Onder de blauwe vaan van Lotharingen Kruiswoordraadsel Zandvoort gaat mechanisch straten en pleinen reinigen Vaticaan geeft voorschriften voor T.V. en radio in kloosters Studentenpastoor PAUS SCHILDERT ITALIAANSE JEUGD ZONNIG TOEKOMST BEELD „God bereidt de wereld voor on pm romer van licht guide 12.000 verduisterd kan Iedere vrouw mooi zijn voor 25 et! Hoe spelen de r.-lc. clubs? Vlach Strijkkwartet in Minerva SLECHTHORENDEN KINDEROPTOGHT 5 MEI A.S. Teeu wen's kolenhandel n.v. DONDERDAG 20 MAART 1958 PAGINA Een afdeling vol verrassingen ,,'T SILVER STOEPKE" Jonckheer terug naar Willemstad Sfeer is aanzienlijk verbeterd" Prins Bernhard licht ongesteld (Advertentie) Tl Bioscoopoperateur meldt zich bij de politie Onze DROGE BRECH COKES Nieuwe bestuursleden voorgedragen voor Touring Zandvoort Waterstanden 24 Om dit gehucht te bereiken lijkt het de mannen het beste om niet weer op het pad terug te keren dat hun zoveel onheil gebracht heeft. „Laten wij de langere weg over de heuvels nemen!" zegt Victor die nu ook wel wat voorzichtiger geworden is. „Het is mogelijk dat die bende toch nog op ons loert." „Hoe verschrikkelijk ik het vind, om te weten, dat Bianca zich in hun macht bevindt, toch mogen wij geen enkel risico meer nemen!" „Ik ben blij, dat ge er zo over denkt!" antwoordt Robert. „Er wacht ons nog een moeilijke tocht om Byzantium te bereiken. Op deze tocht moeten we allereerst om eigen veiligheid denken. Wie weet trouwens, wat het voor kerels geweest zijn, die ons aangevallen hebben. Zou ook hier Basilius de hand in het spel hebben gehad?" Na nog enige tijd gerust te hebben, nemen ze afscheid van de herders en vertrekken in de richting, die men hun heeft aangegeven. Het zal ongeveer een volle dag duren, voordat zij hun eerste doel hebben bereikt, want ze kunnen maar langzaam vooruit komen. (Advertentie) De heerlijkste schoonheids- zeep tegen speciale prijs! N.V. GEERVLIET Haarlem Koningstraat 11 Telef. 16171 iimimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHfiiiiiiiiiiiiiiHiiitiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiii VERHUUR zonder chauffeur Pater dr. H. v. Rooyei 7 8 9 10 11 Oplossing van woensdag L pUin;dai<e5d"'<* Haarlemse rechtbank Een jaar wegens dief stal voor IJmuidenaar Haarlemse rechtbank Acht maanden voor kolen stelende IJmuidenaar Betonmortelcentrale in Hillegom Dagcapaciteit 250 m3 IJmuidenaars verduisterden rijksverf Veroordeeld tot twee maanden elk H. G. Brans overleden SPORTCOLBERTS en BLAZERS v.a. 39.00 24.90 - 29.75 en hoger Gen. Cronjéstraat 1a-1b zU Gisteren heeft Paus Pius XII Italië naar Rome gekomen, waar 65.000 leden van de Italiaanse Katho vanochtend een Heilige Mis bijwoonden lieke Jeugdactie in massa-audiëntie op het St. Pietersplein ontvangen en hen toegesproken, aldus meldt het K.N.P. De ontvangst geschiedde ter gelegen heid van het 90-jarig bestaan der K.A. en had een buitengewoon plechtig karakter. De pauselijke troon op het bordes van de St. Pieter was omringd door de curie-kardinalen, andere hoog waardigheidsbekleders en vele diploma ten bij de Heilige Stoel. De Italiaanse jongeren voerden 16.000 vlaggen met rich mee. Zij zijn in 1500 autobussen en 10 speciale treinen uit alle delen van Advertentie is onze GERO-afdeling. Als U daar rondkijkt, ziet U steeds iets an ders, dat U boeit, dat U zal beval len. Geen wonder GEBO-artikelen lu Uw huis, zijn een kostbaar bezit. Wij kunnen U alles op dit gebied laten zien. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 „De controverse, gerezen tussen de Nederlandse en de Antilliaanse rege ringen is weliswaar niet geheel opge lost doch de sfeer is aanzienlijk ver beterd. Ik mgen thans te kunnen ver trekken in het volle vertrouwen, dat een volledige oplossing op zeer korte termijn kan worden tegemoet gezien Ik hoop in elk geval, niet genoodzaakt te zullen zijn, in verband met deze aan gelegenheid nog eens naar Nederland te moeten reizen" Dit zei de Antilliaanse mmister-presi dent, de heer E. Jonckheer, die met minister C. D Kroon van sociale en economische za.cen twee weken in Nederland heeft vertoefd, woensdag even voor zijn vertrek naar Wuiemstao De ministers reizen, wegens staking bij de K.L.M., met een Engels vliegtuig naar Londen en vervolgen hun reis met Amerikaanse toestellen via New York. Zoals eerdei gemeld is de controverse waarop de heer Jonckheer hier doelt gelegen in de vraag, of gouverneur Speekenbrink van de Ned. Antillen bevoegd is inzake de kwestie van de uitzetting van de hoofdredacteur van het Antilliaanse blad Beurs en Nieuws berichten een advies uit te brengen aan de nogere koninkrijks-instanties De Antilliaanse regering betwist die -bevoegdheid in deze. Minister Jonckheer was. na zijn hiervoor gedane mededeling, niet bereid over deze kwestie uit te weiden. Wel zei hij nog dat, naar het zich laat aan zien, het niet waarschijnlijk is, dat I- verkiezingen in de Ned Antillen zul len moeten worden vervroegd. (Dit laatste houdt verband met de vraag wat er zou kunnen gebeuren ais de controverse op de spits mocht wor den gedreven, in welk geval het wel licht niet uitgesloten zou zijn dat de verkiezingen voor de Antilliaanse staten, die normaal in oktober 1958 moeten worden gehouden, zouden wor den vervroegd teneinde in deze kwestie een uitspraak van de kiezers uit te lokken. Red. A.N.P.) Prins Bernhard moet wegens een lichte ongesteldheid enkele dagen het bed houden. Hij heeft dientengevolge zijn afspraken voor de eerstvolgende dagen moeten afzeggen Bij nadere informatie vernemen wij. dat prins Bernhard een lichte griep heeft. Aangemoedigd door het grote succes van vorig jaar, staat er wederom een Kinderoptocht op het programma van 5 mei. Jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar kunnen zich opgeven in groepsver band en persoonlijk. Er zijn aantrekkelijke geldprijzen. Belangstellenden kunnen zich nu reeds melden bij de secretaris: Alexanderstraat 14, of bij de Heer D. v. d. VLERK, Zijlstraat 5. Een 36-jarige operateur uit Amster dam, die gedurende een jaar een deel van de recettes van een bioscoop aan de Nieuwendyk in Amsterdam tot een totaal -an 12.000 in zijn eigen zak had laten glijden, heeft zich dinsdagavond platzak >an het hoofdbureau van poli tie te Amsterdam gemeld. H(j heeft ge durende een jaar de zaken van het be drijf voor de eigenaar tijdens diens ziekte waargenomen. In die periode heeft hij door eenvoudige manipulaties het geld verduisterd. Toen de inmiddels herstelde eigenaar tien dagen geleden de opbrengsten con troleerde en argwaan begon te krijgen, nam de operateur de vlucht. Sedert dien werd hjj door de politie gezocht. Van het geld r niets meer over. Hfl heeft het gebruikt voor allerlei dure film- et. fototoestellen. Toen hij ln moeilijkheden was geraakt meldde hij zich bij de politie. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid, verdacht van verduiste ring in dienstbetrekking. op de piazza Navona. De Paus, die door de enthousiaste menigte zeer ontroerd was, verklaarde: „Wij zouden willen, dat degenen, die bang zijn voor het lot der Kerk, nu op dit plein aanwezig waren. Wij zouden willen, dat degenen die uit zijn op ie overigens niet mogelijke vernietiging van het mystieke lichaam van Chris tus, dit schouwspel hier konden aan schouwen. Laten zij maar komen en dit zien". „Kan men zeggen", aldus de Paus, „dat de kerk haar einde nadert, kan men spreken van haar dood, wanneer men uw bruisende jeugd ziet, die klaar staat voor elke actie?" De Heilige Vader schilderde vervol gens de negentigjarige