N ïeuwe Europese parlement heeft zijn officiële Uitholling van de E.E.G. van de hand gewezen naam m Drie jaar geëist wegens Radio en TV Sell root fra u de-zaa k voor de Haagse rechtbank ;en referendaris 2 jaar met aftrek Teg* geëist VVGA ondanks een nederlaag kampioen in eerste klasse Zeekastelen in 1962 in de vaart poging tot doodslag Teleurgestelde minnaar loste verscheidene pistoolschoten (mheepvaartberichtei^ Teg< HaSG en De Pion degraderen Trieste zaak voor Bossche rechtbank Opbrengst kinderzegels gestegen ondanks bestedingsbeperking Offenbach op z'n Amerikaans Sportrubriek Vanavond \en schroothandelaar anderhalf jaar Raadsman valt de pers aan Schaakcompetitie KNSB en NHSB 1 I VRIJDAG 21 MAART 1958 PAGINA 9 Levensverzekering BUREAU VOOR PERSONEELVERZE KERING President roept hem tot de orde Geschenken voor prinses in twaalf kisten Koningin brengt bezoek aan West-Brabant Beslissingen in N.H.S.B. MARKTBERICHTEN Advertentie L^AISTUVl» (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, hedenmorgen. Het nieuwe Europese parlement der Zes, dat de controle uitoefent op de executieven van Euromarkt, Euratom en K.S.G., he°ft nu zijn offi ciële naam, althans zijn Franse bena ming. die luidt „Assemblée Européenne Parlementaire", zoals die is voorge steld in een door de drie fractievoorzit ters ingediende ontwerpresolutie. Het van Nederlandsd zijde gemaakte De- zwaar, dat de letterlijke vertaling „Europese parlementaire vergadering ons volk niet voldoende aanspreekt, achtte de vergadering blijkbaar niet zo ernstig en de voorzitter meende, dat men tenslotte niet aan een letterlijke vertaling is gebonden. Intussen had eerder op de dag prof. Hallstein als voorzitter van de Commis sie der E.E.G.. de Euromarkt, een zeer uitvoerige verklaring afgelegd over eerste werkzaamhedn en de P'Si de der Commissie. (Zoals bekend z^,urQ_ Commissies van Euratom Hoge Auto markt te vergelijken met d» b voe_dh riteit der K.S.G., doch hun g gar* den zqn geringer. ministers voorhe- bevoegdheden het supranationale houden,zodat r sterk js) Uitvoerig vfna ulllste1" In op de Pr°hlemen in i met de onderhandelingen over do vriihandelszone, die sinds de herfst n 19S6 door de ministers der oE.Ë-S.-landen worden gevoerd en baarbij thans ook de Commissie der jt.E.G- betrokken is. Alle problemen, «■«armee de zes landen van Klein Euro pa zich bij hun onderhandelingen in Brussel hebben beziggehouden, duiken nu weer in een of andere vorm op, zo zeide hij. In de eerste plaats moet hier een aaneensluiting worden bewerkt van zeventien landen, waarvan de econo mieën anders dan dit bij de het geval is onderling zeer uiteenlopen en die de ervaringen missen, welke de K.S.G. reeds heeft opgeleverd. Een moeilijkheid is verder de beperk te doelstelling der vrijhandelszone, waarin de leden, in afwijking van de Douane Unie, een grote mate van auto nomie op het gebied van de handelspo litiek ten opzichte van derde landen be houden. Het gemeenschappelijk buiten tarief ontbreekt. Hallstein vroeg zich dan ook af of het begrip vrijhandelszo ne niet op een methodisch foutieve ab stractie berust, die geen contact meer houdt met de werkelijkheid. „Wordt het begrip serieus tot het einde praktisch toegepast," zo zei hii, „dan doet name lijk iedere vrijhandelszone het ernstige gevaar rijzen van een verschuiving van economische activiteit als gevolg van verschillen tussen de buitentarieven en verschillen ten aanzien van de politiek op het gebied van de buitenlandse han del, zodat zich de vraag voordoet, of men niet toch hetzij moet moet over gaan tot een harmonisatie van de bui tentarieven en de handelspolitiek (waardoor het onderscheid met de Douane Unie verwatert) *hetzii mn aan zien van de oorsprong,' cnntro?e voor de verhandelde goederen moet in voeren (hetgeen zowe, terhnische vraagstukken oproept alsook ae vrii- heid van de handel op gevoelige wjjze aantast)of dat men door het heffen van bijzondere rechten compensatie moet verschaffen voor het e?on°™S-Cilf effect van het verschil in douanerech- ten." Een ander probleem zag Hallstein in de vraag of het mogelijk zou zqn de Verlaging der douanerechten en de ver mindering der kwantitatieve restricties vrijwel uitsluitend te beperken tot in dustriële produkten. „Ongetwijfeld," zo zei hij, „worden door de uitschakeling van de landbouw de mogelijkheden van compensatie tussen het vóór_ en tegen van de vrijhandelszone sterk ingekrom pen." Hij legde er verder de nadruk op, dat het bij de onderhandelingen over de zogenaamde vrijhandelszone niet van belang is de zelfstandige markt van zeventien landen samen te voe gen, doch dat het er om gaat de ove rige in de O.E.E.S. verenigde landen te associëren met de reeds