POPULAIRE VOORVECHTER VAN DE BRITSE INDUSTRIE Luister en glorie bij haar kroning Monarchistische etiquette kent geen onderscheid De hertog; van Edinburg, prins-gemaal Levensloop Koningin Elizabeth de Tweede H Khroesjtsjev en Boelganin kwamen bij haar op theevisite Bijna idyllische jeugdj aren ZATERDAG 22 MAART 1958 Grote verwachtingen van Brits bezoek Bij aankomst spectaculaire vlucht van 84 straaljagers FAUIINA 11' Vader en zoon. Prins Philip met Prins Charles, die de titel draagt van Hertog van Cornwall. Deze aardige opname van moeder en dochter werd ge nomen in de tuin van Buckingham Palace. (Van onze Londense correspondent) Ongeveer 36 jaren geleden verloor een aap zijn zelf beheersing en beet in een vinger. Deze beet kostte, zoals Churchill het uitdrukte, het leven aan een kwart miljoen mensen. De aap was het lieve lingsdier van koning Alexander van Griekenland. De vinger behoorde eveneens aan de koning, die stierf aan bloedvergiftiging. De dood van de koning leidde tot de val van Venizelos, de terugkeer van koning Con- stantijn uit zijn ballingschap, de nederlaag van de Griekse legers in Klein-Azië en een bloedbad. De on stuimigheid van de aap leidde eveneens tot ernstige vervolgingen, die prins Andreas van Griekenland, de broer van koning Constantijn, noopten in het Engelse oorlogsschip Calypso te vluchten en in ballingschap te gaan met zijn gezin. De jongste van dit gezin droeg de naam Prins Philip van Griekenland. Hij heet van daag Hertog van Edinburg. Prins Philip werd geboren op Korfoe op 10 juni, 1921. Zijn naam was Philip Glücksburg, of om het volledig te zeggen, Sleeswijk-Holstein-Sonderburg- Glücksburg. Hij is, evenals zijn gemalin, een afstam meling van zowel koningin Victoria als van koning Christiaan IX van Denemarken (welke laatste onder zijn kinderen twee koningen, een koningin en een keizerin telde). Hij is de kleinzoon van de in 1913 vermoorde koning George I van Griekenland. In het jaar volgend op zijn geboorte vergezelde het jonge prinsje zijn ouders in ballingschap, en aanvaardde de lange en vreemde reis die zou eindigen in een nieuw vaderland en in een nieuw en hoog tehuis. Aanvankelijk vestigde zich het gezin, vader, moe der, vier dochters en een zoon, in Parijs waar Philips moeder, prinses Alice, enige tijd een kunstzaak had. Na zijn allereerste onderricht te hebben ontvangen van een Engelse gouvernante werd Philip naar school ge zonden in St. Cloud. Maar weldra viel het gezin uit een. Philips moeder werd ziek en zocht genezing in Duitsland. Zijn vader vestigde zich aan de Rivièra. Haar nimmer falende gratie, begrip en menselijke eenvoud Maar Philip had een invloedrijke oom, broer van zijn moeder, in Engeland die zich het lot van zijn neef aanlrok. De ze oom was Lord Louis Mountbatten (een verengelsing van de oorspronke lijke naam Von Battenberg), de huidi ge First Sea-Lord, de laatste Britse on derkoning van Indië. Mountbatten haal de Philip naar Engeland en stuurde hem naar een Engelse, school, en vervolgens naar een Duitse school in Salem in Baden. Dit laatste geschiedde op ad vies van prins Berthold van Baden, die getrouwd was met een van de zusters van prins Philip en die groot vertrou wen had in de directeur van de school, Kurt Hahn, welke laatste geloofde in de noodzaak de jeugd op te leiden in dier voege dat zij in staat zouden zijn leiderschap uit te oefenen en de ge- (Van onze Londense correspondent) Prinses Elizabeth Alexandra Mary werd geboren op 21 april 1926, op nummer 17 Bruton Street, Londen, de stadswoning van haar groot ouders de Graaf en Gravin van Strathmore. Volgens eeuwenoude gewoonte bevond zich dé toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, Sir Wiliam Joynson-Hicks, in het geboortehuis, officieel om „onderschui ving van een ander dan een rechtstreekse afstammeling van het koningshuis te voorkomen. (Zij was de laatste bij wie men zich aan deze oude gewoonte hield. Haar vader, destijds Hertog van York en vervolgens Koning George de Zesde, schafte de gewoonte af). Haar moeder was Elizabeth Bowes Lyon, jongste dochter van Graaf Strathmore. Toen Elizabeth geboren werd, was de toenmalige Prins van Wales, broer van Elizabeths vader, 31 jaren oud, en niets deed vermoeden dat zich de geschiedenis herhalen zou. Evenals George de Vijfde koning werd in plaats van de overleden oudste zoon van Eduard de Zevende, zou het tenslotte de op één na oudste zoon van George de Vijfde zijn die tot koning zou worden gekroond in plaats van de Prins van Wales. Doch zelfs indien voorzien was dat de Hertog van York Zijn vader zou opvolgen als gekroonde koning (cle huidige Hertog van Windsor was wel gedurende korte tijd koning, maar is nooit gekroond), zouden de ouders van Elizabeth ongetwijfeld geïnsisteerd hebben op de eenvoudige opvoeding welke hun oudste dochter, en later haar zuster Margaret, ontvingen, grotendeels buiten op cle koninklijke landgoederen. avond van het huwelijk dat op 20 no vember 1947 werd gesloten in de gro te Abdg van Westminster. Het jonge paar werd in de echt verbonden door de Aartsbisschop van Canterbury. Ja ren eerder meende men dat in Londen en de rest van het land het absolute hoogtepunt van publieke geestdrift was bereikt in het nationaal enthou siasme bij gelegenheid van het huwe lijk van de Hertog van Kent en Prin ses Marina. Maar de geestdrift van het Engelse volk, die oplaaide bij het huwelijk van Elizabeth en Prins Phi lip, toonde, dat men de bevolking on derschat had. Het jonge paar bracht de wittebroodsweken door in Broad- lands. bij Romney. Aan het begin van het volgend jaar begonnen Elizabeth en haar echtge noot hun gezamenlijke publieke func ties, en in mei brachten zij een officieel bezoek aan Parijs waar zij met onbe schrijfelijke geestdrift werden ontvan gen. Een maand later werd bekend ge maakt dat de prinses al haar officiële afspraken moest afzeggen, en op 14 no- Up het einde van de zomer pleegt de Britse koninklijke familie naar het kasteel vember schonk zij het leven aan een Balmoral in Schotland te reizen, om daar enige tijd te vertoeven. Men ziet hier zoon Prins Charles, de huidige kroon- ;loe jje( gezin zich vermaakt op het terrein van de houtzagerij van het land- prins en Hertog van Cornwall. In 1949 g0ed. De prins heeft een wip geïmproviseerd, en hij helpt Prinses Anne haar keerde Prinses Elizabeth terug tot haar broertje omhoog te brengen. De koningin kijkt lachend toe. functies, de koning vertegenwoordigend meenschap te dienen. Hahn zag zich ge noopt uit Duitsland te vluchten nadat Hitiers knechten hem gevangen gezet hadden en hü richtte een nieuwe school op in Gordonstoun in Schotland, een school die nog heden onder leiding van dezelfde Hahn staat. Prins Philip was een van de leerlingen die Hahn volg den naar Gordonstoun in 1934. Op 18- jarige leeftijd, in het jaar 1939, verliet Philip die drie jaren eerder bij de kroning van George de Zesde voor het eerst de toen nog slechts elf-jarige prin ses Elizabeth had ontmoet Gordons toun en werd toegelaten tot het Mari necollege van Dartmouth, waar hij ten zeerste uitblonk als leerling-cadet en een aantal belangrijke prijzen behaalde. n 1940 ging hij naar zee als adel borst op het slagschip Ramillies, be horend tot de Middellandse-Zee- vloot. Korte tijd later nam hij deel aan de gevechtshandelingen (aan boord van