geschiedenis van de jongeren-afdeling der Katholieke Ac tie en verklaarde, dat weinigen beseffen door welk een winterse en ijzige koude de wereld is gegaan, de koude van on eerlijkheid, onevenwichtigheid, uiteen gereten gezinnen, verwoeste landen en vreselijke oorlogen. Maar men moet naar de toekomst zien en dan moet men bekennen, dat in me nig opzicht de duisternis wijkt. Er is een levendiger Godsbesef veie dwalingen zijn gelogenstraft, valse grootheden zijn gevallen. Nog andere grootheden zullen moe ten vallen en ambities vervliegen. God bereidt de wereld voor op een zo mer van licht, aldus de Paus. Geheel de wereld staat in het teken van de wederopleving. Het leven van mate riële armoede en ellende wijkt voor een leven van groter algemeen wel zijn. Ook op geestelijk gebied is de wederopleving duidelijk. De automa tisering verandert een grom deel van de handenarbeid in intellectuele activi teit, terwijl de uitbreiding der tech niek de spreiding der cultuur gemak kelijker maakt. Op sociaal gebied wor den de mensen zich meer bewust van hun onafhankelijkheid zowel als van hun eenheid. Daardoor zullen de mensen zich ook steeds bewuster worden van hun een heid in het mystieke lichaam van Chris tus. Daardoor ook zal de oplossing van vele wereldproblemen duidelijker wor den. De Heilige Vader besloot zijn toe spraak met de wens, dat allen deze op timistische toekomstvisie zouden mogen overnemen. Advertentie voor u guldens voordeliger Geheel overdekte opslagplaatsen TELEF. 38037, HEEMSTEDE Door burgemeester en wethouders van Zandvoort worden voor een be noeming als lid van het algemeen be stuur van de stichting „Touring Zand voort" (periodiek aftredend op 28 april) voorgedragen als vertegenwoordi gers van de begunstigers de heren N. W. Bouwen» en M. Faber; van de sportverenigingen, de heren J. A. B. van Pagee en J. L. de Bas, van de Zandvoortse Handelsvereniging de heer J. A. C. Goos, van „dr. Hanse" de heer D. Vader, van „Ons Belang" de heer G. H. Kiefer, van „Peruka" de heer D. J. Brinsema en van de strandpach- tersvereniging de heer A. Molenaar. Bovendien worden voorgedragen de heren J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H.V.M. en. J. P. C. Longayroux, beiden aftredend. Ter toelichting delen burgemeester en wethouders mede, dat de heer Lon gayroux momenteel zitting heeft na mens het „Overkoepelend orgaan" van het Zandvoortse bedrijfsleven. Dit or-, gaan is niet opnieuw uitgenodigd een aanbeveling ter benoeming van leden van het algemeen bestuur te doen, doch wel elk der organisaties, welke van dit overkoepelend orgaan deel uit maken. Dientengevolge is de heer Lon gayroux niet opnieuw als candidaat naar voren gekomen. Gelet op de grote verdiensten, wel ke de heer Longayroux zich ook en vooral als lid van het dagelijks be stuur van de stichting heeft verwor ven, stellen zij er evenwel prijs op, dat deze opnieuw tot lid van het alge meen bestuur wordt benoemd. Het aan tal leden van het algemeen bestuur wordt daardoor gebracht van 13 op 14, een uitbreiding welke ook tot uitdruk king brengt de toenemende betekenis van het werk der stichting „Touring Zandvoort" in het belang van de ont wikkeling der badplaats. IJMUIDEN Vrijdag 21 maart Hoog water: 4.30 uur en 16.42 uur. Laag water: 0.14 uur en 12.33 uur. Een groots gebaar van de Castella fa brieken: tijdelijk zijn alle winkeliers gerechtigd, de lezeressen van dit blad een stuk originele Castella schoon- heidszeep aan te biedenvoor slechts een kwartjeEen uitzonderlijk lage prijs voor een schoonheidszeep, die er kend aan de top staatHet aanbod geldt voor alle dames, die 2 pakken Castella wasmiddel (blauwe of rode pak) bestellen. Zij maken dan tegelijk kennis met de nieuwe kwaliteit van de Castella wasmiddelen. De waskracht is