bestaan de Gemeenschappelijke Markt van de Zes. „Het is duidelijk," zo zei hij, „dat voor de Gemeenschap van de Zes slechts oplossingen aanvaardbaar zijn, die deze Gemeenschap zelve vol ledig onaangetast laten". Daarmee wees hij dus alle pogingen, die zou den worden ondernomen om de E.E.G. uit te hollen, resoluut van de hand. Hallstein wijdde verder enkele woor den aan de overzeese gebieden, waar mee enkele landen der Gemeenschap verbonden zijn. Het fonds tot ontwikke ling van deze gebieden, dat door de Commissie beheerd wordt, zal uitslui tend in het belang van de betreffende volkeren worden gebruikt, zo zei hij. Het zal alleen zeker niet voldoende zijn om de landen een rustige ontwikkeling te verzekeren, doch het zal naar de Commissie hoopt stimulerend wer ken voor investeringen ook uit particu liere bron. Hallstein wees er verder op, dat in enkele landen der Gemeenschap vele symptomen worden waargenomen van een economische kentering, welke ver band houdt met een duidelijke vermin dering van de produktie in de V.S. en met een verlaging der prijzen van de meeste grondstoffen. Het is in verband daarmee van belang de produktie in de Gemeenschap op de voet te volgen, om paraat te zijn tot handelend optreden, wanneer de situatie zich toespitst. Daarbij zal de strijd tegen de inflatie, waar nodig, moeten worden voortgezet. Hij deelde mede, dat er ter bestudering van deze problemen een wetenschappe lijke werkgroep is ingesteld, die ook het parlement en het bedrijfsleven, werkge vers en vakbonden, van voorlichting kan dienen. De Commissie, zo zei hij, zal verder zeer spoedig de landbouwconferentie, zoals door het verdrag voorgeschreven, bijeenroepen. Deze zal allereerst feite lijke gegevens moeten verzamelen en vervolgens de grote lijnen voor een ge meenschappelijke agrarische politiek moeten uitstippelen. Namens de Commissie van Euratom voerde vervolgens de vice-voorzitter, Se Italiaanse atoomgeleerde prof. En rico Medi het woord. Het gebruik van atoominstallaties blaakt zeer strenge maatregelen voor Se veiligheid en de bescherming van de gezondheid, zowel van het personeel als van de bevolking tot een eerste vereis te. In het Euratomverdrag worden de normen met betrekking tot deze bevei liging nauwkeurig vastgesteld en het is de taak van de commissie op de nale ving van de desbetreffende bepalingen toe te zien. De medewerking van het Europese parlement zal hierbij dikwijls noodzakelijk zijn, aldus prof. Medi. De Euratom zal de groei van de in dustrieën voor de kernenergie niet be vorderen door van boven af opgelegde maatregelen, doch door het verstrek ken van gegevens aan de ondernemin gen, waarbij door een gecoördineerde politiek op het gebied van het kernon derzoek verlies aan tod, kapitaal en energie wordt vermeden. Het is geens zins onze bedoeling een monopolieposi- in te nemen. Wel wensen wij, dat de nolitiek der zes landen inzake de kern energie wordt geharmoniseerd. De Euratom zal zich eveneens bezig hou den met de opleiding van kernphysici, aldus de vice-voorzitter van de Eura- tomcommissie. Maar na zijn politieke uiteenzetting als vice-voorzitter der Commissie, wil de Medi toch ook als professor even de kans krijgen. En toen volgde een bij zonder eloquent en vurig betoog, waar in deze leerling van de grote Fermi de geweldige perspectieven van het atoomtijdperk ontvouwde. Het duizelde de vergadering en na deze beschieting met atomen en neutronen dreigde er wel even een explosie in de hersens der gedelegeerden, die zich op een ge geven moment hoorden aangesproken met „mes chers étudiants". Maar tij dens de discussies bleken zij toch veel waardering te kunnen opbrengen voor Medi's betoog. Wel kwam tijdens deze discussies nog eens naar voren, dat het parlement zich beslist tegenover ministers en commissies wil handhaven en deze laatsten werd op het hart gedrukt zich ook van haar bevoegdheden ten opzich te van de ministerraad goed bewust te zijn. Een wens van verschillende sprekers was het ook, dat de administratieve diensten der drie executieven zo spoe dig mogelijk en zoveel mogelijk zullen samensmelten, maar sprekend namens de Commissie van Euratom, zei de heer Sassen, dat dit nog slechts tot op zekere hoogte mogelijk was zolang niet één zetel voor de drie instellingen is aangewezen. En dat de ministers met die aanwijzing nog tot'na juni zouden wachten, had prof. Hallstein tevoren reeds onaanvaardbaar verklaard. De gedachte aan een onderzeese verbinding tussen Engeland en Frankrijk laat de ontwerpers nog steeds niet met rust. Hier is een tekening van de Amerikaan Frank Tinsley, medewerker van een technisch tijdschrift. In de reusachtige pijp liggen van onder naar boven: spoorbanen, lopende