Nederlandse jeugd speelt gelijk tegen België: 3-3 'n 10 voor Davitamon 10 Ik hoest niet mee L Feijenoord behoudt zijn kans door zege op Beerschot Militair elftal schiet grof geschut met mm V raa: Antwoord ËÖtÜFW'SMÏS Drie strafschoppen in wedstrijd met tal van incidenten ABDIISIR00P Joan Haanappel is weer de beste Van Looy wint Mïlaan-San Remo en Minister Witte ziet reden tot vertrouwen Duitsers triomferen over Spanjaarden Valencia met Wilkes Geert doelpunten bij JeugdAmateurs Afrikaanse tournee van Ajax met al die seizoen- hoesters"! Benelux-V riendschapsbeker Meerman: dubbele beenbreuk Kunstrijden WEGENWACHT BIJ DE „EXPO '58" PARAAT i Stand in militair voetbaltoernooi Engelse league Anderlecht klopt Spora Sinds 1945 zijn er 600.000 woningen gebouwd Modern passiespel voor Britse t.v. PAGINA 7 Di Stefano en Kubala krijgen geen kans wint van Birmingham Carnet voor personenauto's na 30 maart in Frankrijk niet meer nodig geeft weerstand aan jong en oud! 8 l»ljerblii' van het Internationale patrouilles - Li 01 Éi Geldlening Naar Berlijn Huurschuld Klaverjassen Erfenis Doorbetaling loon Bouw serre Huurverhoging Met fototoestel over de grens Belasting Woningbouw 1958 Het Nederlandse jeugdelftal van 16- 18 jaar (de zgn. FIFA-,jeugd) heelt woensdagmiddag in het Belgische grensplaatsje Overpelt een 3—:3 score bereikt tegen de Belgische juniores, in een duel, dat in belangrijke mate werd beïnvloed door een aantal merkwaardi ge beslissingen van de (Belgische) scheidsrechter Blafier. De heer Bla- fier had de vaak grimmige strijd na de rust nauwelijks in de hand, tracht te zjjn gemis aan autoriteit te com penseren door drie strafschoppen toe te kennen waarvan twee ten on rechte en leidde de jeugdige spelers tenslotte naar een nerveuze en inci dentrijke slotfase. Nederland moest het duel zelfs met tien spelers beeindigen, want aanvoerder Romeyn (SVV) werd twee minuten voor tijd onmiddellijk na de strafschop, waaruit de Belgische halfspeler van Wilder de eindscore op 8—3 bepaalde hit het veld gestuurd, omdat hij, teleurgesteld, de arbiter wat te opgewonden verzocht zijn beslissing te verduidelijken. De uitslag was overigens niet ongun stig voor onze landgenoten, want in de eerste helft werden zij vaak duidelijk overklast door hun technisch bekwame re tegenstanders, die hun combinaties met aanmerkelijk meer °n<i?rlin| grip opbouwden en een stevïge g hardeJ'doch bespeelbare In Frankfort is woensdagavond me nig extra biertje getapt. De met span ning tegemoet geziene strijd tussen de voetbalelftallen van Duitsland en Span je, eindigde in een verrassende zege van 2-0 voor de Duitsers. 80.000 geestdriftige toeschouwers droegen elkaar in uitgelaten stemming het Frankforter Wald-stadion uit. Voor de vierde maal achtereen had Duits tand gewonnen zonder een tegendoel punt te hebben toegestaan. ,J?m Wedstrijd gaf twee geheel ver- scmnende speelhelften te zien. Voor rust waren de Spanjaarden meester van het middenveld, na de rust domi neerden de gastheren. De doelpunten vielen merkwaardigerwijze in de laat ste minuut van de eerste helft en in de eerste minuut na rust en werden ge scoord door Klodt en Cieslarczyk. Het waren produkten van doortastend aan- valsspel, maar de basis voor de over winning is gelegd door de prachtig spelende verdediging, waarin doelman Herkenrath schitterde, waarin spil Er- hardt zijn beroemde rivaal Di Stefano onschadelijk maakte en linkshalf Szy- maniak voor de rust de beste speler van het veld de gevaarlijke Kubala bedwong. Woensdag is in Milaan een wedstrijd gespeeld tussen Birmingham Cify, dat In de eerste divisie van de Engelse league uitkomt, en de Spaanse vereni ging Valencia, in welk team Faas Wil kes als gastspeler was opgenomen. Valencia won met 3-1. De ruststand was 1-0 in het voordeel van de Span jaarden. Hoewel Wilkes zelf niet scoorde, had hij een groot aandeel in de overwinning van zijn oude club. Op het terrein van O.D.C. te Boxtel is woensdagavond een oefenwedstrijd gespeeld tussen het Nederlands jeugd elftal voor spelers van 18 tot 20 jaar en het Nederlands amateurelftal. .De strijd eindigde, zoals hij begonnen geen 0De 300 toeschouwers hebben al de 'roponerend voetbal gezien. Voor- heide ,?