Het land van de arbeidsvrede Indonesisch korvet beschiet een Deens vrachtschip Krijgt Padang spoedig een eigen luchtmacht? Hevige sneeuwstorm in het oostelijk deel van Amerika Nog vele bezwaren tegen verkoop van melange In Europa en de V.S. FRISSE INZET YAN DE LENTE Brand in textielfabriek in New York Te vroeg gejuich om bouw van superschepen Het weer Ook Gortzak tegen Paul de Groot Padang inviteert Kvoor onder- houden van de verbindingen DJAKARTA eist ruim 50 miljoen rupiah van KPM Dulles is terug GELDKISTJE na ruim een half jaar terug Weer kernproeven in Sovjet-Unie Prijs 55-58 cent per pakje Rusland bereid topconferentie uit te stellen ee MORRIS ïeforeyot/óvp/ Het weer in Europa GEEN BEMANNINGSLEDEN GEWOND Na Gerben Wagenaar LUCHTPOST- VERVOER WEER NORMAAL Drie Sjeiks verzoeken Parijs om vergiffenis zonder geld Sovjet-vliegtuigen mogen niet in New York landen Sociaal commentaar Engelse Suède Damesjasjes j Aanhoudend koud ZATERDAG 22 MAART 1958 81ste JAARGANG No. 29866 De Deens-Franse stoomvaartmaatschappij in Kopen- ha en heeft gisteren een telegram ontvangen van de gezag voerder van het 2.800 ton metende motorvrachtschip „Bre- ta(>ne"> waarin wordt gemeld dat een korvet van de Indo- ne^jsche marine het Deense schip heeft beschoten, aldus gericht United Press. Kapitein Dyrborg heeft meegedeeld, dat niemand van de 30 Deense bemanningsleden is gewond en dat de „Bretagne" slechts licht is beschadigd. Dyrborg telegrafeerde voorts, dat hij met zijn schip gisteravond in Padang is gearriveerd en spoedig naar Singapore zal terugvaren. Voor voorgeschoten salaris van bemanning van 33 onder overheidscontrole geplaatste schepen T andheelkundigen (Van een medewerker) N' ederland moge dan de naam heb ben een land te zijn met vele kleine meningsverschillen en vele grote principiële tegenstellingen, het verdient in vergelijking met 't buitenland zeker ook de naam van het land van de arbeidsvrede. Als in een bedrijf als de K.L.M., dat ons allen zo zeer aan spreekt en dat Nederland door heel de wereld een uitstekende naam bezorgde, een staking uitbreekt, voelen we ons ge schokt. En opgelucht zijn we, indien reeds binnen de 100 uur zulk een conflict weer blijkt te kunnen zijn beëindigd, vooral als we letten op het college dat bemiddeling heeft verleend bij het zoe ken naar een oplossing. Er wordt reeds lang gezegd, dat de Stichting van den Arbeid op haar laatste benen loopt. Reeds enige malert bleek uit perspublicaties, dat men intern naar meer aangepaste vormen van overleg en samenwerking wil geraken, n.l. in het raam van de Sociaal Economische Raad. We vragen ons af of dit van we zenlijk belang is. Natuurlijk wel, voor zover dan het overleg zal komen te liggen in de publiekrechtelijke sfeer. Maar het meest wezenlijke blijft toch het feit, dat op de moeilijkste ogenblikken van ons nationaal eco nomisch leven werkgevers en werknemers elkander telkens weer heb ben kunnen vinden en ernstige moei lijkheden wisten te voorkomen resp. op te lossen. Zonder twijfel heeft deze situatie er toe geleid, dat in „Sociale Voorlichting" van 28 februari („Sociale Voorlichting" is het maandblad van de Stichting van den Arbeid) het volgende bericht kon worden aangetroffen: „Het jaar 1957 is een jaar geweest van ongekende ar beidsvrede. Het aantal arbeidsgeschil len dat tot werkstaking leidde bedroeg 27, dat is 3 minder dan het laagste tot dusver geregistreerde aantal, dat in 1952 voorkwam. Het totaal aantal verloren ar beidsdagen bedroeg in 1957 7.200, d.w.z. minder dan 14 van het laagste aantal dat na de oorlog is voorgekomen n.l. 30.000 in 