banden voor zware auto's en lopende banden voor lichte auto's en voetgangers. Met de lopende band wordt het probleem van de uitlaatgassen van de auto's opgelost. Op gezette afstanden zullen doorzichtige koepels de wandelaars gelegenheid geven een blik op de zeebodem te slaan. (Van onze correspondent) jo»e«?oss?e rechtbank heeft donder- van een liefdesdra- rna te narechten gekregen, die zich op ^2? (I!cr,A,eu vnrige jaar te Oploo heeft afgespeeld. De 25-jarige verdachte had gedurende verscheidene jaren ge tracht om tot een huwelijk te komen, doch het meisje voelde er niet veel voor en haar familie was er vierkant tegen. Tenslotte vertrok het meisje om de pro blemen op te lossen, naar Den Haag. Doch nauwelijks was ze een weekend thuis op de bewuste 2e juni of de jongeman die het plan had opge vat om haar te ontvoeren, zwierf rond het huis en maakte tenslotte aanstal ten om binnen te komen. Op dat moment ging een broer van het meisje naar buiten en gelastte de jongeman het erf te verlaten. Er ont stond een woordentwist waarop verdach te een pistool trok en de broer in zijn buik schoot. De broer viel op de grond waarop verdachte hem opnieuw met het pistool bedreigde en gelastte stil te zijn. Toen daarop een zwager van de broer naar buiten kwam loste hij nog twee schoten in de lucht en ging toen het huis binnen. Daar gleed hjj uit, hetgeen nog een pistoolschot tengevolge had. Tenslotte is hij ijlings naar huis ge vlucht waar de politie hem later arres teerde. Voor de rechtbank hield verdachte hardnekkig vol dat hij niet de opzet had gehad iemand te doden of zelfs maar te verwonden doch dat hjj alleen maar indruk had willen maken. Zowel de president als de Officier van Justitie vonden deze verklaring niet in overeen stemming met de voorbereidingen die hij getroffen had: hij had het pistool met scherpe patronen geladen en, op on veilig gesteld, in zijn broekzak meege nomen »en hij had er eerst mee ge traind. Ook had hij tevoren verschillen de vrienden gevraagd of ze hem bij zijn onderneming wilden helpen. Een en ander was voor de officier van justitie voldoende bewijsmateriaal om de opzet bewezen te achten. Hij wil de rekening houden met de psychische toestand van de verdachte die enerzijds thuis grondig verwend is en anderzijds door zijn geestelijke en lichamelijke te kortkomingen sociaal achtergebleven is en voor wie de belevenissen rond deze verkering teveel waren geworden. Toch vragen het algemeen belang en de pre ventie een strenge bestraffing aldus de officier, die drie jaar gevangenisstraf en (Van onze verslaggeefster) De jongste verkoop van de kinder zegels heeft een bedrag van 1.950.500 opgebracht. Dat is anderhalve ton meer dan het jaar ervoor. Ondanks de bestedingsbeperking, de verhoging van de posttarieven en de A-griep, die een bres schoot in de ijver waarmee de schooljeugd in het najaar de voor verkoop aanpakte, heeft ons aller goe de gezindheid jegens het gehandicapte kind dus toch de traditie geworden stijging van de opbrengst bewerkt. Het gaat nu duidelijk naar de twee mil joen. ter beschikkingstelling van de regering eiste. De raadsman achtte de opzet niet be wezen. Dat verdachte het pistool tevo ren geladen had en ontijdig de vinger aan de trekker heeft gebracht moet aan zijn slordige manier van omgaan met vuurwapenen te wijten zyn. Het schot moet door een reflex-beweging zqn afgegaan toen de broer probeerde het pistool afhandig te maken. Mede wegens de psychische toestand van zijn cliënt bepleitte de verdediger ontslag van rechts vervolging, dan wel een straf ge- I afn,de voorlopige detentie, en voor waardelijke ter beschikkingstelling. Uitspraak 3 april. Wij hebben de weloverwogen, intelli gente inleiding over het vertalen van opera's, die Jan Engelman onlangs voor de radio hield, niet vergeten. Hij was voorstander van vertalen, met veel voor behoud. Het populariseren van werken kan belangrijk zijn. In ieder geval moet de bewerking eerste klas zijn. Voor de A V.R.O.-T.V. werd gister avond een telerecording vertoond van een uitzending van de National Broad casting Corporation van een opvoering door de Metropolitan Opera van „La Perichole" van Jacques Offenbach, een opvoering in de Engelse taal Het was een grootse opvoering, een groot spektakel, mag men wel zeggen. Maar er was niets Frans aan of in. Eindelijk dacht men eens een werk van de verrukkelijke componist die Offen bach is te zien en te horen. Maar het mocht niet zo zijn. Men zag en hoor de eigenlijk alleen een Amerikaanse mu sical, met muziek van Offenbach erbij. Een grandioze opvoering, dat wel. Wij waarderen de zelfbeperking van de A.V.R.O., waar men blijkbaar de staf niet overspannen wil, om zich te beperken met ,,life"-uitzendingen. Wij begrijpen ok dat deze telerecording een verleidelijk object was. Maar ar tistiek is het niet verantwoord om een specifiek Frans werk, op zijn Ameri kaans, voor de Nederlandse televisie te vertonen. De levende bijdrage van de A.V.R.O. aan het programma was een zeer boei ende sportrubriek. Niet over boksen en zo, maar met interessante bijdragen over hockey en paardensport. Werkelijk een levend en opmerkenswaardig geheel J. v. S. In de cyclus pianowerken van L. v. Beethoven speelt vanavond Willem An- driessen voor de K.R.O. de Sonate Op. 81 A en Op. 109. (289 m.