St.-Luciaschool aan Planetenlaan vanmorgen officieel geopend Schoolwaar het licht lichter wordten de zon nog Raadsleden fel gekant tegen opheffing van hun gemeente Grote twijfel over het nut van afstand van Zuid-Schalkwijk aan Haarlem Reliëf voor nieuwe Werkstuk van Theo Mulder school RKGV „HERCULES" BRENGT GOEDE UITVOERING Uit STAD l_ en DONDERDAG 20 MAART 1958 Henri Arends ziek Geen spreekuur Benoeming Renault Frégate Trans-Fluide GARAGE DEN HOUT Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Voldaanheid Godsdienstige sfeer Leefgemeenschap Haarlemmerliede wordt waterhoofd tart e» X. B-vS»|f£?U,è.HV«Sd Reliëf voor Heerlen Uitbreiding mogelijk Lichtvaardig Beurs van Amsterdam Beurs van V. Mej. J. E. Sanders uit Heemstede in Leiden gepromoveerd Het Nederlandse kunstkinderlied Haarlemmerliede neemt niet langer deel aan Volkskredietbank Kredietwezen wel in ander verhand? De vollevbalcompetitie Dames van HBC verslaan Onze Gezellen DS.S.-heren nog geen kampioen vervaar- vriendelijker schijnt Talriike notabelen uit het kerkelijk en burgerlijk leven en andere belang stellenden vooral uit de kringen van hei-onderwijs, waren vanmorgen aan wezig toen officieel de St. Lucia-U.L.O.-school aan de Planetenlaan werd geopend Onder hen bevonden Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, de heer H. Bouchette, de rijksinspecteur bij het l.o., de heer E. Lodewijks, gemeen telijk inspecteur voor het l.o., representanten van gemeentelijke instanties, raadsleden en vele priesters. Het uitgebreide gezelschap kwam bijeen in de aula van de zeer fraaie school, waar zoals een der leerkrachten, de heer A. Pols, het uitdrukte het licht lichter wordt, de zon nog vriendelijker schijnt 'en de grauwte van een sneeuwjacht speels wordt. De heer Pols leidde de verschillende sprekers in en uit, en het was zr. Anselma, de algemeen overste van de Zusters Franciscanessen van Benne- broek, onder wier bestuur de school staat, die uitgebreid haar dank S aan al degenen, door wier medewerking de school tot stand was g Zij prees daarbij het werk van architecten Kraayvanger, aannemer Ebbmg, de onderaannemers en opzichter Bakker. heeft hij zo gauw mogelijk verdwijnt. Dit mag hier niet en ik zou hier bijna van de algemeen overste eisen, dat zij zr. Gonzagua hier houdt en haar niet naar een kweekschool stuurt. de aula hadden aangeboden, digd door Peter Huyser. De voortreffelijke muzikale illustra tie werd natuurlijk verzorgd door het schoolkoor o.l.v. Jan Laarveld. Het zong een zowel naar tekst als naar muziek zeer geslaagde ode ter ere van »».- Franciscus. De tekst was van Zr. Gon zagua, de muziek van Jan Laarveld. Verder beluisterden wij ook o.a. een door de dirigent getoonzet Laudate uu mine. Wegens ziekte van Henri Arends zal het concert dat het N.Ph.O. vanavond in de Sionskerk te Haarlem geeft, on der leiding staan van Marinus Adam. Wethouder A. van Geluk van Bloe- mendaal is verhinderd om vrijdag spreekuur te houden. De Haarlemse wethouder W. F. Happé kan volgende week geen spreekuur houden. De heer A. F. Beeks, directeur van een tehuis voor ouden van dagen te Haarlem, is benoemd tot ambtenaar van het bejaardenwerk te Hilversum. Voor ruim een half duizend bezoekers avond gesproken door de geestelijk advi- Haar woorden van vreugde kregen een voortzetting in de toespraak van in specteur Bouchette, die, sprekend na mens de centrale overheid, aanvanke lijk het gevoel had asielrecht te genieten onder de bisschoppelijke kromstaf, om dat hij - zoals hij schertsenderwijs Verklaarde van alle mogelijke beschuldigd wordt behalve va ba(jil echtbreuk en belastingschuld^pp^ad^ tierende toonmerkte hüjn(;as_ trale overheid vele v^ seren kr«gt, m onbekwaamheid be- ,vnrdt De beschuldigers zul- le^hef weTgoed bedoelen, aldus de heer Bouchette, en de bestedingsbeper king heeft hun wel duidelijk gemaakt, dat ook de overheid met handen en