„VERRAAD IN KOREA" boeiende film van Karl Malden Schadepost voor het leger DUEL OP DE ATLANTIC, humaan beeld van de oorlog ter zee J« N. v. Donselaar: Ridder ifl Orde van Oranje Nassau ACTIE APPEL 2 BEGINT VOLGENDE WEEK Repri I AGEiNDA Duistere driften De verkenners der verloren bergen De knapste meisjes moeten sterven rises en prolongaties en Onderdelen van gasmaskers moeten worden vervangen Veertig jaar Gemeentelijk I. KAN Organisatie-Bergers niet getroffen door ministerieel besluit Zandvoort niet langer in Volks kredietbank in dienst van Waterbedrijf PAGINA 2 Luxor Films: Diversen Frans Hals Röxy Apotheken en dokters- diensten Studio Negende concert serie V van N.Ph.O. II NOOITGEDAGT (JNU gereedschap al bijna 100 jaar bekend 'n Zeldzame collectie GOUDEN RINGEN vindt U bij: 'I SILVER STOEPKE De kleine zaak met de grootste keuze goud en zilver GROTE HOUTSTRAAT 49 TELEF. 20049 Lido H.H. MISSEN OP ZONDAG Burgerlijke Stand Haarlem SANTPOORT WEG LANGS KENNEMERGAARDE Op feestelijke wijze is gistermid dag in „Dreefzicht" de heer J. N. van Donselaar gehuldigd ter gele genheid van zijn veertig-jarig jubi leum by het Gemeentelijk Waterbe drijf te Haarlem. Het hoogtepunt van de huldiging was de benoeming JUWELIER - HORLOGER Gespecialiseerd in. GOUDEN en ZILVEREN voorwerpen Barteljorisstraat 2 - Telef. 13004 Gemeentezaken van de jubilaris tot Bidder in d0 Orde van Oranje Nassau. Goed vriend ^rs.ii^xvx^r-LVJ lit* 1V1^X2A.IV1 J.7CJÖ Advertentie DONDERDAG! MAANDAG DINSDAG WOENSDAG MAART MAART MAART MAART FILMJOURNAAL De Amerikaanse regisseur Karl Malden heelt in Time limit een interessant on derwerp behandeld, een van de naweeën van de oorlog in Korea. We maken ken nis met een officier, die verdacht wordt van verraad, gepleegd, toen hij met een tiental kameraden in een Koreaans ge vangenenkamp zat. Een collega moet de zaak uitzoeken op bevel van de gene raal. De verrader bekent alles en zwijgt verder in alle denkbare talen. Hij wil veroordeeld worden en is tegen zichzelf. Zijn ondervrager echter vermoedt ge heime motieven voor het zwijgen en wil de man redden, desnoods tegen zijn zin. Langzaamaan komt de waarheid aan het licht. Inderdaad heeft de be klaagde geheuld met de vijand, maar na martelingen en omwille van zijn kameraden cie bij weigering van zijn kant vermot»! zouden zijn. De ware verrader, de man die de vijand inlich tingen heeft verschaft is de zoon van de generaal. Die verrader hebben de jon gens gewurgd en de enige die zich tegen de terechtstelling heeft uitgesproken was de verdachte, die er bovendien tegen op CINEMA PALACE: Het lied van Berna- dette, alle leeft., 2, 8 uur. Zo. 1.30, 4.30, 8 uur. FRANS HALS: tot en met wo.: Duistere driften, volw., 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Di. 2.30, 8 uur. Do.: Terug uit de hel, 14 j., 2.30, 7, 9.15. LIDO: Duel-op de Atlantic, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. Elke ochtend: De reis van HK.H. Prin ses Beatrix naar de West, alle leeft., 10, 11 en 12 uur. LUXOR: Verraad in Korea, 14 jaar, 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: tot en met zo.: Nina, 14 jaar. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Schots en scheef, alle leeft. Zo. 2, 4.15 uur. Ma.: 'Brief van een onbekende vrouw, str. volw., 8.15 uur. Wo.: Onder de zon van Rome, 18 jaar, 8.15 uur. REMBRANDTSissi, keizerin en moeder, alle leeft, (vijfde week), 2, 4.15, 7, 9.15 u. ROXYDe verkenners der verloren ber gen, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. tot en met do.: Vrouwen in het Kremlin, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De knapste meisjes moeten ster ven, 18 jaar, 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ziet, de waarheid te zeggen over zijn ka meraden. Een vrij sterk thema, zoals men ziet, dat in de film Time limit om beurten in heden en verleden speelt, maar toch vooral tijdens de verhoren in een kale kamer waar de waarheid traag te voor schijn komt. De vele dialogen, die aan het oorspronkelijk toneelstuk doen den ken, hinderen de gang der beelden wel enigszins, maar zijn toch meermalen in de vlucht opgevangen, zodat het ritme dikwijls wel zijn kansen krijgt. Maar het thema zelf en het probleem van de sol daat die verraad pleegt onder martelin gen en onder morele dwang, komt goed uit de film te voorschijn, namelijk als een factor, die men niet in wit-zwart mag zien. Dat is dan ook wel de strek king van het verhaal. De film draait in Luxor. Veertien jaar. Duistere driften is de Nederlandse ti tel van de film, waarin een slap stel kinderen van een Amerikaanse olie- magnaat zichzelf en hun naaste omge ving te langen leste van de ene ramp zalige gebeurtenis in de andere stort. De regisseur Douglas Sirk vertelt dit verhaal zonder tot opzienbarende pres taties te komen, waarmee wij maar willen zeggen, dat deze film in Frans Hals er eentje is van het soort, waar van er dertien in een dozijn gaan. Voor volwassenen. Donderdag gaat in Frans Hals" de film „Terug uit de hel", die reeds een zekere faam ge niet. 14 jaar. Zaterdag 22 maart Concertgebouw, 20 uur: Recital voor viool en piano door Jan Hesmerg en Ans Bouter. Programma: Werken van Han del, Mozart, Badings en Brahms. Stadsschouwburg, 20 uur: „De jongens van mevrouw Gibbons", landelijke première van het Amerikaanse blijspel van Joseph Stein. Egbert van Paridon heeft de regie en Sara Heyblom, Bob Verstraete en Herman Bouber spelen de belangrijkste rollen. Het stuk wordt gespeeld door de toneelgroep „Puck". Zondag 23 maart Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Puck met „De jongens van mevrouw Gibbons". (Zie zaterdag 22 maart). Maandag 24 maart Grote Kerk, Groote Markt, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stads- beiaardier. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging Gijsbert Japicx met „Justij". Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: Dr. B. M. I. Delfgauw spreekt over „De filo sofie in de twintigste eeuw" (Geloof en Wetenschap). Brinkmann, Groote Markt, 21 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt over „Het wereld gebeuren van heden" (Geloof en Weten schap). •t Stoofke, 14 uur: Vergadering van de af deling Haarlem van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden. Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: Verga dering Nederlandse Genealogische Ver eniging, afdeling Haarlem. Tevens her denking van het tien-jarig bestaan. Boekenroode, Aerdenhout, 20 uur: Dr. A. Melchior spreekt over zijn reis naar het stroomgebied van de Amazone (Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld). HAARLEM Apotheken: Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplem 1, tel. 11180; Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: L. E. C. Veen, Pr. Bernhard- laan 136, Haarlem, tel. 18012; G. C. da Groot, Heemsteedse Dreef 141, Heemstede, tel. 35939. Zieken vervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heemsteed se Dreef 11, Heemstede, tel. 35521. AERDENHOUT Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206—208, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 26035. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. H. J. G. Lugthart, Anjeiierenlaan 5, tel. 26876. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. BLOEMEND AAL Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 57458. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. J. van Dijk, Bloe mendaalseweg 207, Overveen. tel. 12698. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. HEEMSTEDE Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. Laeijendecker, Raad huisplein 9, tel. 38103; W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. OVERVEEN Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: J. A. Hollander, Zijlweg 17, tel. 11431. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Santpoort ■^risen' J- J- Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560—8510. Apotheker (ook nachtdienst: Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42. Sant poort, tel. 8284, en Bloemdaalse apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, tel. K 250022131 In Roxy klinkt tot en met zondag op volle sterkte het krijgsgehuil van een troep Indianen en daveren de schoten uit revolver- en geweerlopen. Het is een spektakelstuk dat in vele kleuren op het brede doek wordt geprojecteerd, maar dat desondanks niet zoveel te be tekenen heeft, als men op het eerste ge zicht zou denken. Er wordt veel gescho ten, er vallen tientallen doden, maar al les loopt op vreedzame wijze af, wan neer de aanvoerder van de Indianen aan een kogel tenslachtoffer is gevallen, een schot dat door een van zijn kamera den op hem werd gelost. Dat er een vrouw optreedt in deze film spreekt voor zich, maar de rol die zij vervult past toch eigenlijk niet in zulk een ver haal. Voor hen die dat echter niet a priori verwerpen, valt er wel een en an der te zien. Veertien jaar. Vanaf maandag gaat in hetzelfde theater „Vrouwen in het Kremlin". Achttien jaar. In een flash-back worden twee duistere moorden op knappe meisjes tot klaarheid gebracht. De bezoeker wordt in het begin van de film geconfron teerd met drie mogelijke daders, van wie er tenslotte één de bekentenis af legt. De manier, waarop dit geschiedt is nogal gezocht, maar in de ontrafe ling ontbreekt de spanning niet. Deze Amerikaanse film, welke in Engeland is opgenomen, levert de liefhebbers een keiharde detective en twee onver kwikkelijke moorden in een villadorpje voor welks bewoners niemand enige sympathie zal hebben. Boven 18 jaar in Studio. „Sissi, keizerin en moeder" gaat in Rembrandt zijn vijfde week beleven. De belangstelling voor dit romantisch- historische product blijkt nog onver minderd. De film is voor alle leeftijden geschikt. In Cinema Palace (gewijzig de aanvangsuren) is de oude film „Het lied van Bernadette" teruggekeerd. De film is gemaakt naar het uiterst boeien de boek van Franz Werfel, maar is zelf helaas heel wat minder aan grijpend. De film is voor alle leeftij den goedgekeurd. In Minerva wordt morgenavond nog een reprise gegeven van „Nina", een Duitse film die zeker kwaliteiten heeft. De film is toeganke lijk voor veertien jarigen en ouderen. Morgenmiddag draait in deze bio scoop een lachsucces van Stan Laurel en Oliver Hardy, de reeds vaak ver toonde film „Schots en scheef", die na tuurlijk voor iedereen toegankelijk is. Maandagavond keert een oude film in Minerva terug: „Brief van een onbe kende vrouw", door Max Ophuls ver vaardigd naar de trieste novelle van Stefan Zweig. De film is voorbehou den voor strikt volwassenen. Woens dagavond draait er de Amerikaanse film „Onder de zon van Rome", die voor achttienjarigen toegankelijk