Tweehonderdste eigen woning in gebruik genomen es ssysst ps»»** 4000 gulden geïncasseerd voor het opmaken van rekesten voor dienstplichtigen fgE* Voortgezet onderwijs gaat moeilijke tijd tegemoet Rallye Bagdad In aanwezigheid van mgr. Giobbe en staatssecretaris Schmelzer Uitvaart van prinses Ingeborg Receptenboek Minister Cals voorspelt Wettelijke bepaling inzake de oudercomité s? koninklijk gezin Trapt de kiezer ook hier in? Lak 't «elf met NED0-MEX Transparante klenrlak Bezitsvorming dank zij de n.v. „De Maas" M 1 van Bronzen beeldje tentoonstelling verdwenen Adjudant voor de krijgsraad Afkeuringen en vrijstellingen zijn terecht geschied99 aldus de verdediger Stoffelijk overschot van verdronken Duitse student gevonden Ondernemersloon van pensionhouders hoger OP VAKANTIE NAAR SANKT ANTON In hoger beroep zes maanden geëist Tegen gedeputeerde van Aruba naar Openhartigheid inzake P.B.O. gevraagd For Gentlemen Only SCHEEPVAARTBER1CBTEN A PAGINA 9 Examens uSt.-Anna te Drieën Zeepost Product van Geta-Bever door AGATHA CHRISTIE Voorzitter N.V.V. Limburgse jagers op de plaat MARKTBERICHTEN toor de Maastrichtse arbeider P. A. "ibislav, strippencontroleur van de n. b Staalwerken „de Maas" was het Woensdag een grote dag. Dank zij de Jteun van het door dit bedrijf gestich- I® bouwfonds „Mijn eigen huis" kon hij J?en immers met vrouw en twee kin ken een fraaie eigen woning aan de A-falonstraat te Limmel-Maaswicht Uettekken. Aangezien zijn huis de twee- ™nderdste woning is, welke middels het ''"^s genoemde bedrijfsfonds werd ge- '?aUseerd, bestond voor deze gebeurte- 's grote belangstelling. Hoge autoritei- Waren bij het gezin Dubislav te p8t 0.a. mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius te Den Haag, die het huis htig inzegende en drs. W. K. M. *®hmelzer, staatssecretaris van het mi- "jsterir van binnenlandse zaken, be- a'tsvorming en P.B.O., die een aardige gevelsteen van kunstenaar Rob Stul- li*ns onthulde. Een eigen woning, aldus de Staatsse cretaris, is een machtig wapen m de strijd tegen de vervlakking en uniformi- ®ering van het leven. Bovendien koin d® eigen-woning tegemoet aan de m seltjke drang naar individualiteit en g Werkzaamheid, waardoor hetejg sa_ «et ideale centrum van huiseiu menwerking en sfeer k» w honkvast, De Nederlanders hgt eigen-wo- een argument t®«fredre^ aldus drs. hing bezit te b^^ee overigens niet vHu1rr'e|Z1r dat de eigen woning nu Zr® iedereen' deWeale* oplossing zou zfc Ook zag hij de eigen-woning niet als de enige vorm van bezitsvorming. Er ziin nog diverse andere objecten om tot bezitsvorming te geraken. In navolging van hetgeen de Staal werken „de Maas" nu reeds enige jaren doen, hoopte drs. Schmelzer, dat ook andere bedrijven de gedachte en het -*reven naar bezitsvorming zullen gaan uitdragen en stimuleren. Ook de over heid, die ten nzichte van de bedrufs- spaarregelin gen een gunstig spaarkli- maat schept, gaat het middel van ge premieerde spaarregelingen toepassen bjj de op handen zijnde .leugd- spaarwet en de ambtenarenspaarrege- lmg. Aangezien niet elk sparen tot be zitsvorming leidt, zal het naar het oordeel van drs. Schmelzer, in vele gevallen gewenst zijn om aan de pre mieregelingen zodanige voorwaarden te verbinden, dat bezitsvorming ge garandeerd is. Bezitsvorming is het ideaal van de overheid en alle door haar erkende objecten op dit terrein zijn haar gelijkelijk lief. Ieder mens moet immers in volkomen vrijheid kunnen uitmaken, welk object hij pre fereert. Bezitsvorming, op zo voortreffelijke Wijze door de Staalwerken „de Maas Sepropageerd en uitgevoerd, is, zo be goot drs. Schmelzer, naast andere me dia eer wezenlijk middel om de arbei dersstand te verheffen en te maken tot gelijkberechtigde groep in onze 'haatschappü. Ook mgr. Giobbe schetste het grote goed van bezitsvorming, speciaal de waarde van het eigen huis, en uitte zijn bewondering voor het werk van „de Maas" op dit terrein. Het verheugde de internuntius zeer, dat Z.H. de Paus daarom aan de president-directeur van de Staalwerken „de Maas" de heer E. Van Oppen de hoge onderscheiding: Com mandeur in de orde van St.