Indrukken van een WEST-BERLÏJN, een eiland in de „Rode Zee'5 Grootste stad in de Bondsrepubliek S&SfCf Verkeer met Oost-Berlijn is nog vrij intensief H Biljart-ouverture vol sensaties Geen van de 8 deelnemers na eerste dag nog zonder verlies SMYSLOV STAAT SLECHT IN ZESDE PARTIJ c Rallye Bagdad Voorstellen inzake V.H.M.O. van onderwij sinspecteurs Verkouden..? Botwinnik geeft juiste antwoord op nieuwtje van titelhouder Zekere beperking van Latijn en Grieks op gymnasium Nieuw altaar in Grot van Lourdes naar UNIFORME BRUGKLASSE VRIJDAG 21 MAART 1958 PAGINA 7 50-jarig bestaan Sportclub Feijenoord gaat feest vieren Australische atlete zeer snel op 100 yards Neem tijdig Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 Nederland uitgeschakeld Franse militairen verslaan Turkije Simmenthal „doceert" basketball in duel met The Wolves Groot biljart driebanden Hagenaar Kampen begint zeer goed Beekman naar Europees biljartkampioenschap 1* m J. H. DONNER door AGATHA CHRISTIE Wagtmans en Nolten in Vlaamse ronde Nieuwe ambassadeur in Uruguay steld 2,5 miljoen Hebben we een vorige maal gespro ken over de verhouding van Oost en West in Berlijn, we willen thans de verhoudingen in de Westsektor van deze stad aan een nadere beschouwing onderwerpen. Om te beginnen kan worden vastge- dat West-Berlijn met haar buna /oners nog steeds de grootste stad van de Bundesrepublik is; de Oostsektor is beduidend kleiner, hoewel zij toch op 1,7 miljoen inwoners kan bogen. De V stsektor valt zeil weer in drie delen uiteen: het Zuiden, dat door de Amerikanen bezet is, Westen dat de Engelsen en het Noorden, dat de Fransen bezet houden. Het is echter duidelijk dat de bevolking van de West sektor de aanwezigheid van een betrek kelijk groot aantal vreemde troepen niet direct als een bezetting ondervindt. Men verheugt zich in het algemeen over hun aanwezigheid, voelend wat er kan en inderdaad waarschijnlijk zou gebeuren indien de geallieerden hun troepen de stad zouden terugtrekken. in Berlijn in het algemeen^ e vreemde voor de bescherming troepenmacht verschaft. vormt a.h. w. de dijk die het eiland tegen de trans- j gressie van /ie haar omringende Rode Zee moet beschermen. Hoe sterker de troepenmacht, hoe hoger dus de dij ken, hoe beter beschermd men zich ge voelt. Bovendien moet worden erkend dat men van de bezetting overigens weinig bemerkt. Militair vertoon vindt zelden plar's, militaire oefeningen heb ben in de uitgestrekte landelijke delen van Berlijn plaats. Wanneer de mili tairen vrij zijn, vertonen zij zich meest al in civiel, zodat zij in het straat beeld dan evenmin opvallen. men in verhouding tot tor veel minder politie, terwijl als zo danig kenbare militairen bepaald zeld- zaam zün. De Westsektor maakt niet de in druk van een bezette stad te zijn, hoe wel zij het in feite is. De Oostsektor maakt die indruk wel, hoewel zij het niet is, maar de hoofdstad van de in naam althans onafhankelijke, maar om ringende staat, de Deutsche Demokra- tische Republik. op hereniging van deze laatste twee is thans zeer gering. Niet alleen is de situatie in West-Ber lijn uitzichtloos, zij is ook niet ongevaar lijk en zij zal meer gevaarlijk worden naarmate West-Berlijn zich meer tot een vrij en bloeiend welvaartscentrum in de aan verarming en' onvrijheid ten prooi zijnde Oostduitse republiek ont wikkelt. Wanneer de hereniging van de beide Duitslanden onmogelijk is, kan men de situatie voor Berlijn alleen maar verbeteren door een radikale ruilverkaveling waarbij Berlijn in zijn geheel in de Bundesrepublik komt te liggen. Welk gebied en welke stad in het Westen zal zich echter voor Berlijn in dit opzicht willen opofferen? 