—22.05 u). Voor France III (National) wordt uit gevoerd een volledige opvoering van de Opera „Snegourotchka" van Rimsky Korsakov (280 m.19.45 u). „Maria Egiziaca", een opera van Respighi, wordt vanavond volledig uit gevoerd voor het derde programma (464 m.—22.15 u). (Van onze Haagse redactie) De kas van het Schrootinkoopbureau van de Staalproducenten in de landen van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal is benadeeld door bepaal de manipulaties van een hoge ambte naar op het ministerie van economi sche zaken. Dat is wel duidelijk gewor den tijdens de behandeling van de straf zaak tegen deze hoge ambtenaar, een zesenvijftigjarige referendaris uit Haar lem. Dat verschillende mensen, waar onder de directeuren van de n.v. Zeeuw se Metaalmaatschappij, hebben gepro fiteerd van de frauduleuze handelingen van de referendaris, is ook wel geble ken. In het bijzonder tijdens de behan deling van de zaak tegen een van deze directeuren, een drieëndertigjarige ge naturaliseerde Pool. Maar in hoeverre de K.S.G.-kas heeft geleden van deze schrootfraude, hoe de affaire in Duits land en België heeft doorgewerkt, wel ke strafbare feiten in deze zaak een reeks hebben gevormd, dat alles Is tij dens de zitting, die de Haagse recht bank donderdag aan de zaak besteed de, niet duidelijk geworden. Hoe de referendaris de enkele tienduizenden guldens heeft besteed, die hem voor zijn fraude werden toegestopt, bleef ook een open vraag. De referendaris was hoofd van de af deling IJzer en Staal van de directie industrie en handel van het ministerie van economische zaken. Hij was onder meer gemachtigd zogenaamde derde- landenverqlaringen af te geven. Deze verklaringen werden door schroothan- delaren gebruikt bij de aanbieding van hoeveelheden schroot aan staalprodu centen binnen de E.G.K.S. Schroot uit derde landen als zodanig werd ook beschouwd het Schroot afkomstig van zeeschepen werd duurder betaald dan schroot dat van binnen het gebied van de E.G.K.S. afkomstig was. De derde- landenverklaringen werden zowel door de schroothandelaren als de staalpro ducenten gebruikt. De staalproducenten kregen uit de kas van het gezamenlij ke Schrootinkoopbureau het verschil tussen de betaalde prijs en de Europe se marktprijs terug, dit op vertoon van genoemde verklaringen. Een aantal van deze derde-lan- denverklaringen, ten aanzien van schroot van vier voor de sloop bestem de schepen, heeft de referendaris verstrekt aan de directie van de n.v. Zeeuwse Metaalmaatschappij. Deze verklaringen waren onwaar. Dat gaf de referendaris de rechtbank, die ge presideerd werd door mr. H. Stoffels, toe. De hoeveelheden schroot, die aan gegeven stonden, waren in werkelijk heid minder groot. Althans ten aan zien van drie schepen. Het vierde schip was al lang verhandeld. Door gebruik te maken van de onware ver klaringen konden de schroothan delaren van schroot dat van bin nen de zes K.S.G.-landen kwam, de hogere derde-landenprijzen incasse ren. De referendaris verklaarde dat de zaak zich had afgespeeld in een tijds verloop van ruim anderhalf jaar, in 1956 en 1957. Hij had vijfentwintigdui zend gulden voor zijn bemoeiingen ge kregen, vertelde hjj. De directeur van de betrokken maatschappij verklaarde dat dit bedrag meer dan twee maal zo hoog was geweest. Een onderzoek in de boeken van de maatschappij zou in de richting hebben gewezen van een nog hoger bedrag, rond vijfentachtigduizend gulden. De directeur, die terechtstond, een van de drie van de Zeeuwse maatschap pij de andere twee directeuren schij nen bezwaarschriften tegen de dag vaarding te hebben ingediend ver klaarde de referendaris geld te hebben gegeven omdat hi1 zakelijk met deze ambtenaar te maken had. „Mijnheer v. d. G. wilde dat geld blqkbaar hebben," aldus de directeur. „Hat is belache lijk," vond de president. Naderhand verklaarde de directeur dat hij geld had gegeven onder andere naar aanleiding van de verklaringen die de ambtenaar hem gaf. Hij zei "iet.te hebben gewe ten wat deze verklaringen waard wa ren. „Ik heb de referendaris nooit iets beloofd," zei de directeur. „Het schijnt nodig te zijn de