-Gregonus de Grot" heeft willen verlenen. flfcr de personeelsleden. Het betrof een artikel van het P.v. d.A. kamerlid dr. J. Tans, die volgens de heer van Oppen in het „Vrije Volk van 25 februari jl. zou hebben be toogd, „dat de bezitsvorming voor de arbeiders slechts de vlag is die de la ding van nog meer bezit voor de reeds goed gesitueerden moet dekken." Naar aanleiding van deze stelling van dr. Tans zei de heer van Oppen vooralsnog niet aan te nemen, dat dit oordeel van één P.v.d.A. kamer lid ook de mening van de P.v.d.A. weergeeft. Wanneer dit zo is, aldus spreker, dan is het gewenst, dat de P.v.d.A. een duidelijke uitspraak zal doen over het standpunt van dr. Tans. Aan het slot van de plechtigheid sprak de bezitter van het tweehonderdste huis vr het bouwfonds van „de Maas de heer Dubislav een dankwoord. Vele aanwezigen .kwamen de eigenaar van het Jubüeumhuis i met Wj bezit (op ded g de staalwerken) Gelukwensen Tevens maakten zij van de gelegenheid gebruik om de keurige wo ning gebouwd naar ontwerp van archi tect 'm. A. H.Lafleur en bestaande uit woonkamer, salon, keuken, vier slaap kamers, kelder, zolder en douche-cel, te bezichtigen. ,W.: -v-v In de Lutherse kerk van Storkyrkan, grenzend aan het koninklijke paleis te Stockholm, is gisteren de uitvaart ge houden van prinses Ingeborg van Zwe den, aldus bericht A.F.P. Hierbij waren koning Olaf V van Noorwegen, koning Boudewijn van België, koning Gustaaf VI van Zweden, koning Frederik IX van Denemarken, koningin Louise van Zwe den, koningin Ingrid van Denemarken, erf-groothertog Jan en prinses Josephi ne van Luxemburg, andere leden van de familie van de overledene, leden van de Zweedse regering, hoge functionaris sen en leden van het corps diplomati que aanwezig. Na de kerkelijke plechtigheid werd het stoffelijke overschot van prinses In geborg naar het kerkhof van Haga ver voerd waar het in een familiegraf werd bijgezet naast het stoffelijke overschot van prins Carl, de echtgenoot van prinses Ingeborg. Haga ligt aan de weg naar Uppsala, ten noorden van Stock holm. NIJMEGEN, 19 maart Doctoraal geschiedenis: J. J. K. Hovens (Venlo). AMSTERDAM, 17 maart: Doet. rechten: mej. W. Slotemaker de Bruine (A'dam). Mgr. Paolo Giobbe overhandigt de heer E. v. Oppen de pauselijke onderschei ding van commandeur in de orde van St.-Gregorius de Grote. Advertentie Het bestuur van d„ r.-k studenten Vereniging Sanctus Virgilius te Delft heeft op het plaatselijk politiebureau Aangifte gedaan van diefstal van een bronzen beeldje „Smt Anna te Drieën" religieuze kunst eeHetebeeid1e dat door de provinciale griffie van N Jd-Brabant in bruikleen Was afgestaan, is verzekerd voor een Waarde van f 2400.-. plastiek al Vonge week werd het P Vermist, doch daar men dacht met een studentengrap te doen te hebG® „veldje wel weer terug z°u, w° h t hracht, heeft men de aangifte van net „^dwijnen daarvan tot gisteren steld. „Woensdagmiddag is het stoffelijk Warschot van de 24-jarige student v dhelm Hupke. een van de twee op winden van de Duitse kotter, die bb'ge week bij Schiermonnikoog is Strand, door de rijkspolitie uit Usquert het wad onder Pieterburen ge iden Zoals bekend kon Hupkes met- ?tïel, 'de eveneens 24-jarige student jj?rüd Albouts, gered worden. Beide .jbgemannen afkomstig uit bad Homburg &Wen met hun kotter de haven van t^bierhaven uitgevaren. Door onbe- ZjAdheid met het vaarwater strandden J'Vorige week woensdag nabij Schier- b^hikoog. Toen het scheepje door de onding stuk sloeg en geen hulp kwam opjagen is Hupke op een vlot van drie tenten naar de kust gevaren om hulp actiën. Dit vlot raakte vast op het wad Pieterburen, gemeente Eenrum. pke is toen verdronken. Wqm* volgende schepen kan zeepost Coiv n verzonden. De data. waarop de ZijJ^Pondentie uiterlijk ter post moet het ez°rgd, staan achter de naam van schip vermeld. Argentinië: s.s. 8-S g"land Princess", 