is. Vrijdag 28 maart vindt het negende en laatste concert plaats in de Serie V van het N.Ph.O. Het concert staat onder leiding van Henri Arends. Solis tische medewerking wordt verleend door de pianist Hans Henkemans. Het concert wordt geopend met de Ouver ture Die Hebriden van Mendelssohn, waarna een uitvoering volgt van de Se renade van Frid. Hans Henkemans is de solist in de Nachten in de tuinen van Spanje van de Falla. Na de pauze wordt het' concert besloten met de Symphonie no. 7 van Schubert. Hans Henkemans werd in 1913 ge boren te 's-Gravenhage. Reeds vanaf zijn vijfde jaar ontving hij pianoles, eerst van mevrouw M. C. van Eldik- Kuipers en daarna van B. van den Sigtenhorst Meyer (19271932) en Willem Pijper (1933—1938). Hij be zocht het gymnasium en begon op 18- jarige leeftijd medicijnen te studeren, waarna hij het artsendiploma behaal de. Als jong student kreeg hp contact met V illem Pijper en voelde zich al dadelijk zeer tot hem en zijn richting aangetrokken. Van de composities van Hans Henkemans noemen wij o.a. twee pianoconcertén, waarvan het tweede werd bekroond bij een prijsvraag, uitgeschreven door het Genootschap van Nederlandse com ponisten, Passacaglia en Gigue voor piano en orkest, harpconcert, de lie derencyclus „De Toverfluit" (tekst Bertus Aafjes), Primavera voor 12 instrumenten, verder een symfonie, kwartetten, sonates, etudes en wer ken voor koor. Toen de eigenaar van een gister avond tussen half negen en kwart voor twaalf in de Amsterdamstraat gepar keerde wagen daarmee wilde gaan rij den, bemerkte hij, dat de auto van ach teren aangereden was. De bumper aan de achterzijde was zwaar beschadigd. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. De politie verzoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Advertentie (Van onze Haagse redactie) Binnenkort wordt een opdracht ver wacht van het ministerie van oorlog voor de levering van drie tot vierhon derdduizend ventielen en ventielhuizen, bestemd voor de gasmaskers van het Nederlandse leger. Nadat in 1956 geble ken was dat een deel van de ventielen van deze gasmaskers niet voldeed, werd aan de rijksverdedigingsorganisatie TNO Advertentie opdracht gegeven een nieuwe afdoende ventielconstructie te ontwikkelen. Deze ontwikkeling is gereedgekomen en naar aanleiding daarvan is een kleine order geplaatst voor troepenbeproeving. Die beproeving is nog gaande, maar een definitieve order wordt toch spoedig ver. wacht. Alle ventielen en ventielhuizen van de aanwezige gasmaskers zullen worden vervangen. Deze gang van zaken betekent een aanzienlijke schadepost voor het Neder landse leger. De omvang kan op dil moment nog niet worden bepaald. Het is evenwel niet zo dat alle gasmaskers, die aanwezig zijn, ondeugdelijk zijn. Van een deel van de maskers sloten de ven tielen te laat, wat voor de-gebruikers in een gasoorlog zeer groot gevaar zou op leveren. De beproeving waaraan de nieuwe constructie wordt onderworpen, zal op de meest zorgvuldige wijze ge schieden, aldus deelde de legervoorlich- tingsdienst mee. Lekken zijn uitgesloten. De eerste opdracht voor de vervaar diging van de gasmaskers, waar hel hier om gaat, werd medio 1950 verstrekt Er was haast bij de levering en men heeft er op aangedrongen liefst vóór 1 januari 1951 met de produktie te begin nen. De gasfilterbussen werden vervaar digd door de Verenigde Blikfabrieken, de gelaatsstukken, ventielen en ventiel huizen bij de Vredestein- en Heveafa- brieken. De keuring van deze rubber onderdelen is door een aantal wachtgel ders geschied met behulp van apparaten