rechtbank voor de gek te houden," zei mr. Stoffels hierop Duidelijk werd dat het schroot van twee schepen met de noodzakelijke aanvulling naar Duitsland verhandeld was, en dat van twee andere schepen naar België. De officier van justitie, mr. dr. J. Ma ris, eiste tegen de referendaris een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek en ontzegging van het recht ambten uit te oefenen met tekeningsbevoegd heid, voor de tijd van zeven jaar. „De ze ambtenaar heeft grofweg misbruik gemaakt van zijn ambt, terwij] hy het niet hoefde te doen," aldus de officier. Hy achtte bewezen dat de referendaris giften had aangenomen nadat hy de onware verklaringen had afgegeven. Te gen de schroothandelaar vorderde mr. Maris een gevangenisstraf van ander half jaar. „De strafwaardigheid van de omkoper mag niet geringer worden aan geslagen dan die van de ambtenaar, die zich Iaat omkopen," vond hy. Hij achtte volkomen bewezen dat de schroothandelaar wist dat de verklarin gen door de referendaris werden afge geven in strijd met zijn plicht. Mr. Ma- ris sprak van een bijzonder ernstige in breuk op de rechtsorde. Volgens hem moest een veroordeling volgen omdat de directeur van de schroothandel gif ten had gedaan naar aanleiding van de verstrekte onware verklaringen. De schroothandelaar werd verdedigd door mr. A. Mout en mr. M. L. Weijl. De eerste voerde aan dat wat zijn cliënt had gedaan moreel afkeurenswaard was, maar niet strafbaar. Hy vond het bewijsmateriaal ontoereikend. Mr. Weijl achtte opzet niet bewezen. Hy vroeg vrqspraak of, indien veroordeling zou moeten volgen, een gevangenisstraf ge lijk aan de duur van het voorarrest. (Twee maanden). De referendaris werd bygestaan door mr. L. P. van der Does, Ais oorzaak van het ontsporen van de ambtenaar gaf mr. van der Does een complex van factoren aan. Hq noemde het gebeurde agressie, afkeer en een psychologische explosie ten aanzien van het ministerie. De verdachte heeft zich miskend ge voeld. Ook gezinsomstandigheden had- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiii (Van onze Haagse redactie) De verdediger van de schroothande laar, mr. M. L. Weql uit Rotterdam, zorgde tydens de behandeling van de schrootfraude door de Haagse recht bank, donderdag voor een incident. In zyn pleidooi zei hy nameiyk onder an dere ongeveer het volgende: Ik heb eens, toen ik weer wat perspublikaties over deze zaak had gelezen, tegen mqn medepleiter gezegd: „Nu weet ik waar de uitdrukking „Liegen alsof het ge drukt staat" vandaan komt. De men sen achtei- de perstafels reageerden dui- deiyk afkeurend op deze uitlating van mr. Weyi. Door het 'aetische en wyze optreden van mr. H. Stoffels, president van de rechtbank, was het incident gauw geslo ten. Hy vroeg mr. Weql na afloop van het pleidooi eerst of deze geen aanlei ding zag zjjn woorden over de pers te matigen. „Ik zou het op prys stellen als u die woorden introk," zo ging mr. Stoffels daarna een stapje verder. Mr, Weijl verklaarde dat hy niet had be doeld dat de pers opzetteiyk onwaar heid spreekt, maar dat hy het oog had gehad op slechts enkele publikaties. De president nam met deze verklaring ge noegen, nadat hy een der aanwezige journalisten, die iets in het midden wil de brengen, het zwygen had opgelegd. Het is journalisten uiteraard niet toe gestaan zich tydens een rechtszitting in het debat te mengen. minimum imiimimmmmmmmmmmmmmmimmi den de referendaris, volgens de verde diger, op de verkeerde weg gebracht. „Ik geloof dat de straf heel zwaar zou zyn," aldus mr. van der Does. Hy vroeg verlaging van de geëiste straf. De rechtbank zal in beide zaken op 3 april uitspraak doen. EEMLAND 20 v. A'dam n. Bremen/Hamb. GABONKUST 20 v. A'dam n. Antw. GRAVELAND 20 v. A'dam n. Recife. HAARLEM 21 te R'dam. KINDERDIJK 21 te R'dam. LETO 19 te IJmuiden. LUNA 20 v. R'dam n. A'dam. MONTFERLAND 20 v. A'dam n. Bremen/ Hamburg. PRINS WILL. V. ORANJE 20 te R'dam. VAN HEEMSKERK 21 te R'dam. ABBEDIJK 20 v. Bremen n. Antw. ALDERAMIN 20 te Marseille. ARENDSKERK 20 v. Livorno, 21 te Genua. ARGOS 21 te Tel-Aviv. BENGALEN 20 v. Pt. Said n. Istanbul. BENINKUST 20 v. Dakar n. Duink. BONITA 20 v. New York n. Guayaquil. CLEODORA 20 v. Singapore n. Saigon. GAASTERLAND 21 te Rio Grande. GHANAKUST 21 te Lagos. GUINEEKUST 21 te Freetown. HERSILIA 21 te Port au Prince. IVOORKUST 21 te Luanda. KENNEMERLAND p. 20 Fernando Noronha n. Las Palmas. KERMIA 20 v. Curasao n. Landsend. LAWAK 20 v. Cristobal n. Aruba. LINDEKERK 21 te Abadan. MAASLAND 21 te B. Aires. NAESS COMMANDER 20 te Fawley. NIEUW-AMSTERDAM 21 te Havana OMALA 21 te Vitoria. ORANJE 21 te Singapore. ORANJE NASSAU 20 v. Barbados n. Plym. ORION 20 v. Alexandrië n. Rodes. STAD HAARLEM 20 v. Triëst