Eerste Kamer bespreekt de zaak-De Wit toch Goede resultaten van Smash 1 en 2 Verlies voor Smash 3, Vitus en HBC SMYSLOV BEHAALT ZIJN EERSTE OVERWINNING D Rallye Bagdad r Mr. Kropman: Opdringerigheid van Nederland moet worden voorkomen Radio zeer actief Dr. Cassianus Hentzen O.F.M. r Leeuw in hut BBC zeer actief Lijdt niet langer TAFELTENNISCOMPETITIE Schaaktweekamp Botwinnik in slotfase van vijfde partij volkomen overspeeld Bij bezoek van Brits koningspaar naar WOENSDAG 19 MAART 1958 PAGINA 9 Begroting Zaken Overzee z.h.s. aangenomen Het glorieus bezoek van prinses Beatrix onderschreven Nieuw stuk van Defresne Katholieke Illustratie Gouden priesterfeest Eurovisie bij Brits staatsiebezoek Coppi start niet in MilaanSan Remo Centrale training Geen fusie van drie Groningse clubs Nederlandse atleten naar Bulgarije Courses Hilversum Engels voetbalteam met debutanten Charlton krijgt zijn kans NEC blijft betalen J. H. DONNER door AGATHA CHRISTIE - - - Tweekamp tussen Keiler en ir. Van Dijk om de damtitel (Van onze parlementaire redacteur) De moeilijkheden die in het Koninkrijk *ijn ontstaan rond de pogingen om een Nederlands journalist op Curasao uit het land te zetten, hebben de behande ling van de begroting van Zaken Over zee geheel beheerst. Er was een af spraak gemaakt, dat men over deze „cause célèbre", zoals mr. Kropman (K.V.P.) het noemde, niet zou praten, taaar niemand heeft zich daaraan feun- ben houden nadat de eerste spreker de heer van Bruggen C.H.) van wal was Bestoken. Hjj verklaarde, dat de wrijf punten die zich bjj Koninkrijksaangele genheden als deze voordoen in gemeen schappelijk overleg en niet door een zijdige handelingen moeten worden op gelost. Nooit kan de door de drie landen tot stand gebrachte rechtsorde door een Van de drie eenzijdig worden verbroken. Daarna ging de heer Algra (AR-),1" op de noodzaak dat er een gewoonte recht groeit, waardoor het slechts theoretische waarde za1 flg Gebeurt dit niet, dan wordt het een dode letter Alleen het Kontork«keen ook in elkaar, kan zoiets bereürt worden. Hij bracht de grove aan val van Mn politieke figuur op de rech terlijke macht op de Antillen ter sprake en de rol die daarbij is gespeeld door de „regeringspers" (La Prensa), wel ke hem verontrust had. Wq moeten el kaar kunnen herinneren aan de plicht om de rechtszekerheid in het gehele Koninkrijk te handhaven, aldus deze spreker. De heer Algra verzette zich tegen de theorie dat men in Zuid-Ame- rika andere opvattingen zou huldigen over rechtszekerheid. Dergelijke opmer kingen zijn „een overblijfsel van een gevaarlijke koloniale mentaliteit". Degene die zich het minst aan de kfspraak hield was de heer De Vos van Steenwjjk (V.V.D.), die de zaak De Wit met naam en toenaam ter sprake bracht. Hij betreurde de vaag- van het Statuut, die zich nu gaat Weken en hoopte dat de besprekm- I®,1? .e.e" gunstig maar vooral ook een duidelijk resultaat zullen hebben. Men vervalle niet weer in de fout van een compromis, waarvan de tekst van het Statuut zo een duidelijk voorbeeld ls. Hij herinnerde aan de woorden van de Arubaan Yrausquin, die in dezelfde Eerste Kamer bij het plech tig besluit tot aanvaarding van het Statuut in 1954 hoge gedachten over vrijheid, recht en samenwerking had uitgesproken (deze heer Yrausquin. is dezelfde over wie de heer Algra zulke ernstige klachten had). Mr. Kropman (K.V.P.) was van me ning dat er nog alle reden bestaat voor het wederzijds vertrouwen, dat het pa pieren Statuut een levende rechtsorde zal worden. Wanneer het Statuut fou ten bevat, dan moet het in gezamen lijk overleg worden herzien. Een wiis en voorzichtig beleid achtte hij nodig omdat er rekening moet worden gehou- den met de verschillende denkwijze en net geestelijk klimaat van de bevolkin gen van de drie Rijksdelen. Tijd en rust De omroepverenigingen zullen geza menlijk de Nederlandse radioreporta ges bij gelegenheid van het bezoek van het Britse koningspaar verzorgen. Een groot aantal reporters zal er aan meewerken, ook van de wereldomroep. Men zal diverse gebeurtenissen vooral op de eerste dag „Live" uitzenden, daarnaast opnamen maken en samenvattende reportages geven omstreeks de uren van het nieuws. De haïfte