£hnische vaardigheid bleek aan beide zuden teleurstellend. «rrivpprd'el, de scheidsrechter te laat was groter aan de schotvaardigheid De verdediging van de amateur? kon de aanvallen van de jeugd dan ook ge" makkelijk weerstaan. K ge Na rust werd er vooral door de ama teurs een schepje op gegooid. De beide doelverdedigers Koers by de amateurs en Binckers bij de jeugd speelden voor treffelijk. Ajax heeft de uitnodiging van de Zuidtransvaalse voetbalbond, om in ju ni een tournee naar Zuid Afrika te ma ken, aanvaard. De Nederlandse kam- pioensploeg zal gedurende deze trip een vijftal wedstrijden spelen. Het team zal 12 juni in Johannesburg aankomen, twee dagen later volgt in die plaats de eerste wedstrijd. Het Zweedse team Sand Vojens is dan de tegenstander. Op 18 juni wordt te Pretoria tegen de ploeg van Noord Transvaal gespeeld, op 21 juni te Benoni tegen het verte genwoordigende team van Oost Trans vaal, op 22 juni te Laurenko Marques tegen de ploeg van die stad en tenslot te op 28 juni te Johannesburg tegen het plaatselijke elftal. Naar de K.N.A.C. verneemt, zullen bestuurders van personenauto's met in gang van 30 maart aanstaande de Fran se grenzen zonder carnet of triptiek kunnen passeren. Deze afschaffing van carnet en triptiek (uiteraard ook het laisser passer) houdt in, dat Nederland se bestuurders van personenauto's straks aan hun Nederlande autopapie ren voldoende hebben als ze naar Frankrijk gaan. De afgifte van benzinecheques, waar op buitenlandse bezoekers in Frankrijk goedkoper benzine kunnen krijgen, werd tot nu toe aangetekend op carnet of triptiek. Men zal hiervoor dus moe ten overgaan tot een ander systeem. Het schijnt niet onmogelijk, aldus de K.N.A.C., dat als nieuw controlemiddel vignetten worden ingevoerd, die dan beschikbaar zullen worden gesteld bij een aantal grote banken buiten Frank rijk en die de automobilisten op hun voorruit kunnen plakken. veld vrijwel onmiddellijk een overwicht. En dat leidde reeds na 20 minuten tot resultaten. De uitstekende linksbui ten Breens scoorde toen namelijk, ge hinderd door D Groot (Hermes DVS) met een knap schot het eerste doel punt (10). De Nederlandse jeugd kon deze schok maar nfuwelijks verwerken. En slechts door enkele snelle reacties van doel man Hoekstra (GVAV), onder meer toen de zeer geraffineerd spelende mid denvoor Diegenant was doorgebroken werd een grote achterstand voorkomen. Na 30 minuten bereikten de Belgen een voorsprong van 20, dank zij rechtsbinnén Bierten, die een korte pass van Diegenant beheers afwerkte. Doel man Hoekstra had geen enkel ver weer. Het leek wel alsof deze en £et Drimitieve aanvalsspe! der weaerian ders het medelijden hadden opgewekt van scheidsrechter Blafier. Volkomen verrassend kende deze namelijk na 34 minuten zijn eerste strafschop aan Ne derland toe. Rechtshalf Stalman (Ra pid JC), de beste speler van de Ne derlandse ploeg, faalde niet: 2—1. Het herstel van de Nederlandse ploeg kwam in de tweede helft. Bonds coach Elek Schwartz had de opstelling gewijzigd rechtsbinnen Smit (EDO) werd spil, Borghuis (GVAV) linkshalf, Steur rechtsbuiten, Lazeroms (RBC) rechtsbinnen, terwijl bovendien Goe's- gens (Rapid JC) en Bouwmeester van plaats verwisselden en dat bleek een verstandige maatregel. Het team verband werd hechter, Stalman en Borghuis gingen het middenveld be heersen en het spel van de voorhoede werd doeltreffender. Vooral Bouwmees ter en Lazeroms gingen zich met ge raffineerde passes onderscheiden. Na 13 minuten scoorde Lazeroms tenslotte, uit een hoekschop van