19 juli bestaat de Sportclub Feyen- Sportclub H ekteerd Hjkheden strekken zich uit over de pe- >P< oord 50 jaar. De geprojekteerde feeste- i zie' Hoewel dus West-Berlijn een door vreemde troepen bezette vreemde stad in het gebied der Demokratische Re publik is, ontwikkelt zich in zeker op zicht een tendens om West-Berlijn als de hoofdstad van de Bundesrepublik aan te merken. In politiek opzicht is dat vanzelfsprekend onmogelijk, in administratief opzicht is het waarschijn lijk niet gewenst en niet zonder geva ren; in cultureel opzicht ligt het anders. Juist daar is het dan ook, dat de ge dachte van „Berlin-Hauptstadt" zich ge leidelijk aan baan breekt. Men kan als symptoom hiervoor wijzen op de vele congressen -in tentoonstellingen die daar gehouden worden en waarvoor de stad ook vooral sedert het gereedkomen van de Congreshal een wel zeer fraaie ac commodatie biedt. Een symptoom van hetzelfde versch'insel ziet men ook in de toeloop van studenten naar West- Berlijn. Men vindt het, in overig Duits land evenals voor de oorlog een voor deel in Berlijn te hebben gestudeerd. Die studententoeloop vormt ovfrj" gens niet alleen voor de universiteit maar ook voor de stad, die tevens administratief een land is evenals Westfalen, Beieren e.a., een probleem op zichzelf. Breekt men zich hier te lande het hoofd over het feit dat naar de prognose wil het aantal stu denten in 1970 zal zijn verdubbeld, Berlijn heeft een verzesvoudiging van het studentenaantal in tien jaar het hoofd moeten bieden, n.l. een groei van tweeduizend bij de stichting van de Freie Universltat in 1948 tot twaalf duizend in 1958. De hoofdgebouwen zijn reeds aan deze groei aangepast. Thans worden overal binnen het ge bied van Dahlem, waar de Univer siteit gevestigd is, voor de verschil lende faculteiten en de daarbij be horende instituten nieuwe gebouwen neergezet, zodat de villa's waarin thans vele dezer instellingen zijn on dergebracht, weer zullen kunnen worden verlaten. Is een groot aantal studenten uit andere delen van de Bundesrepublik afkomstig, ook de Oostsektor levert een niet geringe bijdrage tot het stu dentental der Freie Universltat. et hier aangeroerde punt brengt ons op de communicatie tussen Oost- en West-Berlijn. Gezien het grote verschil in politiek systeem en gezien de moeilijkheden waarmee men vooral als Westduitser kan worden ge confronteerd bij een bezoek aan de Oostsektor is het verkeer tussen beide delen nog vrij intensief. De beide ste delijke spoorwegen, de TJ-Bahn en de S-Bahn vervoeren dagelijks duizenden mensen zowel in de ene als in de an dere richting. Bij de S-Bahn heeft men daarbij de merkwaardige situatie dat zij in haar geheel, dus ook de spoor baan en de stations in de Westsektor, Oostduits gebied vormt. Op deze wijze heeft het Oostduitse regiem altijd nog een creep op de Westsektor. Immers, men hoeft iemand die men om een of andere reden in handen wcnst te krlj- «ren slechts op een S-Bahn-station te brengen om hem in naam der Oostduit- Republiek te kunnen arresteren. se Wanneer men - zoekt doet men verstandig nietveel „omen en ook geen op de Oostsektor be- geld mee te nemen en ook vallende tassen of koffers m zich te voeren. Persoonlijk w®r,e" getuige van dat een aantal per aan de sektorgrens door de Oostduit politie werd bevolen de trein te v laten teneinde te worden verhoord. Men wordt daar spoedig als smoKKe- laar of deviezensmokkelaar aanj?