door een nieuwe vinding zeer sterk op gevoerd, het vlekkenverdrijvend ver mogen drastisch versterkt. Geen enkel wasmiddel kan nu het goed zo helder en wit maken als Castella. Maak gebruik van het voordeel, dat verbonden is aan de kennismaking met de nieuwe kwaliteit van de Castella wasmiddelen; neem tegelijk een stuk kostelijke Castella schoonheidszeep mee voor slechts een kwartje. U heeft keus uit een nieuwe witte en een nieuwe groene tint, elk met een geheel eigen parfum Het is natuurlijk niet mogelijk een der gelijke kwaliteitszeep voor zulk een lage prijs onbeperkt beschikbaar te stellen. Alle winkeliers hebben echter een bepaald kwantum ontvangen. Men wachte dus niet om zo'n combinatie pakket (van 2 pakken Castella was middel en een stuk Castella schoon heidszeep) in huis te halenuitver kocht moet helaasuitverkocht blijven Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiitiiniiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BIJ de oudste speciaalzaak op het gebied van boortoestellen GEERVLIET vindt U een ruime keuze in de modernste hulpmiddelen, zoals transistor toestellen, oorhangers, haarklips, hoorbrillen In de fabrikaten AUDIUM, PHILIPS, MULTITONE, AOITONE, WJDEX, enz. - Wendt u tot een vertrouwd adres I I In de vergadering van de Zandvoort- j se gemeenteraad die komende dinsdag gehouden wordt, komt aan de orde een voorstel om de voorwaarden te wijzigen waaronder aan de heer A. H. Pomper duinterrein langs de Noord- Boulevard is verhuurd voor een cara van-park. Vervallen zal de voorwaar de om een aantal paden aan te leg gen; toegestaan zal worden één der j in het terrein gelegen bunkers als kampwinkel in te richten. De dienst van publieke werken van Zandvoort heeft vier schaft- en ge- reedschapswagens in gebruik. Men is daarover zc tevreden, dat men alle ploegen van werklieden van een der gelijke wagen wil voorzien. Voorgesteld wordt, nog drie schaftwagens aan te schaffen waarmede een bedrag van 6.500 gemoeid zal zijn. De stichting voor christelijk onderwijs te Zandvoort heeft medewerking der gemeente gevraagd voor de stichting van een school voor ulo-onderwijs in de omgeving van de Noorderduinweg. Daar deze aanvrage aan de wettelijke vereisten voldoet, stellen burgemeester en wethouders de raad voor, de ge vraagde medewerking te verlenen. Dit betekent nog niet, dat de school on middellijk zal worden gesticht. Het daarvoor benodigde bouwvolume zal door de minister van onderwijs, kun- De H. Congregatie voor Religieuzen te Rome heeft in een brief aan de generale oversten van orden en con gregaties richtlijnen gegeven voor het gebruik van radio en televisie in kloos ters, aldus bericht het K.N.P. uit Rome. De televisie, aldus de brief, heeft haar goede en kwade kanten, haar nut en haar gevaren. Daarom wil de H. Con gregatie geen absoluut verbod uitvaar digen, maar van de andere kant geen onbeperkte goedkeuring aan de toela ting van de T.V.-toestellen in de kloos ters verbinden. Een absoluut verbod der televisie zou tot gevolg kunnen hebben, dat sommige kloostergemeenschappen, welke op so ciaal en godsdienstig gebied actief zijn, vervreemden van het maatschappelijke leven in de wereld, terwijl een onbe perkte goedkeuring ongetwijfeld de re ligieuzen zou terugbrengen in de wereld, welke zij hebben verzaakt. Zij zouden zich geleidelijk aan een wereldse men taliteit eigen maken, welke onverenig baar is met de kloosterlijke staat Hierom heeft de H. Congregatie der Religieuzen het nodig geoordeeld enige fundamentele beginselen vast te stellen. Zij verzoekt de algemene oversten aan de hand van deze beginselen voor schriften te geven, aangepast aan de geest en traditie van hun respectieve lijke orden en congregaties. De generale oversten der orden zijn ln geweten gebonden aan de volgende beginselen, welke de H. Congregatie heeft gesteld: 1. televisie mag niet worden toege staan in contemplatieve kloosters, hetzij van mannen, hetzij van vrouwen. De radio wordt toegelaten, maar dan om te luisteren naar de Paus, Zijn zegen te ontvangen of, in uitzonderlijke ge vallen, te luisteren naar godsdienstige uitzendingen. 