Bouwmeester, koppend het tweede Nederlandse doel punt (22). De strjjd was inmiddels voor de 1500 toeschouwers aanmerkelijk aantrekke lijker geworden. De Belgische ploeg was enigszins verzwakt door enige wij zigingen, maar dat bleek geen bezwaar voor een grimmig duel. Het Neder landse jeugdteam doorstond enkele moeilijke momenten - rechtshalf van Wilder schoot na 23 minuten tegen de paal en ever, later plaatste spil Smit, in het nauw gebracht door invaller Mouton, de bal over doelman Hoekstra heen op de lat maar kreeg drie minuten voor tijd toch nog uitzichten op de zege. Na een hoekschop van Lazeroms sloeg Gillissen de bal name lijk weg voor de aanstormende Stal man. Bouwmeester benutte de straf schop feilloos (23). Maar een mmuut later was de vreugde alweer verdwe nen, omdat de heer Blafier als enige op en rondom het veld een overtre ding van rechtsachter de Groot (Her mes DVS) tegen Diegenant constateer de. Opnieuw een strafschop, opnieuw een geprikkelde sfeer, waartegen de jeugdige Van Wilder bestand bleek: 3—3. Advertentie Met alleen hij maar het gehele gezin is een en al levenslust. Dat zijn pas energieke mensen ook dank zij een verstandige maatregel iedere dag één dragee Davitamon 10 per man. Zo wordt gezorgd voor de aanvulling van vitaminetekorten. Volg dit goede voorbeeld voor het hele gezin. Eén enkele dragee per dag is voldoende. Flacons van 50, 100 en 500 dragees. ORGANON OSS Advertentie 't Is er weer. dat ge- hoest in de bus en op kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan. "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste kuchje! Bij mij krijgen de ziektekiemen geen kans!" De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) (Van onze sportredacteur) Beerschot, de lijstaanvoerder in de Belgische voetbalcompetitie, de lijst aanvoerder eveneens in groep A van het tournooi om de Benelux-vriend- schapsbeker, heeft in het kader van het zojuist genoemde tournooi zijn meer dere gevonden. Feijenoord heeft gister avond namelijk revanche genomen voor de nederlaag van 10, die destijds in Antwerpen is geleden. Onder aanvoering van de altijd actieve Rijvers zegevierde Feijenoord met 32; een score, die met wat meer geluk ongetwijfeld hoger zou zijn uitgevallen. Het ene doelpunt ver schil was echter reeds voldoende om Feijenoord volledig „in the running" te laten blijven voor de strijd om een plaats in de finale. Dat Beerschot gehandicapt aan het duel met Feijenoord is begonnen, mag ongetwijfeld worden aangenomen nu Coppens de strijd vanaf de tribune volgde. Feijenoord was echter ook niet op zijn sterkst. Twee van de coryfeeën, Van der Hoek en Moulijn, ontbraken. Van der Hoek heeft zondag, tegen P.S.V., een scheur opgelopen in het scheenbeen, dat het vorig jaar in de semi-interland Duitsland B—Nederland B is gebroken. Moulijn had „dienst"; hij speelde in het Nederlandse militaire elftal. Feijenoord moest trouwens nog een tegenslag in casseren want halverwege de eerste helft ruimde rechtsbuiten Meerman per brancard het veld. Bij een onschuldig lijkende botsing brak hij zijn kuit- en scheenbeen. De onfortuinlijke Meerman had Feijen- oorcJ ln de vijftiende minuut op bij- zonüer fraaie wijze de leiding bezorgd. en Meijers hadden met een voorbeeldige combinatie de basis voor de treffer gelegd. Twee minuten later leek Feijenoord op fluweel te komen, toen Van der Gijp keihard inschoot. Doelman Anseeuw redde echter wonder baarlijk snel. Nauwelijks zes minuten na de rust kwam Feijenoord echter .Luxemburgse militairp voetbalelftal, woensdag middag op het Haazfe Houtrust, was een bi? zonder trieste aangele genheid. De Nederlandse legerploeg deed daar zelfs voor Luxemburgse begrippen zeer „wilde" dingen: scoorde maar liefst negen geldige doel punten. Men had kenne lijk op iets dergelijks ge rekend, want in een hoekje op de tribune zat een mannetje, dat op een vreemdsoortig appa