1953. In 1956 bedroeg het aan tal verloren arbeidsdagen 213.000". Zulk een gering aantal verloren ar beidsdagen laat zich zelfs niet meer in een procent van de productieve manda gen uitdrukken. Het gunstige cijfer doet ons de vraag stellen wat deze verheu gende situatie in de hand heeft ge werkt. Elk antwoord dat hierop wordt gegeven, is uiteraard een gissing en de conclusies zijn het derhalve even eens. (Vervolg op oagino 5) Naar de heer C. Verolme, directeur van Verolme's verenigde scheepswer ven N.V. desgevraagd heeft medege deeld. heeft de heer L. E. Detweiler, president van het American-European Travelling Project nog geen opdracht gegeven tot de bouw van vier passa giersschepen van ieder 108.000 ton. Hij heeft bij de scheepswerf een aanvraag ingediend over de bouw van deze sche pen en deze aanvraag wordt thans on derzocht. De heer Verolme zei de hoop te koesteren, dat deze zaak binnen en kele weken zal kunnen worden gerea liseerd. Uit New York wordt bericht, dat men in scheepvaartkringen aldaar enigs zins sceptisch staat tegenover de ver wezenlijking der plannen voor de bouw van de vier grote passagiersschepen, waarover Detweiler in Rotterdam on derhandelingen voert. Over Detweiler weet men daar al leen, dat hij promotor geweest Is voor H. B. Cantor, eigenaar van het Car ter-hotelconcern, en dat hij sinds kort optreedt als zelfstandig promotor. Cantor houdt zich ook bezig met mas sa-vervoer over de oceaan. Al ver schillende jaren heeft hij pogingen in het werk gesteld om van de Ameri kaanse regering een subsidie te krij gen voor de bouw van twee passagiers schepen van 90.000 ton, die de men sen a 150 dollar over de Atlantische Oceaan zouden móeten brengen. Op het ogenblik zijn twee wetsvoorstellen tot het verstrekken van subsidie bij het congres in behandeling. Art verten BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met op klaringen en enkele overdrijvende wolkenvelden. Vannacht lichte tot matige vorst, morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind tus sen noord-oost en oost. Zondag: Zon: 6.38-18.57. Maan: 7.39-22.26. Maandag: Zon: 6.36-18.59. Maan 8.08-23.27. temp neersl. Station Weer heden afgel. 7 uur >A uur stockhom* licht bew. -18 0 Oslo half bew. -9 0 Kopenhagen onbew. -7 0.1 Londen zwaar bew. 0 0 Amsterdam onbew. -3 0.1 BrusseJ geheel bew. -4 0.1 Luxemburg onbew. -6 0 Parijs licht bew. -4 0 Nice zwaar bew. 5 0 Berlijn zwaar bew. -5 0.1 Vliinchen geheel bew. -7 0.2 Züricb zwaar bew. -7 2 Geneve licht bew. -4 0 Locarno onbew. 1 0 Wenen sneeuw -5 0.1 nnsbruck sneeuw -7 4 Rome onbew. 1 S BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeler- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cent» per week» f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 't avonds tel. 21544 (Van een verslaggever) De heer Henk Gortzak, bestuurslid van de communistische partij in Nederland en gemeenteraadslid in Amsterdam, heeft vrij dagavond op een vergadering van de EVC- Volgens de rederij in Kopenhagen vaart de „Bretagne" sinds december in de wateren rondom Singapore. Het schip kreeg enkele dagen geleden het ver zoek een lading naar Padang te trans porteren. Het werd aan kapitein Dyr borg overgelaten het risico in de Indo nesische wateren te willen varen te dra gen. De lading bestond uit rijst, suiker, margarine en medikainenten, en was aangekocht onder auspiciën van het Rode Kruis. Het schip is niet recht streeks door de revolutionaire regering gecharterd. In Penang op Malakka heeft de bemanning van een uit Singapore af komstige Chinese vissersboot gerap porteerd dat bun kapitein