voe ten gebonden zit. „Hoe het ook zü," en hij richtte zich speciaal tot de zusters, ,,u hebt uw prachtige school binnen. Zo'n tweede zal er niet gauw meer komen." Spr. maak te zijn compliment over de school, maar meer nog over de meubilering, waarmede hij vooral het oog had op het docentencorps, dat uitnemend van sa menstelling is. De twee procent regeling, aangevuld door de congregatie, heeft de school nog meer opgesierd, zo zeide de heer Bouchette, maar een even groot sie raad is het hoofd Zr. Gonzagua, die met haar doctoraal examen, onlangs gedaan, een grote luister geeft aan de school. Meestal is het zo, dat wanneer een docent een m.o. akte gehaald Advertentie VOOR AUTOMOBILISTEN, DIE VAN COMFORT HOUDEN •n voor diegenen, die over weinig of geen rij-ervaring beschikken: Staat altijd in de goede versnelling en koppelt automatisch. U behoeft alleen maar te sturen en te remmen. Elegante, sterke en zuinige 6-persoons sedan met prachtige wegliggmg. Hrijs 10790.Vraag eens een proefrit dij CINEMA PALACE: Nora's offer, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FHANS HALS: Met donderend geweld, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: De vloek der Demonen, 18 jaar 2 4.15, 7, 9.15 uur. Eiv. ochtend: De reis van H.K.H. Prin ses Beatrix naar de West, alle leeft., 10, LUXORVuur over de Yang Tse, 14 jaar, MINERVA® Dor' One night of love. alle leeft., 8.15 uur. moeder REMBRANDT: Sissi, keizerin en alle leeft, (vierde week), 2, 4.15, 7, a.io u. ROXY: De luchtslag om Japan, 14 J-. '- STUDIO: Het Bolshoi-BaUet, alle leex (tweede week), 2.15, 7, 9.15. film Donderdag 20 maart Roxy-theater, 20 uur: „II Capotto' voor Volksuniversiteit, oipnskapel, Eksterstraat, 20 uur: De heer Gade van Gent spreekt over „Tussen he:r.,rs en Arabieren" (Inst. voor ar- ceh afwikkeling 20' im! Vrijz. Hervormden, Jacobstraat, Holten 'w.'difingsavond o.l.v. mevrouw Werken) man (Vereniging Weten en G^ouwDomi 20 De heer j. R0.zcn ?P enduur In rw onderwerp „Bloembol lencultuur in Overveen, vroeeér en nu'' (Buurtvereniging Overveen) Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelvereni ging Nieuw Leven met ..Miauw, mfauw' In De eerbiedige lichtekooi". mlauw Sionskerk, Haarlem-noord, 20 uur- Con cert door het Noordholiands Phuharmo- nisch Orkest. nwntTR TROUWDW. Cupido en A. vaS E Berg en R. T. Zwitser; Y t-, .r. ivf w Bouman; K. de J. Klupt en M. vv. F_ M_ van Vries en J. Hopman den Bergh; der Heide en A. u. j- irinnster- W C. Westerman en M. J- Ktoostei^ w. Sieraad en A. Hoenderdos, - en A. S. Tjaden, H A Spenburg en J. C. van Beek; T. W. Qe „T a T P. Jaspers; L. J. kastelein en - Verton; J. J. Schotanus en M. Kraa^ Hij hoopte tenslotte, dat de kinderen in de nieuwe school zeer gelukkig zou den zijn, waarbij hij beloofde, dat de gymnastiekzaal er ook zal komen. De hoop Lodewijks gewaagde van de stilte, voldaanheid en de vreugde, die iedere bezoeker van de school be vangen. De school is ideaal voor de op voeding van de jeugd. Hij roemde de ijver van de algemeen administratrice, zr. Vitala, naar wier zin het nooit te snel ging. Zij vroeg nooit teveel, maar zn vroeg wel steeds teveel ineens. Hij noemde tenslotte de school een sieraad voor de stad en een levend symbool van het geloof in het goede van de mens. De bisschop verklaarde nog nooit zo'n mooie school gezien te hebben. Hij wees op het grote belang van de opvoeding der meisjes, die later hun invloed zul len doen gelden als de vrouwen in haar gezinnen. De eerste vrouw, zo zei de bisschop, heeft ernstig gefaald, de la tere vrouwen, beginnend bij Maria, heb ben dat goed moeten maken. De opvoeding op school moet daar toe bijdragen, vooral door de godsdien stige sfeer, die er dient te heersen. Mgr. hoopte, dat de school zou strekken tot grote zegen van de kinderen en van de huisgezinnen, waaruit zij voortko- komen en welke zü later zullen vormen. Architect