raat het voor Nederland zo feestelijke verloop van de wedstrijd nauwkeurig registreerde. Wat het mannetje héél graag op zijn toestel had aange geven, waar de toe schouwers om schreeuw den en de Nederlandse militairen in de slotfase enorm hun best voor deden, gebeurde niet. De dubbele cijfers een ideaal van iedere voet balclub werden niet gehaald. En dat was met het redden van de eer de enige triomf die de vertegenwoordigers van het Groot-Hertogdom deze kille middag be haalden. Stenicbach is de naam van de man die in zijn blauwe keeperstrui een weinig benijdenswaardige taak had te verrichten. Hem was de verdediging van het Luxemburgse doel toevertrouwd. Als goed militair werd het hem al spoedig duidelijk. dat dit een bepaald ho peloze zaak was. Want al na vijf minuten snel de soldaat Jansen op zulk verbluffende wijze door de achterhoede van de Luxemburgers, dat een treffer eenvoudig niet uit kon blijven, ook niet enige seconden later, toen de actieve Moulijn lange IJmuidenaar door een schitterende passé een opgelegde kans bood. Jansen scoorde op een wijze zoals men dat van hem bij Stormvogels is (2—0). Een uitstekende start van een Pi,g'. <?ie het spel ovei j les heter beheers te dan het Luxemburgse team. De internationaal Kruiver en de BVV'er Burgerhof domineerden op het middenveld. Hun pass een opgelegde kans lijk zuiver. Steeds weer bereikte de bal de snelle Moulijn of de handige Groot, steeds konden ook Swart van Ajax of aan voerder Oonk een kans wagen. Succes scheen voorlopig alleen wegge legd voor Jansen, die zonder al te veel moeite het derde doelpunt pro duceerde. Door de han den van Burgerhoff red de de Luxemburger toen maar vast de eer. Ook de Belgische scheids rechter Lorane bleek na melijk een man, die geen enkel handsgeval wilde tolereren. Penalty dus. Konter schoot kundig in. De reacties hierop wa ren voor Luxemburg haast niet te overzien. Met vaak briljant veld spel overspeelden de Nederlanders hun tegen standers. De belangrijk ste regel van het voet balspel om de bal op een uiteraard geoorloof de wijze in het net te deponeren, vergaten zij daarbij niet: Swart en Moulijn, die de bal zelfs tussen de benen van kee per Stenicbach kon door spelen, zorgden voor een ruststand van 5—1. Ze ven minuten na de her vatting vierde Jansen weer eens triomfen. Hij had met Oonk van plaats gewisseld en men was hem blijkbaar vergeten. Totdat Moulijn hem de bal voor de voeten schoof en Jansen zijn vierde en Nederlands zesde doel punt kon maken. Zeer persoonlijke redenen zorgden toen er voor, dat er toch nog zoiets als spanning bleef. Neder land bleek bezeten van het cijfer tien en Lu xemburg voelde alles voor een tweede doel punt. Van dat laatste kon niets komen, omdat de Oranjeploeg in de ver dediging de beschikking had over uitstekende voetballers als Slaats van Eindhoven, Kraay (DOS) en RCH's doelman Van der Voort. Met het an dere verlangen ging het beslist beter. Groot en Swart vuurden nog drie maal raak en brachten de score op 9—1, het geen ondanks verwoede pogingen de eindstand werd. toch op 20. Een dieptepass van Schou ten bracht de invaller voor Meerman, Van Woerden, alleen voor het Belgische doel. Toen kón Anseeuw de treffer niet meer voorkomen. Feijenoords zege leek veilig, doch een snelle manoeuvre van Beerschots inter national Vliers leverde in de volgende minuut reeds een doelpunt op: 21. Voor Beerschot echter de kans Kreeg moed te verzamelen voor een offensief, rukte een massale aanval van Feijen oord de Belgische defensie voor de derde keer open. Van der Gijp zorgde voor 31, het derde doelpunt in ander halve minuut. Feijenoords pogingen om de score te vergroten mislukten, ook al vanwege enkele bliksemsnelle reacties van doel man Anseeuw. Daardoor kon het ge beuren, dat een tweede treffer van Vliers, acht minuten voor het einde ge scoord, de overwinning van Feijen oord nog in gevaar bracht. Het bleef echter 32, waardoor de stand in deze groep van het tournooi is geworden: Beerschot Feijenoord Red Boys 4 8—4 2 3—3 0 1—5 In groep B, waarin voor 9 april a.s. de wedstrijd P.S.V.