25 mrt.; Australië: „uj- ptrathaird", 26 mrt.; Brazilië: s.s. lil -ghland Princess", 25 mrt.: Canada: "Westerdam", 27 mrt.; Chili: via ■•Wiii ork, 27 mrt.; Indonesië: m.s. 27 Ruys", 24 mrt.; s.s, „Tarakan". hterio i hfed. Antillen: m.s. „Prins der via »landen", 24 mrt.; Nieuw Zeeland: fseland, 29 mrt.; Suriname: m.s ^.Sbjestad", 26 mrt.; Brits Oost- 4*a: s.s. „Africa", 29 mrt. (Van onze Haagse redactie) Er is geen sprake van oplichting of van bedrog. De adjudant heeft een uit stekende staat van dienst. Hjj heeft zijn menslievendheid en zijn hulpvaardig heid getoond. De afkeuringen en vrij stellingen, waarvan in deze zaak spra ke is, zijn terecht geschied. Ik geloof dat dan ook geen veroordeling zal kun nen volgen. In deze geest begon mr. Ph. van der Ven zijn pleidooi in een zaak tegen een Voorbnrgse adjudant-on derofficier. De krijgsraad te yelde-West had deze zaak woensdag te behandelen. Het ging er in het kort gezegd om of de adjudant in striid met zijn plicht zou hebben gehandeld door rekesten op te maken voor dienstplichtigen, die vrij stelling wilden hebben of afgekeurd wil den worden. Van de zeer uitvoerige tenlastelegging is tijdens de behandeling van de zaak tegen deze drieënvijftigjarige adjudant weinig overgebleven. De auditeur-mili tair kwam uiteindelijk tot een vorde ring van acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij achtte het handelen in strijd met een dienstvoorschrift, het aannemen van giften en oplichting, be wezen. Ter zitting werden twee getui gen gehoord. Een der getuigen, een eenentwintigjarige vleesexpediteur uit Delft verklaarde, dat hem door de ko ninklijke marechaussee tijdens het voor onderzoek een verklaring was afgeperst, die niet overeenkomstig de waarheid was. Hij had deze, voor de adjudant belastende verklaring dan ook voor de officier-commissaris weer ingetrokken. De adjudant was als administra teur werkzaam bij de sectie geeste lijke gezondheidszorg van de inspec tie geneeskundige dienst K.L. in Den Haag. Hij zou volgens de tenlasteleg ging voor dienstplichtigen en aan staande dienstplichtigen in strijd met ziin plicht rekesten hebben opgemaakt om uit dienst te komen of te bluven. Hij zou voor zijn bemoeiingen giften hebben aangenomen. Toestemming van de bevoegde militaire autoriteit zou hij niet hebben gehad. De_ adju dant zou verder een dienstplichtige hu zaar de expediteur uit Delft die als getuige optrad aanwijzingen hebben gegeven hoe deze zich moest gedragen om voor de militaire dienst te kunnen worden afgekeurd. Hij zou een machtiging hebben afgegeven om deze huzaar voorlopig naar huis te sturen, tot welke handeling hij niet bevoegd zou zijn. Hij zou tenslotte een man die vrijstelling kreeg, in de waan hebben gebracht dat dit aan hem te danken was, en geld van deze man hebben aangenomen. ,^e adjudant verklaarde de rekesten met in zijn functie te hebben opge maakt, maar dit in zijn vrije tijd te hebben gedaan. De kwestie van de op- lichting ontkende hij. Een getuige ont zenuwde een ander punt van de ten lastelegging. Deze getuige, de man uit Delft zei in het geheel geen aanwijzin gen te hebben ontvangen van de ad judant hoe zich in dienst te gedragen om te worden afgekeurd. De adjudant had wel een rekest voor hem opge maakt. Hij had hem, nadat hij was afgekeurd op medisch-pychische gronden tweehonderdvijftig gulden gegeven. Een tweede getuige, de chef van gedaagde, verklaarde dat de ad judant de machtiging, waarvan sprake was, mocht afgeven. De auditeur-militair achtte de oplich ting bewezen. De adjudant had volgens hem de rekesten niet mogen opmaken. De giften die de adjudant had aange nomen beliepen in totaal een bedrag van vierduizend gulden, verkregen over een tijdsverloop van verscheidene ja ren. Hij had nooit om betaling van zijn diensten gevraagd. De raadsman zei dat men de handelingen van de adjudant niet fraai hoeft te vinden. Maar hij twijfelde eraan of deze echter schade lijk voor de belangen van de dienst wa ren geweest. De gedaagde was