Eerste stap tot bemiddelings poging gedaan Vliegers inzake het ontslag gerechtelijk achter gesloten deuren gehoord Padang geeft toe Medan te hebben ontruimd Tegenaanval ingezet op Pakanbaru Raadselachtig oliebronnetje nog steeds actief Vliegers verontwaardigd over persberichten Aler doet een dringend beroep op de vliegers t CONFLICT BIJ DE K.L.M. Mondje-dicht tegenover journalisten Kleuter aan kruk van een autodeur liefst 1000 meter meegesleurd Echtpaar heeft wegens brandgevaar de woning verlaten Tilburgse smid wint f 154.700 Val van 17 meter hoogte Landbouwer onder in sloot gereden tractor gedood Woordvoerders zijn niet onschendbaar" Het weer Slechts schrammen en kapotte kleren opgelopen Met een vlot spelend jongetje in bouwput verdronken Papendrecht in het nieuws Geen mutaties in het bestuur en geeft veranderd standpunt99 K.N.V.B.-pool Duitse monteur ernstig gewond Hammarskjöld naar Moskou Dodelijk ongeluk bij Heemstede Grondwerker uit Haarlem door treinstel gegrepen MEER DAN 1000 EXTRA-TREINEN NAAR LOURDES ce MORRIS 'Ge/oret/ouSuy/ DONDERDAG 20 MAART 1958 81ste JAARGANG No. 29864 Te Utrecht zijn gistermiddag onder leiding van „een vooraanstaande figuur" de eerste stappen gedaan tot een bemiddelingspoging op hoog niveau met de bedoeling een einde te maken aan het conflict tussen de K.L.M. en haar vliegers. Het zouden informatieve besprekingen betreffen, die aan de eigenlijke bemiddelingspoging vooraf dienen te gaan. Het A.N.P., dat bovenstaande mededelingen heeft gedaan, bericht voorts, dat de conferentie vandaag zou borden voortgezet en dat men verwachtte dat zij in de loop van de namiddag een beslissend stadium zou bereiken. x Het oliebronnetje, dat men ontdekt heeft onder de woning Bosch 66 te Papendrecht en waarover wij in een deel van onze oplage van gisteren reeds melding maakten, is nog steeds actief en stelt degenen die naar het bestaan er van een onderzoek instellen, voor een groot raadsel. Mannen van de dienst voor gemeentewerken van Papendrecht zijn bezig putten te graven b\j het huis om zodoende aan de weet te komen hoe het bron netje, dat een mengsel van olie en benzine doet opborrelen, zjjn toevoer krijgt. Concentratie bij •Lembang LEDEREN MOTORKLEDING Weinig verandering al in „Die Raeckse geweest? - BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraai 171. tel 4790 Bijkantoor en Red llmuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 1. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr«, H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudi rich hei recht voor advertentiën eventueel ronde; opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2 65 per maand f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel 21544. Woensdagmorgen is het vijfjarig dochtertje van de familie Pol te Apel doorn op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. Het meisje stond bij de kleuterschool te kijken naar een ge parkeerde auto. Op zeker moment zette de auto zich in beweging en werd het meisje meegesleurd. Het kind zat namelijk met de riem van haar schoudertasje aan een der deurknoppen van de wagen vast. De autobestuurder bemerkte dit pas nadat hij ongeveer een kilometer verder bij zijn woning uitstapte. Hij reed het kind onverwijld naar het ziekenhuis. Daar bleek dat het slechts enige schrammen had opgelopen. Het manteltje en rokje van de kleuter werden grotendeels ver nield. Omstreeks drie uur woensdagmiddag waren kinderen aan het spelen rond een bouwput aan de Bilderdijkstraat te 's-Hertogenbosch. Het 9-jarige jongetje J. Baks begaf zich, een houten balk als vlot gebruikend, op het water van de put. Het vlot sloeg toen om. Eer het kind op het droge gebracht kon worden, waren de levensgeesten reeds geweken. Ook door de G.G.D. toegepas te kunstmatige ademhaling mocht met meer baten. Indien wij goed zijn ingelicht, zegt het A.N.P. verder, volgt men in de krin- gen van de K.L.M.