reP°rtage kan dinsdagochtend Enggpht al worden verwacht, als de op een3 en Nederlandse radioreporters sloenhr"1®1 speciale zenders uitgeruste om er ü<T&hr de drie mijlszone varen, komt er een ®£T°etinS te zien- Later od het IJ De 6kts11s van de debarkatie een centrkl? pSlfl?'landse radio heeft te Amst«"dam ingericht £ieUWf, Kej? verse klankbeelden en Er zullen dl' gramma's aan Enge?andmz^nik|lewPro- De B.B.C. zal klankbeelden fv^r Ne derland uitzenden o.a. „Portret van drie steden" namelijk Amsterdam, Rot terdam en Den Haag en voorts een aan tal directe reportages uit Amsterdamse oorden van vermaak in het program ma „Saturday night in the lightop zaterdagavond a.s. In juni a.s. zal in Duitsland de we reldpremière worden gegeven van het door A. Defresne geschreven toneelstuk t.Het Eeuwige toeval". Het ..Stadt- theater Nürnberg" zal het st"k onder ae titel „Das Fraulein und der Zufall ten tonele brengen. Het artikel, waarmee het nummer van deze week opent, handelt over de Fo<ur- rière, het bekende instituut in de rue Danton te Parijs, dat de grootste ver zameling herbergt van wat er in deze wereldstad verloren of in beslag ge nomen wordt. Dr. J. Kerkhof schrijft bij een reeks interessante foto's over de atoomoven Zeta, die een nieuw tijd perk in de energievoorziening inluidt. Twee pagina's foto's var, Londen uil het eind van de vorige eeuw illustre ren het merkwaardige feit, dat de ver keersdrukte toentertijd in de Engelse hoofdstad veel groter en onoverzich telijker was dan thans. R. Kalkhoven Wijdt een levendig artikel aan de quiz master uit Frankfort, Hans Joachim Kuhlenkampff, een van de bekendste figuren uit West-Europa. Rogier van Aerde heeft een bezoek gebracht aan de acteur Albert van Dalsum, van wie hij een rake kenschets geeft. Verder ls er een met suggestieve foto's ver lucht artikel over de Poolse Gods graven. Het boeiende feitenrelaas van mm gard Gröttrup, de echtgenote van de leider der Duitse raketdeskundigen in Rusland, wordt vervolgd. De karakte- Dstiek van de week is gewijd aan Chi na's nieuwe minister van buitenlandse zaken, maarschalk Tsjen-Yi. In het internationale schaaktoernooi Van Mar Del Plata (Argentinië) heeft Deen Larsen de Argentijn Pilnik verslagen. Larsen heeft alle vijf tot op heden ge speelde partijen gewonnen. achtte hij onmisbaar om tot het inzicht te komen van de rechten en plichten die de nieuwe status nu eenmaal mee brengt. In ieder geval moet opdringerig heid van Nederland worden voorkomen Met al deze sprekers kon minister Helders het wel eens zijn, maar hij ver weerde zich tegen de socialistische heer De Dreu, die van mening was dat de Nederlandse Staten-Generaal het recht zouden missen om over deze zaken, die de West zelf betreffen, in het openbaar te spreken. Dit zou volgens de socialisti sche spreker alleen in een vergadering kunnen geschieden die een Koninkrijks karakter heeft. Dus in het bijzijn van de beide gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen in ons land. En als het maar enigszins mogelqk is, aldus de heer De Dreu. moeten deze zaken als inwendige aangelegenheden worden beschouwd. Minister Helders heeft zich begrq- neltikerwijs zeer op de vlakte moeten houden in zijn antwoord. Hq veroor deelde de zucht naar juridische spits vondigheid en was van mening dat langs de weg van eenvoudige mense lijkheid de oplossing zal moeten wor den gezocht. P® minister heeft nog zijn bijval be tuigd dij de woorden van instemming die alle afgevaardigden hebben laten ho ren met wat mr. Kropman noemde „het glorieuze bezoek" van h.k.h. prinses Beatrix aan de Antillen en Suriname. De prinses is er naar onze indruk in geslaagd door haar spontaniteit, haar natuurlijke ongekunsteldheid en haar eenvoud de banden tussen de drie Rijks delen te versterken, aldus de katholieke fractieleider. Het is alweer gebleken dat eenvoudigfe menselijkheid het hart van een bevolking meer treft dan welke officiële bemoeienis ook. Ook sprak mr. Kropman zijn vertrou wen uit ln het werk van de Caraïbische commissie en van de industrialisatie in Suriname. Minister Helders zei, dat hij zo constructief mogelijk de gedachte zal bevorderen van een nieuw orgaan, waarin vertegenwoordigers van de drie