verlies. Ook de provisie, die u van een verzekeringmaatschappij krijgt omdat b.v. een familielid een verzekering heeft afgesloten onder „be ding" dat u ook al bent u geen eigen lijke agent de provisie ontvangt is geen inkomen. (Dit schijnt toch nog wel eens voor te komen, al zal het dan niet rechtstreeks van de verzekeringmaat- schapptj komen maar van een „agent" der maatschappij.) De prijs verbonden aan het oplossen van een prijsvraag heeft vooral de laat ste tijd heel wat pennen in beweging gebracht Denk maar eens aan „kijk U rijk", „wie wint de pot", „het gou den woord" en de toto. De grens is moeilijk te trekken: indien er een kans element in is, kom ik tot niet belast baarheid. Ook „onzedelijke" opbreng sten b.v. het aannemen van steek penningen zijn belast, doch niet dief stal, oplichting of verduistering (ook al „verdient" men er ƒ1.800.000 mede!) Voorts noemt de wet als opbrengst van andere arbeid (op te geven in de aangifte onder bijverdiensten): 1. het uitvoeren van een testament en het vervullen van functies waar aan vacatie- of presentiegeld is verbon den. 2. onderverhuring en het houden van kostgangers en pensionnaires (dus ook de gewone kamerverhuur zonder meu bilair en zonder pension). 3. het productief maken of het ver vreemden van een auteursrecht of een octrooi door de auteur of de uitvoer der zeL (het productief maken door de erfgenamen is opbrengst van vermogen; het verkopen van een auteursrecht of octrooi door de erfgenamen is niet belast!). 4. het bieden op openbare verkopingen ter verkrijging van strijk- of hooggel- den. Tenslotte we moeten er tenminste ééns een punt achter zetten nog dit: een liefhebberij kan nooit een bron van inkomen zijn, de houder van renpaar den, die ook wel eens of geregeld prij zen met zijn paarden wint, valt dus niet in de inkomstenbelasting, maar mag ook zijn verlies niet in mindering brengen. De grenzen tussen liefhebbe rij en op opbrengst gerichte arbeid dan wel bedrijf 7-ijn echter vaak moeilijk te trekken, bovendien is de subjectieve gesteldheid geen basis voor al dan geen belastingheffing. De opbrengst, het voordeel van een moestuin of boomgaardje voor eigen ge bruik is niet belastbaar! Over de opbrengst van vermogensbe standdelen, onroerend en roerend goed en roerend kapitaal moeten wij kort zijn. Jammer genoeg vindt U er maar heel weinig over in het aangiftebiljet en in de toelichting er op. Kortheidshal ve toch nog enkele samenvattingen: Opbrengst van goederen zijn uitslui tend die voordelen, welke met instand houding van het goed daarvan worden getrokken. Niet belast is b.v. de op brengst uit het laten aftichelen van klei of leem of het verkopen van bagger tenzij het bedrijfsmatig gebeurt en dan zijn er nog wel wat moeilijkhe den! De huurwaarde van het zelfbewoon- de eigen huis of villa is opbrengst van het onroerend goed (de huurwaarde, doch niet die der personele belasting, is beslissend)onkosten, afschrijving enz. komen in mindering, evenals bij verhuurd onroerend goed. Een huis rat kosteloos aan een ander wordt afgestaan is bror van inkomen voor die ander; een huis dat voor een zeer lage huur aan een ander wordt afgestaan blijft geheel bron voor de eigenaar en levert dus misschien in verband met de kosten een negatief in romstenbestanddeel op. (Persoonlijk zijn wij echter geneigd om anders te oordelen). De „huurwaarde" van de inboedel is geen inkomen. Inkomen uit roerend kapitaal Vraag 13 van het biljet inkomstenbe lasting (19 van het biljet waarbij te vens de Vermogensbelasting wordt aangegeven) geeft een achttal nummers op. Veel moeilijkheden geeft dit In nor male gevallen niet, al is een grote effec tentrommel nog altijd een heel karwei. Vooral omdat hierbij moet worden ge let op niet belaste agiobonussen en claims en in andere gevallen „bijzonder tarief" opbrengsten aanwezig kunn< zijn. Voor deze gevallen en voor vraag 14 (20 van het „B" biljet) moet ook nog worden gedacht aan de rente van uitke ringen levensverzekering, waaronder te begrijpen premierestitutiën en af koopsommen. De intrest wordt gesteld elk vol jaar van de looptijd der verze kering sedert 1 januari 1941 op pet van de verzekerde som met een maxi mum van 25 jaar (1% pet indien een koopsom is gestort). Tenzij aangetoond kan worden dat 4 pet van de samenge stelde intrest over de betaalde premies en koopsommen minder is! De „renten" van een ideaalpolis zijn niet belast de premies ervan zijn ech ter niet aftrekbaar, het zijn geen pre mies voor een lijfrente: zie vraag 16 3° resn, 22, 3° pet van het B biljet. Met een belangrijke aangelegenheid mogen wij eindigen. Denk aan de mo gelijke toepassing van het bijzondere tarief, dat zeer in het algemeen toepas selijk is indien een inkomste, die in feite op