-directie zowel als in die van de vliegers deze ontwik- keling met welwillende belangstelling. In ieder geval staat het vast, dat zowel de directie van de K.L.M. als het be stuur van de vereniging van K.L.M.- vliegers in deze bereid zijn de nodige Activiteiten te ontwikkelen om te trach ten zo snel mogelijk tot een redelijke op lossing te komen. Naar verder vernomen wordt heerst bjj beide partijen het vertrouwen, dat hu de eerste positieve stappen zijn ge daan, een redelijke basis wordt gevon den om uit de impasse te geraken. Van andere zijde vernam het A.N.P. hog, dat vrijdagmorgen in Amsterdam een ledenvergadering wordt gehouden van de vereniging van K.L.M.-vliegers. waarin de vliegers op de hoogte zullen worden gebracht van de stand van za ken. In Den Haag is gisteren door de kan tonrechter het eerste verhoor afgeno men in de zaak van de beide op staan de voet ontslagen gezagvoerders van de K.L.M., de heren J. F. de Laat en L. Metz. In het rekest, ingediend door de juridische adviseur van de vliegers, h>r. W. baron van Haersolte, is ver- techt, het eenzijdig ontslag nietig te Verklaren. Tegen het tijdstip, waarop dit eerste verhoor was bepaald, drie uur des middags, bevonden zich reeds in het gebouw van het kantongerecht mr. J. van der Wiel, directeur van de K.L.M. als vertegenwoordiger van de door de tioS8frs gedagvaarde directie der na- a o\e luchtvaartmaatschappij, mr. W. •mridu^KStra Toussaint, hoofd van de inii pn afdeling van de maatschap- kend advocat'- L Haardt, van een be kend advocatenkantoor te 's-Gravenha- ne^Hflldo 6uft Am«ver drie arriveerden Faat en Metz dPterdam de heren de Laat en Meiz, uie vergezeld werden door de Juridische advisfur der vereni ging van K.L.M.-vliegers, mr. w ba ron van Haersolte en door een tolk. Direct na aankomst van het gezel schap uit Amsterdam begaven eisers ën gedaagde zich gezamenlijk in de zittingszaal, waar men zich achter gesloten deuren terug trok. In de tijd tot bij half zes dat dit «erste verhoor heeft geduurd, hebben zowel de vliegers als de gedaagde met hun respectieve adviseurs een of meer heren de zittingszaal verlaten om in afzondering te confereren en well zo, dat beide groepen steeds gescheiden overleg pleegden. Tegen half zes verlieten beide g®zel- 'ohappen de zittingszaal. De directeur Op de rede van Sorong liggen op het ogenblik de drie uit Indonesië ontsnapte K.P.M.-schepen ,£wartenhondt", „Kalabahi" en „Banjoewangi". Nederlandse militairen gaan aan boord van een van de K.P.M.-schepen. Woensdag vond het eerste verhoor plaats van de beide ontslagen K.L.M.-vliegers Metz rechtsen De Laat. De vliegers onderweg naar het gerechtsgebouw (Van een speciale verslaggever) ®efichten in enkele bladen als zou er °f ZÜ" ontstaan in het bestuur hebben H^ren'sinK voor K.L.M.