van de T.N.O. Voor deZe keuring be hoefde men geen speciale kennis te hebben. Omdat verzwaarde eisen aan de gasmaskers werden gesteld door de ontwikkeling van de techniek, werden de gasmaskers opnieuw beproefd met een nieuw apparaat van de T.N.O. Daarbij bleek dat een aantal gasmaskers gebre ken vertoonde. Dat was in 1956. Toen werd de T.N.O. ingeschakeld voor een nieuw onderzoek, dat nu dus is afge sloten. Wethouder A. J. M. Angenent speldt de heer J. N. van Donselaar de koninklijke onderscheiding op. Kathedraal St. Bavo: 6.30, 7.30, 9 (H), 11, 12 uur. O. L. V. Rozenkrans: 6, 7.30, 9, 10.30, 12 uur. H. Joannes de Doper: 6.15, 7, 8.15, 9.30, 11, 12.15 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (H), 10, 11, 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (H), 11, 18 uur. Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, 9, 10.30 (H), 12 uur. H. H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, 9 (H), 11 uur. H. Liduina: 6.30, 7.30, 9 (H), 10.45, 12 uur. O. L. V. van Zeven Smarten en St. Bavo: 6.30, 7.30, 8.45 (H), 10.15, 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus: 6.30. 7.45, 9 (H), 10.45, 12 uur. O. L. V. Hemelvaart (Heemstede)7, 8.30 (H), 10, 11, 12 uur. H. Bavo (Heemstede): 6.45. 7.45, 9, 10.15 (H), 12 uur. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal)7.30, 9 (H), 10.45, 12 uur. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30, 9 uur. H. Antonius (Aerdenhout): 7.30, 9 (H), 11 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7.30. 9 (H), 11 uur. GEBOREN: J. RoestSlicht, z.; J. van EisDijkstra, z.; W. M. Stol Luijt, z.; P. J. MuizelaarHoekstra, z.; L. KoppelsReinders, z.; A. de Koning Heemskerk, d.; A. J. Schouten Hurkmans, d.; A. ForrerDe Jager, d.; A. C. KruijtBunders, d.; G. M. Duits Swinkels, d.; J. van der WereldDe Looper, d.; J. SelhorstBouman-, d.; G. FlipsenAlberda, d.; H. van Baten burgMiché, d.; M. J. M. Visser Wagemans, d.; A. L. BierensGorter, d.; A. C. van OschVan Gils, 2 doch ters. OVERLEDEN: H. Dorrepaal, 89 jr., de Clerqstraat; C. Klomp, 58 jr.. Gast- huisvest; S. SliggersSijperda, 67 jr., Hazepaterslaan; C. van Snippenburg Gieliks, 84 jr., Roemer Visscherstraat; A. M. SchoeversCheriex, 71 jr., Van T.iebeecklaan. De n.v. Nederlandsche Spoorwegen zal nu de oude spoorbaan op het baanvak tussen Santpoort en Driehuis is afgebro ken, overgaan tot het afbouwen van de voetgangerstunnel onder de spoorbaan bij het station Santpoort-noord. De ge meente Velsen heeft zich vorig jaar verplicht tot het aanleggen van een ver bindingsweg, die geschikt is voor fiet sers en voetgangers, van de westelijke uitgang van deze tunnel af naar de Kruidbergerweg en de weg door Ken- nemergaarde. Deze weg zal nu dus aan gelegd moeten worden en daarom vra gen B. en W. aan de gemeenteraad voor de kosten van aanleg, die niet uit de lopende begroting bestreden kunnen worden, een krediet van 5.600. Advertentie Aan boord van de Amerikaanse torpedobootjager. Het duel, dat op het einde van de Tweede Wereldoorlog op de Atlantische Oceaan tussen een Amerikaanse torpe- dobootjager en een Duitse U-boot wordt uitgevochten, is voornamelijk een duel tussen de twee kapiteins. Beiden zijn geroutineerde vaklieden en trach ten elkaar te overtroeven niet alleen met allerlei technische hulpmiddelen, maar ook met slim vernuft. Beiden ma ken echter een fout en zien tenslotte tezamen hun schepen ten onder gaan. Op de achtergrond beweegt zich de stemming aan boord van de twee vaar tuigen. Aanvankelijk wordt de kundig heid van de Amerikaanse kapitein door