volgens hem geen bedrieger. De krijgsraad zal woensdag 26 maart uitspraak doen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een verhoging van 15 procent toegestaan op het dernemersloon van pensionexploitan ten, die meer dan vijf kamers verhu ren, zo heeft de heer R. Smit, voorzit ter van de Nederlandse vakbond voor pension-, rusthuis- en kamerverhuur ders, de Peruka federatie, bekend ge maakt op het tiende congres van de federatie, dat woensdag in Musis Sa crum te Arnhem werd gehouden. In zijn jaarrede maakte de heer Smit tevens melding van de oprichting van de stichting „Logis de Hollande" te Amsterdam. Deze stichting beoogt de bundeling van bona fide pensions erf de kleine hotellerie met de bedoeling, dat de goede naam van het logies ver strekkend apparaat hoog te houden. Slechts kwalitatief goede pensions kun nen tot de stichting toetreden en onder werpen zich daardoor aan een tucht- recht. De Perukafederatie bestaat tien jaar en omvat ruim drieduizend van de on geveer 4500 bedrijfsmatige pensions in Nederland. Zij zijn onderverdeeld in 22 districten. slaget Luister van 21 maart ai elke mor gen om vjj| over half tien naar Radio Luxemburg 208 Meter (K c/s 1439). Annemarie verklapt U elke dag heerlijk nieuws dat xe hoorde van haar vakman-slager. Het ligt in de bedoeling van H.M. de koningin op 31 maart met de prinses sen Beatrix en Irene voor en vakantie van ongeveer twaalf dagen naar Sankt Anton te Arlberg in Oostenrijk te ver trekken. Z.K.H. prins Bernhard zal enkele dagen later eveneens naar Sankt Anton gaan om zich bij de koningin en de prinsessen te voegen. Dr. Luis J. Abitia, kandidaat voor de aanstaande presidentsverkiezingen in Mexico, heeft in zijn verkiezings programma de belofte opgenomen het volk te zullen leren wat men moet doen om 160 jaar te kunnen leven zonder te verouderen, aldus meldt A.F.P. Abitia is een onafhankelijke kandidaat. Hij heeft ook een boek geschreven over zijn stelling dat een mens 160 jaar kan leven zonder „oud" te worden. Tegen de gedeputeerde van het eilandgebied Aruba, de he er Croes, die zich te verantwoorden had wegens mal versaties, is in hoger beroep zes maan den geëist. De procureur-generaal kon zich ver enigen met het vonnis van de rechter in eerste aanleg, doch vond de straf te zwaar wegens persoonlijke omstan digheden. 5 februari is de heer Croes tot negen maanden veroordeeld. De verdediger vroeg invrijheidstelling maar het hof vond daarvoor geen ter men aanwezig. De uitspraak is 2 I april. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Minister Cals heeft gisteren op een K.V.P.-vergadering te Den Haag ver klaard er nog altijd van overtuigd te zjjn, dat de verhouding tussen de sa larissen der leraren en die van andere overheidsdienaren juist is. De bewinds man zei dat het lerarentekort niet te rug te voeren is op de kwestie van de salariëring. Er is thans procentueel meer belangstelling voor het leraars- ambt dan ooit tevoren. Het wordt tijd, aldus mr. Cals, dat men de geweldige problematiek van het huidige onderwijs gaat onderkennen. Evenals in redevoeringen, die hij de laatste tijd op K.V.P.-bijeenkomsten in andere plaatsen heeft gehouden, noem de de minister in dit verband diverse cijfers, die de bevolkingsgroei, de sterk vergrote belangstelling voor het voort gezet onderwijs en de indrukwekkende stijging van de uitgaven voor het on derwijs illustreren. Een van tweeën, al dus mr. Cals, ofwel we sluiten de ogen voor de problemen en blijven vasthou den aan alle eisen van vroeger bij voorbeeld inzake de volledige bevoegd heid van de docenten ofwel we trach ten met aanvaarding van zekere veran deringen de moeilijkheden op te lossen. Voor het voortgezet onderwijs zijn de grootste moeilijkheden nog op komst 1962 wordt een topjaar en de tijd nadert, dat men zijn kind niet geplaatst zal kunnen krijgen. Misschien zal in sommige gevallen een rouleersysteem toegepast moeten worden: twee scho len om beurten in eenzelfde gebouw. In andere landen is dit ook