-vliegers, «tuur Yerontwaardiging van het he in de Kcmaakt. Het bestuur, dat met d^KSiePeudaKen vrjj nauvv contact voorlopig geen rechtstreekse vragen Hen eTÖir™ '"eer ^beantwo^r uc Aituugaz-aai. wiol en dat het voortaan per communi- Yah de K.L.M. mr. J. van der Wiel, que zal laten weten wat het ueeldo oor» lAiirnoiicton mpp. dst het Qg eerste verklaring die het iiitcnf* hield de commentaar op de persberich ten in. Enige dagbladen meldden gisteren dat de ontslagen vlieger De Laat bereid was enkele van zijn beschuldigingen jegens de K.L.M. in te trekken. Hij zou zijn mededelingen geuit hebben onder de druk van de emotionele situatie van vo rige week. Ook werd geschreven dat hij ontheven zou zijn van zjjn functie van vice-voorzitter van de vereniging. De Vereniging van K.L.M.-vliegers rea geerde hierop met het volgende commu niqué: „De Vereniging van K.L.M.-vliegers betreurt het in hoge mate dat zeer recentelijk mededelingen in de pers zjjn verschenen die ten onrechte sug gereren van haar afkomstig te zpn. Zjj wenst met nadruk vast te stellen dat in het bestuur van de vereniging geen mutaties zijn opgetreden en dat overigens het standpunt van haar kant in geen enkel opzicht gewijzigd is. Dit houdt dus in dat zij in 's lands belang vanzelfsprekend nog steeds be reid is mede te werken aan beëindi ging van het conflict." Op de derde dag van de staking heeft de K.L.M. drie vliegtuigen laten opstij gen. 's Morgens vertrok een toestel naar Tel Aviv. 's Middags ging er een Con- vair naar Londen met als gezagvoerder de heer A. van Ulsen, de echtgenoot van de zangeres Erna Spoorenberg. In Londen heeft gezagvoerder Van Ulsen tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat hij een jaar geleden als lid van de Vereniging van K.L.M.-vliegers had bedankt. ,,Ik wenste niet betrokken te worden bij welk conflict ook", zeide Van Ulsen. Voorts vertelde hij, dat hij waarschijnlijk elke dag, zolang de sta king duurde, een maal per dag de dienst jteelde aan journalisten mee, dat yerhoor op vrijdagmiddag half drie ™°rdt voortgezet en dat afgesproken was geen verdere mededelingen te a°en. De heer Metz zei: ,,I cannot tell anything." De heer de Laat zei: ••Wij rrfbgen u niets vertellen." De 46-jarige smid A. Janssen uit Til- aufg heeft beslag gelegd op de KNVB- bool van deze week. Dit betekende een ddbbele pot, groot: f 154.700. Hiermee 's een einde gekomen aan de schier ^draaglijke spanning, waarin de fami- Janssen sinds zondagavond heeft 8eleefd. Tot woensdagmiddag bestond hog altijd een kans, dat de KNVB °°k nog andere winnaars zou registre- rfh. mt js njet gebeurd, zodat het ge- 'n Janssen even over twaalven kon Verhemen, dat het ruim anderhalve ton ('*er was geworden. De heer J. Calis, wonende te Huizen, ?^aar lid van de voetbalclub LFC- aren, is één van de dertien gelukkigen geworden die met 12 pnt. in aanmer- lng kwamen voor de tweede prijs, aar deze prijs in totaal 66.000 groot as, schoot er voor elk ruim 5000, om Pfecieg te zijn ƒ5.104, over. tussen Schiphol en London airport en te rug zou onderhouden. 's Avonds vertrok er (voor de derde keer sinds het uitbreken van de staking) een DC-7c naar New York. Het was de „Zwarte Zee" met 51 passagiers en ruim twee ton vracht aan boord. De gezagvoerder was de heer Peetoom, die enige maanden terug nog voorzitter van de Vereniging van K.L.M.