landen van_ het Koninkrijk de culturele samenwerking zouden kunnen bestude ren. Het plan is afkomstig van de socia listische mr. Cammelbeeck, die het niet in alles eens was met de kritiek van mr. Kropman op het werk van de „Sticusa". Volgens de heer Kropman zou deze stichting zich nog steeds te veel richten op de intellectuele boven laag. Met een tentoonstelling van de schilder Corneille in Suriname of het propageren van de wereldliteratuur komt men er niet, aldus deze spreker. Mr. Cammelbeeck zei dat men de laat ste tijd juist bezig was om de basis van de piramide te bewerken. Hi) her innerde o.a. aan het werk van de heer Lichtveld en aan de volksmuziekschool die in Suriname is opgericht. De begroting is z.h.s. aangenomen. Pater dr. Cassianus Hentzen O.FM. viert op 29 maart in alle stilte zijn gouden priesterfeest. Er is de laatste jaren reeds verscheidene malen aanleiding geweest om zowel zijn wetenschappelijke als zijn practische arbeid op de terreinen van sociologie en onderwijs te schetsen. Zijn meerdelige „Politieke geschiedenis van het Lager Ónderwijs in Nederland" en zijn „Commentaren op Quadragesima Anno" zijn de meest bekende van zijn Publicaties. Öok weet men, dat hij een ?®®r werkzaam aandeel gehad heeft in rtVLZprichten van nationale en interna- zich rf WeTkgeversorganisaties. Hij heeft Jt2.en k.ennen als een vroom priester ncorthish.3' rde van formaat. Op het het kloosterwet*Cassianus gardiaan van het klooster St. Bonaventura te Nijmegen. De heer G. Gosling, een Belgisch domp teur, die met zijn nummer van acht leeuwen in een circus in Duitsland ge werkt heeft en nu naar Brazilië vertrekt, is met zijn leeuwen aan boord van het m.s. Castor gegaan. De heer en mevrouw Gosling met de jongste leeuw Mimi (twee maanden oud), die de reis in de hut van de dompteur mag meemaken. De B.B.C. heeft dinsdag bekend ge maakt dat Eurovisie aandacht zal be steden aan het staatsiebezoek van ko ningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh aan Nederland. Eurovisie zal de aankomst van het koninklijk jacht Britannia in de Am sterdamse haven op 25 maart uitzen den, alsmede de rit naar het koninklqk paleis, waar de koningin op het balcon zal verschijnen. De kijkers krijgen een gefilmde tocht door Amsterdam en het paleis te zien, voor de camera's ge richt worden op de koningin wanneer zij het paleis verlaat om een krans te leggen bij het nationale monument op de Dam. De B.B.C. is ook van plan Eurovisie ln te schakelen bij een regelrechte uit zending van het staatsiediner dat de Nederlandse regering het koninklijk paar op 26 maart in Den Haag zal aan bieden. Op de middag van de 27-ste mr-rt staan de camera's in Rotterdam opgesteld, wanneer de koningin en de pr' is afscheid nemen van koningin Ju liana en prins Bernhard en zich aan boord van het koninklijk jacht begeven. Als commentator bij deze TV-uitzen- dingen zal Richard Dinbleby optreden. Conform de verwachtingen zijn de Italiaan Coppi en de Belg Vannitsen ge schorst, zodat zij vandaag niet deel kunnen nemen aan Milaan-San Re mo, de eerste grote internationale klas sieke race van het seizoen. Vooral Coppi toonde zich uitermate gebelgd en teleurgesteld, te meer om dat het de laatste maal zou zijn dat hij in deze wedstrijd zou uitkomen. Maar het reglement van Parijs-Nice was for meel: hij had niet het recht in deze race de strijd te staken om daardoor te kunnen rijden in de Ronde van Tos cane. Intussen luidt de prognose dat, be houdens onvoorziene omstandigheden bijv. zeer slecht weer een sprinter Milaan-San Remo zal winnen. En wan neer de race in de sprint beslist wordt, dan rekent men de Spanjaard Pobiet, r^> o Van Steenbergen, Derycke, De Bruyne en Van Looy, en de Frans- rrigade by de favorieten. Ook Wagtmans zal aan deze wedstrijd deel nemen. Zaterdag zal een Nederlandse bonds- ploeg uitkomen tegen een vertegen woordigend rugbyteam van het Britse leger uit Duitsland. Het Engelse team zal zondag tegen A.A.C. spelen. Advertentie door reumatiek, spit, Ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in ai die gevallen snel en afdoende de pijnen Togai baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschade lijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. f 