®" merkt. Vele Oostberlijners zouden gaarne gezien de daar heersende si tuatie hun stad willen verlaten. Zij kun nen dit echter alleen doen door al hun hebben en houden daar achter te laten, iets wat voor de meesten wel prohibitief werkt. Toch verlaten nog velen, niet alleen uit Oost-Berlijn maar ook uit andere delen van de Oostduitse Republiek dat democrati sche land via West-Berlijn om in het kapitalistische Westen een nieuw be staan op te bouwen. Als zij daar ko men zijn zij in ieder geval geen ka pitalisten, maar de zuiverst denkba re have-nots". Aangezien bepaalde goederen als bijv. schoenen en betere kwaliteiten textiel- waren in Oost-Berlijn eenvoudig met voorhanden zijn, kan men constateren dat vele Oostberlijners deze artikelen ln het Wester aanschaffen, hoewel zij één Westmark met vier Oostmarken moeten betalen. Is de ongunstige wel vaartssituatie in het Oosten en de on- Mariene Matthews, winnares van twee bronzen medailles bjj de Olympische spelen te Melbourne, heeft tijdens de Australische atletiekkampioenschappen het wereldrecord op de 100 yards ver beterd. Zij maakte eer tijd van 10.3 sec. Het oude record stond op naam van haar landgenote Majorie Jackson, die op 8 maart 1952 10.4 sec. liet afdruk ken. Deze tijd werd op 1 maart j.l. door Bety Cuthbert (Australië) geëvenaard. rust en onzekerheid die het regiem daar veroorzaakt reden voor de zeer gede primeerde houding der Oostberlijnse bevolking, zij die in West-Berlijn leven worden bedreigd door een, wat men daar noemt, Inselkomplex. Het gevoel op een eiland te leven dat men niet of moeilijk - en toch alleen maar zolang de corridors te land en in de lucht opengehouden kunnen worden - kan verlaten, schijnt vele mensen in de Westsektor te drukken. Bovendien moet niet worden vergeten dat Berlijn en omgeving voor jonge mensen inderdaad niet zo heel veel mogelijkheden biedt zich een plaats in het maatschappelijk le ven te veroveren. Vele jongeren verla ten dan ook de stad, die daardoor aan een snelle vergrijzing ten prooi is, een veroudering die door de zo even gesig naleerde toeloop van studenten niet wordt gecompenseerd. Wij hebben overi gens meer dan één collega ontmoet die blijkbaar van het Inselkomplex zo wei nig last had dat een beroep naar an dere Duitse Universiteiten niet werd aangenomen. Men kan overigens niet zeggen dat de huidige situatie in Berlijn op zich een houdbare situatie is. Zjj kan alleen terwille van de politieke verhoudingen kunstmatig worden in stand gehouden, maar zij zal zich niet tot een op den duur aanvaardbare toe stand kunnen consolideren. Heeft Khroesjtsjev onlangs ver klaard dat er nu eenmaal twee Duits- landen zijn en dat men zich daarbij nu maar moet neerleggen, het voort bestaan van de twee Berlijnen in het Oostduitse gebied die er nu eenmaal zijn, lijkt op den duur toch ondenk baar. Van de andere kant lijkt een vereniging van die twee steden zon der hereniging van de beide Duits- landen vrijwel uitzichtloos en de kans Advertentie PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.Y. rlode van 8 juni t.m. 26 juli, waarbt) praktisch alle sportbeoefenende leden van Feyenoord betrokken zullen zijn. Het sportieve hoogtepunt zal bestaan uit een internationaal voetbaltournooi voor het eerste elftal met deelneming van Schalke '04 (Gelsenkirchen), El Espagnol (Barcelona) en Lano Rossi (Vicenza). Dit toernooi zal op 14 en 15 juni wor den gehouden. Verder staan er natio nale en plaatselijke toernooien op het programma. Ook de jonge honkbal-af deling is met een internationaal toer nooi bedacht. Hiervoor is o.m. de Ber- chem Baseballcluh Crystal uit Ant werpen uitgenodigd. Tenslotte zal net eerste voetbalelftal nog een buite landse trip maken. Frankrijk heeft zich geplaatst in de finale-poule van het internationale militaire voetbaltoernooi. De Franse militaire ploeg versloeg donderdag middag in Parijs de Turkse ploeg met 21. De eindstand van groep 1 luidt: Frankrijk Nederland Turkije Luxemburg 12— 3 12— 4 8- 6 4—23 De nummers één van iedere groep gaan over naar de finale-poule. (Van een onzer verslaggevers) De ruim twee meter lange Ameri