-vliegers was, maar thans geen lid meer is. Als twee de piloot fungeerde de heer Koch, die als zweefvlieger meermalen kampioen schappen heeft behaald. r, T Donderdagmorgen had de K.L.M. elf vliegtuigen op haar routes. De 26-jarige monteur Günther Bouil lon uit de Schachtstrasze 11 te Wies- baden, die in dienst is van de Duitse firma Mahr en Co, is woensdag van een hoogte van zeventien meter geval len en met ernstige verwondingen in het havenziekenhuis te Rotterdam op genomen. ,J?e .Duitse firma plaatst op het ogen blik in de Nijmegenstraat te Rotter dam, gelegen op een pier in de Waal- haven, alluminium silo's. Daarvoor zjjn stellingen aangebracht. Daar bevonden zich de genoemde monteur en een col lega op, toen de stelling aan een zjjde losschoot. Bouillon viel van een hoogte van zeventien meter. Zjjn collega wist zich nog vast te grjjpen. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Hammarskjöld, vertrekt morgen uit New York naar Stockholm, op weg naar de Sovjet-Unie. Hjj zal een dag in de Zweedse hoofdstad blij ven, voordat hij zondag naar Moskou doorreist, aldus bericht Reuter. Aanhankelijk achtte men de mogelijk heid niet uitgesloten, dat er spontaan een oliebron was ontstaan, maar de ex perts van de Nederlandse aardoliemaat schappij, die bij het vreemde geval zijn geroepen, zijn van mening, dat dit niet het geval kan zjjn. Zij heb ben uit de drio putten monsters geno men om de samenstelling van het mengsel te onderzoeken. Ook de hoofdinspectie voor het brandweerwezen in Den Haag is bjj het onderzoek betrokken. Proeven heb ben uitgewezen, dat het mengsel zeer brandbaar is. Met het oog hierop heb- I ben de bewoners van de woning, het echtpaar Bu\jtenhek-de Borst, maar geen risico genomen en hebben zjj on derdak gezocht bij 'de moeder van mevrouw Buijtenhek. De gehele affaire is begonnen met klachten over een „gaslucht". In verband hiermee werden nieuwe gas buizen langs de woning aangelegd en werd ook een nieuwe meter in het huis aangebracht. Toen de klachten over een gaslucht" bleven aanhou den en ook de bewoners van de in de buurt van het Bosch gelegen Boomgaardstraat daar last van kre gen, dacht men aan een defect aan de riolering. Om de afvoer van de rio lering te onderzoeken begon men een put te graven in een achter het tuin tje van de familie Buijtenhek gele gen stuk grond. Daar ontdekte men de aanwezigheid van een olieachtige substantie. Toen men dieper ging graven kwam men zoveel olie en benzine tegen, dat men wel sen vat kon voltappen. Volgens de opzichter, die met de lei ding van de graafwerkzaamheden is belast, bestaat het mengsevoor een kwart uit water. Men dacht aanvanke lijk aan lekkage van de tanks van een tegenover de woning gelegen gara gebedrijf, maar daar bleek later geen sprake van te zijn. Woensdagmiddag ongeveer kwart voor twee is de 55-jarige Haarlemse grondwerker J. P. Koelemeyer op de verhoogde spoorbaan bij Heemstede door een treinstel, dat de baan aan het inrijden was, gegrepen en op slag gedood. Aangenomen wordt, dat K. ge struikeld is op het moment dat het treinstel naderde. Het onderzoek wordt bemoeilijkt omdat niemand het ongeluk heeft zien gebeuren. K. was namelijk de laatste van een groepje arbeiders die geschaft hadden en weer aan het werk gingen. De 22-jarige Arie Schouten uit Re- tranchement is woensdagmiddag om het leven gekomen toen hij bij werk zaamheden op het land met zijn trac tor in de sloot terecht kwam en er onder bekneld raakte. Het ongeval werd na enige tijd ontdekt door de chauffeur van een passerende vracht auto. tmmmamauaeSSSSSSSSSSmSSSSSmSSSSSSSSSmSmSmSSSSSSSSSSmSiSSSSSSSm^SSSSSSSei^ Radio Padang heeft gisteravond