2.40 en f 8.88 j „De ^eerste prijs voor de Zwarte Panter schalde de stem van trainer Schwartz over een der bijterreinen van De Vliert in Den Bosch. Het was de publieke beloning voor Frans de Munck, die bij de kop-oefening naar de denk beeldige hoge bal het hoogste sprong, een der vele onderdelen van het weer rqk gevarieerde oefenprogramma, dat de coach zijn jongens op deze eerste centrale training van het jaar liet uit voeren. Er stond een snijdend-koude wind over m&ar de elf spelers hebben niet de kans gekregen er veel van te merken, laat staan er last van te heb ben. Elf spelers dus, want van de zes- 2. andidaten, die waren uitgenodigd, en er viJf. Kraay, Kruiver en wegens het feit, dat zij in de ochtenduren als lid van de militaire P»9eS> die tegen de Luxemburgse mili tairen uitkomt, hun portie van Schwartz al hadden gekregen. Verder had Wil les moeten afschrijven in verband met de gastrol, die hij bij zijn oude club Valencia tegen Birmingham City moest vertolken, en als vijfde had Kees Rij vers laten weten, dat hij niet van de partij zou zijn. Noch het lid van de technische com missie, de heer L. Steinvoorte, die met de bondsvoorzitter de heer A. L. M. Schroder de training bijwoonde, noch Schwartz kon ons vertellen wat de wa re reden is, dat Rijvers zich niet be schikbaar wenst te stellen voor de oranjeploeg. De Groningse tweede divisie-clubs Be Quick, Oosterparkers en Velocitas zullen voorlopig geen fusie aangaan. Op e te Groningen gehouden verga dering van de besturen van de drie ver en ^.ngen is gebleken, dat Oosterpar kers zijn onafhankelijkheid wil handha ven. De vertegenwoordigers van Be Quick verklaarden hierop, dat een samengaan met Velocitas alleen, te weinig waarborgen bood, waarna Velo citas zich niet verder over een combi natie wenste uit te spreken. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft een uitnodiging geaccep teerd om op 23, 24 en 25 mei aan in ternationale atletiekwedstrijden in So fia deel te nemen. De volgende atleten zijn voor deze wedstrijd aangewezen: Hannie Bloemhof (Palthene-Arnhem), Wemmy Scholtmeyer (P.E.C.-Zwolle), Nel Zwier (Olympia Wieringen), Dini Hobers (D.O.L.-Nieuw-Amsterdam) en Henk Visser (A.A.C.-Amsterdam). De uitslagen van de te Hilversum ge houden draverijen luiden: Drie Eenheidsprijs, 1960 m. 1. Very Nice (B. de Vries) 3.03.2, 1.35.4 2. Volann O. 3. Viva de Saint. Tot. winn. f 4.20, pi. f 2.40. f 2.70, gek. f 18.90, cov. f 4.70. Benelux-prijs, 1900 m. Eerste serie: 1. United Hanover (J. T. de Graaf) 2.46.8, 1.26.4. 2. Rosa Signal. 3. Rhea. Tot. winn. f 14.70, pi. f 2.30, f 1.70, f 2.20, gek. f 19.10, cov. f 4.40. Tweede serie: 1. Query Hanover (J. Ver hoeve) 2.45.-, 1.25.1. 2. Umberto van Oranje. 3. Tourterelle. Tot. winn. f 64.90, pi. f 21.40, f 2,70, gek. f 113.80, cov. f 3.50. Belgie-prijs, 1960 m. 1. Valmiki (W. H Geersen) 2.55.-, 1.29.3. 2. Vite Hollandla. 3. Uranie Hollandia. Tot. winn. f 2— pi. f 2.10, f 1.70. gek. f 10.30, cov. f 5.40. Nederland-prijs, 2360 m. l. Sir Spencer (W. H. Geersen) 3.33.4, 1.28.9. 2. Titus Saint. 3. Sador B. Tot. winn. f 2.10. pi. f 1.20, f 180, f 2 40, gek. f 7.—, cov. f 6.90. Luxemburg-prijs, 2360 m. i. R|ver (y, J. Eerenberg) 3.23.2, 1.25.3. 2. Oranje Nas sau. 3. Regina Spencer. Tot. winn. f 3.60, pi. f 1.70, f 1.90, f 2.40, gek. f 16.50. cov. f 6.30. Benelux-prijs, 1900 m. Finale: 1. Rosa Signal (H. Houtman) 2.48.8, 1.28.8. 2. Uni ted Hanover. 3. Torero. Tot. winn. f 9.70, pi. f 2.20, f 2.80. f 3.10, gek. f 17.50, cov. f 0.20. Totalisator-omzet f 80.737.50. Het Engelse voetbalelftal, dat op 26 maart tegen Schotland speelt, is als volgt samengesteld: D.: Hopkinson (Bolton); A: Howe (West Bromwich Albion) en Langley (Fulham); M: Clamp (Wolverhamp ton), Wright (Wolverhampton) en Pearce (Sunderland); voor: Dou glas (Blackburn Rovers) Charlton (Manchester United) Kevan (West Bromwich) Haynes (Fulham) en Fin ney (Preston). De samenstellers van dit elftal heb ben geen gemakkelijke taak gehad. Na de ramp van Manchester United moest men naar andere spelers uitzien. Langley van Fulham werd gekozen om de taak van wijlen Byrne over te nemen op de linksbackplaats. Langley is een zeer betrouwbare speler. Pearce