Kraayvanger sprak een geestig woord en herinnerde aan de ge schiedenis van de bouw, waarin vooral Zr. Vitala zo'n gedecieerde rol speelde. Hij betreurde het, dat er zoveel en te veel instanties bij de scholenbouw te pas moeten komen. Daardoor zal de scholenbouw steeds trager verlopen. Het verheugde hem echter, dat hij bij al die instanties toch steeds de mens ontmoet had, die aardig en medewer kend was, en die niets anders dan het goede wilde. Hij was daarvoor zeer dankbaar. Zr. Ganzagua ging in een zeer fijnge- stemde toespraak de geschiedenis van de school na, die tot 1939 nog de coëducatie kende. Zij getuigde, dat voor de leerlingen het beste nog niet goed ge noeg is en zij hoopte, dat de school niet alleen een leer- maar een leefgemeen schap zou zijn. Mej. Kwant, sprekend namens het lekenpersoneel, ging uitvoerig^ en diep in op de taak van de opvoeding en zij wees erop, dat de jeugd van nu niet an ders is dan die van 40 jaar geleden. De omstandigheden zijn echter veranderd. De tijd is onrustig ,en vol spanning, en de docenten moeten tegemoet komen aan de moderne jeugd. De heer Ebbing, de aannemer, sprak daarop woorden van gelukwensen en woorden van dank tot zijn medewerkers, waarna Levinus Tollenaar zijn muurmo zaïek dat in de hal van de school is aangebracht en waarover wij destijds reeds schreven, toelichtte en zun mede werkers hartelijk bedankte. De heer A. Pols deelde aan het slot mede, dat de leerlingen een kruis voor l niet alleen ouders maar eveneens genodigde geestelijken en bestuursleden van bevriende verenigingen versche nen zeker even zovele gymnasten woens dagavond op het podium van de grote zaal van het Gemeentelijk Concertge bouw, te Haarlem tijdens de jaarlijkse uitvoering van de katholieke gymnas tiekvereniging jHercules". Deze op 21 januari 1924 opgerichte vereniging, die het volgende jaar het zevende lustrum op enigszins grootse wijze hoopt te vieren, heeft met uitzon dering van het vorige jaar sedert 1948 elk jaar een gymnastiekuitvoering ge houden. Van de ongeveer zeshonderd vijftig leden, die de vereniging thans telt, deden er vijfhonderdzestig aan de uitvoering mee. Hun leeftijd varieert voor de kleuters en junioren van vier tot twaalf jaar en voor de senioren boven deze leeftijd. De jeugd is in le dental bijna vijf maal zo sterk als het aantal senioren. Geen wonder dus dat voor het grootste deel de jeugd steeds aan bod was. De brug ongelijk voor ae meisjes was een van de sterkste nurP: mers. Bij de dames en meisjes gom dit voor de ringen en de evenwïcnts- balk. De brug hoog en rek laag waren nummers waarbij de jongens en here hun kunnen tot in de perfectie konden demonstreren. De heren L. van Deure en H. Ottenhof, welke laatste nog maar een gering aantal weken als leider u Hercules werkt, hebben deze uitvoer g méde tot een succes weten te brenge Daarin had eveneens mejuffrouw R. van der Molen, die nu ongeveer een jaar als kleuterleidster optreedt, een groot aandeel. De ritmische uitvoering van een Hongaarse dans was een voor proefje van wat de vereniging nog wil beginnen. Er zal zeer binnenkort wor den gestart met een ritmische dans groep onder leiding van de heer Otten hof. Deze nieuwe afdeling van „Hercu les" begint in april; de oefenuren wor den gehouden in het schoolgebouw aan het Teylerplein. Het openingswoord werd woensdag- seur van „Hercules", kapelaan W. de Lange. Hij deed een beroep op de aan wezigen zowel geestelijk als financieel .de vereniging te steunen. Aan het einde van het vlot en geheel binnen het tijdschema van drie uur afgewerkte programma sprak de voor zitter van „Hercules" de heer G. Groe nendijk een woord van dank, waarin hü eveneens de heer H. Mol, hulpleider van „Hercules" en cursist van het C.I.O.S. in Overveen noemde. Evenals bij de opening werd de bijeenkomst met een kleine vlaggenp'arade besloten. Mej. J. E. Sanders uit Heemstede ontvangt