voorgeko men en komt het nog voor. Men moet voorzichtig zijn met het wijzen op guns tiger onderwijstoestanden elders, aldus de bewindsman. Nederland neemt een aparte positie in. Er wordt zo gemak kelijk gezegd: kijk naar België, daar zijn onderwijzers over. Maar realiseert men zich wel dat de bevolking in Ne derland na de oorlog met een miljoen mensen meer is toegenomen dan de Belgische? Wanneer men zo dadelijk weer een demonstratief congres gaat houden over de nood in he' onderwijs, dan hoop ik, aldus spreker, dat men tenminste tevoren mijn nota's gelezen zal hebben. De minister zei, dat er geen spra ke is van een hardnekkig touwtrek ken tussen zijn departement en dat van Landbouw over het landbouwon derwijs. Ik heb thans wel wat anders te doen, aldus spreker. Naar aanlei ding van 's ministers opmerkingen, dat men aan de ene kant in de Ka mer belastingverlaging bepleit en van de andere kant voor allerlei doelein den meer geld besteed wi' zien, werd de vraag gesteld oi het programma van de K.V.P. in plaats van vele de siderata te noemen niet beter zou doen de verschillende belangen tegen elkaar af te wegen en een keuze te maken. Mr. Cals gaf in antwoord hierop te verstaan, dat dit inderdaad wel wenselijk zou zjjn. Een interessante mededeling deed de bewindsman toen hem gevraagd werd naar zijn mening over een wettelijke regeling voor oudercomité's, dit in ver band met de moeilijkheden, die zich nog al eens voordoen bij de totstandkoming van deze comité's. De minister zei, dat dit een zeer gevoelige materie is, maar 18 Wat ziin uw verdere instructies?" "Alle havens nagaan, Dover, Folkestone, alle maal! Net zo alle luchtlijnen. Alle voor Bagdad ge boekte passages van de eerstvolgende veertien da gen. Zij reist natuurlijk onder andere^naam. Maar zoek naar vrouwen van gelijke leeftijd. „Haar bagage staat nog in t Savoy. Die zal z< wel komen opvragen". „Zo gek zal ze niet zijn. Jij bent wél stom. maar zij niet! Weet haar zuster Y*?- „Wij hebben contact met haar verpleegster. Die dacht, dat A. S. naar Parijs was en daar in het R tz Hotel logeerde, voor zaken van Morganthai. ze wist niet beter of A. S. zou de 23ste terugvliegen naar Am6rik&' „Met andere woorden: A. S. heeft haar niets ver teld! Controleer dus de luchtpassages. Daar ligt je enige kans nog Zij heeft er alles op gezet om in Bagdad te komenen dat kan alleen nog maar als ze gaat vliegen. Maar Sanders Ja?" ''.Geen bokken meer! Dit is werkelijk Je laatste De jonge Shrivenham van de Britse ambassade schuifelde ongedurig heen en weer en tuurde vol spanning omhoog, naar de machine, die boven het vliegveld van Bagdad eindeloos in de rondte cirkel de. Er was namelijk een stevige zandstorm opgesto ken. Palmen, huizen en mensen waren in een dichte bruine nevel gehuld. Stel je voor, dat ze niet kunnen landen, dacht Lionel Shrivenham. „Tien tegen een vliegen ze door!" zei hij. „Waarheen?" informeerde zijn vriend Harold. „Naar Basra. Daar zal 't wel helder zicht zijn". „Kom jij hier een hoge Ome afhalen?" vroeg Ha rold. De jonge Shrivenham bromde. „Ook dat nog! De nieuwe ambassadeur is onderweg opgehouden. Landsdowne, onze kanselier, zit in Londen. Rice ligt met een darmontsteking in bed. En Best zit in Te heran. Dus ik zit met de gebakken peren. Dit is 'n ontdekkingsreiziger. Een vent die altijd op kamelen door onbekende woestijnen trekt. Ik snap niet waarom die hier zo in de watten moet wor den gelegd Als ze doorvliegen naar Basra zul je wat be levenMoet ik dan een extra trein inleggen? Oi hem morgen met een legervliegtuig laten halen. Shrivenham was nog pas drie maanden in Bag dad. Hij had In die tijd al een paar bokken geschoten. Hij wou, in het belang van z'n carrière, nu ook wei eens een goede beurt maken. Andermaal vloog de machine een rondje. „Ze durven het niet aan", verzuchtte Shrivenham. Ylaar even later juichte hij: „Ha! Ik geloof waar- ichtig. dat-ie 'n duik maakt!" Inderdaad streek de metalen vogel op de landings baan neer en taxiede enige ogenblikken later naai het hoofdgebouw. Shrivenham maakte zich gereed de gast van de ambassade te verwelkomen. Eerst keek hij in het voorbijgaan met één oog nog even naar ,,'n verduveld knappe meid", maar het volgende ogenblik stond hij correct in de houding voor de toneelfiguur, die met wapperende reisman tel uit het vliegtuig stapte. 