Na vier dagen beklemmende stilte op Schiphol Ontslagen piloten weer in hun functie hersteld Stichting van de Arbeid als snelle bemiddelaar Treedt koning Saoed af? INDONESIË geeft alle schepen van KPM terug Bouw in Nederland van gigantische schepen Voor goedkoop passagiervervoer Amerika-Europa v.v. vier Ver van huis Het weer Conflict vrijwel uit de wereld Weer in de lucht K.L.M.-vliegers vergaderen Spectaculaire order in scheepvaartgeschiedenis STUURMAp COHEN $ee MORRIS '{jeforeyot/tfvy/ STURKA SPORTKLED1N6 Vannacht lichte tot matige vorst Sinds vanmorgen 4.30 uur heeft de K.L.M. haar eigenlijke dienstregeling op alle routes hervat en dragen de staai t roeren der vliegtuigen het rood, wit en blauw dooi de luclu ^cer uit over de vier werelddelen. Donderdagavond reed? Zijn kort nadat bekend was gemaakt, dat de staking wah opgeheven, twee vliegtuigen van Sc up ol ei trokken. Hei eerste was de DC-7c „Middellandse Zee met als vliegers Malouin en De Bruin, die een chartervlucht voor de Stan dard Oil uitvoerden naar New ork. Aan boord waren 37 Passagiers van wie 27 voor Londen bestemd waren. In Londen werd een aantal passagiers van de Standard Oil opgenomen. De bemanning kon pas vastgesteld worden, nadat het bericht over het einde van de staking bekend gemaakt was. Enige tijd later vertrok een toestel naar New V ork. Ook hiervoor kon een bemanning gevonden worden dank zij het feit dat de vliegers zich onmiddellijk tot vliegen bereid hadden verklaard. Opstandige sfeer? Ten broer gunste van zipi Mohammed Aler verhinderd Geen rechtszitting over ontslagen vliegers Indrukwekkende cijfers Doodvonnissen tegen Algerijnse meisjes nietig verklaard Papendrecht Benzinebronnet j e opgedroogd Ergens moet een vat of ton in de grond zitten Spoorloze meubelhandelaar failliet verklaard VRIJDAG 21 MAART 1958 81ste JAARGANG No. 29865 PONTIAC - BOREL OMEGA *1 —*i mmmm andere Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' OAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met zwak ke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, en morgen overdag zonnige perioden met ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon 6.40-18.55 Maan: 7.13-21.23 0E~k7lm. vliegt weer werk- een ereid Donderdagmiddag hebben de voorzitters van de werkgevers- nemersorganisaties bet conflict tussen vliegers en directie na cag van bemiddeling opgelost. De directie van de K.L.M. beeft zich b Jerklaard de ontslagen vliegers L. Metz en J. F. de Laat onmiddellijk in bun functie te herstellen. Zowel de vliegers als de K.L.M.-directie zullen z'ch van elke rancune onthouden. De salarissen over de vier stakingsdagen gullen ten volle worden uitbetaald. Dit opmerkelijke en snelle resultaat lecft niet alleen bij de vliegers en de meer dan 16.000 personeelsleden I an de K.L.M. verheugenis gewekt, alom is de mededeling met vreugde begroet. Bovendien is de vliegers verzekerd dat de voorzitters van de werk- fievers- en werknemersorganisaties, verenigd in de Stichting van de Arbeid. Ook bemiddeling zullen verlenen in het geschil over de salarissen en de overige arbeidsvoorwaarden. En wel zo spoedig mogelijk nadat minister Suurhoff zijn oordeel heeft gegeven over de vraag of de werkelijke salarissen ^an de vliegers een achterstand vertonen vergeleken bij die van csteuropese luchtvaartmaatschappijen. Het oordeel van de minister zal door be.de partijen als bindend worden aanvaard en kan, volgens het communique van de bemiddelaars, dezer dagen verwacht worden. Kort na het bekend worden van het communiqué heeft het bestuur van de Vereniging van K.L.M .