maandag is gedood bij een beschieting door waarschijnlijk een Indonesische ka nonneerboot, aldus U.P. Het vissers vaartuig werd getroffen door vijf tien kogels. Van revolutionaire zegslieden in Singapore is vernomen, dat spoedig de vorming van een eigen luchtmacht kan worden verwacht, die de strijd met de vliegtuigen van de centrale regering boven Sumatra kan aanbinden. Radio Bukit Tmggi heeft gisteren bovendien melding gemaakt van t bestaan van een revolutionaire vloot. De radio haalde na melijk een uitlating van de minister van defensie in de tegen-regering, Ha- rahap, aan, dat schepen van de revo lutionaire strijdkrachten uit voeren in de omgeving van de J;Jandf" In de Riouw-archipel. In Singapore ver klaarden zegslieden van de °Psta"? lingen dat de marine van de regering te Padang, uitgerust met moderne wapens, gereed is deze eilanden aan te vallen. Van dezelfde zijde wordt vernomen, dat de regering tan Sjafruddin de K.P.M. heeft uitgenodigd met de vrij gegeven schepen te gaan varen tussen de havens van het opstandige gebied. Volgens P.I.a. heeft de woordvoerder pi" het Indonesische leger, Overste Pirngadie meegedeeld, dat Nainggo- r£n 300 andere militairen zich thans as' aan een der uiteinden van het lODameer bevinden en daar bloot staan aan voortdurende aanvallen van de luchtmacht der centrale regering. Volgens Pirngadie zijn de opstandelin gen in het nauw gebracht. Zij hebben nog wel wapenen, doch geen motor transport en kunnen zich niet op het eiland Samosir, gelegen in het Toba- meer, terugtrekken omdat zij niet over boten beschikken. Naar het noorden kunnen zij ook niet uitwijken, omdat de wegen daarheen zijn bezet door een heden van de centrale regering. Ande re eenheden van de opstandelingen, al dus Pirngadie, worden thans in de richting van Atjeh gejaagd. Volgens hem hebben zich tot nu toe 300 man van de troepen der opstandelingen over gegeven. Volgens een bericht van het hoofd kwartier van het Indonesische leger te Djakarta, hebben troepen van de cen trale regering onder commando van overste Bedjo troepen van de tegen regering gevangen genomen die Kota Tengah, aan de rivier de Rokan in Mid- den-Sumatra, verdedigden, aldus be richt het A.N.P. Deze troepen van de rebellen boden geen weerstand, aldus het bericht. De eenheid van Bedjo heeft, aldus de mededeling verder, op 14 maart Bagan Si Api Api, de groot ste vissersplaats gelegen aan de oost kust van Midden-Sumatra, bezet en trok sedertdien oostwaarts, aldus de mededeling. Radio Padang zou gisteravond vol gens Reuter hebben meegedeeld dat overste Barlian, de militaire comman dant van Zuid-Sumatra, de Indonesi sche regering gewaarschuwd heeft dat, als de luchtaanvallen op Midden-Suma tra niet worden beëindigd, de troe pen onder zijn commando zullen vuren op militaire regeringsvliegtuigen die over de provincie Zuid-Sumatra vlie gen. Radio Padang zei voorts, dat overste Barlian aan de centrale rege ring heeft meegedeeld, dat de Indone sische luchtmacht geen gebruik mag maken van de vliegvelden te Djambi en Benkulen. Een Indonesisch schip is gisteren uit Surabaia naar Menado vertrokken om buitenlandse burgers uit het omstreden gebied van Noord-Celebes te evacueren, aldus meldt radio Djakarta. Deze eva cuatie, waaraan het Indonesische Rode Kruis is uitgenodigd medewerking te verlenen, geschiedt op verzoek van het corps diplomatique in Djakarta, aldus de radio. Twee Indonesische schepen, die met embleem van het Rode Kruis voeren, zuller op de rede van Padang voor anker gaan om buitenlandse bur gers op te nemen, die door het Rode Kruis uit Zuid-Sumatra naar