n. Lagoulette. TRITON 20 te La Guaira. VAN CLOON 23 te Mombassa verw. WESTERTOREN 21 te Thameshaven. AAGTEKERK 21 te Pt. Said. ALKAID 20 te Antw. ALMKERK 20 v. L. Palmas n. Kaapstad. ASTRID NAESS 21 te Mena al Ahmadi. BARUMUN 21 te Ummsaid. BAT JAN 20 te Beyrouth. CALT. DELFT 20 dw. Algiers n. R'dam. CELONIA 20 v. Abadan n. Karachi. GAROET 20 v. Tj. Priok n. Singapore. KARA 20 v. Mersey River n. Curacao. KF.IZERSWAARD 20 bij Suez ten anker n. Portland Maine. KELLIA p. 20 Bizerta n. M. al Ahmadi. KYLIX 20 v. Kielerkanaal n. R'dam. LANGKOEAS 21 te Semarang. LAURENSKERK p. 20 Str. Messina n. Pt. Said. MAASKERK 20 v. Aden n. Mombassa. NIAS 20 v. Hongkong n. Shanghai. OMMENKERK p. 20 Guardafui n. Aden. ORANJESTAD 20 v. Plymouth n. A'dam. OVERIJSEL 20 v. Manilla n. Hongkong. POLYPHEMUS p. 20 Colombo n. Penang. RITA 21 te Pladju. STAD GOUDA 20 v. Hamb. n. Narvik. STR. COOK 20 te Adelaide. STR. TORRES 21 te Singapore. TE1RESIAS 20 te Aden. TIBERIUS 20 v. Bremen n. Antw. WILLEMSTAD 20 te Paramaribo. WONOGIRI 20 v. Bombay n. Cochin. ZUIDERKRUIS 20 v. Tj. Priok n. Surabaja. De geschenken, die prinses Beatrix tydens haar bezoek aan Suriname heeft gekregen, worden in twaalf kisten verpakt naar ons land verscheept met het m.s. Richel van de K.N.S.M. H. M. de koningin is voornemens op zaterdag 29 maart enige gemeenten in West-Brabant te bezoeken, die in het byzonder door werkloosheid zjjn getrof fen. De Amsterdamse schaakclub V.V.G.A.i deze is ondanks een 4%-5iA nederlaag in de naar laatste speelronde tegen het Groninger Staunton kampioen geworden van de eerste klasse A der K.N.S.B. Het dankt dit aan het betere bordgemiddelde. Bei de teams behaalden hetzelfde aantal winstpunten maar de gemeente-ambte naren toonden zich gemiddeld iets pro ductiever. Zij hebben nu dus het vorig seizoen verloren gegane hoofdklasser schap heroverd. Zoals reeds min of meer was voorzien kon Ha.S.G. het in Bus sum tegen B.S.G niet bolwerken. Ook nu weer werd een zware nederlaag ge leden, 7-3. Het betekende voor de Haar lemmers een bevestiging van een reeds eerder uitgesproken degradatievonnis. Ook de r.-k. schaakclub De Pion uit Amsterdam keert na een éénjarig ver blijf in de eerste klasse naar de tweede klasse terug. Voor de Amsterdammers na het fraaie begin van de competitie wel een teleurstellend slot. Tegen het Groninger Unitas werd de laatste wed- strqd een 46 nederlaag waar door de Groningers hun achterstand van een punt omzetten in een voor sprong. De schaakclub Haarlem nam te gen V.A.S. II de zaken nog even se rieus op. Hoewel met twee invallers werd gespeeld. (J. v. d. Berg is over gegaan naar de schaakclub De Torens en Tj. de Jong was verhinderd) boek ten de Haarlem-spelers een 3lA-6A zege. Zij bereikten hiermee de vierde plaats in de eindstand en scoorden pre cies 50% in winst- en bord-punten. De eindstand luidt: V.V.G.A (A'dam) 7 6 Staunton (Gr.) 7 6 Bussum 7 5 Haarlem 7 3 V.A.S. II (A'dam) 7 3 Unitas (Gr.) 7 2 De Pion (A'dam) 7 1 Ha.S.G. 7 1-6 - 1 12 44 -26 - 1 12 41A-28'A - 2 10 3TA-32'A 1 3 7 35 -35 6 33^-3614 4 32)4-37)4 3 30 -40 2 26 -44 - 4 - 5 1 5 In de Noordho-llandse Schaakbond vie len ook weer enkele beslissingen. In de overgangsklasse kwamen Rolland en Kqk Uit in hun afgebroken wedstrijd weer een stapje dichter bij de beslis sing. De stand is nu 4)4-4)4 met een gunstig staande ontmoeting voor de IJmuidenaren. Caïssa boekte in 2A een benauwde 4)4-5)4 overwinning op Wie- ringermeer. Het kwam hierdoor ech ter toch op geiyke hoogte met K.T.V. Beide verenigingen zullen nu in een nieuw gevecht moeten uitmaken wie de kampioen van de afdeling zal zyn. In 2B werd V.V.V. 2 reeds de gelukkige door een grote 7)4-2)4 overwinning op Purmerend. Met de winnaar van K.T.V.- Caïssa zal het nu strijden om een plaats in de eerste klasse. De Pion kon de de gradatie ondanks de 5)4-4)4 overwin ning op Krommenie niet meer afwen den. Bijzonder spannend is de ontmoe ting Rolland 2Santpoort geweest. De ze beslissende wedstrijd voor de tweede klasse C werd bq de stand 4-5 in het voordeel van Santpoort afgebroken. De resterende party zal worden voortgezet. In 3A zag Caïssa 3 geen kans het vege lijf te redden. Met 4)4-5)4 werd van Aardswoud verloren. Witte* Paard zag in 3B kans in de beide ontmoetingen tot de volle winst te komen. Tegen Las- ker werd het 4)4-5)4, tegen V.V.V. 3 was het wat overtuigender, 6)4-3)4. Met Pat-Mat 3 moet nu een beslissings wedstrijd worden gespeeld om het kam pioenschap met de daaraan verbonden promotie. Heemstede 3 en Weenink 2 rondden in 3C hun afgebroken wed strijden op 5-5 af. Weenink werd door uitslag kampioen en promoveert 2C. In 3D zag de Heemsteedse schaakclub haar lot bezegeld. Met 5)4- 4 A gingen zij tegen Bloemendaal 3 tén onder. Halfweg 2 hield Ha.S.G. 3 met 5)4-4)4 op afstand. Bij de vierde klassers bereikte Op positie 2 in afdeling A de tweede plaats door een monsterzege op Wieringer- meer 2, )4-9)4'. A.E.V. versloeg hier D.O.S. met 7-3. V.V.V. 4 kende met Schaakmat 3 geen medelijden, 7)4-2)4. Zaandam 6 klom in afdeling B op tot de tweede plaats doordat Weenink 3 de wedstrijd zonder meer gewonnen gaf, 10-0. H.W.P. 2 is in afdeling C aan een ge weldige eindspurt bezig welke met suc ces bekroond schijnt te worden. Tegen leider S.S.C.H. is de stand nog gelijk 2-2 maar de afgebroken partijen waar borgen vermoedelijk de volle winst. H.W.P. eindigt dan gelijk met de P.T.T.