-vliegers zijn dank jegens de bemiddelaars betuigd en zijn vreugde uitgesproken. Enige tijd later liet de directie van de K.L.M. weten dat zij uiteraard zeer verheugd is dat haar luchtvloot volledig op korte termijn het luchtruim kan kiezen. Het was gistermiddag uitgelekt, dat Stichting van de Arbeid het initia- uef tot bemiddeling had genomen. Met ujt initiatief hebben zowel de vliegers jUs de K.L.M.-directeuren zich akkoord kunnen verklaren. Donderdagmorgen vak 'V tien is in het kantoorgebouw Amsterafirma van Helder en Zonen te De beinia'a ,.de bespreking begonnen. ■"eiuigscommissie, die, zoals had Borst mr. F. confuct Van de Het beschamende K.L.M. met haar vliegerspersoneel is de wereld uit. De miljoenen verslin dende staking is geëindigd. Men i~s Geneigd de Stichting van de Arbeid Geluk te wensen met dit succes, en men gunt aan de vertegenwoordigers fin de vakcentralen hun vergenoeg de „je ziet maar weerInderdaad is Gebleken, dat ervaring in het behan delen van arbeidsgeschillen waarde vol is en de mening wordt bevestigd, dat deze ervaring aan beide zijden Günwezig in het algemeen het land Voor zulke kostbare uitspattingen, als stakingen nu eenmaal zijn, door- Gaans pleegt te behoeden. Van de oudere kant wordt het genoegen van e toeschouwer enigszins verzuurd, dfadat de betrekkelijk eenvoudige Mjze, waarop het conflict voorlopig kon worden bijgelegd, alleen maar emijst hoe onnodig de hele staking Genlijk is geweest. Met een beetje minder heethoofdigheid kon de hele "roevige episode zijn vermeden. Het °ntslag van de twee vliegers is thans ?n9edaan gemaakt. Van de andere a«t hebben dezen hun beschuldigin gen aan de directie, geuit op een hersconferentie van verleden week vaderdagop een niet helemaal flegante wijze teruggetrokken. Hun beroep op misverstanden, ontstaan °or het gebruik van de Engelse taal, toch niet zo onbeholpen commu- mcatiemiddel, moeten wij maar ccepteren als een doekje voor het meden. Al te veel moet men zich maar niet herdiepen in de vraag, wie het meest akzeil heeft moeten halen, te min- er omdat het eigenlijke menings geschil over de vraag hoe hoog de miegerssalarissen boven het huidige 2Jeil van f30.000- a f35.000 moeten morden opgetrokken, nog onvermin- ^erd in discussie blijft. Men mag °Pen, dat in de toekomst het alge- Nen belang, betrokken bij het e n bare vervoerbedrijf van de -l-M., meer dan tot nu toe mee- J rcckt bij de bepaling van de hou- lnG der betrokkenen. zij verklaarden „met het oog op het nationaal belang" de vertegenwoordi gers Van beide partijen aan de tafel genood, bestond uit de heren A. (trot. Chr. Werkgevers), 1 «7 e Hraaff, Centraal So ciaal Werkgeversverbond en directielid van an Gelder, F. H. Terwindt (Kath Werkgeversverbond), J. A. Middelhuis (K.A.B.), M. Ruppert (C.N.V. en com missaris der K.L.M.) en C. W. van Wingerden (N.V.V.). Van de K.L.M. waren er de president-directeur I. A. Aler en het directielid mr. J. van der Wiel. Daartegenover zat het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers. Even na vijf uur verscheen de heer Aler in de deuropening van het kan toorgebouw aan het Singel. Naast hem stonden de piloten L. Metz en J. F. de Laat (resp. voorzitter en vice-voorzitter van de vliegersvereniging), die hij vrij dag jl. ontslag op staande voet aanzeg de. Niemand van de wachtende journa listen durfde van hun gezichten te le zen, dat het vertrouwelijke overleg* ge slaagd was. Maar een