kaan George Bonsall was donderdag avond de grote attractie in de Amster damse Apollohal. Hij maakte deel uit van het Italiaanse basketballteam Sim menthal, dat naar de hoofdstad was gekomen om in het kader van het toer nooi om de Europa-cup de Nederland se kampioensploeg „The Wolves" zijn tweede nederlaag te bezorgen. De cij fers waren ditmaal wat minder schok kend: 42-90. In Milaan was de score 115-47. t De ruim tweeduizend toeschouwers hebben van de tienvoudige Italiaanse kampioenen een demonstratie gezien, die zij niet gauw zullen vergeten. Zij zagen de fameuze dribbles van de 20- jarige Pieri, het knappe verdedigen van Alessandro Gamba en vooral de ver-, bluffende techniek van de meest com plete speler, die er in Europa rond loopt, de Amerikaan Bonsalle, die glim lachend het ene doelpunt na het ande re scoorde. In totaal maar liefst 34 punten. „The Wolves" heeft ondanks al les zeer verdienstelijk gespeeld. Spelers als Frans de Haan (scoorde in totaal 20 punten) en aanvoerder Van der Broek kwamen tot uitstekende presta ties. Een grote teleurstelling was ech ter het feit, dat de Nederlandse Judo- bond op het allerlaatste moment de de monstratie van Anton Geesink en de Japanner Michigami (zevende dan) verloor. Aanleiding hiertoe was een ra diouitzending, waarin het woord wed strijd in plaats .an demonstratie werd gebruikt. Uiteraard een vergissing, maar voor de Judobond een reden om het doorgaan van dit evenement waar grote belangstelling voor bestond zonder meer te verbieden. Te Den Haag is een begin gemaakt met het biljarttoernooi om het Neder lands kampioenschap eerste klasse groot biljart driebanden. De resultaten van de middagpartijen waren: Knol (Enschede) Dresden (Bussum) Kampen (Den Haag Kampschreur (Nijmegen) Wessels (Alkmaar) Detillon (Nijmegen) Bouma (Den Haag) Agsteribbe Bouma Dresden Detillon Kampschreur Agsteribbe Wessels Kampen Knol De stand luidt: 39 85 3 0.458 40 85 4 0.470 40 97 3 0.412 35 97 3 0.360 34 86 3 0.395 40 86 4 0.465 31 90 3 0.344 27 63 2 0.428 40 88 3 0.454 32 88 3 0.363 40 111 2 0.360 37 111 3 0.333 40 63 2 0.428 40 63 5 0.634 40 71 6 0.563 25 71 3 0.352 matchp. alg. gemidd. 1. Kampen 4 0.476 2. Detillon 4 0.406 3. Wessels 2 0.496 4. Agsteribbe 2 0.437 5. Dresden 2 0.415 0. Bouma 2 0.398 7. Knol 0 0.410 8. Kampschreur 0 0.346 Beekman, die zondag het nationaal kampioenschap ereklasse groot biljart libre behaalde met een algemeen ge middelde van 49.01, zal in ieder geval Nederland vertegenwoordigen bij het Europees kampioenschap libre, dat van 10 tot en met 13 april a.s. in Berlijn wordt gespeéld. Te Praag Is een yshockeywedstrijd ge speeld tussen de nationale teams van Tsjechoslowaktje en de V. S. De gast heren wonnen met 5—2. (Van onze sportredacteur) Twee partijen, uitgerekend de eersten in het toernooi om het Neder lands biljartkampioenschap, kader 47/2, hebben het hele schema van de eerste dag in de war gestuurd. Een bijzonder trage opening van het vier tal, dat de spits moest afbijten, had tot gevolg, dat de laatste partijen be- De zesde party van de tweekamp BotwinnikSmyslov om het wereld kampioenschap heeft opnieuw de huidige wereldkampioen, Smyslov, slechts te leurstelling gebracht. Met zwart spelend poogde hij zijn tegenstander te ver rassen met ongewone zetten, maar dit leidde slechts met verwisseling van zetten tot een bekende variant. Hij paste toen een nieuw en ongebruikelijk systeem toe, waarop Botwinnik echter wel het goede antwoord vond. Er ont stond een moeizame laveerparty, waarin de stellingen ongeveer in evenwicht door waren, maar Smyslov wilde voortdurend niet afwikkelen en toen nairi Botwinnik het initiatief. Met een zeer merkwaardige rondrit van zijn paard veroverde de uitdager een pion en even later nog een. De partij is nu afgebroken. Het is niet te zien hoe Smyslov de stelling zal kunnen houden. Botwinnik Smyslov 1. c2c4 g7g6 2. e2e4 Lf8—g7 3. d2—d4 d7d6 4. Pblc3 a7a6 Zo maar een zetje, dat altijd wel van pas komt. 5. Lel—e3 Pg8—f6 6. f2—f3 c7—c6 Er is dus gewoon de Samisch variant ontstaan. Zwart speelt nu onmiddellijk op b5. Ik weet niet of dit al eens eerder gedaan is, maar het lijkt me niet slecht 7. Lfld3 b7b5 8. Ddld2 b5xc4 Misschien had zwart de pionnenfor- matie beter nog even kunnen laten staan. 