het slagschip Valiant) in de slag van Matapan. Op 21-jarige leeftijd werd hij met de rang van luitenant ter zee eer ste klassr overgeplaatst naar het oor logsschip Wallace en was de jongste officier bij de Britse vloot die een zo hoge post bekleedde op een flotillelei- der. Later, op 2 september 1945, was hij aan boord van de torpedojager H.M.S. Whelp aanwezig bij de Japanse overgave in de baai van Tokio. Na dr oorlog bleef Philip bij de vloot, en was verbonden aan vloot- opleidingsbases aan land in En geland. Gedurende de oorlog had hij herhaaldelijk ontmoetingen gehad met Elizabeth tijdens partijtjes in het huis van zijn oom Mountbatten en in het Buckingham Paleis. Nu hij in het land gestationneerd was, werden de ont moetingen veelvuldiger, ofschoon van beide zijden de grootste discretie be tracht werd om ongewenste belang stelling van een ziekelpk-nieuwsgieri- ge populaire pers te vermijden. In 1946 nodigde koning George de Zesde Philip uit naar het kasteel van Bal moral in Schotland. Het was bij die gelegenheid dat de koning, al of niet zwijgend, toestemde in een niet-offi- ciële verloving. Het ogenblik werd evenwel niet opportuun geacht om ruchtbaarheid te geven aan deze om standigheid, onder meer omdat Phi lip nog steeds de Griekse nationaliteit bezat en omdat moeilijkheden met Griekenland vooroordeel zouden kun- In 1930 werd haar zuster geboren, Prinses Margaret, en de beide kinddVen van de Hertog leidden een bijna idyl lisch bestaan. Hieraan kwam, althans voor Prinses Elizabeth, een onverwacht einde, toen haar grootvader stierf in 1936 en toen in hetzelfde jaar diens op volger Eduard de Achtste zich genoopt afstand van de troon te doen om te Yor?en °Pgev°lgd door de Hertog van anr,=™dicL de naam George de zesde van haar de dag van het aftreden rfncir Oom werd Elizabeth kroon- l lvnnrh het was noodza- keliik voortaan haar verdere op leiding af te Stemmen on haar top- komstige koninklijke taak. Zij ontving deze opleiding eerst van een gouvernan te. Gedurende de oorlog ontving zij te Windsor, waar de beide prinsessen re sideerden, verdere opleiding van specia listen, in onderwerpen zoals de geschie denis van de constitutie. Z(j ontving eveneens zangles en pianoles. En, om dat zij evenals haar vader, zij het dan ook in mindere mate, zeer schuw van aard was, moedigden haar koninklijke ouders haar aan om rollen op zich te nemen in amateur-toneelopvoeringen, een middel dat inderdaad werkte en haar het zelfvertrouwen schonk waar aan zij later zo grote behoefte zou voe len als vorstin. Op 18-jarige leeftijd werd zij officier in een van de Britse vrouwelijke strijdkrachten, de A.T.S., en deed dienst als autobestuurster in de transportafdeling van de A.T.S. Zij ver richtte haar eerste publieke functie in '44 toen zij, niet vergezeld door een van haar ouders, te Greenock het grote slag- iiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii paar. Tijdens zijn rede zei hij onder meer, en hij meende wat hij zei- In de officiële plichten welke Hare Konink lijke Hoogheid vervuld heeft, heeft zij dezelfde nimmer falende gratie en begrip getoond en dezelfde menselijke eenvoud welke het Koninklijke Huis zo dierbaar hebben gemaakt aan het volk." De koning gaf aan Philip de rang van Hertog van Edinburg op de voor bij talrijke openbare gebeurtenissen. In dit jaar hervatte Philip zijn dienst bij de koninklijke Britse marine en voegde zich bij de Britse Middellandse-Zee- vloot op de vlootbasis Malta, waar zich in november Prinses Elizabeth bij hem voegde. In het volgende jaar bracht Eli zabeth nogmaals een bezoek aan haar echtgenoot in Malta, aan het eind van maart. Terwijl zij zich aldaar