't Lijkt wel 'n maskerade, dacht Shrivenham, maar hardop zei hij: „Sir Rupert Crofton Lee? Ik ben Shri venham van de ambassade". Sir Rupert deed nogal hevig kort-aangebonden, vond hij, maar misschien kwam dat vanwege de spanning en onzekerheid tijdens het rondvliegen bo ven de stad. „U heeft slecht weer getroffen", vervolgde Shri venham, „we hebben 't hier trouwens van 't jaar niet veel anders. Wilt u mij maar volgen? Onze aüto staat Zu passeerden zonder enig oponthoud de douane en reden 't volgende ogenblik weg. „Ik was 'n ogenblik bang, dat de piloot niet durfde landen", ging Shrivenham voort, in een poging de con versatie gaande te houden. „Dan zou het toestel zijn doorgevlogen naar Basra". Sir Rupert blies zijn wangen op van gewichtigheid. „Dat zou catastrofaal zijn geweest, jongeman, cata strofaalZou 'n streep hebben gehaald door al m'n plannen. Ik kan je verzekeren, dat de consequen ties niet te overzien zouden zijn geweest". Wat 'n kouwe drukte dacht de jonge Shrivenham. Zulke snuiters verbeelden zich dat de wereld alleen om hen draait! Hi) zei echter op eerbiedige, begrij pende toon: „Dat is dan wel zeer gelukkig gelopen. Sir Rupert!" Deze vroeg: „Weet u ook wanneer wij de nieuwe ambassadeur in Bagdad mogen verwachten?" „Er is nog geen datum bekend, mijnheer". „Dat spijt me. Ik had hem graag ontmoet. Wij hebben elkaar het laatst gezienlaat eens kijken... in Indië in 1938". Shrivenham bewaarde een gepast stilzwijgen. „Maar wacht eensRice is hier op 't ogenblik wél aanwezig?" „Ja, mijnheer". „Bekwame kerel. Kent het Oosten op z'n duimpje. Ik zal hem graag weer ontmoeten". Shrivenham kuchte even. „Het spijt me, hij is ziek, mijnheer. Ligt in het hospitaal, voor observatie. Een ernstige darmontsteking. Niet zo maar het gewone Bagdad-buikje". „Wat zeg je?" Sir Rupert keek hem plotseling aan. 'n Ernstige darmontsteking? Dat is niet zo mooi. Vrij acuut zeker?" „Ja, eergisteren is hij opgenomen". Toen reden zij over de Feisal-brug en zwenkte de auto naar rechts in de richting van de Britse am bassade. Hier boog Sir Rupert zich naar voren. „Stop even. wil je? Daar bij dat winkeltje met die aarden kruiken". De auto stopte bi) het trottoir voor een winkeltje van inlands aardewerk, waarvoor waterkruiken en allerlei potten van witte klei op elkaar gestapeld la gen. Een korte, vrij gezette Europeaan, die juist met de eigenaar had staan praten, liep naar de brug toen de aulo stilhield. Shrivenham meende Crosbie van de Petroleummaatschappij te herkennen (Wordt vervolgd) dat wanneer men uitgaat van de in on ze onderwijswetgeving verankerde rech ten van de ouders, het niet zo vreemd zou zijn als de overheid dit beginsel tot uitdrukking zou laten komen door wettelijk vast te leggen, dat daar waar de ouders zulks wensen de mogelijk heid moet bestaan een oudercomité te vormen. De bewindsman liet doorsche meren, dat zijn ontwerp voor de komen de raamwet een bepaling van een der gelijke strekking bevat. De voorzitter van het N.V.V., de heer C. van Wingerden, heeft woensdag tijdens een rede voor de werkgeversgroep van de Party van de Arbeid, die in de Twentse schouwburg te Enschede bij een was, openhartigheid gevraagd ten aanzien van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Hq zei dat op het stuk van de p.b.o. nog steeds weer standen bestaan. By de arbeidersbewe ging, aldus spr., zal een gevoel van te leurstelling niet kunnen nitbiyven als de werkgevers, die op sociaal terrein zo ver met ons werk meegaan, op het gebied van de p.b.o. op een afstand blijven, waarschyniyk omdat zij vrezen voor economische medezeggenschap. Wanneer wij gezamenlijk verantwoor delijkheid dragen voor het algemeen