9. Ld3xc4 10. Lc4b3 11. Pc3xe4 12. Pgl—e2 13. o—o 14. Lb3—c4 Zwart heeft een damevleugel, maar d6—d5 d5xe4 O—O a6a 5 a5a4 Pb8d7 mooi spel op is meer het de dan het lijkt. De partijen zijn in evenwicht 15. Tal—cl Ta8b8 16. Pe4xf6 Lg7xf6 17. Pe2—c3 Pd7—b6 18. Lc4e2 Lc8e6 19. Tfl—dl Lf6g7 Zwart kon hier niet 19Pc4 spelen wegens 20. Lc4: Lc4; 21. Pe4 La2; 22. Pf6t: e£6; 23. Tc6: en wit staat zeer goed. 20. Le3—h6 Lg7xh6 Hier was Pc4 wel mogelijk: 21. Lc4: Lc4:; 22. Lg7: Kg7:; 23. Pa4: La2:; 24. Tc6: Lb3; 25. Tal: Ta8; 26. Db4: Dd7 zou dan zelfs voor wit ten verderve voeren. Maar wit neemt op de 23e zet niet op a4. Zijn paard is dan iets sterker dan de zwarte loper. 21. 22. 23. 24. Dd2xh6 Tdld2 h2—h4 a2a3 f7—f6 Le6—f7 Dd8d7 Om het paard vrij te maken. 24Tf8d8 25. Pc3e4 Dd7—e8 26. Le2fl Lfl—d5 27. Pe4—c5 De8—f8 Welhaast gedwongen. 28. 29. Dh6xf8t Pc5a6 Kg8xf8 Dit paard, dat reeds een hele reis achter de rug heeft gaat nu de strijd in wits voordeel beslissen. Men merke op dat dit stuk het spel tussen de 25e en 39e zet volledig beheerst en van c3 over e4c5a6b4c6a5b7c5 e4 f6 tenslotte op h7 beland. 29Tb 8c8 30. Pa6b4 Ld5—b3 Dit besluit is te billijken. Liever dan met een zeer kreupel paard tegen een zeer sterke loper te blijven zitten, geeft Smyslov een pion. 31. Tclxc6 Tc8xc6 32. Pb4xc6 Td8—d6 33. Pc6—a5 Lb3—a2 34. Pa5b7 Td6—d5 35. Pb7c5 e7—e5 36. Pc5e4 Td5xd4 37. Td2xd4 e5xd4 38. Pe4xf6 Kf8—e7 Zwart ziet al niet meer op een pion. 39. Pf6xh7 La2bl 40. Lfl—a6! Een zeer sterke zet nog net voor de tijdscontrole. Op iedere andere zet komt wit na d3'en Pc4 in moeilijkheden. 40Pb6—d5 Botwinnik gaf zijn 41e zet onder :ouvert af. Bij nauwkeurig spel moet hij winnen. 19 Sir Rupert sprong uit de wagen en stapte op het winkeltje af, nam een van de kruiken ter hand en knoopte in 't Arabisch een rad gesprek aan met de eigenaar. Shrivenham, die nog slechts over een be perkte woordenschat beschikte, kon het gesprek on mogelijk volgen. De eigenaar straalde van vreugde, spreidde zijn handen uit, gesticuleerde en scheen uitvoerig tekst en uitleg te geven. Sir Rupert hekeek verscheidene stukken aardewerk en scheen hem enkele bijzonder heden te vragen. Ten slotte koos hu een waterkruik met nauwe hals, wierp de man enkele geldstukken toe en stapte weer in de auto. „Heel merkwaardig vakmanschap beweerde hp „Ze maken ze al duizend jaar volgens dezelfde me thode. Het curieuze is, dat je ze net zo aantreft in dc bergstreken van Armenië". „Het maaksel is anders vrij grof", merkte Shri venham op. die allerminst onder de indruk was ge- „Nee, niet kunstzinnig. Maar historisch zeer be langwekkend. Ziet u die aanduiding van oren, hier Dagelijkse gebruiksvoorwerpen leren ons soms van allerlei. Ik heb trouwens een hele verzameling van zulke kruiken". De auto reed nu de hekken van de ambassade binnen. Terstond na aankomst liet Sir Rupert zich zijn ka mer wijzen. Shrivenham had er pret om, dat de grote man zijn historisch zo interessante kruik achteloos ln de auto had achtergelaten, doch hij haastte zich naar boven te lopen en het ding uiterst omzichtig op Sir Huperts nachtkastje te plaatsen. „Uw waterkruik, mijnheer". „Wat? O, wel bedankt, jongeman". Sir Rupert zag er