bevond werd bekend gemaakt dat zij wederom een kind verwachtte. In augustus volgde de geboorte van Prinses Anne. Drie maan den later bracht Elizabeth met haar man een bezoek aan Athene. In het voorjaar bracht zij een bezoek aan Rome waar zij en de Hertog van Edinburg in audiën tie werden ontvangen door Z.H. de Paus. Na haar terugkeer in Engeland dit was het Festival of Britain jaar ver scheen zfj vaker dan ooit in het publiek om haar vader te vertegenwoordigen bij belangrijke gebeurtenissen. In september 1951 onderging Koning George de Zesde een zware operatie Prinses Elizabeth en Philip stonden op het punt naar Canada te vertrekken, maar besloten hun reis uit te stellen met het oog op de toestand van de koning Doch toen de koning schijnbaar spoedig genas, vertrokken zjj op 7 oktober per vliegtuig naar Canada waar zij geduren de zes weken een zeer inspannende tour' nee maakten door het land. Zij brachten vanuit Canada een bezoek aan prest dent Truman in Washington. De tour' nee door Canada was een enorm succes en na hun terugkeer te Londen vond in de Guildhall van de City een officiële welkomstceremonie plaats. Elizabeth en Philip brachten de kerstdagen door met het koninklijk gezin in Sandring- ham, en Philip vergezelde George de Zesde herhaaldelijk op jacht op het gro te landgoed. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iitiiuiiiiiiii schip Vanguard te water liet. En toen dit schip in 1946 voltooid was en in dienst werd genomen door de marine, was het wederom Elizabeth die namens haar vader de ceremoniën met haar tegenwoordigheid sierde. Het was het zelfde schip waarin zij op 1 februari met de rest van de koninklijke familie naar Zuid-Afrika en Rhodesië vertrok voor een tournee van het voltallig koninklijk gezin. Toen zij de een-en-twintig-jarige ieeftijd bereikte, bevond zij zich met haar ouders in Kaapstad vanwaar zij via de radio een toespraak richtte tot alle landen van het Gemenebest, voor al bedoeld voor de jongeren. Op 9 juli 1947 maakte de koning be kend dat hij zijn toestemming had ver leend voor de verloving van de kroon prinses met Luitenant-ter-zee Philip Mountbatten, zoon van wijlen Prins Andreas van Griekenland. Toen op 22 Na hun kerstvakantie vertrokken Prin ses Elizabeth en de Hertog van Edin burg op 30 januari 1952, uitgeleide gedaan door George de Zesde, van het Londense vliegveld om een tournee te maken door Ceylon, Australië en Nieuw- Zeeland. Er stond een harde koude wind op het vliegveld, maar zonder hoed, rechtop en in snelle pas liep de koning weg van het vliegtuig na het nemen van zijn afscheid. Niets deed vermoeden dat het einde nabij was. Een week later, na daags te voren nog op jacht ge> weest te zijn op zijn landgoed in San- dringham, overleed de koning in de nacht. En Prinses Elizabeth, die zich op dat ogenblik in Kenya bevond, was koningin vanaf het door niemand ga degeslagen ogenblik waarop de koning de laatste adem uitblies in zijn slaap vertrek. De gebeurtenissen sedert de troons bestijging van Elizabeth de Tweede van Groot-Brittannie liggen nog vers in het geheugen met als hoogtepunt de luister en de glorie van de kroning in de West minster Abdij in 1953. Het koninklijk echtpaar ontving talrijke staatsiebezoe- ken, waarvan voor ons vanzelfsprekend het meest gedenkwaardige was het be zoek van ons eigen koninklijk echtpaar. En bij haar troonsbestijging zal Eliza beth de Tweede nimmer vermoed heb ben dat zij in een nabije toekomst Khroesjtsjev en Boelganin op het kas teel van Windsor op theevisite zou ont vangen. Bij wijze van voetnoot moge uw cor respondent er hier aan herinneren dat Koningin Juliana, alsook Prinses Wil- helmina