krijgt het als linkshalf nog moeilij ker. Hij vervangt Duncan Edwards. Of hij zal slagen, zal de toekomst uit maken. Verrassend Is de keuze van Charlton, een overlevende van het vliegtuigonge luk. Als hij de komende wedstrijd goed speelt, geeft men hem een grote kans te worden opgesteld in het elftal, dat Engeland zal vertegenwoordigen tij dens de wereldkampioenschappen. Kevan staat midvoor. Men hoopt in hem een goede vervanger van Tommy Taylor te hebben gevonden. Kevan speelt voor zijn club West Bromwich linksbinnen. „N.E.C. blijft in het betaalde voetbal spelen," aldus verklaarde de voorzitter w. A. van Lent in een bespreking met de perx N.E.C., dat thans speelt in de tweede divisie b van de semi-profs, zal in het komende seizoen niet overscha kelen naar het amateurisme of een fu sie aangaan met een andere club, waarover ten onrechte geruchten lie pen. Zou N.E.C. eigen belangen volgen, dan ging de Nijmeegse club over naar de amateurklasse, maar men heeft in gezien, dat een stad als Nijmegen met 125.000 inwoners en een sterk toene mende industrie ook op sportgebied „bij" moet blijven. In de komende maanden zullen in sa menwerking met de K.N.V.B. bijzonde re internationale wedstrijden tegen En gelse en Duitse clubs in het Goffert- stadion worden gespeeld. (Van onze tafeltennismedewerker) Smash heeft in de hoofdklasse B weer een goede prestatie geleverd door Maasstad met 82 te verslaan. Hier door kwamen de Amsterdammers weer op de derde plaats en blijft de positie van de Rotterdamse ploeg precair. PSV boekte een belangrijke overwinning op OTTC en kan dus wat ruimer adem halen. Sparta bleef met 64 heer en meester over Batswingers. tol afdeling A revancheerde Nedlloyd zich met 100 op Luck Raek. Wibo bleef aan de lei ding door met 64 Wifra te kloppen en mag zich door dit resultaat kam pioen van A noemen. Wifra speelde ook een inhaalwedstrijd tegen Luck Raek en bedwong de Weertse ploeg met 82. In de overgangsklasse ging Smash 2 bij Disnie in Hoorn op bezoek en smaakte het genoegen voor de eerste maal in de Smash-geschiedenis de volle winst uit Hoorn mede te nemen. Smash 3 weerde zich uitstekend tegen Togido, maar verloor toch net met 6 4. Vitus leed een eervolle nederlaag tegen UBTV 2 met —3. HBC kwam tweemaal achter de tafel en stelde tweemaal zeer teleur. Van Shell werd met 64 verloren en tegen KKK ging het zelfs roemloos met 8—2 ten onder. Hierdoor zijn de Heemstedenaren zelfs naar de, overigens ongevaarlijke, voor laatste plaats afgezakt. Smash speelde tegen Maasstad een voortreffelijke wedstrijd. Men nam al snel een voorsprong met 20, waarna de gasten konden inlopen tot 21 door een zege van De Meij op Carel Kra mer. Daarna echter duurde het tot 71 voor Stas op Henny Habes onverwacht het tweede tegenpunt kon scoren. Harry Kenter bleef dus ongeslagen Wibo werd dus kampioen door Wifra met 64 te kloppen. Van Duim boekte voor de Rotterdammers overwinningen op Hogendoorn en v. d. Spek en Stoop klopte v. d. Spek en Stuhiemeyer. PSV had in Schreurs voor de wedstrijd tegen OTTC een speler die voortreffe lijk in vorm was. Hij zegevierde drie maal. Schep deed met twee overwin ningen weinig voor hem onder. Winst in het dubbel bezorgde de Eindhovense ploeg de volle winst. Sparta kwam tegen Batswingers maar net met de hakken over de sloot en had zelfs een zege in het dubbel nodig om verlies te kunnen voorkomen. Goudsmit verloor van Bouwens en Hoefnagel. Gimbel en Grijzenhout moesten elk één punt af staan. lijk, komt hij de laatste jaren vrijwel nir Na een korte tijd onderbroken te zijn geweest, wegens ziekte van Botwinnik, werd dinsdagavond in Moskou de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken met de 5e partij voort gezet. Hoewel de vorige vier partijen voor de wereldkampioen Smyslov een cata- strophaal resultaat opleverden hij verloor er drie en maakte één remise heeft hij in deze vijfde partij bewe zen de moed nog niet te hebben ver loren. Als gebruikelijk opende hij met de koningspion, wat Botwinnik beant woordde met de Siciliaanse verdedi ging. Een poging van Smyslov het *pel een scherpe wending te geven, werd door zijn tegenstander in de kiem ge smoord. Er ontstond toen een zeer moeilijk te beoordelen eindspel met wederzijdse kansen. Smyslov over- door speelde in deze phase van de partij zijn tegenstander volkomen. De partij hoef de niet eens meer afgebroken te wor den. Op de 41e zet stond Botwinnik voor een ondekbaar mat. Smyslov. Botwinnik 1) e2-e4 c7-c5 Een kleine verrassing. Botwinnik stapt weer van de Caro-Kann af, hoe wel deze verdediging hem tot nu toe honderd procent winst heeft verd. opgele- tet meer voor in de meesterpraktijk. 