meerdere jaren betrekking heeft, in één jaar ditmaal dus in 1957 wordt genoten! F. VRIES moeten zwichten voor de wens van de bevolking. In de loop van het voorbije jaar bleek reeds zoveel werk voor de „Fallas" te zijn verricht, dat het on mogelijk zou zijn de feesten af te gelas ten. Bovendien kampt Valencia, tenge volge van de overstromingen met een ernstige economische crisis. De sinaas- appeloogst waaruit het merendeel van de inwoners van de stad zijn in komsten trekt bleek goeddeels te zijn mislukt. Vandaar dat men in de „Fal las" een mogelijkheid zag om de ge havende stadsfinanciën door de toeris ten te laten aanzuiveren. De kerkelijke overheid daarentegen, die er weinig be zwaar tegen heeft, dat een ganse stad zo luidruchtig eer betoont aan de heili ge Josef, heeft telken jare met lede ogen aangezien, dat de Valencianen het feest van de patroon van de werklie den aangrepen om tenminste vijf dagen uitbundig feest te vieren. Van de kan sel moesten de Valencianen steeds tot enige soberheid worden aangespoord, want het ."eest van Sint Josef valt altijd in de vasten. Maar ook dit jaar is de geestelijk heid gezwicht en heeft zijn zegen aan de „Fallas" gegeven. In de verschil lende wijken van de stad zijn hon derdtwintig „brandstapels" opge richt. Ditmaal minder satyrisch dan andere jaren. Onmiddellijk na de overstroming van Valencia zijn alle provincies van Spanje te hulp gescho ten en is een saamhorigheid betracht, die slechts zijn gelijke vindt in de eenheid van Nederland ten tijde van de afschuwelijke watersnood, die Zee land en Vlaanderen in 1953 trof. Van daar dat de beeldengroepen, de „Fal las" dit jaar gewijd zijn aan de dank baarheid voor de ondervonden hulp. Dat wil niet zeggen, dat de Valen- ciaan daarbij zijn humor en spotlust is vergeten. Evenals vorige jaren vrijmoedig de nooit eindigende prijs verhogingen, de algemene hysterie voor de voetbal, de vrekkerigheid van winkeliers, de epidemische te korten aan water en elektriciteit, de waanzin van de moderne mode, de wijntekorten (tengevolge van de ex port) en de vliegende schotels op de hak zijn genomen, zo worden ook dit jaar, naast de algemene uiting van dankbaarheid, vele nationale vraag stukken gehekeld. Een van de gelief de onderwerpen vormde het lawaai, dat in de Spaanse steden hand over hand toeneemt door de invasie van motorfietsen en scooters. Luid flui tende en schreeuwende politieman nen blijken namelijk in hun pogingen tot stilte te manen, het lawaai alleen maar te vergroten. pr Val van Valencia meedingen, bestaat nog steeds. Weliswaar niet meer voor de ganse brandstapel, maar alleen voor de soppen, de „ninots," waarmee de „Fal- a" is opgebouwd. De avond voor het feestelijk verbranden van zoveel vlijt en geld, trekken de buurten in een fees telijke optocht met deze poppen door de straten van de stad. De toeschouwers bepalen welke pop het mooiste is en deze wordt bijgezet in een soort van museum. Hoewel het een grote eer voor de bouwers van de „Falla" is, wanneer een van hun „ninots" naar het stof en de vergetelheid van een museum wordt verwezen, hebben zij er toch alle vrede mee, wanneer die eer hen wordt bespaard en hun hele werk in de nacht van de negentiende maart in vlammen opgaat. Want daarvoor zjjn de poppen gemaakt. En hoewel Ieder een het zonde zal vinden, dat zoveel werk en zoveel geld in vlammen op gaat, behoudt de Valenclaan zich het recht voor hierover met iedereen van mening te verschillen. Zij scheppen er het grootste genoegen in een jaar lang aan hun enorme monumenten te wer ken, alleen maar om ze te verbranden. Zij lijken daarbij zo zeker van hun scheppend vermogen, dat het hen niets kan schelen of alles wat ze gemaakt hebben tot as zal vergaan. Zij weten, dat zjj het volgend jaar iets nieuws en iets oneindig veel mooier kunnen ma ken. Bovendien zijn zij ervan overtuigd dat er niets mooiers is dan een goed en groot vuur; dan spelende vlammen, die veel grilliger figuren oproepen dan hun handen zouden kunnen maken. En hoe wei zij hun „Fallas" maken in uitzon derlijke plastische constructies, zijn die constructies er toch steeds op berekend goed en vooral hoog op te vlammen. De nacht van de negentiende maart, de nacht van Sint Jozef, is in Valen cia de nacht van vuur en van lawaai. In deze nacht kan zelfs een dove niet slapen. Maar wie zou aan slapen kun nen denken, wanneer de nacht veran dert in de dag door het oplaaien van honderdtwintig vuren en door het felle, veelkleurige licht van schaterende vuurpijlen, die ontploffen tussen de spitsen van de kerktorens, hoog boven het gejoel van duizendkoppige menig ten, die met hun gezang de straten scanderen van een van de vrolijkste steden van de wereld?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7