uit handen van haar zuster mej. Sanders de doctorsbul in de musicologie. Didi Interscholair Jeugdtoernooi Het sluitstuk van het Interscholair Jeugd toernooi zal plaatsvinden op 14 april om 8 uur in de Concertzaal. Die avond zal door leerlingen van middelbare scho len een manifestatie van jazzmuziek worden gegeven. Allianc Frangalse Op woensdag 26 maart zal prof. P. Zumthor van de Amsterdamse universiteit voor de Al liance Frangaise te Haarlem 's avonds om 8 uur in de Remonstrants Gerefor meerde Kerk aan de Wilhelminastraat een causerie houden over de romans var. André Malraux. Matthaus Passion Op 2 en 3 april zal de Christelijke Oratoriumvereniging te Haarlem 's avonds om half acht in de Concertzaal uitvoeringen geven van de Matthaus Passion van Joh. Seb. Bach. De uitvoeringen, waaraan door het N. Ph. O. wordt meegewerkt, staan on der leiding van George Robert. Beeldengroep Zaterdag 22 mrt. zal 's middags om 3 uur de onthulling plaats vinden van een beeldengroep, die door de kunstenaar W. Veldheer is aangebracht aan een complex wo ningen van de woningbouwvereniging „Volkshuisvesting" in Delftwijk. haarlemmf.rt if.de en spaarnwoude De raad van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft scherp stelling genomen tegen het voorontwerp van wet inzake de opheffing van de gemeente en toevoeging van een deel bij Haarlem en het resterend ge deelte bij Haarlemmermeer. Bij de behandeling van de kwestie tijdens de gisteravond gehouden openbare vergadering, kwam vast te staan, dat geen der raadsleden enige noodzaak zag, die tot opheffing van de gemeente zon moeten leiden. Integendeel, men verzette zich heftig tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Het pre-advies van het col lege van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming unaniem goedge keurd. Men verklaarde zich akkoord met de zienswijze van B. en VV., die samengevat behelst: afstand van Zuid-Schalkwijk, met uitzondering van de Zuiderpolder, aan Haarlem, en vereniging van Halfweg en Zwa nenburg in een gemeentelijk verband, hetgeen voordelen biedt, doch al leen indien de betekenis van deze gemeenschap erkenning vindt door aldus een nieuwe gemeente naast en deels ten koste van Haarlemmermeer te vormen. B. en W. zijn van mening, dat de, na afscheiding van Zuid- Schalk wijk, verkleinde gemeente voldoet aan alle eisen, die aan een^ levens krachtige gemeente kunnen worden gesteld, waardoor voor opheffing geen aanleiding bestaat en dat samenvoeging met Haarlemmermeer noch ver hoging van bestuurskracht, noch meerdere garantie voor de handhaving van het „tussengebied" betekent. Voor verschillende raadsleden was het punt van bespreking aanleiding tot het uiten van een bijzonder protest. De heer VAN ESSEN (V.V.D.) achtte de argumentatie van GS te zwak om tot opheffing van de gemeente Haarlem merliede over te gaan. Het voorstel was, naar zijn mening, onaanvaardbaarTe ruggaand in de historie, merkte hij op, dat Haarlemmermeer sterk industria liseert, een feit, dat tot gevolg heeft, dat het bestuur dier gemeente niet meer op de eerste plaats de agrarische belan gen zal behartigen. De toekomst zag de heer Van Essen somber in, wanneer de opheffing een feit mocht worden. „Wij verion; j «1. ouiuwuuo - - C. C. Hoedt en P. Langeveld; R. Bioei G hard en mann en C. en G. C. Koster. GETROUWD: J. A. Klaassen en Schipper; P. F. Rijpma en J. W. wa- genaar; O. C. de Boer en Th. E. H. Campagne; O. A. G. M. Timmer en L S. Mai); J. J. M. Mes en E. H. Kaandorp; P. J. Hansen en G. Zom; H.A. Zegwaard en C. M. Stokman; T. Stijnman en J. van Maarschalkerweerd; J P Hartman en J. Coers; F. M. Tol lenaar en A. Koster; J. P. Couenberg en E. C. Glas; J. A. Braam en J. M. van der Velden; H. B. C. Kruisdijk en A. J. Olijerhoek; W. J. Woolthuis en A. J. Braak. BEVALLEN van een zoon; H. Kaag man-Kreeft; H. M. T. Baars-Dijkhoff; C. J. Geerlings-de