7) Lcl-e3 Lf8-g7 8) h2-h4 Het zijn dit soort zetten die het spel van Smyslov zo moeilijk te begrijpen doet zijn. Het is niet aan te nemen dat hij werkelijk gedacht heeft op konings- aanval ta kunnen spelen. M.i. is het eerder zo, dat hij de hele nu volgende afwikkeling voorzien heeft en het resulterend eindspel graag heeft willen spelen. 8) 9) 10) 11) 12) 13) 14) 15) h4-h5 h5xg6 e4xd5 Pd4xc6 Pc3xd5 Ddlxd5 o-o-o o-o d6-d5 h7xg6 Pf6xd5 b7xc6 Dd8xd5 c6xd5 Lc8-b7 Het nu ontstane eindspel is zeer moei lijk te taxeren. Zeker is dat wit met het oprukken van de h-pion de zwarte stelling iets verzwakt heeft. Stonden er in het nu ontstane eindspel nog pionnen op h2 en h7, dan zou zwart misschien zelfs beter staan. 16) f2-f4 d5-d4 Zwart kan geen poging ondernemen e5 toch door te zetten middels 16) f6 wegens 17) Ld3 (zie vorige opmer king) 2) 3) 4) 5) 6) Pgl-f3 d2-d4 Pf3xd4 Pbl-c3 Lfl-e2 Pb8-c6 c5xd4 Pg8-f6 d7-d6 Enigszins merkwaardig. Smyslov '.iet af van de scherpe Rauser-variant, hoe wel hij hiermee gewoonlijk veel succes heeft. Men moet dit elkaar voor verras singen stellen zien als een onderdeel van de tactiek in een tweekamp. 6) g7-g6 En hiermede hebben we dan de „dra- ken"-variant. Vroeger zeer gebruike- 17) 18) 19) 20) 21) 22) 23) 24) Le3xd4 Thl-gl Ld4xg7 Tdl-d7 Td7-d4 Tgl-dl Tdl-d2 b2-b3 Lb7xg2 Lg2-e4 Kg8xg7 Kg7-f6 Le4-f5 Ta8-c8 Tc8-c7 Ogenschijnlijk staat zwart goed, om dat hij op ieder ogenblik twee verbon den vrijpionnen kan maken met e5 of g5. Wit's torens zijn echter actief. 24) Tf8-h8 Botwinnik geeft de voorkeur aan ac tief figurenspel boven een spelen op de vrijpionnen. 17 Al hield Vic dolveel van kinderen, haar plezier zou dubbel zo groot zqn geweest, als ze dit keer thuis waren gelaten. Op t laatst werd de jongste zó lastig, dat de dames eerder naar huis terugkeerden dan zij van plan waren geweest. Trouwens, het was warm en Vic had het gevoel of haar schoenen vol voeten zaten. Met een geeuw liet ze zich op bed vallen. Vic wou, dat ze nog een week in Cairo blijven konze zou op de Nijl willen varenMaar ze wist best, dat het al een mirakel mocht heten, dat ze op kosten van wildvreemde mensen naar Bagdad kon vliegen Wat dacht je daar in Bagdad met je paar ponden op zak te beginnen? vroeg een onverbiddelijke stem in haar Vic legde die stem vlug het zwijgen op. Stel je voor! Edward zou wel een baantje voor haar we ten. Anders vond ze dat zelf wel. Daarover wou ze niet tobbenHaar ogen, vermoeid van de ver blindende zon, vielen loodzwaar dicht. Zij schrok opeens wakker van een klop op haar kamerdeur Dat dacht ze tenminste. „Binnen", riep ze Toen er geen antwoord kwam sprong ze uit bed en deed de deur open. Het bleek, dat er op de deur naast de hare ge bonsd werd. Daar zag zij een van de keurige ste wardesjes, die blijkbaar Sir Rupert Crofton Lee no dig had. Hij deed net de deur open op het moment dat Vic naar buiten keek. „Wat is er nu weer?" Zijn stem klonk slaperig en humeurig. „Het spqt me erg, Sir Rupert", vleide het ste wardesje, „maar zoudt u even op het kantoor van de B.O.A.C. willen komen? Het is maar drie deuren verder, hier op de gang. Het betreft een kleinigheid voor de vlucht naar Bagdad morgen". „O, dat is best". Vic trok zich terug. zy voelde nu geen slaap,meer Ze keek eens op haar horloge. Net half vijf. Ze had dus nog anderhalf uur voordat mrs Cllpp haar nodig had. Als ze eens wat ging rondwandelen door Helio- polis? Dat kostte geen geld. Zo gedacht, zo gedaan. Op de gang passeerde zy de deur van het kantoor van de B.O.A.C., dat alleen maar werd aangeduid door een kaartje, dat met een punaise op de deur zat geprikt. Op hetzelfde ogenblik kwam Sir Rupert naar buiten. Hij liep voor haar uit en zyn lange jas zwaaide zo nydig heen en weer, dat Vic