en de jonge prinsessen, even als Koningin Elizabeth II afstammen van George de Tweede, wiens dochter Anna in het huwelijk trad met Stadhou der Willem IV. En via haar Grootmoe der, Koningin Emma, deelt onze ko ningin met Elizabeth II de afstamming van Sophie, gemalin van de keurvorst van Hannover uit 't geslacht van Bruns- wijk, waarvan de Engelse koninklijke familie tot halverwege de eerste we reldoorlog de naam voerde, welke bij die gelegenheid werd vervangen door de naam Windsor. Krachtens deze laat ste afstamming en de Act of Settlement van 1701 kunnen Prinses Wilhelmina, Koningin Juliana en onze prinsessen het Britse staatsburgerschap voor zich op eisen, evenals alle andere niet-Katho- lieke afstammelingen van Hertogin Sophie van Hannover, voor zover zij al oktober het parlement van reces te- He Hertog van Edinburg speelt graag polo. Deze foto werd genomen in mei 1956 !rfns 'J1 1948 d'4 recdlt bezaten. Want rugkeerde besloot het Lagerhuis op tijdens een wedstrijd op het polo-veld van Windsor. Voor de Hertog zijn vaard recln, 1948. ,vervallen verklaard voorstel van de premier, Clement zal bestijgen onderhoudt hij zich nog even met de koningin. Prins Charles staat afsta??mehngen beet>e "ij, terwijl Prinses Anne naar de3hond van de koning burge^schtfve" werven krachtens'te huis aan te bieden aan het verloofde boorte in het land. et driedaagse bezoek van Koningin Eli zabeth II en Prins Philip, hertog van Edin burgh, dat dinsdag be gint, wordt met onge woon grote verwachtin gen tegemoet gezien. Toch heet het officieel dat alle bezoeken van vorstelijke bezoekers on der hetzelfde hoofdstuk van de monarchistische etiquette thuishoren en dat de pomp en praal de ene keer niet van de an dere mag verschillen. Punt voor punt het pro gramma van het staatsie- bezoek nagaand, kan de etiquettefanaat dan ook niets te berispen vinden, kan hij er zelfs het re giem van de bestedings beperking in bespeuren. Een luisterrijke rond vaart door een geïllumi neerde stad en een uit bundig spattend vuur werk vanaf dekschuiten, zoals president Coty in dertijd mocht beleven, heeft in geen enkel pro grammapunt een gelijk waardige tegenhanger. En toch siert en tooit de hoofdstad zich dinsdag lente-achtiger dan ooit met een schat aan bloe men en een keur van hon derden vlaggen op Dam rak en Dam. De over vloed van hyacinten, tul pen en azalea's wordt voor de St. Nicolaaskerk in een bonte haag ge schaard. Over dit staat- siebezoek aan het westen des lands is nu al meer geschreven dan voor an dere bezoeken. Ook in Engeland zelf ziet men er naar uit. De Engelse pers stuurt een leger van meer dan honderd man met schrijfmachines, ca mera's en televisie-appa- ratuur uit. De bladen en de radio's in Engeland vergeten onbezorgd hun isolationisme en schrij ven en spreken over ons in toenemende mate. Ook de Nederlandse televisie zal deze grote kans benutten en over dag en 's avonds vele di recte reportages en her halingen uitzenden, waar van een vrij groot aantal via het net van de Euro visie naar het buiten land. Het spreekt vanzelf dat ook in Engeland het staatsiebezoek vele uren van de televisieprogram ma's zal vullen. Zowel voor Nederland als voor Engeland begint het program ma dinsdagmorgen vroeg als koningin Elizabeth en prins Philip met hun vorstelijke jacht de „Brit annia" en drie escorte fregatten de Nederlandse territoriale wateren voor IJmuiden binnenvaren. Een der schepen, de „Grenville", zal 21 saluut schoten afvuren als drie Nederlandse oorlogsbo dems ter begroeting ge naderd zijn. De kruiser „De Zeven Provinciën" zal evenveel schoten ten antwoord laten ontbran- lijke wens. Zo zal konin gin Elizabeth