be vestigd, dat de opstandige troepen zich uit Medan naar Atjeh en Tapanuli heb ben teruggetrokken, aldus meldt Ren ter. Hiertoe was besloten, „omdat de revolutionaire regering niet wenst, dat onschuldige burgers door de strijd wor den getroffen". De woordvoerder van het Indonesische leger, Rudy Pirngadie, heeft verklaard dat 200 soldaten van het leger van de opstandelingen, die van Medan uit in de richting Atjeh vluchtten, zich hebben overgegeven aan de regeringstroepen. Volgens radio Pa dang heeft Djakarta zijn troepen in Medan met zeshonderd parachutis ten versterkt. Meer versterkingen zou den uit Java onderweg zijn. Met uitzon dering van deze stad, aldus werd in de uitzending gezegd, is thans geheel Noord-Sumatra aan de zijde van de revo lutionaire regering. Voorts zouden twee bataljons infanteri uit Atjeh en een uit Tapanuli zich bij de opstandige strijdkrachten hebben aangesloten. Radio Medan maakte gisteravond bekend, dat bij Pematang Siantar, ten zuiden van Medan, een gevecht is geleverd, waarbij vijftig opstande lingen zijn gedood en 32 gevangen ge nomen. Aan regeringszijde zou slechts een militair zijn gedood. Een aantal wapens, voldoende om een gehele compagnie uit te rusten, werd buitge maakt. Onder de opstandelingen be vonden zich vele studenten, aldus ra dio Medan, die daaraan toevoegde dat de militaire commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Dja- min Gintings, na het gevecht bij Pe matang Siantar de troepen inspec teerde. Verder is volgens radio Medan, naar United Press meedeelt, gevochten bij Seribu Dolak en Gunung Muria, waar een aantal revolutionairen van majoor Nainggolan zich zou hebben overgege ven. Cijfers van doden en gewonden we. den niet gegeven. De steden Pang- kalan Brandan en Langkat, gelegen op een afstand van 45 kilometer van Medan zijn, volgens het legercommuniqué, nog stee s in handen van de regeringstroe pen. Van majoor Nainggolan werd in het communiqué gezegd, dat hij de op standige troepen geld heeft gegeven om hen ervan te weerhouden zich over te geven aan de regeringstroepen. Verder zou hjj zijn troepen met machinegewe- rr- hebben belet te vluthten. 7 50 km v^il Alien achter regen regering Gevechten en bombardementen Smokkelhandel door buitengewesten piMALAKKA NOORD ScFowak:- SUM AT R ENAOQ PAK Al 5ORORTALOZL BORNEO MIDDEN SUMATRA ADANG CELEBES NDJCR Gevechtenen DJAKARTA MAKASSAR BANDOCNS luid Sumatra blijft neutraal Optreden van de Daroei islam In de loop van woensdag hebben alle vliegers van de K.L.M. een brief ontvangen van de heer I. A. Aler, pre sident-directeur van de K.L.M., waarin hij o.m. mededeelt, dat de directie er behoefte aan heeft na de snelle ont wikkeling vam de gebeurtenissen in de laatste dagen een persoonlijk woord tot hen te richten. In de brief heet het dan o.a.: De gezagvoerders De Laat en Metz hebben in het openbaar mededelingen gedaan, die schadelijk en beledigend zijn voor de maatschappij, in wier dienst zij op dat moment waren. De beide vliegers hebben deze mededelin gen gedaan namens de vereniging van K.L.M.