begreep, dat hy erg boos moest zijn. Ook mrs Clipp verkeerde in een enigszins prikkel baar humeur toen Vic zich tegen zessen bq haar pre senteerde. „Ik geloof, dat ik te veel bagage by me heb, miss Jones", begon zij. „Ik dacht, dat ik de hele reis betaald had, maar dat schijnt maar tot Cairo te zijn geweest. Morgen krygen we namelijk de Iraakse luchtlqn. Wil je eens even voor me in formeren? Anders moet ik nog een reischèque gaan inwisselen!" Vic toog dadeiyk op onderzoek uit, maar het kaar tje was van de deur van de B.O.A.C. verdwenen, voor dat kantoor moest zq helemaal aan de andere kant van de hal zijn. Vreemd, dacht ze. Tenzy het andere kantoor alleen tijdens het rustuur in gebruik is geweest Het bleek, dat mrs Clipp inderdaad moest bqbe- talen, iets wat deze dame hoogst onaangenaam vond. Op de vqfde verdieping van een groot gebouw in de Londense City bevinden zich de kantoren van de Walhalla Grammofoon Compagnie. De man, die daar achter een bureau zat, had een handboek voor eco nomie voor zich liggen. De telefoon ging. Hij nam de hoorn van de haak en zei met bedaar de stem: „Walhalla Grammofoon Compagnie!" „Hier Sanders!" „Sanders van The Rivér? Welke?" „De Tigris. Met bericht over A.S. We zyn haar kwyt!" Er viel een stilte. Toen herhaalde de be daarde stem met harde metaalklank: „Heb ik je goed verstaan?" „Ja, we zyn Anna Schiele kwytgeraakt". „Noem geen namen. Dat is een hoogst ernstige fout van jouw kant. Hoe is dat gebeurd?" „Zij is dat ziekenhuis binnengegaan, zoals ik al verteld heb. Haar zuster moest een operatie onder gaan." „En toen?" „De operatie ls terstond uitgevoerd. Wy dachten, dat A.S. dus direct naar het Savoy zou teruggaan. Ze had haar kamer aangehouden. Maar ze is niet teruggekomen. We hebben vóór het ziekenhuis ge post en waren overtuigd, dat zy het niet had ver laten". „Maar nu is ze er niet meer?" „Neen. We hebben het Juist ontdekt. Zy is de dag na de operatie ln een ziekenauto weggereden". „En jullie dus te slim af geweest". „Ik zou heus hebben bezworen, dat ze niet wist, dat ze geschaduwd werd. We hadden alle voorzorgs maatregelen genomen. Alle drie ..Geen excuus! Waar is die ziekenauto gebleven?" „Naar het Academisch Ziekenhuis gereden". „Wat ben Je daar te weten gekomen?" „Dat een patiënt, onder gelelde van een pleegzus- er, in die auto is binnengebracht. Die zuster moet Anna Schiele zyn geweest. Niemand weet waar ze gebleven is". „En de patiënt?" „Die weet van niets. Zat onder de morfine". „Anna Schiele is dus onopgemerkt weggewandeld en spoorloos verdwenen?" „Ja. Mocht ze naar het Savoy terugkeren „Volkomen uitgesloten", viel de ander hem in de rede. „Zullen we de andere hotels nagaan?" „In leder gevalal zal het geen resultaat op leveren. Ze rekent er natuuriyk op dat het gebeuren zal". (Wordt vervolgd). 25) 261 27) Le2-c4 Kcl-b2 a2-a4 Daar komen ze dan. 28) 29) f4xe5 a4-a5 Th8-h3 Th3-e3 e7-e5 Kf6xe5 Lf5-e6 Vanaf dit moment beging Botwinnik merkwaardig onzeker te spelen. Het was nu het moment om met de vrij pionnen op te rukken: 29 g5. Wel heeft wit dan een paar lastige schaaks, maar zwart zal zich wel kunnen hand haven. A: Wibo 11 10 1 22 79—31 Wifra 13 7 4 2 18 73—57 Nedlloyd 12 7 1 3 15 70—40 Sparta 2 11 4 4 3 12 60—50 Luck Raek 11 4 3 4 11 51—59 Quick 12 5 1 6 11 55—65 VTV 10 1 1 8 3 27—73 Povac 12 2 10 2 34—86 Sparta 13 B: 12 1 25 78—52 Wibo 2 12 7 2 3 16 67—53 Smash 12 7 1 4 15 62—58 Batswingers 13 6 1 5 15 69—61 Scylla 12 4 3 5 11 63—57 PSV 12 3 2 7 8 51—69 Maasstad 13 2 2 9 6 42—88 OTTC 13 1 2 10 4 43—87 DisnieSmash 2, door de gasten met angst en vreze tegemoet gezien, is een spannende en sportieve strijd geworden, die ondanks een achterstand met 31 in volle winst voor de reserves eindig de. Jos Neep was bqzonder goed in vorm en won ook nu al zijn wedstrij den. Zelfs had hij niet éénmaal een derde game nodig. Lex Rijnen won tweemaal. Hq klopte Lamers in drie games en won van Beukman zonder veel moeite in twee games. Rudi de Haan kon het niet éénmaal tot winst brengen. Hij verloor van Beukman en Langius op matchpoint en was dus niet bijster gelukkig. Het dubbel ging hem met Jos Neep beter af. Het bezoekend koppel won gemakkelijk in twee games, zodat de eindstand 4-6 