Ruiter; J.M- Schalk- van Zeil; C. Baars-Dgkhoff; V. Bod- Baldineer- hl. P- Kok-Stuifzand, H. G, M Warmerdam-KolF. E. Wolff-Loden- stijn; P. A. van Dijk-van Tichelhoven; T Willems-Pellikaan; R- J- de Keijzer- Schindeler; T. Breeuwer-Scholler BEVALLEN van een dochter. H. Kaagman-Kreeft; L. Eerhart-OudolfE. M. Stiphout-Hoogenbosch; D. J- Brou wer-van Eimeren; M. van Woomng-de Graaf; H. M. van den Broek-de Jong; P. J. Lek-Verhage; J. C. van Berk-de M0$ÊRLEDEN: C. M. Tempelman- Dekker, 59 j-, Vooruitgangstr. M. de Haar-Doesburg, 74 j. Hoogerwoerdstr. J. P. Erdtsieck-Kaptein, 58 j, Barbaros- senstr. E. C. Smit-Scheelings, 40 j, Mi- nahassastr. T. J. Scheelings-Heeremans, 66 j, Kloosterstr. J. Antonie, 71 j, Turf markt; S. Bonga, 79 j, Delftlaan; L. P. de Jong, 73 j, Weteringstr.; W. Drogtrop, 41 j, Julianapark; J. Schavemaker, 46 j, Byzantiumstr.H. C. Brans, 96 j, Kennemerpl.; E. W. Scheurkogel-Beun de Jager, 50 j, Tesselschadestr. J. Cliteur, 60 j, Schoterweg. JÊÊ Ter voltooiing van de St. Lucia- school in Haarlem-Noord, welke vandaag officieel geopend is, werd dezer dagen boven de hoofdingang nin Franse kalksteen gekapt reliëf geplaatst, vervaardigd door de Haarlemse beeiu- houwer Theo Mulder. Het stelt een epi sode voor uit de marteling van Sint Lu cia, zoals de legende daarvan vertelt. Men vindt het hierboven afgebeeld. De beeldhouwer volgde de lijn van de traditie, echter op een moderne wijze zonder de hartstochtelijkheid, het realis me en soms zelfs het sadisme waarmee de late-middeleeuwers dit gegeven be handelden. Men zou het een hedendaag se vertaling van de middeleeuwse legen de kunnen noemen. In de eenvoudige, overwogen compositie is Lucia dat spreekt! de centrale figuur: een slan ke gestalte, die met hoog geheven hoofd haar lot ondergaat; zjj blijft onbewogen onder het dreigende dolkmes van de beul die zich links van haar bevindt en ook de ossen rechts die haar, zo wil het verhaal, naar 'n bordeel moeten sleuren, kunnen haar, dank zij een bo vennatuurlijke kracht, niet deren. Slui ten deze dieren de compositie ter rech terzijde af, consul Paschasius, die de maagd veroordeelde, doet dit aan de linkerzijde. In de uitvoering zijn vooral de behan deling van het oppervlak en een dikwijls fraaie detaillering opmerkelijk. Het ge heel is nobel, gevoelig en verfijnd. De bewogenheid van het gegeven had mijns inziens echter sterker in de vor men mogen doorklinken. Ongeveer tegelijkertijd kwam van dezelfde beeldhouwer een in kunststeen (een soort beton) uitgevoerd reliëf ge reed voor een aan St. Clara toegewijde, school te Heerlen, gebouwd door Prof. G. H. M. Holt. Het is bestemd om boven de hoofdingang te figureren, bevestigd aan een luifel en in zoverre los van de gesloten gevelmuur. Het zal in zijn opvallend grote afme tingen een belangrijk element in de fa- gade zijn. De kunstenaar is zich daar van bewust geweest en heeft naar een monumentale vormgeving gestreefd. Ook hier beeldde hij een tafereel uit een heiligenleven uit; St-Clara stormt met het kruis hoog boven haar hoofd gehe- van een soldatengroep tegemoet, tenein de haar klooster van een gewisse plun dering te redden; de troep schrikt en wijkt terug. Evenals in het Lucia-reliëf is hier geen sprake van de uitbeelding van een gedetailleerd verhaal. De uit drukking is allereerst gevonden in een helde*e compositie: een middengroep, gevormd door Clara en de te paard ge zeten hoofdman; enerzijds geflankeerd door dicht bijeengedrongen kloosterzus ters en anderzijds enkele voetknechten. Twee tegenover elkaar staande groepen werden aldus tot een sprekende een heid gebracht. De toegepaste soberheid verhoogt de directe werking. En dank zij de gipsresten, die na het „gieten" opzettelijk gehandhaafd bleven, is het oppervlak bijzonder levendig. Het groepje nonnen, werkelijk in angst en beven opeengedrongen, heeft mij bijzonder bekoord. De kunstenaar ge tuigt