zijn officieren en manschappen betwij feld, maar later vertrouwen ze hem blin delings. Zijn Duitse tegenstander, die geen Nazi is, heeft te kampen met een felle Führer-aanhanger, die in zijn vrije tijd „Mein Kampf" leest, en met de zenuwen van zijn matrozen, wie de spanning onder water te mach tig dreigt te worden. Maar zoals gezegd dit is slechts de achtergrond; de kern van het verhaal, wordt gevormd door de dagenlange ach tervolging, de omsluiping van de Ame rikaan en het telkens weer ontsnappen van de Duitser, hetgeen zich voorname lijk afspeelt op de radarschermen en in de asdic-apparaten van beide boten. De spanning stijgt naarmate de tijd verstrijkt. Aan boord van de onder zeeër wordt alles in een benauwende sfeer in 't werk gesteld om de achtervol gers kwijt te raken, hetgeen de kapitein verschillende malen gelukt, terwijl zijn Amerikaanse collega afwacht tot er on der water een fout gemaakt wordt. Kortom, beide gezagvoerders zijn als twee schaakspelers, die elkaar telkens een zet voor trachten te zijn. Weder zijds onzichtbaar beginnen ze elkaar te respecteren en wanneer beiden per soonlijk tegenover elkaar komen' te staan, kan de Amerikaan niet anders dan zijn tegenstander als mens de hulp bieden, om gezamenlijk de Duitse stuurman te redden. De twee voornaamste rollen worden overtuigend vertolkt. De Duitse kapi tein, die evenals de Amerikaan de oor log haat beiden hebben hun familie hierdoor verloren is bepaald sympa thiek. Deze Amerikaanse oorlogsfilm, die in Lido gedraaid wordt, is er een van het beter soort, zij getuigt van men selijk gevoel. Boven 14 jaar. 's Ochtends draait, in deze bioscoop een reportage van de reis van prinses Beatrix naar de West. (Van één onzer verslaggevers) Op het bureau van de heer A. M. Bergers in Rotterdam worden de laat ste voorbereidingen getroffen voor de. actie Appèl 2, die zaterdag 29 maart begint. Deze actie wordt ge voerd ten bate van de bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers. De actie appèl 1, ook ten behoeve van deze bond gevoerd, heeft netto opge bracht een bedrag van 1.138.000. De kosten bedroegen ruim negenentwintig procent van de bruto-opbrengst. Zij bleven ruim onder het maximaal toe laatbare percentage van veertig. Na 7 aprii zal gratis een appèl krant worden verspreid in een oplage van driemiljoenvijftienduizend exem plaren. Het geheim, dat aan deze krant is verbonden, zal 18 apri) worden be kend gemaakt. Honderdvijftig kranten- bezitters zullen dan samen vijfentwin tigduizend gulden belastingvrije prijzen krijgen. Na de actie Appèl zal de actie Bijstand 2 worden gevoerd. 17 Augus tus is de dag van de pleisteractie. Daarna zal de lustrum-SÜS-actie be ginnen, de vijfde Sla Uw Slag-actie. Zo juist is bekend geworden, dat deze ac tie zeker doorgaat. Geen van de acties van de heer Ber gers wordt getroffen door het in het begin van deze maand bekend gewor den besluit van de minister van justi tie in de toekomst geen toestemming meer te geven voor het organiseren van bliksem-loterjjen. „Wij gaan ge woon door," zo zegt de heer Bergers. „Ik heb nooit aanmerkingen gehad op mijn acties." Hij heeft trouwens in ja ren ai geen bliksemloterijen meer ge organiseerd. Het voeren van de pleisteractie en het verspreiden van de actie-krant kan men de heer Bergers niet verbieden. Voor de pleisters noch voor de kran ten wordt een tegenprestatie verlangd. De kranten worden gratis verspreid. De pleisters worden 17 augustus uitge deeld aan de kerken. Of men aan de collecte wil deelnemen, kan men zelf uitmaken. „Niemand hoeft zich