ingevolge haar verzoek geen bloe men bij haar aankomst krijgen aangeboden, maar bij haar vertrek. Prins Philip is een groot liefhebber van de zeilsport. Men ziet hem hier aan de helmstok van zijn jacht aan een wed strijd deelnemen. nen scheppen tegen Philip op louter politieke gronden. Op 28 februari 194) verwierf Philip de Britse nationaliteit en nam hij de naam Mountbatten aan. Zijn prinselijke titel en alle aanspraken op eventuele Griekse successierechten had hij prijs ge geven. Op 9 juli van hetzelfde jaar gaf de koning toestemming om officieel de verloving bekend te maken, ofschoon het gehele land al maanden lang wist hoe de zaak stond. Philip bleef onder tussen als officier-instructeur bij de vloot. In november vond het huwelijk plaats tussen prinses Elizabeth en de door de koning onder de titel van Her tog van Edinburg in de adelstand ver heven Philip. Kort na het huwelijk werd Philip be noemd bjj de marinestaf en in het na jaar van het volgend jaar trok hij zich terug uit actieve dienst, zulks om de prinses ter zijde te staan tijdens de tournee van Koning George VI en diens gemalin door Australië en Nieuw-Zeeland Maar hij was niet weg te houden van de zee en ging opnieuw in actieve dienst bij de marine in oktober 1949 en kreeg een post bij de Middellandse-zee- vloot aan boord van de flotilleleider H. M. S. Chequers. In juli 1950 werd hij benoemd tot commandam van het fregat Magpie, eveneens behorende tot de Middelland- se-Zeevloot. Als kapitein was hij zeer populair bij de bemanning vm het eer ste schip waarover hem het opperbevel was toevertrouwd. Een jaar later zag Philip zich, zeer tegen zijn zin, genoopt de zee vaarwe te zeggen, en in het najaar van 1951 vergezelde hij prinses Elizabeth op haar bezoek van zes we ken aan Canada. Aan het eind van de maand januari van het volgende jaar vertrok hij met prinses Elizabeth voor een bezoek aar Ceylon, Australië en Nieuw-Zeeland. Op weg naar deze lan den brachten zij enige dagen door in Kenya, waar zij het bericht ontvingen, dat George VI plotseling was overle den. Het echtpaar keerde terstond terug naar Londen. Vanat dat ogenblik begon voor Phi lip een zware taak, die van prins gemaal, een positie die een scher pe scheiding schept tussen de status, de verantwoordelijkheid en de dagelijk se arbeidsroutine van de beide echtge noten. Het sprak vanzelf, dat een zo dynamische persoon als Philip zich een eigen plaats wenste te verwerven in het, maatschappelijk leven van Enge land. Hij is hierin geslaagd. Met gro te takt, maar met even grote energie heeft h(j het zich tot taak gemaakt apostel te zijn voor een industriële renaissance van Groot-Brittannië, een renaissance welk hij zoekt aan te wakkeren door in talrijke redevoerin- e aankomstdag geeft het protocol alle mogelijkheden tot waarachtige staatsie. Als het indrukwekkende schouwspel van de don derende stoet straaljagers achter de rug is, komt prinses Beatrix aan boord den. Het onwrikbare pro tocol is dan gaan rege ren, een protocol dat voor de uitvoering maan den van voorbereiding heeft gevergd, dat zowel het koude voorgerecht op het Amsterdamse diner van 210 gasten in het Dampaleis voorschrijft, als de spectaculaire vlucht van 84 Thunderstreak-, Sabre- en Hunterstraal- jagers op het moment dat de „Britannia" in het IJ komt. De opperceremonie- meester Rost van Tonnin gen, de hofmaarschalk mr. R. J. E. M. Zinnincq Bergmann en de eerste stalmeester majoor W. F. K. Bischoff van Heems- kerek zijn de eerste uit voerders van het proto col. Zij hebben bepaald dat de tramrails op het Damrak met touw worden opgevuld om het slippen van de open karossen te voorkomen. Onder hun zorg