—Anderlecht op het programma staat, is de situatie: Anderlecht 3 2 1 0 0 162 Spora 3 0 2 1 2 5—11 P.S.V. 2 0 111 3—11 Met een totaal van 532,5 punten heeft het Haagse meisje Joan Haanappel op de HOKY te Den Haag voor de vierde maal in successie de Nederlandse kunstrijtitel veroverd. De weg naar dit succes is niet gemakkelijk geweest. Bij de verplichte figuren begon de pech. Nauwelijks was zij aan het derde figuur, de pragraaf dubbel drie begon nen, toen zij moest stoppen. Door het weerkaatsende licht op het ijs konden noch de juryleden, noch zij de kras in het ijs goed volgen en zo was Joan gedwongen op een ander stuk ijs opnieuw te beginnen. Een bij zonder gunstige invloed had dit niet op haar concentratie. Aan het slot van het volgende figuur struikelde zij over een in het ijs vastgevroren lucifer. De ju ryleden kenden haar evenwel 5,-, 5,- en 4,7 toe en daarmede bleef zij voor op haar grootste concurrente Sjoukje Dijk stra uit Amstelveen. Het gezegde „de historie herhaalt zich" was van toepassing op het ijs- dansen. Reeds jaren achtereen zijn het de paren Toki en Koos Odink en Cor- rie van Rossum-Knaap, die de strijd om de nationale ijsdanstitel betwisten en altijd weer waren het de Odinks, die met de eerste prijs huiswaarts keerden. Sedert 1952 heeft Nederland weer een kampioen. Wouter Toledo, die als eni ge deelnemer voor deze wedstrijd had ingeschreven, veroverde het vereiste aantal punten. De wegwedstrijd Milaan-San Remo, een klassieker over 282 km, is gewon nen door de Belg Rik van Looy. Hu legde de afstand af in 6 uur 41 min en 9 sec, een nieuw record. De Spanjaard Poblet, die nu tweede werd, was houder van het record. Hij won de wedstrijd vorig jaar met een gemiddeled uur snelheid van 40,688 km. Het gemiddel de van Van Looy bedroeg 42,178 km. Het resultaat was: 1. Van Looy (Belg) 6.41.09, 2. Poble (Spanje), 3. Darrigade (Fr), 4. Conterno (It), 5. Albani (It), 6. De Bruyne (Belg), 7. Van den Bran den (Belg), 8. Baffi (It), 9. Bbuvin (Fr) allen in dezelfde tijd als van Looy. 10 ex aequo een groep van 60 renners met o.a. Anquetil (Fr), Geminiani (Fr), Brankart (Belg), Keteieer (Belg), Defi- lippis (It), Van Daele, Couvreur, Janssen (allen Belg), Bobet (Fr), Fornarra (It) en Forestier (Fr). Het klassement voor de trophee Des- grange-Colombo luidt na deze wedstrijd: 1. Vai Looy 20 pnt, 2. Poblet 17 pnt, 3. Darrigade 15 pnt, Het landenk.assement: 1. België 39 pnt, 2. Italië 32 pnt, 3. Frankrijk 22 pnt, 4. Spanje 17 pnt. Wout Wagtmans, die als enige Neder lander aan de wedstrijd Milaan-San Remo deelnam, heeft de strijd na 40 km, bij Capo Mele, gestaakt. In juli, augustus en september zul len gemotoriseerde Nederlandse bezoe kers aan de wereldtentoonstelling te Brussel de ervaring kunnen beleven, dat zij in België bij pech door een Ne derlandse wegenwacht worden gehol pen. Vertegenwoordigers van de Europese wegenwacht-organisaties hebben nl. op een bijeenkomst te Brussel besloten, dat die maanden een internationale we- genwachtgroep de directe aanloopwe gen van de wereldtentoonstelling zal berijden. Van deze internationale wegenwacht- groep zullen deel uitmaken patrouilles uit Nederland, Frankrijk, Engeland, West-Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en vermoedelijk eveneens uit Denemar ken, Zweden en Noorwegen. Zij zullen dus de Belgische wegenwacht in de drukste tijd van het seizoen assisteren. Iliii De bezoekers van de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel zullen op het terrein van de Nederlandse inzending de bekende A.N.W.B.