- schaakclub De Torens dat in de laatste wedstrijd met Hoofddorp 2 geen moeite had, 8-2. Hetzelfde resultaat bereikte Santpoort 2 tegen de reserves van Het Oude Slot. Zeer belangrijk was hier ook dat de ontmoeting Santpoort 2-De Torens niet in 5-5 is geëindigd, zoals eerst reglementair werd vastgesteld, maar door De Torens met 4)4-5)4 werd gewonnen. Santpoort 2 kwam hierdoor op de praktisch uitgeschakelde vierde plaats terecht. De wedstrijden in de diverse afde lingen worden deze week voortgezet. (Vervolg van pagina 1) De mededeling van de ambassa deur, dat het de Sjah van Perzië had behaagd directie en commissarissen van de V.D.S.M. te eren met een hoge onderscheiding wegens hun aandeel in de opbouw van de Iraanse koop- vaardqvloot de diverse werven van Verolme hebben al een viertal grote tankers voor Perzische rekening afgeleverd kon, hoe plezierig voor de betrokkenen ook, niet opwegen te gen het nieuws dat de heer Verolme even tevoren tegen de pers had ver teld. De heer Detwiler gaf later nog na dere byzonderheden. Hij vertelde dat in Amerikaanse scheepvaartkringen de ge dachte om tegen een laag tarief en mas se personen over de Atlantische Oceaan te brengen, al van 1929 dateert. De wereldoorlog legde alle plannen voorlopig in de mottenballen, maar na de bevryding werd opnieuw naar mid delen gezocht om massavervoer moge- iyk te maken. Omstreeks 1947 stond het schetsontwerp voor een mammoet-pas sagiersboot op papier, waarna het zaak werd uit te zien naar bedryven die een dergeiyke order konden verwerken en naar de havens die het meest in aan merking kwamen om de boten te ont vangen. De bedoeling was om de sche pen onder Europese vlag te brengén, daar anders de Amerikaanse fiscus een te groot deel van de winst zou incas seren. Had dit laatste geen overweging uitgemaakt, dan zou de directie van de nieuwe onderneming wellicht de vier schepen aan een Amerikaanse werf heb ben toevertrouwd, waarbij de regering bovendien nog een subsidie had ver strekt. Nu is Nederland die eer te beurt ge vallen, omdat de werf van Verolme in het Botlekgebied als enige buiten Ame rika in staat is schepen van meer dan honderdduizend ton te bouwen. De twee bouwdokken op de Oostpunt van Rozen burg zullen berekend zijn op de bouw van maximaal 120.000 tonners. Op een daarvan wordt de volgende week de kiel gelegd van een Braziliaanse tanker, maar men hoopt in de ander nog deze zomer te kunnen beginnen met het eer ste passagiersschip, dat de naam „New Yorker" zal dragen. Na de tanker kan dan direct het tweede monsterschip in aanbouw komen. Deze twee moeten in elk geval in 1961 in de vaart zijn, terwijl men erop aanstuurt ze een jaar later alle vier in de lijndienst in te zetten. De heer Detwiler is enige tyd geleden alle havens van Europa afgereisd om te trachten een geschikte aanlegplaats voor zyn schepen te vinden. Ook Vlis- singen heeft hy daarbij bezocht. Zijn keus is wat het continent betreft ten slotte op Lissabon gevallen, terwijl voor Engeland, dat ook in de sneldienst naar en van Amerika wordt opgenomen, nog geen haven bepaald is. Aanleg van spe ciale pieren en aanlegsteigers zal daar bij noodzakeiyk zijn. De em- en de- barkatie van zovele duizenden passa giers tegelqk in zo kort mogelüke tyd vereisen uiteraard een bqzondere outil lage, waarvan het ontwerp ook al ge reed is, aldus de heer Detwiler. Hq verklaarde voorts dat diverse bankin stellingen en bedryven in o.a. Amerika, Spanje, Portugal, Italië en Frankrijk zich financieel in het project interesse ren, een belangstelling die er al toe heeft geleid dat de kosten van de eer ste twee schepen, in totaal bedragende 170 miljoen dollar, vrijwel gedekt schq- nen te zqn. De American-European Li nes heeft zich bereid verklaard als agent van de schepen op te treden. VEEMARKT DELFT, 20 mrt. Aanvoer: 1061 stuks vee. Notering: nuchtere kalve ren f 40.00—f 56.00, biggen f 45.00—f 52.00, iopers f 60.00—f 100.00, drachtige zeugen 275.00—f 375.00, magere varkens per kg iev. gew. f 1.701.80. schapen met