zijn de rode en wit te Bordeaux-wijnen en de Champagne (en de witte Bourgogne voor Prins Bernhard) aangekocht en uitgekozen, zoals zij ook hun keuze gemaakt heb ben uit de immens grote voorraad van tafelzilver, servies en het kristal. Voor een diner van 210 personen, zo weten zij uit ervaring, heeft men aan zestig flessen Bordeaux en vijftig flessen Cham pagne wel genoeg. Met name de hofmaarschalk heeft gecontroleerd dat de 48 lakeien die zullen serveren, geoefend zijn, geruisloos en zonder hin deren hun taak zullen vervullen. Het protocol heeft slechts één hogere maat staf en dat is de vorste- van de „Britannia" om de bezoekers welkom te heten. Gedrieën zullen zij in een motorsloep naar de Prins Hendrikkade va ren. Door een erehaag van 20 marechaussees in ceremonieel tenue bege ven de koningin en haar gemaal zich naar het spe ciaal voor deze gelegen heid gebouwde pavil joen, waar de begroeting met het Nederlandse Ko ningspaar plaats zal heb ben. Fuseliers en trom petters van de cavalerie zullen er de erewaent vormen en bij het Paleis zal men de Garde Gre nadiers met hun bere- mutsen en de Konink lijke Militaire Kapel aan getreden zien. De Grena diers hebben het die dag druk, want iedere keer als de bezoekers het Pa leis verlaten of binnen komen, zal de grote ere' wacht aantreden. Zowel het Engelse ko ningspaar als het Neder landse brengt de nacht in het Paleis door, de volgende nacht niet meer, want het verkiezings lawaai dat de Dam dan zal vullen, past weinig bij het plechtige bezoek. Het protocol voorkomt ver rassingen, al zullen de ge noemde heren het aan de betrokken personen zelf moeten overlaten welke uniformen en japonnen zij zullen dragen en wel ke geschenken zij elkaar zullen aanbieden. Deze geheimen worden tot het laatste moment in een kleine kring bewaard, of schoon de bijdehante Britse pers al wel heeft aangekondigd dat dé gar derobe van de Engelse vorstin voor deze reis omvangrijk zal zijn. De Hertog, van Edinburg met grijze hoge hoed in een open rijtuig op weg naar een officiële plechtigheid. gen, uitgesproken bjj talrijke bezoe ken aan industrieën en industriële ten toonstellingen, te wijzen op de noodzaak' de resultaten van wetenschappelijk on derzoek en laboratoriumarbeid toe te 1 assen in de industrie. De redevoeringen die hij bij derge lijke gelegenheden houdt, zijn geheel door hemzelf geschreven en worden geken merkt door pezigheid, zakelijkheid, gees tigheid en de afwezigheid van de onver mijdelijke cliché's die plegen voor te komen in redevoeringen geschreven door hovelingen of adviseurs. Maar zijn redevoeringen zouden ineffectief zijn, indien niet de deskundige gehoren voor wie zij werden uitgesproken hadden ge constateerd dat de man die hen toe sprak, sprak met een werkelijke en nuchtere kennis van zaken. Het hoofd thema van zjjn publiek streven laat zich het best samenvatten in een citaat uit een van zijn redevoeringen: „Laat het nooit gezegd wo. den dat Groot-Brittan nië in onze dagen de arme bloedver want is geworden van het Britse Ge menebest. En alle gepraat kan dit niet voorkomen. Hard werken en het gebrui ken van onze vindingrijkheid vormen onze enige kans". En een ander citaat: „De oplossing van onze industriële pro blemen is te vinden in de universiteiten en technische colleges". Prins Philip heeft zich de genegen heid van het Britse volk verworven en men kan deze aantrekkelijke, char mante en graag lachende prins geen groter compliment maken, gezien de ongeneeslijke xenofobie van de Britten, dan door te constateren dat het Brit se volk vergeten heeft dat hü als bui tenlander geboren werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11