belang en als wij dat in de sociale sec tor reeds tot uitdrukking hebben ge bracht, dan ben ik van oordeel, aldus ging de heer van Wingerden verder, dat we ten aanzien van de p.b.o. geen schuilevinkje behoeven te spelen. Onze economie, die open en kwetsbaar is, zal nog een belangrijke rol hebben te spelen in Europa, waa- op het ogenblik een groeiende internationale samenwer king aan de gang is. Het is, gezien de ze samenwerking, van betekenis de boot niet te missen. Wy moeten vast stellen, aldus spreker, dat de werkge vers- en werknemersorganisaties ten aanzien van het economisch gebeuren samen een stuk verantwoordelijkheid dragen. Van het muziekkorps van het regi ment Limburgse Jagers, dat geheel uit dienstplichtige soldaten bestaat, is door Philips een gramofoonplaat in de han del gebracht onder de titel „Groeten uit Limburg". Opgenomen zijn twee mar sen van de sergt.-maj. muziekinstruc- teur van genoemd orkest J. Jochems. Als solist treedt hierin op de alt- saxafonist de soldaat Th. Goosens uit Echt. De Trio's worden gezongen door een soldatenkoor van 140 man Limburg se Jagers (recruten). Advertentie Hebt u ook zó'n behoefte aan een variatie op het thema „hartig hapje"? Vooral bij de borrel zal onderstaand recept een openbaring zijn. Uw vrouw maakt het graag voor U. Dèt weten we zeker! Saté van kaas Jonge volvette kaas en oud witbrood in gelijke stukjes van 1 cm dikte en 3 cm lengte en breed te snijden. Aan telkens 2 lange cocktailprikkers (één onder en één boven) afwisselend brood en kaasplakjes rijgen, zó, dat de beide uiteinden door brood worden ge vormd Vlug het hele bun deltje bevochtigen met wat bouillon, door ge klopt ei en door paneer meel wentelen en in de koekepan met wat boter, of in frituurvet, goud bruin bakken. PUBLICATIE VAN HET NED. ZUIVEIBUREAU - RIJSWIJK NUCHTERE KALVERENMARKT UTRECHT, 19 mrt. Aangevoerd 725 dieren. Prijs per stuk f 32.50—f 35—, prijs per kg lev. gew. 1.10—f 1.30. HUIDENTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 19 mrt. Stemming: kalm. Omzet: 80 ton. Prijzen in cents per kg. Oktober: ged. 146.90 en 146.70 (ged. 149.20, 148.10 en 148.00), januari: 146b—1481 (ged. 149.70 en 147.00), april: ged. 149.90 (ged. 149.70), juli 148.50b— 1501 (ged. 148.00 en 149.70). AAGTEDIJK 19 te Colombo. ALMKERK 19 te Las Palmas. ALWAKI 19 v. Marseille n. Cadiz. AMSTELBRUG 20 te Bombay. ARKELDIJK 20 te Sg. Gerong. BAARN 20 te Londen. EALI 20 te New Orleans. BANTAM 19 proefvaren bij Suez. BILL1TON 20 te Legaspi. BORNEO 19 v. Labuan n. Sandakan. BOSKOOP 19 te Antw. CALT. LEIDEN p. 19 Alg. n. Stockholm. CALT. PERNIS p. 19 Gibr. n. Sidon. FRAVIZO 19 v. L. Palmas n. Santos. HATHOR 19 te R'dam verw. HEEMSKERK 19 v Penang n. Aden. JAGERSFONTEIN 20 te Kaapstad. KELLETIA 19 te Fredericia. MAASKERK 20 te Aden. MAPIA 20 te Pt. Said. MODJOKERTO p. 19 Gibr. n. Pt. Said. OOSTKERK 19 v. Bangkok n. Hongkong. ORANJE 20 rede Belawan. PRINS WILLEM V 19 v. Casablanca n. St.-Louis. RAKI 19 v. Singapore n. Makassar. RONDO 20 te Colombo. STAD VLAARDIN.GEN 19 te Emden. STATENDAM 20 te Hongkong. STENTOR 19 te New York. TALISSE p. 19 Ras Fartak n. Umm Said. TEGELBERG 23 te Mauritius verw. WILLEM RUYS 19 v. Southampt. n. R'dam. WONORATO 18 v. Singapore n. Chittagong. ZUIDERKRUIS 20 te Tj. Priok. AVEKDIJK 19 te Rotterdam. DALERDIJK 19 te Rotterdam. DELFTLAND 19 te Amsterdam. HATHOR 19 te Rotterdam. IBERIA 20 v. Rotterdam n. Curagao. LUNA 19 te Rotterdam. RIJNKERK 19 v. Amsterdam n. Marseille. SLAMAT 19 te Rotterdam. WILLEM RUYS 20 te Rotterdam. ALCOR 20 te Buenos Aires. ALIOTH 19 v. Rio de Janeiro n. Santos. ALPHARD 20 te Rio de Janeiro. ALPHERAT 20 te Trinidad. ARNEDÏJK 19 te Houston. BENGALEN 20 te Port Said. CALMARES 20 te Almeirante. CAMEROUNKUST 20 te Le Havre CELEBES 20 te Singapore. CHARIS 19 v. duragao n. Baltimore. COTTICA 19 v. Savannah n. Jacksonville ENA 19 v. Curagao n. Rio de Janeiro. GHANAKUST 19 te Takoradi. GROOTE KERK 19 v. Antwerpen n. Ham burg. HOOGKERK 19 v. Las Palmas n. Duin kerken. ISIS 