enigszins verstrooid uit. Toer Shrivenham weg was, liep hij met de kruik naar het raam en haalde vlug een stukje papier uit de nauwe hals, dat hij glad streek. Er stonden twee regels schrift op te lezen, die hij zorgvuldig overlas. Daarna stak hij het briefje ln brand. Hij belde een bediende. „Ja, mijnheer. Wil ik uw koffers uitpakken, mijnheer?" „Neen, nog niet. Vraag of mijnheer Shrivenham even boven wil komen". Shrivenham verscheen, met een trek van ongerust heid op z'n gezicht. „Kan ik iets voor u doen, mijn heer? Hapert er iets?" „Mijnheer Shrivenham, er is een ingrijpende wil ziging in mijn plannen gekomen. Ik mag natuurlijk re kenen op uw discretie?" „O, volkomen, Sir Rupert". „Ik ben sedert de oorlog niet meer in Bagdad ge weest. De hotels zijn op de andere oever gelegen, niet waar?" „Ja, mijnheer. Aan de Rashidstreet „Met de achterkant aan de Tigris?" „Juist! Babylonian Palace is het grootste en min of meer het officiële hotel". „Weet u ook iets' van een hotel, dat het Tio heet? „O, zeker, dat wordt heel druk bezocht. Uitsteken de keuken en de propriétaire is een merkwaardig typeMarcus Tio, bepaald de attractie van heel Bagdad". „Wilt u daar dan maar een kamer voor mij reser veren, meneer Shrivenham?" „Bedoelt u, dat u niet op de ambassade blijft lo geren?" vroeg Shrivenham een beetje zenuwachtig „Maar dat was toch afgesproken?" „Wat besteld is, kan weer worden afbesteld", bas te Sir Rupert op commando-toon. „Dat spreekt vanzelf, mijnheer. Ik wilde ook niet Shrivenham zweeg. Hij had er 'n voorgevoel van, dat hij hiermee later last zou krijgen. „Ik ben hier in Bagdad om enkele zeer vertrouwe lijke opdrachten uit te voeren", vervolgde Sir Ru pert, „en ik heb zojuist vernomen, dat ik dat min der gemakkelijk van de ambassade uit kan doen. Daarom vraag ik u een kamer in het Tio te reserve ren en mij op onopvallende wijze de ambassade uit te helpen. Ik bedoel, ik wil niet in een auto van de ambassade bij het Tio voorrijden. Ik heb ook weer een passagebiljet nodig voor het vliegtuig, dat overmorgen naar Cairo teruggaat". Shrivenham begon hoe langer hoe meer sip te kij ken. „Ik had gehoord dat u vijf dagen zou blijven..." „Daar is geen sprake meer van. Het is beslist noodzakelijk, dat ik ten spoedigste weer in Cairo kom, zodra ik mijn opdracht heb uitgevoerd. Het is ook beter voor miin eigen veiligheid". „Uw eigen veiligheid?" Opeens veranderde Sir Ruperts gelaatsuitdrukking. Een flauw lachje verleende zijn gezicht iets char mants. „Ik geef toe, dat ik me meestal niet erg druk heb gemaakt over eigen veiligheid. Maar in dit ge val moet ik ook aan de veiligheid van anderen den ken. Treft u dus deze maatregelen? Als de vliegpassa- ge moeilijkheden oplevert, moet u prioriteit vragen. Zolang ik hier ben, dat is tot vanavond, blijf ik op mijn kamer". Toen Shrivenham verwonderd zijn mond open deed, voegde hij er nog aan toe: „Officieel ben ik ziek, een aanval van malaria". De ander knikte. „Ik behoef dus niets te gebruiken". „Maar 't spreekt vanzelf, dat we u iets „Vierentwintig uur vasten betekent niets voor mij, ïgeman. Ik heb 't op m'n reizen wel langer kunnen lthouden. Doe nu maar, wat ik je gevraagd heb". Enigszins onthutst verliet Shrivenham de kamer. Het had hem tot in het diepst van zijn Engelse hart geschokt, dat iemand insinueerde, dat het voedsel, dat hij als gast op de ambassade te eten zou krijgen, vergiftigd zou kunnen zijn. Ook de onverwachte ziekte van Thomas Rice be- leek hij nu opeens met geheel andere ogen. (Wordt vervolgdj gonnen op het uur, dat de eerste wed strijddag tot het verleden diende te be- hore.i. Nachtwerk dus in de „kuil" van het hoofdstedelijke biljartcentrum,, Du bois", waar de jubilerende vereniging „De Roemer" als