-vliegers, dus in hun capaciteit van vertegenwoordigers van een per soneelsbelangen vereniging. V ertegen- woordigers van een zodanige vereniging hebben natuurlijk de vrijheid van meningsuiting. Deze vrijheid gaat ech ter noch voor personeelsleden, noch voor anderen zover, dat zij een voor de maatschappij schadelijk of beledi gend karakter zou mogen dragen- Wanneer dit vertegenwoordigers van de personeelsleden zijn, die de vrijheid van meningsuiting gebruiken op voor de maatschappij ontoelaatbare wijze, kunnen zij niet als personeelslid wor den gehandhaafd. Het spreken namens een personeelsvereniging maakt een personeelslid niet onschendbaar in die zin, dat hij dan zijn werkgever schade zou mogen toebrengen of beledigen. Zij hebben dat gedaan en zij zijn dan ook ontslagen. Een aantal vliegers ver klaarde zich solidair met hun collega's De Laat en Metz. Wellicht bent u een van hen. Wellicht hebt u deze solidari teit ook tot uiting gebracht door het werk te beëindigen, waarvoor u in dienst der maatschappij bent genomen of wel licht twijfelt u aan het standpunt, da» u moet innemen. Ik vraag u zich te be zinnen of u daarmede juist hebt gehan deld. Is het juist, dat u zich solidair toon» met medewerkers van de KLM, die in het openbaar de KLM schade toebren gen en beledigen? Is het juist, dat u dit doende zelf schade toebrengt aan het be. drijf in hetwelks dienst u bent? Bent u in dienst van een bedrijf om het schade toe te brengen of om zijn belangen zo goed mogelijk te beharti gen? Is er geen ruimte voor solidariteit me» de K.L.M., die sedert jaren u in staa» stelt een achtenswaardig en inhoudsvol beroep uit te oefenen en waarmede u al die jaren naast zakelijke banden ook door sterke gevoelens verbonden zijt geweest? Is het in overeenstemming met de positie van K.L M.-vliegers om het be drijf en de reputatie van de K.L-M. te ondermijnen? Indien u naast het uiten van solidari teit met collega's streeft naar hogere salariëring, denkt u dan uw doel te be reiken door mede te werken aan maat regelen, die de draagkracht van hel bedrijf verzwakken? Is het verstandig te zagen aan de tak, waarop u zit? Het tijdstip van bezinning, aldus de brief, is gekomen. Ik vraag van u geen antwoord per brief, doch een juiste ver standige beslissing in een kritieke situatie, zoals u in de uitoefening van uw beroep reeds vele malen hebt moeten nemen. Bezin u en hervat uw werk. Het is de enige weg die een man kan gaan, wanneer hij verder denkt dan vandaag, aldus eindigt de brief van de heer I. A. Aler. president-directeur van de K.L.M- Naast de gewone treinen, welke jaar lijks 800.000 tot 1 miljoen pelgrims naar Lourdes vervoeren, zijn in samenwer king met de Franse un buitenlandse spoorwegen in de afgelopen maanden reeds 1000 extra-treinen in de dienstre geling opgenomen, aldus meldt het K.N.P. Meer dan 2 miljoen bedevaart gangers zullen dit jaar alleen al via de spoorwegen naar Lourdes reizen. Volgens radio Padang hebben de strijdkrachten van de revolutionaire re- gei g een tegenaanval ingezet op Pa kanbaru. Deze aanval is maandag be gonnen. In de radiouitzending werd ge zegd, dat de regering „volkomen bereid is om in Pakanbaru, en zo nodig in Rumbai het nabij gelegen woonoord van de Caltex-employé's te vechten." Er werden geen bijzonderheden over de tegenaanval gegeven. Dinsdagavond heeft radio Padang de Caltex dringend gewaarschuwd om alle werknemers nit het gebied van Pakanbaru te evacueren. Een woordvoerder van deze oliemaat schappij in Singapore weigerde com mentaar op deze waarschuwing. Rum bai ligt tegenover Pakanbaru aan de andere zijde van de Siakrivier. Er be vinden zich ongeveer 600 Nederlandse, Amerikaanse, Britse en Australische employe's. Volgens het Indonesische persbu reau Antara echter, is het vliegveld van