onge rust te maken," aldus de heer Ber gers. „Wü gaan gewoon door." Door het uittreden van enige ge meenten uit de gemeenschappelijke re geling inzake „De Volkskredietbank" van Haarlem en Omliggende Gemeen ten" is een onzekere toestand ontstaan, welke ook voor Zandvoort bepaalde ge- volgen kan hebben. Nu deze gevolgen thans nog niet geheel zijn te overzien, komt het burgemeester en wethouders gewenst voor ook de deelneming van Zandvoort aan bedoelde gemeenschap pelijke regeling te beëindigen. Zij doen de raad daartoe het voorstel om de voorgeschreven opzeggingster mijn (vóór 1 april a.s.) niet te laten verlopen. Indien deze termijn n.l. niet in acht zou worden genomen, zou de regeling doorlopen tot en met 31 decem ber 1963. Het is voorts geenszins de be doeling om Zandvoort in dit opzicht ge heel van Haarlem „los te maken doch veeleer om de mogelijkheid te openen om op andere condities dan de tegen woordige tot een nieuwe samenwerking te geraken. In het bovenstaande vindt een door het lid van de raad, de heer J. L. C. Lindeman (K.y.p.) conform het reglement van orde schriftelijk gestelde vraag terzake, beantwoording. Burgemeester en wethouders vermel den nog, dat zy indertijd bij de voorbe reiding van de regeling o.m. hebben voorgesteld om daarin vast te leggen, dat de kosten van de buitendienst, waarvan het personeel uitsluitend in de gemeente Haarlem dienst doet, volledig door de gemeente Haarlem zouden wor den vergoed. Dit voorstel werd echter met door de andere deelnemende ge meenten gesteund, zodat het niet is overgenomen. De inventaris van de in de oorlog af gebroken gemeentelijke zeebadinrich ting „Zuiderbad" werd door de gemeen te Zandvoort jaarlijks aan de exploitant van „Bad Zuid" verhuurd voor 400 per jaar. Aangezien het bezit van deze goederen voor de gemeente niet meer van belang is stellen burgemeester en wethouders de raad voor, deze inventa ris (o.a. omvattende 1500 aluminium la den) aan de exploitante van „Bad Zuid", mevrouw wed. Vallo, te verko pen voor 3000. De 375 rijwielstan daards waren in gebruik gegeven aan de heer A. H. Mol voor zijn rijwielstal ling nabij de watertoren. Deze zullen aan hem worden verkocht voor 375. Uit de tweede nationale woningbouw lening krijgt de gemeente Zandvoort nog een geldlening van 40.000 tegen een rente van 6 pet. Voorgesteld wordt, de ze geldlening aan te gaan. De feestverlichting welke de winke liers aan de Grote Krocht, de Halte straat en de Kerkstraat in het zomer seizoen aanbrengen, zal van gemeen tewege worden gesubsideerd met 600. Aangevraagd was een bedrag van 1050 350 per straat) maar burgemeester en wethouders menen dat de gemeente niet moet uitgaan boven het subsidiebe drag dat in 1956 en 1957 werd toegekend. N.A.S.: A. C. Blommestijn; de Lange; Fijen; Chr. v. Rooijen; Bürmann; H. v. Rooijen; Zegers; Westerman; Smulders; Schouten; Limburg. Collega's, vrienden en andere rela ties hadden zich in „Dreefzicht" ver zameld, toen de heer Van Donselaar, omringd door zijn familie, binnenkwam en met een hartelijk applaus begroet werd. De heer H. Drupsteen, die als ceremoniemeester optrad, sprak woor den van welkom en gelukwens, waar na wethouder A. J. M. Angenent na mens het gemeentebestuur de heer Van Donselaar dank bracht voor het zeer vele, dat deze voor de Haarlemse ge meenschap heeft gedaan. In die dank betrok hij evenzeer mevrouw van Don selaar. Daarop deelde de wethouder mede, dat H.M. de Koningin de jubila ris benoemd had tot Ridder in de Orde 'van Oranje Nassau. Op geestige wijze feliciteerde de di recteur van het