-borden aantreffen, die in het Nederlands en Frans de richtingen aangeven naar de elf onderdelen n.l. indus trie, metaalindustrie, transport, Philips, textiel, landbouw, waterbouwkunde, dijk, kunst, inlichtingen en restaurant. De Nederlandse militaire voetbalploeg heeft op Houtrust te Den Haag met 91 gewonnen van de Luxemburgse militai ren. De ruststand was 51. De wedstrijd werd gespeeld in groep a van de voor ronden voor het internationaal militair toernooi. De stand in deze groep luidt thans: Frankrijk Nederland Turkije Luxemburg 10—2 12—4 7—4 4—23 Eerste divisie: Leeds UnitedArsenal 20, Preston NorthendNewcastle Uni ted 21, PortsmouthWest Bromwich Albion 22. Tweede divisie: MiddlesbroughLey- ton Orient 20. In Brussel is voor het toernooi om de vriendschapsbeker de wedstrijd Ander- lecht-Spora (Luxemburg) gespeeld. De Brusselse ploeg won met 60, rust 3—0. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording tn aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermeldt»g van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee. dat men minstens h dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. P.T. Geeft een op zegel gestelde geldlening aan iemand, die de er fenis van zijn ouders als waarborg stelt, dezelfde rechtszekerheid als een notariële akte? De erfenis dekt de lening in ruime mate. Antwoord Wij zijn wel benieuwd hoe zon schuldbekentenis er uit ziet. Er is lijkt ons een kwade kans, dat deze geldlening nietig is wegens ongeoorloof de oorzaak. Hier zou n.l. een nog niet opengevallen nalatenschap worden ver bonden. Het zou beter zijn een en an der met de notaris te bespreken. Wel licht is het mogelijk de aangelegenheid in deze vorm te gieten, dat het recht van erfgenaamschap wordt verkocht, waardoor de geldschieter in de plaats treedt van de lener met betrekking tot de onderwerpelijke nalatenschap. A. V. Heeft men voor een be zoek aan de stad Berlijn een speci aal visum nodig? Antwoord: U hebt behalve een paspoort een visum nodig. Dit kan men op de heenreis, zowel voor zaken- als .privé- reizen, aan de grens tussen West- en Oost-Duitsland verkrijgen bij de kanto ren Hemstadt-Mariënborg en Herles- hausen-Wartha. M. G. d. D. Ik heb een huurder van een woning van 4.75 per week, die al 4 maanden achter is met be talen. Wat moet ik doen? Antwoord: U zult u dienen te wenden tot een kantongerechtsdeurwaarder. De ze kan zorgen voor de inning en voor de procedure tot ontruiming op grond van huurschuld. J. W. v. G. Onze tegenpartij neemt het op en krijgt geen enke le slag. Moet ik dan 162 punten of 260 punten noteren? Antwoord: Soms rekent men voor een dergelijke „mars" 100 punten extra, dus 262, soms echter ook 200 extra, o.a. de Haarlemse Klaverjasbond voor Be drijfsverenigingen. U kunt dit echter vóór u het spel begint afspreken. K. v. P. Ik ben in gemeenschap van goederen getrouwd. Er zijn geen kinderen. Met mijn zwager is het hetzelfde geval. Mjjn vrouw heeft nog een zuster. Nu is de broer over leden en ik stel u de vraag: kan die schoonzuster nog erven van de zuster van mijn vrouw? Zo ja, kun nen wij haar dan onterven? Antwoord: Die schoonzuster is geen bloedverwante en kan dus niet erven van de familie van haar overleden man. W. J. N. Ik ben werkzaam in het bouwbedrijf als grondwerker enz. Nu moet ik om de 14 dagen naar een specialist, waarvoor ik 1% a 2 uur verzuim. Deze tijd wordt door de werkgever niet uitbetaald. Is dit juist? Antwoord: Als het bezoek aan een spe cialist voortvloeit uit een ziektegeval en de werknemer b.v. wel weer mag gaan werken, maar op gezette tijden bij de specialist moet komen, dan is doorbetalen tijdens deze tijd verplicht. Is er geen ziektegeval aan voorafgegaan b.v. vopr bezoek aan een oogarts om een bril te kopen, dan hoeft geen loon betaald te worden. H. C. van Fr. Ik wil een serre bouwen aan mijn huurhuis. Heb ik daarvoor toestemming nodig van mijn huisbaas? Het zal een ultneem- bare serre worden. Antwoord: Een huurder mag altijd ver beteringen aanbrengen, indien