hierin van zijn gevoel voor de stille ontroering zonder gebaren, terwijl hij met de grootse, pathetische bewogen heid getuige Clara minder goed weg weet. Het spectaculaire werkstuk is daar naast een bijzondere technische presta tie. Het meet 1,50 bij 4.50 meter en werd gegoten in de werkplaats van de betonfabriek „De Kunststeen" te Vijf huizen. H. VAN HAAREN zullen als een stiefkind behandeld wor den." De huidige gemeente Haarlem merliede noemde hij het „waterhoofd" van de gemeente Haarlemmermeer na de annexatie. Met betrekking tot de sterkere buffer tussen de stedelijke ag glomeraties van Haarlem en Amster dam, zei de heer Van Essen, dat de buffer even sterk zal zijn „als GS zelf". Een oplossing in deze kwestie zag de heer Van Essen eerder in een sa menvoeging van Halfweg met Zwanen burg. Immers, dat Haarlemmerliede bestuurskracht kan ontwikkelen, is in de jaren wel bewezen. Tegen de af stand van Zuid-Schalkwijk aan Haarlem kon de heer Van Essen geen bezwaren naar voren brengen. De heer DOEVEN (K.V.P.) bracht naar voren, dat het de uitdrukkelijke wens is van de katholieke^ fractie, dat de gemeente Haarlemmerliede blijft voortbestaan. Evenals de vorige spre ker was hij van mening, dat de Memo rie van Toelichting, gevoegd bij het voorontwerp, uitermate zwak geformu leerd is. De meeste weerstand ont moet bij de fractie echter de afschei ding van Zuid-Schalkwijk, omdat de be woners wezenlijk tot de gemeenschap van de gemeente Haarlemmerliede be horen en bovendien omdat het bezit van het gebied voor Haarlem nog niet ur gent is voor de woningbouw, daar Haar lem, aldus de heer Doeven, nog voldoen de gelegenheid tot bouwen heeft. Over de kwestie betreffende de uitbreidings mogelijkheden van Halfweg zei de heer Doeven, dat die mogelijkheden kunst matig worden tegengehouden om al dus te suggereren, dat zij er niet zün. Spreker betwijfelde voorts de waarde van de argumentatie, als zou Haarlem merliede een te gering financieel draag vlak krijgen. Hij ontzegde alle grond aan de bewering, dat, mocht het draag vlak gering blijken, daardoor de be stuurskracht zou verminderen. Sprekend over de „buffer", die de grotere gemeente zou moeten vormen, zei de heer Doeven, dat Haarlemmer liede, thans de buffer vormend, na de annexatie dezelfde buffer blijft. De kracht daarvan zal dus In het bestuur moeten liggen. Spreker daagde daarom GS uit aan te tonen waar Haarlemmer liede in dat opzicht in ztfn taak tekort geschoten was. Dat er na de samen voeging van een sterker bestuur geen sprake is, meende de heer Doeven te kunnen bewijzen uit de woorden van de burgemeester van Haarlemmermeer die in zün Nieuwjaarsrede zei, dat de Haarlemmermeer een moeilük be stuurbare gemeente is. Het breder be- stuursvlak zoals men dat zich voorstelt, biedt bovendien geen enkele garantie voor het buffergebied. De argumenten in de Memorie zün eerder tegen dan voor het voorstel, was de conclusie van de heer Doeven. De Memorie be staat uit louter argumenten die berus ten op meningen en veronderstellingen. De heer BOKMA, die namens de C.H. U.-fractie sprak, zag evenals de heer Doeven geen noodzaak in een afschei ding van Zuid-Schalkwük. Ook naar zijn mening beschikt Haarlem nog over vol doende bouwgrond. Hij noemde in dat verband de Geniegronden en de Waar- derpolder. Ook met betrekking tot de uitbreidingsmogelijkheden van Halfweg was de heer Bokma het met de vorige spreker eens. Wanneer GS soepeler wa ren geweest, waren er mogelijkheden te over. Volgens de Memorie van Toelich ting zou Halfweg in de toekomst voor zün voorzieningen aangewezen zün op Zwanenburg. Volgens spreker is deze bewering niet juist, omdat Halfweg juist de deur is, waardoor Zwanen burg met de buitenwereld in contact staat. „GS spreken voorts niet over andere wooncentra dan Halfweg; wel een bewijs hoezeer hun de agrarische belangen ter harte gaan," aldus liet de heer Bokma