Waterbedrijf, ir. H. Hollaar, de heer Van Donselaar en hij memoreerde de grote werken, welke de jubilaris in de loop van die 40 jaren heft uitgewerkt, voorbereid en uitgevoerd, a. de grote transportleiding van duinwa ter van de Zeeweg over Julianalaan, Verspronckweg en Schotersingel. Ook de annexatie in 1937 bracht voor de heer van Donselaar veel werk mee. Spreker gewaagde van de grote capa citeiten, het goede geheugen, vlijt en nauwkeurigheid, en van het prima te kenwerk en grote kennis op het gebied van watermeters van de jubilaris. Hij dankte hem voor de prachtige samen werking en overhandigde de oorkonde voor veertig jaren trouwe dienst, met de gebruikelijke gratificatie. Namens de technische afdeling sprak de heer M. van der Bijl, die op ge zellige wijze de goede eigenschappen van zijn chef naar voren bracht, een humaan mens, soms wat lastig door zon stiptheid, maar royaal in zijn nabe werking. De heer J. J. C. Emans, chef van de administratie, herinnerde aan de grote moeilijkheden in ae nongerwin- ter van 1944. HU voerde tevens het woord namens de chef van het pomp station, de heer C, J. Van der Linde. De chef van de afdeling personeelsza ken ten stadhuize, de heer F. van Eg- mond, prees de jubilaris om zijn trouw aan de gemeente en de gemeenschap, terwpl de heer Th. A. C. Bekker, spre kend uit naam van de Haarlemse af deling van de A.R.K.A. zijn dank uit sprak voor de openlijke en ridderlijke behandeling van alle vraagstukken in de organisatie. Het landelijk bestuur van de A.R.K. A„ was vertegenwoordigd door mr. J. J. de Leeuw en deze vertelde, dat hij de heer van Donselaar niet alleen had leren kennen als een harde werker, maar ook als een goed vriend. Als ge schenk bood hij een boekenbon aan. Dr. H. Kahrel, secretaris van de Vereni ging van Waterleiding Exploitanten, prees in de jubilaris de auteur, vooral wegens het schrijven van de lessen voor de C.E.W. Een boek over kleuren fotografie was hier het geschenk. De heer J. C, van der Linde sprak woor den van dank voor al hetgeen de jubi laris heeft gedaan voor het Instituut voor Middelbare en Hogere Technici. Hij gaf een reiswekker ten geschenke. Mevrouw Van Donselaar ontving een tuil bloemen. Tenslotte sprak de heer J. W. A. Stalpers namens de Vrienden kring van de A.R.K.A. en hij bood een vulpen aan als bewijs van grote vriend schap. De heer Van Donselaar, een dank woord sprekend, toonde zich oprecht een gelukkig man en hij was er dank baar voor, dat hij als oudste in dienst jaren van het Waterbedrijf deze ko ninklijke onderscheiding mocht ontvan gen. Dank bracht hij aan al degenen, met wie hij heeft samengewerkt en nog samenwerkt, in het bijzonder aan het gemeentebestuur, dat hem in staat gesteld had zijn jubileum op zo een bijzondere wijze te vieren. Hij hoopte de komende jaren in dezelfde geest door te werken, en in dat verband herinnerde hij aan de vernieuwing van magazijnen en werkplaatsen, wel ke zo hard nodig is. Zijn directeur noemde hij een voorbeeld van ijver en energie. Na deze officiële receptie kwamen nog vele andere vrienden de jubilaris gelukwensen, waarbij waardevolle ge schenken werden overhandigd. Het woord werd nog gevoerd door ir. Leef- lang namens de commissie Vakoplei ding, de heer J. G. Boos, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Ka tholieke Werknemende Middenstand, de heer A. Muller, voorzitter van de samenwerkende loodgieterspatroons en de heer de Vries als vertegenwoordi ger van de Commissie voor opleiding van waterleidingtechnicus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2