20 v. Guanta n. Aruba. JAPARA (Lloyd) 20 te Houston. LEMSTERKERK 19 te Rastanura. MAASDAM 19 v. New York n. Halifax. NIEUW AMSTERDAM 19 v. Port au Prince n. Havana. NIEUW HOLLAND 19 v. Bombay n. Al- leppey. ORANJE NASSAU 19 te Barbados. ORANJESTAD 19 te Plymouth. PAPENDRECHT 19 v. Los Angelos n. San- Jose. PEPERKUST 19 v. Bordeaux n. Dakar. PHRONTIS pass. 10 Minlkoy n. Djibouti. POLYPHEMUS P. 19 Minlkoy n. Penang. PYGMALION 20 te Paramaribo. RIOUW 19 te Bremen. ROEPAT 20 te Das er Salaam. ROTTI 19 v. New York n. Baltimore. TJIMENTENG 19 v. Beira n. Durban. TROMPENBERG 19 te Bremen. UTRECHT 19 te Colombo. WATERLAND 19 v. Montevideo n. Santos. VRIJDAG HILVERSUM 1. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Caus. VARA; 10.20 V. d. zieken. 11.15 Kamerkoor. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Rege- ringsuitz.: Landb.rubriek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.0 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Klarinet, hobo en fagot. 15.00 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. VARA: 16.00 Dansmuz 16.30 Muzikale caus 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Instr. kwartet. 18.50 Caus. 19.10 Meisjeskoor VPRO: 19.30 Kiankb. 19.45 Unesco in Ne derland. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Klankb. 20.45 Caus. VARA: 21.00 Pol cabaret. 21.30 Etherforum. 22.10 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Nederl liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V d. vrouwen. 14.00 Omr. ork. 14.40 Lichte muz. 15.30 Pianorecital. 16.00 V. d. zie ken. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber 17.45 Lichte muz. 18.05 Ritm. muz. 18.20 Caus. 18.30 Amus. muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Regeringsuitz.Emigratie- rubriek. 19.25 VVD, pol. caus. 19 35 Gram 20.15 Act. 20.30 Pol. Forum 21.00 Lichte muz. 21.25 Gevar progr 22.05 Plano- recital. 22.40 Gram. 22.50 Caus. 23.00 Nws 23.15-24.00 Jazzmuz. VATIKAANSE RADIO 41.21, 31.10, 25.67 en 196 m: 22.15 Nedei- landse uitzending: Het Lijden van Chris tus ln Vlaamse dichtkunst en Vatikaanse toonkunst. rELEVISitPRUGRAMMA'S NTS: 20.00-21.00 Sympathie en een kijkje in Engeland. thee ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Orkestconc. 14.10 Orkestconc 20.00 Samson et Delilah, opera. 22.45 Ge var. progr. 23.15 Koorzang. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.30 Nws. en amus. muz. 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Mil. ork. 16.45 Lichte muz. 17.45 Orgelspel. 18.15 Amus. muz. 19.00 Lichte muz. 20.00 Journ. 20.30 Nws. en hoorspel met muz. 21.00 Gevar. progr. 23.40 Amus. muz. 0.15 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Ork. conc. 16.00 Liederen. 17.40 Ge var. muz. 19.45 La Tosca, opera. 23.30 Zwitserse muz. 0.10 Lichte muz. 1.15-430 Gevar. muz. FRANKRIJK, progr. Hl (Nat. progr.) 280 en 235 m: 12.00 Ork. conc. 1530 Ka- mermuz. 19.03 Altvioolrecital. 19.15 Ork. conc. 19.45 Snegourotchka, opera. BRUSSEL. 324 m: 12.00 Ork. conc. 12.34 Gram. (12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.45 Gram. 18.02 Kamermuz. 1635 Gram. 17.15 Ork. conc. 18.00 Gram. 1830 V. d. sold. 19.40 Ork. conc. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Omr. ork. en sol. 13.52 Gram. 14.00 Kamerork. en so liste. 14.50 Gram. 15.15, 1530 en 16.05 Gram. 17.10 Chansons. 1838 Gram. 1930 Nws 20.00 Kamermuz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Postzegelpraatje. 18.00-18.10 Opsporingsdienst. 19.00-19.30 Hier und Heute 20.00 Journ. 20.15 Weer- ier. 20.20 Reportage. 21.10 Vrolijk progr. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR, 19.00 Kath. uitz. 19.30 Het werk v. d. mens. 19.45 Luchtvaartkron. 20.00 Nws. 20.30 Comedle. 22.00 Film Daarna: We- reldnws. VLAAMS-BELG TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Nws. 20.00 Schip per naast Mathilde. 20.40 Filmrep. 20.55 De levensloop van de mens. film 21.05 Nieuwe films. 21.35 Rebus. 22.05 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9