2. in kloosters van niet beschouwen de orden of congregaties is het persoon lijk gebruik van radio- of televisie toestellen verboden. Deze toestellen zijn slechts voor algemeen gebruik en moe ten daarom in een gemeenschappelijke kamer staan. Het gebruik van deze toe stellen moet geschieden onder controle van de kloosteroverste of zijn gemach tigde. 3. kloosteroversten moeten het aan zetten verbieden van programma's, welke onverenigbaar zijn met het klooster leven wegens hun morele of wereldse aard. Het is volgens de Congregatie niet verboden te luisteren naar de nieuws berichten of naar uitzendingen van leerzame of godsdienstige aard. Maar alle andere uitzendingen moeten of kun nen tenminste onaanvaardbaar geacht worden om de hierboven gegeven rede nen. Zij moeten daarom verboden wor den, indien zfj uitsluitend voor ontspan ning zouden dienen. Het schrijven ver klaart, dat de kloosteroversten de tijd moeten beperken, welke besteed wordt om te luisteren of te kijken naar radio-, respectievelijk televisie-programma's teneinde aldus te voorkomen, dat hier door het werk en de plichten der kloos terlingen gehinderd zouden worden. De H. Congregatie der Religieuzen besluit met de opmerking, dat er uitzondering op deze regels mogelijk is voor sommige groepen van kloosterlingen, indien naar het oordeel van de oversten deze uitzon dering gerechtvaardigd wordt door re denen van apostolaat. Advertentie Thans zeer voordelig wintertarief A.R.M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 De Kruisheer, pater dr. Henri van Rooyen, is byna twintig jaar studenten-pastoor in Leiden ge weest. In die twintig jaar heb ben de studenten en niet al leen zij het voorrecht gehad met een man om te gaan, die de goedheid zelve was, en méér dan dat. Een man, die kinderlijk eenvoudig was, maar als een reus naar geest en lichaam boven zijn omgeving uitstak. Hij was zich dat niet bewust. Hij léék verstrooid, bleek echter vol doendewerkelijkheidszin te bezit ten om aan alle materiële eisen, die het stichten van een nieuwe kapel mogelijk moesten maken, te voldoen. Hij was reëel genoeg om een civitas-gedachte voor de Leidse universitaire gemeenschap te ontwikkelen, en in deze civi tas-gedachte een aspect te zien van de Christelijke liefde. Twee weken geleden heeft hij zijn ontslag gevraagd, omdat hij van mening was, dat men eigen lijk geen vijftiger mag zijn om student met de studenten te we zen. Physiek gezien valt er veel voor dit standpunt te zeggen. Moest hij niet bijna dagelijks op een studentikoos laat uur naar bed, waarna hij priesterlijk ma- tineus weer als de zielzorger aan het altaar stond? Pater Van Rooyen krijgt nu eindelijk de kans zich u wijden aan zijn studie, aan zijn boeken, aan alles wat hij zo graag zou wille doen, maar waarvoor hem de tijd ontbrak. Hij gaat méér boeken schrijven (hij schreef er reeds vele) als God hem de kracht wil geven. Op de eersU plaats een boek over „De verloste mens" als een samenvatting van wa hij aan de Leidse universiteit heeft gedoceerd; dan een boek over de „Civi- tas Academica", hoe hij haar in haar samenhang ziet; over de „Katholicitei van de Kerk"; natuurlijk ook over de kerkgeschiedenis, een van ziji favoriete vakken, en over de geschiedenis van zijn orde. We duiken even in het verleden, omdat dit nu eenmaal ook in eer korte biografie te doen gebruikelijk is en het is opmerkelijk, dat pate Van Rooyen in gedachten