twee lammeren f 150.00175.00, schapen met een lam f 120.00—f 140.00. MARKTEN BARNEVELD, 20 mrt. Eier- veiling S.B.E. Aanvoer 826.260 stuks. No tering: eieren 5860 gr. f 13.00—f 13.40, eieren 60—63 gr. f 13.35—f 13.58, eieren 63—69 gr. f 13.62—f 14.65. eende-eieren 65 72 gr. t 9.41—f 10.16, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse EierveUing Barne- veld-Ede. Weekaanvoer circa 900.000 stuks. Notering: eieren 43—58 gr. f 9.51—f 13.02, eieren 50—60 gr. f 13.03—f 13.21. eieren 60—63 gr. f 13.40—1 13.62, eieren 63—69 gr. 13.72—f 14.64, eende-eieren 63—71 gr. 9.00—10.10, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.100.000 stuks. No tering: eieren 5865 gr. f 13.25—14.25, al gemene prijs f 13.75 per 100 stuks, kilo prijs f 2.22, basis 62 gram. Gelders-Overijsselse Vereniging van Bierhandelaren. Grote eieren f 13.50f 14.00, gew. 6268 gr., kleine eieren f 12.50 13.25, gew. 56—61 gr. Pluimveemarkt. Aanvoer ca. 77.000 stuks. Notering: slachtkippen f 2.002.10, slacht- kuikens f 1.75—f 1.95, zware kuikens f 1.95 2.10, rode hanen f 1.651.75, alles per kg. Oude hanen zware rassen f 4.00— f 5.80, oude hanen lichtere rassen 2.50 f 3.50, oude eenden f 0.95—1.50, tamme konijnen f 3.50—f 9.50, wilde konijnen f 2.50—f .3.25, tamme jonge duiven f 1.—. alles per stuk. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 V. d. vrouw. VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10 20 Instr. sext. 10.50 Bui- tenl. weekoverz. 11.05 Hoorsp. met muz. 11.35 Kamermuz. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Harmonie-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.35 Lichte muz. 15.20 Operakoor, mannenkoor en ork. 15.35 Streekuitz. 16.00 Kamerork. en soliste. 16.45 Caus. 17.00 Dansmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.45 Regeringsuitz.Atlantisch Allerlei. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Caus 19.40 Caus. 19.55 Caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Schets. 20.13 Gevar. progr. 22.00 Opsporing verzocht! 22.35 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.50 Gram. 14.55 Fanfare-ork. 15.15 Kroniek v. Letteren en Kunsten. 15.40 Mannenkoor. 16 50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.30 De springplank. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Strtjkork 18.45 Vragenbeantw. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Omr. ork. en solist. 20.10 Caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 Gram. 21.05 Hoorsp. 22.00 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.22-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO:.20.15 Vragen- spei. 20.45 Caraïbische rapsodie, docu mentaire film. 21.15-±22.00 Een wereld als Wiever, TV-spel, met muz. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.00 Dansmuz. 12.30 Koorzang. 13.00 Gevar. progr. 14.10 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.30 Orkestconc. 19.45 Amus. muz. 21.00 Gevar. progr. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.00 Darf iq 1 arfcmuz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. 14.10 Or kestconc. 14.45 Gram. 15.30 Amus. muz. 16.20 Lichte muz. 17.50 Gram. 19 00 Gi taarclub. 19.30 Jazzmuz. 20.30 Nws. en ge var. progr. 23.40 Gram. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Gevar. muz. 15.30 Volksmuz 19.30 Madrigalen. 21.45 Ork. conc. 23.00 Dans muz. 0.05 Populaire muz. 1.00 Lichte muz. 2.15-5.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, progr. Hl (Nat. progr.) 280 en 235 m: 12.00 Ork. conc. 13.05 Ork. conc. 16.00 Operamuz. 16.30 Ork. conc. 16.55 Gram. 17.30 Ork. conc. 19.03 Kamer muz. 22.03 Gram. BRUSSEL. 324 m: 12.00 Gram. 12.45 Gram. 15.00 Amus. ork. 15.30 Gram. 15.45 Lichte muz. 16.00 Ork. conc. 16.30 Gram. 17.00 MatthSus-Passlon. 18.45 Gram. 19.40 Romantische muz. 21.45 Gram. 22.15 V'erz. progr. 23.05-24.00 Gram. 484 m: 12.15 Gram. 16.00 Discociub. 17.10 Operamuz. 18.38 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 15.25 V. d. kind. 15.45-16.25 V. d. jeugd. 16.25 Sportrep. 18.10-18.45 Koorzang. 19.00- 19.30 Hier und Heute. 20.00 Journ. 20.15 Film. 20.35 Juchten und Lavendel, musi cal. Daarna: Woord v. d. zondag. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Le Temps et les oeuvres. 19.30 Feuilleton. 20.00 Nws. 20.25 Reportage. 20.40 Operamuz 21.50 TV-blues. 22.40 Act. 23.10 Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 16.20-17.45 Eurovisie: Internat, badmin- tonwedstriid. 19.00 V. d. jeugd. 19.20 Te kenfilm. 19.30 Nws. 19.40 Panorama. 20.05 Quizprogr. 20.35 Een bundel rozen, film 20.50 Devizes. TV-film. 21.15 Overname v. d. KRO: Een wereld als Wiever, TV- spel. 22.15 Feuilleton. 22.40 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9