hem dit niet bij huurcontract is verboden. Wel moet u zorgen voor toestemming van de Gem. Bouw- en Woningdienst. G. T. B- Is het een verhuurder toegestaan, als hU in een huis een badcel maakt zonder geyser ot douche en de keuken moderniseert, de huur te verhogen? Antwoord: Verbeteringen, aangebracht met goedvinden van de huurder, welke na 1 augustus 1957 gereed komen, kunnen op de huurder verhaald worden door een tijdelijke verhoging gedurende 13 jaren. Deze verhoging mag voor zo ver betreft vooroorlogse woningen niet worden berekend over de totale voor rekening van de verhuurder komende kosten van verbetering. Voor deze woningen moet n.l. een deel van de huur (in uw geval 12 pet) gedurende een aantal jaren wor den gestort op het op 1 augustus 1957 in het leven geroepen grootboek woning verbetering. Van de op de huurder te verhalen verbeteringskosten moet worden afgetrokken drievijfde deel van het bedrag dat in totaal voor 1 ja nuari 1967 voor die woning op het groot boek woningverbetering zal moeten zijn gestort. Laten we aannemen dat de kosten be dragen 1.000. Aan de huurder mag nu gedurende 13 jaren een extra verho ging van de huur in rekening worden gebracht, gelijk aan 10 pet van het be drag dat overblijft, nadat 1.000 is ver minderd met drie-vijfde deel van wat voor 1 januari 1967 voor die woning op het grootboek zal moeten zijn gestort. Is het nu te storten bedrag b.v. 600 dan wordt drie-vijfde deel daarvan of 360 in mindering gebracht op de kos ten der woningverbetering. Van het res terende bedrag 1.000.! min 360 is 640) mag gedurende 13 jaar 10 pet 's jaars aan de huurder in rekening wor den gebracht. Dat is dus 64 per jaar. Na verloop van 13 jaar wordt de huur prijs weer teruggebracht op het bedrag dat zou hebben gegolden, indien geen verbetering zou zijn aangebracht. Op verzoek van de verhuurder kan de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid laatstbedoelde huurprijs alsnog herzien. De huurverhoging van 25 pet en even tuele latere verhogingen mogen niet wor den berekend over het bedrag, dat aan een huurder tijdelijk in rekening wordt gebracht voor een plaatsgehad hebben de woningverbetering. C.C.- Betreft vraag huurverhoging. Antwoord: U vermeldt in uw vraag riet of in de huurprijs van f 37.45 de 20 pet huurverhoging, die 1 januari 1954 is ingegaan, begrepen is. Aannemende van niet, moet de huurprijs, die u be taalde op 31 december 1953, verhoogd worden met 20 pet (voor uw gemeente). Per 1 september 1955 kwam er 5 pet. bij en per 1 augustus 1957 P5 pet. Alle berekeningen afronden naar boven op 5 cent en berekenen over de kale huur prijs, dus die zonder waterleidingkosten enz. J. J. A. v. E. Dezer dagen hoor de ik het volgende: Wanneer ik met mijn fototoestel de grens over ga, ben ik verplicht de kwitantie van aankoop over te leggen, daar ik anders het toestel niet mee over de grens mag nemen. Is dit juist? Antwoord: Vrije uitvoer uit Nederland is er voor zover betreft gebruikte goe deren, o.a. fototoestellen met enkele platen of films. Voor deze kostbare ar tikelen vrage men voor het vertrek bi) een ambtenaar van Invoerrechten een identiteitsbewijs; dit voorkomt moeilijk heden bij terugkomst. Overlegging van de aankoopkwitantie is hierbij nodig. J.T. - Betreft uw belastingvragen. Antwoord: U «ergat op te geven of u al dan niet gehuwd bent. Regel is echter dat alle inkomsten moeten wor den opgegeven, ook die welke u ont vangt van uw kostgangers. Tevens geeft u op hoeveel uw kosten bedragen voor voeding, slijtage meubilering, enz. Ook de 10, die u ontvangt van uw werkge ver, dienen opgegeven te worden. Dat uw kostganger belasting betaald heeft, doet hier niet ter zake. U betaalt be lasting van uw invalidenuitkering en van de winst van uw kostgangers, tenzij het gehele aldus berekende inkomen te laag is, dus beneden 2100, als u ge huwd bent en beneden 1500, als u on gehuwd bent. S. Ik ben zelfstandig werkzaam als agent, reis ca 800 km per week in eigen auto. Uitsluitend op provisie basis. Ik slaap thuis (ongehuwd) doch eten etc. onderweg. 