gastvrouwe optreedt. Nachtwerk en helaas geen vuurwerk. Het ontbreken van de geduchte oppo nenten van de laatste jaren de „re bellen" De Ruijter, Van Oosterhout en Schoite scheen zowel Van de PoJ als de nog steeds veelbelovende jon geling De Kleine de stimulans ontno men te hebben om te excelleren. Gelukkig was er toch nog sensatie. Toen de klok één uur in de nieuwe dag aanwees, streek het openbaar gezag de hand over het hart. De belangstelling behoefden hun legersteden nog niet op te zoeken. Samen met de officials en de journalisten mochten zij blijven toe zien. Zij zaten zelfs niet op een droog je zy beleefden toen, dat De Klei ne en Van de Pol verloren, waardoor alle acht deelnemers weer gelijk kwa men te staan. Onder de strijdenden bevonden zich de nodige nieuwelingen, waarvan er niet minder dan drie beneden de 25 jaar. Dj jongste, overmoedigste, maar ook meest speelse was de twin tigjarige Vultink. Al de grilligheid van zijn spel kwam in de score van zijn eerste partij tot uiting. Hij zegevierde met het slechtste gemiddelde van de eerste séance (11.42), maar ook met de enige serie van meer dan honderd caramboles. Diezelfde Vultink vond 's avonds echter zijn meester: de bij na even jonge, minder grillige en spel- technisch beslist volwassener Hilver summer Vink. Vink kreeg met die over winning een verdiende beloning voor de wijze, waarop hij 's middags tegen De Kleine had gestreden. Die partij was namelijk de fraaiste van de eerste ron de; een partij, waarin de verliezer Vink zelfs een beter gemiddelde had dan de winnaars va.i de drie andere par tijen. Een van die drie was de stroef gestarte Van de Pol! Vooral het begin van de strijd tus sen De Kleine en Vink was Dijzon- der veelbelovend. Na vijf beurten had Vink, de pas onttroonde Europe se jeugdkampioen, zelfs het initiatief. Op dat moment ontbrandde de strijd eerst goed. De Kleine mocht namelijk antwoorden met een serie van 85, Vink zorgde er prompt voor, dat hij de aansluiting n:et verloor. Het duel van de „aanstormende jeugd" bleef ook daarna enerverend. Lange tijd hield De Kleine de score in zijp voor deel, maar toen de eindstreep in zicht Een ploeg va acht Nederlandse ren ners, die onder leiding van Klaas Buch- ly voor het merk Magneet uitkomt, zal deelnemen aan de Ronde van Vlaanderen, welke op 30 maart wordt fehouden. Het zijn: Wagtmans, Nolten, iet van Est, Adri Voorting, Van der Sluys, Van Wychen, Van der Brand en Van der Broek. Donderdagmiddag zijn in Amsterdam de wedstrijden begonnen om het ereklasse kampioenschap groot biljart 47/2. Op de foto ziet men vier van de acht deelne mers voor de aanvang van de wedstrij den. V.l.n.r. Van de Pol; H. de Kleine; G. Vink en J. Franken. kwam, schoot Vink met een serie van 61 plotseling naar voren. Tot de der tiende beurt hield Vink zijn kleine voorsprong. Toen echter sloeg De Kleine toe. In twee beurten beslis te hij de strijd koelbloedig in zijn voordeel: 400 tegen 315 's Avonds, tegen de technisch sub tiel, maar onvoldoende „gerijpt" spe lende Wijne ook behorend tot de garde der jongeren hield De Klei ne zijn kans op een goed moyenne en..... de titel aanvankelijk vast in handen. De zich met virtuoze behendigheid ver werende Wijnen, die 's middags heel zwak was gestart, demonstreerde ech ter met fraai en in razend tempo rap peleren, dat het principe van het ka- derspel voor hem geen geheim is. Zijn spel rees bij vlagen tot grote hoogte en het was deze keer constant genoeg om de illusies van De Kleine wreed te verstoren. Met een glanzende serie van 82 kwam Wijnen in de zevende beurt langs zijn rap gestarte rivaal: 186-186. Daarna volgde een heroïsch ge vecht. Wijnen liep in de twaalfde beurt bijna 130 caramboles uit, maar De Kleine werkte de