blijft staan bij zijn kleuterschool-jaren, waarii zuster Calixta „een wonderlijk nonnetje" misschien wel zijn levens richting heeft bepaald. Dat was in Utrecht in het begin van de twintigsti eeuw. Hij studeerde bij de fraters van het Gregoriushuis te Utrecht, trad nog geen achttien jaar oud in het Kruisherenklooster te Uden in, studeerde aan het Angelicumte Rome en werd in 1928 doctor in de theologie met een proefschrift over „De kennisleer van St. Thomas". Na drie jaar collegt aan het klooster te Uden, ging hij naar het klooster te Zoeterwoude, waai hij kerkgeschiedenis onderwees. In 1939 werd hij studentenpastoor te Leiden hij maakte er de oorlog mee, conferenties organiserend, en een blad ver spreidend dat onder de veilige dekmantel van „Mariacongregatie" aan de aandacht van de bezetter ontsnapte. Na de oorlog begonnen de jaren die alles van zijn geestelijke en lichamelijke kracht vroegen. Hij deelde hei onregelmatige kamerleven met de studenten, organiseerde feesten, zette reizen in elkaar, die dank zij zijn goed financieel inzicht verwonderlijk goedkoop waren en zocht intussen onvermoeid naar het slot in de harten van zijn parochianen, opdat hij deze zou kunnen ontsluiten. Sommige harten bleven gesloten; hij draagt het leed hierover in diepe ootmoed. Vele harten gingen open, omdat zijn eenvoudig idealisme zijn passe-partout was. sten en wetenschappen moeten worden toegekend. Bij de Zandvoortse dienst van pu blieke werken doet zich steeds meer de behoefte gevoelen aan een zelfop- nemende veegmachine ten behoeve van het schoonhouden van de openbare straten, pleinen enz. Het personeel, dat tot dusver is belast met het vegen der straten, werd gedurende de laatste ja ren gepensioneerd en zal, hoewel het dienstverband met de gefneente voor enige tijd is verlengd, door aanstelling op „arbeidscontract" binnen afzienba re tijd de diénst verlaten. De animo om deze taak over te nemen is bij het jongere personeel gering, zodat het gevaar niet denkbeeldig is, dat deze werkzaamheden niet meer op behoor lijke wijze kunnen worden verricht. Dat hiertegen tijdig maatregelen moeten worden genomen is zonder meer duide lijk. Met name een badplaats kan zich niet veroorloven, dat de straten een onverzorgde indruk geven. De directeur van de dienst van publieke werken is tot de conclusie gekomen, dat de op lossing moet worden gezocht in de aan schaffing van een zelfopnemende veeg machine. Naar zijn mening komt voor deze ge meente het meest in aanmerking een „Karrier" opnemende veegmachine, omdat het opneemsysteem van het vuil berust op het z.g. „stoffer en bliksys- teem". Andere machines zijn n.l. meer als grote stofzuigers Ingericht. Eerst genoemde machine verdient vooral de voorkeur omdat zjj geschikt is grote hoeveelheden zand van de weg op te ruimen. Voorts heeft deze wagen be perkte afmetingen en is de vuilverza- melbak achterover kipbaar, hetgeen het voordeel heeft, dat zonder bezwaar in het vuillaadstation kan worden ge stort. De kosten van aanschaffing be dragen 56.500 en de jaarlijkse exploi tatiekosten waarbij de gehele ge meente wordt geveegd rond 20.000. De straatreiniging kost bij de thans gebezigde methode rond 28.000 per jaar. Aanschaffing van de veegmachine zal echter geen financieel voordeel opleve ren, omdAt de trottoirs eerst met „de hand" zullen moeten worden geveegd, waarvoor twee man dienst zullen moe ten doen. De hieraan verbonden kosten worden op plm. 8.000 becijferd. Een voordeel is echter, dat de straten vaker en grondiger worden gereinigd en dat zeker twee man personeel kan worden gemist. Vandaar dat burgemeester en wethouders de raad voorstellen tot de aanschaffing over te gaan. Horizontaal: I. betoger; 2. hert usgniars; 3. ver- voermiddel - voor- 4. Johannes (Russ j - halsgezwel; 5. langzaam deel uit muziekstuk; 6. rr> rampspoed - berg pas; 7. ratione officii - drinkge- lag; 8. tijdreke ning - zintuig - bijbelse figuur; 9. jammer vinden; 10. hap rivier- tje in Limburg; II. reeks - onzin. c-. Vertikaal: 1. overtollig wa ter op land afvoe- to ren; 2. tijdperk - vod - insekt; 3 ijzer is een Lenstra; 4. niet beschaafd - tel- o woord; 5. vogel- 1-4 bek - dyne (afk.) mansnaam; 6. pleisterwerker; 7. rH stapel op geen enkele plaats; 8. réponse payé - karaat (afk.) drie klinkers; 9. waarderen; 10. Romeins keizer - rivierkanten; 11. Duits automerk - meisjesnaam. o Horizontaal: 1. pier; 4. door; 7. nu; 8. da; 9. af; 10. eg; 11. ik; 13. Ld.; 14. Ina; 15. iep; 17. pardoes; 18. roe; 20. sen; 22. 1.1.; 25. et; 26. pi; 27. a.e.; 28. as; 30. nr; 31. eppe; 32. vara. Vertikaal: rag; 4. daK, 6" i.'w^Lisse; 14. Sfr1: 16. Pon; 19. olie- 21. Etna; 23. nee; 24. t.a.V.; 27. a.p.; 29. s.a. Een 28-jarige IJmuidenaar werd ver oordeeld tot 12 maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar, terwijl hü onder toe zicht werd gesteld van een anti-alco holbureau. Veertien dagen geleden stond hij voor de dertiende maal terecht, wegens dief stal met braak in de Iepenstraat te IJmuiden van dames-sieraden, geld en een scheerapparaat. De officier van jus titie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, had dezelfde straf geëist. De zaak van zijn 24-jarige medeplichtige werd naar de rechtercommissaris terug verwezen voor het uitbrengen van een voorlichtingsrapport. De eis tegen hem luidde negen maanden met aftrek. Een 24-jarig los-arbeider uit IJmuiden, tegen wie acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk, geëist waren, werd veroordeeld conform de eis. In november en december had hjj re gelmatig kolen „gehaald" bij een brand- stoffenopslagplaats bij de vissershaven van IJmuiden, 's avonds laat en buiten medeweten van de eigenaar. Een 44-jarige kleermaker uit Zaan dam Flantua werd veroordeeld tot 10 mnd. met aftrek. Tegen hem was een jaar met aftrek geëist wegens diefstal van een fiets en verduistering van een costuum, dat hij ter bewerking onder zich had. Woensdagmiddag heeft de voorzitter vaii de Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor Rijnland de heer T. van Waveren de betonmortelcentrale van de betonfabriek en bouwmaterialenhan- del De Ringvaart te Hillegom met een druk op de knop in bedrijf gesteld. De centrale bestaat uit vier silo's, waarin achthonderd ton cement kan worden op geslagen. De toeslagstoffen zand en grind worden met behulp van een motorschepbak en een elevator ln de voorraadsUo's van de centrale ge bracht. Vanuit deze opslagplaatsen wor den de bestanddelen cement, zand en grind afzonderlijk naar een vergaarbak getransporteerd en vandaar gestort in speciale vrachtauto's, die zijn uitgerust met draaiende mengtrommels. Tenein de verzekerd te zijn van een juiste samenstelling is de vergaarbak gekop peld aan een ingenieus weegapparaat, dat en dat is een bijzonderheid van de Hillegomse centrale voorzien is van geijkte onderdelen. Tijdens het transport van de mortel blijven de men gers op de vrachtauto's draaien. Kort voordat de plaats van bestemming wordt bereikt, wordt aan het mengsel water toegevoegd. De dagcapaciteit van de centrale is tweehonderd en vijftig kubieke meter. De inhoud van de mengtrommels van de auto's twee en half kubieke meter. De installatie, die in Nederland vervaardigd (evenals de rijdende De- tonmolens), zal om werken tijdens koude dagen mogelijk te mak?" worden toegerust met een mrichting voor het verwarmen van de grondstof fen. De centrale heeft vierhonderddui zend gulden gekost. In een toespraakje zei de heer Van Waveren, dat de omzet van de geza menlijke industrieën aan de oostzijde van de in de Bollenstreek gelegen rijksstraatweg even zo belangrijk is als die van de aan de westzijde van deze weg beoefende bloembollencultuur. Hij prees de positieve activiteit van de in- dustrje in het rayon van de Rijnlandse ,e installatie werd namelijk k!!?M u .r r?e Jong's Machinefa- j Hazerswoude. Hij roem de verder de ondernemerslust van de directie van De Ringvaart. j. werd in 1934 door de hui- "'£6 directeur de heer C. Smits ge sticht. Er zjjn thans ongeveer honderd en veertig werknemers in dienst. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een schilderspatroon veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, zes maanden gevangenisstraf tegen de schilderspatroon en tegen zijn voorma lige uitvoerder, die eveneens veroor deeld werd tot 2 maanden. Beiden stonden terecht wegens ver duistering van enige duizenden kilo's verf ten nadele van het rijk bij schilder werk aan de Moerdijkbrug, dat de schilderspatroon had aangenomen. Het rijk zou de verf leveren en stelde daar van te veel beschikbaar. De verdachte en de uitvoerder gebruikten het teveel aan verf voor andere werken, soms ook voor overheidsorganen. Te Haarlem is op 96-jarige leeftijd overleden de heer H. C. Brans, oud directeur van de rijks-H.B.S. te 's Her togenbosch. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Vrijdagmorgen a.s. na de uitvaart diensten zal het stoffelijk overschot op het St-Adelberts kerkhof te Bloemen- daal ter aarde worden besteld. Advertentie biipassende pantalons 14.90 Telefoon 53334 Zondag 23 maart 1. HFCHBC 2. Vitesse—Terrasvogels 3'. Egmondia—Wijk aan Zee 4. Beverwijk—ADO 5. CeleritasTYBB 6. Alphen—VVSB 7. OFC—Onze Gezellen 8. VVH-NAS 9- ForeholteTHB 10. ConcordiaLlsse De inzendingen moeten uiterlijk zater dagmiddag in ons bezit zijn. Onder auspiciën van de Heemsteed- se Kunstkring concerteerde gisteravond het beroemde Tsjechische Vlach Strijk kwartet in het Minervatheater te Heemstede. De sterke disciplinaire speelwijze was in geen enkel opzicht 'n rem voor de muzikale spontaneïteit; het spel bleef de gehele avond zeer ge ëmotioneerd. Het programma, dat wer ken van Beethoven, Janacek en Smeta- na bevatte, werd geopend met Opus 18 no. 2 van Beethoven, het z.g. Compll- mentenkwartet: „alle hoofsheid, waar Beethoven in het dagelijks leven geen tijd voor nam, buigt, neigt en fluistert in Opus 18 no. 2", aldus H. Nolthenius. Al bij de eerste maten werden wij ge confronteerd met een manier van mu- ziekmaken, die voornaam mocht heten, inet een feilloos samenspel en sterke ritmiek. Bovendien wist men de be paalde sfeer, die een strijkkwartet van huis uit nu eenmaal heeft, wonderwel te treffen. Van L. Janacek speelde men de z.g. Intieme Briefe, een kwar tet met programmatische inslag, een muzikaal portret van Camilla Stoessel, een jonge Moravische vrouw. Wat deze muzikale portretten betreft, hiervan vinden we al voorbeelden in de 18e eeuw, o.a. bij Couperin, wanneer hij door middel van het clavecimbel hof dames portretteert. Janacek's «kwartet dat aan de executanten enorme techni sche eisen stelt, kreeg een adembene mende vertolking, waarbij verschillen de effecten als „sul ponticello" en hoge flageoletten, die voor iedere violist toch een hindernis blijven, geen moeilijkhe den boden. Het Vlach Kwartet besloot zijn op treden met het kwartet ,,Aus melnen Leben" van F. Smetena, wiens muziek het inheemse karakter en de Boheemse natuur doet weerspiegelen. De weer- ave van dit stuk was meeslepend en e polka uit het tweede deel (hier kwam de componist van „Die Moldau" soms om de hoek kijken) was een stre ling voor het oor. Uit het optreden van het Vlach Kwar tet blijkt, dat het nog altijd gaat om „C'est le ton, qui fait la muslque". A. Krt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2