Padang zullen worden gebracht voor evacua tie. Een van de Amerikanen, die met de „Oranje" naar Singapore kwamen, Michael Mazely, een employee van de Goodyear-rubbermaatschappij, heeft United Press verteld, dat Medan, toen de „Oranje" wegvoer, nog wel in han den was van de centrale regering, maar dat haar gezag gering was en dat de meeste Indonesiërs een terugkeer van de revolutionairen voorspelden, op zijn laatst de volgende week. De rege ringstroepen legden nu versterkingen aan in de stad en rondom het vlieg veld, zei hij, maar algemeen was men in Medan van oordeel, dat zij de stad niet zullen kunnen behouden vanwege de vijandigheid der Sumatraanse be volking. Een andere Amerikaan ver telde, dat inbeslagnames aan de orde van de dag zijn. Een groot aantal Amerikaanse voertuigen is door mili- Het" van bekle zijden gerequireerd. ".et is geen prettige plaats om in te yvonen 2ei |,y >De rQl yan de bia„ken is uitgespeeld in dat land, niet alleen van de Nederlanders, maar van iedere blanke. Ik zou er nog niet naar terug gaan, al bood nnjn maatschappij me 80.000 dollar per maand." Indonesië heeft de K.P.M- aansprake lijk gesteld voor ruim 50 miljoen rupiah aan salarissen van in Indonesië werk zaam personeel van deze maatschappij, aldus bericht het Indonesische pers agentschap Antara. De Indonesische minister van scheepvaart, Mohammed Nazir, heeft de directie van de K.P.M. eraan herinnerd dat de regering te Dja karta het salaris van het personeel der kantoren en de bemanning van 33 schepen die onder overheidscontrole werden geplaatst heeft voorgeschoten, zo werd hieraan toegevoegd. De maatschappij dient tevens de scha de aan 's lands economie, een gevolg van het plotselinge stopzetten der acti viteiten te vergoeden, aldus minister Nazir volgens Antara. De Indonesische bewindsman noemde geen bedrag der schadevergoeding. Wanneer de K.P.M. de eis tot schadevergoeding niet er kent zal beslag worden gelegd op ha veninstallaties, technische diensten etc., aldus minister Nazir. Met ingang van vrijdag geschiedt, naar de centrale directie der P.T.T. be richt, de verzending van luchtpost weer op de normale wijze. Drie sjeiks van Saharastammen, die zich twee jaar geleden bij het Marok kaanse bevrijdingsleger" aansloten, zqn naar Parijs gereisd om vergiffenis te vragen en bescherming van ITrankryk te zoeken, aldus meldt Reuter. De drie hoofden vertegenwoordigen driekwart van de Rcgibat-stammen, die een hon derdduizend man tellen. Zij verklaar den tegenover verslaggevers door val- M propaganda misleid te zijn. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is op de luchthaven te Washington aangekomen, nadat hij de bijeenkomsten van de Z.O.A.V.A. in Manilla had bijgewoond. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door zijn echtgenote, die een guirlande om had welke de minister uit de Philip- pijnen meebracht. bouwvakarbeiders zich achter de bestuurs leden Reuter en Brandsen geschaard, die onlangs bij de CPN-secretan-is Paul de Groot in ongenade zijn gevallen. Hij deelde ons op onze vraag mede dat hij zich „vierkant keert tegen de verklaringen van het scba- duw-bestuur van de EVC". Nu Paul de Groot na Gerben Wagenaar en enkele andere CPN-ers ook Henk Gort zak tegenover zich heeft gevonden, komt de rode partijdictator wel zeer geïsoleerd te staan Toen we dit voorlegden aan de heer Gortzak, antwoordde hij dat ieder zelf maar de conclusies moet trekken. In vele delen van Europa, en in het oostelijk deel van de Verenigde Staten is de lente gisteren ingezet met sneeuw, vorst en zware stormen, aldus bericht Reuter. Sneeuw viel er in Frankrijk, Duitsland, Italië, Oos tenrijk, België en Tsjechoslovvakije. In Oost-Duitsland werd het verkeer belemmerd door ijs. In vele Noorditaliaanse steden viel een zwaar pak sneeuw. In Rome regende het. Genua ging gebukt onder een gierende storm. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteravond verklaard, dat de Russi sche redering bereid is een uitstel van de top-conferentie tot augustus of sep tember te overwegen. Zij is eveneens bereid een conferentie van ministers van buitenlandse zaken, die naar haar oordeel al in april hao kunnen worden gehouden, tot jun' uit te stellen. Gro myko deed deze verklaringen, toen hij op een receptie van de Westduitse am bassadeur in Moskou, dr. Wilhelm Haas, met Westerse diplomaten sprak. De receptie werd gehouden in verband met het a.s- vertrek van de ambassa deur. In Tsjechoslowakije raakte het tele foonverkeer als gevolg van de zware sneeuwval in de war. In Praag vielen de openbare vervoermiddelen uit. Stockholm beleefde de koudste lentedag in 18 jaar. In Zwitserland genoot men echter van lenteweer, doch in de ber gen wordt sneeuw verwacht en in som mige gebieden bestaat lawinegevaar. De zware sneeuwstorm die de oos telijke staten van Amerika trof, heeft aan zeker 41 mensen het leven gekost. In Pennsylvania is de noodtoestand afgekondigd. In honderden gebieden zit men zonder elektriciteit. Duizenden mensen moesten hun ijskoud huizen ver laten en in noodcentra worden onderge bracht. In New York is in 48 uur tjjds 27 cm sneeuw gevallen, in Washington 50 cm en in Baltimore bijna 60 cm. Tienduizenden auto's en autobussen zijn in opgewaaide sneeuwhopen blijven ste ken. In de kustgebieden ondervindt men voorts veel overlast van hoge vloed standen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken staat niet toe, dat de twee Russische straalvliegtuigen, die met 100 dansers ei danseressen van het Russische folkloristische ballet „Mojsejev", naar New York zouden vliegen, op het vliegveld van New York landen. Dit bericht A.F.ï*. Als reden vordt opgegeven dat er nog geen akkoord bestaat tussen de V.S. en de Sovjet-Unie voor commerciële vluch ten. Men raadt de Russen dan ook aan gebruik te maken van 'bchtvaartmaat- I schappijen die wel dergelqke vluchten I op de V.S. mogen maken. Het ministerie legt er de nadruk op. 1 dat het landingsverbod volstrekt niet betekent dat de Amerikaanse regering de tournee van het Russische ballet in de V.S. ook maar iets in de weg wil leggen. Het State Department herin nert er in dit verband aan, dat het Rus sische straalvliegtuig TU-104 destijds driemaal toestemming heeft gekregen om in de V.S. te landen, uitsluitend omdat alle passagiers in het bezit wa ren van een diplomatiek paspoort. De leden van het ballet „Mojsejev" bezit ten een dergelijk paspoort echter niet, aldus het State Department I Het ballet zou een serie voorstellin- gen geven in New York, Detroit, Chi- cago, Cleveland, Los Angeles en San Francisco. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteravond be kendgemaakt da* in de Sovjet-Unie op nieuw twee proeven met kernwapens zijn genomen: een vrijdag en een don derdag, aldus bericht Reuter. Die van donderdag was op de gewone Siberische proefterreinen genomen en die van vrij dag noordelijk van de Poolcirkel. De jongste proef was van zwaardere orde geweest dan die van donderdag. Prinses Birgitta van Zweden, die een cursus volgt aan het centrale gymnastiek instituut te Stockholm, brengt op het ogenblik een vakantie in de bergen door. We zien haar hier tijdens een korte pauze gedurende een van de skitochten. (Van onze Haagse redactie) Er bestaat een zgn. coördinatie-com missie, welke het probleem van het mengverbod van boter en margarine bestudeert. In deze commissie hebben leden van het produktschap zuivel en het produktschap margarine, vetten en oliën zitting. De M.V.O.