zich uit. „Vanuit de studeerkamer en de tekenkamer wordt gedecreteerd, dat aan enige duizenden mensen hun eigen vertegen woordiging ontnomen wordt. Licht vaardig grijpt men in in een historisch gegroeid verband." De heer GIJZEL (P.v.d.A.) erkende, dat de materie niet alleen van belang is voor de daarbü betrokken gemeen ten, doch dat zü ook een onderdeel vormt van de problemen verbonden aan de randstad Holland. Hü was niet bü voorbaat gekant tegen de samenvoeging van de gemeente Haarlemmerliede met een andere. Naar aanleiding van een artikel van dr. M. J. Prinsen, die stel de, dat door samenvoeging van gemeen ten een doelmatiger en meer efficiënt bestuur in de hand moet worden ge werkt, bestreed de heer Gijzel evenwel dat zulks bü samenvoeging van de ge meenten Haarlemmerliede en Haarlem mermeer het geval zal zün. Door mid del van enkele stellingen formuleerde de heer Güzel zün bezwaren tegen het voorontwerp van wet. Daar Haarlemmerliede en Zwanen burg niet tot het agrarische middenge bied behoren, doch tot de stedelüke ring, is het plan sociografisch gezien niet aanvaardbaar daar men een duide- lüke afbakening wenst van gebieden voor agrarische ontwikkeling en gebie den in de stedelüke sfeer. Verder was de heer Güzel van mening, dat de gren zen nabü het Liewegje en nabü Spaam- dam zodanig gekozen zijn, dat zü onvol doende waarborgen bieden tegen het verder opdringen van Haarlem. Hü sprak de vrees uit, dat de rüksweg be oosten Haarlem de toekomstige grens zal gaan vormen. De heer Güzel stelde voorts, dat de vorm en de samenstel ling van de ontworpen gemeente Haar lemmermeer zodanig is, dat aanvallen op het noordelük gedeelte door de buur gemeenten worden uitgelokt en op den duur noch door Haarlemmermeer noch door GS zün te weerstaan. Door de sa menvoeging ontstaat voorts in plaats van een doelmatiger bestuur een nog moeilüker bestuurbare gemeente. „Het is afstandsbesturing, die tot gevolg heeft, dat bü dezelfde inspanning een kleiner resultaat wordt bereikt, dan wan neer de afstand er niet was." Over de vraag of een sterkere buffer zou ont staan, liet de heer Güzel geen twüfel: „De samen te voegen gemeenten zullen nimmer tot een krachtig geheel samen groeien." Spreker gaf te kennen, dat hü een voorstander is van het vormen van een nieuwe gemeente met Halfweg-Zwanen- burg als hoofdkern. Bij de behandeling van de kwestie werd eveneens naar voren gebracht, dat wanneer Haarlem Zuid-Schalkwük in be zit krijgt, men vruchtbare grond zal be stemmen voor woningbouw, terwül men de Geniegronden, die zeer geschikt zün voor woningbouw, tot recreatie oord gaat omvormen. (Niet otücieie Koersen) vorig opening Slot 20/3 3% Ned. 1953 3)5 Ned. 1953 814 Ned 1958 3ft Ned. 1948 3ft Ned. 1950 3ft Ned 1954 3ft Ned. 1955 i 3-3ft Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. tac inscht Grtbk 1946 3 91 B.N.G. won.bouw 6 Ned. Handel Mil cen AJ4..U Van Seraej's Patent Calvé-Oelft oert Van Gelder Kon Hoogven» eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Boll Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Scheepv Unie K.LJ4 H VA. Dell Mij eert A'dam 2% '661 A'dam '56 n A'dam Dl Rentespaarbr 91 ft 91 ft 91A 85 85% 85%b 89 ft 92 ft 107 150 155 191 298 180 287 331ft 222 261% 153.60 51 ft 125% 121% 106.40 89?i 66 ft 85 95 ft 97 103% 91 ft 90% 92A 154 ft 333ft 263 153.90 51 131 126ft 124 108.30 88 66ft 18/3 19/3 Anaconda Coppei Betblebem Stee) 441/4 44% 39ft 39 ft Chryalei Corp 51% 52(4 Genera) Electric 61ft 61 Genera) Motors 35ft 35(4 Kennecott Copper 84% 85»/. KXA4. 28(4 28(4 Montgomery Ward 35 ft 35% Radio Corp Republic Steed 33(4 42% 33% 42% Royal Dutch 40(4 40(4 Shell Union Oil 67(4 67% Southern Pacific 373,4 38 Southern Railway 33(4 34 Tidewater 21»/. 