achterstand in één serie volledig weg (331-329). Weer sloeg Wijnen terug, doch opnieuw leek De Kleine een gepast antwoord ge reed te hebben. Ruim dertig carambo les voor de eindstreep „gleed een pi qué echter uit" en van de toen ontsta ne kans profiteerde Wijnen prompt: 367-400 in veertien beurten; de beste score van de dag. Meer dan een uur duurde het daar na nog eer ook de nederlaag van Van de Pol een feit v)as. Vrijwel vanaf het begin speelde de Rotterdamse „grand- maïtre" tegen het dreigende verlies. Wel vijftien kansen kreeg hij om het getij te doen keren, maar steeds als het beslissende openblik daar leek, ont glipte Van de Pol de macht over het ivoor. Een bewogen slotfase volgde en toen kreeg Van Nijnatten het grootste wapenfeit uit zijn nog jonge biljart carrière, de zege op Van de Pol. Het was bijna half drie toen een handje vol fanatici het vrieskoude Amster dam introk. De uitslagen van de eerste dag zjjn: Wijnen (Nijmegen) 260 35 29 7.42 Vultink (Aalten) 400 35 101 11.42 Van Nijnatten (Steenbergen) 210 23 34 9.13 Beekman (A'dam) 400 23 75 17.39 Van de Pol (R'dam) 400 23 63 17.39 Franken (Tilburg) 260 23 53 11.30 De, Kleine (Zwolle) 400 15 85 26.66 Vink (Hilversum) 315 15 61 21.00 Vultink 380 30 60 12.66 Vink 400 30 64 13.33 Franken 400 22 103 18.18 Beekman 237 22 35 10.77 De Kleine 367 14 129 26.21 Wijnen 400 14 82 28.57 Van de Pol 380 34 68 11.17 Van Nijnatten 400 34 60 11.76 De stand na twee dagen is: De Kleine 2 129 26.44 Vink 2 64 15.88 Franken 2 103 14.66 Beekman 2 75 14.15 Van de Pol 2 68 13.68 Wijnen 2 82 13.46 Vultink 2 101 12.00 Van Nijnatten 2 60 10.70 Een werkgroep van onderwjjsinspec- teurs heeft een reeks voorstellen ont wikkeld inzake het voortgezet onderwijs. In de werkgroep, die onder voorzitter schap stond van de Inspecteur-Generaal van het Onderwijs, mr. ir. M. Goote. hadden zitting inspecteurs van het v.h.m.o., het kweekschool-, nijverheids-, lager en landbouwonderwijs. Het gezel schap is het vorig jaar ter voorberei ding van de komende raamwet voor het voortgezet onderwijs enige malen „in retraite" geweest op de Bihlerberg. Het overleg van de inspecteurs heeft geleid tot o.m. de volgende suggesties: 1. Bjj verschillende typen van voortge zet onderwijs zou de intrede van de leerlingen dienen te geschieden via een brugklasse. Het programma in deze brugklas zou bij de meeste scholen het zelfde moeten zjjn. 2. In het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs zouden vier richtingen on derscheiden dienen te worden, welke richtingen in sommige opzichten afwij ken van de huidige indeling in gymna- sium-alpha, gymnasium-bèta, h.b.s.-A en h.b.s.-B. 3. In de eerste klas (brugklasse) van het gymnasium zou het Latijn komen te vervallen. In het nieuw ontworpen gymnasium-bèta zou het Grieks facul tatief worden gesteld. 4. Het aantal eindexamenvakken bij de scholen voor voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs zou men beperkt willen houden tot ongeveer zes. 5. Het huidige u.l.o. zou, zoals ook ls aangegeven in de Tweede Onderwijsno ta, onder de naam m.a.v.o. meer ge ïntegreerd moeten worden in één slui tend onderwijssysteem. In de Grot der verschijningen te Lourdes is het oude, overdadig ver sierde altaar vervangen door een een voudig altaarblad van natuursteen, rus tend op een voetstuk, aldus meldt het K.N.P. Mgr. Théas, bisschop van Tar- bes en Lourdes, heeft het altaar inge zegend, Door deze versobering heeft de grot iets van haar oorspronkelijke vorm teruggekregen en heeft men meer ruimte verkregen. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. dr. M. M. L. Savel- berg, laatstelijk ambassadeur te Anka ra tot Ned. ambassadeur te Montevideo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7