moment later werd zulks oekend gemaakt in een communiqué, dat de secretaris van de Stichting van de Arbeid uitreikte. Daar in wordt nog gemeld, dat de voorzit ters van de genoemde organisaties een Vervolg op vagina 3) De Douglas DC-7C „Middellandse Zee" washet eerste lijntoestel, dat donderdag avond nadat de staking bij de K.L.M. was beëindigd, vertrok. Het toestel ging naar New York. i in ui ii ui ii li i ii ui ii ii hui ii ii mi mum in iimi mi min mm ii ut Het Arabische persbureau uit Aden heeft gisteren uit gewoonlijk betrouwba re bron vernomen, dat men verwaent dat koning Saoed van Saoedi-Arabië binnenkort afstand van de troon zal doen ten gunste van zijn broer Moham med, aldus meldt Reuter. Voorts zou kroonprins Feisal, die premier en mi nister van buitenlandse zaken van Sa oedi-Arabië is, sedert begin deze week huisarrest hebben. Men weet niet waar om. Waarnemers in de Libanese hoofd stad, Beiroet, vragen zich af waarom er niets meer gehoord wordt van koning Saoeds* commissie, welke Nassers en Serrajs beschuldigingen moest onder zoeken dat de koning tegen de Egyp- tisch-Syrische unie heeft samenge spannen. Volgens Syrische en Libanese bladen zijn er veel terechtstellingen en arrestaties in Saoedi-Arabië verricht Er zou ee opstandige sfeer heersen. Ruim 350 KLM-vliegers zijn vanmor gen in Krasnapolsky te Amsterdam bij eengekomen. Hoewel de president-di recteur van de KLM, de heer I. A. Aler, voornemens was een deel van deze vergadering bij te wonen, liet hij van ochtend weten, dat hij helaas geen tijd had aan dit voornemen gevolg te geven. In het hoofdkantoor van de KLM was n.l. op ongeveer hetzelfde ogenblik als waarop de vergadering van le vliegers begon, een vergadering van de directie van de KLM aangevangen. De vergadering, die besloten was, begon omstreeks half elf. De deuren werden gesloten en de rolluiken gin gen omlaag. Even daarvoor had men kunnen constateren dat de voorzitter van de vereniging van KLM-vliegers, de heer Metz, door alle vliegers met een ovatie werd begroet, een ovatie die een. minuut duurde. Men mag aannemen dat op de ver gadering de vliegers zijn ingelicht over Ci jongste besprekingen met de voor zitters van de werkgevers- en werkne- nemersorganisaties en met de directie van de KLM. Het is niet te verwachten dat de leden van de vereniging hun af keuring zullen te kennen geven over de handelwijze van het bestuur in de bemiddelingsconferentie. Het bestuur had van de leden volledige volmacht tot handelen gekregen. De voor vandaag des middags om half drie vastgestelde voortgezette verhoren voor de kantonrechter te 's Gravenhage in de zaak die de vliegers De Laat en Metz hadden aan hangig gemaakt tegen de directie der K.L.M. op grond van het hun verleende ontslag op staande voet zal, zo verne men wü, geen doorgang vinden. Antara meldt volgens United Press dat de Indonesische regering heeft be sloten alle K.P.M.-schepen aan de di rectie van de maatschappij terug te ge ven. De officiële woordvoerder van de regering, luitenant-kolonel Rudy Pirn- gadie, maakte het besluit gisteren be kend. De Indonesische regering besloot tevens de K.P.M. voorgoed te verbie den lijndiensten tussen de Indonesische eilanden te onderhouden. De schepen zullen teruggegeven worden aan de directie vande K.P.M. of aan personen, die bevoegd geacht worden namens de directie op te treden. Het regeringsbesluit gaat vandaag in. Pirngadie verklaarde, dat het regerings besluit onder andere is gebaseerd op de overweging, dat „onder de huidige omstandigheden de aanwezigheid van K.P.M.