22% O.S Steel 59% 60% Stemmlne ,/asl Woensdagmiddag is in de senaats kamer van de rü'ksuniversiteit te Lei den mej. Maria J. E. Sanders uit Heemstede gepromoveerd op een proefschrift „Het Nederlandse kinder lied van 1770-1940". Promotor was prof. dr. E. W. Schallenberg. Voor deze pro motie bestond zeer grote belangstelling van de züde van radio en pers. Uit de muziekwereld waren verschillende pro minente personen aanwezig. Dr. Maria Sanders is lerares Duits aan het Kennemerlyceum te Overveen. Zü heeft gestudeerd in Amsterdam. Als paranymfen bü de promotie traden op mej. Didi Sanders, concertzangeres en zuster van de promovenda, en mej. Cobi Ringersma, lerares aan het Am sterdams conservatorium. De doctors bul werd haar aangereikt door haar zuster. Het proefschrift zal binnenkort in de handel verschünen onder de ti tel „Van Hieronymus van Alphen tot Catharina van Renesse", terwül het tot ondertitel zal hebben „Het Nederland se kunstkinderlied". De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft als tweede geméen- te besloten de deelname aan de ge- meenschappelüke rekeling Volkskrediet bank van Haarlem en Omliggende Ge meenten te beëindigen. Het besluit, dat gisteravond tüdens de vergadering van de gemeenteraad is gevallen, zal 31 de cember 1958 in werking treden. Aanleiding tot het besluit was het feit, dat men geconstateerd heeft, dat in de gemeente minder dan voorheen van de Volkskredietbank gebruik wordt gemaakt, m.a.w. de omzet van de bank vertoont een dalende hjn. De kostenver deling is er echter oorzaak van, dat een daling van het aantal aanvragen geen noemenswaardige vermindering van de laten met zich meebrengt. Zelfs, wan neer een der deelnemende gemeenten mocht besluiten de gemeenschappelijke regeling te beëindigen een dergelijk besluit is in de raad der gemeente Vel- sen reeds gevallen zullen de kosten voor Haarlemmerliede onevenredig groot worden. Om te voorkomen, dat de gemeente gedurende vüf jaren ge bonden blüft aan de regeling, heeft het College van B. en W. het voorstel ter goedkeuring aan de raad voorgelegd. Bü de behandeling van het desbetref fende agenda-punt zei de heer GIJZEL (Pv.d.A.) dat hü het verstandig achtte de deelname te beëindigen. Hij gaf ech ter wel te kennen, dat B. en W. zou den proberen tot een dergelijk krediet wezen op een andere wüze en in ander verband te komen. Burgemeester drs. J. J. M. Visser verklaarde daarop, dat reeds met andere gemeenten contact was opgenomen en dat men te dien op zichte reeds overleg had gepleegd. Men zal in geen geval van de volkskrediet- verlening afzien. De hoofdklasse damesontmoeting te de volleybalcompetitie tussen Die Raeckse en R.V.C. uit Bpswük is ge ëindigd in een puntenverdeling hoewel de Haarlemse dames mooie winstkan sen hebben gehad. In de eerste klasse dames behaalde HBC de beide winst- punten tegen Onze Gezellen. Gios moest zün meerdere erkennen in het dames- taem van de Blinkert. Ondanks de geruchten en de overwin ning tegen HPS en SV büjkt het he renteam van DSS de kampioensvlag de ze week nog niet te kunnen hüsen. In de herenovergangsklasse ontving de ploeg van HVS Madjoe uit Enkhuizen, die geen kans zag de HVS-ploeg te kloppen. In de heren eerste klasse is, zoals verwacht, PSCB er niet m ge slaagd Santpoort de voet dwars te zet ten (3-0)zodat de Santpoortenaren nog steeds de bovenste plaats bezetten. Ook PSVH zag geen kans te winnen tegen Rapiditas, zodat PSVH de onderste plaats van Rapiditas heeft overgeno men. De volledige uitslagen van woensdag waren: HEREN: Santpoort-PSCB 3-0; PSVH -Rapiditas 0-4; HVS-Madjoe (Enkhui zen) 3-1; PSVH H-de Blinkert II 0-3; Spaarnestad—SSO 3—0; OVRA ni—OG 3-1; DSS-HPS en SV 3-1; Rotor-Set Up 0-3; WIK II-Gios II 4-0. DAMES: Onze Gezellen-HBC 0-3; die Raeckse-RVC (Rüswük) 2-2; Gios- de Blinkert 1-3; de Blinkert II-MHBS II 4-0; JBS-Spaarnestad 3-0; Set Up II-DSS II 3-1; Ecleta-Vesmia 0-3; Gios II-Velox II 2-2; OSS H-HBC IV 3-1;OSS -HBC I 1-3; die Raeckse IV-HVS II 3-0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3