1. Hoe veel mag ik voor kosten eten, kof fie, rookwerk, etc. per dag bereke nen, dat aanneembaar is voor de fiscus. 2. Kan ik voor mijn auto (een 2takt DKW) 0.13 cent per km voor kosten, benzine, olie etc. be rekenen? Loopt 1 op 1214 gemengd, ca 40.000 km per jaar. 8. Hoe hoog is het procent A.O.W.? Antwoord: Concrete cijfers zijn moei lijk te geven. 1. Uw levenswijze is duur der dan wanneer u thuis zou kunnen eten, koffiedrinken etc. Het verschil is aftrekbaar van uw inkomen. Rokerij is natuurlijk niet duurder, doch wat u weg geeft aan cliënten behoort tot de ver wervingskosten. 2. f 0.13 per km, lijkt niet onredelijk. 3. 6% pet. van de eerste 6900 van uw inkomen. (Van onze Haagse redactie) Minister Witte is over de woningbouw minder pessimistisch gestemd dan som mige Eerste Kamerleden, die de per spectieven zeer teleurstellend hadden genoemd. De bewindsman zegt thans in zijn antwoord, dat de animo, welke ondanks de ook toen reeds bestaande moeilijkheden tot het laatst van 1957 steeds voor de premiebouw heeft be staan, hem vertrouwen geeft in de toe komstige ontwikkeling. Tot en met jan. 1958 werden iedere maand rond 3000 aanvragen goedgekeurd. Eerst in febru ari daalde dit getal tot 2000. De minister is niet bereid voor de particuliere woningbouw een tijdelijke extra subsidiëring i.v.m. de hoge rente last in het vooruitzicht te stellen. Wel wil hij regelingen doen uitwerken om, als de kapitaalschaarste en de hoge rentevoet van structurele aard zouden blijken, de subsidiëring aan de kapitaal voorziening te koppelen. De huidige premie a fonds perdu zou dan echter komen te vervallen. De totale woningproduktie sinds 1945 wordt door de minister gesteld op rnim 600.000. Dit aantal is meer dan drie maal zo groot als het in 1945 bestaande woningtekort. In verschillende delen van het land kan volgens ir. Witte niet meer van woningnood worden gespro ken. In hoeverre de meest gewenste toe stand voor de volkshuisvesting aldaar bereikt is, vooral ten aanzien van de kwaliteit van het oude woningbezit, is een probleem apart. De stijging van de bouwkosten is thans tot stilstand gekomen en in enige gevallen vervangen door een lichte da ling. De ontspanning op de bouwmarkt heeft de concurrentie in vrij sterke ma te doen toenemen. In de woningwet- bouw heeft zich nog niet een zo duide lijke prijsdaling gemanifesteerd als in sommige andere sectoren. Toch is ook de stijging van de huren van de nieuwe woningwetwoningen thans tot stilstand gekomen. Zelfs kan volgens de minis ter een tendens tot dalen worden waar genomen. Het scholenbouwprogramma 1958 zal wegens de kapitaalschaarste waarschijn lijk niet ten volle gerealiseerd kunnen worden. De minister kan nog geen concrete mededelingen doen over de plannen tot stichting vaneen satellietstad buiten de agglomeratie Den Haag. Deze plannen zijn nog op zijn departement en dat van binnenlandse zaken in studie. De Britse commerciële televisie zal op Paaszondag een TV-spel uitzenden, gebaseerd op de Kruisiging van Chris tus. De schrijver ervan is anoniem, ook de spelers worden niet met na me genoemd. De opvatting van dit paasspel zal „modern" zijn in dien zin, dat o.a. in hedendaags costuum ge speeld wordt. Zowel de Christusfiguur als alle overige personages zullen in moderne kleding gehuld zijn. De on dervragers van Christus dragen regen jassen en bolhoeden, de soldaten die de kruisiging uitvoeren dragen moder ne militaire uniformen. Producer Michael Reddington waar schuwt uitdrukkelijk, dat men geen „stunt" beoogt, maar dat men het Paasverhaal nader tot onze tijd wil brengen door Christus af te beelden als een jonge man uit onze dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7