-schepen in de Indonesische ter ritoriale wateren niet langer kan wor den getolereerd, daar dit in strijd is met de belangen van de staat". Ter uit voering van het besluit is een commis sie van staatscontrole ingesteld. De teruggave omvat, naar U.P. Djakarta verneemt, 33 schepen. Uit regeringskringen te Djakarta wordt vernomen dat de regering waar schijnlijk tot haar besluit is gekomen onder druk van de overweging dat In donesië vrijwel geen scheepvaartverkeer meer zou zien wanneer Lloyds" de claim van de KPM had moeten uitbe talen. De assurantiepremies voor sche pen die naar Indonesië varen zouden na deze uitbetaling zeer hoog geworden zijn, zo wordt vernomen. Na een bespreking onder leiding van mr. F. H. A- de Graaff, de voorzitter van de Stichting van de Arbeid, welke bespreking werd gehouden bij de Koninklijke Papierfabriek Van Gelder, werd de staking bij de K.L.M. opgegeven. De president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, ziet men hier tussen de weer in hun functies herstelde vliegers J. L. de Laat (links) en L. Metz, Een zeer spectaculaire order in de scheepvaartgeschiedenis is, naar gisteren bekend werd, toever trouwd aan een Nederlandse werf en wel aan de snel reputatie maken de Verolme's Dok- en Scheepsbouw maatschappij in het Botlekgebied bij Rotterdam. Vier gigantische passa giersschepen van elk 108.000 ton, ge schikt voor het vervoer van aclit- tot tienduizend personen, zullen vóór 1962 in de vaart moeten zijn. Zij zullen dienen voor een uiterst snelle verbinding tussen Amerika en het continent, speciaal ten gerieve van vakantiegangers, maar evenzeer voor zakenlieden en anderen die comfortabel en voor een billijke prijs de overtocht willen maken. De sche pen zullen er slechts drie en een halve dag over doen, hetgeen te dan ken is aan enkele formidabele tur binemotoren van totaal tussen de 300.000 en 400.000 paardekrachten, die de zeemonsters een snelheid zou den kunnen geven van ruim 35 mijl per uur. De order, waardoor het contract ver moedelijk binnen een maand wordt ge tekend, is verstrekt door de ongeveer een jaargeleden opgerichte American- European Travel Project, een instan tie van Amerikaanse origine, die echter al tal van Europese landen voor het fantastische project heeft weten te interesseren. Berekend is al, dat de vier superschepen jaarlijks een mil joen Amerikanen naar Europa kunnen brengen. Het avondland zou van dit be zoek in dezelfde periode circa een mil jard van de geliefde dollars rijker wor den. Een groot ideaal in de Verenigde Staten zou met de nieuwe verbinding in vervulling gaan: goedkoop massa- vervoer over lange afstand. Een retour- biljet komt waarschijnlijk op ongeveer vijfhonderd gulden, een bedrag dat 95 pet van de Amerikaanse bevolking zon der veel moeite voor een trip naar Eu ropa zou kunnen uittrekken. Al deze verbazingwekkende medede lingen werden gisteren gedaan ten hui ze van scheepsbouwer Cornelis Verol- me in Ridderkerk, waar behalve de di recteur van de American-European Tra vel Project, de heer Edgar Detwiler en enkele van de ontwerpers van de passagiersschepen, ook alle commissa rissen van de V.D.S.M. onder aanvoe- Verolme's grootste triomf levert indrukwekkende ongehoorde cijfers op. De vier schepen meten elk 108.000 ton en zullen daarmee wel nooit overtroffen worden. Zij wer den 365 meter lang en kunnen maxi maal 10.000 passagiers vervoeren met een snelheid van ruim 35 mijl per uur. De passagiers worden