Pakanbaru thans heropend voor vliegtuigen van de Amerikaanse olie maatschappijen Caltex en Standard Vacuum. Het was gesloten, aldus dit persbureau, in afwachting van de zui vering van het gebied van opstande lingen. De woordvoerder in Singapore van de revolutionaire regering van Midden-Su- matra, Des Alwi, heeft volgens A.F.P. meegedeeld, dat majoor Naingolan zijn strijdkrachten in de omgeving van Me dan heeft hergroepeerd, waar hij de komst van versterkingen afwacht, om opnieuw een offensief tegen Medan in te zetten. Deze aanval zal gelijktijdig moeten geschieden met een operatie van de president Soekarno vijandig gezinde strijdkrachten op Java. Het is niet uit gesloten, zo voegde Des Alwi hieraan toe, dat deze aanval tegen Djakarta zal zijn gericht. Volgens hem zouden de opstandige strijdkrachten op Java uit twee divisies bestaan, onder commando van kolonel Nasuhe. Deze bevindt zich op het ogenblik in Lembang, nabij Ban dung, waar hij het sein afwacht om naar Djakarta op te rukken, een af stand van ongeveer 200 kilometer. Volgens in Djakarta uit Hongkong ont vangen berichten zouden agenten van de opstandelingen pogingen doen in con tact te komen met Chinese zakenlieden op Formosa voor de aankoop van vlieg tuigen. aldus meldt het ANP; ook zou den zjj voor hetzelfde doel de „vliegende tijgers", de luchtvaartonderneming van generaal Claire Chennault in Taipeh, willen benaderen. De pogingen van de opstandelingen om zich op de Philippij- nen vliegtuigen aan te schaffen, zijn mis lukt, aldus deze berichten. Radio Padang beweerde gisteravond volgens Reuter, dat Rusland de Indone sische regering van wapens en geld voorziet. Volgens de uitzending zou pre sident Vorosjilov aan president Soekar no hebben beloofd dat, wanneer Soekar no hulp nodig had, Rusland die zou verstrekken. „Doch zelfs door het in voeren van wapens zal Soekarno nim mer in staat zijn zich tegen het volk te verzetten." aldus radio Padang. Overste Sjamaun Gaharu, de militai re commandant van Atjeh, die volgens de tegenregering door zijn officieren zou zijn afgezet, heeft gisteravond via radio Atjeh een dagorder uitgegeven, waarin hij zijn goede diensten aanbiedt om de „affaire-Medan" bij te leggen, aldus meldt het A.N.P. Gaharu ontkende ca tegorisch, dat hij door majoor Kengku Manjak is afgezet. Volgens in Djakarta ontvangen be richten is de „Oranje" vanmorgen in Belawan aangekomen, waarna zich een groot aantal Nederlandse, Amerikaanse en Engelse passagiers uit Noord-Sumatra inscheepte. Het embarkement verliep zonder incident. Nog voor het middaguur heeft de „Oranje" de reis naar Singapore voort gezet. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Opklaringen maar ook enkele ver spreid voorkomende sneeuwbuien. Aanhoudend koud met in de nacht lichte vorst. Overwegend matige noordoostelijke wind. Zon: 6.42-18.54 Maan: 6.50-20.20. Advertentie Voor uw bruiloft, vergadering of feest ZALEN DISPONIBEL temp neersl. Station Weer heden afgel. 7 uur 24 uur stockhom licht bew. -11 0 Jslo geen opgave Kopenhagei sneeuw -2 bonden onbew. -1 0 Amsterdar onbew. -3 0 Brussel onbew. -3 0 Liixembur half bew. -5 0 darijs onbew. -3 0 Nice geh. bew. 9 0.1 Berlijn sneeuw -2 0.1 Frankfurt half bew. -3 0.2 Vlüncher» sneeuw 0 0.2 Ztlrich geen opgave Genevê geh. bew. 6 1 Locarno geh. bew. 4 0 Wenen zw. bew. -1 0 Innsbruck geh. bew. 0 0 Rome geh. bew. 11 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1