was bereikt. Vitus speelde een goede wedstrijd tegen UBTV 2 en verloor eervol met 73. Joop Majoor, thans zover hersteld dat hy weer langs de kant kon zitten, werd ditmaal door Harry Volman ver vangen. Heizenberg maakte er tot drie maal toe tegen de Blaricummers drie games van, zulks waarschijnlijk bij wijze van extra training. De derde games won hij n.l. steeds met zeer groot verschil. Vlaanderen werd door alle gastheren geklopt. Harry Volman en Joop Sertons hadden een derde game nodig, maar Ton Sertons kon het in twee wel af. De bijzonder goed ver dedigende Poort stelde de Vitus-men- sen voor moeilijke problemen die zij niet voldoende konden oplossen. Drie nederlagen waren er het gevolg van. Het dubbel werd tenslotte ook nog door UBTV gewonnen. Smash 3 verweerde zich uitstekend tegen Togido en verloor met het kleinst mogelijke verschil. Egbert Welslnk zegevierde over Bert van Eijk en Gerrit Boot. Gerard Keyer versloeg Boot en slaagde er zowaar in de Ken- nemerland-kampioen Schoof in drie games te kloppen: 13—21, 217 en 18 21. Joop Jansen was helaas weinig suc cesvol en verloor driemaal. Ook het beslissend dubbel was voor de Haar lemmers. HBC bracht er deze week niet veel van terecht, helaas. Bij KKKHBC was Guus Pliester, sterkste man van de Heemstedenaren, bijzonder slecht op dreef en verloor driemaal in twee games. Ook Frans Smit kon niets win nen. Matthé van Buuren klopte v. d. Hoek en ook het dubbel was voor HBC. Uitslag derhalve 82 voor de gast heren! Tegen Shell ging het iets beter, maar ook hier toch een falende Pliester die met een benauwde overwinning op Gompelman ver onder zijn kunnen bleef. Frans Smit was ditmaal bqzon der goed op dreef en boekte drie prachtige overwinningen. Winst in het dubbel gaf Shell ook de volle winst. Sparta 3 17 16 1 32 129— 41 UBTV 17 16 1 32 128— 42 AVGA 17 13 4 26 111— 5.9 Togido 18 10 2 6 22 91— 89 Shell 16 5 3 9 13 66—104 WGA 16 5 2 9 12 68— 92 KKK 17 5 2 10 12 72— 98 DHC 17 6 11 12 70—100 Smash 3 18 5 1 12 11 68—112 HBC 16 5 2 10 10 71— 89 Quick 2 17 1 2 14 4 37—113 18 14 3 1 31 119— 61 16 10 5 2 25 114— 56 16 11 3 3 25 97— 73 16 9 6 2 25 111— 59 16 8 3 5 19 88— 72 16 5 5 6 15 79— 81 16 4 3 10 11 68—102 16 3 4 9 10 62— 98 17 3 4 10 10 72— 98 17 3 2 12 8 62—108 17 3 2 12 8 58—112 30) 31) Lc4xe6 Td4-d8 Ke5xe6 Ke6-e7 Ook dit was niet nodig. 32) Td8-b8 Te3-e6 Waarom Botwinnik hardnekkig wei gert de pionnen op te spelen is mij niet duideiyk. 33) c2-c4 a7-a6 Waarom? Dit is niet alleen tijdver lies, maar ook een verzwakking van de stelling. 34) 35) Kb2-c3 Td2-d8 f7-f5 f5-f4? En nu ineens overhaast oprukken. Ik kan niet geloven dat na eerst 35) Kf6 zwart verloren zou zijn ge weest. 36 Td8-e8t Ke7-f6 37) Te8xe6t Kf6xe6 38) Kc3-d4! Ineens staat zwart hopeloos. De witte koning is met één slag een zeer actieve figuur geworden. 38) 39) 40) Kd4-e4 Tb8-b6 Tc7-f7 Ke6-d6 Kd6-c5? Een blunder. 41) Ke4-d3! Zwart geeft op. Het mat met b4 is niet meer te voorkomen. E: Smash 2 Nedlloyd 2 Sparta 4 UBTV 2 Disnie TOG Povac 2 Vitus AMVJ GTTC Onder Ons Dit weekeinde kan in hoofdklasse A de beslissing vallen voor de laatste plaats tijdens de wedstrqd Povac VTV. QuickSparta 2 is weinig be langrijk meer. GTTC heeft niet veel kans tegen Batswingers en PSV niet tegen Sparta. Wibo 2 wint van Maas stad, maar Smash moet nu eens van Scylla kunnen winnen. In de over gangsklasse kan Smash 2 winst boeken tegen GTTC. Overigens zou GTTC er gezien zijn precaire situatie goed aan doen alles op alles te zetten om Smash niet verder dan een gelijk spel te laten komen. Vitus moet ook op zijn tellen passen en kan dat misschien doen door Sparta 4 te verrassen. HBC is kansloos tegen Sparta 3, maar Smash 3 moet de grote nederlaag tegen DHC thans in winst kunnen omzetten. De herkamp tussen de beide geUjk- aankomenden in het toernooi om het persoonlqk damkampioenschap van Nederland, R. C. Keller en ir. G. E. van Dijk, werd als volgt vastgesteld: 22 maart te Wageningen, eersteparty; 29 maart te Amsterdam, tweede par ty en 4 april te Utrecht, derde party. Mocht na deze beslissingsmatch geen kampioen bekend worden dan zal opnieuw een herkamp van drie partijen plaatsvinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9