onder gebracht in drieduizend hutten met elk een eigen badkamer en aircon ditioning. Er is maar één klasse, die echter aan de hoogste eisen van com fort is aangepast. Tweeduizend per sonen, verdeeld over vier eetzalen, kunnen tegelijkertijd de maaltijd ge bruiken. Het amusementslevcn zal de beschikking hebben over zes dansgelegenheden, twee nachtclubs cn twee bioscopen. Elk schip kost naar schatting 85 miljoen dollar ofwel bijna 300 miljoen gulden. Zij krijgen de Portugese vlag. Een tekening van het ontwerp van het m.s. New Yorker, een der schepen waar over de werf van Verolme te Rotterdam onderhandelt met de heer Detwiler. ring van de president-commissaris, prof. mr. P. S. Gerbrandy, alsmede de ambassadeur van Perzië in ons land, zfjne excellentie M. Meftah, in alle ge zelligheid tezamen waren. Vervolg op pagina 9j Het Hof van Appél in Parijs heef gis teren liet doodvonnis dat was uitge sproken tegen twee Algerijnse meisjes van zestien jaar, die ervan werden be schuldigd vorig jaar te hebben deelge nomen aan bomaanslagen, nietig ver klaard. Dit meldt U.P. De meisjes waren 22 december door een rechtbank in Al giers ter dood veroordeeld. Het Hof van Appel heeft dit vonnis vernietigd in hoofdzaak op technische gronden. Zo stelde het hof dat het pro ces iri verband met de minderjarig heid van de beklaagden niet openbaar had mogen zijn. In verband met de leeftijd der beklaagden werden hun namén niet onthuld. De bomaanslagen waaraan de meis jes zouden hebben deelgenomen, hebben elf personen het leven gekost. Het raadsel van het benzinebronnetje onder de woning Bosch 68 te Papen drecht is nog niet opgelost. Men weet althans nog niet waar de benzine van daan gekomen is, maar het onderzoek, dat men er naar ingesteld heeft, is in zoverre gevorderd, dat gevo gljjk aan genomen kan worden, dat er ergens in de nabijheid een groot vat of een tank in de gronj zit, waarin op een ge geven ogenblik lekkage is ontstaan. Om trent de plaats tast men nog volkomen in het duister. Men weet ook geen verklaring voor de aanwezigheid er van. Nam men aan vankelijk aan, dat er een mengsel van olie en benzine uit de grond borrelde, nu weet'men als resultaat van het on derzoek, dat de experts van de Neder landse aardolie maatschappij hebben in gesteld, dat het geen mengsel is en ook geen aardolie, maar zuivere benzine. Donderdagochtend meende men te con stateren, dat het bronnetje spoedig uit geput zou raken en inderdaad, in de loop van de dag hield het stroompje benzine, dat tot dusver gestadig opge borreld was, op. De mannen van de dienst voor ge meentewerken gaan desondanks verder met hun onderzoek. Hun opdracht is te weten te komen wat er nu eigenlijk pre cies aan de hand is geweest. De rechtbank te Dordrecht heeft de 29-jarige Zwijndrechtse meubelhandelaar die tot dusver zaak gedreven heeft in het pand Burgemeester de Bruinelaan 14, failliet verklaard. Men is er intus sen nog steeds niet in geslaagd de voorvluchtige meubelhandelaar, die een schuld van tegen het half miljoen heeft achtergelaten, te arresteren. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant, Beverwijk: Breestraal 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dra, H. v. RUN en W. Severln. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zondei opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. t 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HOROGERS Opmerkelijk ver van huis, namelijk te Baguio op de Philippijnen, heeft de heer D. de Loor, lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. en burge meester van Delft, enige opmerke lijke dingen gezegd op een aldaar gehouden bijeenkomst van de bewe ging Morele Herbewapening". Een officieel perstelegram van de eigen nieuwsdienst dezer beweging meldt hierover het volgende: Staande naast de hee. Soemarsono, commissaris van de Indonesische nationale politie, bood de heer De Loor hem zijn verontschuldigingen aan voor Nederlands aandeel in de huidige Indonesische crisis. „Neder land heeft vele bladzijden geschreven in de geschiedenis van Azië, maar vele van deze zijn zwart", zei de heer De Loor. „In mijn stad Delft staan veel grote gebouwen, die monumenten zijn van de materiële rijkdommen die wij in Indonesië hebben verwor ven". Zich richtend tot de heer Soe marsono, vervolgde hij: „Ik vraag u vergeving voor wat wij in het ver leden hebben gedaan. Door Morele Herbewapening kan onze superioriteit en trots verdwijnen en kunnen wij, Oost en West, samenwerken om de wereld zekerheid en veiligheid te geven. Het begint bij onszelf, bij het afbreken van onze bolwerken van zelfzucht. Samen kunnen wij de zwarte bladzijden van de geschiede nis wit maken. Ik zal naar Nederland terugkeren om onze .regering van deze nieuwe benadering op de hoogte te stellen". Tot zover het perstelegram, dat voorts onder meer vermeldt, dat de Indonesische heer Soemarsono be kende de Nederlanders de schuld te hebben gegeven van alles wat er fout is in Indonesië, dat het evenwel niets helpt anderen steeds de schuld te geven en dat hij daarvoor zijn ver ontschuldigingen aanbood. De heer Soemarsono bood dus zijn excuses aan voor het uiten van be schuldigingen, omtrent dewelke de heer De Loor even te voren had ver klaard, dat ze volkomen gerechtvaar digd waren. Zulk een vertroebelende edelmoedigheid is met ons westerse, nuchtere verstand nauwelijks vat baar. Wat ons evenwel het meest interes seert is de passage in de openbare schuldbelijdenis van de heer De Loor. waarin deze zich excuseert voor het Nederlandse aandeel in de huidige Indonesische crisis. Men moet blijkbaar zo ver van huis raken als de Philippijnen van Delft verwij derd zijn om zulke enormiteiten te kunnen verkondigen. De heer De Loor had beter mistig in Delft zijn werk kunnen blijven doen in de schaduw van de „monumenten der materiële rijkdommen die wij in Indonesië hebben verworven". Dat had hem wellicht de nodige koelte verschaft voor het besef, dat het lid maatschap der Eerste Kamer en het burgemeesterschap van Delft niet als een toevallige nationale klederdracht kunnen worden afgelegd en verwis seld voor een tot historische verblin ding leidend boetekleed. Maar wel licht hoort hij daarover nader van zijn partijgenoten of van de Neder landse regering, wanneer hij deze var de „nieuwe benadering" op de hoogte stelt. Advertentie VAN DE DAG Jachtschotel met blikgroenten sperziebonen, doperwtjes, snijbonen en uien, stukjes vlees, aardappelen ta vleesjus l i:iiiiiii'|iiiiiiii;iniiiwiiiiniiiiiiiiiiiiii!iii!','!'ii If.' temp neersi. Station Weer heden afgel. 7 uur 24 uur Stockholm half bew. -10 0.1 üsio half bew. -6 0.1 Kopenhagen half bew. -5 0 Londen onbew. 4 0 Amsterdam sneeuwbui -3 0.2 Brussel geheel bew. -3 0 Luxemburg sneeuw -4 0.1 Par tl s onbew. -4 0 Nice half bew. 5 0 Berltin zwaar bew. Vi-4 0 iVIünchen sneeuw -5 1 Zürich geheel bew. -4 0.1 Genevè onbew. -2 0 Locarno onbew. 4 0 Wenen licht bew. 0 0.1 Innsbruck sneeuw -4 7 Rome licht bew. 7 COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1