-leden uit deze commissie zijn van mening, dat het voorstel van minister Vondeling om het mengverbod op te heffen en de verkoop van melange mogelijk te maken, niet juist is. Zij kunnen de consequenties van deze aangelegenheid niet aanvaarden. Zij menen, dat de bedoeling van de minis ter, door de verkoop van melange het overschot aan koelhuisboter weg te werken, niet zal worden verwezenlijkt, integendeel, er zal zelfs een groter overschot ontstaan. Dit overschot aan koelhuisboter zal een bedreiging vor men voor de te pousseren melange. De M.V.O.-leden van de coördinatiecom missie menen, dat deze zaak te veel risico's voor de bedrijfsgenoten ople vert en zij wensen hun afwijzend stand punt in de komende zitting van de vol ledige coördinatiecommissie, waarbij dus ook de leden van het produktschap zuivel aanwezig zijn, ter tafel te bren gen. In de bestuursvergadering van het produktschap margarine, vetten en oliën is dit voornemen in een nota voorgelegd. Na ampele discussie beslo ten de leden, de M.V.O.-leden van de coördinatiecommissie het gevraagde mandaat inderdaad te geven. Er kwa men tal van bezwaren tegen het voor nemen van minister Vondeling naar voren. Zo vroeg men zich af, welke so ciale gevolgen uit het voornemen tot verkoop van melange zullen voortko men. Zal de afzet van margarine, zo de opzet van de minister zou slagen, niet zodanig afnemen, dat er werkloos heid in de margarine-industrie ont staat? Zullen de kosten van levens onderhoud niet stijgen, omdat de me lange het levensmiddelenpakket duur der maakt? Een afgevaardigde van de margarine-industrie voorspelde reeds, dat de prijs van een 15 pet. me lange zal oplopen tot 55 a 58 ct. per pakje. Verder vroeg men zich af, of door het dalen van de margarineomzet ook de onvermengde margarine niet in prijs zal moeten stijgen. Alleen de vertegenwoordiger van de detailhandel, de heer Boonstra, meen de. dat het voorstel van minister Von deling zozeer in het algemeen belang was, dat men er positief tegenover moet staan. Hij was het dus niet met de nota eens. Een hevige brand heeft gewoed m een textielfabriek in New York. Toen het vuur bedwongen was, bleek dat vieren twintig mensen om het leven waren ge komen. De brand, de ergste sinds 1949 in New York, ontstond in een oven. Het hoofd van de brandweer verklaarde dat paniek de oorzaak was van het grote aantal slachtoffers. Achttien vrouwen en zes mannen kwamen om, terwijl er veer tien gewond werden. Staatsblad 134 bevat een K. B„ waar bij bepaald is, dat de wet van 11 juli 1957, houdende aanvullende bepalingen tot het verlenen van de bevoegdheid van tandheelkundige, 1 april in wer king zal treden. In de nacht van 2 op 3 augustus in het vorig jaar is uit een dressoir in de huiskamer van de caféhouder W. Dam te Lippenhuizem een geldkistje ont vreemd, dat onder meer een bedrag van 3.400,- bevatte. Van de daders ontbrak tot dusver ieder spoor. Dezer dagen echter vond een wielnjdster het kistje in de onmiddellijke nabijheid van het café in de berm van de weg. Het geld was verdwenen, maar de waarde papieren, zoals polissen en koopakten waren nog aanwezig. De politie is van mening, dat het kistje slechts korte tijd daar kan hebben gelegen en zij heeft thans het onderzoek weer met kracht ter hand genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1